ilnitti muis- Mmttiiii- LuüiiiHil De Ontwapeningsconferentie Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. „Het doel is bereikt" HET DUITSCH TRANSFER MORATORIUM Een nieuw Duitsch schoolschip Slecht weer in Zuid-Amerika Ketelexploisie op een Duitsch schip Betere toestanden in Amerika Geen margarine genoeg VERKEERSONGEVALLEN Woensdag 28 Juni 1933. SCliCEl 76ste Jaargang No. 9302 cTüïM >1 Dil blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- idag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- Hentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoraend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-, TIëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsnoj inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend^ DIT NUMMER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. Ook zijn partij, het Duitsch-Nationale front, zal verdwijnen. Berlijn, 27 Juni. (V.D.). Te bevoegder plaatse wordt medegedeeld, dat Rijksminis ter Dr. Hugenberg zijn ontslagaanvrage heeft ingediend. De beslissing in zake de aanvaar ding van dit ontslag zal nog in den loop van hedenavond vallen. Naar voorts verluidt, kan de ontbinding van het Duitsch Nationale Front ieder oogen- blik worden verwacht. Pas vandaag beslissing. Nader uit Berlijn: De beslissing in zake de aanvaarding van de ontslagaanvrage van Rijksmin. Dr. Hu genberg zal pas Woensdag kunnen worden verwacht. Duitsch-nationale front ontbonden. Hef rlagelijksch bestuur van het Duitsch-nationale front is gisterenmiddag bijeengekohtien om de vraag te bespreken, of men zou overgaan tot de ontbinding uit eigen beweging van het Duitsch-nationale front. Volgens het W. B. is Hugenberg's verzoek om ont slag daartoe de aanleiding. Ook het feit, dat alle D.-nat. nevenorganisaties door de regeeringen der landen reeds zijn ontbon den, heeft er krachtig toe medegewerkt. Een delegatie van het dagelijksch bestuur der D.- nat. partij heeft zich gisteravond naar de rijkskan selarij begeven om over de quaestie der ontbinding met leidende personen der N.S.D.A.P. te confereeren Later in den avond publiceerde het rijkspersbureau der N.S.D.A.P. een communiqué, waarin het mede deelde, dat de leiders van het D.-nat. front door Hit- Ier waren ontvangen. Na ruggespraak met den rijkskanselier en na het sluiten van een vriendschapsverdrag met den leider der N.S.D.A P. besloten zij tot de ontbinding van het Duitsch-nationale front. Het besluit zal ten spoedigste ten uitvoer worden gelegd. Van leidende nat.-soc. zijde, aldus het W. B., wordt er op gewezen, dat de verstrekkende beteekenis van dit groote besluit den goeden wil der leidende per soonlijkheden van het D.-nat. front toont en dat van nat.-soc. zijde deze goede wil hoog wordt gewaar deerd. Er is in de toekomst thans nog slechts één groot front. nl. dat van alle scheppende Duit.schers, nu be halve de centrumpartij de grootste Duitsche partij van het tooneel iè verdwenen. De erkentelijkheid van rijkskanselier Adolf Hitier Jegens die leiders van het D.-nat. front voor hun grootsch besluit, zoo gaat het bericht verder, blijkt uit het feit, dat hij hedenavond een vriendschapsver drag met de D.-nat. leiders heeft gesloten. Volgens deze overeenkomst, die heden, Woensdag wordt gepubliceerd, zullen ten minste alle D.-nat. afgevaardigden als hospitanten in de nat.-soc. fractie worden opgenomen. Een manifest van Hitier. „Es ist erreicht!" Rijkskanselier Hitier heeft eeii manifest uitgevaar digd. waarin hij volgens het W.B. o.a. zegt: N'ationaalsocialisten, S. A. èn S. S. mannen, Jung- stahlhclm, Es ist nunmehr erreicht!" Met het plaatsen van de Jungstahlhelm onder mijn bevel als opperste S. A.-leider. alsmede met de inlijviug van den bond Scharnhorst bij het Hitier jugend is de politieke slrijdbeweging geëindigd en de eenheid der Duitsche natie voltrokken. S.A., S.S., S.T. en H.J. zullen voortaan de eenigc organisaties zijn, welke de nat.-soc. staat als draagster der politieke jeugd- eh geestesopvoeding duldt. Het was begrijpelijk, dat in de jaren na de revo lutie in deze scharen verzet rees tegen de November- misdadigers. Onafhankelijk van elkaar en zonder elkaar te ken nen stonden mannen op, die partijen ter bestrijding van den marxistischen staat organiseerden. Zij heb ben ongetwijfeld allen het beste gewild, maar als iets moet worden bereikt, kan dit slechts door één bewe ging geschieden. Zooals de rijksweer eenmaal genoopt was de afzon derlijke vrijcorpsen in weerwil van hun verdiensten te doen verdwijnen om het Duitsche volk één enkel leger te geven, zoo was de nat.-soc. beweging gedwon gen zonder rekening te houden met hun evtl. ver diensten. de tallooze bonden, vereemgingen, enz., op te ruimen, ten einde het Duitsche volk eén enkele po litieke organisatie te schenken. Uit de Berlijnsche persvereeniging ver wijderd. Uit Berlijn, 27 Juni (V.D.): Uit de Berlijnsche pers vereeniging zijn geroyeerd: Theodor Wolff, vweger hoofdredacteur van het Berliner Tageblatt; Hermann Zucker, vroeger hoofdredacteur van het 8 Uhr Abend- blatt; Friedrich Stampfer, vroeger hoofdredacteur van de Vorwaerts, thans in Praag; Max Cohenn-Reuss, lid van de Liga voor menschenrechten; Dr. Alfons Gold- schmidt, thans verblijf houdende te Moskou. De geroyeerden zouden het aanzien van de vereeni ging door hun lidmaatschap op grove wijze schenden. Hakenkruisen op kerkgebouwen, De evangelische persdienst deelt mede: Ten einde de diepe verbondenheid van de kerk met den nationalen staat duidelijk te doen uitkomen, heeft de Opperste Raad der evangelische kerken bepaald: Bij alle feestelijke gelegenheden van kerk en staat moeten in het vervolg naast de kerkvlaggen op de evan gelische kerken en kerkelijke gebouwen de souvereine teekens van het Rijk de zwart-wït-roode en de ha- kenkruisvlaggen worden geheschen. Op den dag der herdenking van het Verdrag van Versailles zullen de vlaggen halfstok worden gehangen, de kerkelijke vlaggen zullen rouwomfloerst worden. De Centrum pers ln Opper-Silezië verboden V.D. verneemt uit Oppeln: De regeeringspresident deelt mede: Op grond van par. 1 der verordening van den heer Rijkspresident tot bescherming van Volk en Staat van 28 Februari 1933 heb ik de te Gleiwitz ver schijnende Oberschlesisohe Volksstimme met al haar kopbladen met ingang van heden tot en met 10 Juli 1933 verboden. Door het verbod van de Volksstimme en haar zeven kopbladen is de geheele Opper-Silezische Centrumpers lamgelegd. Concessie van Dr. Schacht. Een gerantsoeneerde betaling van cou pons voorgesteld. Daarna óf nieuw overleg, óf volle betaling. Wolff meldt uit Londen: Gistermiddag heeft opnieuw een conferentie plaats gehad met de buitenlandsche creditebren van Duitschland op langen termijn. Dr. Schacht, de president van den Duitschen Rijks dag, heeft verklaard er mede accoord te gaan, dat de beschikbare deviezen gedurende de ev. 6 maanden voor de betaling van een deel der coupons en andere loopende verplichtingen van elke Duitsche buiten landsche leening, vervallende tusschen 1 Juli en 31 December, zullen worden gebruikt De rantsoeneering der rentebetaling zal nog vóór 1 Juli door de Rijksbank bekend worden gemaakt. Men hoopt, dat na afloop van deze 6 maanden de rente weder ten volle kan worden betaald. Indien dit niet mogelijk zou zijn, zal een nieuwe bespreking worden gehouden tusschen vertegenwoordigers der crediteuren en de Rijksbank. De mededeeling omtrent de rantsoeneering zal ook de bijzondere positie der Dawes- en Youngleeningen uiteen zetten. De vertegenwoordigers der obligatie-houders waren niet gemachtigd de regeling van de moratoriumwet van 9 Juni te accepteeren, nl. voor zoover de beta lingen in marken bij de Conversiekas de debiteuren van hun verplichtingen t.o. crediteuren zou ont slaan. Dr. Schacht wees erop, dat deze quaestie niet tot zijn competentie, behoorde. Besloten werd een bijzondere subcommissie te vor men, die begin der volgende week te Berlijn zal bij een komen. Sneeuw ln het gebied van Santa Cruz. Buenos Aires. 28 Juni (V.D.) In het gebied van Santa Cruz is gedurende eenige dagen veel sneeuw ge vallen, waardoor het verkeer zeer gehinderd is. Een cycloon boven Chubut. In Chubut heeft een cycloon gewoed, die groote ma- terieele schade heeft aangericht. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Opvarenden zwaar gewond door rondvlie gende stukken yzer. Glogau, 27 Juni (V.D.) Op het s.s. „Anna Marie". dat op den Oder vaart en op weg was van Fuerstenberg naar Breslau is in de nabijheid van Kottwitz een ketel- ontploffing ontstaan. De machinist en de vrouw van den schipper werden zwaar gewond door rondvliegende stuk ken ijzer. De vrouwen van den machinist en den sto ker werden door de luchtdruk over boord geslingerd. Zij konden worden gered. De machinist is in het zie kenhuis aan zijn verwondingen overleden. Nog twee ge wonden verkeeren in levensgevaar. De oorzaak der ex plosie kon niet worden vastgesteld. Het nieuwe Duitsche schoolschip „Gorch Fock" gedoopt, Is dezer dagen van stapel geloopen. Hierboven zien wjj het sierlijke vaartuig van de werf op weg naar Hamburg, zijn toekomstige ligplaats. HENDERSON STELT VERDAGING VOOR TOT OCTOBER. G e n v e, 27 Juni (V.D) President Henderson heeft in de besloten zitting rapport uitgebracht over het vergeefsche verloop van zijn besprekingen met de groote mogendheden te Londen en constateerde, dat hij dus de hem door de hoofdcommissie begin Juni opgedragen taak bij afzonderlijke besprekingen de de finitieve tweede lezing van het Verdragsontwerp voor te bereiden, niet heeft kunnen vervullen. Hij stelde het presidium voor, direct het besluit te nemen, de Ont wapeningsconferentie tot 16 October te verdagen en hij verzocht het presidium de volmachten daartoe te willen verleenen. Het presidium zal einde September bijeenkomen ter voorbereiding van de tweede lezing, welke dan medio October in de hoofdcommissie zal worden aangevan gen. Het voorstel van Henderson stuitte op krachtigen te genstand van Duitsche zijde. Ambassadeur Nadolny verzette zich er tegen, dat de ontwapeningskwesties o pdeze wijze op de lange baan zouden worden gescho ven. Later wordt gemeld: De hoofdcommissie, welke oorspronkelijk pas op 3 Juli zou bijeenkomen, is reeds tegen Donderdag 29 Juni bijeengeroepen. Als eenig punt komt op de agen da voor het voorstel van het presidium de conferentie te verdagen. De tweede lezing van het Engelsche ontwerp Ontwa peningsverdrag wordt thans dus voor onbepaalden tijd uitgesteld. President Henderson heeft slechts medege deeld. dat de Engelsche. de Fransche en de Amerikaan- sehe regeering en de Kleine Entente hem de formeele verzekering hebben gegeven tijdens de verdaging in particuliere besprekingen te streven naar een oplossing der groote principieele geschillen. Het voorstel van Henderson zal ongetwijfeld Donderdag worden aange nomen, waarna de conferentie direct zal uiteengaan. Vele industrieele branches melden een verbetering. Werkloosheid sterk daald. Reuter meldt uit New York: In de Vereenigde Staten is men van oordeel, dat de tijden van voorspoed beginnen terug te keeren. In de talrijke industrieele branches valt een verbetering van den toestand te constateeren. Thans vraagt men zich af, of deze verbetering in het zakenleven en de prijsstijging zich zullen handhaven en vastere vor men aannemen. De regeering doet haar uiterste best, om het proces van het commercieele en industrieele herstel te ver haasten en de uitvoering van werken van openbaar nut zoo krachtig mogelijk ter hand te doen nemen. Zij dringt er bij de werkgevers op aan, de loonen te verhoogen en werkgelegenheid te scheppen, ten einde aanhet euvel der werkloosheid zoo spoedig mogrlijk een einde te maken. De Amerikaansche arbeidersfederatie raamt het aantal werlcloozen in de Vereenigde Staten op het oogenblik op 12.000.000 (hetgeen 1.500.000 minder is 1 dan in de moeilijke dagen van Maart j.1. Klachten van handelaren. Het Ned. Corr.-Bureau te Den Haag meldt: Bij de Crisis-Zuivelcentrale komen sinds enkele we ken klachten binnen van handelaren, dat zij van de fabrikanten en mengers niet de hoeveelheden mar garine kunnen betrekken, die zij besteld hebben. In verband hiermede deelt de,Crisis-Zuivelcentrale me de, dat de fabrikanten en mengers niet in staat zijn aan alle aanvragen te voldoen, zulks als gevolg van het feit, dat zij zich tegenover de regeering hebben moeten verplichten niet meer dan een bepaalde hoe veelheid margarine te vervaardigen ten einde te voor komen, dat het gebruik van boter zal afnemen door een te groot aanbod van margarine. WEER EEN AUTO-ONGELUK BIJ DE KLOMP. Verscheidene Duitsche meisjes gewond. Maandagmiddag omstreeks half vier is te Veenen- daal nabij de Klomp voor de zooveelste maal een auto ongeluk gebeurd. Van de richting Renswoude kwam met groote vaart een vrachtauto uit Ingen. Achter deze reed een groote luxe Duitsche wagen. Bij de kruising de Klomp wilde de laatste passeeren en op hetzelfde moment naderde van den anderen kant een groote tram-autobus van Acken op weg naar Den Haag. Een botsing was onver mijdelijk. In de bus, waarin Duitsche meisjes gezeten waren, ontstond een paniek. Verscheidene meisjes wer den door glasscherven gewond en de 18-jarige Anna Lichtkofker moest in een boerderij worden binnenge dragen. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De beide wagens werden ernstig beschadigd. NOG BIJTIJDS IN VEILIGHEID. Wagen tusschen de spoorrails bekneld. Bij het overrijden van den spooroverweg bij het Wildpad te Zandbulten in Friesland geraakte een wiel van den wagen, bestuurd door J. Bruinsma van Kol- lumerzwaag, tusschen de rails bekneld. De sneltrein die om 5.14 vanuit Buitenpost vertrekt, was in zicht. De bestuurder spande daarom zijn paard uit en liep een eindje de lijn op, om door te zwaaien met een paarde- dek, de aandacht van den machinist te trekken. Het personeel van de locomotief bemerkte dit blijk baar niet, althans de trein verminderde niet in vaart. Derhalve keerde de voerman ijlings terug om zich en het paard in veiligheid te brengen. De wagen, beladen- met mandjes aardbeien, werd door den trein gegrepen en verbrijzeld. De trein stopte daarop een eindweeg» verder. AUTO CONTRA STOOMTRAM. Een botsing in Breda. Op den hoek Terheydenstraat—Ceresstraat reed gis teravond een personenauto, waarschijnlijk door onop lettendheid van den bestuurder tegen de stoomtram van de Zuid-Ned. Stoomtram Mij., die juist van het station Breda waa vertrokken. De bestuurder de heer Stad uit Tilburg afkomstig en zijn medepassagier, de heer Nort uit 's-Hertogenbosch, werden in een woning binnenge bracht. Beiden waren gewond. Spoedig was genees kundige hulp ter plaatse. De heer Horst was aan kin en voorhoofd gekwetst, terwijl de heer Stad inwendige kwetsuren had opgeloopen. Beiden zijn later op den, avond naar hun woonplaatsen vervoerd. De auto waa vrijwel geheel een ruine.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1