Raad Zuidscharwoude. """Abdijsiroop Bridge-puzzle KABINET-COUJN OVERWEEGT HUURVERLAGING Auto slaat over den kop De geheimzinnige moord te Oss Gestolen pietjes 40 Auto's verbrand Helpt Uw kinderen bij Kinkhoest! BRIDGEN. PROBLEEM NO. 2. Schoppen: 10, 8, 6, 3. Harten: A, 8, 2. Ruiten: Klaver: OOGONDERZOEK-IN RICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. VAN GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - REFRACTIONIST LAGEZIJDE B40 TEL. 26. SCHAGEN. OOGONDERZOEK GEHEEL GD ATI S De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond half acht ten raadhuize. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spengler, burge meester; Secretaris de heer J. Th. Kunnen. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder tot den heer Groen, die voor de eerste maal ais Tweede Kamerlid de vergade ring van den gemeenteraad bijwoont. Spr. feliciteerde den heer Groen nogmaals met zijn benoeming en achtte zich gelukkig dat het Kamerlidmaatschap en gemeen teraadslidmaatschap vereenigbaar is. De heer Groen dankte voor deze woorden. De notulen van den secretaris werden vastgesteld. Ingekomen stukken en mededeellngen. Ingekomen Is het verslag van den toestand der Pro vincie Noordholland over 1932 en van de Vereen, voor Ned. Gemeenten. Van den heer Jb. Rutsen dankbetuiging voor de ver leende gratificatie voor zijn extra werkzaamheden als gemeenteopzichter. Goedgekeurd terug ontvangen de verordening tot classificatie voor de gemeentefondsbelasting, waarbij deze gemeente wordt gerangschikt in de derde klasse. Van Ged. Staten bericht van ontvangst van de aan vulling op de politieverordening voor het vasthouden van duiven. Van hetzelfde college bericht dat het koppengeld over 1930 voor deze gemeente op f 6.7434 ls vastgesteld. Voor de verkiezingen voor het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier stelden B. en W. voor de machtiging van den burgemeeester te verlengen. Aldus besloten. De UX.O.-schooL Voordeelig slot Van de gemeente Noordscharwoude de rekening van de U.L.O.-school over 1932. De exploitatierekening sluit met een voordeelig saldo van f 19.72 voor elke ge meente f 6.57. Voor kennisgeving aangenomen. Procesverbaal van opname van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger. Adres kleine kooplieden afgewezen Van de Vereen, voor kleine kooplieden was een adres ingekomen om zoo spoedig mogelijk een steunregeling in het leven te roepen voor leden van dezen bond. Het is voor deze menscben onmogelijk in dezen benarden tijd in hun levensonderhoud te voorzien. B en W. stelden voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Geen woningen, die niet aan de bouwver ordening voldoen. Van den heer Jac. Zijp Jz., timmerman, alhier is een schrijven ingekomen, waarin wordt gevraagd een afwij king van de bouwverordening te willen toestaan voor een perceel Wijk B. no. 139, wat ongeveer 50 jaar als woning in gebruik is geweest, doch eenige jaren geleden als schuur. Deze schuur wil adressant nu weer als wo ning gebruiken. De hoogte bedraagt evenwel, in afwij king der inmiddels vastgestelde woningbouwverorde ning. 2.35 M. Waar de bouwverordening den raad geen bevoegdheid geeft tot het afwijken van den hoogte- eisch. stellen B. en,W. voor, het adres voor kennisgeving a&o te. nemen. De heer Dijkhuizen merkte op dat het huis uit vier gelijke woningen bestaat, waarvan er 3 als woningen mogen worden gebruikt en dat andere niet. Wordt die man nu niet onrechtvaardig behandeld? Voorzitter antwoordde dat het huls eenigen tijd voor pakhuis is gebruikt en voldoet niet meer aan een der rubrieken van de verordening. Spr. vond het gelukkig dat men door deze verordening tot betere woningen komt De heer Dijkhuizen vond het alleen een beetje eigen aardig dat de andere drie wel mogen worden bewoond. De Voorzitter antwoordde dat dit wel jammer was. Dergelijke woningen moesten ook worden uitgesloten Na nog een opmerking van den heer Groen werd het voorstel aangenomen. Huldeblijk A.N.W.B. Van het comité Huldeblijk A-N.W.B. was een verzoek Ingekomen om een bijdrage beschikbaar te stellen. De meerderheid van B. en W. stelde voor afwijzend te beschikken. De minderheid wilde f 5 geven. De heer Muller kan zich vereenigen met de minder heid. Spr. erkent de groote verdiensten van den A.N.- W.B. Wethouder Du Burck apprecieert het werk van den A.N.W.B. zeer, doch men geeft daarvoor zijn jaarlijksche bijdrage. Spr. vond het gezien de omstandigheden in de gemeente, niet gemotiveerd. Met die 5 gulden kan men wel een gezin gelukkig maken. Het verheugde den heer Dijkhuizen dat er uit de vergadering sympathie werd betuigd met het streven van den AN.W.B. Spr. hoopte dat Zuidscharwoude niet achter zal blijven. Spr. betreurde het standpunt van de meerderheid van B. en W. Het gaat niet om het bedrag doch om de moreele verplichting. De heer Kramer was het met den heer Dijkhuizen eens. Spr. was voor een bijdrage. De heer Kroon vereenlgde zich ook met de minder heid. De Voorzitter beschouwde het als een plicht .orp bij te dragen. Op een dergelijk bedrag moet men niet be zuinigen. Zuidscharwoude heeft er ook profijt van ge had. In stemming gebracht werd de bijdrage toegestaan met de heeren Du Burck en Bekker tegen. Extra hulp aan werklooren. Naar aanleiding van een circulaire van hel Nationaal Crisiscomité te 's Gravenhage stellen B. en W. voor aan het plaatselijk crisiscomité een subsidie te verlee- nen voor extra hulp aan werkloozen, berekend naar het gemiddelde aantal van 23 personen over het eer ste halfjaar 1932, n.1. f 2.50 per persoon. Het N.C.C. geeft een gelijk bedrag. Voorzitter herinnerde er aan dat door den raad ver leden jaar ook een bedrag heeft gegeven, alleen op an dere leest geschoeid, n.1. 10 cent per inwoner. Voor de belanghebbenden is het geen vooruitgang. De heer Dijkhuizen vroeg of geen andere maatstaf kan worden aangelegd, zoodat het voordeellger zou uit komen. Voorzitter antwoordde, dat dit een regeling van het N.C.C. ls. welke voor het geheele land geldt en waarop geen uitzondering wordt gemaakt Aldus werd besloten. De beroemde Twutfverweg-kwestie. Einde lijk opgelost. Driemaal is scheepsrecht. Van het gemeentebestuur van Sint Pancras was een schrijven ingekomen met bericht, dat het gemeentebe stuur zich naar aanleiding van het herhaald besluit van den raad dezer gemeente, om niet mede te werken aan een eventueele overdracht van den Twuijverweg, in eigendom en onderhoud bij het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, tot Ged. Staten heeft gewend en sluiten het antwoord van Ged. Staten bij. waaruit blijkt dat Ged. Staten de voorgestelde over dracht tot het z.g. kleine plan op een bijdrage van f700 per jaar niet alleen op taoogen prijs stellen, doch zelfs bij volharding van het Geementebestuur van Zuidschar woude om niet in de overdracht te willen medewerken, 5, 6 7 4, 7, 8, vr. S.: 4, 2 H.: 10 R.: b, 8 K.: A, 9 Z W N 0 1. H 5 H b R 4 H 4 2. R H! K 9 K 2 K H 3. S 4 S 10 S 3 S vr! 4. R 9 H 3 R 10 R 6 5. S 8 K b S 6 S 7 6. S A H H S 5 S 9 tot toepassing van art. 12 van Prov. Blad No. 80 van 1931 zullen overgaan m.a.w. dat dan de weg van het aanvullend wegenplan zal worden afgevoerd. Dat zou tot gevolg hebben, dat de jaarlijksche pro vinciale bijdrage van ongeveer f 600 in het onderhoud van den weg zou komen te vervallen, hetgeen van fu- nesten Invloed voor de toekomst zou zijn. Sint Pancras noodigt daarom B. en W. uit, alsnog aan den raad voor te stellen tot aanvaarding van de overdracht voor een bijdrage van f 700 per jaar, opdat de zeer noodige verbetering aan den weg, welke nog steeds is blijven wachten, dadelijk door het Hoogheem raadschap ter hand kan worden genomen. Gelijk bekend, Is de voorzitter van B. en W. voor overdracht volgens het kleine plan. De heeren wet houders zijn er tegen. De heer Du Burck zou althans in elk geval bij eventueele overdracht bepaald willen zien, dat de bijdrage, bij afvoering van den weg van het wegenplan. niet ten laste der bijdragende gemeen ten wordt eebracht. De Voorzitter releveerde nogmaals het verloop van deze zaak. De heer Bekker vond het een „bar iets" om op zoo'n manier je geld uit te geven. Van hooger hand wordt mnoredrongen op bezuiniging. Dit ls echter geen bezui niging. Spr. vond de kosten van 't Hoogheemraadschap te hoog, zoo b.v. f 15 presentiegeld per dag voor een vergadering. De heer Dijkhuizen vond, dat er geen sprake van ls. dat de kosten door deze overdracht hooger zullen wor den. Spr. verwacht wel dat de onderhoudskosten voor ons f 150 zullen zijn. Als de bijdrage van de Provincie vervalt, zal dit de kosten nog verhoogen. Spr. is voor overdracht. Zuidscharwoude moet ook medewerken en niet halsstarrig zijn. Men zal verstandig doen den weg over te dragen. De heer Kramer was het met den heer 'Dijkhuizen' eens. Mén weet dan. waar men aan toe is. Als men 1/6 van het onderhoud moet betalen, weet men het nooit en Is men aan St. Pancras overgeleverd. Voor het autoverkeer is het vreeselijk, zoowel voor auto als Inzittenden. Er is geen enkele reden meer nu niet mede te werken. Een stok achter de deur met duimschroe ven. De heer Groen zeide, dat Ged. Staten te kennen «reven, dat het groote plan niet noodlg wordt geoor- deed. Spr. wil op 't kleine plan ingaan. Spr.bewondert de „stok achter de deur" van Ged. Staten niet. Het zit ons altijd nog dwars, dat wij er toe rijn „ge dwongen" om aan het onderhoud deel te nemen. Spr. vond het een tamelijk bedrag, f 700 voor één KJM. weg. Spr. betwijfelde het, of het wel juist ls dat dè weg aan het Hoogheemraadschap wordt gegeven. De heer Muller kan zich bij de vorige sprekers neer leggen. Spr. kan zich er, nu de „.duimschroeven" wor den aangedraaid, mee vereenigen. Spr. vroeg of de ge meente niet van den Twuijverweg af kan. De Voorzitter zeide voor het kleine plan te zijn. Het Hoogheemraadschap zal échter zelf het risico moeten nemen als de bijdrage van het wegenfonds niet meer wordt verstrekt. De Langendijker gemeenten zullen niet meer aan den weg behoeven te betalen, als er 2/3 is bebouwd aan beide zijden. Dat de weg zoo slecht is, kan niet als reden gelden voor overdracht. Spr. hoopte dat na eenige jaren geen nieuw besluit behoeft te worden genomen. Spr. adviseerde het kleine plan van f 400 aan te nemen, zender de bezwarende bepaling van de uitkeering uit het Wegenfonds. Wethouder Du Burck meent van den heer Kramer te hebben gehoord, dat wij aan St. Pancras zijn over geleverd voor de onderhoudskosten. Doch dan zou St. Pancras zichzelf od onkosten jagen. Met de redeneering v. d. heer Muller, dat nu de duimschroeven worden aan gedraaid, men maar most overdragen, ging spr. niet a cc oord. Als wij in ons recht staan, mag men de duimschroeven wel aandraaien. Spr. vond het optreden van Ged. Staten niet juist. Spr. bleef bij zijn standpunt omdat het 't goede is. Spr. vindt het echter niet juist, dat 1 der deelhebbers de overdracht kan tegenhouden. De regeling zou moeten zijn zooala bij de Lichtbedrij- ven. De heer Kroon vond het een „handeltje". Spr. zou voor een zeker aantal jaren willen bijdragen. Aan het eeuwigdurende heeft spr. een hekel. Voorzitter antwoordde, dat het dan weer op losse schroeven zou komen te staan. De heer Groen vond dat het er niets op lijkt dat de bijdrage van het Wegenfonds aan het Hoogheemraad schap kwam. Die moet aan de gemeenten komen. De Voorzitter antwoordde dat dit wel zoo la Als de uitkeering komt. krijgt het Hoogheemraadschap deze. De heer Groen vond het niet juist. Het Hoogheem raadschap neemt de wegen dan niet over tegen de werkelijke kosten. Dan komen deze bedragen aan het waterschap en betaalt men misschien aan andere we gen. De heeren Dijkhuizen, Kramer, Groen, en Bekker voerden nog in tweede instantie het woord over de kwestie der onderhoudsplichtigen. De heer Groen meende dat de f 700 een afkoopsom is. Hierna werd het plan nog eens nageplozen en voor lezing gedaan van de verschillende ontvangen brieven. Voorzitter merkte naar aanleiding hiervan op, dat het bezwaar blijft bestaan, dat, als de bijdrage van het Wegenplan vervalt, de gemeenten dit moeten betalen. De heer Groen vond de onderhoudskosten van 1 K.M. weg, welke op f 1200 wr/en geraamd, exhorbitant hoog. Spr. zal tegen stemmer- Volgens den heer Kramer maakte het echter geen verschil. De heer Kramer merkte op, dat men de eeuwigdu rende aansprakelijkheid toch heeft. De heer Dijkhuizen stelde voor om een besluit te ne men, dat men voor overdracht is als het Hoogheem raadschap de risico van de uitkeering op zich neemt. S.: 9, 7, 5 H.: i, 3 R.: A, 9 K.: In slag 2 moet Zuid met den Heer aftroev3n, om in slag 4 in de blinde te kunnen komen met R 10, om daar na Schoppen te snijden. In slag 3 moet O Schoppen 10 van W overnemen, omdat anders West aan slag komt en in de dubbele renonce (harten of klaver) van Z N moet trek ken De heer Groen zou zich daar mee kunnen vereenigen. De Voorzitter stelde voor op het plan van 12 Dec. in te gaan, waarbij geen voorwaarden worden gesteld. Het voorstel van den Voorzitter werd aangenomen met den heer Du Burck tegen. Rondvraag. Het kanalenplan De heer Kramer merkte op dat er spoedig met het te maken plan kan worden begonnen. Spr. vroeg, hoe men er bijstond met de Langebalk. Dat behoort eerst te worden geregeld. Wordt er met onze wenschen re kening gehouden. Komt er een rijbrug? De Voorzitter antwoordde, dat het antwoord van Wa terstaat reeds ls medegedeeld. Men kan er geen reke ning mee houden. Dat zou'voor de Provincie onuitvoer baar zijn. Er komt een zelfde brug als er nu is, een voetbrug. De heer Kramer meende, dat er niet anders kan komen dan een flinke brug. Er zal een begaanbare brug moeten komen. Een pontje Lnplaats van de Langebalk? De heer Groen merkte op, dat men eigenlijk „moet" weten, hoe het wordt. Dan kan men maatregelen ne men. Spr. is bang, dat er een pontje zal komen. Op het plan staat niets geprojecteerd. De Voorzitter antwoordde dat de Provincie zich niet aan eigendommen der gemeente zal vergrijpen zonder de gemeente er In te kennen. De gedachten aan het „pontje" moeten uitgeschakeld worden. De heer Kramer acht het den hoogsten tijd nu er op aan te dringen, dat maatregelen worden getroffen. De heer Groen merkte op, dat er aan de Broekerhoek een plaats wordt verkocht, waarvan een gedeelte wordt afgepaald voor de kanalisatie. Dus heeft men plannen. Spr. drong er t>p aan dat er over wordt geschreven. Daarna sluiting. ZEN. DE MOORD AAN DEN SCH3EDAMSCHEN DIJK TE ROTTERDAM. Verdachte tot een gevangenisstraf van 5 Jaar veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft Donderdagmiddag uitspraak gedaan in de zaak van den 21-jarigen Duit- schen zeeman H. van B., afkomstig uit Mecklenburg- Sohwerin, thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring te Rotterdam, die er van verdacht wordt in den nacht van Zaterdag 17 op Zondag 18 September van het vorige jaar de 32-jarige Wilhelmina Ehrisman („Blonde Mien") in haar woning aan den Schiedam- schedijk van het leven te hebben beroofd. Van B. is door de rechtbank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 5 jaar, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht, wegens doodslag en diefstal. Naar men zich zal herinneren had het O. M. mr. J. C. V. Meischke, Donderdag j.1. twee jaar gevangenis straf geëischt wegens mishandeling den dood ten ge volge hebbende. IN DE EERSTE PLAATS VOOR VOLKSWONINGEN, Onder bovenstaand opschrift lezen we in de „Tel." Zijn wij welingelicht, dan ligt het in de bedoeling van het kabinet-Oolijn, In verband met de cam pagne die het voert tot verlaging van het levensniveau in ons land, een ernstige poging te doen om de huurprijzen voor volkswoningen omlaag te drukken. De regeering zal het probleem aanpakken van den kant der met overheidssteun gebouwde vereenig-inga- en gemeentewoningen. Ondanks den moeilijken toestand der rijks- en gemeentefinanciën acht de regeering de 'rwestie van verlaging van de huurprijzen voor volks woningen van zulk een ingrijpend belang, dat zij bereid ls daarvoor groote financieele offers te brengen. Zoo noodig zal zij de gemeentebesturen te hulp ko men, die, zooals bekend is, gedeeltelijk meebetalen aan de bijdrage voor gebouwde overheidswoningen. Tegelij kertijd zal de regeering druk uitoefenen op de gemeen tebesturen, om, waar dit noodig blijkt, de prijzen van gemeentelijken bouwgrond, hetzij in koop, hetzij in erf pacht, belangrijk te verminderen. Eveneens zal zij po gingen doen om in die gemeenten, waar de tarieven voor waterleiding, straatbelasting enz. te hoog zijn, te drukken. Verder ligt het in de bedoeling der regeering, flnan- cieelen steun te verleenen voor den bouw van goed- koope arbeiderswoningen, welke in steden, zooals Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, een huurprijs van f 4 of f 5 niet te boven gaan. In de eerste plaats zal men het particuliere initiatief steunen. Mocht dit echter niet bereid of in staat zijn dergelijke woningen te bouwen, dan zal een beroep worden gedaan op wo ningbouwverenigingen en gemeentebesturen zelf. Invoering van nieuwe huurwetten of bevordering van het systeem van plaatselijke huurverordeningen ligt niet In de bedoeling van het kabinet. De voorbereidingen van deze maatregelen bevindt zich nog in een aanvangsstadium. De regeering is ech ter overtuigd, dat de bovengeschetste weg de eenige is, die gevolgd kan worden om aan het tegenwoordige prijsniveau in Nederland een grooten beslissenden stoot toe te brengen. Zij verwacht, dat huurverlaging der stemeentewoningen op den duur tot een algemeens huurverlaging zal leiden en dat dientengevolge de te genstand tegen loon- en salarisverminderingen in de overheidsbedrijven zal afnemen. Twee van de zes inzittenden naar het zie kenhuis. Een verhuizing met ongelukken Op den Rijksweg Roermon-Swalmen wilde Donder dagmorgen de bestuurder van een met meubels beladen vrachtauto van den Midden-Limburgschen Besteldienst te Roermond een voor hem rijdenden vrachtauto pas- seeren. Doordat de wagen plotseling begon te slingeren, verloor de chauffeur de macht over het stuur. De wa gen geraakte tegen een boom, schoof nog eenige me ters over den weg en sloeg om. Van de zes inzittenden werden er twee. n.1. mej. Piels en de heer Vinken uit Roermond, ernstig gewond. Zij werden naar het zie kenhuis te Roermond overgebracht. De chauffeur be kwam geen letsel. De overige drie inzittenden bekwa men slechts lichte kwetsuren. Een gedeelte der meu bels werd geheel vernield, een ander gedeelte werd zwaar beschadigd. De vrachtauto kwam er goed af. De politie heeft een spoor gevonden, In de zaak van den moord, die op 9 November van het vorig jaar op den 30-jarigen herbergier J. v. d. Pas te Oss heeft plaals gehad, en waarvan het lijk op 10 "Tovember des morgens in een weide aan de Spoonder- -traat werd gevonden, schijnt eenig licht te komen. Door de politie zijn bloedsporen ontdekt in een woning ->p de grens der gemeente BerchemOss. aldus de .Msb.". Naar aanleiding hiervan heeft Donderdagmid dag het parket uit den Bosch met den opperwacht meester Soethout een onderzoek ingesteld. De trots van de familie eensklaps verdwe nen. De trots van een familie uit de Kaapstraat te Rotter dam waren twee kanarievogels; geen gewone ordinaire pietjes waren het, neen. het waren zeer bijzondere pietjes, het waren bekroonde kanaries. En de vreugde in het gezin was groot, toen beide pietjes aan het broe den sloegen. In één kooitje hingen de pietjes zusterlijk broedend bijeen in de slaapkamer. Maar eens op een dag, toen de familie even weg was geweest, waren de kanaries verdwenen. Leeg en verlaten hing het kooitje aan den wand. De verdenking rees tegen den timmer man, die dien dag op de leeg staande eerste etage aan het werk was geweest, temeer omdat de sleutel van de deur van deze etage paste op die van de tweede etage, waar de beroofde familie woont. De politie stelde een onderzoek in en zij vond inderdaad in de woning van den timmerman twee pietjes, broedend bijeen, De benadeelde herkende in hen zijn bekroonde kanaries, waarna een proces verbaal tegen den timmerman ls opgemaakt. EEN DER LAATSTE OUD-ZOUAVEN OVERLEDEN. Te 's-Heerenberg is gisteren een der laatste oud- zouaven G. Witten in den ouderdom van 96 jaar over leden. De overledene was begiftigd met het eerekruls Bera Merenti en nam deel aan den slag van Mentona. Bi] een groote brand in een garage te Mnnchen. Donderdagnacht ontstond in de Soxleth-Strasse te Munchen in een ongeveer 100 Meter lange en 30 M. breede garage een brand, die zeer snel om zich heen greep. Aanvankelijk bestreed de brandweer het vuur met acht stralen, doch naderhand werden nog tien stralen erbij gelegd. Alles wat zich in de groote hal bevond werd een prooi der vlammen en veertig automobielen werden geheel vernield. Met groote moeite kon de brandweer de helende perceelen be houden. Een brandweerman werd bij het blus- schingswerk gewond. De oorzaak van den brand is onbekend. Harten is troef, N en Z moeten tegen iedere verdediging 6 van de 7 slagen ma ken. N komt uit. Oplossing: Probleem No. 1. Z O N W H.: R.: K.: Het middel dat U zoekt ls Abdijsiroop. Het geeft den kleinen een grooten steun om de hoestaanvallen te overmeesteren. De slljmoplossende werking kan de hoest buien doen bedaren en de ademhaling weer diep en vrij maken. Dan ziet Ge de gezichtjes zich weer ontspannen. Waarom zoudt Gij de kinderen niet helpen als het middel zoo eenvoudig te verkrijgen is. Draal niet Geef vandaag nog voor dien akeligen kinkhoest de uitkomst brengende „Voor de Borat" Alom verkrijgbaar.Thans Fi. i.-. Fl. 1.50, Fl.2.75 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct, per dubbele doos 60 ct ABDIJSIROOP BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) RECHTSWE

Schager Courant | 1933 | | pagina 11