De gouden standaard ft. Woensdag 28 Juni 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9302 „Positie van den gulden volmaakt gezond" DE AARDBEVING IN ZUID-SUMATRA Opera-uitvoering op straat. Dalende werkloosheid in Nederland Het drama te Nuth Nu alleen nog maar een vernieling. Merkwaardig ongeluk Hooge productiecijfers bij ons rundvee Gemeenschappelijk overleg tusschen de goudlanden te Londen. Tot handha ving van den gouden standaard be sloten. Reuter meldt uit Londen: In de Conferentiezaal heeft gistermorgen een belangrijke geheime zitting plaats gehad van de centrale banken der Europeesche landen, welker valuta nog op den gouden standaard gebaseerd is. Na de ontwikkeling van gisteren aan de Londensche wisselmarkt, waren te midder nacht uitnoodigingen voor deze bijeenkomst verzonden aan de vertegenwoordigers der centrale banken van Nederland, Zwitser land, Frankrijk en Duitschland. In deze conferentie is de positie van den gouden standaard in Europa besproken, spe ciaal met betrekking tot de ontwikkeling der valuta's op goud-basis, zooals deze zich in den laatsten tijd voordoet. Eenstemmig werd besloten dat er geen sprake mag zijn, dat een van de vier boven genoemde landen van den gouden standaard afgaat. Verder werd aan den Franschen vertegen woordiger verzocht, zich tot MacDonald te willen wenden, om hem dringend te verzoe ken, zich nadrukkelijk uit te spreken tegen een verder afstand doen van den gouden standaard, waardoor de handel in Europa ernstig benadeeld zou worden. Een zeer positieve verklaring van mr. Trip en minister Oud. De financieele Parijsche correspondent van het pAlg. Hdbld." telefoneerde gisterochtend: De president van De Nederlandsche Bank heeft het volgende verklaard aan den Londenschen verte genwoordiger van de „Ag. Econ. et Fin.": »£r*J*,-aiets veranderd in onze opvattingen. Wij blijven er vast van overtuigd, dat de gouden standaard gehandhaafd moet blijven en dat de positie van den galden, zooals ik die in mijn jaarverslag heb uiteengezet, geheel gezond is en tot geen enkele be zorgdheid aanleiding kan geven. Ook mr. Oud, de Minister van Financiën, heeft den correspondent in Den Haag van de „Times" gemach tigd, mede te deelen, dat de jongste geruchten, dat Nederland van het goud zal afgaan, geheel zonder grond zijn. Integendeel, de Nederlandsche regeering en de Nederlandsche Bank zijn vast besloten den gou den standaard te handhaven. De gulden en het buitenland. Zoowel op de Londensche als op de Parijsche wis selmarkt bestond ook gisteren groote belangstelling voor het koersverloop van den gulden. Te Parijs opende de gulden als gevolg van een ac cumulatie van orders aanzienlijk lager, n.1. op 1009, doch toen deze waren uitgevoerd, trad onmiddellijk een scherp herstel in tot 1017, op welken koers ook het slot, qfkwam. Dit redres miste zijn invloed op de speculatie niet. Te Londen toonde de gulden aanvan kelijk een fluctueerend verloop Bij opening bedroeg de noteering ca. 8.57Vfe. Hierop volgde onmiddellijk een herstel tot 8.54, dat echter weer gevolgd werd door een inzakking tot 8.59. Om drie uur trad een krachtig herstel in tot 8.52. Het disagio voor drie maands guldens beliep 33 37 cents. De gulden een doorn in het oog van de vereerders van het Engelsche pond. De Londensche correspondent van de „Telegraaf" schrijft o.m.: Het is niet het pond of de Engelsche geldpolitiek, maar het goud, dat in Engelsche oogen van alles de schuld heeft. Geen wonder, dat de nationale trots, die hier in alle en vooral in economische kwesties een soo groote rol speelt, onmiddellijk wordt gevleid, als men meent, dat een van de overgebleven goudvaluta's, ,en speciaal de gulden als vooroorlogsche valuta, wan- fcelt. Ook thans' wordt de hierboven vermelde plotse linge ongerustheid met een triomf in de bladen alhier aangekondigd. Het eenige wat daarbij, evenals bij talrijke vorige 'aanvallen, kan worden gezegd, is, dat zoowel de re dering als de Nederlandsche Bank overtuigd is van gle noodzakelijkheid, om den gouden standaard t% (blijven handhaven, evenzeer als zij van meening zijn, Hat dit ook mogelijk is. Er is geen enkele reden, Èwaarom incidenteele uitingen van bepaalde perso- »en, in die opvatting wijziging zouden brengen. De rederlandsche bank en de particuliere banken wer en samen, om technisch deze handhaving te verze keren. De regeering zal op den duur, door 't in even wicht houden van de begrooting, het hare moeten doen, om deze handhaving ook in de toekomst te kunnen verzekeren. ONTZETTEND AUTO-ONGELUK EN FRANKRIJK. Drie menschen verbrand. Op den grooten straatweg van Cognac naar Angou- lème kwam een luxe-auto met vijf personen in het don ker in botsing met een met telefoonpalen geladen vrachtauto. De luxe auto vloog in brand en twee men schen verbrandden, terwijl een derde persoon eenige uren na aankomst in het ziekenhuis, eveneens aan de brandwonden overleed. Een vierde werd met levensgevaarlijke verwondingen 4n het ziekenhuis opgenomen, terwijl de vijfde slechts betrekkelijk lichte kwetsuren opliep. De verwoestingen in het Ranausche. Vele dooden gevonden. Aardstortingen over 14 K.M. Aneta seint uit Batavia: Militairen uit Lahat verleenen- hulp in het Ra- naugebied. Alle doesoens rondom het Ranaumeer hebben zwaar geleden. Kota-Baroe is gedeeltelijk afgebrand. Kisan en Mekakau zijn hevig geteisterd. De aardstortingen van den Ranauweg beslaan 14 ki lometer. De Pangeran van Adji behoort tot de slacht offers. Het telegraaf- en telefoonverkeer tusschen Moearadoewa en het Ranau-gebied zijn verbroken. Verslag van een ooggetuige. Uit Palembang: Een adjunct-inspecteur van den P.T.T.-dienst tele foneerde de eerste berichten omtrent de aardbevings ramp in de Ranau-streek. Hij overnachtte in den gouvernements pasan-gra- han te Banding-Agoeng en redde zich uit het instor tende gebouw. Hij begaf zich te. voet naar de doe soen Banding-Agoeng, waar slechts drie huizen over eind waren gebleven. De rest was ingestort. Overal werd hulpgeroep vernomen. Vele dooden werden aan getroffen. De Kisam- en de Makakau-streek zijn zeer ernstig getroffen. Het aantal dooden en gewonden is niet be kend. Het centrum van de ramp is het Ranaumeer, waar omheen alle doesoens zwaar beschadigd zijn. Drie brigades zijn uit Lahat vertrokken. Uit Pa- gar-Alam is een dokter met-een auto vol verband middelen naar de geteisterde streek vertrokken. Vol doende voedsel is in deze streek aanwezig. Een moeilijke fietstocht. Een gedeelte van den weg van het Ranaumeer naar Simpang Soekarami js zwaar beschadigd. In den weg zijn verschillende aardspleten. De boven bedoelde adjunct-Inspecteur van de P T.T. leende een fiets van de veldpolitie en moest gedurende drie uren zijn fiets over aardstortingen, welke soms een hoogte van 10 meter bereikten, over een afstand van 14 K.M. dragen. De Kisam-streek en de Mekakaustreek zijn zeer ernstig getroffen. Het aantal dooden en ge wonden is niet bekend. LUCHTVAART DE SPAANSCHE OCEAANVLIEGERS. Hun lijken gevonden Volgens een telegram uit Mexico van de Associated Press hebben arbeiders van een Engelsche petroleum- onderneming het Spaansche vliegtuig, de Vier Winden, bij het meer van Machena teruggevonden. De twee Spaansche vliegers waren dood. Officleele bevestiging. Volgens een bericht van United Press, wordt thans officieel door de Mexicaansche regeering bevestigd, dat het Spaansche vliegtuig „Cuatro Vientos", waarmede de beide Oceaan vliegers Barbean en Collart een tocht, over den Oceaan hebben gemaakt, overeenkomstig de mededeelingen van de twee Britsche employé's van de Eagle Oil Company te Lamachona, vernield is aange troffen. Naar gemeld wordt, is de machine zwaar beschadigd, de motor gebroken en de rechtervleugel afgeknapt. De lijken van de beide vliegers zijn op 50 Meter afstand van het vliegtuig teruggevonden. EEN VLIEGTUIG VAN DE SPAANSCHE MARINE VERONGELUKT. In de nieuw gestichte Italiaansche stad Littoria op de voormalige, doch thans drooggelegde Pontische moerassen bij Rome, vond de eerste openluchtopvoe ring van de opera „Troubadour" plaats. De bedoeling is om deze opera in nog meerdere kleine stadjes op te voer en, die geen eigen theater hebben. Op 10 Juni b\j de arbeidsbeurzen 274.194 werkloozen ingeschreven. Sedert Mei 18.524 minder. De directeur van den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 608 000 leden van de ge subsidieerde werkloosheidskassen in de week van 5 tot en met 10 Juni heeft bedragen 25 pet. Zij is in ver gelijking met de week van 22 t.m. 27 Mei slechts met een gedeelte van een procent gedaald. Het aantal ver zekerden, die de geheele week werkloos waren, daalde van 123.400 tot 120.400, Het aantal dat een gedeelte van de week werkloos was, daalde van 27.100 tot 25.700. Bij 1060 organen der openbare arbeidsbemiddeling stonden ingeschreven op Zaterdag 10 Juni in totaal 308.781 werkzoekenden, onder wie 295.792 mannen. In totaal waren werkloos 274.194 personen, onder wie 265.530 mannen. Op Zaterdag 27 Mei j.1. bedroeg het totale aantal ingeschreven werkzoekenden bij hetzelfde aantal organen der openbare arbeidsbemiddeling 319.937. Van hen waren werkloos 292.718 personen, on der wie 283.724 mannen. Het aantal Ingeschreven werk zoekenden is derhalve van 27 Mei tot 10 Juni j.1. ver minderd met 11.156, het aantal werkloozen met 18.524. Vier van de inzittenden verdronken? Uit Barcelona wordt gemeld, dat een vliegtuig van de marine met zes militairen er in Maandagmiddag in zee is gestort. Tot nu toe konden er slechts twee on derofficieren worden gered. LENDRERGH NAAR EUROPA. Via de Noordelijke route van den Atl. Oce- Het schijnt thans vast te staan, dat kolonel Lind- bergh en zijn vrouw binnen drie weken over Groen land en Island naar Europa zullen vliegen, teneinde de bruikbaarheid van de Noordelijke route over den Atlantischen Oceaan te bewijzen. Lindbergh zal hetzelfde watervliegtuig gebruiken, waarmede hij drie jaren geleden zijn tocht naar het verre Oosten maakte. Molenaar nog steeds in levensgevaar. Maandag is te Nuth de sectie verricht op het lijk van de vermoorde molenaarsvrouw. Daarbij bleek dat vrijwel alle edele organen waren geraakt en dat ver scheidene van de toegebrachte steken doodelijk wa ren. Het lijk is vervolgens door de justitie vrijgegeven. De teraardebestelling vindt hedenochtend op het R.K. kerkhof te Nuth plaats. Naar de „Msb." gistermiddag vernam, is de toe stand van den molenaar Wevers nog steeds zeer ern stig. Men vreest nog altijd voor zijn leven. De molenaar overleden. Nader wordt gemeld: De molenaar Wevers, uit Nuth, die Zondag j.1. op zulk een wreede wijze door den zich nu in arrest bevindenden Jansen met revol verschoten en messteken doodelijk werd gewond, is gistermiddag om zes uur in het St. Joseph Ziekenhuis te Heerlen aan de gevolgen der bekomen verwondin gen overleden. Tien kinderen blijven nu ouderloos achter. ZICH ZELF IN BRAND GESTOKEN. In een vlaag van waanzin. Gistermorgen, aldus de „Msb." heeft zich in een per ceel in de Tuinstraat te Breda een tragisch geval af gespeeld. Een ongeveer 60-jarige man, die eerst kort geleden uit een zenuw-Inrichting is ontslagen, heeft zich in een vlaag van waanzin met petroleum overgoten en vervolgens zichzelf in brand gestoken. Buren hebben door den man in dekens te wikkelen de vlammen weten te dooven. In hopeloozen toestand is de ongelukkige naar het ziekenhuis overgebracht. In bijzijn van den prins van Wales en Kaning Feisal van Irak vond bij Londen het jaarlijksche groote vliegfeest der Engelsche lucht-strijdkrachten plaats, dat ondanks het slechte weer door duizenden werd ga degeslagenu Deze duizenden hebben on. kunnen zien welk een alles vernielende lcr acht van een bombardement uitgaat, hetgeen wij hierboven in beeld weergeven. Bü het ziendaarvan moet men aan een eventu- eele verwezenlijking van een dergelijke vertooning maar niet denken. Waarom altijd „neen" zeggen als Uwe kinderen vragen om iets te mogen snoepen? Wanneer U hun de origineele KING Pepermnnt geeft, zullen ze dit zeker waardeeren als een heerlijke versnape ring. Maar bovendien bent U er van ver zekerd, dat hun gezondheid er door be vorderd wordt. KING Pepermnnt bezit de verkwikkende en opwekkende eigen schappen, die voor iedereen zoo goed zijn. KING Pepermunt. 12-jarige jongen door een riool geperst De hevige regenval van de laatste dagen heeft in verschillende deelen van Lonneker tal van weiden geheel of gedeeltelijk onder water gezet en in vele tuintjes en landerijen schade teweeggebracht. Bijna had het overvloedige water een menschenle- ven gekost. Bij het vliegveld, nabij den Lonnekerberg, waar het water door middel van een duiker onder een weg wordt afgevoerd, viel een 12-jarige jongen in het water. Hij werd door het riool geperst en werd aan den anderen kant van den weg uit de sloot ge haald. Merkwaardigerwijs had hij geen letsel gekre» gen. HOOGE EXPORTPRIJZEN VOOR LAMSVLEESCH, op de Texelsche markt. De prijzen, bedongen voor de lammeren, die bestemd zijn voor export naar Frankrijk, zijn, zoo schrijft de .Tel." zeer meegevallen. Verwacht was een prijs van 40 ct. per Kg., doch Maandag werd per circulaire op de Texelsche markt bekend gemaakt, dat ongeveer 60 ct. per Kg. was bedongen. De hoogste prijs was f 10.80 per stuk; voor eerste klasse gemiddeld f 9.13; voor 2e klas se f 8.29. Dinsdag as zal op de markt te Den Burg opnieuw gelegenheid zijn, om lammeren voor dit doel aan te bieden. Het aanbod zal nu ongetwijfeld grooter zijn dan de vorige week. B O E R D E R IJ- Het jongste nummer van het orgaan van het Ned. Rundvee-Stamboek bevat weer de jaarlijksche opgaaf van hooge productie-cijfers, waarin bij een maximum aantal melkdagen van 365 en een minimum-percentage vet in de melk van 3.40 pet. (wat dus zeer behoorlijk is) ln 19311932 in het gebied van het N. R. S. (dus de 10 provinciën buiten Friesland). Van de gecontro leerde zwartbonte koeien bleken 66 van 70008000 Kg. en 12 meer dan 8000 Kg. gegeven te hebben. De mata dor in botervetopbrengst was ditmaal een zevenjarige registerkoe van P. Schipper te Spanbroek (N.-H.). die in 297 dagen 9406 Kg. melk gaf met een. vetgehalte van 3.56 pet., makende 337 Kg. botervet. In melkop- brengst werd ze echter nog overtroffen door een koe, die buiten deze eerelijst viel, omdat haar melkvetge halte slechts 3.10 pet. bedroeg, maar daarom gaf ze dan ook 1.321 Kg. melk in 320 dagen, makende 320 Kg. botervet. Het is een stamboekkoe van R. L. Waiboer te Anna Paulowna, die deze reusachtige „plas'' leverde. De gemiddelde opbrengst van intensief gevoed rood bont vee verschilt tegenwoordig niet veel met dat van de gemiddelde zwartbonten en ook het aantal hoo ge opbrengsten blijft daarbij, wanneer men de aantal len gecontroleerde dieren in aanmerking neemt, niet veel meer ten achter. Het N. R. S. publiceert voor dit ras echter nog een lijst van dieren, die meer dan 6000 Kg. gaven: het blijken er 140 te zijn; verder 33 die boven de 7000 Kg. kwamen met als matador voor „plas" en boteropbrengst een bijna achtjarige keur- stamboekkoe van Kinderen Van Roy te Oler-Grathem, die in 350 dagen 8739 Kg. melk met 3.88 pet. vetgehalte gaf, makende 339 Kg. botervet, zijnde het hoogste bo- tervetcijfer en dus de hoogste boteropbrengst, die in 193132 in ons land buiten Friesland werd vastgesteld. Het is opmerkelijk, dat dit dier ook in extérieur moet uitmunten, waar het in het keurstamboek is ingeschre ven. Van het zwartblauw Groninger vee werden vastge steld 40 productiecijfers tusschen 6000 en 7000 Kg. en 6 daarboven, met als hoogste melkopbrengst 8213 Kg. met 3.40 pet. vet in 279 dagen, gevende 279 Kg. boter vet, wélke koe toebehoort aan S. Mulder te Ezinge, en als hoogste botervetopbrengst met 282 Kg. een vijf jarige- koe van H. J. Ritsema te Slochteren en een zes jarige van J. J. Leber te Bedum. De opgave voor dit veéslag omvat tevens koeien, ingeschreven in het Groninger Stamboek,

Schager Courant | 1933 | | pagina 5