Ger. kerkgebouw te Middenmeet". Dinsdag 27 Juni 1933. SCHAKER COURANT. BALKAN-TERREUR Staat van beleg in Sofia BOMONTPLOFFING IN DE ST,..PIETERSKERK Brand in een Chineesch ziekenhuis Een ongewone opname AUTO TE PLETTER GESLAGEN DE BRAND BIJ WILTON TE SCHIEDAM De Nederlandsche programma's over half Europa Door een vallende mast getroffen Geheimzinnige ziekte in Tirol DUB BELE MOORD TE NUTH De vreemde vliegtuigen boven Berlijn Zonnige jeugd Hevige regenval - i »l* -4 s' "V - J Zaterdagmiddag omstreeks half vier had te Middenmeer de eerste steenlegging plaats van het daar in aanbouw zijnde Gereformeerde kerkgcbo uw. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten en genoodigden werd deze plechtigheid verricht door Ds. Schoenmakers van Kampen, voorzitter der Ger. Zuiderzeedeputaten. Het buitengewoon slechte weer was ongetwijfeld oorzaak dat niet meer deren deze bijzondere gebeurtenis hebben bijgewoond. Scherpe maatregelen genomen tot bestrijding van de veelvuldige aanslagen. Boedapest, 25 Juni (V.D.). Uit Sofia wordt ge meld, dat het Bulgaarsche parlement in den nacht op Zondag het wetsontwerp tot bestrijding van aan slagen heeft aanvaard. Direct werd de staat van be leg afgekondigd. Politie en militairen bezetten in den ochtend alle straten der stad. Het telefoon- en te- legraafverkeer met binnen- en buitenland werd on derbroken. In alle woningen der stad werd gezocht naar wapenen en verdachte personen. He verkeer was Zondag volkomen verboden. Ook het treinverkeer naar Sofia is stopgezet. Bij de nieuwe wet wordt lederen moord of poging daartoe gestraft met den dood. Ook energiek optreden in de provincies. Later uit Sofia: De buitengewoon energieke actie tot herstel der openbare veiligheid in de Bulgaarsche hoofdstad, waarmede een eind gemaakt moet wor den aan de talrijke politieke moorden, heeft grooten Indruk gemaakt. De verschillende huiszoekingen zijn op bevel der regeering door de politie met behulp van het garnizoen ten uitvoer gebracht De actie be gon om middernacht in den nacht van Zaterdag op Zondag en duurde Zondagavond om 8 uur nog voort Gedurende al dien tijd mochten de menschen hun woningen niet verlaten. De straten in de voorsteden waren door troepen afgezet. In totaal waren 4000 man opgeroepen voor deze actie. De huizen werden zorgvuldig doorzocht, Waarbij vooral gelet werd op wapenen en op aanwij zingen tegen verdachte e'emente'n Telegraaf- en te lefoonverkeer was volkomen gesloten. Dp uit de pro vincie komende treinen werden op het station vast gehouden. Naar verluidt zou op oen buitengewoon groote hoeveelheid wapenen beslag zijn gelegd, ter wijl ook talrijke personen werden gearresteerd. Ook in de groote provincieplaatsen, zooals Warna. Bur- gas, Philippopel, Haskowo etc., zijn dergelijke acties uitgevoerd. Het telefoonverkeer was in den nacht op Maandag nog niet weer vrijgelaten. Een nieuwe aanslag. Op de boulevard Gradini te Sofia is een in een zak gebonden lijk gevonden. Om den hals was een strop bevestigd. Op den borst van den rïo'ode was een briefje geprikt met het opschrift- „Dit is het lot van iederen Servischen spion De onderteekening luid de: „Macedonische revolutionnaire organisatie." Vier gewonden. De bom vermoedelijk door een zwakzinnige in bewaring gege ven. Uit Rome. 25 Juni (V.D.): Zondagmiddag om even over twaalven heeft in het voorportaal van de St. Pieterskerk een bomontploffing plaats gehad. Een kleine bom, welke voorzien was van een tijdlont, ex plodeerde op de plaats, waar de voorwerpen, welke de bezoekers niet in de kerk mogen meenemen, wor den bewaard. Een of andere zwakzinnige schijnt de hom in bewaring te hebben gegeven. Gebleken is, dat het aantal gewonden niet zoo groot is, als men aan vankelijk had gedacht. Vier personen werden ge kwetst, o.m. een ingenieur uit Pisa. Materieele schade is niet aangericht. Ook de muren bleven onbescha digd. 38 Dooden. Uit Peking, 25 Juni (V.D.): In de stad Ooroemtsji (Chineesch Turkestan) heeft in het Chineesche ziekenhuis een brand gewoed. 38 personen zijn om het leven gekomen, meer dan 200 zijn gewond. De oorzaak van den brand is onbekend. Bovenstaande ongewone opname werd gemaakt door een nog jeugdigen New-Yorker tijdens een hevig on weer boven den metropool. De felle, vork-vormige blik semstraal sloeg in het Empire State Building, het hoogste gebouw ter wereld, doch werd langs den blik semafleider naar de aarde afgevoerd, zoodat het reus achtige bouwwerk voor schade bewaard bleef. Noodlottig ongeluk te Oosterbeek. Auto met groote snelheid geslipt en op de tram- i baan terecht gekomen. De vijf inzitten den er uit geslingerd en ernstig gewond opgenomen. Zondag vond op den straatweg OosterbeekRen- kum een ernstig auto-ongeval plaats, waarbij vijl jeugdige personen min of meer ernstig gewond wei*- j den. Omstreeks acht uur reed op den gladden weg, de z.g. Kievitsdal een auto uit Hilversum, bestuurd door den lS-jarigen A. van P. uit Hilversum, waarin nog vier andere personen waren gezeten, twee hoeren en twee dames. Plotseling slipte de auto, vermoedelijk door te groote snelheid. De wagen kwam op de tram baan terecht en sloeg daarna tegen een boom te plet ter. Do vijf inzittenden werden uit den wagen geslin gerd. De bestuurder A. van P. was er met den naast hem zittenden W. de S. het ernstigst aan toe. Met beenbreuken en een hersenschudding werden zij op genomen. De derde heer H. B. bekwam vleeschwon- den, terwijl de dames G. S. een hoofdwonde opliep en een lichte hersenschudding, terwijl mej. W. K. vleeschwonden bekwam. Alle vijf slachtoffers werden naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. Het waren alle jongelui, afkomstig uit Hilversum, die een ple- zierritje hadden gemaakt en nu op weg waren naar huis. De auto is totaal vernield en moest in twee stukken worden weggesleept. De tram had geruimen tijd door dit ongeval vertraging. De schade bedraagt meer dan een mil- lioen. Zeer kostbare machines verlo ren gegaan. Betreffende den feilen brand op de werf van Wilton te Schiedam in den nacht van Vrijdag op Zaterdae, waarbij een groote loods van 170 meter lang en 70 meter breed door het vuur werd vernield, kan nog worden gemeld, dat de schade meer dan een m i 11 i o e n gulden bedraagt. De loods was een der best ingerichte van Europa. Zij was 6 jaar geleden speciaal gebouwd en ingericht voor den afbouw van het s.s. Statendam. Er bevonden zich zeer kostbare machines voor houtbewerking in, benevens een aan tal kostbare inrichtingen voor onderzeebooten en een torpedo voor een onderzee-boot. De ontploffing blijkt te zijn geweest het springen van twee zuurslofcylinders en vaten met olie. De A.V.R.O. gaat vermoedelijk met in gang van 1 Juli over Kootwijk zenden. Naar de N. R. Ct. verneemt, bestaat er alle kans, dat de A.V.R.O. met ingang van 1 Juli bij wijze van proef door middel van den Kootwijkschen zender zal uitzenden. Hieruit blijkt, dat de regeering de les van de con ferentie van Luzern heeft verstaan. Door den krachtigen zender te Kootwijk beschik baar te stellen, bewijst zij beter dan door iets anders, dat zij groote waarde hecht aan de golf van 1875 M. Daar de Kootwijksche zender veel krachtiger is clan die van Huizen (meer dan tien maal zoo groote energie) zullen de Nederlandsche uitzendingen niet meer zoo gemakkelijk gestoord worden door andere krachtige stations. De Nederlandsche programma's zullen door ongeveer de helft van Europa kunnen worden verstaan, en daar de A.V.R.O. zoo wat de beste programma's van Europa uitzendt, zullen de andere Europeeschc landen niet meer zoo licht als voorheen geneigd zijn Nederland van zijn verkregen oude rechten te berooven, aangezien de luisteraars in die landen nu van die programma's zullen kunnen genieten. Noodlottig ongeluk te Ierseke. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur was de 40-ja- rige P. Pols te Ierseke achter zijn oesterloods bezig enkele werkzaamheden te verrichten aan zijn schip „de Ierseke 30". Hij was bezig met het vernissen van zijn stuurhuisje van binnen en moest op een gegeven oogenblik naar buiten om een potje vernis te halen. Juist waren enkele knechts en een andere firmant bezig met het strijken van de mast. Waarschijnlijk heeft men de pen, waarmede de mast vast zit te vroeg uitgetrokken, want op een gegeven oogenblik viel de mast met donderend geweld naar beneden en trof de juist passeerende P. aan de linkerzijde van het gezicht. De getroffene, die veel bloedverlies had. was eenige oogenblikken bewusteloos, doch kwam weer bij ken nis, Onmiddellijk werd geneeskundige hulp gehaald die spoedig ter plaatse was, welke constateerde dat oen gedeelte van de wang onder de slaap en de kaak gedeeltelijk waren weggeslagen. Ook was een pols gebroken, en had de getroffene nog een kwetsuur aan het hoofd. In ernstigen toestand is de man naar zijn woning vervoerd, waar dokters constateerden dat onmiddel lijke overbrenging naar het ziekenhuis te Goes nood zakelijk was. Aan de bekomen verwondingen overleden Nader wordt gemeld, dat de heer P. Zondag aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis te Goes is overleden. Reeds 5 personen gestorven. De medici staan voor een raadsel. Kerken en scholen gesloten. V.D. verneemt uit Bolzano: In het plaatsje Villan- dore in Zuid-Tirol nabij Bolzano (Bozen) zijn in den tijd van een week vijf personen aan de gevolgen van een geheimzinnige ziekte overleden. De patiënten kregen plotseling zeer hooge koortsen en stierven 4 a 8 uur later. De medici staan als voor een raad sel. Kerken en scholen zijn gesloten en de autoriteiten hebben zooveel mogelijk voorzorgsmaatregelen ge troffen om verdere besmetting tegen te gaan. Molenaar en zijn vrouw het slachtoffer. Het motief was een reeds lange en ern stige veete. De dader gearresteerd. Uit Maastricht: Zondagmorgen in de vroeg te is te Nuth een dubbele moord gepleegd op een molenaar en zijn vrouw. De molenaar de Weever te Nuth werd Zondagmorgen omstreeks half acht be zocht door zekeren Janssen, een gehuwd persoon, die vroeger ook in Nuth woonachtig is geweest.. Er be stond reeds lang een ernstige veete tusschen Janssen en den molenaar, in verband met een meubelaffaire. Janssen heeft den molenaar en diens echtgenoote zeer ernstig mishandeld, terwijl hij later van een mes gebruik heeft gemaakt en daarmee de vrouw van den molenaar heeft, doodgestoken. De molenaar werd door eenige messteken levensgevaarlijk gewond. Hij is over gebracht naar het ziekenhuis te Heerlen. De moorde naar heeft daarop het huis in brand gestoken, doch de brand kon spoedig door omwonenden worden ge- bluscht. De pölitie heeft onmiddellijk een onderzoek inge steld. Het is haar dan ook na twee uur gelukt den dader in Heerlen te arrsteeren. Op den weg neergeschoten. Met betrekking tot den dubbelen moord wordt na der gemeld: De moordenaar, Janssen, is afkomstig uit Valken burg. Hij had de heele vroege morgen rondgeslopen om de woning van den molenaar de Weever. De 35- jarige molenaar was naar de kerk geweest en kwam naar huis. Toen heeft, de molenaar hem op den weg neergeschoten en met een mes mishandeld. Inmiddels was de vrouw van den molenaare die toe vallig in een winkel verbleef vlak bij de plaats waar haar man werd neergeschoten, naar Luiten gekomen. Zij werd eveneens door den moordenaar mishandeld met een mes. Zij vluchtte naar den molen en werd daar eenige minuten later dood gevonden. Janssen volgde haar in den molen. Even later trachtte hij, ge lijk gemeld, den molen en het molenhuis te doen afbranden. De toestand van den molenaar is zeer zorgwekkend. Het parket van Maastricht was ter plaatse om een onderzoek in e stellen. De dader is voorloopig inge-, sloten te Nuth. Rijksregeering acht het voorval een In cident van hoogst ernstigen aard. Berlijn. De staatssecretaris van het Duitsche mi nisterie van Luchtvaart, Milch, heeft zich tegenover persvertegenwoordigers geuit over het vliegincident boven Berlijn. Hij verklaarde, dat Vrijdagmiddag op een' hoogte van 3COO M., een of twee vliegtuigen bo ven de hoofdstad werden gesignaleerd. De bewol- kingstoestand was voor de vliegtuigen buitengewoon gunstig, daar de wolken zèer laag hingen. Met zekerheid is vastgesteld, dat het tweedekkers waren. Kort voordat de machines boven Berlijn vlogen, heeft men bij Kottbus twee van het Zuiden komende vliegtuigen gezien. Het betreft ongetwijfeld vreemde machines, daar vliegtuigen van dit type niet in Duitschland bestaan. Des avonds laat zijn aldus Milch ook in de Palts vreemde toestellen gezien, hoewel niet vast staat, dat er verband bestaat met het incident te Berlijn. Milch is van raeening, dat de vliegers in betrek king moeten staan tot kringen in Duitschland. De rijksregeering acht het voorval een incident van hoogst ernstigen aard. Fransche persstemmen. Parijs, 25 Juni. (V.D.). De berichten over het vlie gen van buitenlandsche vliegtuigen boven Berlijn worden in alle Parijsche bladen op opvallende wijze gepubliceerd. Veelal spreekt men over een spook- eskader, voor welks realiteit geen enkel bewijs gele verd is. Er wordt uitvoerig op gewezen, dat het ver schijnen van deze raadslachtige vliegtuigen op den vooravond van het hervatten der ontwapeningsbe sprekingen wel heel gelegen komt voor de Duitsche rijksregeering, in verband met een eiscLen van een eigen luchtstriidmacht binnen het kader der rechts gelijkheid. Een kort broekje en Schillerhemd domineeren op het oogenblik als strandcoshium op de badplaats Palm Beach in Californië. Dijkdoorbraak bii Almelo. Overstroo ming der landerijen nog voorkomen. Tengevolge van den zwaren regenval is Zaterdagmid dag de bedijking in de Denneboomerlee, die diende als tijdelijke waterkeering in verband met belangrijke ver» beteringswerken in het Reggegebied, doorgebroken. Het water stortte zich met groote kracht in de paa drooggelegde Weezebeek, waaraan sinds enkele maan den een 700 a 800 werkloozen in werkverschaffing be zig zijn. Door het doorsteken van den Maardük waar door het water snel doorgeleid kon worden naar een ruimeren waterafvoer, wist men een overstrooming van de aangrenzende landerijen te voorkomen. Aan de ver- beteringswerken is zeer aanzienlijke schade aangericht en honderden werkloozen uit verschillende plaatsen zullen den eersten tijd niet meer te werk gesteld kun nen worden, daar eerst de Weezebeek weer droogge legd moet. worden. Dijkje doorgebroken bü Ernst. Spoorweg verkeer gestremd. In den nacht op Zondag is het dijkje van den groo ten vijver, welke gelegen is nabij Uthermolen's Verband wattenfabriek te Ernst en welke is aangelegd ten be hoeve van deze fabriek, tengevolge van den hevigea regenval der laatste dagen, doorgebroken. Het water baande zich een weg naar de in de nabijheid gelegen spoordijk, waardoor over een lengte van ongeveer twin tig meter een verzakking in dezen dijk ontstond. Het verkeer over dit gedeelte van den spoorbaan was Zon dagmorgen gestremd. De reizigers ZwolleApeldoorn v.v. moesten overstappen. De lijn is thans weer her steld. Ook de dijk om den vijver is gedicht. AUTO GESLIPT. En over den kop geslagen. Zondagmorgen omstreeks acht uur is op den Eper- weg te Vaassen een auto uit Leeuwarden in de bocht geslipt, waardoor de bestuurder het stuur kwijt raak te en tegen een boom opreed, tengevolge waarvan de auto over den kop sloeg. Twee inzittende dames werden door glasscherven aan hoofd en armen ge wond. Twee inzittende heeren en twee kinderen kwa men met den schrik vrij. De auto werd geheel ver nield.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5