De gouden standaard De aardbeving in Zuid-Sumatra. Waar de aarde beeft. Donderdag 29 Juni 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9303 Verklaring van Dr. Colijn Hongermarsch naar Nantes REEDS MEER DAN 300 DOODEN. Zij die den tol met hun leven betaalden Daad van een waanzinnige Het onderhoud van den Afsluitdijk DE RESIDENTIE BENKOELEN Bijzonderheden over land en volk Mevrouw Charlie Chaplin Verdere aanslagen in Oostenrijk. Moordaanslag te Deurningen Nederland niet van plan den gouden standaard op te geven.' Reuter meldt uit Londen: Dr. Colijn heeft ver klaard, dat Nederland geenszins van plan is den gou den standaard op te geven en dat er geen schijn van waarheid is in verklaringen, die, daarmede in strijd zijn. Verder zullen ook Frankrijk, België, Zwit. seriand en Italië den gouden standaard blijven handhaven. Bovendien hebben gister in de bijeenkomst van ver- tegenwoordigers der centrale banken en dë finan- cieele autoriteiten van Nederland, Frankrijk, België, Zwitserland en Italië, behalve mr. Trip ook de andere aanwezigen verklaard, dat hun landen den gouden êtandaard onveranderd zullen handhaven. De aanval op den Nederlandschen gulden. Men beseft, dat als het goud overal als maatstaf voor het betaalmiddel verdwijnt, een geregelde handel vrijwel onmogelijk wordt. Onder bovenstaand opschrift schrijft de Londensche correspondent van de N. R. Crt.: Het is in de wereld der conferentie te Londen heel goed merkbaar, dat de aanval der speculatie op den Nederlandschen gulden niet alleen de nog aan het goud vasthoudende landen, maar ook andere mogend heden bedenkelijk heeft gestemd. Immers, men beseft, dat als het goud overal als maatstaf voor het betaal middel verdwijnt, een geregelde handel vrijwel on mogelijk wordt. Zoo is het te verklaren, dat gisteren te Londen, zooals gemeld is, de vertegenwoordigers van de voornaamste goudlanden bijeen zijn gekomen en dat vervolgens zelfs de hoogste Engelsche en Ame- rikaansche vertegenwoordigers ter conferentie hun belangstelling voor deze besprekingen door deelne ming hebben betoond. Zooals bekend is, was men eenstemmig van mee ning en ook Engeland en Amerika verklaarden het ten volle daarmee eens te zijn dat ieder van de goudlanden zijn goud in vollen omvang beschik baar moet stellen, om lederen aanval op zijn betaal middel af te slaan en dat men elkaar de verdedi ging zooveel mogelijk moet vergemakkelijken. Daar bij stond de redeneering op den voorgrond, dat bij een speculatie die een zoo gezond geld als het Ne- derlandsche aanvalt, na er tn geslaagd te zijn den gulden omlaag te drukken, onmiddellijk naar een nieuw slachtoffer voor zijn gewinzucht zou uitzien. Na iedere overwinning zou de weg gemakkelijker worden en in korten tijd zouden de goudlanden, de een na den ander, het slachtoffer worden van deze manipulaties. Hef. was heel duidelijk, dat men in het bijzonder in Frankrijk een dergelijk verloop met groote bezorgdheid tegemoet zou zien. In het Fran- sche kamp redeneert men aldus: wij zijn reeds een maal genoodzaakt geweest vier vijfden van ons na tionale vermogen in Frankrijk te schrappen. Het zou politiek en sociaal zeer bedenkelijk kunnen worden als men ons dwong een dergelijk experiment nog eens te herhalen. Op grond van dit alles kon men van een vastbe raden stemming spreken, die thans bij de voor naamste betrokkenen heersent en is er in ieder ge val geen sprake van, dat door Engeland of Ameri ka een verdere depreciatie van geld zal worden aan gemoedigd. Het tegendeel is het geval. Estland geeft den gonden standaard op. Regeeringsvoorstel om den export te bevorderen. V.D. verneemt uit Reval, 28 Juni 1933: Het Estlandsche Parlement heeft na een nacht- sitting, welke dikwijls een stormachtig verloop had, het regeeringsvoorstel, waarbij Estland den gouden standaard loslaat, goedgekeurd. De Estlandsche Staatsbank krijgt het recht, den koers van de Estlandsche kroon te laten dalen tot den stand van de Zweedsche kroon, dus met onge veer 35 ct. De bestaande deviezen-verordeningen en andere beperkingen zullen geleidelijk worden opgeheven. Do regeering Toenisen motiveerde haar voorstel met de verklaring dat door den huidigen koers van de kroon het Estlandsche bedrijfsleven ernstig werd gehandicapt en groote schade leed. Reuter meldt nader: De bepalingen op het deviezen-verkeer blijven voorloopig nog bestaan. Het loslaten van den gouden standaard heeft plaats gehad om den buitenlandschen handel te bevorderen. Het besluit werd slechts met de geringe meerder heid van 2 stemmen genomen De socialisten en con servatieve boeren stemden tegen, de middenpartij en de jonge landbouwers voor het voorstel. De werkloosheid te St. Nazaire. Optocht van 2000 werkloozen. Te St. Nazaire, de stad van de groote Fransche scheepswerven, en in de gemeenten in de buurt is de werkloosheid zeer groot. Te Trignac zijn de metaalfa- brieken gesloten en op de scheepswerven van Penhot en Loire werkt slechts een zeer klein deel van het ge bruikelijke aantal arbeiders. Te St. Nazaire zijn, volgens de Petit Parisien, meer dan 2000 steuntrekkende werk loozen. Het aantal is niet geringer voor de groep ge meenten Trignac, St. Joachim, Ct. Malo de Guersac, Montoir. Eenigen tijd geleden heeft de gemeenteraad van St Nazaire besloten een delegatie naar de regeering te zenden om hulp te vragen in den toestand, die arbeiders en neringdoenden gelijkelijk treft. Deze hulp is echter uitgebleven en daarom hebben de arbeiders-vereenigin- gen te St. Nazaire een groote openbare betooging op touw gezet, bestaande uite en optocht van werkloozen naar Nantes. om daar aan den prefekt van het depar tement der Beneden Loire een adres aan te bieden. In dat adres wordt erop aangedrongen dat men de belof ten, welke er zijn gedaan in verband met het op stapel zetten van nieuwe schepen en het afbouwen van de Normandie zal nakomen. Dinsdagochtend om zeven uur is een stoet van meer dan 2000 arbeiders uit St. Nazaire met het adres op weg gegaan naar Nantes. Het Kamer lid Frangois Blancho, burgemeester v. St. Nazaire met de burgemeesters van gemeenten uit het door werkloosheid geteisterde gebied aan het hoofd van den stoet Op den eersten dag zijn 38 K.M. afgelegd. DE OMVANG DER VERWOESTING. VOORAL KROë ZWAAR GETROFFEN. Omtrent de aardbeving in Zuid-Sumatra komen steeds meer berichten binnen en daaruit blijkt wel, dat het aantal dooden belangrijk hooger is, dan aanvan kelijk is gemeld. In het Ranausche is Banding Agoeng geheel ver woest, Djepara Tandjoeng Djati en Kota Batoe zijn zwam- beschadigd zoo meldt Ameta uit Palembang. Kota Batoe werd door brand geteisterd. Onder de dooden bevinden zich ook enkele Inheemsche volks hoofden. Aan de verdere berichten van Aneta is nog het volgende ontleend Door de bevolking wordt gemeld, dat in Lima en Kroë alle steden zijn ingestort. Het aantal dooden in deze plaatsen ls niet bekend. De B P.M. te Pladjoe verleende zeer veel bijstand bij het reddingswerk. Zij stond medisch en verplegend personeel af voor de verleening van chirurgische hulp en stelde meerdere vrachtauto's beschikbaar ten behoe ve van de voedseldistributie. Het opruimingswerk op den anau-weg vordert goed. Verwacht wordt dat dit werk binnen vijf dagen gereed zal zijn. Thans zijn nog slechts twee kilometer onbe rijdbaar. De Goenoeng Seminoeng vertoont van onder tot boven een groote scheur. In de doesoens Kota Batoe, Pagardewa zijn op verschillende plaatsen warmwater bronnen ontstaan. Kleine schokken duren voort. Wat een ooggetuige vertelde. Een ooggetuige deelde mede, dat de verwoesting van de doesoens plaats had tijdens de eerste krachtige bevingen op Zondagmorgen. Onder de bevolking heersohte zeer groote verwar ring en verslagenheid als gevolg van het feit, dat tal rijke dooden te betreuren zijn en zeer vele personen zwaar gewond werden, terwijl tal van doesoens geheel werden verwoest. Er speelden zich de meest ontzet tende tafereelen af. De bevingen hielden met afwisselende sterkte nog ruim 36 uur aan Er zijn geen Europeanen verongelukt. Deze laatste mededeeling logenstraft de berichten welke in de buitenlandsche pers de ronde blijken te hebben gedaan. Bovendien kan nog worden opgemerkt, dat het aan tal Europeanen in de getroffen streek zoo gering is dat terzake misverstand uitgesloten kan warden geacht. De weg Kota BatoeLiwa is tot doesoen Soekau be rijdbaar. Vanaf Soekau is de weg echter over een af stand van zes K.M. verwoest. Moeilijke verbinding. Uit Benkoelen meldt Aneta: De berichten over de aardbeving, afgezonden door den controleur van Kroë, werden door een looper gebracht van Liwa naa Moe- ara-doewa en vandaar getelefoneerd, via Palembang, Reeds velen hebben den tol voor een Oceaanvlucht met hun leven moeten betalen. Des te tragischer wordt het, wanneer feitelijk het eindpunt reeds is bereikt, zooals met de Spaansche vliegers Barbaran en Colar, die na een glansrijke recordvlucht van Sevilla naar Cuba, verder naar Mexico vlogen, doch ten Zuiden van Vera- cruz, vermoedelijk doordat ze tegen een rots gevlogen zyn, verongelukten. Dezer dagen zijn, zooals gemeld, de lijken der koene vliegeniers, wier foto voor het vertrek uit Sevilla hierboven staat afgebeeld, naast het totaal vernielde toestel gevonden. Thans blijkt nu echter weer uit een communiqué van het ministerie van Buitenlandsche Zaken dat de Spaan- sohe gezant in Mexico naar aanleiding van de berich ten. dat de beide Spaansche Oceaanvliegers dood gevon den zouden zijn, zelf naar Puerto is gegaan om zich van de waarheid dezer berichten te overtuigen. Hij zond een telegram aan den Spaansohen zaakgelastigde, waar in hij alle berichten, zelfs officieele, die gister over 't vinden der lijken zijn gegeven, onjuist noemt. De zaak gelastigde heeft op zijn beurt dit telegram aan de Spaansche regeering doorgezonden. Ook van andere zijde wordt bevestigd, dat de vlie gers niet gevonden zijn. Generaal Pilar Sanchez heeft zich naar de plaats begeven, waar de „Cuatro Vientos" neergestort zou zijn en eveneens niets gevonden. Piloten van de Panamerican Airways 'hebben ook geen enkel spoor ontdekt. Zichzelf in brand gestoken, In een vlaag van waanzin heeft Dinsdagmiddag dc 67-jarige weduwe G. K. de M. te Haarlcmmerliede zichzelf in brand gestoken. Alhoewel de vlammen spoedig door haar kinderen werden gedoofd, bekwam de vrouw ernstige brandwonden over het geheele lichaam, zoodat haar opneming in een ziekenhuis noodzakelijk was. Slachtoffer overleden. De 60-jarige man te Breda, die zich Dinsdag in een vlaag van waanzin niet petroleum had overgoten en daarna zichzelf in brand had gestoken, is in hot zie kenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. naar Benkoelen. Deze berichten bereikten den Resi dent van Benkoelen eerst gisteravond 10 uur. Nauwkeurige becyfering van het aantal dooden, dat reeds 200 zou bedragen. Men heeft thans in de residentie Benkoelen de vol gende becyfering van de slachtoffers van de aardbe ving: in de Marga Soekau zijn 29 dooden en 19 zwaar gewonden, in de DoesoenBalang, in de Marga Liwa zijn acht dooden en in Marga Kembahang 27 dooden. Het totaal aantal dooden in de Marga Liwa bedraagt omstreeks 150. Omtrent medische hulp in de Marga Liwa is niets bekend. Rapport van den president Uit Moeara-Doewa komt het Aneta-bericht: De Re sident van Palembang seinde aan de regeering, nadat hij zich persoonlijk in de Ranau-streek had georiën teerd, een aanvullend rapport In dit rapport wordt medegedeeld dat in de doesoens rond de oostelijke helft van het Ranaumeer het aantal dooden op 27 Juni 98 bedroeg, dat der zwaargewonden 70. In zeven, in dit gebied liggende doesoens zijn alle woningen geheel ingestort, en in de overige doesons is dit gedeeltelijk bet geval. Alle zwaargewonden zijn geconcentreerd in het on dernemingshospitaal van het Sumatra Land Syndicaat te Sepatoehoe. In de Mekaeulir-streek, waaronder res sorteeren de doesoens Pematang-Paling, Poelau-Doekoe Tandjong-Besar, Blimbing en Galang Tinggi en Soeka- Rahja bedroeg het aantal dooden op 27 Juni 17. Vele personen werden zwaar gewond. In vier doesons zijn alle huizen ingestort. In de Mekakau-Oeloe-streek, met als centrum Poelau- Waringen bedraagt het aantal dooden volgens dit rap port 5. Slechts enkele huizen zijn in deze streek inge stort Alle verdere noodige maatregelen ter voorziening in medische en militaire hulp zijn getroffen. Het Binnenlandsch Bestuur beheerscht den toestand. De bevolking is thans rustig. De verkeersstremming, veroorzaakt door de vele zware aardstortingen op den weg Moeara-doewa-Ban- ding-Agoeng, zal vermoedelijk binnen enkele dagen zijn opgeheven. De telefoonverbinding tusschen Moeara- doewa en Renau is thans hersteld. Deelneming van de koningin. Aneta seinde d.d. gisteren uit Batavia: De minister van Koloniën betuigde namens de Ko ningin, via den gouverneur-generaal, deelneming aan de bevolking van het door de aardbeving getroffen ge bied. De telegrafische verbinding met Ranau is hersteld. De registratie van de aardbeving. De seinmograaf van het Observatorium te Batavia registreerde op 25 Juni totaal 28, op 26 Juni 10 en 27 Juni 4 schokken, alle uit West-Noord-Westelijke rich ting. Hieruit blijkt dat de beving afnemende is. Van de filiaal-seismograaf te Soengei Langka bij Te- lok Betong werd op 25 Juni bij den eersten schok de schrijfpen afgeworpen. Nadat dit euvel te 7 uur 30 v.m. op 25 Juni was hersteld, werden 39 schokken geregi streerd. Aanbesteed. Vanwege de directie der Zuiderzeewerken is gister aanbesteed het onderhouden van den Afsluitdijk van de Zuiderzee tusschen Wieringen en het aansluitings- punt aan de Friesche kust nabij Surich, met bijbehoo- rend hoofd en aansluitende terreinen en havendam- men te Kornwerderzand, Breezand en Den Oever, en van vijf dijksmagazijnen met bijkomende werken, ra ming f193.000. Laagste inschrijfster N.V. Maatschappij tot uitvoe ren van Zuiderzeewerken te Wieringen voor f 118.000. Het thans door een aardbeving zoo zwaar geteisterde Benkoelen is een residentie op Sumatra, welke een op pervlakte beslaat van 24415 K.M.2. In 1915 telde het ruim 24.000 inwoners, onder wie 350 Europeanen en 2400 Chineezen. Het strekt zich uit langs de Westkust van het eiland, tusschen 2°30' en 5°58' L.Br., in het Noorden wordt het begrensd door de Aëk Mendpoeto en in het Oosten door den Boekit Barisang, welk ge bergte het van Palembang en de Lampongsche distric ten soheidt Het lengtedal van het Barisangebergte wordt in het Noorden afgesloten door den Ranauvulkaan; daarop volgt Noordwaarts de Goenoeng Dempo, het plateau van den Boven Moesi, dat in het N.W. wordt afgebroken door den eveneens werkzamen Goenoeng Kaba. De voor naamste toppen, waaronder verscheidene van 2000 M. zijn Goenoeng Pandan (2168 M.), Goenoeng Seblat (2383 M.), Boekit Roentjing (2221 M.), Boekit Daoen (2467 M.), Goenoeng Palik (2463 M.), Boekit Kaba, Goe noeng Dempo, Goenoeng Patah, Boekit Poeroes, Goe noeng Bepagoet, Boekit Garang-garang, Goenoeng Pa- saki.o Goenoeng Sekintjau. De kust is met klippen bezet, weinig ontwikkeld en nergens diep ingesneden. Tot deze residentie behooren het eiland Engano en de kusteilandjes Poeloe Pikoes, voor de hoofdplaats Benkoelen, Poeloe Pisang en Be- toewak bij de kust van Kroë. Administratief is de residentie verdeeld in 6 afdee- lingen, n.1. Benkoelen, Lebong, Seloema, Manna, Kauer en Kroë. Benkoelens bevolking staat niet gunstig bekend; zij wordt beschreven als lui, onverschillig en wederspannig. Zij is in de meeste afdeelingen verdeeld in: de familie betrekkingen der vroegere regenten van Mokko-Mokko, soengei itam en soengei lemauw, mantis of pasirah (margahoofden), welgestelde ingezetenen (orangkaja's), proatuis of doesoemhoofden; priesters en hadji's en vrije ingezetenen. In sommige afdeelingen valt echter geen verschil van standen op te merken, daar kiest men de hoofden uit de bevolking zelf. De landbouw is slechts weinig ontwikkeld. De rijst wordt meest op ladangs geteeld, besproeide sawah's worden buiten Mokko-Mokko weinig aangetroffen. In 1798 werden de eerste muskaatnoten en kruidnagels van de Molukken naar Benkoelen overgebracht. Aan vankelijk slaagde de cultuur door de bemoeiingen der Engelschen vrij goed, doch later ging zij weder te niet; de laatste gouvernementstuin te Permattan Balam werd in 1855 opgeheven. Inheemsch is er de papiercultuur. Hiernaast: Mra, Paulette Goddard, die in het geheim met Charlie Cha plin in het huwelijk trad. Dit is voor de derde maal, dat de beroemde film speler het ranke hu wel ij ksboot je langs de vele klip' pen der levenszee zal trachten te sturen. Spoorwegrails en telefoonleidingen vernield W e e n e n, 28 Juni (V.D.) Op het traject van den electrischen tram WeenenBaden werd in den nacht op Woensdag een gedeelte rails vernield ovea- een af stand van 50 M. Het treinverkeer ondervond hier door vertraging. Op de stedelijke bank van Weenen werd een soort handgranaat gevonden, welke naar de meening van experts geen bijzondere uitwerking zou kunnen heb ben. Het onderzoek wordt voortgezet. In de omgeving van Graz werden telefoonleidingen vernield, zoodat de veribinddng van Stiermarken met Hongarije en Zuid- Slavië is verbroken. In de pers wordt aangekondigd, dat concentratie kampen zullen worden ingericht voor de nationaal- socialisten. In regeeringskringen worden zulke maat regelen evenwel tegengesproken. Landbouwer door drie man overvallen. De landbouwer M. ter E. in de buurtschap Deur- niriigen bij Hengelo houdt op eenigen afstand van zijn woning een kippenfokkerij. In de laatste dagen meende hij herhaaldelijk in de omgeving onraad te bespeuren. Om deze reden ging hij Dinsdagavond laat nog eens naar de fokkerij. Op eenigen afstand zag hij daar een vrouw staan, die op zijn komst luid begon te schreeuwen. Dit was blijkbaar het sein voor drie mannen, die zich daar verdekt hadden op gesteld. Zij sprongen over een afrastering en gingen ter E. te lijf. Aanvankelijk wist hij hen van het lijf te houden, waarbij hij een paar personen tegen den grond sloeg, doch hij werd ten slotte overmeesterd en tegen den grond geworpen, waarna men hem trachtte te wurgen. Het gelukte den aangevallene zich even los te rukken, waarop hij luid begon te schreeuwen, met gevolg, dat de aanvallers de vlucht namen. Ter E., die zich onder geneeskundige behandeling moest stellen, heeft de vrouw en een der aanranders herkend, aldus de „Msb." Verder teelt de bevolking mals, gambir, suikerriet, ko kos- en pisangboomen, tabak, katoen, oebis en katjang. Een voornaam middel van bestaan is de veeteelt; zeer veel buffels worden uitgevoerd naar Palembang. Schapen, geiten en pluimgedierte zijn er menigvuldig, paarden, runderen en varkens daarentegen schaarsch. De kustbewoners voorzien in hun behoeften door de vischvangst Bekend is Benkoelen ook door rijkdom aan edele me talen. Men vindt er de mijnen van Radjang Lebong, Simau en Ketahoen. die goud en zilver opleveren en meer dan drie kwart van de totale hoeveelheid produ- ceeren, welke in geheel Insulinde jaarlijks gewonnen wordt De vroegere geschiedenis van Benkoelen ligt in het duister; in de hoofdplaats dreef de Oost Indische Com pagnie reeds vroegtijdig handel en had zij een kantoor gevestigd. In 1662 riepen de vorsten van Menankkebo de hulp der Compagnie in tegen Atjeh. Toen deze de Atjehers verdreven had, verkreeg zij het recht zich van Sinkkel tot Indrapoera op de Westelijke kust te ves tigen. Benkoelen was gedurende de 18e eeuw meestal in Engelsche handen. In 1825 kwam dit gewest weder in het bezit der Nederlanders. De hoofdstad Benkoelen. De hoofdstad Benkoelen ligt op 3°47' Z.Br. en 102°15' O.L. v. Gr. Vroeger lag de stad verder Noordwaarts aan de kust, doch werd in 1714, daar de plaats te ongezond was, verlegd. In hetzelfde jaar bouwden de Engelschen hier aan het strand het fort Marlborough. Benkoelen ligt op een kleine hoogte, vanwaar men een mooi uit- zioht heeft op det zee, Poeloe Tikoes en de 6 K.M. uit den wal gelegen reede, welke laatste vooral bij Noord westelijke winden, onveilig is .Het voormalig Britsche gouvernementshuis is een groot steenen gebouw met twee verdiepingen, dat, te midden van een groot park gelegen, het laatst bewoond werd door den president. De meeste openbare gebouwen, oa. de gouvemements- bureaux liggen ook aan een groot plein. Hier verheffen zich ook het monument voor den Engelschen president Parr, die in 1805 door de inlanders vermoord werd en dat voor den in 1833 vermoorden assistent-resident Knoerie. Vroeger stond hier tevens een mooi kerkje, dat echter in 1833 tijdens een aardbeving scheurde en sedert vervallen is, en in 1914 bij de toen plaats heb bende aardbeving totaal onbruikbaar werd. Zware aard bevingen richtten op 21 Maart 1818, 5 Januari 1906 en 25 Juni 1914 aanzienlijk schade aan. De aardbeving van 1914 duurde nog geen twee minuten. Verscheidene ge bouwen en woningen moesten het ontgelden, o.a. het voormalige Engelsche gouvernementshuis, dat onbruik baar werd, evenals het reeds genoemde kerkje. Het aantal dooden bedroeg twintig, de schade werd op an derhalf millioen gulden geschat. De stad telt ongeveer 8000 inwoners onder wie ruim 206 Europenen,

Schager Courant | 1933 | | pagina 5