Alicieci Ritus- Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. ONZE VERHOUDING TOT BELGIë Bloedige botsingen in een Poolsch dorp Spoorwegongeluk in Bulgarije Naar verlaging van het IJsselmeerpeil ERNSTIG MOTORONGELUK BIJ LUNTEREN Prins en senorita. Bliksem iit een transformator geslagen NIEUWE STAATSGREEP IN SIAM De typhus-epidemie in Oost-Siberië Zes kinderen bedolren De nieuwe oriënteering van de S.DA.P. Door de tram overreden Donderdag 22 Juni 1933. SCHEER 76ste Jaargang No. 9299 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- ♦entiën nog zoovee] mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Prins Leopold ontvangt Jhr. tnr. De Graai. Onze minister zal niets vexznlmen om de toenadering tusschen Nederland en België te vergemakkelijken. In Belgische kringen heeft het levendig de aan dacht getrokken, dat dezer dagen de nieuwe minis ter van Buitenlandsche Zaken. jhr. mr. A. C. D. de Graeff, in gezelschap van zijn dochter te Brussel een bezoek bracht aan Kroonprins Leopold en Prin ses Astrid. Naar de corr. van het „Alg Hsblte Brussel meldt, heeft een medewerker van de „Nation Bel ge" een interview gehad met jhr mr. A. C. D. de Graeff, Neder lands minister v Buitenlandsche Zaken. Op de vraag van dei journalist of d( minister voome mens was de be «prekingen mei België ten aan zien van de her ziening van d verdragen vai 1839 te hervatte antwoordde d< heer de Graef na eenige ooger jhr. mr. a. g d. de graeff, blikken naden Minister van Boitenlandsche Zaken ken: „Ik ben eerst sedert eenige weken aan het minis terie van Buitenlandsche Zaken en >k heb nog geen tijd gehad om het probleem der zoo ingewikkelde verdragen te bestudeeren. „Overigens, alvorens de Nederlandsche regeering dit vraagstuk in behandeling kan nemen, moet zij eerst de financiën van het land in orde hebben ge bracht, en het evenwicht van do begr»oting hpbben hersteld. Deze zaak vergt eendrachtige samenwer king van allen. „Wij hopen, dat deze eendrachtige samenwerking ook gevonden zal worden ten aanzien van de rege ling van de quaesties die voor onze beide landen van belang zijn. Het verdrag var Ouchy getuigt van den goeden wil van Nederland, van België en van het groothertogdom Luxemburg. „Men mag hopen, dat de besprekingen te Londen zullen leiden tot een oplossing, gebaseerd op dezelf de principes, die de onderteekenaars van het ver drag van Ouchy hebben geleid. Mocht men er te Londen anders over denken, dan zou niets Neder land en België kunnen beletten, te trachten het aan tal onderteekenaars van dit verdrag uit te breiden. „Wat onze beide landen betreft, wij hebben zoo vele gemeenschappelijke belangen, dat alles moet worden geprobeerd, om de vriendschapsbetrekkingen, die ons verbinden, aan te halen en te verdiepen. Ik zal niets in mijn departement verzuimen om de toena dering tusschen België en Nederland te vergemakke lijken. Ik ken en ik houd van uw land, en wat mij treft, indien ik op den post blijf, die mij is toever trouwd, zal ik alles in het werk stellen om de goede verhouding, die tusschen uw landgenooten en de mijne bestaat, nog te verbeteren." Tusschen politie en opstandige boeren. 9 dooden, 20 gewonden. Uit Warschau, 21 Juni (V.D.): Naar gemeld wordt is het in een dorp in het wojwodeschap Krakau tot bloedige botsingen gekomen tusschen de politie en opstandige boeren. In den loop hiervan werden 9 boe ren gedood en ruim 20 gewond. Dé orde is weer her steld. Botsing in een tunnel. - wonden. - 6 dooden, 13 ge- V.D. verneemt uit Sofia: Gistel-morgen is op het traject Toepniza-Radomir een ernstig spoorwegonge luk gebeurd, waarbij zes personen werden gedood en 13 werden gewond. In een tunnel nabij Toepniza kwam een personen trein, waarvan de machinist een stopteeken niet had gezien, in botsing met een lorrie, welke uit tegen overgestelde richting kwam en waal-mede zich *win- tig wegwerkers naar hun werk begaven. Van de arbeiders op de lorrie werden er zes gedood, terwijl één zoo goed als ongedeerd bleef en de overi gen zoodanig werden gewond, dat zijn in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis moesten worden over gebracht Beslissing van den minister van Waterstaat Er zal schadevergoeding betaald worden. Kunstwerken worden niet aangelegd. Een der berichtgevers van het „Alg. Hsbl." meldt; Naar wij vernemen komt eï eindelijk teekening in de quaestie omtrent het peil van het IJselmeer en de ver goeding van de schade, die landeigenaren ten gevolge van den hoogen waterstand hebben geleden. De vorige week heeft de minister van Waterstaat na besprekingen met de directie van de Zuiderzeewerken dienaangaande een beslissing genomen. Hij heeft zich op het standpunt gesteld dat er geen kunstwerken moe ten worden aangelegd ten behoeve van de lager gelegen landerijen, die nadeel van het waterpeil van 13 A.P. ondervinden. Wel is hij bereid de aanwijsbare schade, door de eigenaren van die landerijen geleden, te vergoe den. Hiemede is het vroegere standpunt van het departe ment van Waterstaat prijsgegeven, dat wel kunstwer ken moeten worden aangelegd, maar geen schadevergoe ding moet worden verleend. De oorzaak van deze gewijzigde opvatting is gelegen in de omstandigheid, dat het peil van het IJsselmeer in 1936 toch op 40zal worden gebracht en er dus waarschijnlijk dan geen kunstwerken noodig zullen zijn. Uitgemaakt zal nog dienen te worden, wie werkelijk schade heeft geladen van hét hooge waterpeil, op wel ke wijze die schade moet wonden bepaald en wie als gemachtigden van de rechthebbenden zullen opreden. Het meest waarschijnlijke wordt geacht dat het pro- vinoiaal bestuur deze zaak zal afwikkelen. Motorfiets, die voor overstekende kinderen uitweek, tegen een boom gebotst De bestuurder gedood, de duorijder ster vende, twee meisjes gewond. Gisteravond ongeveer 7 uur heeft op den asphalt- weg LunterenEde een motorongeluk plaats gehad, waarvan de gevolgen zeer ernstig waren. Op dat mo ment reden nabij de z.g. Goorsteeg, halfweg Ede— Lunteren, twee meisje, de 12-jarige Jansje Meilink en de 12-jarige Hendrika v. d. Weyde, beiden woonachtig te Ede. De meisjes wilden met de fiets den weg over steken en gaven daartoe een teeken met de hand. Op dat moment naderden met vrij groote snelheid de mo torrijders T. Bakker uit Utrecht, die de motor bestuur de, en B. Lagerwey uit Lunteren, die op de duo was gezeten. Zij hebben hoogstwaarschijnlijk de signalen van de beide meisjes niet opgemerkt, althans eerst op het allerlaatste oogenblik hebben de beide mannen de fietsende meisjes ontwaard. De bestuurder trachtte nog uit te wijken, doch kon een aanrijding niet meer voorkomen. De meisjes werden met fiets en al tegen den grond gesmakt, de motor botste tegen een langs den weg staanden boom. De beide motorrijders wer den van den motor geslingerd en zeer ernstig ge wond bicven zij, buiten bewustzijn, op den weg liggen. Onmiddellijk werden geneesheeren en rijks- en ge meentepolitie gewaarschuwd. Dr. Gerritsen en Dr. Appel, beiden uit Lunteren, verleenden de eerste hulp. Niet lang na het ongeval bezweek de ongeveer 35- jarige bestuurder T. Bakker uit Utrecht aan de ge volgen van de bekomen verwondingen. De 35-jarige B. Lagerwey uit Lunteren lag stervende op den weg; zijn toestand vas hopeloos. Het 12"-jarig meisje Jansje Melling werd met een hersenschudd:ng en verschil lende verwondingen opgenomen,, terwijl het andere meisje, Hendrika v. d. Weyde, licht gewond werd. De motm werd zwaar beschadigd, beide fietsen wer den totaal vernield. Het stoffelijk overschot is voor- loopig door de politie in bewaring genomen. De mo tor is in beslag genomen. Ook de duorijder overleden. JJaar wij nog nader vernemen, was Commissaris Hv P. J. Hulsman van Ede op de plaats van het on geval, halverwege Ede-Lunteren, aanwezig. Met be hulp van gemeente- en rijkspolitie werd de plaats van het ongeval afgezet en het verkeer geregeld. Eenige honderden personen waren na het gebeurde naar de plaats van het ongeval gekomen. In den loop van den avond is ook de tweede motor rijder, de duopassagier Brand Lagerwey uit Lunte ren, op de plaats van het motorongeluk, aan de ge volgen van de bekomen evrwondingen overleden. Het stoffelijk overschot van de beide overleden personen zijn naar Lunteren overgebracht. De consternatie in het dorp Lunteren was zeer groot. Het huwelijk gister te Lausanne gesloten. Reuter meldde gisteren uit Lausanne: De prins van Asturië. oudste zoon van ex-koning Al- fonso van Spanje, die heden met senorita Edelmira San Pedro in het huwelijk trad. heeft op het laatste oogen blik nog een poging gedaan, om zijn huwelijk in zijn hotel, in plaats van op het stadhuis te doen sluiten, teneinde ongewenschte belangstelling van het publiek te voorkomen. De autoriteiten hebben hierin evenwel niet kunnen toestemmen, zoodat het huwelijk in het stadhuis werd gesloten. De kerkelijke plechtigheid zou plaats hebben in de kleine katholieke kerk van Ouchy. Er zou geen receptie worden gehouden. Een der laatste foto's van het pas gehuwde paai. Waar de prins en zijn bruid op de huwelijksreis zullen gaan. wordt streng geheim gehouden. Aan de persvertegenwoordigers heeft de prins ver zocht hen als gewone stervelingen in vrede te laten leven. Hij verklaarde nogmaals dat hij afstand deed van al zijn koninklijke rechten. Zouden later overal in Europa de monarchen terugkeeren en zou die kans ook in Spanje bestaan, dan zou men altijd opnieuw kunnen zien. Later wordt uit Parijs gemeld: Ex-koning Alfonso en zijn gemalin woonden het hu welijk van hun" oudsten zoon niet bij. Koning Alfonso heeft aan den prins medegedeeld, dat hij hem den titel gaf van graaf van Covadonga, een ti tel, welke de vroegere pi;ins van Asturië gaarne wilde dragen. De inzegening van het huwelijk. V.D. verneemt nog uit Lausanne: In den intiemen kring van familieleden van de bruid en van eenige vrienden heeft de inzegening van het huwelijk plaats gehad. Langs den weg had zich een groote menigte opge steld. Vooral in de omgeving van de kerk bevonden zich vele belangstellenden. In de kleine kerk, welke geheel met orchideeën was versierd, werd slechts toegang verleend op een speciale door den prins onderteekende uitnoodigingskaart. Er waren zeer veel fotografen en filmoperateurs. De plech tigheid was eenvoudig en kort. Van de Spaansche vroeger koninklijke familie was niemand verschenen. Door zijn huwelijk doet de prins afstand van eventueele rechten op den Spaanschen troon en den titel van prins van Asturië. De bruidegom droeg een hoogen hoed en de ordeteekenen van het Gulden Vlies. De bruid was in 't wit met 'n diadeem van parelmoer, Zij droeg een sleep van 5 M. lengte. Na de kerkelijke ceremoniën werd het jonge paar door de duizenden die buiten stonden, luide toegejuicht Voor de plechtigheid in de kerk, was het burgerlijk huwelijk op het stadhuis voltrokken. Het jonge paar zal in Meren, ergens op het land van Frankrijk, de wittebroodsweken doorbrengen. Tijdens een hevig onweer in de Noorsche hoofdstad. De schade bedraagt onge veer IV2 millioen kronen. Tijdens een hevig onweer sloeg Dinsdagavond, naar Reuter meldt, de bliksem in een transformator van de electrische centrale van Akers bij Oslo. Daardoor geraakten ongeveer 150 tonnen olie in brand. Een aantal voorsteden van Oslo is stroomloos. Het Noor sche radio-station te Akers werd eveneens buiten be drijf gesteld. Het transformatorengebouw zelf is ge heel vernield. Tijdens den brand hoorde men voort durend hevige ontploffingen. De schade wordt op l1/^ millioen kronen geraamd. WERVELSTORM BOVEN ROUAAN. Groote materieele schade. Uit Parijs: Dinsdagmiddag heeft boven Rouaan een wervelstorm gewoed, die slechts enkele minuten duurde. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen, doch er werd vrij groote materieele schade aange richt. Eenige personen werden door neervallende dakpan nen en steenen gewond. TERWIJL BANGKOK SLIEP.... Wederom een omwenteling zonder bloedvergieten» Terwijl koning Prajadhipok uit Bangkok naar zijn zomerresidentie vertrokken was en zijn paleis te Hoea- hin aan de kust had betrokken, hebben de leiders der liberale partij Dinsdag in den loop van den nacht naar V.D. uit Bangkok meldt, den tweeden staatsgreep in het afgeloopen jaar voltrokken en wel op even resolute en vreedzame wijze als de vorige maal. Terwijl Bangkok sliep, bezetten soldaten en matrozen alle regeeringsgebouwen en de belangrijkste strategische punten der stad. De president van den Staatsraad. Phya Manopakaratoa, die met twee andere ministers werd gearresteerd, legde zijn functie neer, waarna de geheele raad van state aftrad. De staatsgreep, die voltrokken werd zonder dat ergens een schot werd gelost, stond onder leiding van kolonel Phya Bahol Bolabayoeha, die juist een dag tevoren, Maandag j.1, was afgetreden als opperbevelhebber van het Siameesche leger. Phya Bahol Bolabayoeha was eveneens een der lei ders van den liberalen staatsgreep, juist een jaar gele den, waardoor koning Prajadhipok gedwongen werd zijn positie als absolut monarch op te geven en een grondwet te aanvaarden met een sterk parlementair karakter en vrij vèr gaande mlnisterieele verantwoor delijkheid. Deze grondwet wed op 28 Juni van het vo rige jaar door den koning onderteekend en trad in December in werking, Toen de leider der tegelijkertijd aan het bewind gekomen liberale partij, Loeang Pra- dit echter naar de meening des konings te radicaal po litieke en economische plannen wilde verwezenlijken deed de koning op 2 April j.1. een staatsgreep, zette de regeering af en stelde de grondwet buiten werking, waarna een conservatieve koers werd ingeslagen. De liberale elementen zaten echter niet stil en maak ten gebuik van de groeiende ontevredenheid om thans dozen nieuwen staatsgreep uit te voeren. Het is nog niet bekend, hoe de koning hierop zal reageeren. PHIA BAHOL WEER AAN HET BEWIND. Nader uit Bangkok: De president van den ministerraad en de minis ters van financiën, buitenlandsche zaken, defensie en binnenlandsche zaken zijn afgezet. Kolonel Phia Bahol, die de vorige week was afge treden, heeft, met- behulp van leger en marine de macht weder in handen genomen De verschillende ministeries worden door militai ren bewaakt. Overal heerscht rust. De crisis opgelost. De koning van Siam heeft het voorstel der Put- schisten om de nationale vergadering weder te ope nen, aangenomen, zoodat de politieke crisis op vreedzame wijze is opgelost. Niet minder dan 10.000 personen overleden. Reuter meldt uit Charbin: De typhus-epidemie, die reeds vier maanden in het district Tsjita van Oost-Siberië heerscht, breidt zich gestadig uit. Volgens de jongste gegevens zijn niet minder dan 10.000 mannen, vrouwen en kinderen aan de epidemie ten offer gevallen. Ook te Wladiwostok zijn talrijke slachtoffers geval- len. Daar het mogelijk geacht werd, dat de epidemie zich ook tot Mandsjoerije zou uitbreiden, heeft men te Mantsjoeli aan het einde van den Chineeschen Oosterspoorweg een quarantaine-statin opgericht. Twee hnnner gedood. Noodlottig onge luk in een groeve. Naar uit Keulen wordt gemeld, zijn Dinsdag zes kinderen, die te Berrenrath in een groeve speelden, bedolven. Twee van hun konden slechts dood te voor schijn gehaald worden. De samenstelling van de commissie vaa onderzoek. In de commissie, welke voor den lsten October a.s. aan het bestuur der S.D.A.P verslag zal uitbrengen over de vraag, of, en zoo ja welke veranderingen in verband met de gewijzigde oeconomische en poli tieke omstandigheden in binnen- en buitenland in programs, besluiten en tactiek der partij aanbeveling verdienen, zal naar de s.-d Arbeiderspers meldt, be staan uit: ir. J. W. Albarda, voorzitter; J. F. Anker smit, ds. W. Banning, E. Boekman, mej. S. Groene- weg, E. Kupers, J. W. Matthijsen. J Uudegeest, J. E. Stokvis, mr. J. in 't Veld, K. Vorrink, J. v. d. Wijk en mr. G. v. d. Bergh, lid-secretaris. Doodelijk ongeluk op den Benkelsdijk. Gistermorgen is een tot dusver onbekend geble ven man op de Beukelsdijlc te Rotterdam, ter hoogte van den Heemraadssingel met zijn fiets onder een motorwagen van -in 21 geraakt. Het hoofd van den ongelukkige werd verbrijzeld en de man was op slag gedood.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1