Raad Anna Paulowna. Raad Wieringen. Vergadering van den Raad op Vrijdag 30 Juni 1933, des middags 2 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester; secre taris de heer C. Keijzer. Afwezig is de heer Koorn, met kennisgeving van verhindering. Na opening volgt lezing der notulen; ze worden onder dankzegging aan den Secretaris vastgesteld. Ingekomen stukken. Voor de ingekomen stukken verwijzen we naar het nummer van Dinsdag j.1. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken was bericht, dat geen vrijheid kan worden gevonden een huurverlaging voor de tewerkgestelden bij de werk verschaffing in te voeren. De heer Dekker informeert naar de motiveering. De Voorzitter deelt mede, dat het verband houdt met de loonen in het vrije bedrijf. De heer Smit wijst er op, dat de huidige toestand toch geen gelijken tred houdt met den toestand van voorheen. De Voorzitter zegt dat er niets aan te doen is, het is een besluit. De heer Smit meent dat men zich bij zoo'n be sluit toch niet behoeft neer te leggen, maar de Voor zitter zegt, dat als een verzoek wordt gedaan, men zich toch bij de beslissing zal moeten neerleggen. T.a.v. den Vleeshkeuringsdienst kring Barsinger- wijst de heer Kuiken er op dat'men hoort klagen over de te hooge loonen bij dien dienst. De Voorzitter merkt op, dat onze gemeente daarover niets heeft te zeggen, de gemeente heeft alleen een regeling voor het verwerken van afgekeurd vee. De hoer Kuiken kan er zich blijkbaar maar slecht mee vcreenigingen, dat hij niets mag afdingen. Dan behoefde men ook geen verslag te zenden. De Voorzitter had juist zijn dank willen betuigen voor de vriendelijkheid ons dit verslag te zenden. Het bedrag over het rekeningsjaar 1930, in aan merking komend om tot grondslag te dienen voor de uïtkeering per inwoner uit 's Rijks kas finantieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten is door Ged. Staten bepaald op f 92845 per inwoner. Ontslag aangevraagd. Door den heer H. Crum wordt tegen 1 Augustus a.s. ontslag gevraagd als agent voor het Arbeidsbemidde lingsbureau. B. en W. stellen voor het ontslag eervol te verleenen. Een oproeping van sollicitanten zal wor den gedaan. Aldus geschiedt. De Landarbeiderswet. Van den heer Jb. Roos is ingekomen een verzoek om een voorschot tot bekoming van een plaatsje in gevolge de Landarbeiderswet, Verzocht wordt een voorschot van f2575. .Wordt toegestaan. Teruggave van betaalde belasting. Door 'de Vereeniging „Sportlust" wordt gevraagd om teruggave van f 116.60, zijnde het bedrag door de ge meente ontvangen aan belasting op openbare verma kelijkheden ter gelegenheid van door die vereeniging in 1932 gehouden sportfeesten. B. en W. wijzen op het slechte weer en op den steun die de gemeentekas enz. van de vereeniging heeft genoten en stellen voor op het verzoek gunstig te beschikken. Wel is te kennen gegeven dat in het vervolg gezorgd moet worden, dat de kas sluit, want in 't vervolg zal geen teruggave meer geschieden. De heer Kuiken vraagt of de belasting niet verlaagd kan worden, want met de eene hand wordt ontvan gen, en met de andere hand teruggegeven. De heer Smit wil in dit geval wel met het voorstel meegaan, maar andere vereenigingen moeten wel .voor de belasting zorgen. De heer Komen denkt er anders over, er zijn veel plaatsen die dergelijke vereenigingen subsidie verleê- nen, b.v. Schagen aan de harddraverij vereeniging. Spr. is het dan ook niet eens met de opmerking van B. en W. dat het de laatste maal dient te zijn, z.i. doet de vereeniging nuttig werk. De heer Smit wijst er op dat andere gemeenten dan subsidies mogen verleenen, maar van teruggave van belasting heeft spr. nooit gelezen. De Voorzitter merkt op dat de terugbetaling bedoeld is als subsidie. De heer Raven merkt op dat ér meer vereenigingen zijn met een kastekort, zonder beroep op gemeente steun te doen. De Voorzitter zegt, dat elk geval op zich zelf be oordeeld dient te worden. Conform het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Vergunnin gsrecht. Van den heer C. Slikker Cz. is ingekomen een ver zoek om verlaging van zijn «anslag in het vergun ningsrecht. De Raad gaat in comité. Na een geheime zitting van drie kwartier wordt de openbare vergadering heropend en stellen B. en W. voor den aanslag te handhaven. De heer Kuiken oordeelt, dat Slikker onbillijk wordt behandeld en zal tegen het voorstel van B. en ,W. stemmen. Ook de heer Smit zal tegen stemmen. Met 8 tegen 2 stemmen wordt besloten tot handha ving van den aanslag; tegen stemden de heeren Smit en Kuiken. De heer Jonker zegt voor het voorstel te hebben ge stemd, omdat Slikker misschien wel in hooger beroep zal gaan en we dan tot een goeden grondslag zullen komen. Akkerbouwvoorschot. Een akkerbouwvoorschot aan A. de Graaf wordt door B. en W. voorgesteld af te wikkelen in ver band met diens vertrek naar de Wienngermeer. Wordt goedgevonden. Ontheffing wordt verleend van diverse aanslagen in het schoolgeld. Verhuring van bet bloembollenkwee* kersbedrijf. B. en W. vragen machtiging tot verhuur van het bloembollenkweekersbedrijf op „Cérès" en wel voor één jaax aan Van Rijn voor f 1050. De tegenwoordige huur. die Van Rijn betaalt bedraagt f 1684.50. Als voorwaarde wordt gesteld, dat de gemeente het recht zal hebben eventueel bouwterrein er van te ■verkoopen. De heer Dekker vindt het wel gewenscht dat de gemeente de beschikking houdt over terrein, want het is niet onmogelijk dat de gemeente zal moeten overgaan tot het stichten van een sportterrein. Niet alleen in verband met werkverschaffing, maar meer nog met het oog op een nieuwe sportvereeniging, die blijkens het ledental een groote toekomst tegemoet gaat. Die vereeniging is in de onmogelijkheid een an der terrein te verkrijgen, misschien wel door onder ling gewroet. Spr. acht het gewenscht dat B. en W. deze zaak spoedig onder de oogen zien. De Voorzitter zegt dat uil de gestelde voor waarde blijkt, dat ook B. en W. het noodig vonden, zoo noodig de beschikking over grond te kunnen krijgen, Dat wil echter niet zeggen, dat spr. het met het idée-Dekker eens is. Spr is sterk voor de stich ting van een sportterrein, enz., maar om „Cerès daarvoor te gebruiken, neen. Liever zou spr. zien dat naar een ander terrein werd uitgekeken. Er is wel grond te verkrijgen voor f 500 per H.A. en daar zou spr. „Cérès" niet voor willen geven. De heer Dekker betwijfelt zelfs of „Cérès" wel de geschikte plaats is voor een sportterrein. Conform het voorstel van B. en W. wordt be- B. en W. stellen vobr tot het aangaan van een tij delijke kasgeldleening voor 1933, to' een bedrag van ten hoogste f 15000, rentende hoogstens 1Y* boven het promesse-disconto. De Voorzitter herinnerde er aan, dat het reeds lang geleden is dat de gemeente een kasgeldlee ning moest sluiten, de gemeente heeft zelfs wel f1000 rente van eigen geld ontvangen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting voor het grondbedrijf over 1932. De heer Smit wees er op, dat speciaal bet huis van Van Rijn geschilderd moet worden. De Voorzitter antwooordde dat dit huis in de toe komst niet zal blijven en er dus weinig aan wordt gedaan, het andere huis wordt wel goed in orde ge houden. Tevens wordt vastgesteld, een besluit tot wijziging van de begrooting voor 1932. B. en W stellen hierbij voor de winst van het G.E.B. ad f 1183.86 niet in de reserve te storten, doch in de gewone middelen der gemeente. De heer Keuris zegt, dat hij anders groot voor stander is van het kweeken van een flinke reserve, maar buitengewone tijden billijken buitengewone maatregelen. Als de tijd beter wordt, is desnoods het bedrag weer terug te storten. Met dit voorstel van B. en W. gaat de Raad ac- coord. De gewijzigde begrooting sluit op een bedrag van f 23545.35. Verontrustende cijfers. De Voorzitter zegt, eenige verontrustende cijfors van deze begrooting te willen nop men. bedragen waarmede de oorspronkelijke ramingen zijn over- Vergadering van den Raad op Vrijdag 80 Juni 1933, des middags 2 uur. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemeester; secreta ris de heer C. F. van Duin. Aanwezig zijn alle leden. De notulen der laatst gehouden vergadering worden door den Secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken en mededeeilngen Van de ingekomen stukken deelen wij mede: De uitkeering over 1930, ingevolge de wet op de fi nantieele verhouding tusschen ri1k en gemeenten la vastgesteld op t 3.14% per inwoner. Van B. en W. de maandstaten der zeegras-exploita tie over de maanden April en Mei; in Mei zijn verkocht 1270 pakken; in April niets; verslagen over 1932 van den Vleeschkeurlngsdienst, kring Barsingerhorn; van de Vereeniging van Ned. Gemeenten; van de Gezond heidscommissie te Schagen en van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Van de muzlekvereeniging „Harmonie" alhier een ver-zoek om te willen bijdragen in de kosten van aan schaffing van Instrumenten. Het advies van B. en W. luidt afwijzend, omdat volgens hun meening vereeni- nlngen als Harmonie, waarvan er hier meerdere soort gelijke worden aangetroffen, toch in de eerste plaats beoogen aan hun leden een zekere ontspanning te geven en deze dienen, zil het soms met steun der burgerij, hun uitgaven zelf te dekken. Ook met het oog op an dere aanvragen is h.i. een beroep op de publieke kas hier niet op zijn plaats. Voorzitter zegt dat de prestaties van „Harmonie" door B. en W. wel terdege op prijs worden gesteld Bij festiviteiten wordt steeds medewerking verleend, maar een en ander sluit niet ln, dat aan het verzoek kan worden voldaan. Den heer Oden treft 't aangenaam dat de prestaties gewaardeerd worden. Dat is niet alleen zoo bij B. en W. maar ongetwijfeld bij de geheele burgerij. Maar nu verkeert de vereeniging in finantieele moeilijkheden en spr. vindt 't op den weg der gemeente liggen de hel pende hand toe te steken. Er kan in den vorm van een subsidie gesteund worden. Daartegenover kan ver plicht gesteld worden het geven van een aantal con certen voor de burgerij. Spr. hoopt ten slotte, dat in dien geest kan worden besloten. De heer P. Kooü vindt 't voorstel van den heer Oden zoo kwaad niet. Maar nergens uit blijkt, dat de ver eeniging inderdaad in moeilijkheden zit. 't Ware ge wenscht dat de vereeniging een overzicht had gegeven van den stand der kasmiddelen. Spr. hoopt, dat voor taan B. en W. alléén dan over subsidieverleenlng zullen denken als een zoodanige staat ls ingeleverd. De Voorzitter noemt dit verzoek van „Harmonie" lang niet eenvoudig. De Harmonie verdient alle appre ciatie en spr. wil van deze plaats af de vereeniging nog wel geluk wenschen met het op 't pas gehouden con cours behaalde succes. Hier wordt finantieelen steun gevraagd om nieuwe instrumenten te kunnen aan schaffen. Maar met evenveel recht kunnen ln de toe komst andere vereenigingen komen aankloppen, die zich ook verdienstelijk maken bij voorkomende gele genheden. De tijden worden steeds ongunstiger voor de vereenigingen en waar zal 't eind zijn? Spr. wil de wenk van den heer Kooij, om overlegging te eischen van den stand der kas, gaarne ln toepassing nemen. De heer Oden is van meening de de Harmonie een uitzondering maakt op andere vereenigingen. De Har monie maakt zich steeds verdienstelijk tav. de bur gerij. Spr. zou gaarne zien dat een gift werd gegeven groot bv. f 25, waarvoor dan een 4-tal conoerten moeten worden gegeven. De heer P. Kooij vindt dat heel aardig, maar de Har monie zal geen 4 concerten kunnen geven voor f 25. Elke uitvoering brengt kosten mee, de directeur moet worden betaald, diens reiskosten zijn te betalen en als 't dan wat aanloopt moet er nog geld bij! Spr. wil eerst overleg gepleegd zien met de .Harmonie, om dan ce bepalen hoeveel concerten men kan geven voor een gift van b.v. f 25. De heer Kaan: Maar er is nog een muzlekvereeniging en die komt dan ook! De heer Oden maakt er een voorstel van om f 25 sub sidie te verleenen. Dit voorstel ln stemming komend, wordt verworpen met 83 stemmen. Voor subsidiever leening stemden de heeren Lub, Oden en P. Kooij. Het voorstel van B. en W., afwijzend op 't verzoek te beschikken, wordt daarop aangenomen met 74 stem men. Tegen stemden de heeren Bosker, Lub, Oden en P. Kooij. Vergrooting van de begraafplaats te Wes- terland. Van het kerkbestuur der Ned. Hervormde Gemeente te Hippolytushoef is een verzoek Ingekomen tot het verleenen van een bijdrage tot de geraamde kosten van f 350, in de uitgaven wegens vergrooting der begraaf- schreden, nl. teruggaaf belastingen f2888.89, kosten steunregeling f4559.15, kosten we-k verschaffing f2406.76, subsidie Burgerlijk Armbestuur f5605.91, subsidie werkloozenkassen f6266.70. vervoer werkloo- zen naar de Wieringermeer f967.70 De rekening 1932 geeft, niettegenstaande de dienst met een belangrijk batig saldo begon, een nadeelig saldo aan van f55000, daarbij kwam nog een uitgaaf van f2000, terwijl dit nadeelig saldo dus verminderd kan wor den met f 1183.86, winst G.E.B., die in gemeentekas zal worden gestort Hoeveel de rijksbijdrage in de kosten der werkverschaffing over 1932 zal bedragen is nog steeds niet bekend. De toestand ziet er wel «eer donker uit Wel is dat ook het geval met an dere gemeenten, maar tenslotte is dat een schrale troost. De rondvraag. De heer Raven informeert naar een adres dat door het Algemeen Boycotbureau van Duitsche goe deren aan alle gemeenteraden zou worden gezon den. Spr. heeft dit adres bii de stukken gemist en vraagt of het niet onvangen is. De Voorzitter: Gelukkig niet. De heer Raven: Zoo denk ik er niet over. De Voorzitter: Goed, dan zal ik zeggen dat het adres niet is ingekomen. Spr. verwacht weinig van een uitspraak van den raad, maar dat wil niet zeg gen, dat hij het niet eens is met bedoelde beweging. Doch z.i. moeten andere personen zich met een der gelijke zaak bezig houden. De heer Smit wil een ernstige zaak in bespreking brengen en daarvoor de hulp van den Burgemeester inroepen. Bij de Van Ewljcksluis is een brug, de nieuwe brug op den afsluitdijk. Vlak voor die brug is een afsluitboom, zoo treurig door hel rijk ge maakt, dat bij mist enz. een ongeluk niet zal kun nen uitblijven. Spr. vreest dat dan pardoes door den afsluitboom zal worden gereden, door auto of mo torrijwiel. Andere leden beamen dat dit gevaar bestaat en de Voorzitter belooft er spoedig te zullen gaan kijken. De heer Smit informeert hoe ver het is met de huurverlaging van de woningen der woningbouw- vereeniging. De Voorzitter zegt, dat daarover straks na de open bare vergadering gesproken zal worden. De heer Kuiken bepleit verplaatsing van een elec- trische paal, die 6 meter voorbij zijn inrijdam staat. De Voorzitter zegt toe, er met den directeur van het G.E.B. te zullen gaan kijken. Hierna volgt sluiting. plaats te Westerland, noodig geworden door het toene mend aantal begravingen aldaar. De motieven, waarop de aanvraag berust, achten B. en W. gegrond. Het is inderdaad juist, dat het grootste deel der personen, die zich inzonderheid ln het Weet- deel van Wieringen hebben nedergezet, niet tot een kerkgenootschap behoort en het kerkbestuur dus ge heel onverplicht begravingen van "tot deze categorie be- hoorende personen toelaat Waar dus het Kerkbestuur in zekeren zin de taak der gemeente overneemt, achter B. en W. het verleenen van een bijdrage in de kosten billijk. Aangezien dat be stuur ook begraafrechten heft, ls er echter aanleiding niet de volle gevraagde bijdrage toe te staan, doch een zeker deel der kosten vóór zijn rekening te laten. Zij stellen daarom voor de bijdrage te bepalen op t 250. De heer Lub had graag een finantleel overzicht willen zien, waaruit de noodzakelijkheid zou blijken. Daarne vens merkt spr. op, dat reeds zeer lang plannen be staan om een algemeene begraafplaats te laten ma ken. Hoe staat 't met die plannen? Spr. hoopt dat dienaangaande spoedig voorstellen komen. De heer Lont kan zich met 't voorstel van B. en W. wel vereenigingen, maar wensoht de clausule er aan verbonden te zien, dat de begrafenissen op den zelfden voet geschieden als tot nu toe. dua dat ook niet-leden van de kerk zullen kunnen worden ter aarde besteld. De heer Oden vindt 't beter geen bijdrage te verlee nen, maar de gelden te reserveeren om straks een al gemeene begraafplaats aan te leggen. Voorzitter wijst er den heer Oden op, dat 't hier gaat om f 250, terwijl een nieuwe begraafplaats van aanleg véél meer zal kosten. Spr. is huiverig om nu aan groote uitgaven te beginnen als 't niet hoogst noodza kelijk ls. De heer M. Kooij wil eerst beginnen met de oudste graven op te ruimen. Men treft er graven aan die 80 en 90 jaar oud zijn. Als deze worden opgeruimd, krijgt men de beschikking over nieuw terrein. De heer Kaan betwijfelt o! dat de noodige ruimte zal geven. Het voorstel van B. en W. wordt daarop z.h.s. aan genomen, terwijl met den wensch van den heer Lont rekening zal worden gehouden. Organisatie van het lager onderwijs. In verband met de opening op 1 April j.1 van de nieuwe O. L. school te Den Oever, wordt de verordening bepalende het getal der openbare lagere scholen ln deze gemeente, de plaats van vestiging dier scholen en de vakken van onderwijs, welke op die scholen onder wezen worden, met den nieuwen toestand In overeen stemming gebracht Voorschot voor woningbouw. B. en W. schrijven: De wonlngbouwvereenlglng „Beter Wonen" heeft «leb opnieuw tot Uw colllege gewend met bet verzoek haar een voorschot te verleenen groot f 29305, thans voor den bouw van een 12-tal arbeiderswoningen te Hippo lytushoef. Uit de toelichting op het verzoek blijkt dat zij het plan kleiner heeft opgezet dan tevoren, omdat zij zich bewust ls, dat ln dezen tijd gèen geforceerde plannen mogen worden voorgesteld, doch dat naar haar meening, nu ongeveer een jaar na haar vorig verzoek is verloopen, wel gebleken is, dat het inwonertal van Wieringen stabiel blijft en de vraag naar goede en goedkoope woningen blijft aanhouden. Volgens de overgelegde explotatlerekening worden de uitgaven geraamd op f 2456 's jaars, de ontvangsten aan huren van de 12 woningen op f 2470 per jaar. Een marge van f 14 is wel heel gering en zal zonder twijfel in een tekort overgaan, indien eer> of meer der wonin gen reeds korten tijd onverhuurd zijn. Het is echter niet zoozeer de exploitatie-opzet, dan wel het plan zelf, dat bezwaren oproept. Die bezwaren hebben wij uiteengezet ln ons prae-advies van 9 Au gustus 19S2 en komen hierop neer, dat voorziening op dit oogenblik in de woningbehoefte op een débacle moet ultloopen. Wij gaven te kennen, dat de toestand te Wie ringen van zoo tijdelijk en labiel karakter was, dat het niet aanging aan de hand daarvan de plaatselijke wo ningbehoefte te beoordeelen en daarop plannen tot het bouwen va permanente woningen te doen baseeren. Die meening handhaven wij ook thans nog ten volle. De tijd la reeds aangebroken, waarin meerdere woningen door het beëindigen der Zuiderzeewerken beschikbaar komen; nog meerdere zullen volgen. Wij blijven over tuigd, dat het tekort aan woningen weldra door ©en overschot zal worden gevolgd en dat ook dit plan prae- matuur ls te noemen. Wij stellen daarom voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer P. Kooij wijst er den raad op, dat op Wie ringen wel diverse woningen leeg staan, maar de huur prijzen daarvan zijn abnormaal hoog. 't Gaat ep hier om, woningen te doen bouwen voor den kleinen man en daaraan ls wèl gebrek. Huren van 5 tot 6% gulden kunnen de arbeiders niet betalen, maar een huurprijs van f 3 tot f 3% voor een goede nieuwe woning is nor maal en noodzakelijk. Spreker leest uit het prae-advies van B. en W.: „we willen er niet in meewerken". Spreker geeft B. en W. in overweging 't plan nader te bezien, want de gegevens zijn niet voldoende om een goed beeld te geven van de noodzakelijkheid van den bouw van arbeiderswoningen. B. en W. spreken wel van 'n marge van 14, maar ook dit is niet Juist Vergeten wordt dat men afschrijvingen krijgt Het geld wordt geleend, zoodat de gemeente ten allen tijde, wanneer de bouwvereeniging zich niet kan handhaven, eigenaresse wordt van de wonlgen. Het voorstel van B. en W., in stemming komend, wordt aangenomen met 74 stemmen. Tegen stemden de heeren Lub. Oden, P. Kooij en M. Kooij. De vleesc-hkeuring aan den plaatselyken veearts. Op 28 October j.1. werd om prae-advies in handen van B. en W. gesteld een verzoek van de slagers in deze gemeente, waaraan door de afd. Wieringen der Holl. Mij. van Landbouw adhaesie werd betuigd, om de keuring van vee en vleesch aan den plaatselijken veearts op te dragen. Naar aanleiding daarvan deelen B. en W. het volgende mede: Inwilliging van dit verzoek zou alleen mogelijk zijn, Indien daaraan vooraf gaat een besluit om deze ge meente los te maken van den keuringskring Den Hel der, waarin zij is opgenomen. B. en W. hebben zich daarom gewend tot den Inspecteur van den Veeart.se- nijkundigen dienst te Amsterdam om te vernemen, welk standpunt deze te dien opzichte was toegedaan. Dit standpunt komt hierop neer, dat hij aan eventueels plannen ln die richting geen medewerking ka verlee nen. Naar de meening van den heer Klauwens was het ongewenscht de zoo moeizaam tot stand gebrachte districtsindeellng van de keuringsdiensten te wijzigen en,deze in gevaar te brengen. Bovendien werd er door hem op gewezen, dat dit voor de beide andere tot den lering behoorende gemeenten. Den Helder en Anna Paulowna, onbillijk zou zijn, omdat de dienst nu een maal voor drie gemeenten was ingericht, ambtenaren aangesteld, enz., zoodat deze gemeenten van een te rugtrekken der gemeente Wieringen schade zouden on dervinden, zonder dat daar een verbetering van betee- kenis voor deze gemeente tegenover zou staan. Ook Is er niet de zekerheid, dat hier een veearts gevestigd zal blijven, omdat naar bekend ls de heer Hovenier van den aanvang plannen heeft gehad om zich in de Wieringermeer te vestigen, waardoor de heele regeling weer op losse schroeven zou komen te staan. Om al deze redenen was de Inspecteur van de beoogde wijzi ging een tegenstander. Het komt B. en W. voor, wat er ook van deze moti- veering zij, dat, nu blijkbaar van den Inspecteur geen, medewerking ls te verwachten, eventueele voornemens om een andere regeling te verkrijgen, bij voorbaat schipbreuk moeten lijden. Zij meenen mitsdien te moe ten adviseeren aan adressanten te berichten, dat Inwil liging van hun verzoek niet mogelijk is. Voozitter deelt mede, dat door hem nog is getracht een aparte dienst voor Wieringen en de Wieringer meer te krijgen, maar de Informaties waren van dien. aard, dat er aan succes niet behoeft te worden ge dacht. Het staat wel vast, dat van hoogerhand geen. medewerking is te verwachten. Spreker betreurt het wel. dat deze pogingen zonder suces bleven, 't Zou voor een veearts 't middel zijn geweest, zich een goed bestaan te vormen, iets wat momenteel niet is. Als er op Wieringen geen veearts woonachtig is, moet men naar ,.de vaste wal" om hulp te halen. De heer Lub merkt op, dat de boeren niet gauw een veearta halen. Zij helpen elkaar. Wanneer er een vleeschkeurlngsdienst op Wieringen gevestigd zou worden, zou dat wel anders worden. Daarop wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voor de nood slachtplaat#. In de laatste vergadering werd een besluit genomen over de stichting van de nieuwe nood slachtplaats ln den Kremersweg, doch aangehouden het gedeelte der voordracht, dat betrekking had op den aankoop van grond voor die stichting. Naar aanleiding van de in die vergadering gegeven wenken,..hebben B .en W.-nagegaan welke terreinen voor dit doel eveneens in aanmerking zouden kunnen komen. Door B. en W. was voorgesteld aan te koopen 400 M2. van een perceel van Gebr. N. en S. Kaan voor f 1000. Het hieraan grenzende terrein, groot 560 M2., van den heer S. Jongkind Jz., ls te koop voor f 1120. Voorts is er nog het tegenover de tegenwoordige opslag plaats gelegen terrein van den heer K. Minnes, waar van een gedeelte groot 400 M2. kan worden aangekocht voor den prijs van f 700. Intusschen hebben Gebr. Kaan medegedeeld een deel van hun vraagprijs te willen laten vallen deze op f 800 te stellen. De koopsommen be- loopen dus voor de perceelèn van Gebr. Kaan en den heer Jongkind f 2 per M2., die van het perceel van den heer Minnes t 1.75 per M2. Hoewel dus de heer Minnes het minst vraagt, staat daartegenover, dat de toevoerleldlngen van water en olectriciteit langer worden, waardoor de aankoop van dit terrein minder voordeelig wordt. De grondprijzen van den heer Jongkind en Gebr. Kaan zijn gelijk. In de vorige vergadering is als voordeel van het terrein van den heer Jongkind genoemd de meerdere breedte (14 M.) boven dat van Gebr. Kaan (10 M-), hetgeen oen voordeel zou zijn voor het verkrijgen van een rui mere oprit. Dit voordeel weegt, volgens B. en W. niet zwaar, aangezien een oprit van ongeveer 5 M. breed, -ooals in het vorige voorstel was voorzien, voldoende '*an worden genoemd. Bij aankoop van het perceel van den heer Jongkind worden, daar 160 M2. moer zouden moeten worden gekocht, de totale kosten van het plan f 320 hooeer, hetgeen B. en W. niet noodig voorkomt. B. en W. zijn dus van meening, dat, nu de koopprijs 's verlaagd, het terrein van Gebr. Kaan het voordeelig- 4e is, zoodat zij voorstellen dit aan te koopen voor f 800 met de kosten van overdracht en afhekking. De heer P. Kooij vindt t breedste terrein 't meest "eschikte. In de vorige raadsvergadering waren de %eeren 't daarover eens. zoodat het voor de hand ligt, dat nu ook het breedste terrein, dus dat van den heer Jongkind wordt aangekocht. De heer Kaan deelt die meening niet. Men heeft voor het beoogde doel niet zoo'n breed terrein noodig. -oreker prefereert 't terrein van de Gebrs. Kaan. De heer Oden deelt die meening van den heer Kaan niet. Er dient ruimte te wezen voor opslag en 10 Meter ls niet zoo'n enorme breedte als men wel denkt. Als 'ijnde van de verste strekking wordt gestemd over den aankoop van hot terrein van den heer Jongkind, welk voorstel door den heeT P. Kooij wordt gedaan. Dit voorstel wordt verworpen met 65 stemmen. Voor -temden de heeren Bosker, Lub, Oden. P. Kooij en M. Kooij. Vervolgens komt in stemming het door B. en W. ge dane voorstel. De heer Kaan moet zich van mede stemmen onthouden. De stemmen staakten met als voorstemmers de heeren Bakker, Doves, Tijsen, Lont en Boersen. Dit punt wordt tot de volgende vergadering aangehou den, waarin dan B. en W. met nieuwe voorstellen tot terrein-aankoop zullen komen. Belasting-wel en -wee. Door de Rijksbelastingadministratie ls een aanslag ln de Rijksinkomstenbelasting ln hunne vorige woon plaats aan een aantal personen, welke op 1 Mei 1932, zijnde den datum van aanvang van het belastingjaar 1932—1933 in de gemeente Wieringen werkzaam en ge huisvest waren uitgereikt. Naar onze meening hadden die aanslagen moeten zijn opgelegd ln de gemeente Wieringen, zeggen B. en W. Deze kwestie is van belang met het oog op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelas ting, omdat deze zich regelen naar de gemeente van aanslag in de Rijksinkomstenbelasting. Als gevolg van deze handelwijze der belastingadministratie is dus aan deze gemeente de opbrengst dezer opcenten, voor zoo ver de bedoelde personen betreft, ontgaan en is d^ze, naar het oordeel van B. en W. ten onrechte, aan andere gemeenten ten goede gekomen. Het Dagelijksch Bestuur had deze aangelegenheid tot nu toe niet aanhangig gemaakt, omdat enkele reclames

Schager Courant | 1933 | | pagina 14