De Langendijker Groentenveilingen. Concours van den Noordhollandschen Zangersbond te Noordscharwoude Dinsdag 27 Juni 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9301 VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Uit Kinderfeesten De eerste concoursdag goed geslaagd. Het concours van den Noordhollandschen Zangers kond werd Zaterdag geopend met een concert, aangebo den door het R.K. Fanfarecorps Genot door Kunst, zoo jgoed en zoo kwaad als het dan feestelijk kan worden genoemd, als de regen bij stroomen neervalt, waardoor met terrein achter de school, reeds voordat het concert Jton aanvangen, geheel doorweekt was. Het was dan ook goed gezien van het bestuur van de |Concourscommissie om het concert niet op het terrein jte geven, doch in de zaal van Concordia. Het publiek, kwat toch in grooten getale behoort aanwezig te zijn. om de feestelijke stemming te brengen, liet echter op zich ^wachten, wat niet te verwonderen is. als men in de ^overtuiging verkeert dat het concert buiten wordt ge- (geven, en men het vooruitzicht heeft, eenige uren in (den regen te moeten staan. Het concert werd dan ook aangevangen met zeer weinig publiek. Door middel van «en „sandwich-man" werd inmiddels bekend gemaakt, dat het concert in Concordia werd gehouden, zoodat de zaal langzamerhand vol „druppelde" met menschen, die van de muziek van het R.K. Fanfarekorps, onder lei ding van den heer H. A. Maas wilden genieten en het ook volop hebben gedaan. Want wat ten gehoore werd gebracht werd zeer goed uitgevoerd, zooals wij dat trouwens van dit corps, gewend zijn. De heer P. Mink. voorzitter van den Noordh. Zangers- bond. richtte, alvorens het concert begon, een woord van dank tot de leden van Genot door Kunst, en haren di recteur, voor de bereidwilligheid om een concert te wil len geven, wat een mooie inleiding is voor het concours. Muziek en zang vullen elkaar immers aan. Spr. memo reerde de cultureele waarde van muziek en zang. Het is wel moeilijk, om een goede vereeniging bij elkaar te krijgen, doch heeft men die eenmaal, dan kan zeer veel mooi cultureel werk worden verricht. Spr. betreurde het dat het weer niet mooier was. waaraan het geringe getal publiek wel zal zijn te wijten. Na een woord van dank tot den gérant, den heer Langendijk te hebben gericht, voor de beschikbaarstel ling van de zaal. wekte spr. de aanwezigen op, het goede te bewaren en er van te maken wat er van te maken valt. De officieele ontvangst. Zondag te twaalf uur werden Hoofdbestuur van den N.H. Zangersbond, eerecomité, Jury en de andere of ficieele personen ten raadhulze door het gemeentebe stuur ontvangen. De burgemeester. Jhr. A. L. van Spengler zeide, dat men. toen er bericht van de drie vereenigingen kwam. dat alhier een concours van den N.H.bond zou worden gehouden, niet geaarzeld heeft, mede te werken en is het spr. aangenaam het welkom toe te roepen tot het hoofdbestuur van den bond. De bond is spr. niet onbe kend, ongeveer negen jaar geleden heeft spr. te Zuid- scharwoude een woord van welkom gesproken. Spr herinnerde er aan, dat het spoedig tien jaar geleden zal zijn. dat de bond is opgericht en zal niemand het betreu ren dat hij is opgericht. Een van de redenen, om tot de oprichting van den bond over te gaan. noemde spr. het feit. dat vele leden en directeuren zich met elkander willen meten op een concours en bij dezen bond geldt de bepaling, dat de vereenigingen met eigen ln-achten uit komen. wat eigenlijk een natuurlijke zaak is, doch niet zoo natuurlijk is, als men weet. dat een der bekende vereenigingen uit dezen omtrek eenigen tijd geleden werd verzocht een 12-tal leden af te staan y°°r een con cours elders. Daarin ligt het bestaansrecht van den bond. Spr. wees op de vele voorbereidingen, welke door de commissies uit de drie organiseerende vereenigingen zijn verricht. Spr. was eerst van gedachte, dat het een stoute onder neming was. om een concours te houden, welke gedachte echter direct werd overwonnen, want men verricht een goede daad. met dit concours de gelegenheid te geven voor een geestelijke ontspanning. Spr. hoopte, dat als het zangconcours achter den rug is, het bondsbestuur tot de conclusie komt. dat men goed gedaan heeft het concours alhier te houden. Het gemeentebestuur zal zeer welwillend zijn en zoo veel mogelijk meewerken tot het welslagen. Spr. heette hierna het eere-comlté, juryleden, de voorzitters der verschillende vereenigin gen en de andere officieele personen welkom, waarna zpr. zich in het bijzonder tot de jury wendde, hun moei lijke taak memoreerend. Men is wel eens van meening. dat deze heeren voor hun genoegen op een concours zijn, wat toch heusch het geval niet is. Zij moeten steeds in actie zijn. hun aanteekeningen houden van zoo vele rubrieken. Spr. hoopte, dat de heeren, na het concours, met genoegen aan deze dagen kunnen terugdenken. Spr. verzekerde, dat er een muzikaal publiek is. Muziek viert hier hoogtij en wordt op verschillende manieren beoefend. De deelnemende zangvereenigingen zullen zich de eerepalm dan ook niet zonder strijd laten ont futselen, wat spr. voor de andere vereenigingen wel een aangename mededeeling vond, omdat zij toch niet wa ren gekomen om zonder inspanning de prijzen te win nen. Spr. wijdde hierna een dronk aan den groei en 'den bloei van den N.H. Zangersbond. De Voorzitter van het bondsbestuur, de heer Mink van Warmenhuizen sprak woorden van erkentelijkheid voor de medewerking van het gemeentebestuur, in het bijzonder voor deze ontvangst. Het doet den bond goed. als de officieele personen hunne belangstelling toonen. Negen jaar geleden kon men het concours op 1 dag houden. Thans heeft de bond meer bestaansrecht en kan men met gemak 2 middagen vullen. Het is zeer juist, dat geen geleende krachten worden gebruikt Hierdoor scharen de leden van den bond zich onder de goed willenden en zijn de veroverde prijzen ook werke lijk verdiend. Spr. richtte zich tot de jury, wien een zware taak wacht, want bij den N.H. bond wordt veel van de jury verwacht. Men is steeds gelukkig geweest met de keuze van de jury. welke benoemd wordt door de directeuren, uit een groslijst van het Hoofdbestuur. De heer J. P. J. Wierts, zeide namens de andere ijuryleden, de heeren O. Koop en M. C. van de Roo- fvaart, zeer getroffen te zijn door het welkomstwoord [•tot de jury. Het deed spr. prettig aan, door de direc teuren te zijn verkozen. Spr. wees er op, hoe wel eens bii concoursen oneerlijkheden worden bedreven met de geleende krachten. Van de concoursen van den Bond 'heeft. spr. evenwel altijd een prettigen indruk gehad en als de leden naar de jury willen luisteren, kunnen zij er voordeel uit putten. Spr. verheugde zich er over, dat het gemeentebestuur het belang van de muziek zoo goed inzag. Daarna werd te ongeveer 1 uur aangevangen met .het concours. Het weer was, in tegenstelling met gis- r teren, prachtig en was het concoursterrein, wat geheel door boomen is omgeven, een ideale plek. Het aantal bezoekers viel nu juist niet mee. Er was wel heel wat volk op het terrein, waarvan het overgroote deel ech ter zangers was. Achtereenvolgens kwamen de vereenigingen uit de derde afd. bekroonde gemengde koren, tweede afdee ling gemengde koren en de eerste afdeeling dames koren op het podium. Alles had een vlot verloop en was het concours te ongeveer half vijf beëindigd De heer Wierts maakte hierna de behaalde punten bekend. Alvorens hieitoe over te gaan, deelde spr. mede, dat de jury zeer tevreden was over de resulta ten van dezen middag. Er zijn wel enkele derde prij zen bij, doch deze zijn toch nog behaald met een goed aantal punten. De jury heeft een strenge beoordee ling gegeven wat mede in het belang der vereenigingen is. De uitslag van het middagconcours was als volgt: Derde afd. Gemengde Koren. Tot ons plezier, Bobeldijk, tweede prijs 284 pnt. Zang en Vriendschap, Z.O. Beemster derde prijs 256 pnt.; Crescendo. Stompetoren, eerste prijs 324 pnt.; Niedorps Gemengd Koor, Nieuwe Niedorp, eerste prijs 302 pnt.; Kunst na Arbeid, Schagerbrug, tweede prijs 302 pnt,; Kunst na Arbeid. Schagerbrug tweede prijs 286 pnt.; Zanglust Berkhout, derde prijs 259 pnt; Oostwoud. Oost woud tweede prijs 282 pnt: Zang en Vriendschap, Eenigenburg, eerste prijs 326'^pnt.; Tweecle afd. Gemengde Koren: Varia. Warmenhui zen, 333 punten, eerste prijs; Zang en Vriendschap. Wieringen, eerste prijs 306 pnt.; Vox Humana. Sant poort, eerste prijs 355 pnt. Dit koor behaalde hiermede het hoogste aantal punten. Het gekozen nummer Fliefflodderke van Wierts, wat volgens dezen heer voor een hoogere afdeeling geschreven werd, op zoo verdienstelijke wijze vertolkt en ook het andere ge zongen nummer had den componist zoo zeer voldaan, dat een zoo hoog puntental werd toegekend. In de eerste afd. Dameskoren behaalde Oosthuizen te Oosthuizen een tweede prijs met 281% pnt. Door een misverstand was deze vereen, een halve toon te hoog begonnen en moest het nog een3 overzingen. Deze tweede maal was men niet zoo gelukkig met de stem ming. waardoor een tweede prijs werd toegekend. De eerewedstrijd, welke om zeven uur werd gehou den, en waaraan de zes eerste prijswinnaars deelna men bad den volgenden uitslag: Crescendo, Stompeto ren 146 pnt.; Niedorp's Gemengd Koor, Nieuwe Nie dorp 125 pnt.; Zang en Vriendschap, Eenigenburg, 140 pnt.; Varia, Warmenhuizen, 154 pnt.: Zang en Vriend schap, Wieringen 150 pnt.; Vox Humana, Santpoort 181 punten. Hiermee was de eerste concoursdag ten einde. Velen hebben zich nog langen tijd vermaakt in de danszalen van Concordia en De Burg. Het concours dreigde nog te worden gestoord. In de vlak bij het terrein staande timmerfabriek van den heer Klinkert werd n.1. een begin van brand ontdekt. Door het cordaat optreden van enkele voorbijgangers werd deze brand spoedig gebluscht en kon erger worden voorkomen. OPENBARE STRAFZITTING v. VRIJDAG 23 JUNI. DE ITALIAANSCHE IJ SCO HAND BLAREN VEROORDEELD. De Kantonrechter wees schriftelijk vonni3 in de za ken contra de heeren Maria Valmasoni en A. Tala- mini, ijscohandelaars, berden te Alkmaar, en overwoog daarin dat aan den winkelverkoop door verdachten niets in den weg was gelegd. Wel was het hun niet toegestaan, zonder vergunnning van B. en W, deze koop op straat aan te bieden, tot welk verbod B. en W. volkomen waren bevoegd overeenkomstig art. 203 der goedgekeurde politieverordening. De Kantonrechter verklaarde voorts, niet te zijn aangewezen om de in nerlijke waarde eener wet te beoordeelen, dodh deze te moeten handhaven en veroordeelde mitsdien ieder der verdachten tot f2 boete of 2 dagen. Het staat natuurlijk vast, dat tegen dit vonnis appél of oaasatie wordt aangeteekend. St. Paneras. DE NOOD, DIE DOET EEN OUD WIJF DRAVEN, OVER SLOOTEN, OVER GRAVEN, zegt vader Cats en het was ook de nood zijner porte- monnaie, die den huisschilder, koopman en amateur- slachter Jacob de B. te St. Pancras dwong om een verkochte geit, die hij „panklaar" moest afleveren, op 24 Februari te slachten. Na de ontdekking van dit moorddadige feit, waren de gevolgen verschrikkelijk en de misdadiger mocht zich waarlijk zelf wel geluk wenschen, dat de geitebout op het abattoir werd goed gekeurd en hij het vleesch weer terug kon krijgen. Maar thans loerde ook de Kantonrechter op dezen geitenslachter zonder vergunning en werd hij, heel ge nadiglijk nog wel, veroordeeld tot f 6 boete of 6 dagen, zoodat de gehoopte winst wel hopeloos verloren ging. Heiloo. EEN CHAUFFEUR, DIE HET NOODLOT TART. De 22-jarige heer Adr. Pieter de Gr. te Heiloo is, toen hij nog boterkoopman was, lSijna het slachtoffer geworden van een onbewaakten overweg aldaar. Zijn bestelautotje werd toen in elkaar gedrukt als 'n „vullisblik" en de boter diende als smeersel voor de locomotiefwielen. De bestuurder zelf bleef ongedeerd, doch dit avontuur had hem blijkbaar niet afgeschrikt, althans stond hij heden terecht, omdat hij op 13 Mei te Heiloo bij den Zevenhuizerweg onbewaakten over gang, zich met den door hem bestuurden melkauto op den spoorbaan bevond, terwijl op korten afstand een trein naderde. Slechts door krachtig remmen kon de machinist een aanrijding voorkomen. Natuurlijk was de kantonrechter hevig verstoord, vooral nu het een hem onsympathieken melkrijder geld en werd deze stemming gedemonstreerd door het opleggen van f50 boete of 50 dagen. Harenkarspel. DE WETENSCHAP MOET VOOR DE ARMOE WIJKEN. Een werkloos huisvader uit Harenkarspel, die 35-jari- ge heer Ar ie P., die met zijn gezin, bruto van 28 gulden per drie weken moet leven, had zijn nog leerplichtig zoontje Jacob Simon gedurende verschillende schooltij den verstoken gelaten van de vruchten van den boom der kennis, aangezien de scholier wat kon verdienen met akkerbouw en het gezin natuurlijk bik was op iedere extra-inkomsten. Toen nu de vader terecht stond wegens overtreding der leerplichtwet ,kon de Kanton rechter zich echter indenken, hoe moeilijk de keus is in een dergelijk geval en ontsloeg hij den heer P. van alle rechtsvervolging. Alkmaar. DIE HAD HET DUBBEL VERBRUID. De naam van den heer Th. K., fruithandelaar te Alkmaar, kwam zelfs 2 maal voor op de convocatielijst, wat voor zijn beurs al niet veel goeds voorspelde. Het bleek dan. dat hij in de eerste plaats zich had te ver antwoorden wegens overtreding der verordening op de winkelsluiting, door in den avond van 13 Mei om streeks half elf eenige bananen te verkoopen aan een paar late klanten uit Heerhugowaard, terwijl hij voorts op 12 Juni was gecalangeerd ter zake het ontbreken van een wegspiegel aan zijn vrachtauto. De heer K. had verschillende motieven ter verontschuldiging, die echter geen insteimiming verwierven, maar integen deel zijn positie belangrijk verzwakten. Hij werd dan ook veroordeeld tot twee geldboeten en wel voor de pisangs na sluitingstijd tot 5 boete of 5 dagen en voor den wegspiegel f 3 boete of 3 dagen. Als het echter van den veroordeelde afhangt, zal de minister van financiën aan zijn geld zich de vingers niet blauw tellen, want hij riep met kennelijken af keer; Dat betaal ik nooit! Noordscharwo u de. EEN RIJWEG-WOESTELING ZONDER EENIG MENSCHEL!JK GEVOEL. Op Donderdag 18 Mei, toen vele kerkbezoekers op gingen naar de R.K. Kerk te Noordscharwoude, kwam in woeste vaart een wielrijder, die later bleek te zijn Gerrit D., een jongmensch uit Dirkshorn, aanpeddelen en reed daarbij gevoelig aan een 80-jarigen grijsaard, de heer J. Bruin, met gevolg, dat de oude man tegen de straatsteenen sloeg en bewusteloos bleef liggen. Thans was de stakker nog niet volkomen hersteld. Wat de verwekker van dit onheil betrof, deze had het niet de moeite waard geacht, zijn slachtoffer eenige hulp te bieden, doch alleen hem toegevoegd: Ouwe suffert, kijk uit! en was op de fiets gesprongen en doorgereden. De ooggetuigen van dit onhumaan optre den, de heeren Blijleven en Zijpe noemden het rijden van dezen fietser ontaard en gelijk 'n halve malle! Het aldus gequalificeerde jongmensch was wijzelijk maar niet verschenen. Hij had anders kunnen genieten, want de heeren waren woest! De Kantonrechter be treurde het innig, dat de wet hem geen bevoegdheid gaf, dergelijke'wildemannen het wielrijden te verbreden, maar hij sloot zich overigens volkomen aan bij den eisch van het openbaar ministerie en veroordeelde den verdaéhte bij verstek van harte tot de gevorderde 40 gulden boete of 40 dagen. DE PERS HAD NATUURLIJK WEER DE SOHULD. Het nieuwsbord van de Alkmaarsche Courant trekt gewoonlijk vele nieuwsgierigen, die op de hoogte van hun tijd willen blijven, doch die natuurlijk niet bij dragen het daar nogal drukke punt meer rustig te maken. Een en ander was indirecte oorzaak dat op 19 Mei een collissie ontstond tusschen twee wielrijders, de 21-jarige slager Jur. Sch. en den 25-jarigen loodgieter Marten Homan, met gevolg dat het rijwiel van den loodgieter werd beschadigd. Na gedaan onderzoek werd de schuldvraag in 't nadeel van den slager, die den bocht had afgeknepen, beantwoord. De slager, thans terecht staande met een verbonden arm, het resultaat van vakrisico, gaf de schuld van de aanrij ding aan de lezers van de berichten, waardoor het hem niet mogelijk was, behoorlijk naar rechts uit te wijken. Overigens hadden de heeren heelemaal geen hekel aan elkaar en zal de f 2 boete of 2 dagen en de belooning der aangerichte schade a f 2.50, waartoe de jonge slager werd veroordeeld, wel geen kwaad bloed zetten. DE OMGEVING WIE R I X G E A' Zondagmiddag hadden alhier op liet Succcstcrrcin kinderwedstrijden, een veteranenwedstrijd en con cert plaats ten bate van „Herwonnen Levenskracht afd. Wieringen. Om ongeveer half twee werd een aanvang gemaakt met de kindcrwedstrijden, waar voor zich ruim 70 kinderen hadden opgegeven. Het eerst moesten de jongens van 8 tot 10 jaar turfrapen. De prijzen werden gewonnen door: Ie prijs Wim de Haan, een rugzak; 2e prijs L. de Orcef. 'n padvinclers- portemonnaic; Je prijs '1. Barclds, een Mecanodoos. Daarna de jongens van 10 tot 12 jaar, welke ton- kruicn met hindernissen moesten, hetwelk veel ver makelijkheden opleverde. De le prijs werd gewon nen door Jan Takos, een actctasch; 2c prijs Gert Ln- gel Wz., een leesboek; 3c prijs I. Ilcijcrs, een padvin- dersriem; 4e prijs G. v. Hoezei, een vulpen en de 5e prijs, door E. v. Schans, een kinderdrukkerij. Thans waren aan de beurt de jongens van 12 tot 14 jaar, welke moesten zakloopen, waarbij verschei dene jongens met den neus in het gras kwamen. De prijzen werden gewonnen door: le prijs Jan Boer- sen, een lederen voetbal; 2e prijs J. Speur, een nieuw model horloge; 3e prijs D. Bloemendaal, een lees boek; 4e prijs D. Nicolai, een dambord; 5c prijs M. v. Hoezel, een vulpen. Voor de meisjes van 8 tot 10 jaar stond op het pro gramma geblinddoekt prijsprikken. Dc gelukkigen wa ren als volgt: le prijs J. Stuifcuberg, een parapluie; 2e prijs Jopie Cloots, een handwerkdoos; 3c prijs Jans Lngel, een spel; 4e prijs Ans Lens, een lioed- jesspel; 5e prijs C. v. d. Velde, een schrijfétui; 6a prijs A. Nieuwenburg, een kaatsbal; 7e prijs R. Hum mel, een inktlap. Met een bal op een bord hardloopen, deden de meisjes van 10 tot 12 jaar. Zij welke het gewonnen hadden waren: le prijs R. v. Dijk, een naaidoos; 2e prijs B. Godschalk, een leesboek; 3e prijs J. Rotgans, een spaarpot; 4e prijs M. Buur, een doosje post; 5e prijs Dora Oudt, een schrijf étui; 6c prijs G. Boelens, een ketting; 7e prijs Corrie Brakenhof, een fleschje odeur. De oudste groep meisjes moest hardloopen en aan het einde „Herwonnen Levenskracht op een briefje schrijven. Het vlugst konden het; Annio Schoone, le prijs, een handtasch; Annic Rotgans Pd., 2e prijs, een leesboek; Jo Ancmaat. 3e prijs, een Ja- pansche spaarpot; Gerda Klaver Hd., 4e prijs, een doos post, en Tini Rustenburg, 5e prijs, een schrijf étui. Na de wedstrijden werden dc prijzen uitgereikt. De muziekvereeniging „Harmonie"' liet ons inmid dels haar toonen hooren, zoodat thans het concert werd aangevangen. Inmiddels werden aan de kinde ren, welke meegespeeld hadden, Ranja, frujetta, en koek uitgedeeld, hetwelk, zooals te begrijpen is, me» graagte werd aanvaard. Het terrein, in het begin weinig publiek bevattend, begon thans vol te loopcii. Om vier uur blies de gecostumeerde scheidsrechter de veteranen in het veld, welke met trommelslag binnengeleid waren. Vele veteranen waren ook ge- costumeerd, waaronder we opmerkten dat dc ceue doelverdediger in het costuum was van een zeerob, de zuidwester op, oliejas en laarzen aan. In het an dere doel stond n oude boerin haar heiligdom te ver dedigen. In het veld zagen we ook dc oudcrwctscha Fransche damespantalon, waar natuurlijk hartelijk om gelachen werd en hetwelk menig applaus ople verde. Na den wedstrijd werden dc hoeren op sigaren getracteerd, hetgeen zij ook wel verdiend hadden en door één der bestuursleden bedankt voor hetgeen zij gedaan hadden en indien er weer eens zooicts was, de vereeniging zich hield aanbevolen. Hierna keerden allen voldaan huiswaarts. De vereeniging kan dan ook met voldoening terug blikken naar dezen zoo goedgeslaagden middag. „Er koml geen spaan van terecht" Het gaat nu toch tn die rich ting. Het nieuwe seizoen begint buitengewoon slecht. Uitvoer practisch onmogelijk. België gaat ook contingenteeren en Ne derland beaamt de billijkheid. Bijzonder slechte prijzen voor aardappels. Veel slechter dan het vorige jaar. Met de tomaten ging het goed. Wortelen slecht. Bloemkool slecht, Sla zoo goed als onverkoopbaar. Roode kool, als nieuw product zeer lage prijs. Tuinboonen zeer slecht. Waar moet het heen! De tuinbouwers, en in het bijzonder de min- en on- vermogenden onder hen, hebben de laatste twee. drie jaren al heel wat narigheid doorgemaakt. En zooals men zoo wordt dan getroost, na regen toch altijd zonneschijn krijgt, moeten toch na deze ellendige tijden weer betere aanbreken. Het zal heusch wel zoo zijn, en als men verschillende bouwers zoo voor en na hoort zeggen: „er komt geen spaan van terecht", dan spreekt daaruit de taal der vertwijfeling. De een kan leed langer torsen dan de ander, ook al, omdat de een het leven wat vroolijker opvat, het meer van den optimistischen kant bekijkt dan den ander. Maar dat op het oogenblik wel allen overtuigd zijn van de noodzakelijkheid, dat er toch spoe dig een kentering ten goede moet komen, wil de tuin de rsstand niet geheel en al ten gronde gaan, dat is ze ker. Na de slechte tijden, die onze Langendijker tuinders hebben doorgeworsteld, was de hoop nu als vanzelfspre kend, op het nieuwe seizoen gevestigd. Het vorige jaar was de toestand op de markt al zoo slecht, dat men meende, dat het toch wel niet slechter meer kon. Daar in heeft men zich vergist, De lijdenskelk blijkt nog niet tot den bodem geleegd. Het kan blijkbaar nog er ger. Nog maar een deel van de bouwers vindt zijn toe vlucht bij het Burgerlijk Armbestuur en het Crisis-co mité. Nog meerderen schijnen voorbeschikt dien zwa- ren gang te moeten doen. Want bij den tegenwoordigen gang van zaken op onze veilingen is er niemand, die dit volhoudt Men mag al zuinig zijn, op alles beknib belen, zich iederen vorm van wat ook maar naar weel de zweemt, ontzeggen .bij een zoo lang aanhoudende crisis als deze, houdt geen enkele tuinder: het uit, die maar steeds meer, veel meer moet uitgeven dan dat hij ontvangt Nu, bij den aanvang van de nieuwe compagne, on dervindt men weer het noodlottige van de internatio nale handelspolitiek. Gingen vroeger onze nieuwe aard appelen in massa's naar onze oostelijke naburen, thans is Duitschland voor den invoer van aardappelen prac tisch gesloten. En met den uitvoer naar Engeland is het al weinig beter gesteld: de hooge invoerrechten zetten den export zoo goed als stop, maken hem practisch on mogelijk. België komt nu ook nog een duit in 't zakje van de invoerbelemmeringen doen: bemerkende, dat de invoer van Nederlandsohe tuinbouwproducten al groo- ter wordt, met het onverbiddelijk gevolg, dat zijn eigen takken van tuinbouw alle levenssappen worden afge tapt, gaat dat land tot contingenteering van den in voer van verschillende producten over. Voor onzen tuinbouw, dieop uitvoer is aangewezen, is dit als van zelfsprekend een zwaren slag. En het teekent den ernst van den toestand, de moeilijke impasse, waarin men is geraakt, als Nederland België gelijk moet geven in het treffen van deze maatregelen. Men gaat alzoo berusten in de moordende maatregelen, die men tegenover ons treft, beseffende, dat een agressief optreden toch niets zou baten en in den grond onbillijk zou zijn tegenover dengene. dien ze neemt. Bedroevend was het op de aardappelenmarkt. Maan dag was de noteering aan de Broeker veiling nog f 3.90 —6.20. wat ook al laag was, omdat het beteekende. dat voor slechts uitgezochte partijtjes, uitmuntende door qualitiet en grootte, nog maar ruim f 6 werd betaald. Woensdag lagen de prijzen aan dezelfde veiling al tus schen f 1.80—5 en Zaterdag was de noteering f 1—4.20 Duidelijk kwam de treurige toestand te Noordschar woude uit. Vrijdag werd daar voor groote f 2, voor de andere, niet voor export bestemd, f 0.75 tot f 0.40 be taald, Zaterdag waren de prijzen nog slechter. De groote aardappelen, die voor het grootste gedeelte van buiten het Ambacht komen, brengen L 1.50 tot ruim 2 op. De mooie partijen, die in het binnenland blijven, wor den voor f 33.80 verkocht. Zij vormen slechts een klein gedeelte van den aanvoef. Al het overige wordt alzoo voor beneden de f 3 per 100 Kg. verkocht. De prijs van de drielingen was in overeenstemming met dien der andere, zoodat die Maandag nog f 2.403.90 noteerden en Zaterdag nog slechts f 0.751.70 opbrachten. Kleine waren zoo goed als niets waard en brachten van 20 tot 70 cent op. Meende men. dat het vorige jaar op dezen tijd de prijzen al slecht waren, een verwijzing naar die van 1932 zal aantoonen, dat ze toen nog heel wat beter waren dan nu. In de overeenkomstige weck besteedde men toen f 4.40—8.20, voor drielingen f 2.107.20 en kleine brachten f 0.601.90 op. Toen beliep de aan voer aan de Broeker veiling 130 spoorwagens, nu 120. Met de tomaten is dit verschil gelukkig niet te eon- stateeren. De prijs is n.1. minder lager dan op dezen tijd in 1932. Voor A-kwaliteit werd bij het begin der week gemiddeld f 28.50 betaald, welke prijs echter nog opliep tot ruim f 33. Op het eind der week was het weer iets lager en kon ruim f 28 worden bedongen. Da prijzen van de B-kwaliteit weken weinig van die van A af en zelfs die van C bleven maar gemiddeld f 1 beneden die van B. CC bracht aanvankelijk f 15.30 op, doch de prijs monteerde nog tot f 24,70, om ten slotte tot f 19.10'23, te dalen. Te hopen is, dat de Belgische contingenteeringsmaatregelen voor het vervolg geen al te nadeeligen invloed hebben. Slecht was het ook met de wortelen. Brachten deze aanvankelijk nog f 3.204.10 op, al spoedig zakten deze prijzen nog in, zoodat op het eind der week nog slechts f 1.302.20 kon worden gemaakt, een prijs die voor den tuinder een exploitatieverlies beteekent. Ook van dit product zijn de prijzen veel lager dan verleden jaar. Ook bloemkool wordt voor lage prijzen verkocht» Voor de mooiste werd aanvankelijk nog f 5 gemaakt, later nog ongeveer f 1 minder. Sla is zoo goed als onverkoopbaar. Aan de veiling te Broek op Langendijk werd er nog een partij voor 80 cent per 100 krop verkocht, aan de veiling van den Noordermarktbond ging ze voor 50 cent, den mini mumprijs van de hand. Als nieuw product kwam ook roode kool aan dé veiling. Kon men onder gewone omstandigheden op een prijs van f 15 a f 20 voor eerste aanvoeren reke nen, nu bracht ze f 5.90 op; den volgenden dag slechts f 4. Zoo ging het ook met de tuinboonen, die voor het eerst werden aangevoerd. De prijzen bedroegen f 1.70 tot f 1.90. Het vorige jaar werd aanvankelijk f 10.20 betaald. Concludeerende is de toestand op onze groente veilingen nog aanmerkelijk sleohter dan, het vorigé

Schager Courant | 1933 | | pagina 9