Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Barbara Worth Rastel Oude Niedorp. DE DRIJVENDE GEVANGENIS VOOR DEN FOLTTIEREGHTER. ZITTING VAN MAANDAG 19 JUNI. Alkmaar. DRIE MAANDEN WAS KEM WAT AL TE MACHTIG. In den laten avond van 19 Februari, het zal wel nacht of morgen geweest zijn, kreeg de heer Willem Sm., in de wandeling genaamd Poulé, het geweldig aan den stok met den politieagent Verbaan, die verplicht ■was hem tot de orde te roepen. Het ging er aardig van langs en Willem Poulé,, die anders ook niet voor de poes ls. bleek zijn mannetje gevonden te hebben. Natuurlijk trok Willem in alle opzichten aan het kort ste eindje, aangezien hij ook nog werd genoteerd we gens wederspanntgheid. Op 1 Mei hield de Politierech ter zich met dit zaakje bezig en werd de niet aanwe zige verdachte, mede op grond van zijn nu niet bepaald overmatig gunstige reputatie, veroordeeld tot niet min der dan 3 maanden gevangenisstraf. Men kan echter van het wel niet copieuze maar ■eer degelijke prison, onlangs door den Politierechter vermoedelijk niet door persoonlijke proefneming, hoo- geljjk geprezen, ook wel eens te veel genieten en dus was de veroordeelde zoo vrij geweest, tegen het barre vonnis in verzet te komen. Dit verzet werd als intro ductie voor de komende 51 belastingzaken beschouwd en genoot dus de primeur. Maar helaas, Willem had den vogel over 't touw laten vliegen. Hij was 4 dagen telaat met zjjn verzet en werd dit, wettig maar niet barmhartig vervallen verklaard. Maar... hooger beroep is nog toegestaan! DE GLORIEDAG VAN DEN RIJKSADVOCAAT. Maandag 19 Juni was weer eens aangewezen voor de opruiming der opgespaarde belastingzaken en besteeg de rijksadvocaat het gestoelte der eere, ten einde een dikke 50 slachtoffers voor diverse belastingtekortko mingen de boetegelden af te tappen. Van de 52 opgeroepenen, hadden slechts 8 heeren aan de roepstem van Hare Majesteit gehoor gegeven. Blechts 4 konden van het zondaarsbankje, dat voor een dergelijke sectie verdachten niet is berekend, gebruik maken. De eerste gegadigde was een matroos uit Den Hel der, de heer Petrus van E., die zonder rijwielplaatje gesnapt was. Hij betaalde voor genezing van zijn vergeetachtigheid f 5 boete of 1 dag. De melkslijter ornells J. te Alkmaar werd op den Kanaaldijk, die heel wat bekeuringen oplevert en dus een prima autoval blijkt te zijn, overvallen en kon geen geldige wegenbelastingkaart te voorschijn tooveren. Hij had vandaag heel wat woorden voorhanden om zijn verzuim goed te praten. Maar het was niks gedaan 15 gulden boete of 15 dagen. Vervolgens kwam de beurt aan den expediteur en volkslogementhouder Alph. Jos. M. te Alkmaar, die op den Kanaaldijk zijn vrachtautochauffeur had doen rij den zonder wegenkaart De heer M. trachtte aan te toonen, dat hij deze nalatigheid niet uitsluitend voor zijn genoegen had gepleegd f 15 boete of 15 dagen. De caféhouder-autoverhuurder Corn. v. d. O. te Graft en zijn opvolger G. J. S-, bloemist te Sassenhelm, behoorden tot de vetste hanen van de inzending. Hien werd elk f 25 boete of 10 dagen opgelegd. De rijksadvocaat en de heer Adolf Sch., autobuson dernemer te Bergen, waren elkaar weer eens in de haren gevlogen over het gewicht van een aangehouden autobus. Als gewoonlijk won Ridder Adolf dit steekspel en werd hij door den Politierechter vrijgesproken. De chauffeur Herman Sm. te Alkmaar, moest nog eens bloeden voor de ontbrekende wegenbelastingkaart waarvoor zijn patroon Alphons Jozephus M. even te voren 15 gulden boete had moeten afschuiven. De Po litierechter vond deze inhaligheid zelf toch óók te kras en bepaalde de straf op 1 pop of 1 dag. Een pluimveefokker, voorheen te Heerhugowoord en thans voortfokkende te Blokker, de heer Dirk S., had ook captle gekregen met de belastingadministratie, vanwege een onvertoonbare wegenbelastingkaart. Hij kon zich van het geheele grapje absoluut niets meer herinneren en trachtte den politierechter te wijzen op fouten in de dagvaarding. Hij werd bijzonder vriende lijk behandeld met een boete van maar 12 gulden of 4 dagen en was nog niet eens dankbaar. Eindelijk compareerde een los arbeider. Mijndert de H uit Berkhout, die op 14 Aug. op het Keern te Hoorn met een oude Chevrolet van zijn broer, voor chauffeur zonder wegenkaart had gespeeld. Hij kwam er af met f 5 boete of 1 dag. Tot slot van de voorstelling was de politierechter zoo welwillend ons in zijn 8-cylindertje naar ons hutje aan den Singel te expedieeren, uit welke daad van fa ciliteit kan worden aangetoond, de aangename ver standhouding die er bestaat tusschen de rechtbank autoriteiten en den nederigen persrepresentant. FEUILLETON. Dooi HAROLD BELL WRIGHT 18. Abe Lee kwam het eerst van allen bij de stalling waar Texas Joe bij het licht van een lantaarn bezig was het paard van Worth te ondeizoeken. Er werd geen woord tusschen hen gewisseld, terwijl ook Abe Lee het dier nauwkeurig opnam. De anderen stonden er zwijgend bij en wachtten dat deze beiden hun be vinding zouden uitspreken. Wat denk je er van, Abe?" vroeg de Profeei toen de opzichter zich tot hem wendde. Abe rolde een cigaret en antwoordde na rijp be raad, terwijl hij een rookwolk uitblies: „Het paard komt zonder ruiter van ver weg, dien afstand kan hij niet te voet afleggen. Wij zullen hem morgenochtend vroeg gaan zoeken." Willard Holmes uitte een kreet van verbazing, maar niemand lette daarop, aangezien de opzichter zich tot Texas Joe wendde met de vraag: „En hoe heb jij de zaak bedacht, Tex?" „Ik had hetzelfde gedacht," was het bondige ant woord. „Het paard moet ergens zijn vastgebonden en zich hebben losgerukt, want de teugels zijn gescheurd. Hij wees naar de riemen die van het gebit afhingen. „Ook de waterkruik is niet meer aanwezig. Jefferson Worth is te goed bekend met de woestijn, dat hij de kruik op het paard zou laten. Waarschijnlijk heeft hij het paard aan een boom vastgebonden om een heuvel te beklimmen of iets dergelijks. En toen is het paard losgebroken en naar zijn stal gehold. Dat moet op een tamelijk grooten afstand gebeurd zijn, want het dier was erg vermoeid en dat zou het niet geweest zijn, als mijnheer Worth niet al een grooten afstand had afgelegd. Dan zou het paard trouwens ook veel eerder zijn thuisgekomen. Morgenochtend zal hij ons wel een rooksignaal geven en in elk geval kan het niet zoo heel moeilijik zijn, zijn spoor terug te vinden, omdat er geen wind is. Vindt u goed dat ik er op uitga, mijn heer?" Hij zag den Chief aan. OVERTREDING RIJWIELBELASTING. Corn. Brugman, kruidenier, Schagerbrug; Joannes Bulter, arbeider, Warmenhulzen; Wijtze Dupon, arbei der, Anna Paulowna; Petr. v. Eggeraat, matroos, Den Helder; Willlam E. Beffie, reiziger, Amsterdam; Sjerk Elzinga, arbeider, Anna Paulowna; Maria Haring, dienstbode, Hoogwoud; Arie Dirk Huijsman, bloemen- venter, Den Helder; Jans de Jong, veehoudersknecht, Valthermond; Gerrlt Jonker, arbeider, Jubbega; Fokke Kraak, vischventer, Den Helder; Aris Jan Langeveld. arbeider. Texel; Marius C. Laagman, koopman, Den Helder; Jac. Pleket, mastlekwerker, zonder vaste woon plaats; Hillegonda Prins, zonder beroep. Bfeezand; Anth. Joh. Rosloot, bloemist, Breezand; Tj. v. d. Sloot, arbeider, Oosterlittens (Fr.); Klaas Smit, arbeider, An- dijk; Jan Verhoeven, arbeider, Anna Paulowna, allen 5 gulden boete of 1 dag hechtenis. OVERTREDING WET INKOMSTENBELASTING. Siebren Alkema, schippersknecht, Hoorn, f 10 boete of 5 dagen. OVERTREDING WEGENBELASTING. Con. Duin, vischhandelaar, Hoorn, f 15 of 5 dagen; Corn. Eelman, chaffeur, Haarlem, f 5 of 1 dag; Joh. Adr. Fransen handelaar, Velzen f 15 of 5 dagen; Rom- ke Grin, vrachtrijder, Zijpe, f 15 of 5 dagen; Meindert de Haas, arbeider. Berkhout f 5 boete of 1 dag; Joh. Hartman, snorder, Amsterdam, f 15 of 5 dagen; KW. Hoffman, handelaar, Rijswijk, f 15 of 5 dagen; Jos. v. Houten chauffeur, Koedijk, f 15 of 1 dag; Anth. Kahl- man. Koopman, Hoorn f 15 of 5 dagen; Nic. Klaver, metselaar. Obdam f 15 of 5 dagen; Klaas Kager, rei ziger, Alkmaar, f 15 of 5 dagen; Sander Leijdeckers, bakker, Barsingerhorn, f 15 of 5 dagen; Idem f 15 of 5 dagen; Hendrik van der Linde, beursbediende, Am sterdam f 5 of 1 dag; Alph. Joz. Mertens, expediteur, Alkmaar, f 15 boete of 1 dag; Dirk Mulder, winkelier. Alkmaar f 5 boete of 1 dag; Andr. Vonk, lasscher, Den Haag, f 15 boete of 5 dagen; Corn. v. d. Oord, café houder, Graft, f 25 boete of 10 dagen; Hendrik Prins, expediteur, Purmerend, f 15 boete of 5 dagen; Izak Pront, autoverhuurder, Amsterdam, f 15 boete of 5 d.; Gerrit Jan Sap, bloemist, Sassenheim, f 25 boete of 10 dagen; Adolf Schalkwijk, autobusondernemer, Bergen vrijgesproken; Hermanus Smit chauffeur. Alkmaar, f 1 boete of 1 dag; Th. Joh. Sontrap, expediteur, Utrecht, f 15 boete of 5 dagen; Dirk Stam, pluimveehouder, Heerhugowaard, f 12 boete of 4 dagen; Joh. Corn. Stam veehandelaar, Wognum, f 15 boete of 5 dagen; Corn. Suizenbroek, koopman, Amsterdam, f 15 boete of 5 dagen; Jos. Alvares Vega, chauffeur, Amsterdam, f 15 boete of 5 dagen; Lourens Jan Zwagerman, land bouwer. Hoogkarspel, f 5 boete of 1 dag; Renze Zijl, los arbeider Wieringen, f 15 boete of 5 dagen; Corn. Jonker, melkslijter, Alkmaar, f 15 boete of 1 dag. Vergadering van den Raad op Maandag 19 Juni 1933, des namiddags te 8 ure. Aanwezig zijn de leden: J. Bakker Jz., G. de Heer, W. Kolkman, A. Molenaar, W. Slijkerman en J. Wai boer. Voorziter: B. J. F. Sutraan Meijer, Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat van den heer Van Zoonen schriftelijke mededee- ling is ontvangen dat hij wegens sterfgeval in rijn familie verhinderd is de vergadering bij te wonen. De notulen der openbare vergadering van 31 Maart 1.1. en der openbare spoedeischende vergadering van 13 April j.1. worden vastgesteld. Ingekomen stukken. 1. Ingekomen- stukken. a. Verslag van den toestand der provincie Noord holland over het jaar 1932. b. Jaarverslag over 1932 van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. c. Verslag over 1932 van den Vleesohkeurings- dienst in den kring Barsingerhorn. d. Ivantschrijving van Gedeputeerde Staten d.d. 17 Mei j.1., no. 96, ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 31 Maart j.1. tot verkooping van het perceel weiland der gemeente te Zijdewind, ka dastraal bekend sectie A 300, aan de provincie Noord holland. e. Alsvoren d.d. 10 Mei j.1., no. 135, ten geleide van het goedgekeurd gemeenschappelijk besluit van de „Ja, jij en Abe, dunkt je dat ook niet?' Abe verklaarde zich bereid en de mannen gingen naar hun tenten, terwijl Texas het vermoedde paard wegbracht Holmes ging naar den Chef. „Heb ik het goed begrepen, mijnheer, dat u van plan is vóór morgen niets te doen?" De Chef zag hem aan. „Er valt niets te doen, mijn heer Holmes," zeide hij. Willard Holmes was verbaasd over wat in zijn oogen een onvergeeflijke nalatigheid was. „Valt er niets te doen?" riep hij uit. „Waarom maakt u de mannen niet wakker en zendt ze in alle richtingen op onder zoek uit? Mijnheer Worth kan een ongeluk overko men zijn. Misschien ligt hij daar wel eenzaam te sterven. Ik kom hier met nadruk tegen op. Het is afschuwelijk, het is laf en onmenschelijk niets te doen! Het gezelschap hoorde de luide woordenwisseling en bleef stilstaan. Terwijl de ingenieur aan het woord was, rolde Abe Lee een sigaret. De Profeet antwoordde geruststellend: „Maar, mijn heer Holmes, wij zouden met een onderzoek, als u voorstelt, zeker niets bereiken. Zelfs al hadden wij het honderdvoudige van onze mannen tot onze beschikking, dan zouden wij dit terrein nog niet kunnen bestrijken. Wanneer het dag is, kunnen Abe en Tex zijn spoor volgen en tot hem gaan, zoo snel als hun paarden hen dragen kunnen. Ook wanneer de ongunstige onderstel ling waar mocht zijn, dan is ons plan toch het eenige mogelijke." „Ik verzet er mij tegen, mijnheer. U behoorde ten minste een poging te doen. Ik kan er mij niet bij neerleggen dat er niets gedaan wordt, als er een men- schenleven in gevaar is. En zeker niet, nu het iemand als mijnheer Worth betreft. Wanneer er niemand is die mij wil helpen, dan zal ik alleen er op uit gaan, en" hier richtte hij zich trotsch op „ik zal niet nalaten hiervan verslag uit te brengen aan mijnheer Greenfield en aan zijn vrienden die bij deze onder neming betrokken zijn. Bij deze laatste woorden kwam er een eigenaardige verandering over het wezen van den Profeet en werden de omstanders een zijde van zijn persoonlijkheid ge waar, die zelden aan het licht kwam. Zijn oogen scho ten vuur en zijn gelaat kreeg een scherpe uitdruk king, toen hij losbarstte met een stem die allen ont zette: „Wilde u over mij u beklagen! Ga uw gang, mijnheer, en loop naar den duivel! Ik had al heel wat dienstjaren, toen u nog een zuigeling was. En al deze mannen hebben hun werk in de woestijn geleerd, ter Radeil der gemeenten Nieuwe Niedorp en Oude Nie dorp tot nadere vaststelling van de pachtsom van de sluis aan het Oude Niedorperverlaat. f. Missive van den Minister van Economische Za ken en Arbeid, d.d. 2 Mei j.1., no 9632 JA, afd. Handel en Nijverheid, houdende bericht dat de ter openbare vergadering van 31 Maan jl. vastgestelde verordening tot wijziging der bij Koninklijk Besluit van 27 Mei 1932, no. 47, goedgekeurde winkeisluitingsverorde- ning bij Koninklijk Besluit van 26 Mei 1933 no. 20 is goedgekeurd. Deze stukken worden voor notificatie aangenomen, met uitzondering van de verslagen, die vanaf heden gedurende de maand Juni voor de leden ter inzage liggen. g. Rekening en verantwoording der ontvangsten en uitgaven over 1932 van de Gezondheidscommis sie, gezeteld te Hoorn. B. en W. adviseeren tot goedkeuring. Aldus wordt besloten. Aankoop woonhuisje. 2. Voorstel tot vaststelling van een besluit, strek kende tot aankoop van een woonhuisje te Oude Niedorp no. 32, kadastraal bekend Sectie C 414 (ge heel) en C 59 (gedeeltelijk). De Voorzitter licht toe, dat de koopsom f210,— be draagt, vermeerderd met de kosten van overschrij ving enz., zoodat de kosten totaal zullen bedragen ongeveer f235. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. De begrooting voor 1932. 3. Concept besluiten tot wijziging en aanvulling van den gewonen dienst der begrooting voor het dienstjaar 1932 en concept-besluiten tot wijziging en aanvulling van den Kapitaaldienst dier begrooting. Vastgesteld wordt de vierde suppletoire begrooting van den gewonen dienst 1932, met een totaal aan meerdere uitgaven van f7130.6lJ$, aan mindere uit gaven f 1300.10, is in uitgaaf van f5830.51^. Hierte genover staan inkomsten tot een bedrag van f3578.29, zoodat deze suppletoire begrooting, zooals te voorzien was, niet meer sluitend was te krijgen. Voorts wordt vastgesteld een suppletoire begroo- ting van verzamelposten, aan meerdere uitgaven f488.50, aan mindere uitgaven f364.07, verschil f 124.23, waar geen inkomsten tegenover staan. De derde suppletoire begrooting voor den kapitaals- dienst sluit in ontvangst en uitgaaf op f 136503, de vierde suppletoire begrooting in ontvangst en uitgaaf van f 114980.19. Kasgeldleening bij het rijk. 4. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening van f 5000,met den staat dor Nederlanden ter voor ziening in de behoefte aan kasgeld voor den loopen den dienst. De Voorzitter deelt mede, dat de Minister van Fi nanciën, in overleg met den Minister van Binnen- landsche Zaken bereid is aan de gemeente tot 1 Sep tember a.s. kasgeld te verstrekken tot ten hoogste f5000,—. onder nader aangegeven voorwaarden en welke termijn eventueel verlengd zal kunnen wor den. Wordt goedgevonden. Dempen van slooten. 5. Voorstel om in werkverschaffing te doen uit voeren het dempen van slooten of slootgedeelten door Burgemeester en Wethouders aangewezen. De heer Waiboer vraagt, hoe B. en W. deze wer ken denken uit te voeren: in eigen beheer en dan onder toezicht van de commissie voor werkverschaf fing of door particulieren? De Voorzitter antwoordt, van in eigen beheer en onder toezicht van de commissie voor werkver schaffing. Met het dempen van twee slooten was men bezig, maar met één sloot is men opgehouden, n.1. die grenzende aan den Provincialen weg. De provincie heeft bezwaar tegen het dempen, omdat zij géén toe gangsweg tot den Provincialen weg wil. Blijkbaar is hier een misverstand in het spel en spr. zal de quaestie gaan bespreken. B. en W. hebben voor het dempen eenige slooten op het oog; thans zijn er 10 werkloozen, maar het kan gebeuren dat er straks meer werkloozen komen en dan moeten er werkob- jecten zijn. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Crisiszaken. 6. Voorstel om 30 van hoofdsom en rente be treffende het in 1931 aan J. Ligthart Pzn. te Zijde wind in 1931 verleend provinciaal tuinderscrediet voor rekening der gemeente te nemen, indien de Pro vincie Noordholland 70 van hoofdsom en rente vol doet, waarvoor zij borg is, De Voorzitter deelt mede, dat dit voorstel verband houdt met het faillissement van den betrokken per soon. De heer Kolkman vraagt over welk bedrag het hier gaat. De Voorzitter deelt mede, dat het hier betreft een hoofdsom van f500.plus achterstallige rente over 1932 ad. f21.25. van welke bedragen dus 30 voor re kening der gemeente komt. B. en W. zullen trachten de gelden te ontvangen. wijl u op de dansschool in New York ging... Zoo'n jongetje van moeders pappot zou hier geen vijfhonderd yards den weg kunnen vinden zonder een gids of een kompas om u te helpen... Ik sta aan het hoofd van deze expeditie en wanneer u klachten hebt over mijn laffe onmenschelijkheld, zooals u dat noemt dan raad ik u aan uw grieven in uw mannelijke borst op te bergen en anders stuur ik u morgen aan den dag met den eersten den besten wagen naar de stad terug en dan kunt u aan mijnheer Greenfield rapporteeren dat ik u heb weggestuurd omdat, u uw werk niet verstond en zelfs niet genoeg begrip had om naar de menschen te luisteren die het wél verstonden." Hier haalde de Chef een oogenblik adem. En Willard Holmes, van wien de roep uitging dat de ervaring die hij in groote ondernemingen had opgedaan, hem bij de kapitalisten een bijzonder aanzien verschaft had, zocht een heenkomen en trachtte daarbij zijn figuur zoo goed mogelijk te redden. „Heer in den hemel!" fluisterde Pat met een heesche stem Abe in het oor, „ik dacht stellig dat de arme kerel ln den grond zou zinken. Zoo'n geweldige uitbrander zou den duivel zelfs te machtig zijn ge weest.' Hij zag den Profeet bewonderend na. „Zou je deniken dat de man er nu alleen op uit zou trekken? Hij heeft het tenminste gezegd... Hij meent het mis schien goed, maar hij heeft er heelemaal geen kijk op." „Ja, hij zou er toe in staat zijn," antwoordde Abe, „het zou wel goed zijn, als wij een oogje op hem hielden. Zeg het aan Tex." Willard Holmes zag in dat hij zijn Chef zijn veront schuldigingen behoorde aan te bieden en hij nam zich stellig voor dat den volgenden ochtend te doen. Maar zoo min de terechtwijzing van den Profeet als de ver nedering die hij zich daarbij op den hals had gehaald, konden zijn gedachten afleiden van Worth die alleen in de woestijn overnachtte. Het was hem onmogelijk te slapen. Misschien was Worth En toen hij daar in zijn dekens gewikkeld neerlag, zag hij in zijn ver beelding honderd tafereelen van rampen die den ban kier getroffen konden hebben. Het was ongeveer twee uur later, toen Pat Abe Lee op den schouder tikte. „Het is in orde, Pat," zeide de opzichter, die onmiddellijk helder wakker was en alle zintuigen tot zijn beschikking had „Ik zie daar een licht wegtrekken en de slaapplaats van den jongen man is leeg." Weinige oogenblikken daarna hoorde Willard Holmes LA MARTENTèRE NAAR CAYENNE. Binnenkort het juiste tijdstip wordt altijd geheim gehouden vertrekt er weer een Fransch schip met bestemming naar het beruchte bagno: Cayenne. De drijvende gevangenis, die door de Fransche regee ring wordt gebruikt heet: La Martinière. De z.g. corri- dortrein brengt de veroordeelden naar de haven. Velen hunner zullen hun vaderland niet meer terugzien. Slechts tweevijfde keert na vele jaren misschien weer. De trein voert de veroordeelden eerst naar de alge meen© gevangenis in St. Martin de Ré. Een laatste genade wordt den gevangenen dan nog verleend. Ze mogen in de citadel hun maaltijden gebruiken, evenwel scherp bewaakt door Senegalnegers, die hen boven van de muren af kunnen neerschieten, dit om te voorko men dat de gedoemden door muiterij de vrijheid zou den trachten te herinnen. Dezelfde Senegaleesche troepen gaan mee aan boord. Om nog een glimp van hun bloedverwanten te zien ko men vaders, moeders, en kinderen uit heel Frank rijk naar La Rochelle. De „Martinière" is een vaartuig van 5000 ton. Het bevat verschillende vertrekken, bestemd tot herberging der gevangenen. Ieder dezer lokalen is elf meter lang en vier breed. Aan de wanden zijn haken om hang matten aan te bevestigen; de slaapsteden moeten des ochtends aan de bewakers worden teruggegeven. Overig meubilair: metalen kannen met water en ruw houten banken. De tralies der vertrekken zijn driemaal zoo sterk als die. welke bij het vervoer van wilde dieren worden gebruikt. Talrijke voorzorgsmaatregelen tegen rebellie zijn ge nomen. Het geraffineerdste en wreedste onderdrukkings middel zijn de heetwaterbuizen, die met de stoomke tels in verbinding staan. Bij den geringsten tegenstand kan de officier met een vijfkantigen sleutel, die de slachtoffers doodssleu- tel noemen, een deel van het buizensysteem openen, waardoor de kamer, waar een eventueele muiterij is losgebroken, met gloeiend heeten stoom wordt gevuld. Vandaar dat rebellie zelden plaats heeft. Drie jaar geleden was de laatste maal. Toen werd een cipier door een gevangene, die hem verzocht voor de tralies te komen teneinde hem iets gewichtigs mee te deelen, gewurgd. De dader was waanzinnig geworden. Twee andere opgeslotenen probeerden het slachtoffer zijn sleutels te ontfutselen. Een andere wachter kwam na derbij. maakte alarm en het effect was, dat de cel in enkele seconden vol heete stoom was. waarna de op standelingen om genade smeekten en hun aanvoerders uitleverden. Het schip is bovendien zoo gebouwd, dat de wachters nooit door de gevangenen kunnen worden gegrepen, d« gang tusschen de voorzijden der kooien is breed ge noeg. Onwillige gevangenen brengen tun tijd gedurende de boottocht in aparte cellen door. Men zegt. dat de ge straften daarin met opgetrokken knieën moeten zit ten, omdat de ruimte niet toelaat zich te strekken. De heer Kolkman vraagt, of het de bedoeling is deze gelden aan den betrokkene te schenken. De Voorzitter zegt, dat dit in geen geval de bedoe ling is. Provincie en gemeenten worden nu schuld- eischers en alles zal gedaan worden om de gelden terug-te .ontvangen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 7. Voorstel om 30 van de door P. Mulder en A. Klomp aan de Coöperatieve Boerenleenbank te Nieu- wo Niedorp over 1932 schuldig gebleven rente van de aan hen in 1931 verleende provinciale tuinderscre- dieten voor rekening der gemeente te nemen, zullen de 70 dier rente ten laste der provincie Noordhol- lond worden genomen. De rente-achterstand over 1931 moet worden bijge schreven en de achterstallige rente over 1932 bedraagt respectievelijk f 17.08 en f 16.— B. en W. zullen trachten de rente binnen te krij-* gen. Wordt goedgevonden. 8. Voorstel om 30 van de door na te noemen tuinbouwers aan de R.K. Coöperatieve Boerenleen bank te Zijdewind over 1932 schuldig gebleven rente van de aan hen in 1931 verleende provinciale tuin- derscredieten voor rekening der gemeente te nemen indien de provincie Noordholland 70 dier rente waarvoor zij borg is, voor hare rekennig neemt. K. Stam te De Weel; G. Jonker te Zijdewind: J. G. Irapink te 't Veld; M, J. van Baar te Zijdewind; J. Veldman Cm. te 't Veld; G. Veldman Czn. te De Weel: P. Ligthart Jzn. te 't Veld; N. Jong Jzn. te 't Veld; G. Kamper te 't Veld; A. Brink te 'tVeld; G. Portegijs te De Weel; N. H. Post te Zijdewind; J. van Baar te Zijdewind. De totale rente-achterstand van deze personen be- een stem naast hem die hem vroeg: „Zal ik met meegaan, mijnheer?" Holmes schrikte als een. zenuwachtige vrouw. Hij had de nadering van den opzichter niet gehoord. Bij wijze van een verklaring antwoordde hij: „Ik kan toch niet slapen. En ik dacht dat ik het spoor toch wel een klein stukje zou kunnen volgen. Misschien is hij niet zoo ver weg als u denkt." Abe had zich den tijd gegund een oigaret te rollen en zeide toen na eenig nadenken: „Mijnheer Worth was te paard..." „Ja," antwoordde de man met de lantaarn, „ik heb hem vanmorgen zien uitrijden en ik heb het paard vanavond zien terugkomen... Hier hebt u het spoor.' Temidden van een nieuwe rookwolk kwamen kalm en hoffelijk de woorden: „Maar dit is het spoor van een muildier, mijnheer Holmes. Dat is het muildier van Manuel Ramirez. Kijk, u kunt zien, het hoefijzer van den voorpoot is gebroken. Ik had dat gisteren juist opgemerkt, toen ik Manuel uitzond om een waterput te zoeken. En bovendien is mijnheer Worth uitgereden naar het noordoosten en niet in deze richting." NEGENDE HOOFDSTUK. Toen Jefferson Worth dien mogen het kamp van het hoofdkwartier verliet, was hij voornemens naar een deel van het terrein te gaan dat zuid-oostelijk ligt van het oude wegspoor van San Felipe, tusschen d« zandheuvels en het strand. Het land dat ten westen lag van wat vroeger de zeegolf geweest was, had hij reeds bezocht, van de delta in het zuiden tot het laagste punt van het dal in het noorden. Zoodat nog alleen dit deel in het zuidoosten overbleef. Het was tegen het middaguur, toen de bankier een plek bereikt had, waar een lichte verhooging van het terrein hem een uitzicht verschafte over het omrin gende land en hij de groep van de zandheuvels gewaar werd, terwijl hij desgelijks de plaats kon onderkennen waar het wagenspoor van San Felipe de diepe beek kruist. Hij was van allerlei gedachten vervuld en was ongemerkt verder gereden dan hij zelf wel wist. Hij wilde nu rechtsomkeert maken. Maar het was alsof het treurspel van de Woestijn hem vasthield. Een machtig verlangen greep hem aan, nog eens de plek terug te zien die in zijn herinnering zoo nauw verbon den was met het kind dat zoo wonderlijk in zijn leven was binnengekomen en dat hij als zijn eigen dochter liefhad. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7