Raad Schoorl. Wieringermeer Fanfare. Naar het binnenste der aarde Vergadering van den Raad op Woensdag 28 Juni 1933, des middags 3 uur. Voorzitter de heer Baron van Fridagh, burgemees ter; secretaris de heer J. H. Smits. Alle leden zijn aanwezig. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Hiervan vermelden we, een schrijven van de Ver. van Nederl. Gemeenten te 's-Gravenhage, waarbij i-v- m. een desbetreffend schrijven van B. en W. van Schoorl. medegedeeld wordt dat door het Nederl. In stituut voor Volkshuisvesting en stedenbouw met medewerking van genoemde vereeniging. een commis sie is ingesteld die het geheele vraagstuk der huur- verlaging voor met overheidssteun gebouwde woningen, zal onderzoeken. Voorts een missive van den minister van financiën houdende verleening van voorschotten ingevolge de landarbeiderswet aan P. J. Stam en A. J. Stam alhier, tot bedragen groot resp. f 2600 en f 2400. Weigering van inenting door den gemeen te-arts. Ingekomen is een schrijven van A. van de Kamer en echtgenoote. waarin deze zich beklagen dat de gemeen te-arts H. Heringa ter gelegenheid van de kostelooze inenting op 31 Maart j.1., geweigerd heeft hun zoontje Adrianus in te enten. B. en W. prae-adviseeren. dit stuk in hunne handen te stellen ter afdoening, onder mededeeling, dat zij voornemens zijn aan adressanten te berichten dat de medicus in formeelen zin h. i. gehouden was de inen ting te verrichten en zijn houding in deze allerminst tactvol kan worden genoemd. Doch dat het onderhavige geval ook ingevolge het inzicht van den geneeskundig Inspecteur der Volksge zondheid, niet geschikt is om eenigerlei maatregel te gen den gemeente-arts te nemen. De Voorzitter deelt mede, dat toen de algemeene in enting plaats vond, de gemeentearts tot bedoeld kind heeft gezegd, jij moest maar naar de andere school gaan, omdat Dr. van Hesteren de huisarts van adres santen is. B. en W. hebben deze kwestie bij den In specteur der Volksgezondheid aanhangig gemaakt. Een dergelijk optreden achten wij niet gewenscht. maar van dienstweigering is geen sprake, alleen in dit eene geval wel. De heer Duin zegt het alleen kinderachtig te noe men en daarmee is het afgeloopen. Ged. Staten deelen mede, dat tegen de voorgenomen verandering van de te naamsteling van een inschrijving in de grootboeken N.S. geen bezwaar bestaat en dat het college van oordeel is dat het eigendomsrecht op bedoelde inschrijving inderdaad behoort aan de ver eeniging van polders en oningepolderde landen onder Schoorl en Petten De Voorzitter deelt mede. dat het hier betreft een inschrijving op het grootboek groot f 2600 nominaal ten name van den gemeenteraad en dijkgraaf en heemraden van den polder en herinnert eraan dat vroeger de gemeenteraad tevens poldercollege was. Ge bleken is dat de inschrijving was voor den polder en de polder ook steeds de rente heeft ontvangen. Het is echter gewenscht dat er een juiste tenaamstelling is. B. en W. krijgen machtiging daartoe hun medewer king te verleenen. De strandtrap te Camperduin. Van het Hoogheemraadschap is bericht ontvangen, dat dit waterschap niet zorgt voor den aanleg van een strandtrap te Kamperduin, noch voor het onderhoud, doch dat, als de trap 1 Augustus niet in orde is, an dere maatregelen getroffen zullen worden De heer Van Lienen merkt op. dat de heer Groot hof! bereid is 1/3 van f 100 bij te dragen. Over deze zaak ontstaat opnieuw een lange discus sie, waarbij de heer Duin vindt, dat Minkema alle me dewerking van de gemeente heeft ondervonden en voor de trap dient te zorgen, de heer Schermer vindt juist dat de gemeente geldelijk voordeel van het strand heeft en Minkema reeds tegenspoed genoeg gehad heeft, terwijl de heer Gutter zoowel de kosten van aan leg als het onderhoud voor rekening der gemeente wil nemen. De heer Kaag wil dat de gemeente de trap laat ma ken en dat het onderhoud voor de huurders van het strand komt. Dit voorstel-Kaag wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Dapper, Duin en Van Dienen. Aan de pachters zal gevraagd worden een gedeelte van de kosten van het maken der trap te willen bij dragen. Korting op salaris geweigerd. De Voorzitter deelt mede, dat de gemeente-arts ge weigerd heeft de korting op salaris te laten ingaan, omdat het z. i. niet opgaat, dat bij drukker werk, minder geld wordt ontvangen. Ged. Staten oordeelen, dat de korting wel juist is en geven in overweging de korting in te voeren. Het is nu de vraag hoe te han delen als de betrokken persoon weigert het salaris aan te némen. Spr. is met den secretaris bezig na te zien welke verordeningen hierin voorzien. De instructie van den gemeente-arts luit dat de instructie alleen gewij zigd kan worden met de goedkeuring van den betrok ken persoon. Vooral in dezen tijd is een dergelijke be paling niet juist, want hetis wel gewenscht dat over leg plaats vindt maar niet dat wijziging alleen kan plaats vinden met goedkeuring van den betrokkene. Vasthouden van ganzen en eenden. De heer Dapper wil onmiddellijk een verordening vaststellen, waarbij het verboden wordt, ganzen, een den en zwanen op landerijen van anderen te laten loo- pen. De raad bleek bezwaar te hebben tegen onmiddellijke behandeling- hiervan, de heer Schermer vooral, omdat het hier een quaestie betrof tusschen den heer Dapper particulier en diens buurman, die ganzen heeft Ande ren merkten op dat een dergelijke verbodsbepaling door den polder dient te worden uitgevaardigd. Besloten werd dat B. en W. in de volgende vergade ring met een voorstel zullen komen. Ontslag en benoeming hooisteker. Op zijn verzoek wordt aan den heer J. de Graaf eervol ontslag verleend als hooisteker. Ter voorziening in de vacature worden door B. en W. aanbevelen: 1. F Gutker, 2. A. van Lienen Jr. Mondeling heeft de heer P. van Duin eveneens be dankt. Voor deze vacature werden aanbevolen G. Dek ker en J. Keete. Benoemd worden de heeren A. van Lienen Jr. en G. Dekker. De datum van infunctietreding wordt bepaald op 1 Juli 1933. Aanstoot gevend uiterlijk. Door B. en W. wordt voorgesteld om in afwijzenden zin te beschikken naar aanleiding van het bezwaar schrift d.d. 31 Mei 1933 van P. de Regt, tijdelijk op zichter-teekenaar bij de Provincie Noordholland, wo nende te Schoorl, tegen de weigering van B. en W. tot het verleenen der door dezen gevraagde bouwver gunning op een terein, gelegen aan het Hargergat in de buurtschap Hargen. B. en W., mede gelet op de adviezen ter zake van de adviescommissie der Noordhollandsche gemeenten voor bouwontwerpen en uitbreidingsplannen te Amster- dam, van den Gemeente-opzichter en op de uitspraak in meerderheid van den Raad d.d. 1 Juni j.1., alsmede op het nader met belanghebbende gepleegde overleg, blij ven bij hunne zienswijze dat het uiterlijk van het op te richten gebouw zoowel op zichzelf als in verband met de omgeving, uiteen oogpunt van weistand aanstoot zal geven, zoodat geen termen aanwezig geacht worden op de genomen beslissing terug te komen. De Voorzitter deelt mede. dat vandaag van den heer De Regt een brief is ingekomen, waarin wordt ge vraagd te willen bevorderen, dat de raad t.a.v. het be roep geen beslissing neemt, dat adressant een nieuwe aanvrage zal inzenden, waarbij de bezwaren van B. en W. zullen zijn vervallen en zoo mogelijk op een ander terrein zal worden gebouwd. B. en VV. hebben nu alle hoop, dat een oplossing zal worden gevonden, zooals de meerderheid van den raad die wilde. De heer Schermer oordeelt dat B. en W. ontzettend stumperig aan den gang zijn. Een bouwverbod is er niet. Volgens de bouwverordening moet vergunning tot bouwen worden gegeven, maar omdat bouwen ter plaatse uit het oogpunt van natuurschoon niet ge wenscht is. halen B. en W. de welstandsgrens er bij te pas. Spr. acht het hoog tijd dat andere maatregelen worden getroffen opdat, terwille van het natuurschoon wel kan worden opgetreden. De heer Duin vraagt ook of het nu weer zulk prut sen wordt, als De Regt met een ander bouwterrein niet klaar kan komen. Er moet dan door B. en W. niet weer geraaskald worden. De heer Bijl wijst er op dat de weistandsgrens het eenigste middel was om den bouw daar tegen te gaan en de heer Schermer geeft niet aan wat B. en W. dan wel hadden moeten doen. De Voorzitter zegt dat hij het verwijt aan B* en W. verre van zich wijst. Het bevreemdt spr. dat de heeren zoo pleiten voor den heer De Regt. Ook spr. zou een uitbreidingsplan zeer gewenscht achten, maar het is de vraag of er een meerderheid in den raad zou zijn. Spr. wijst er op dat alle moeite is gedaan om De Regt in een andere richting te krijgen en nu dit blijkbaar eindelijk gelukt is. raadt spr. aan dat het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Dan is er weer een schoone lei en kan De Regt een nieuwe bouwaanvrage Inzenden. De heer Schermer wil daartoe meewerken, doch wijst er den heer Bijl op dat spr. geen anderen weg had aan te wijzen, want spr. is geen lid van de Adviescommissie De heer Kaag zegt dat z.i. de aanvrage van De Regt zoolang mogelijk getraineerd moet worden om bouwen daar te voorkomen. De heer Schermer begrijpt niet dat een lid van den raad zooiets kan zeggen, een aanvrage zoolang moge lijk te traineeren is niet de weg om de schoonheid van Schoorl te redden. Het loopt z.i. de spuigaten uit. De heer Kaag erkent dat hij zich een beetje kras heeft uitgedrukt, maar hij zou het verbazend jammer vinden als daar werd gebouwd. Nadat nog over leelijke en minder mooie gebouwen was gesproken, wordt tenslotte het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. De heer Gutter geeft nu in overweging te trachten bedoeld terrein van het Hoogheemraadschap in erf pacht te verkrijgen. De Voorzitter zegt dat daarover morgen een schrijven aan het Hoogheemraadschap zal worden gericht. De heer Schermer geeft in overweging door het vast stellen van een uitbreidingsplan dergelijke moeilijke zaken als nu behandeld, te voorkomen. De Voorzitter wijst op de kosten en de vele moeite De heer Duin is er niet voor om de menschen te veel aan banden te leggen en meent dat elk geval op zichzelf beoordeeld kan worden. Do rondvraag. De heer Gutter vraagt waarom geen houten kampeer- gebouwtjes mogen worden geplaatst en wel kampeer- tenten. De Voorzitter licht toe dat houten kampeergebouw- tjes onder de bouwvoorschriften vallen en daaraan niet voldoen. Spr. wijst op het gevaar dat dergelijke ge bouwtjes permanent blijven en door menschen worden betrokken die we liever- niet in de gemeente hebben. Zelfs een aanvrage tot het bouwen van een flink aantal kwam in en ook tot het plaatsen van een spoorwagen. De heer Gutter vindt dat dan wel goed. alleen had hij dan liever gezien dat een dergelijk standpunt eerder was ingenomen. De Voorzitter zegt dat er voor den zomer vergunning is verleend aan een 4-tal. De heer Duin brengt het kleirijden ter sprake en had liever gezien dat de kiel voor den Achterweg was gebruikt. Hij had gedacht dat B. en W. wijzer zouden rijn geweest. De heer Van Lienen antwoordt dat niet gedacht was dat er zooveel klei gehaald zou worden. De rietschoot had geen last. die is met zand volgereden. En overigens is men Staatsboschbeheer ter wille geweest, omdat dit lichaam ook de gemeente ter wille is. De heer Duin informeert naar het afsluiten van het pad door D. Zwaan. De Voorzitter heeft gehoord dat Ged. Staten hebben ingevorderd de kosten van het verbreken van het hek. en dat nu tegen Ged. Staten een vordering is ingesteld. Zoolang deze zaak bij Ged. Staten aanhangig is, kan de gemeente het afwachten. De heer Dapper vraagt of de woonarkjes vrij spel hebben, wat het liggen in de vaarten betreft. De Voorzitter herinnert er aan dat bij verordening de plaats door het gemeentebestuur is bepaald. De heer Dapper vraagt of de wandelweg klaar is. De Voorzitter antwoordt bevestigend, het is een pracht weg en een veilige weg. Of officieele openstel ling plaats vindt, weet spr. niet. De autobusdienst StationCamperduin. Door den heer Schermer wordt gevraagd om welke reden B* en W. concessie voor dezen dienst hebben verleend aan De Jong, en waarom niet zooals andere aanvragers hadden toegezegd, naar den trein van 8 uur 's morgens en van den trein van S uur 's middags wordt gereden. Ook het tarief is hooger dan door Beu- deker naar voren was gebracht. De Voorzitter deelt mede, dat de concessie aan De Jong was verleend, omdat B. en W. oordeelden dat daardoor gesteund werd een andere dienst die De Jong in deze gemeente onderhield. Wat de uren van rijden betreft, volgens De Jong zou dat teveel nadeel aan zijn eigen dienst bezorgen en zou hij een extra chauffeur moeten hebben. B. en W. hebben een schrijven aan De Jong gericht waarin zij hem ernstig in overweging ge ven in alle opzichten met het gemeentebestuur mee te werken. De heer Schermer zegt dat ook geen doorgaande kaar ten AmsterdamCamperduin verkrijgbaar worden ge steld. De Voorzitter zegt dat daarover met De Jong en een Inspecteur van de Nederl. Spoorwegen een conferentie te Alkmaar heeft plaats gehad, maar De Jong speelde niet mee. Spr. wijst er op dat als de exploitatie een te kort zou opleveren, en de Jcng een beroep op de ge meentekas zou doen, B. en W. er op zouden kunnen wijzen dat De Jong niet alle zeilen heeft bijgespannen. Hij meent dat een verbinding met station Schoorl uit den booze is, maar wij denken er anders over. Als De Jong den dienst zou staken, zouden B. en W. het niet jammer vinden. Ook wy vinden de tarieven te hoog. De heer Duin zegt dat De Jong niet in gebreke is gebleven. Reeds 15 Mei is hij begonnen, alle bussen hebben gereden, alleen die op de treinen van 8 en 5 uur niet, omdat die z.i. teveel schade zouden berokkenen aan eigen dienst. Spr. wijst erop dat jarenlang de gemeente gediend is geweest door den busdienst van De Jong en dat het de H.A.B.O. alelen te doen was om den dienst Camper duinStation bewijst wel, omdat de dienst Camper duinMedemblik nog niet is geopend. De Voorzitter: Die vergunning is nu pas afgekomen. De heer Duin meent dat Beudeker blij mag zijn, dat hij den dienst niet rijdt. Spr. wijst erop dat De Jong niet tegenwerkt, hij voldoet aan de concessie. De heer Bijl is het met den heer Schermer eens, dat het tegenwoordig niet goed gaat .De Jong heeft van begin af niet meegewerkt. Maar hem ls eerst vergun ning gegeven en later zijn de voorwaarden klaar ge maakt. Hjj kwam toen met tijden en prijzen aan die niet goed waren. Dat de dienst niet goed gaat, daar geeft spr. de schuld van aan De Jong. De heer Duin constateert dus, dat niet De Jong maar B. en W. In gebreke zijn gebleven en dat De Jong correct heeft gèhandeld. De heer Gutter meent dat niet bewezen is dat het tarief te hoog is, want de menschen loopen toch niet van het station naar Camperduin. Alleen er komen geen menschen Bovendien die paar trammenechen zouden de exploitatie ook niet goed maken. De heer Van Lienen ls het niet met Bijl eens, de heer De Jong heeft aan zijn verplichtingen voldaan. Wij vonden beter naar een avondtrein te rijden, dan naar den trein van vijven. De heer Schermer wijst er bij de verdere bespreking nog op, dat al nag dan gezegd worden, zijn anderen dienst schade te doen, als de tijden veranderen, dient men de bakens te verzetten. Spr. wijst op de mogelijke medewerking van de Ned. Spoorwegen als er een ex ploitatietekort ls en er was met de Ned. Spoorwegen samengewerkt Uit de correspondentie wordt aangetoond dat B. en W. wel de concessie verleenden, evenwel met bepaling dat de dienstregeling en de tarieven na overleg met en na goedkeuring door B. en W. zouden worden vastge steld. T.a.v. later aangevoerde bezwaren door B. en W. had De Jong niet geheel meegewerkt Hierna sluiting. OOGONDERZOEK-INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. VAN GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN-REFRACTIÓNIST LAGEZIJDE B 40, TEL 26. SCHAGEN. OOGONDERZOEK GEHEEL GOATIS, Predikbeurten. ZONDAG 2 JULI 1933. NED. HERVORMDE GEMEENTE. Scbagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Dlrkshorn, voorm. 10% uur, Ds. de Leeuw. Onder werp: Onvoldaanheid. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds Tinholt Sint Maarten, nam. 8 uur, Ds. Tinholt Burgerbrug. geen dienst Callantsoog, geen dienst St. Maartensbrug, geen dienst Oudesluls, zie Schagerbrug. Groet, nam. 8 uur, Ds. Boeke. Petten voorm. 10% ur, Ds. Van Beek. Oosterland, nam. 2% uur, Ds. Van Beek. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Winkel, geen dienst Schoorl, voorm. 9 uur, Jeugddienst St Pancras, voorm. 10% uur. Ds. Boeke. Noordscharwoude, voorm. 10% uur, Ds. Van Baaien. Hoogwoud, geen dienst Oosterland, nam. 2% uur, Ds. Van Beek. Oudkarspel, voorm. 10% uur, Ds. Van Dijk. Oude Niedorp, geen dienst Nieuwe Niedorp, nam. 8 uur, Ds. Seulijn. Warmenhuizen, voorm. 10% uur, Ds. Seulijn. Heerhugowaard, voorm. 10% uur, Ds. Deetman. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Huisduinen, voorm. 10 uur, de heer De Graaf, van Amsterdam. Julianadorp, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst, vacature. EVANGELISATIE. Scbagen, voorm. 10% uur, de heer de Wit van Noord- wijk aan Zee. Maandcollecte. 's Nam 5% uur, de heer de Wit Breezand. voorm 10 uur. de heer Boon. Nam. 3% uur, de heer Boon. Hlppolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. GEREF. GEMEENTE. Kolhorn, voorm. 10 uur, Cand. H. v. d. Veen. Nam. 3 uur Cand. H. v. d. Veen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7% uur, de heer H. J. Kraak, van Den Helder. VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. Winkel (tegenover 't Raadhuis) nam. 6.45 Da J. J. Ruijs. Woensdagmiddag kindersamenkomst ÜT DE OMGEVING WIERINGERMEER MIDDENMEER. Nadat in de vorige maand een vergadering was be legd. waarin men in principe besloot om te komen tot de oprichting van een Fanfarecorps, welke de naam zou dragen van Wieringermeer Fanfare, en waarin een commissie werd samengesteld tot het doen der voorbereidende werkzaamheden, werd Woensdagavond j.1. te Middenmeer wederom een vergadering gehouden. In deze bijeenkomst bracht de voorloopige commissie rapport uit van hare vorderin gen. Om ruim 8 uur opende de heer E. v. d. Wal, voor zitter van de commissie van voorbereiding de verga dering. Spreker heette in 't bijzonder welkom den burgemeester van Medemblik, den heer Peetere, voorts den heer Mr. Kamp, lid der directie van de Wieringermeer en de predikanten Ds. Finkensieper en Ds Fischer. Pastoor Braak, die de eerste vergade ring bijwoonde, was verhinderd ook dezen avond te- genwoordig te zijn. De voorzitter kon in zijn openingswoord met vreug de melden, dat de voorloopige werkzaamheden suc cesvol waren vprloopen. Ook 't financieele gedeelte, in den regel toch 't meest moeilijke punt. werd naar genoegen afgewikkeld. Vele donateurs en kunstlieven de leden gaven zich bij voorbaat, op, zoodat de op te richten vereeniging van een geldelijken steun dezer zijds was verzekerd van f 250. Er gaven zich 18 leden op en 9 adspiranten, zoo dat ook hierover men tevreden mag zijn. Vervolgens las de waarnemend secretaris, de heer v. d. Greijn de notulen der eerste bijeenkomst, welke onveranderd werden vastgesteld. Mededeelingen. Medegedeeld werd, dat de directie der Wieringer meer een renteloos voorschot toezegde van f 600. Men kreeg daarnevens van de directie de beschikking over het nieuwe gymnastieklokaal als repetitie-lokaal. Voorzitter deelde mede, dat twee firma's waren aangeschreven om prijsopgave te doen van de noodi- ge muziekinstrumenten. Samengeseld werd een commissie van advies, waar in zitting namen Mr. Kamp, de predikanten en de pastoor der Wieringermeer. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat de gemeente Medemblik een jaarlijksche subsidie zal verleenen van f 50.—. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 760 m.M. Vooruitzichten: Blijvende kans op regen. Temperatuur: 14 gr. C. is 57 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogztjde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien Refractionist. Het oogonderzoek doen wij grati9. De Japansche natuurvorscher, Tokuzo Iwata, ondernam het stoute waagstuk 1250 voet diep in den krater vaa den Miharayama-vulkaan op het eiland Oshima af te dalen. Deze krater heet ln den volksmond „Gods oven** of ook wel „Zelfmoordenaarskrater". Dit laatste omdat sedert Januari van dit jaar 270 menschen om geloofs overtuiging ln den krater gesprongen zijn. Hierboven zien wü, hoe de koene Japanees, na een goed geslaagde afdaling naar het binnenste der aarde door medeleden van de expeditie gelukgewenscht wordt. Op den ach tergrond de gondel, waarin Iwata zich in den gapenden berg liet zakken, teneinde zijn waarnemingen te doen. De muziekinstrumenten. Van de twee daartoe ultgenoodigde firma's waren eenige instrumenten toegezonden met prijsopgave. Op voorstel van den voorzitter liet de vergadering het aan de commissie van advies over om tot aan koop over te gaan. Voorloopig zal de heer v. d. Greijn het directeur schap op zich nemen. Burgemeester Peetere eere-voorzitter. Daartoe door den voorzitter uitgenoodigd, aan vaardt burgemeester Pceters het eere-voorzitterschap der jonge vereeniging. (Applaus.) De statuten. De statuten, samengesteld door den Edelachtbaren Heer Peeters, worden artikelsgewijze voorgelezen en door de vergadering goedgekeurd. De statuten bevatten ondermeer de clausule, dat des Zondags niet mag worden gerepeteerd of uitvoe ringen mogen worden gegeven, behoudens zeer bij zondere gevallen en met toestemming van de com missie van advies. De heer v. d. Wal brengt dank en hulde aan den burgemeester, Mr. Kamp en de geestelijken voor hun grooten steun en voorts aan allen die door financiee- len of moreelen steun de jonge vereeniging ter wille waren. Nadat nog burgemeester Peeters de leden heeft toe gesproken, er op wijzend, dat trouw repeteeren en ernstig studeeren de factoren zijn om te slagen en de vereeniging veel succes heeft toegewcnscht, volgt, niets meer aan de orde zijnde, sluiting der vergade ring. L A N G E N D IJ K De noodtoestand in den tninbonw. De R.K. Disc. Tuindersvakbond van den L.T.B. heeft een resolutie aangenomen, waarin er wordt op gewezen, dat ten gevolge van de zich handha vende en nog steeds in aantal en omvang toenemen de exportbelemmeringen en verder van dc totaal on voldoende steunregeling voor het jaar 1932, de nood toestand in het tuinbouwbedrijf tot het hoogste punt is gestegen en dit thans met algeheelen ondergang wordt bedreigd. Een laatst en allerdringendst be roep wordt op de regeering gedaan, om ten aan zien van deze voor het landsbelang zeer belangrij ken bedrijfstak, onverwijld al datgene te doen, waar door dit bedrijf tegen de buitenlandsche concurrentie en de exportbelemmeringen voor tuinbouwproducten wordt beschermd, de steunregeling 1933 uit te voe ren, zooals de Minister van Economische Zaken zich deze in het plan van uitvoering zelf heeft voorge steld, waarbij echter worde vermeden door een té streng begrensde limiet voor het steunbedrag de uit voering practisch onmogelijk te maken en verder die maatregelen te nemen, welke d^ rentemoeilijk heden kunnen verlichten en het executicgevaar voor komen. Overwegende den onafwijsbaren eisch van reconstructie in het land- en tuinbouwbedrijf, wordt verder in de resolutie opgemerkt, dat dit. zonder in groote gebieden van ons vaderland (en dit geldt wel vooral voor de groote landbouwcentra) een eco nomische ruine te veroorzaken, slechts geleidelijk

Schager Courant | 1933 | | pagina 2