11(11(11 NltlïS- Naar „eenheid" in Duitschland Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. De politieke dood der Duitsch-Nationalen HET CENTRUM VOOR DE BESLISSING Ongeluk in Hongaarsche steengroeve Explosie in een Spaansche kolenmijn De dubbele moord te Nuth De onrust in de S.D.A.P. Schorpioenenplaag in Egypte Een Sportpark in Hoorn De voortvluchtige Zaansche kantoorchef Na den Olympischen dag Nachtelijke brand te Enschede Donderdag 29 Juni 1933. SCHAKER 76ste Jaargang No. 9303 (Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiên nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno« inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.' DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Zal de partij uit eigen beweging heengaan ol zal zij zich laten wegzenden? Met groote snelheid ontwikkelt zich in Duitschland thans de politieke situatie in de richting van den z.g. „totalen staat", waarin nog slechts één partij zal be staan, de partij van Hitier. Is daar eerst het ontslag van dr. Hugenberg en de politieke dood van diens partij, de Duitsch-Nationa len. Overigens is een vreemde situatie ontstaan over het ontslag van Dr. Hugenberg. Aanvankelijk werd offi cieel gemeld, dat president Hindenburg het ontslag had aanvaard, en dat hij daarbij tevens den wensch te kennen had gegeven, dat de rijkskanselier hem Terslag over de politieke situatie zou uitbrengen. Plotseling is later, zonder eenige opgave van mo tief, dit officieele bericht weder ingetrokken. Toch mogen wij wel als vrij zeker aannemen, dat het. ontslag zal doorgaan, want zelfs wordt reeds Walther Darré, de grootste zakelijke tegenstander van dc landbouwpolitiek van Hugenberg, als diehs opvolger genoemd. Hugenberg heeft dus moeten wijken. Zijn moed was rog ongebroken, maar dc partij, waarop zijn positie berustte, is hem ontvallen. Hij zelf zou den strijd nog hebben voortgezet. Zijn politieke vrienden waren ech ter murw gebeukt door de vervolging, die nu ook te gen hen op touw gezet was. Hun capitulatie was de losprijs voor hun partijgenooten, die gevangen waren gezet en had verder ten doel het dagelijksch brood te redden van medestanders onder de ambtenaren, die gevaar liepen hun posten te verliezen om door nazi's te worden vervangen. En na Hugenberg en de „vrijwillige ontbinding" van diens partij komt het Centrum voor de beslissing te staan. Het Centrum, de R.K. Staatspartij, als laatste poli tieke partij, welke aan den nationaal-s irialistiscben stormloop nog weerstand biedt, zoekt naar een uit weg om op eenigszins dragelijke wijze zijn prestige te redden. In de toonaangevende kringen der partij wordt gedurende de laatste dagen met koortsach tige spanning het verloop der politieke gebeurtenis sen gevolgd. De partijleiders zijn in wel is waar niet officieele, maar toch wellicht in beslissende confe rentie, welke bijna onafgebroken voortduurt, bijeen, om den ernstigen toestand en de noodzakelijke maatregelen te bespreken. Ook de mogelijkheid eener vrijwillige ontbinding, naar het voorbeeld van het Duitsch-nationale front en de Staatspartij, wordt blijkbaar overwogen. Naar verluidt zou een sterke strooming in het Centrum aandringen op een der- gelijkcn stap, onder voorbehoud, dat hij zou geschie den op soortgelijke voowaarden als de Duitsch-na- tionalen hebben verkregen. Men is er zich blijkbaar van bewust, dat ontbin ding op eigen initiatief te verkiezen is boven een verbod door de regeering, hetwelk eventueel gepaard zou gaan met confiscaties en andere uadeelen. Een definitieve beslissing wordt m de eerstvolgende da gen verwacht Göbbels kondigt maatregelen tegen het Centrum aan. Rijksminister Dr. Goebbels heeft gistermiddag de Wurtembergsche pers ontvangen Hij zeide daarbij o.m.: Het krachtcentrum der natie moet worden opge bouwd op een gemeenschappelijke wereldbeschou wing. Wanneer het Duitsch Nationale Front zich zelf heeft, ontbonden, dan is het slechts een logische ontwikkeling der gebeurtenissen en wanneer ik het Centrum een goeden raad zou mogen geven, zou ik zeggen: Ik geloof, dat het er zeer goed aan zou doen, wanneer het zijn eigen partijwinkel zelf zou dicht maken. De nationaal socialisten zullen niet langer toezien naar de experimenten van het Centrum. Wanneer het Centrum meent, d<} Katholieke belangen te moe ten verdedigen, dan zeggen wij: Wat het Katholicisme dient, weten wij zelf wel. Wij welen evenwel ook, wat der natie dient. De belangen van het Katholi cisme zijn waarschijnlijk bij ons in betere handen dan bij het Centrum. Wanneer wij het Centrum op doeken, doen wij de kerk een dienst. Toen wij het Marxisme vernietigden, is het Centrum ons in de ar men gevallen. Aan het einde der ontbinding van de partijen staat de Duitsche eenheidsstaat en deze zal het nationaal socialistisch stempel dragen Binnen twintig jaren mag er geen andere wereldbeschou wing bestaan dan de onze. Wij willen de uniforme krachtsontplooiing der Duitsche natie er. dat is tege lijkertijd een urobleem der buitenlandsche politiek. Eén moet in naam van Duitschland kunnen spre ken en in naam van den laatsten boer en proleta riër. Adolf Hitier is thans de onbestreden heerscher in Duitschland Maar bij is zich van de verantwoor delijkheid bewust. Zeker, wij zijn een minderheid en wij regeeren als minderheid. maar wij regeeren in opdracht van het volk. Zoo behartigen wij de ver edelde democratie. Is deze vorm van regeeren deze hiërarchie van leiding doorgevoerd, dan zal ook op het gebied der buitenlandsche politiek alles in orde komen. Groote actie tegen katholieke vereeni- g in gen. Uit Breslau, 28 Juni (V.D.): Heden is door de geheime staatspolitie, onder lei ding van den crimineelen commissaris dr. Schaefer en door de landsleiding van Silezië van den Nati onaal Socialistischen Studentenbond een groote actie gevoerd tegen 12 Katholieke vereenigingen. Er wor den huiszoekingen gehouden, waarbij omvangrijk ma teriaal in beslag genomen werd. Naar de „Schlesische Tageszcitung" meldt, was reeds sedert geruimen tijd opgemerkt, dat de leiders der katholieke corporaties een standpunt innamen, dat volstrekt niet in den zin der regeering lag. Von Papen's positie wankeL In verband met de ontbinding der R.K. Centrum partij wordt ook de positie van viee-kanselier von Papen als niet-nationaal-socialist in de nationaal-soci- alistische regeering druk besproken. In nationaalsocialistisché kringen rekent men cr eenerzijds mede, dat ook von Papen zich op den duui' niet zal kunnen handhaven, maar anderzijds wijst men er op, dat von Papen als bemiddelaar tusschen Hitier en Hindenburg nog een recht vanNxestaan heeft en daarom voorloopig op zijn overigens niet zeer In vloedrijken post zal kunnen blij ven- De rol, die Von Papen tot nu toe gespeeld heeft, heeft nuimmer tot de glansrollen behorod. Hij heeft zich reeds heel spoedig dood spoor laten schuiven om alleen bij bijzondere gelegenheden voor repre sentatie te voorschijn te worden gehaald. Hij heeft zonder uiterlijk verzet en als hij zich verzet heeft zonder resultaat, zich de grievendste beleedigingen laten aandoen. Het ergste is geweest de hardhandige vervolging van hot katholieke congres te Munchen, waarvan hij een der hoofdpersonen was. Bij iederen striem heeft hij zich gebogen en zijn glimlach be waard. Nu heeft hij zich naar Rome laten zenden om met den Paus te onderhandelen over een con cordaat, terwijl het feit van zijn zending en van die onderhandelingen niet heeft kunnen beletten, dat de toch reeds felle vervolging der katholieken in Beie ren juist ïd de allerlaatste dagen nog weer heviger vormen heeft aangenomen. Geruchten betreflende v. Nenrath en Schacht. Berlijn, 28 Juni (V.D.). De te Londen in omloop zijnde geruchten, volgens welke Freiherr v. Neu- rath ontslag zou hebben genomen als Rijksminister 1 van Buitenlandsche Zaken, zijn, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, uit de lucht gegrepen. Ook is bewered, dat v. Neurath niet meer leider zou zijn der Duitsche delegatie ter Wereldconferen tie. Ook deze bewering is onjuist. De geruchten zijn klaarblijkelijk ontstaan, omdat v. Neurath voorloo pig niet naar Londen zal terugkeeren, daar zijn aan wezigheid aldaar voorloopig niet noodig wordt ge oordeeld. Dr. Schacht zal eveneens naar Berlijn terugkeeren. In verband hiermede wordt er op gewezen, dat ka pitaalsamortisatie niet in het voornemen ligt. Ook ontbinding van de Dnitsche Staats partij. De Rijksleiding der Duitsche staatspartij, aldus ver neemt V.D. uit Berlijn, publiceert de volgende verkla ring: De Duitsche Staatspartij wordt hierbij ontbon den. Alle landelijke afdeelingen, organisaties in de kieskringen en plaatselijke groepen, zoomede alle ne venorganisaties hebben hiermede opgehouden te be staan. 11 Arbeider3 bedolven. Boedapest. 28 Juni (V.D.) In een steengroeve ln Pi- lisvoeroesvar in de nabijheid van Boedapest is heden een ernstig ongeluk gebeurd. Een ondergrondsche bron brak door een dijk heen, waardoor een aardverschui ving ontstond, die 11 arbeiders bedolf. De reddings werkzaamheden werden onmiddellijk ter hand genomen, doch nadat reeds verscheidene uren hard gewerkt was. was men er nog niet in geslaagd de ongelukkigen te bevrijden, zoodat de hoop is opgegeven hen nog levend te kunnen bergen. 8 Arbeiders gedood, 4 gewond. Madrid, 28 Juni (V.D.) In een Spaanschen kolen mijn bfj Oviedo is heden een ernstige explosie ontstaan. Daarbij werden drie arbeiders gedood en 4 zwaar ge wond. Een bekentenis van den dader. De „Tel." meldt, dat de te Maastricht opgesloten Janssen uit Houthem. die den molenaar Wevers en zijn echtgenoote te Nuth heeft gedood, voor den rechtercom missaris een volledige bekentenis afgelegd heeft. Hij verklaarde dat hij Zondag j.1. met den opzet Wevers te dooden, naar Nuth gekomen is. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK BIJ LEEUWARDEN. Te snel rilden de oorzaak. Leeuwarden. 28 Juni. Gisteravond' om acht uur wa ren drie motorrijders uit Leeuwarden een tochtje in de omgeving gaan maken. Toen zij door Goutum kwa men, raakte de achterste motorrijder, de heer W. Maar- sen uit de Speelmanstraat te Leeuwarden, het beheer over zijn stuur kwijt. Hij vloog eerst tegen een paar boomen. vervolgens over een hoop stenen en kwam ten slotte in een sloot terecht. Met een ernstige bekken breuk is hij in zorgwekkenden toestand naar het Dia- conessenziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan te snel rijden. MATTERN NOG STEEDS ZOEK. V.D. verneemt uit Moskou, 28 Juni: Sowjet-Russische grensdetachementen en schepen in de Noordelijke wateren zoeken nog voortdurend naar den vermisten wereldvlieger Matbern, die sedert 12 Juni verdwenen is. Aangezien Mattern een geweer, mu nitie, vischtuig en voedsel aan boord had, wordt het zeer wel mogelijk geacht, dat hij nog in leven is, wan neer hij gedwongen zou zijn geweest om de een of andere reden een landing te maken. Een motie tegen de heeren Duys en Zwert broek. „Het Volk" vermeldt een motie, die Maandagavond is aangenomen in de afd. Amsterdam 12 der S.D.A.P., waarin de handelwijze van de heeren Duys, die de vraagstukken der Partij aan de orde stelde door het uit geven van zijn brochure en bovendien een interview toestond aan een der burgerlijke bladen, en Zwertbroek, die mededeelingen, hem als partijbestuurder bekend, deed aan „De Tribune", schadelijk wordt genoemd voor de Partij. De houding dezer heeren wordt ten sterkste afgekeurd en het Partijbestuur verzoekt den heer Duys te royeeren en den heer Zwertbroek te ontheffen van zijn functie als partijbestuurder. Hoofdbestuurder P. Langendijk bedankt als üd der S.D.A.P. De heer P. Langendijk, lid van den gemeenteraad van Lonneker, heeft bedankt als lid van de S.D.A.P. Naar het Alg. Hsbl. mededeelt, werd er reeds gerui men tijd aandrang uitgeoefend op den heer Langendijk om uit de partij te treden. Hij had een reis gemaakt naar Rusland en over zijn indrukken, daar opgedaan, hield hij redevoeringen. t Dezer dagen zal de Vereeniging van Vrienden der Sowjet-Unie, waarvan de heer Langendijk hoofdbestuur der is, een brochure doen verschijnen, waarin de heer Langendijk zijn standpunt uiteenzet over de houding, die de S.D.A.P. z.i. ten opzichte van Rusland behoort aan te nemen. Aanleiding tot dit geschrift zou zijn de publi catie van mr. J. E. W. Duys die ook dit onderwerp aanroerde. Het bestuur van de federatie Twente der SJDA-P. heeft nu kort geleden den heer Langendijk voor de keus gesteld te bedanken als lid van de V.V.S.U. of als lid van de S.DA.P. geroyeerd te worden. Na afloop van den bedenktijd heeft hij voor het lid maatschap der partij bedankt teneinde een royement te voorkomen De heer Langend ijlk staat op het standpunt, dat hij niet vrijwillig uit de S.D.A.P. treedt. Hij ziet zich dan ook niet genoodzaakt den gemeenteraadszetel ter be schikking te stellen. Het zou in zijn bedoeling liggen om na het verschijnen der brochure, met behulp van steun der sociaal-democratische Twentenaren, te trach ten het lidmaatschap der partij te herkrijgen. Reeds 212 menschen gebeten. De laatste veertien dagen zijn te Minia in Opper- Egypte 212 menschen, die door sohorpioenen gebeten waren, geneeskundig behandeld. Naar gemeld wordt vermenigvuldigen deze insecten zich zoo sterk, dat zy een bedreiging voor het district worden. 4.202.050 INWONERS TELT BERLIJN. Werkverschafflngsobjecfc. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den raad der gemeente Hoorn werd besloten tot het in werkverschaffing doen aanleggen van een Sportpark op het terrein aan den Buitenluiendijk. Hierbij zal zijn in begrepen de aanleg van een plantsoen, wegen, paden en een parkeerterrein, benevens het maken van een bad huis met strand. Het is de bedoeling dit sportpark ook dienstbaar te maken aan hyppische sport, motorsport, etc. Over het aanleggen van een tribune met onder bouw zal mettertijd een beslissing worden genomen. Berlijn, 28 Juni (V.D.) Het stedelijke bureau voor statistiek deelt mee dat het voorloopig resultaat der volkstelling van 16 Juni is, dat te Berlijn wonen 1.936.860 mannen en 2.265.190 vrouwen, totaal 4.202.050 personen. Aanhouding is slechts een tijdskwestie. Volle medewerking der Fransche po litie. Dinsdagavond is de Zaandamsche commissaris van politie, aldus deelt de „Tel." mede van zijn achter volging van den voortvluchtigen v. As, die er, zoo men weet, met f29.000 van de Schecpvaartvereeniging „Noord" vandoor is gegaan, uit Parijs teruggekeerd. De heer v. d. Laan was vol lof over de hulp, dié hij van de Fransche politie-autoriteiten heeft onder vonden. Bij zijn aankomst in de Fransche hoofdstad werd hij ontvangen door den Nederlandschen con sul, en door diens bemiddeling werden hem onmid dellijk 'n commissaris en inspecteur van politie ter zijde gesteld. Terstond werd een onderzoek ingesteld op het Fransche vliegveld te Le Bourget, waar mei» zich tot zelfs de tasch van den ontsnapte duidelijk wist te herinneren. Verder gevlogen was hij niet. Pensions en hotels, die in de Fransche hoofdstad van eiken nachtverblijver aanteekening moeten hou den, werden afgezocht, Radio-Paris zond een draad loos bericht rond, te Boulogne sui Mer, Havx-e en an dere havensteden wei'd naar den ontsnapte getele foneerd. Hier had v. As geen passage genomen'-om per schip de wijk te nemen. Volgens de meening van den commissaris, die na deze pogingen te hebben gedaan, onmogelijk langer weg kon blijven, is de eenige kans, dat v. As zich per trein van een veilige vlucht verzekerde en zich elders in Frankrijk nog ophoudt. De commissaris deelde me de, dat natuurlijk contact blijft tusschen hem en de Fransche politie. Op de vraag of men ook nog met andere buiten landsche hoofdsteden in verbinding is getreden, werd verzekerd, dat dit tot resultaat gaf, dat Scotland Yard mede kon deelen, dat v. As zich niet op Engelschen bodem bevindt. De aanhouding van v. As ..chtte onze politie-autoriteit echter slechts een kwestie van tijd nu alle netten uitgezet zijn. De vraag is gerezen of v. As in overspannen toe stand tot zijn daad is gekomen en dus feitelijk ontoe rekenbaar moet worden geacht. Dit werd thans door den commissaris ten stelligste ontkend. Van As moet blijkens de voorbereiding van de vlucht en de spoor- looze verdwijning wel degelijk toerekeningsvatbaar geacht worden. Batig saldo van f 19.000 De Olympische dag in het Stadion is voor het N.O.C. niet alleen een sportief, doch ook een groot financieel succes geworden. De bruto-ontvangtsen heibben, naar de Tel. mededeelt, ongeveer f 29.000 bedragen. Na af trek van belastingen en onkosten blijft vermoedelijk een bedrag van circa f 19.000 voor het N.O.C. beschik baar. Dat is een flink stuk boven het bedrag, dat men zich dezen eersten dag als doel had gesteld. Drie huizen verwoest. Vluchtende bewoon ster valt bewusteloos neer. Gisternacht is brand ontstaan in het perceel Wal deckstraat 9 te Enschede, bewoond door de weduwe Scholten. Toen de brand werd ontdekt stond het huis reeds in lichte laaie. De bewoonster werd wakker, doordat zij bemerkte, dat haar bed in brand stond. Bij haar pogingen het huis te verlaten viel zij be wusteloos neer, doch één der commensaals slaagde erin haar doorh et raam in veiligheid te brengen. De brandweer had moeite om de naastgelegen con fectiefabriek te behouden. Het huis van de wed. Scholte brandde totaal uit. De naastgelegen woning is voor een gedeelte uitge brand en bekwam groote waterschade. Een gedeelte der inboedels toebehoorende aan de commensaals^ was niet verzekerd. Niets kon worden gered. KINDERMOORD EN SPANJE. Betooging tegen de moordenaars. Uit Ubeda ln de prov. Jaën (Spanje) meldt Reuter dat in het dorp Jodar een kind van 28 maanden ia vermoord en zijn bloed aan een zieken te drinken is gegeven. De geheele bevolking van Jodar trok daarop naar Ubeda om te betoogen tegen drie jongelieden, die van den moord beschuldigd zijn en in de gevangenis van Ubeda zijn opgesloten. Gevreesd wordt dat de woedende menigte zal pogen de gevangenis te bestoroen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1