11(11111 Billis- Uitgevers: N.Y. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. WELK LOT WACHT ZAANDAM? De overstroomingen bij Almelo Door den trein gegrepen Hugenberg mocht niet spreken DE KWESTIE DER KERKEN IN DUITSCHLAND De begrafenis van Klara Zetkin ITALIAANSCHE VLIEGERS KOMEN OOK VANDAAG NIET! De Nobelprijs voor Hindenburg Een zwaar zegeteeken Dinsdag 27 Juni 1933. SCBACE1 76ste Jaargang No. 9301 COURANT. jDit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- j'jdag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- itentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-i TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno«i inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend"*! DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De moeilijkheden, welke kunnen ontstaan, wanneer het gemeentebestuur weigerach- tin blijft. Het Nederl. Corr. Rur. te Den Haag meldt: Naar aanleiding van het bericht inzake de onge negenheid van het gemeentebestuur van Zaandam om de begrooting overeenkomstig de wenschen der regee ring sluitende te maken, en het besluit van B. en W. van Zaandam om in verband hiermede de betalingen van Zaandam te staken, kwam ons ter oore, dat de regeering haar standpunt omtrent deze aangelegen heid nog niet heeft bepaald, aangezien een definitief besluit van den gemeenteraad te dezer zake nog niet is genomen, doch dat de quaeastie haar volle aan dacht heeft. Bij informatie te bevoegder plaa'se vernamen wij, dat, mocht inderdaad het gemeentebestuur weigerach- ti blijven om aan het verlangen der regeering te vol doen, er verschillende mogelijkheden zijn. Vooreerst zou. evenals 'n vroegere jaren ten aan zien van de gemeente Opstorland is geschied, een spe ciale wet, krachtens art. 144 van de Grondwet, de autoriteit kunnen aanwijzen die in de plaats van den gemeenteraad de noodige maatregelen neemt. In de tweede plaats bestaat de mogelijkheid, dat de gemeentèhegrooting door Gedeputeerde Staten van Noordholland niet wordt goedgekeurd en dat de Kroon dit besluit in beroep handhaaft. In dat geval voeren Gedeputeerde Staten het besluit der Kroon met den meesten spoed uit en is het gemeentebestuur verplicht zich naar de aanwijzingen van Gedeputeer de Staten te gedragen. Ook is het mogelijk, dat Gedeputeerde Staten de be grooting goedkeuren, doch de Kroon dit besluit ver nietigt. In dat geval moet de gemeenteraad in het ontbrekende voorzien en treedt bij weigering de com missaris der Koningin in de plaats van het gemeente bestuur. Eindelijk is het mogelijk, dat Zaandam een nieuw kasvoorschot bij de regeering aanvraagt. Krachtens de kasvoorschottenwet kan de regeering daaraan voorwaarden verbinden, met name dat de bcgrooting volgens haar wenschen zal worden sluitend gemaakt. Weigert het gemeentebestuur hieraan te voldoen, dan kan uiteindelijk weder de commissaris der Koningin het noodige verrichten. Het water uit Duitschland zet de lage landerijen om Hengelo en Borne blank. Eenige bruggen in de buurt van Al melo en Hengelo verzwakt. De zware regenval van de laatste dagen der vo rige week laat nog steeds zijn gevolgen voelen. El ders in dit blad maken wij reeds melding van de overstroomingen van de Weezebeek, waardoor een groot werk in uitvoering ten deele verwoest, werd. Maar nu komt ook het water uit Duitschland, zoo lezen we in het „Handelsblad", dat. op de Twentsche beken loost, opzetten. Het waterschan de Schipbeek was reeds genoodzaakt de Oortjessluis open te zetten met gevolg, dat de waterleidingen rondom Hengelo en Borne overvol geraakten. De afvoer op de Alme- losche en Wierdensche riviertjes is gestremd door de geweldige hoeveelheid, die zij te verwerken krijgen. De maximum-capaciteit, is reeds bereikt, en het ge volg hiervan is, dat de landerijen in de lager gelegen gebieden rond Hengelo en Borne en in de buurt van Wierden onder water komen te staan. Veel aardap pel- en roggevelden staan reeds blank en groote com plexen hooiland hebben eveneens overlast van het water. Vele landbouwers hadden hun gemaaide hooi nog op het land staan, zoodat aan den oogst groote schade is toegebracht. Verwacht wordt, dat de hoog ste waterstand nog niet is bereikt. De Heide-maatschappij heeft de arbeiders uit de omliggende plaatsen, die aan de Weezebeek werken, naar huis gezonden. Alleen de werkloozen, die in een .Ramp bij Harbrinkshoek waren ondergebracht, heeft men hier nog gehouden, ten einde direct hulp bij de hand te hebben als dit noodig mocht zijn. F,en brug in den weg van Almelo naar Hengelo en eveneens een brug op den weg van Almelo naar Bornerbroek zijn reeds zoodanig verzwakt, dat daar geregeld be waking bij moet worden geplaatst. Lijk op den onbewaakten overweg ge vonden. Gistermorgen vroeg heeft de gemeente-politie op den onbewaakten overweg achter het seminarie te Warmond, het lijk gevonden van den 17-jarigen L. v. d. V. uit Warmond, die Zondagavond vermoedelijk door den laatsten trein, die van Amsterdam kwam, is gegrepen. DE VLUCHT DER JODEN UIT DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent van het Kopcnhaag- sche blad Berlineske Tidende, constateert, dat van de 200.000 Joden die te Berlijn woonachtig waren, reeds 40.000 naar het buitenland zijn gevlucht. Het laat zich aanzien, dat nog velen zullen volgen. Op de betooging van den indnstrleelen mid denstand. Een nieuwe vernedering voor den eerder der Duitsch-Nationalen. V.D. verneemt uit Berlijn: De tegen Maandagavond vastgestelde bijeenkomst van den Duitsch-Nationalen Bond van den industrieelen middenstand, waar ook Rijksminister Dr. Hugenberg een redevoering zou uitspreken, is van politiewege ver boden. Het verbod werd, naar te bevoegder plaats verluidt, afgekondigd met het verbod der Duitsch-Nationale „Kampfringe", Duitsch-Nationale Bedrijfsgroepen en de overige organisaties, waartoe ook de Duitsch Nationale Bond van den industrieelen middenstand behoort. Ook deze bond is, in strijd met andersluidende mededeelin- gen. verboden. Slechts was een misverstand ontstaan doordat verboden was de „Duitsch-Nationale Strijdhond van den industrieelen middenstand", een organisatie welke nJet bestaat. Verschillende buitenlandsche bladen, oa. de „Daily Tel." en de „Temps" weten te hielden, dat Hugenberg reeds zijn ontslag als rijksminister zou hebben inge diend, maar dat rijkspresident von Hindenburg nog geen beslissing heeft genomen. Ofschoon het gerucht van het a.s. aftreden van dr. Hugenberg ook te Berlijn reeds eenige dagen circu leert, maakt geen der Duitsche bladen er nog melding van. De „Daily Herald" spreekt de geruchten tegen. De „Temps" wijdt een beschouwing aan het moge lijk aftreden van Hugenberg. De Duitsch-nationale leider zou er bij den rijkspresident op aandringen, dat bij zijn aftreden ipso facto de op 23 Maart j.1. gevo teerde volmachten-wet zou worden ingetrokken. Die volmachten-wet blijft; op grond van de rijksdagstem ming, van kracht tot 1 April 1937, tenzij voordien de rijksregeering door een andere vervangen wordt. Het is echter zeer de vraag, of Hitier in het eventueel aftreden van Hugenberg en zijn vervanging door een anderen functionaris aanleiding zal vinden, om zich de volmachten te laten ontnemen. NOODWEER BOVEN TURKIJE. Eenige personen om 't leven gekomen. Uit Istanboel wordt aan Reuter gemeld: Hevige onweders hebben in de laatste dagen bo ven Turkije gewoed en het slechte weer blijft nog steeds aanhouden. Vier personen zijn door den bliksem getroffen en gedood. De rivier Sakaria is buiten haar oevers ge treden en heeft groote landerijen onder water gezet, waardoor veel vee is ve dronken Eenige herders, die een poging deden om de dieren te redden, zijn eveneens om het leven gekomen. Aan de te velde staande gewassen is groote schade toegebracht. SPORTKOUSEN1! naar maat en kleurkeuze bij JAAP SNOR. (Hij breit ze zelf best) le klas repara tie-inrichting voor ALLE soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken (ook de allerfijnste) Den Helder, Zuidstraat 19 (let op den gelen winkel). P.S. Vracht voor onze rekening. De Inmenging van staatswege. V.D. verneemt uit B e r 1 ij n: Met betrekking tot de instelling van de functie van staatscominissaris voor de kerken in Pruisen, wordt te-Jrevoegder plaatse verklaard, dat deze inmenging slechts betrekking heeft op kwesties van aardsche, kerkelijke organisaties en haar verhouding tot den staat. Haar autonomie wordt op geen enkele wijze verminderd. De instelling van een z.g. staatskerk in welken vorm ook wordt derhalve van de hand ge wezen. De comniissaris heeft een tijdelijke taak, welke vol bracht is wanneer het evenwicht binnen de kerk ge ordende betrekknigen tot den staat wordt hersteld De dreigende splitsing van kerk en staat en de verwar ring en verdeeldheid bij het volk is hiermede over- Prelaat Leicht in hechtenis genomen. Beschuldigingen tegen Belersche Volks partij. Sabotage van regeeringsbevelen? Wolff meldt uit Munchen: Mgr. Leicht, de lei der van de Beiersche volkspartij, is gisterochtend te Bamberg in hechtenis genomen. De arrestatie van de functionarissen der Beiersche volkspartij is naar door de persafdeeling der politie wordt medegedeeld geschied op grond van het materiaal, dat bij de enkele dagen geleden gehouden huiszoekingen in be slag werd genomen. Deze huiszoekingen zijn, zooals men zich zal herinneren, verricht, daar de autori teiten de Beiersche volkspartij er van verdenken, dat zij nauwe relaties onderhoudt met de regeering-Doll- fuss en met de Oostenrijksche Heimwehr^organisatie en dat zij mede verantwoordelijk is voor het verbod der Oostenrijksche Nazi-partij. Tot de te Munchen ge arresteerde functionarissen behooren o.m. oud-staats raad Schaeffer, gouwleider von Lex, de secretaris-ge neraal der Beiersche volkspartij dr. Pfeiffer, van Stin- ner, von Vrede, baron von Planegg en dr. Hunham- mer. Wat het in beslag genomen materiaal aangaat, verklaart de persafdeeling der politie nog, dat de politieke katli. partij er naar streeft de orders der regeering in elk opzicht te saboteeren en zelfs in te- genovergestelden zin te ageeren. Voorts is komen vast te staan, aldus wordt gezegd, dat de betrokken kringen iedere gelegenheid en speciaal elke politieke Honderdduizenden op de begrafenis van de groote strijdster voor het proletariaat. Meer dan 300.000 arbeiders en werkenden van Moskou hebben Zondag deasch begeleid van de groote strijdster voor het proletariaat Klara Zetkin en hebben gedemon streerd voor het werk van Lenin en Stalin. voor de zaak van de communistische Internationale, tegen de fascistische pogrommers en aanstichters van den oor log", heet het in den kop van de Prawda, die het verslag van de begrafenis van Klara Zetkin brengt, en waar aan de N.R.Ct. nog het volgende ontleent: Reeds den dag voor de begrafenis waren vier hon derd duizend inwoners van Moskou de zuilenzaal van het Huis der vakvereenigingen gepasseerd, waar tus- sohen bloemen, temidden van roode vlaggen, de baar stond met het lijk van de Duitsche communiste. Zoo- velen waren haar naaste vrienden, dat om de drie mi nuten de eerewacht aan de baar werd afgelost. De we duwe van Lenin, Kroepskaja, stond er en zijn zuster Oeljanowa, bekende communistische vrouwen als Sta- sowa en Kollontaj, Karl Radek en vele andere commu nisten, die vooral in de internationale beweging op den voorgrond kwamen, 's Avonds volgde de crematie en den volgenden dag herbegon de stoet van belangstel lenden langs de urn. „In de zaal stilte, behoedzame, droevige, zoo beschrijft de Prawda het oogenblik. Uit de diepte vloeien de droeve tonen van de treurmuziek en langs de asch van de groote revolutionnaire, de vu rige Klara. trekken als een eindeloos lint de zonen van haar klasse, waaraan zij alles gegeven heeft. Tot den laatsten adem". Om het stoffelijk overschot zijn de kransen neergelegd en het centrale van de Russische communistische partij, van het uitvoerend comité van de Komintern, van het centrale comité van de Duitsche communistische partij en van de Poolsche. van de Roode vakinternational e en van de partijorganisaties van Moskou. Om vier uur wordt de toegang tot de zaal gesloten. En om kwart voor zes wordt de laaatste doodenwacht betrokken door Stalin, Molotof. Worosjilif, Ordzjoni- kidze, Heckert, Marty. Sen Katajama en Bela Kun. Van het Huis der vakvereenigingen tot het Roode plein staan roode soldaten opgesteld; de straten om het plein zijn overvuld van toeschouwers, als een kwartier later de urn op de schouders van Stalin, Molotof, Worosjilof, Kalinin, Ordzjonikidze, Andrejef, Heckert. Marty, Sen Katajama e.a. naar buiten gedragen wordt. Achter de baar volgen een paar honderd verwanten en vrienden van Klara Zetkin. Eenige orkesten spelen treurmar- schen. De stoet wordt besloten door een militair escorte, een bataljon infanterie, een escadron cavalerie en een batterij artillerie. Op het Roode Plein wordt de urn geplaatst op een verboog voor het mausoleum van Lenin. Als eerste spre ker treedt het oudste lid van het uitvoerende comité van de Komintern naar voren, Sen Katajama. „Klara is niet meer, zegt hij. Haar plaats zal worden ingenomen door miljoenen nieuwe strijders tegen de heerschappij van burgerij en fascisme." André Marty volgt hem op en na hem spreekt namens de Duitsche partij Heckert. „Honderdduizenden proletariërs van Moskou, de hoofd stad van ons zegevierende, proletarische vaderland, ge leiden Klara op haar laatsten weg, alsdus zijn woorden Maar Duitschland, het land, dat ons Karl Marx en Friedrich Engels gegeven heeft, zucht onder den hieJ van het fascisme, dat het marxisme, het wereldbolsje- wisme wil uitroeien". Zijn lijkrede wordt een aanklacht tegen de Duitsche sociaal-democratie. Van Hitier wordt gesproken als „de hetman der fascistische bandieten", wiens „huurlingen'" moorden rooven en brandstichten in de arbeiderswijken". De bezigheid van „den brandstich ter van den rijksdag, Goering" wordt genoemd „provo catie, morphinisme en moord". De andere leiders van het tegenwoordige Duitschland komen er niet beter af. „En hier, zoo eindigt de rede, in tegenwoordigheid van de honderdduizenden, die je ten grave dragen, zweren wij, dat wij, Duitsche communisten, onzen vijanden geen minuut adempauze in den strijd zullen geven, totdat 't fascisme en zijn dragers onder ónze voeten vertreden zullen zijn. De Duitsche -proletariërs zullen alle» doen, dat ook in Duitschland zoo spoedig mogelijk de roode vlaggen zegevierend wapperen. En als dan de deuren van het eerste Duitsche sowjetcongres worden geopend' dan, Klara, zullen we je overblijfselen uit de nis in den Rooden muur halen en ze op het voorzittersgèstoelte van het congres plaatsen. En tot op dat oogenblik zal je onvermoeide en ongetemde geest ons ten strijde roe pen.' Dan spreekt Molotof de overtuiging uit, dat „de naam van Klara Zetkin ook in de toekomst de revolu tionnaire arbeiders van de heele wereld zal inspireeren de strijedrs tegen 't kapitalismee, de strijders tegen de Imperialistische oorlogen, de strijders tegen den in voorbereiding zijnden aanval op de sovjetunie, de strij ders voor de volledige overwinning op de kapitalisti sche orde". En hij spreekt over de „onontkoombaar naderende overwinning" van de Duitsche communisti sche party. De rij der sprekers wordt besloten door Koepskaje: „Den laatsten tijd wonden de gebeurtenissen in Duitschland haar zeer op, maar zij was een echte Leniniste naar den geest niet om niets rustte de Lendnorde op haar borst, zij wist, zij twijfelde er geen minuut aan, dat het fascisme, als ook de heele kapi talistische orde, ten ondergang gedoemd was, dat de so cialistische wereldrevolutie onoverwinnelijk was". Dezelfde mannen van zooeven dragen de urn thans naar de nis in den Rooden muur. Heckert zet haar op haar plaats. Van den Krernkmuur lost een bataljon roei de soldaten een drievoudig salvo. De muziek speelt de Internationale. Het militair escorte brengt haar groet In de lucht ronkt een esquadrille militaire vliegtuigen. Twee uur lang duurt 't voorbijtreken van de duizenden die met vlaggen, transparanten en leuzen de groep le den van de vereeniging van oude bolsjewiki langs het graf in den muur volgen. Meer dan driehonderdduizend menschen zijn het Roode plein gepasseerd. „Het was een van de grootste demonstraties van het Moskousche pro letariaat tegen het bloedige regiem van het Duitsche fascisme" aldus karakteriseert de Prawda de beteekenis van deze begrafenis. De ochtendbladen van hedenmorgen ver meldden, dat de kans nu zeer groot was, dat het Italiaansche vlieg-eskader vandaag op Schellingwoude kon worden verwacht. Voor het ter perse gaan van dit nummer, hebben wij nog eens ter bevoegder plaatse geinlormeerd en de mededeeling ontvangen, dat de tocht opnieuw uitgesteld is. gelegenheid te baat zullen nemen om hun verloren machtspositie te heroveren. Door het uitgeven van illegale bladen worden systematisch berichten rond gestrooid, waardoor voor de gruwelpropaganda en de verspreiding van on juiste berichten de deur wordt geopend. Tot de leden der Bayernwacht werd van de zijde der Beiersche volkspartij het verzoek gericht lid te worden van dexrrganisatie-Stahlhelm, en wel niet ten einde laatstgenoemde organisatie waarmee zij zich in ideologisch opzicht volstrekt niet één voelen te versterken, maar om haar te ondermijnen en vervol gens als springplank te gebruiken voor de verwe zenlijking van hun machtsbegeerte. Uit Frankfort a. d. Main: De pastoor van Neustadt a. d. Hardt is, nadat de bisschop van Spiers een onderhoud had gehad met den vertegenwoordiger van den gouwleider der na- tionaal-socialistische partij, Zaterdagavond op vrije voete ngesteld, nadat hij een. verklaring had onder teekend, dat hij het kerkgebouw niet zou gebruiken als een plaats voor het maken van politieke propa ganda. Nog drie andere pastoors uit den Pfalz zijn vrijge laten, na een verklaring te hebben onderteekend, zich te zullen onthouden van elk „politiek misbruik" van de kerkgebouwen, en van elke, ook maar, be dekte kritiek op het Hitler-bewincL. Denkbeeld van een Noc •>!a<L V. D. verneemt uit Oslo: Het Noorsohe dagblad Morgenavisen in Bergen L voor Rykspresident v. Hindenburg den Nobelprijs voor den vrede te verleenen. Hindenburg had, aldus het blad, reeds eenige jaren geleden den prijs moeten ontvangen In den chaos, welke buiten in de wereld heerscht, ia hij het eenige, echte en betrouwbare steunpunt geweest Hij was de grootste, edelste en sympathiekste persoon lijkheid van den wereldoorlog en later heeft hij een hooger standpunt ingenomen dan alle andere lieden. De Nobelprijs voor den vrede zou aan aanzien winnen, wan neer ze v. Hindenburg zou worden verleend. Het vol gend jaar zou volgens Morgenavisen Mussolini den prijs moeten ontvangen. Terwijl de Nobelprijzen voor letterkunde en de weten schappen worden verleend door de Zweedsche acade mie ligt de beslissing inzake den Nobelprijs voor den vrede bij het Noorsohe Storting. LINDBERGH NAAR GROENLAND GEVLOGEN. Zijn echtgenoote vergezelt hem. Naar een Reuterbericht uit New York meldt zullen Kolonel Lindbergh en zijn echtgenoote binnenkort een vliegtocht maken naar Groenland. Vermoedelijk zullen zij daarna hun vlucht voortzetten naar IJs land en Denemarken. Een luchtvaartmaatschappij heeft hun opgedragen landingsterreinen te zoeken voor een ge regelden luchtvaartdienst naar Noord- Europa. In Japan vindt men, dat de overwinningsteekenen in overeenstemming moeten zyn met den overwinnaar. Hierboven zien wij den 285 pond zware Tamanishiki Zeki, die zegevierde in het tiendaagsche worsteltournooi te Tokio, zyn reusachtigen, door den keizer geschonken beker, „torsen".

Schager Courant | 1933 | | pagina 1