Alieneei Kim:- Alitrimi Wereldconferentie. INCIDENT TE GENEVE VERKEERSONGEVALLEN Uitgevers: N.V. vJi. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Een verblijdend teeken Van de Amerikaansch voorstel WEENEN GEREED VOOR ALARM Duitsche jeugd-organisaties Zwaar weer boven Engeland Noodlottig ongeluk bij Nijmegen De sterkste kuikens en de beste leghennen Bertels' Opfokvoeders: Naar de film overgegaan MOORDAANSLAG TE VRIES (DR.) NOODLOTTIG ONGELUK OP EEN VLIEGFEEST Dinsdag 20 Juni 1933. SG1AGER 76ste Jaargang No. 9297 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT DIT DRIE BLADEN. De Dnitsche delegatie verlaat de Arbelds- conferentie. Als protest tegen uitingen in arbeidersgroep. Officieele mededee- ling. Uit BERLIJN, 19 Juni (V.D.). Officieel wordt mede gedeeld: De president van het 17de congres der interna tionale arbeidsconferentie heeft de Duitsche regee- ringsvertegenwoordiger, de Duitsche vertegenwoordi ger der werkgevers en de Duitsche vertegenwoordiger der werknemers vandaag de volgende verklaring overhandigd: „Bij den aanvang der conferentie zijn in een groeps bijeenkomst der werknemers ernstige beleedigingen geuit tegen Duischland en zijn gedelegeerden. Deze zijn, zooals thans in alle openlijkheid moet worden gezegd, door den voorzitter van de groep tot nu toe niet teruggewezen ondanks het daartoe gedane ver zoek ter bescherming van de Duitsche belangen. Vervolgens brachten Ge- ïeefsche bladen uitlatingen, welke de Duitsche vertegen woordiger der werknemers, de heer Dr. Ley, gedaan zou hebben op een persbijeen- komst. De heer Dr. Ley heeft allg hem toegeschreven ultlar tingen merbêslFstheid' gede menteerd. Daarenboven is door de toonaangevende Duit sche instanties verklaard, dat Duitschland groote waarde hecht aan vriendschappelijke betrekkingen met de bevol- kE\. king van alle landen, in het bizonder die der sta ten van Zuid-Amerika. Niettemin werd op z.g. officieuse besprekingen der groep werknemers der conferentie, waarvan men de Duitsche gedelegeerden uitsloot, het voorstel herhaal delijk besproken en door den voorzitter dezer groep in het openbaar behandeld. Deze z.g. officieuse bij eenkomsten zijn door communiqués in de officieele stukken der conferentie opgenomen, hoewel wij te hevoegder plaatse geprotesteerd hebben tegen het niet correcte optreden. Wij zien in de genoemde gebeurtenissen een ern stige beleediging van de Duitsche delegatie in haar geheel. Met het oog op dezen stand van zaken ziet de Duit sche delegatie zich gedwongen de conferentie te ver laten. Zij betreurt levendig zoo lang verhinderd te moeten zijn deel te nemen aan den zakelijken arbeid, waartoe zij zich herhaaldelijk en ondubbelzinnig heeft bereid verklaard, als geen voldoening is ge geven aan de Duitsche eischen en de gerechte Duit sche protesten niet zijn afgewikkeld. Genève, 19 Juni 1933. (w.g.) HANS ENGEL, MANSFELD, VOGEL, DR. LEY. De.Zaansche Zeehaven geheel gevuld met houtbooten. In dezen tijd van depressie en werkloosheid op bij na elk gebied, kan het een verblijdend teeken hee- ten, dat er in de haven te Zaandam een drukte en bedrijvigheid heerscht, die in langen tijd niet is ge kend. De toekomst zal leeren of het een begin is van een blijvende verbetering of een korte opleving van tij- delijken aard. De oude zeehaven, aldus de Zaandamsche corr. van de N.R.Crt., die om de accomodatie het meest voor lossing gevvenscht is, ligt geheel vol met houtbooten, te zaraen 14 booten, alle van ongeveer 1000 stan daards inhoud. Dat hiermede de haven vol ligt, komt mede door de aanwezigheid van ruim honderd tjalken en aken, idie het hout uit zeebooten overnemen en het de pro vincie en verder het land in brengen. Een zeer groot deel van de ladingen is buitenboord verkocht en wordt dus niet, zooals vroeger, eerst op de werven opgeslagen. Dit laatste heeft tengevolge dat een deel van de houtwerkers, die vroeger aan de werf hun arbeid verrichtten, thans in de haven werken. Het aantal arbeiders, dat thans in de haven werk vindt, bedraagt ongeveer 500. Behalve de booten, die in lossing zijn, varen nog 10 booten, die voor de Zaandamsche haven bestemd zijn. Deze zullen nu in de nieuwe zeehaven ligplaats vinden. Tegen Maandag worden weder 6 booten verwacht. Deze opleving meent men te mogen toeschrijven aan schaarschte aan hout in de provincie en aan de grootere bedrijvigheid in de bouwwereld. GOUD UIT DE CIRCULATIE? De sensatie van den dag op de Londensohe wereldcon ferentie was gister het Amerikaansche voorstel, waarbij senator Ptttman in de tweede sub-commissie der valu tacommissie van de Economische Wereldconferentie een resolutie ingediend, welke opzien baart. In deze reso lutie worden de volgende verpliohtingen voorgesteld, welke de aan de conferentie deelnemende staten op zioh zouden nemen: 1.) Spoedig herstel van de stabiliteit der valuta; 2) Herstel van het goud als valutastandaard; 3) Het gebruik van goud zal beperkt worden tot de dekking der bankbiljettencirculatie en de regeling van den internationalen betalingsbalans; 4) Standaardiseering van de wettelijke gouddekking, welke lager moet zijn dan de huidige gemiddelde dek king; 5) Uitnoodiging aan de centrale circulatiebanken di rect bijeen te komen ter bespreking van de kwestie der metaalreserve. Hiervoor wordt voorgesteld 25 pet.; 6) Met het oog op de belangrijkheid van "het zilver en de noodzakelijkheid het vertrouwen in dit metaal in het Verre Oosten te herstellen, wordt voorgesteld, dat de a) landen, welke het meeste zilver voortbrengen, den verkoop van zilver beperken; b) de staten zich verplichten een devalorisatie van het zilver te verhinderen; c) de staten gaan er toe over zilver weer te gebrui ken voor valutadoeleinden; d) den centralen circulatiebanken wordt aanbevolen 80 pet. van hun valutadeking in goud te houden en de overige 20 pet. naar verkiezing in goud of zilver, dat tegen lageren prijs dan den algemeenen prijsstand van dit metaal moet worden gekocht. Omtrent de te nemen maatregelen nog geen volkomen klaarheid. Ieder partij politiek optreden is verboden. Uit WEENEN, 19 Juni (V.D.: In Weenen is onmiddellijk na het besluit van den ministerraad tot verbod van de Nat. Soc. Partij, de politie en het garnizoen in gereedheid voor alarm ge bracht Omtrent de maatregelen, die op grond van de verordening genomen zullen moeten worden, heerscht nog niet vólkomen klaarheid. Voor zoover tot dusverre kon worden vastgesteld, zullen de afgevaar digden der N.S.D.A.P. hunne mandaten blijven be houden, daar zij als afgevaardigden immun zijn. Ook de dagbladen zullen mogen verschijnen. Ieder partij politiek optreden is echter verboden. In Krems 17 zwaar gewonden. Het verbod van de N.S.D.A.P. is ten slotte toch nog bij verrassing gekomen. Nog laat gistermiddag ver luidde van in nauw contact met het veiligheidsrainis- terie staande zijde, dat het niet in het voornemen lag om gister nog de aangelegenheid der aanslagen in Weenen in den ministerraad te bespreken, aangezien men nog nadere bijzonderheden verwachtte. Ook zou de Landbund zich tot het laatste oogenblik hebben verzet tegen en verbod van de N S D.A.P. De onmid dellijke aanleiding tct het verbod moet dus wel ge zocht worden in den aanslag in Krems. Volgens een thans uit Krems ontvangen bericht zijn bij den handganatenaanslag aldaar 17 personen zwaar gewond. Eenige der gewonden hebben reeds de laatste sacramenten ontvangen. Drie hunner ver- keeren in onmiddellijk levensgevaar. S.A. en S.S. verboden. In een buitengewone zitting heeft de ministerraad gisteravond laat de S.A. en S.S. verboden en de N.S.D.A.P. in Oostenrijk ieder optreden en de vorming van partijorganisaties verboden. Alle insignes vallen onder het verbod. Ontbinding van alle niet-nationaal socia listische organisaties. Schwerin, 19 Juni (V.D.). Op de groote bijeen komst der Hitlerjeugd van den gouw Mecklenburg- Lubeck heeft de Rijksstadhouder van Mecklenburg- Lubeck aangekondigd, dat alle niet-nationaal socia listische jeugdorganisaties, ook de Christelijke jeugd organisaties, worden ontbonden. Alle vereenigings huizen en bezittingen van dc jeugdbeweging in Mecklenburg zijn op bevel van de Rijksregeering in zijn handen overgegaan. Menschen door den bliksem gedood. Een hevige onweersstorm heeft gistermiddag boven vele deelen van Engeland gewoed. In de omgeving van Londen zijn drie personen door den bliksem getroffen en gedood, verscheidene anderen werden gewond. Vier voetgangers door een auto aangereden - Een doode en drie zwaar gewonden. In den nacht van Zondag op Maandag heeft te Cra- nenburg bij Nijmegen een noodlottig verkeersongeluk plaats gehad, waarbij een persoon om het leven is ge komen. terwijl drie personen werden gewond van wie een ernstig. Omtrent de toedracht van het ongeluk het volgende: Tusschen 12 en 1 uur reed de heer Jurgens met zijn auto in snelle vaart op den straatweg NijmegenKleef in de richting Kleef. Onder Cranenburg liepen vier personen op den weg, die den auto niet meer konden ontwijken en door den wagen werden gegrepen. Een van hen. de heer Fr. Peters, werd zwaar ver minkt aan 'het bovenlijf, terwijl hem beide beenen na genoeg werden afgereden. De ongelukkige werd vrijwel op slag gedood. De drie andere personen, de bebr. Gtu- bert en een zekere Van Benthem, allen uit Cranenburg, liepen inwendige kneuzingen op. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den bestuurder, terwijl de auto in beslag genomen is. Nog een der gewonden overleden. Nijmegen, 19 Juni. In verband met dit noodlottig auto-ongeluk verneemt VJD. nog, dat gister namiddag een tweede slachtoffer, Gr. uit Cranenburg, in het zie kenhuis te Kleef aan de gevolgen van de bekoihen ver wondingen is overleden. Het derde slachtofer maakt het naar omstandigheden redelijk wel. Ernstige aanrijding op den Rüswykschen weg. Bejaarde man doodgereden. Gistermiddag omstreeks half een is op den Rijswijk schen weg, nabij de Broeksloot te 's Gravenhage de 73-jarige J. L. Groenewegen, wonende in de Watering- schestraat, vermoedelijk bij het oversteken van den rijweg door een personen-auto gegrepen, en met ver scheidene zware verwonding overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar hij is overleden. De remmen niet vastgezet. Gistermorgen zette iemand te Den Haag zijn auto even neer op de Toussaintkade nabij het Piet Heinplein ten einde zaken te doen. De remmen werden echter niet goed vastgezet want rustigjes sukkelde de auto met een mooie boog het wate rin. Zooals meer pleegt te gebeuren werd een kraanwagen gehaald om het geval weer op het droge te brengen en om kwart over twaalf was men zoover dat de drenkeling tusschen hemel en aarde zweefde. Juist toen de chauffeur met den kraanwagen wilde wegrijden brak de ketting, waarmede deze wagen in evenwicht werd gehouden. De zware Nash zegevierde over de lichte kraanwagen, die omversmalite en ^en stuk brugleuning vernielde. Gelukkig bleef hij op den kant en de chauffeur kwam met den schrik vrij- Met dat al lag de Nash-wagen weer op den bodem van de Toussaintgracht, met twee achterwielen boven water. Met veel moeite wist ten slotte een zware kraanwa gen van de brandweer de drenkeling op het droge te krijgen. Melsjo onder autobus. Op den Naaldwijkscheweg te 's-Gravenzande is de 6- jarige H. v. G. onder een autobus van de W.S.M. ge raakt. Het meisje kwam voor de wielen van de bus te recht doch door een handige manoeuvre van den chauf feur die kon zorgen dat geen der wielen van de autobus ovr het lichaam van het meisje reden, kon een nood lottig ongeluk worden voorkomen. Ernstig motorongeluk op de Belgisch-Ne- derlandsche grens. Zaterdagavond heeft op den Bredaschen weg onder Wuestwesel bij de Nederlandsche grens op Belgisch ge bied een ernstig ongeluk plaats gehad. De motorrijder v. Kamp uit Brasstaert is omstreeks 9 uur, toen hij voor een wagen wilde uitwijken met zijn motor met zijspan tegen een boom gereden en op slag gedood Een vriend, die in de zijspan zat werd zwaar gewond, De broer van het slachtoffer, die op de duo zat kwam er met enkele schrammen af. zijn met de minste kosten verkregen met Opfok voeder 1—30 dagen f 6.75 p. 50 Kg. Opfokkorrel 410 weken 5.95 p. 50 Kunst korrel B na 10 weken 5.75 p. 50 Lager voederkosten en later méér eieren: Zoo verkreeg de heer H Koning, de Wllp, Gr. van 32 jonge hennen 774 eieren in December en 653 In de koude maand Januari j.1. dus 78 pCt en 65.8 pCt. eieren. Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Bertels' Oliefabrieken N.V. - Amsterdam. Fraulein Piseta, ©en nog jeugdige Oostenryksche too- neelspeelster, heeft de aantrekkingskracht van de film niet kunnen weerstaan. Zy vervult de hoofdrol In de nieuwe Ufafilm „Blut und Scholle" letterlijk vertaald Bloed en IJsschotsen welke op het oogenblik op het landgoed Lelkendorf In Mecklenburg wordt opgenomen. Vrouw met messteken gewond. De dader, een ontsnapte verpleegde uit Veenhuizen, gearresteerd. Assen, 19 Juni. Hedenmorgen omstreeks half tien is te Zeyen, gemeente Vries door den verpleegde uit de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen J. H. Leenders. een moordaanslag gepleegd op de 40-jarige echtgenoote van den arbeider J. Geerts, die alleen thuis was. De vrouw werd door messteken zeer ernstig aan den hals en beide polsen verwond. Zij is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Assen overgebracht. Nadat de marechaussee van het geval in kennis ge steld was, is deze er direct met politiehonden op uit getrokken om den dader op te sporen. Des middags vond. men hem in een roggeveld tusschen Peest en Norg, waar hij zich schuil hield. Hij werd naar Assen overgebracht en in de Marechausseekazerne ingesloten. Hij bekende den aanslag gepleegd te hebben. Hij toon de zich bij zijn confrontatie met de vrouw zeer on verschillig. Hij zal ter beschikking van de justitie ge steld worden. De man, die vorige week Vrijdag uit de Rijkswerk inrichting ontvlucht was, en reeds eenige malen bij de vrouw aan de deur was geweest had haar vanmor gen om kleeren gevraagd en gedreigd haar te zullen dooden indien zij zulks niet deed. Toen zij aan zijn verzoek niet voldeed, heeft hij een broodmes van de keukentafel genomen en haar daarmede eenige levens gevaarlijke steken toegebracht met het reeds gemsUa gvolg. Brandend toestel op de menigte gestort De piloot Eras gedood, 25 personen go- wond. Bij een vliegfeest op het vliegveld Essey-les-Nancy (Frankrijk) is een vliegtuig bij acrobatisch vliegen tegen het dak van een hangar opgevlogen. Het benzine-reservoir ontplofte. Het toestel viel te midden der toeschouwers. De piloot is verbrand, 25 personen liepen brandwon den op, waarvan 4 ernstig.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1