I Fm 1 Tot 1 Juli GRATIS Tot 1 Juli GRATIS Nederland—Hongarije De crisis in de S.DAP. Dr. Posthuma uit de landbouworganisatie Offensief tegen sprinkhanen Reizigersverkeer tijdens de Pinksterdagen Het verkeer over den afsluitdijk Het 10-jarig bestaan der Turksche republiek Altijd maar butsingen Relletjes te Haarlem Noodweer boven Friesland Op weg naar de vrije natuur. Lugubere gewoonte De omzetbelasting Marktberichten. De schoolstrijd tusschen de gemeenten Hoogwoud en Nieuwe Niedorp Wie zich met Ingang van 1 Juli a.s. abon neert op de ontvangt de nog ver schijnende num mers tot dien datum gratis SPORT. De Nederlandsche ploeg. Uit Amsterdam, 20 Juni: Adam, de rechtsbuiten van de Nederlandsche ploeg, die Zondag op den Olympischen Dag in het Amsterdamsche Stadion tegen de Hongaren uitkomt, heoft voor zijn plaats moeten bedanken, omdat zijn club, de Grassboppers te Zurich. een waarschijnlijk heslissenden wedstrijd tegen Young Boys voor het Zwitsersche kampioenschap spelen moet. Voorts heeft van der Meulen in verband met drukke maat schappelijke bezigheden bedankt. Voor Adam zal Wels speien en voor Vai. der Meulen waarschijnlijk van Male van Feijenoord. wiens uitkomen in den wedstrijd tegen Velocitas op Zaterdagavond te Rot terdam evenmin een bezwaar geacht wordt als bet medespelen van Bonsema in dien kempioenswed strijd te Rotterdam. Zouden deze spelers echter toch niet uitkomen, dan zal Veenendaai van Naald wijk het doel verdedigen (de Korver van D.F C. wordt dan reserve) en op Bonsema's plaats in den aanva' komt óf van Reenen (Ajax) óf Schoemaker van Öuik, Den Haag. te staan, welke spelers thans als reserves aangewezen zijn. De Hongaren. Nader wordt ons gemeld, dat van de Hongaarsche ploeg, alsmede van de drie aangewezen reserves Hada, Koranyi, Biro, More. Lazar. Fenyvesi, Cseh. Sarosi, Toldi en Turay (reserve) geregeld voor Hon garije spelen en de overige spelers Paiotas. Hevesi. Karman (reserve) en Simonyi (reserve) al vaak voor de Veulens en voor het stedelijk elftal van Boeda pest speelden Tegen Nederland waren op 5 Maart Koranyi, Biro, Lazar, Cseh. en Saros! en tegen Rot terdam voorts op 8 Maart Hada en Turay (reserve) van de partij. De ploeg wordt minstens van gelijke kracht geacht als het elfeal dat 5 Maart met 21 van Nederland won. Alweer een brochure. Naar de N. R. CL verneemt, zal eerstdaags een bro chure verschijnen van de hand van het sociaal-demo cratische gemeenteraadslid P. Langedijk, bestuurder van de Federatie Twenthe der S.D.A.P., waarin deze zich richt tegen het standpunt van den heer Duijs ten aanzien van de Sowjet-Unie. De heer Langedijk, die pas uit de Sowjet-Unie is teruggekeerd, heeft zijn ervaringen en conclusies neergelegd in deze brochure, die uitgegeven wordt door de V.V.S.U. in Amsterdam en die als titel draagt: „Moet een sociaal-democraat de Sowjet-Unie verdedigen? Wie heeft gelijk, Duijs of Langedijk?" Nog geen nadere bijzonderheden omtrent zijn plannen. Naar de correspondent van „de Tel." uit Den Haag mede kan deelen, houdt men er in zuivel- en land- bouwkringen ernstig rekening mede, dat dr. Posthu ma het voorzitterschap van den F.NdZ. (Algemeene Nederlandsche Zuivelbond), alsmede enkele andere functi-s in verschillende landbouworganisaties zal neerleggen. Dr. Posthuma heeft een en ander bij navraag onzer zijds niet ontkend. Intusschen kan hij op tllit oogenblik nog geen na dere bijzonderheden omtrent zijn voornemens mede- deelen, daar hij deze aangelegenheid voorloopig nog als van gehe internen aard wil beschouwen. Waarschijnlijk zal dr. Posthuma zijn functie aan ..Centraal Beheer" echter blijven waarnemen. In Joego-Slavië, Reeds millioenen van deze schadelijke dieren vernietigd. Het algemeen offensief tegen de sprinkhanen in Joego-Slavië is met groote kracht ingezet, zoo meldt Reuter. Honderd reusachtige ijzeren bezems, getrok ken door paarden en speciaal bestemd voor het ver delgen van sprinkhanen, zijn in militaire formatie tegen den vijand opgetrokken en hebben millioenen dezer schadelijke dieren vernietigd. Groote zwermen hadden echter ook een aanval gedaan op de jonge tarwe, waar de ijzeren bezems niet gebruikt konden worden. Hier werd op advies van professor Cradojevitsj van de universiteit van Belgrado gebruik gemaakt van vlammenwerpers, door militairen bediend. Inmiddels werden rondom de bedreigde gebieden greppels gegraven, die volgestort werden met zeep, terwijl op de velden een preparaat van arsenicum werd gestrooid. Voor driekwart zijn de sprinkhanen thans onscha- dc. gehaakt en men achi het waarschijnlijk dat over eenige dagen de vernietiging volkomen zal zijn. Meer reizigers, minder opbrengst We lezen in „Spoor- en Tramwegen": Het weder was overweldigend mooi, het aantal rei zigers was grooter dan in vorige jaren en de opbrengst was geringer. (De op 1 April JJ. ingevoerde tariefverla- gingen bedroegen ongeveer 20 pet). Te Amsterdam C.S. bedroeg op den eersten Pinksterdag het aantal reizigers vertrek of aankomst zonder abonné's) 25000 (1933) tegen 17000 (1932). en te Rotterdam D.P. 20.000 (1933) tegen 14.000 (1982); het verkeer was dus op den eersten Pinksterdag anderhalf maal zoo groot als een Jaar ge leden. Op den tweeden Pinksterdag was het verkeer op belde stations iets grooter dan in 1932 en iets grooter dan op den vorigen dag. Te Amsterdam C.S. daalde op de twee Pinksterdagen tegenover 1932 de voorloopig geschatte opbrengst van f 67.000 op f 59.000 (12 pet.) terwijl het aantal plaats- kaarten steeg van 41.000 op 51.000 (25 pet). Te Rotter dam D.P. daalde over vier dagen tegen 1932 de voor loopig geschatte opbrengst 2 •pet., terwijl het aantal plaatskaarten 25 pet steeg. Op beide stations betreft de toeneming van het verkeer over korte afstanden (naar de zee en naar de vrijvers), terwijl te Amsterdam bovendien een daling in het verkeer over lange af standen plaats vond. Op het station Groningen daalde over zes dagen de opbrengst van f 30.000 (1932) op f 27.000 (1933); daar onder zijn vacantiekaarten begrepen ad f 12.000 en f 10.000. De opbrengst der vacantiekaarten bedraagt dus op dit uitmiddelpuntig gelegen station 40 pet van de totale opbrengst (zonder abonné's) De omvang van het verkeer met vacantiekaarten bleef nagenoeg onveran derd. Het tekort aan rollend materieel leidde tot voor ziene moeilijkheden, waarvan de bestrijding succes heeft gehad. In 1913 bedroeg het aantal zitplaatsen in onze rijtuigen 160.000 en thans 200.000; het verkeer is echter veel sterker dan 25 pet. gestegen. Evenmin als bij andere spoorwegen ln het rijtuigpark der Ned. Sp. er anders dan met kunst- en vliegwerk op bere kend om exceptioneel groot verkeer te bedienen, het welk slechts op een paar dagen des jaars plaats vindt Bedraagt de omvang van het verkeer op een gemid delden werkdag 100, dan ledraagt deze op een gemid delden Zondag 80 en op ieder der belde Pinksterdagen 160. Daarbij zijn er lijnen, waar het verkeer op Pink sterdagen meer dan verdubbelt, terwijl het op andere baanvakken bijna geheel verdwijnt En bovendien komt de spitsbelasting op Feestdagen op geheel an dere uren voor dan op gewone werkdagen- Met Pink steren 1933 deed zich daarbij de omstandigheid voor, dat in 't jaar '32-*33 het aantal zitplaatsen Se klasse (door buitendienststelling van rijtuigen met 11.000 (van de 140 000) was verminderd. Daardoor werd het op drukke dagen onvermijdelijk een deel der overtollig geworden oude ABrijtuigen voor de 3e klasse te ge bruiken Daarbij is het noodig, ze tevens tijdig tevo ren daartoe aan te wijzen en te beplakken (of op deugdelijker wijze te merken), om vertraging bij plaatszoeken en Instappen etc. te vermijden. Zooals gezegd zijn deze bezwaren ln de afgeloopen Pinkster dagen zoo goed mogelijk overwonnen." Wat er ln April passeerde. We lezen in „Spoor- en Tramwegen Over den afsluitdijk reden in April 11. dagelijks circa 220 auto's, autobussen en vrachtautns'. en to taal in die maand 15000 reizigers, dwz. bijna even veel als het totale bootverkeer tusschen Enkhuizen en Stavoren in April 1932 Op de beide Paaschda gen 1933 bedroeg het verkeer ovei den dijk 5000 rei zigers, verdeeld over 300 motorrijwielen. 2000 perso nenauto's en 40 autobussen. Dit reizigersverkeer per auto zal gedeeltelijk ontnomen zijn aan den trein tus schen Noord Holland eenerzijds en Friesland en Gro ningen anderzijds, doch zal voor een groot deel nieuw verkeer betreffen. ONWEER BOVEN DE HOOFDSTAD. Een kwartier aangehonden. Uit Amsterdam. 21 Juni: Even na middernacht ontlastte zich boven de hoofdstad een buitengewoon zwaar onweer, dat gepaard ging met hevige donder slagen en felle 'bliksemschichten. Het noodweer, dat snel op kwam zetten, hield ongeveer een kwartier aan. Voor zoover wij konden nagaan richtte het he melvuur geen schade aan. De brandweer werd eenige malen gealarmeerd wegens waterschade. Alle burgers drie dagen vacantie. Reuter seint uit Tstanboel: De Turksche regeering is voornemens het tieujarig bestaan der republiek op grootsche wüze te vieren en heeft bepaald, dat aan alle burgers drie dagen vacantie zal worden gegeven, om aan de feestelijkheden deel te nemen. Gedurende drie weken zullen bovendien de post- en telegraaftarieven met 50 procent worden verlaagd, evenals de spoorwegtarieven. „Kampfring" van Jonge Dultsch Netlo- nalen ontbonden. Frankfurt a. d. Oder, 20 Juni (V.D.). Maandag avond is het naar aanleiding van de door het Duitsch Nationale Front georganiseerde feestelijkhe den ter gelegenheid van den verjaardag van Rijks minister Dr. Hugenberg tot ernstige botsingen geko men met SA en SS, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat al van personen zijn gearresteerd. Met het oog op deze gebeurtenissen heeft de eerste burgemeester Dr. Kinne als chef der politie den „Kampfring" van Jonge Duitsch Nationalen, district Frankfort a. d. Oder. ontbonden en het geheele ver mogen van deze organisatie in beslag genomen Het Duitsch Nationale Front heeft bij den Pruisi- schen minister van Binnenlandsche Zaken geprotes teerd. DE WEDUWE VAN SOENJATSEN ONTVANGT DREIGBRIEVEN. „Zij zal binnenkort vermoord worden." Uit Sjanghai, 20 Juni (V.D.): De weduwe van Soenjatsen heeft in den laatsten tijd een aantal brie ven ontvangen, waarin wordt aangekondigd, dat zij binnenkort vermoord zal worden. De politie heeft de bewaking verscherpt BU fascistische vergadering. In het gebouw van den Protestantenbond ls gister avond een matig bezochte vergadering van den Alg. Nederlandschen Fascistenbond gehouden, waarin als sprekers optraden de heeren J. A. Baars en A. J. O. Swemmelaars. De O.S.P. had een pamflet verspreid, waarin de leden werden opgeroepen zich bij het ge bouw te verzamelen. Eenige honderden personen had den hieraan gevolg gegeven, wat voor de politie aanlei ding was de omgeving af te zetten. De vergadering had aanvankelijk een kalm verloop. Bij het debat werd het echter rumoerig en probeerden politieke tegenstanders de bijeenkomst te verstoren. Eenige communisten en een persoon die zich aan majesteitschennis schuldig maakte, werden door een inspecteur van politie de zaal uitgezet Op straat maakte men het de politie lastig. In de WilhelmInastraat en op de Voldersgracht werd met steenen naar de politie gegooid, waarop deze met de blanken sabel eenige malen een charge uitvoerde. En kele personen werden hierbij licht gewond. De fascisten vertrokken na afloop der vergadering in auto's naar het station en naar Den Haag. Incidenten deden zich hierbij niet voor. Tot laat in den avond bleef het onrus tig ln de binnenstad. HET DUITSCHE TBANSFEBMORATORITM. En de land- en tuinbouw Aan den raad v&n Ministers ls het volgende tele gram gezonden: „Het dageiyksch bestuur van den Katholieken Ne- derlandschen Boeren en Tulndersbond, ln vergadering bijeen, met verontwaardiging kennis genomen hebben de van het door de Duitsche regeering afgekondigde transfer-moratorium, ten gevolge waarvan de reeds zoo ongunstige positie van de betalingsbalans van ons va derland nog ongunstiger wordt, de houders van onder het moratorium vallende vorderingen op Dultschland ernstig in hun vermogen en inkomsten worden getrof fen en het Nederlandsche bedrijfsleven opnieuw met valuta-dumping wordt bedreigd, verzoekt de regeering met den grootsten aandrang om. door het onmiddellijk in werking stellen der zoogenaamde ..Derviezen-Clea ringwet" na deze te hebben uitgebreid ook tot vorde ringen, voortspruitende uit het geldverkeer, krachtda dig op te treden tegen dezen ongemotlveerden maat regel der Duitsche regeering. Molen en kerk te Heerenveen door den bliksem getroffen. Uit Hoerenveen wordt aan de Tol. gemeld: Dinsdag middag ontlastte zich boven Friesland een vrij hevig onweder, dat met veel regenval en in enkele streken met hagelslag gepaard ging. Op tal van plaatsen werd vee in de weide gedood. Te Heeren veen werd een houtzaagmolen door het hemelvuur getroffen, waarbij de molenwieken vernield werden. Er ont stond geen brand. Tweemaal sloeg de bliksem op den toren van de nieuwe R.K. kerk; de lichtleiding raakte gedeeltelijk defect Ook werd de Openbare Lagere School getroffen, doch hier werd geen schade veroor zaakt. Te St. Johannesga werd een lagere school en de on derwijzerswoning getroffen, die beide heel wat averij kregen. Leerlingen en onderwijzend personeel kwa men met den schrik vrij. Te Jubenga sloeg de bliksem in een woning der Op- bouw-vereeniging, waardoor het dak gedeeltelijk ver nield werd. Ook hier ontstond geen brand. Honderden kinderen verlaten elk jaar de bedompte steden om met volle teugen de frlssche lucht in de vrije natuur in te ademen. Van de inboorlingen ln West-Afrlka Uit Meixco in Portugeesch-West-Afirka wordt ge meld, dat de blanke gouvernements ambtenaar do Amaral vermoedelijk het slachtoffer is geworden van den fetisnijdienst van een inlands«'he seete, da „Dumbos", Blijkbaar heeft men hem overgehaald op de Nijlpaardenjacht ie gaan en is hij tijdens da jacht overmand en medegevoerd. De Dumbos bewe ren. dat zij zich ontrichtbaar kunnen maken, doch hiervoor hebben zij een hart noodig, dat levend uit het menschelijk lichaam is gerukt Om onzichtbaar te zijn vui r negers is het hart van een neger noodig, om ook voor blanken onzichtbaar te zijn, is het hart van een blanke noodig. Men vreest thans, dat do Amaral, het slachtoffer is geworden van deze secte, waarvan de voornaam ste bezigheid bestaat in rooven en moorden. Behandeling ln de Kamers en tyd van in werkingtreden. Dezer dagen is in enkele bladen gemeld, dat het ont- werp-omzetbelastlng niet meer voor het a.s. Tweede Kamerreces in behandeling zou komen en dat in ver band hiermede de datum van Inwerkingtreding zou worden gesteld op 1 Januari 1934. Bij Informatie dien aangaande te bevoegder plaatse is ons gebleken, dat het eerste gedeelte van dit bericht als juist mag worden aangemerkt doch dat het tweede gedeelte van grond ontbloot ls. Het moet n.1. in de bedoeling liggen om, wanneer in de vacantie het eindverslag van de com missie van voorbereiding zal zijn verschenen, het ont werp nog in deze parlementaire periode en wel in Sep tember in behandeling te doen komen, zoodat gehoopt wordt dat de wet in October of uiterlijk November in werking zal treden. EEN ONGEWONE ONTMOETING. Automobilisten ontmoeten een rensaceh* tlge slang. We lezen in „De Tel." het volgende ongewone jachtavontuur, gemeld uit den Belgischen Congo. Eenige automobilisten die in de richting Leopold- ville reden, ontmoetten plotseling een reusachtige slang, van ca. 2 50 M. lengte, die den weg overstak. De chauffeur stuurde recht op het reptiel aan en reed dwars over het ondier heen. Vervolgens werd achteruit gereden om zeker te rijn dat de slang goed dood zou zijn. maar het beest was verdwenen. Lang durige nasporingen in de omgeving waren ver- geefsch totdat een der automobolistan het reptiel opgerold onder de motorkap tusschen den radiator en den ventilator bemerkte. Daarna werd de slang met stokslagen afgemaakt. BROEK OP LANGENDLJK. 20 Juni. Aangevoerd: 200.000 Kg. aardappelen: schotsche mui zen f 2.505-50. drielingen f 1—3, klein t 0.50—0.80. to maten A f 33.70—3L20. B t 35.30, C f 32.10, CC f 21.30— 24.70, 1700 bos peen f 2.40—3.10, 400 st. bloemkool f 4.20 4.50. NOORDSCHARWOUDE. 20 Juni Aangevoerd: 62000 Kg. aardappelen: Schotsche mui zen f 2.404.60. drielingen f 1.40—2.40, kleine f 0.50— 0.60. 15 Kg. tuinboonen f 6.90. WARMENHUIZEN. 20 Juni. Aangevoerd: 20049 Kg. aardapelen: schotsche muizen f 1.304.90, id. drielingen f 0.752.50. MEDEMBLIK. 20 Juni Schotsche muizen f 0.8O—0.95, kleine f 0.40—0.60 per 50 Kg. COOP. VER CENTR EIERVEILING G. A- FURMEREND. 20 Juni Aangevoerd: 105000 kipeleren: 70—80 Kg. f 2.90—3.80, 65—66 Kg. f 2.40-2.70. 63—64 Kg. f 2.30—2.70, 60—62 Kg. f 2.202.60. 58—59 Kg. f 2.20—240. 56—57 Kg. f 2.10 —2.30. 53—55 Kg. f 1.90—2.20, 50—52 Kg. f 1.80—2. 120000 eendeieren f 1.351.65. Oude kippen f 0.651.25, jonge hannen f 0.301.50, AMSTERDAM. 20 Juni AndUker muizen f 4—5. Id. kl. muizen f 2.60—3, Lan- gendljker muizen f 4—5. Noordholl. blauwe eigenh. f 6 —7, Rijper muizen f 4—5. Westl. muizen f 7—8, id. kl. muizen f 5—6, Winter Malta f 4—5, Zomer Malta f 9 —11. Italtaansche f 7—8, per 100 Kg., Frlesche roodstar f 1.20—1.40 per 70 Kg. PURM EREND, 20 Juni 1933. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas: 24 stapels Fabriekskaas f23, 30 stapels Boerenkaas f 22. per 50 Kg., 2 stapels Goud ach e kaas f 22. In totaal 56 stapels wegende 81300 Kg. Handel goed. 3171 Kg. boter f 1.40—1.65 per Kg. Vee: 506 runderen w.o. 280 vette 54—58 cent per Kg., handel stug; 197 melk en geldekoeien f 80—170. handel matig; 29 stieren, prijs niet genoteerd; 29 paarden f 70150 handel stug; 152 vette kalveren 5070 cent handel stug; 346 nuchtere kalveren, slacht f 3—13. fok f 6—15, handel vlug; 285 vette varkens, voor de slacht 2733 cent per Kg., handel matig; 58 magere varkens f 1018, handel stug; 236 biggen f 713, handel vlug; 241 schapen f 617. handel matig; 492 lammeren f4 9. handel vlug: 17 bokken; kipeieren f 2.30, eendeleren f 1.25, piepkuikens 4567% cent. Eierveiling: 8059 kipeleren a f 2.10-2.60. 556 Idem b f 1.20; 6374 eendeieren f 1.45. Navekomen Berichten. In de vergadering van den Raad der gemeente Hoog woud kwam gisteravond aan de orde een voorstel van B- en W. om met Ingang van 1 Septembe: 1C33 op te zeggen de overeenkomst met de gemeente Nicu—e Nie dorp, betreffende de instandhouding van de op-:;:bare lagere school aan de Langereis. Met 5 tegen 2 stemmen werd tot de opzegging besloten In het nummer van morgen geven wij een uitvoerig verslag van deze vergadering. HEERHÜflOWAAPH Maandagavond, den tweeden avond van de kermis ln het Zuideinde werd bij den heer Rus een tooneeluit- voerlng gegeven. Ditmaal geschiedde zulks niet door de tooneelvereen. hier ter plaatse, maar door „Jong Le ven" uit Oudkarspel. Opgevoerd werd „De Ridder van den Kouseband", van Henk Bakker. Er was niet veel publiek, maar de thuisblijvers hebben beslist ongelijk gehad. Er is niet veel Inhoud ln dit stuk, maar er kan om gelachen worden en dat ls met kermis toch de hoofdzaak. Het stuk werd goed ge speeld, vooral de loodgieter speelde zijn rol goed. Zaterdagavond opende de zwemvereeniging H.Z.V. alhier een ondiep bassin voor kinderen. Het bassin is geplaatst in de Ringvaart. Dit is voor onze gemeente een groote vooruitgang. De kinderen kunnen nu in goed water leeren zwemmen, zonder dat ze direct gebruik behoeven te maken van de diepe ringsloot. De opening gebeurde met een korte toespraak van den heer Bier steker, waarbij deze dank bracht aan degenen, die aan het tot stand komen van het bassin hebben meege werkt

Schager Courant | 1933 | | pagina 6