Het eiland der tranen. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9298 Woensdag 21 Juni 1933. Slechts één keer Ingezonden Stukken. SLACHTHUIS DER ZIELEN. t< d P n kunt ge een dubbeltje uitgeven. Besteedt het daarom goed en koopt er een rol ori- gineele KING Pepermunt voor. KING verschaft U een heerlijk genot door de fijne smaak en geur, maar brengt U te vens in een opgeruimde stemming, door de opwekkende en verkwikkende eigen schappen. KING Pepermunt. Hen lijdensweg voor de landverhuizers al vorens zij het beloofde land mochten betreden. Einde van Ellis Island. De Amerikaansche regeering heeft beslo ten de gezamenlijke inrichtingen der vreemdelingenpolitie op te heffen. De tijd is voorbij, dat over den Oceaan'nog scha ren hoopvolle menschcn werden aange voerd. De stroom landverhuizers heeft reeds lang opgehouden Ten laatste werd deze „voorkamer" van Amerika een con centratiekamp van slachtoffers der werk loosheid, die waren uitgewezen of vrijwil lig den dag van hun vertrek naar de oude wereld afwachtten. Van Ellis Island uit, het eiland in de haven van New York, waarheen alle menschen. die naar de Vereenigde Staten immigreeren, worden gebracht om hier aan een zeer omstandig onderzoek en dik wijls een langdurige interneering te worden onder worpen., voor zij den Amerikaanschen bodem mo gen betreden, van dit eiland der tranen ziet men nog het Vrijheidsbeeld van New Yoik. Nevel en rookwolken omgeven de geweldige figuur, die als een lokkende fantoom zich hoog buven de haven in de loodgrijze lucht verheft. Dit beeld zweefde den hierheen verbannenen als een begoocheling voor den geest. Zouden zij ooit dit Vrijheidsbeeld voorbij mo gen gaan? Of zouden zij terug moeten keeren naar Europa, zonder het Amerikaansche land zelfs maar even te hebben betreden? Voor den oorlog gingen jaarlijks gemiddeld 750.000 landverhuizers over Ellis Island naar de Vereenig de Staten. Europa wist helaas veel te weinig van het eiland der ellende, zooals een groot deel van de Amerikaansche kranten Ellis Island noemde. Wanneer de landverhuizers hun schip hadden ver laten, dan werden zij met pak en zak in een heel klein kottertje naar het eiland gebracht. Terwijl de Amerikanen bij de verladingen reeds voor den oor log cr rekening mee hielden, dat de omvang der nieuwe ruimten eenigermate met die der oude over eenkwam, gebruikte men voor de menschen, die van de transatlantische reuzenbooten van het tus- schendek kwamen, slechts een armzalig bootje. Het waren ook maar landverhuizers! Zij moesten maar zien, hoe zij op het scheepje onderkvvamen, ook al duurde het uren tot het zijn menschelijke vracht ein delijk op Ellis Island loste. De meeste landverhui zers voerden in den regel zeer veel bagage mee. Ieder moest nu zijn hebben en houden van het mo ment af, waarop hij op het eiland landde, tot op het oogenblik, waarin over hem en zijn lot werd be slist, in de hand houden. Dat was in het gunstigste geval: twee, drie uren. Wie het niet zelve heeft mee gemaakt, vindt dit wellicht een onbelangrijke klei nigheid. In werkelijkheid was het echter een bar- baarschhcid. Urenlang moesten de aangekomenen hun bagage trap op trap af sleepen, zonder ze ook maar tien minuten naast zich op den grond te rm.gen zetten. Dc vrouwen evengoed als de mannen Wie niet meer voort kon, werd gestompt en toegesnauwd. In groote groepen met vrouw cn kind moesten de landver huizers de lijdensstations van Ellis Island doorma ken. Het waren geen strafgevangenen, die op dit traneneiland niet volgens recht en wet, maar voor het grootste deel naar willekeur en luim behandeld en mishandeld werden, maar het waren burgers van F.uropeesche staten, wier eenige misdaad daarin be stond, dat zij zich in Amerika, meest om zuiver eco nomische redenen, een nieuw burgerlijk bestaan wil den zoeken. Van dierenmishandeling en dierenkwel ling zag men in de Amerikaansche groote steden nooit veel, dank zij de vereenigingen tot dierenbe scherming, maar vereenigingen tot bescherming van menschen zouden even dringend noodig zijn geweest, als men Ellis Island in den vooroorlogstijd had gekend. „T.D." of: Hel. Destijds, toen wel 4000 passagiers dagelijks de landingsbrug overschreden, kon men begrijpelijker wijze ieder afzonderlijk niet veel opmerkzaamheid wijden. Maar ook in den naoorlogstijd. toen de land verhuizers-bepalingen steeds strenger gehandhaafd werden, bleven de concentratie-kwartieren nog ja ren lang in een toestand, die het oponthoud erin Nationale vliegdag op het Berliinsche vliegveld Hierboven parachute-sprongen op het Berlijnsche vliegveld Tempelhof, waar de Duitsche Aero- club als besluit van de Berlijnsche vliegweek een grooten nationalen vliegdag organiseerde. een hel maakte. De aangekomenen stonden on- toezicht van de Amerikaansche vreemdelingen litie. Na de lichamelijke visitatie werden de papie onderzocht en wee den arme. als op zijn pas of landverhuizersbewijs ook maar het geringste foutje voorkwam, Hem werd een plaatje omgehangen, waarop de twee hoofdletters „8.1Special Inqui- ry is speciaal onderzoek, voorkwamen. Gelukte het hem niet. zich voor een andere commissie „plaatjes- vrij" te maken, bleek, dat de landverhuizer door een of andere oorzaak niet in staat was zich alleen er door te slaan, tot de plaats, waai hij werk zou vin den, had bereikt, dan kreeg hij een plaatje met de letters „T.A.", dat hem de hulp van de Amerikaan sche vreemdelingenpolitie tot zijn bestemming ver zekerde. Zeer slecht waren echter zij er aan toe. bij wie men aan de bevoegdheid om binnen tc komen, twijfelde Deze kregen een plaaije met de letters „T.D." omgehangen, hetgeen beieekende: .„Voor on- bepaalden tijd tegengehouden dat bctcekende de hel! In benauwde, getraliede kerkers, werden de lie den als schapen binnengedreven. Daar leefden zij niet anders dan als gevangenen De donkere afzon derlijke cellen voor tegengehouden immigranten werden weliswaar na den oorlog afgeschaft, maar de ongelukkigen bleven een nummer, meer niet. In doffe gelijkvormigheid gingen de dagen voor hen voorbij, hun eenige gedachte was. ééns uit deze hel vrij te komen. Men stond bun niet toe te telefonee- ren met het Amerikaansche vasteland, noch liet men hun geestelijke opwekking verschaffen. Hoopvol geloofden zij. in het land der Vrijheid te geraken, maar voor zij dit hadden betreden, stonden zij in een kerker, tegenover onverbiddelijke beulsknech- AAN OUDERS, OP WEER ZOONS LATER MILITAIRE VERPLICHTINGEN ZULLEN RUSTEN. Zijt gij er op gesteld, dat Uw zoon zijn dienstplicht vervult in zijn vrijen tijd en in eigen milieu, waardoor hij zoo kort mogelijk in de kazerne verblijft? Welnu laat Uw zoon dan een verbintenis sluiten bij Het V ooroefeningsinstituut. Dit instituut biedt Uw zoon ongetwijfeld groote voor- deelen, waardoor zijn verblijf in de kazerne tot een minimum wordt teruggebracht. Daarom wordt U in ernstige overweging gegeven deze zaak met Uw zoon te bespreken, aangezien toe treding tot het instituut een persoonlijk belang voor hem kan zijn, Voorgeoefenden worden tegen hun wil niet onder de wapenen geroepen tot handhaving of herstel van de openbare orde of rust. Verbondenen beneden den leeftijd van 18 jaar worden bij een legermobilisatie niet onder de wapenen geroepen Mocht U zelve nadere inlichtingen wenschen, dan worden die U gaarne kosteloos verstrekt. U kunt zich daartoe schriftelijk of in persoon wenden tot Kapitein C. HOOGER6, Commandant Landstormverband „Alkmaar" Gasthuisstraat 1, Alkmaar. DE GROOTE SCHANDE. Geachte Redactie, Zoud u bereid zijn aan liet onderstaande een plaats je in de Schager Courant te verleenen. Bij voorbaat mijn dank. De z.g. saneering van het bloembollenbedrijf is de aanleiding, niet de reden dat ik het volgende ga schrijven. Als tuinbouwer lees ik wel eens de artike len over de minimumprijzen en vernietiging van tuin bouwproducten, als verbouwer van een hoekje bloem bollen heb ik me, met het z.g. saneeringsplan bezig moeten houden. Volgens sommige voormannen in de zuivelcultuur moet de veestapel verminderd worden, opdat melk cn boter duurder worden. Maar gelooft men nu werkelijk dat de groote verbruikersgroep, en dat zijn de arbeiders, de kleine boeren en tuinders, van een loon of steunuitkeering zooals die tegenwoor dig is, duurdere boter en melk kan betalen? Men gaat margarine gebruiken cn als de margarineproduc tie verboden zou worden of de prijzen kunstmatig om hoog zouden gaan, welnu, dan moet men, evenals in Duitschland thans veel het geval is, geen boter, maar jam of appelstroop op z'n boterham smeren, omdat, wie zeven of acht gulden voor voeding heeft er geen tien of twaalf uit kan geven. We moeten straks bloembollen en plantgoed inle veren. Ze zullen worden vernietigd, er zullen minder bollen worden geteeld, de prijzen worden kunstma tig omhoog gebracht. Resultaat? De bloemen zijn straks weer alleen voor wie ze betalen kan. In de ka mer en in de ziekenkamer van groote groepen zal geen bloem meer wat vreugde geven, omdat ieder daar ieder dubbeltje alleen voor 't allernoodigste moet worde.) I tced. Verschillende gewassen mogen slechts in beperkte mate worden ueteeld. Maar voelt men nu nog niet dat de menschheid van tegenwoordig bezig is zijn pro ten. Daar was de inquisitie, de vragerij, naar naam, beroep, herkomst,, enz. Van dit gansche chicaneeren de reusachtige apparaat, met al zijn menschontecren- de kwellingen deugde niet veel, want velen zijn van het eiland der tranen aan land gekomen, die volgens recht afgewezen hadden moeten worden. Kleine schurkerijen en zwendelariien hielpen daar toe mede, terwijl anderen, op wie om zoo te zeggen, geen ziertje viel aan te merken, die een handwerk hadden en aanbevelingen bezaten, geinterneerd en tegengehouden werden. Het slachthuis der zielen heeft een Amerikaansch schrijver jaren geleden eens liet. eiland der tranen genoemd. Onzeggelijk leed is hier geleden door men schen, die hier tegen hun wil werden vastgehou den. Hun geloof aan betere toekomst, zocht men door verhooren systematisch te verstoren. Men schil derde hun de ellendigste tafereelen af, die zich zouden afspelen als zij ziek werden, of zonder voed sel op straat zouden komen tf staan. Men hield hen bewust in onzekerheid over hun toekomst, men ver moeide hun zielen tot 'het uiterste. Emigratie naar Enropa. Nog eens zag Ellis Island gebroken levens, el lende en hopeloosheid.-Over het Eiland der tranen gaat de stroom van hen, die hun geluk in Amerika beproefd en niet gevonden hebben Duizenden trek ken thans uit dit verarmde land Sinds vele maan den hebben de Vereenigoe Staten meer emigranten dan immigranten. Oneerlijke elementen jaagt men weg. Ellis Island is de uitgangsdeur der Vereenigde Staten geworden. De immigratio-inrichtingen met" hun oorspronkelijk 900 ambtenaren en beambten hebben hun beteeke- nis verloren. De tijd is nabij, dat in Amerika de deu ren voor immigranten gesloten zullen worden. Emi granten, wegtrekkenden, hebben het Eiland der tranen niet meer noodig, zij kunnen zonder veel formaliteiten naar Europa worden afgevoerd. ductiestelsel te vernietigen? Daar hebben de land bouwdeskundigen, de technici enz. nu jaren en jaren voor gewerkt om betere graansoorten, betere gewas sen op allerlei gebied, betere machines, enz. te ver krijgen, opdat de menschheid van alles in overvloed zal kunnen krijgen. Maar inplaats van „de erfenis on zer vaderen" (dat is immers zoo'n mooie term, niet waar) dankbaar te aanvaarden, gebruiken we haar niet alleen neen, erger nog, we saboteeren haar zelfs. Hoe lang moet dit nog duren Hoe lang moeten de menschen nog als dwangarbeiders bijna, soms in de brandende zon, dan weer in weer cn wind, met de schop het werk doen, dat door machines kan worden gedaan? Hoe lang worden de koeien nog geslacht, terwijl lang niet ieder voldoende melk en boter kan krijgen? Orde moet er zijn niet waar? Welnu, wanneer zal men dan de economen die thans nog be wierookt worden, eenvoudig aan den dijk zetten om dat men wijzer geworden is? Ons nageslacht zal over dezen tijd spreken als over het tijdperk van de groote schande. G. VERGAAIJ. Breezand (N.-H.), Juni 1933. KENTERING VAN HET ECONOMISCH GETIJ? Mijnheer de Redacteur, In het nummer van Zaterdag j.1. van de Schager Courant, komt een beschouwing voor naar aanleiding van de beroemde voorspellingen van den heer Sam de Wolff. Door deze beschouwing wordt door het groote pu bliek veel verduidelijkt, wat voorheen onbegrijpelijk was. Betoogd wordt n.1.: de spoorwegaandeelen gaan omhoog. Aangetoond wordt: de groothandelsprijzen stijgen. Tot slot wordt nog wat gezwamd over de goudpro ductie. Alles bij elkaar genomen zou dus te constatee- ren zijn, datSam de Wolff langzamerhand gelijk be gint te krijgen. Maar nu komt het: Sam de Wolff is een bekend socialist. Moet een socialist factoren als: spoorweg aandeelen, groothandelsprijzen, goudvoorraden, reke nen tot de voorwaarden van ccconomisch herstel. Van een financier, van een handelsmagnaat, van een goud- •nijnbezitter kunnen wij dat indenken. Ven een soci alist is zooiets zeer bedenkelijk. Economisch herstel is eerst dan vast te stellen, als de massa der arbeiders, ala de massa der boeren en tuinders voldoende werk en brood hebben. Dit moet voor een socialist d e maatstaf zijn, een andere maatstaf is waardeloos. In dien zin is de ken tering van het Economisch Getij nog wel niet geko men, integendeel. De arbeidersmassa is óf werkeloos, óf verdient zoo weinig, dat de koopkracht zeer snel vermindert. De massa der boeren en tuinders gaat zeer snel den on dergang tegemoet. De bezittende klasse, o.a. aandeelhouders van spoor wegaandeelen, de groothandel en de goudmijnbezit- ters, gaan voorloopig nog wel niet op de flesch dat is wel waar. Uit dit alles kunnen wij concludeeren: S. de Wolff en zijn genooten, verheugen zich lichtelijk, als de bezitters weer ecnigszins vaster in het zadel komen te zitten. Dat noemt men dan socialisme, ziet u. De arbeiders en boeren krijgen in dezen tijd zulk soort van socialisten in de gaten. Vriendelijk dank voor de plaatsing. G. GROET. u,t de OMGEVING WIERINGERMEER SLOOTDORP. Hotel „Smit" alhiér is thans Bondshotel van den A-N.W.B. De vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „Wierin- genWieringermeer" belegde een propagandavergade- ring in de zaal van hotel „Smit" alhier. Aanwezig zijn 20 personen. De voorzitter opende met welkom en memoreerde de werkwijze van V.V.V. Hier is als doel gesteld Wieringen en Wieringermeer in nauwer verband te brengen. Hiervoor en ook de andere werkzaamheden is veel reclame noodig. De be doeling is om reclame te maken dat de vreemdelingen hier hun vacantie gaan doorbrengen. Dit is niet alleen wenschelijk voor de zakenmenschen, doch ook voor da geheele burgerij. Wij wijzen alleen maar op de mogen- lijkheid van pensionhouden en kamers verhuren. Zoo als blijkt in andere plaatsen is daar nog heel goed een bijverdienste te verkrijgen. Overigens verliep de bespreking als genoemd in ons verslag van de vergadering op vorige week Maandag te Hippolytushoef. De heeren Blijdorp, Varken/isser en .Vos te Midden- meer en Kistemaker te Slootdorp zijn gaarne bereid meerdere inlichtingen te verschaffen, waaraan men zich ook op kan geven als lid. Met het oog op het in- deelen der gids zij spoedige opgave gewenscht. De vergadering werd op gebruikelijke wijze gesloten. WIERINGEN VERKOOP WONINGEN. Naar wij vernemen zijn 6 van de nog niet geveilde personeel-woningen der M.U.Z., gelegen in het M.U.Z.- park te Oosterland, onderhands verkocht. VERGUNNING INGEVOLGE DE AR BEIDSWET. Aan de M.U.Z. is door den Hoofdinspecteur van den Arbeid, Hoofd van het 6e district der Arbeidsinspectie te Haarlem vergunning verleend in het tijdvak van 21 Juni tot 5 Juli 1)938 arbeid ten behoeve der in uitvoering zijinde Geniewerken te doen verrich ten m twee ploegen, eiken ploeg gedurende 8% uur per dag en 48 uur per week. ZONNESTRAAL-DAG. Zaterdag 24 Juni a.s. komt de Vereeniging „Zonne straal een beroep doen op aller offervaardigheid, voor haar werk in dienst der tubeculosebestijding. Zooals bekepd mag worden geacht, verpleegt deze vereeniging in haar, eenige jaren geleden te Hilversum gesticht en geheel naar de eischen des tijds. ingericht sanatorium voor Arbeidstherapie, tuberculoselijders van alle ge zindten en uit geheel het land, om deze patiënten, met hun passenden arbeid, het noodige weerstandsvermo gen bij te brengen, om weer als gezonde menschen en valide werkers in hun gezinnen en de maatschappij terug te kunnen keeren. Deze methode van verpleging geeft, blijkens de opgedane ervaring, schitterende re sultaten en dit werk verdient, niet alleen om zijn idi- eele bedoeling, maar zeker ook om zijn practische en nuttige maatschappelijke beteekenis ieders sympahtie en daadwerklijken steun, welke, naar het Comité voor de collecte dan ook vast vertrouwt, de ingezetenen, onzer gemeente in klinkende munt zullen willen too- nen. Ieder zal due zeker de collectrices en de collec tanten, die op den collecte-dag met de „Zonnestraal"- bussen rondgaan en die dit geheel onbaatzuchtig en uitsluitend om het goede doel te dienen, doen, met een gave in de bus verblijden, opdat er een mooie op brengst worde verkregen als een toonbeeld van den' hier levenden prachtigen zin tot helpen aan hen, die door t.b.o. gegrepen zijn en op „Zonnestraal" herstel zoeken. ZANG END UK BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van de Commissie voor de Bloembol lenveiling, onder presidium van den heer S. de Boer, welke er op wees dat de tijd weer daar was om te bespreken de belangen welke verbonden zijn aan het veilen van bloembollen. Besproken werd het contant veilen; allen waren het er over eens, dat dit het vorig jaar goed is geloopen, zoodat wederom besloten werd dit jaar de bloembol len voor zekerheid der betaling contant te veilen, ter wijl voor die zekerheid van betaling aan de koopers een vergoeding gegeven zal worden van 3/4 per maand, te rekenen vanaf de betaling tot Mei 1934. Ernstig werd overwogen het vaststellen van het veilingspercentage; door de lage prijzen is de omzet niet groot, zoodat het noodzakelijk geacht werd om het percentage weer op 5 te stellen. De huur van de manden werd vastgesteld op 10 cent per mand en per keer, terwijl werd besloten om den eersten veilingsdag voorloopig te houden op Vrij dag 21 Juli a.s., hetgeen nog nader per advertentie in de pers bekend gemaakt zal worden. NOORDSCHARWOUDE. Vergadering van de schoolfeestcommissie bij den heer G. Hop alhier. Aanwezig waren 18 personen. De Voorzitter de heer L. MaJlekote, hoofd der O. Lu school, opent de vergadering met een hartelijk welkom en uit zijn tevredenheid over de goede opkomst. Verder hoopt voorzitter op aangename besprekingen die er toe mogen leiden dat het jaarlijksch kinderfeest gevierd zal kunnen worden. De notulen van de vorige vergadering worden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna volgt bestuursverkiezing. Aftr. de heeren A. Bouwens, J. Langendijk en Jb. Smit Pz. Oniet herkies baar). Na eenige stemmingen worden gekozen de heeren K. Wagenaar Wz., A. v. d. Meulen en G. Bakker Oz., die hun benoeming aannemen. De lijsten worden uitgereikt en den aanwezigen ver tegenwoordiger van de pers verzocht met een enkel woord in zijn blad de ingezetenen op te wekken te tee kenen op de lijsten die zullen circuleeren. Gehoopt wordt, trots de slechte tijden» dat voldoende geteekend zal worden. Aan de kleiner els zullen deelnemen 89 kinderen, aan de groote reis vermoedelijk naar Amsterdam, 34 kin deren. Met eenige wenken betreffende de reisjes zal reke ning worden gehouden. Nog wordt bepaald dat in den vervolge wat vroeger (einde Mei) zal worden vergaderd. Hierna sluiting. Boschbrand-bestrijding in Duitschland Bij onze Oostelijke, buren heeft men evenals hier elk jaar groote bosch- en heidebranden. Hier boven zien wij hoe te Mecklenburg met opzet een stuk van 10 hectaren bosch- en heideveld in brand gestoken is, wat als een oefening bedoeld was en door 300 leden der brandweer binnen den tijd van twee uur gebluscht was.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5