ildini Niiin- Wereldconferentie. Het Duitsche transfer- Van de Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. VERKLARING der goudlanden GELIJKVORMIGHEID OP BEZOLDIGINGSGEBIED Vuurgevecht tusschen politie en gangsters. TER BESCHERMING DEN GULDEN VAN Door auto aangereden en gedood Grond onder trambaan losgewoeld Zaterdag 1 Juli 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9304 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-! TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewïjsno«' inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.' EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN „Alle landen, die den gouden standaard hebben verlaten, zullen dien standaard, indien mogelijk, weer aannemen." Dc kwestie van den gouden standaard blijft te Lon den in de kringen van de economische conferentie een sfeer van spanning scheppen. Gisterochtend is er een nieuwe bijeenkomst gehouden van de afgevaar digden der landen, die aan den gouden standaard vasthouden, met vertegenwoordigers van de Bank van Engeland. Zij hebben een verklaring opgesteld, waarin het volgende wordt gezegd: Het is noodzakelijk, dat de gouden standaard blijft In alle landen, welker valuta nog op goud is ge baseerd. Alle lauden, die den gouden standaard hebben ver laten, zullen dien standaard, indien mogelijk, weer aannemen. Het percentage der stabilisatie en het oogenblik van stabiliseeren moeten aan elk land afzonderlijk overgelaten worden. De landen, welke thans nog den gouden staniaard bezitten, zijn vastbesloten, hun positie tot eiken prijs te verdedigen. De landen met gedeprecieerde muntstelsel keuren de besliste houding der goudlanden goed. Tot zoover de verklaring. Men gelooft, dat president Roosevelt zal aandringen op wijziging van het gedeelte, dat betrekking heeft op stabilisatie. Deze eventueele wijzigingsvoorstellen van Roosevelt zullen heden in Downingstreet worden be sproken. De woordvoerder Bonnet. Intusschen heeft de Fransche minister van finan ciën Bonnet gister een belangrijk interview gegeven aan een vertegenwoordiger van de .Jntransigeant". aldus de Londepsche correspondent van de Telegraaf. Gevraagd naar de juistheid van het gerucht, dat hij dc Amerikanen ultimatief had doen weten, dat wanneer de stabilisatie op goud bas>s niet binnen een week geregeld is, Frankrijk, België, Nederland, Italië en Zwitserland zich vrijheid van handelen voorbehiel den, zeide de Fransche minister: Ik heb inderdaad uit naam der vijf genoemde lan den gesproken. Speciaal na den terugkeer van den Italiaanschen gedelegeerde Jung, die hedenochtend afreisde, hebben wij geconstateerd, dat onze ziens wijzen volkomen identiek zijn en hebben wij beslo ten „coüte que coftte" onze betalingsmiddelen op hun hui'dige pariteit te handhaven. Van iets anders kan geen sprake zijn. Uit naam der genoemde vijf landen heb ik aan de conferentie niet ons verlan gen, maar onzen zeer duidelijken en categorischen wil te kennen gegeven, dat de stabiliteit de absoluut essentieele voorwaarde is voor de voortzetting der onderhandelingen. U kunt da* noemen hoe U ver kiest." Do minister zei voorts, dat de andere vier landen gesloten achter hem staan en verklaard hebben: „Voortaan spreekt ge uit ons aller naam.' „Meer heb ben wij niet te zeggen." Op de vraag of dit de terugtrekking dezer delega ties beteekent. als geen genoegdoening wordt ver kregen, antwoordde Bonnet: „Niet zoo vlug." „Daar in de monetaire instabiliteit de wortel van al onze moeilijkheden ligt, zouden wij, wanneer de conferen tie een anderen weg kiest dan dien welken wij aan geven, moeten beslissen, op welke wijze do bespre kingen verder kunnen worden gevoerd of zelfs of zij moeten worden verdaagd." Minister Colijn komt naar Nederland terug om met zijn regeering overleg te plegen. Vaz Dias verneemt uit Londen dat de vertegen woordigers van de „goudlanden" zich gedurende het weekend naar huis zullen begeven, ten einde met hun resp. regeeringen nader overleg te plegen. Minister Colijn is gistermiddag per vliegtuig naar ons land teruggekeerd. Het Ncd. Corr. Bur. te Den Haag meldt nog: De minister-president dl'. H. Colijn, wordt heden avond uit Londen terugverwacht om den gewonen ministerraad van Zaterdagavond 10 uur te presi- deeren. Met het oog op de omvangrijke agenda voor de zen ministerraad zal ook a.s Maandag ministerraad worden gehouden ter bespreking van de voorloopige cijfers der rijksbegrooting 1934. De conferentie van de vijf betrokken ministers over het vraagstuk der werkloosheid zal Zaterdag middag plaats hebben, - - r Overeenstemming over de valuta-formule. Roosevelt zal nog heden antwoorden. Bij de besprekingen tusschen MacDonald en de ver tegenwoordigers der landen met den gouden stan daard. Nederland, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Bel gië en Polen, benevens met de Amerikaansche dele gatie is gisteravond volledige overeenstemming tus-. schen alle delegaties met inbegrip der Engelsche en Amerikanen bereikt over een door de landen met gouden standaard voorgesteldo valutaformule. De text der formule is aan president Roosevelt getelegrafeerd wiens antwoord nog in den loop van Vrijdagavond wordt verwacht. Men hoopt, dat de toestemming van Roosevelt om 10 uur in Downingstreet zal zijn ontvan- gen. De houding van Engeland. De Engelsche ochtendbladen bespreken uitvoerig de stabilisatie-crisis op de Economische Wereldconferen tie. Algemeen zijn de bladen van oordeel, dat Engeland zal weigeren zich bij een gemeenschappelijke verklaring van de Europeesohe staten met Gouden Standaard aan te sluiten, dat het handhaven van den Gouden Stan daard onvoorwaardelijk is. De Engelsche terughoudend heid wordt gesteund door de vertegenwoordigers der Dominions, wien het lot van den dollar veel meer ter harte gaat als dat van de Fransche franc. De goudlanden zullen Vrijdagochtend nieuwe pogin gen doen de Engelsche regeering tot toetreding tot een dergelijke verklaring te bewegen. Wanneer deze be moeiingen zonder resultaat blijven, verwacht men, dat Frankrijk, België, Nederland en Zwitserland een ver klaring zullen publlceeren, dat zij elkaar wederzijds bij de handhaving van den gouden standaard zullen steu nen. Deze groep landen zou van meening zijn, dat haar tegenwoordigheid op de Conferentie overbodig is, wan neer de Conferentie tot een algemeene inflatie van het geld zou leiden. Het Engelsche standpunt houdt in, dat een gemeen schappelijke verklaring over den gouden standaar- slechts dan waarde heeft, wanneer zij ook door Ame rika wordt onderteekend. Waarschijnlijk zou dan slechts een zeer voorzichtig geredigeerde verklaring worden gepubliceerd, die slechts voor den duur der Conferentie zou gelden en die dan misschien ook door Amerika onderteekend zou kunnen worden. In Ameri kaansche kringen heerscht;, naar de „Times" meldt, echter nog steeds de meening dat president Roosevelt een dergelijke valuta-overeenkomst zal afwijzen en dat het aannemen van welk valuta-voorstel ook, onjuist en onverstandig zou zijn. STABILISATIE - ONDERHANDE LINGEN ZONDER RESULTAAT. BONNET NAAR PARIJS VER TROKKEN. Uit Londen wordt nog geseind: Aangezien hedenavond Iaat nog geen mededeeling uit de Vereenigde Staten was ontvangen, acht men de conferen tie over de stabilisatie mislukt. Bonnet is naar Parijs vertrokken. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verknopen wti onder GARANTIE en op PROEF Garane C NtEUWLAND BERGEN Artistieke Kinder°opnamen, Studie-foto's. Fotografisch Atelier ARPAD MOLDOVAN Nieuwe Niedorp. GEOPEND: dagelijks, ook Zondags* Besprekingen met de buitenland- sche crediteuren om de gevolgen voor hen zooveel mogelijk te ver zachten. Het rantsoen op 50 bepaald. Het Wolfbureau seint het volgende uit Berlijn: Het uitstel van de transfereering, voortvloeiende uit betalingsverplichtingen jegens het buitenland, dat vervat is in de wet van 9 Juni jltreedt 1 Juli fn werking. Ten einde de gevolgen hiervan voor de buitenlandsche crediteuren zooveel mogelijk te ver zachten, zijn tusschen de Duitsche Rijksbank en de vertegenwoordigers der buitenlandsche schuld- eischers besprekingen gevoerd, welke, zooals bekend, tot een accoord over een gedeeltelijke transfereering hebben geleid. Onder beding van een ongestoorde ontwikke ling van den handel meent de Rijksbank het per* centage der rantsoeneering op 50 te kunnen stel len. Dienovereenkomstig zal de Rijksbank van 1 Juli tot 31 December 1933 het volgende trans- iereeren: De bedragen voor den dienst der Dawes- en Yonngleenlngen worden geheel getransfereerd, doch de aflossingsbedragen voor de Younglee- ning en alle overige in dien tijd vervallende af lossingen worden niét getranfereerd. Op alle vervallen coupons en dividendbetalln- gen wordt de helft, doch maximum i per jaar getransfereerd. De niet-getransfereerde en overeenkomstig de wettelijke bepalingen bij de Conversiekas gestor te bedragen worden als volgt behandeld: Voor niet getransfereerde rente- en dividendbedra gen worden aan de crediteuren schuldbewijzen der Conversiekas beschikbaar gesteld tot nominale be dragen van 30, 40 of 50 mark of een veelvoud hier van. De uit aflossing ontsproten bedragen in Rijksmar ken worden door de Conversiekas op de rekening van den crediteur gecrediteerd. Omtrent de gebruiksmogelijkheid van dit saldo zullen nadere bepalingen getroffen worden. Om zooveel mogelijk op deviezen te besparen zul len maatregelen genomen worden dat Duitsche hou ders slechts betaling in marken krijgen. In Kansas City (Vereen. Staten) kwam het tot een vuurgevecht tusschen een misdadigersbende en de politie. Het doel was den beruchten gangster, Frank Nash, in handen t8 krijgen. Het plaatje hierboven toont de auto's der politie na de achtervolging. De plaats achter het stuurrad lijkt ons wel het minst veilige piekje. Uniformiteit in salarissen voor overheidspersoneel. Wetsont werp te wachten. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde, heeft gistermiddag aan zijn Departement de Commissie voor de vast stelling van de salarisnormen voor het per soneel in publiekrechtelijken dienst geinstal- MINISTER DE WILDE. leerd. De minister deelde o.m. mede, dat de regeering is tt rade gegaan om de gewensch- te gelijkvormigheid op bezoldigingsgebied te bevorderen. Een daartoe strekkend ontwerp van wet heeft het departement reeds verla ten en zal, naar vervracht mag worden, nog in den loop van dez.n zomer de Tweede Kamer bereiken. Actie tegen speculanten.Poli tiecontrole op buitenlanders. Rapport aan den minister Van Justitie. Eenigen tijd geleden heeft de justitie aan een dei Inspecteurs der Centrale Recherche te Amsterdam een onderzoek opgedragen naar de vele manipuaties van lieden, die willens en wetens pogingen in het werk stellen om den gulden te deprecieeren. Dat on derzoek is op groote schaal gehouden en de resultaten zijn daaromtrent in een rapport vastgelegd, dat den minister van Justitie zal worden toegezonden. De „Telegraaf" verneemt thans, dat hierin nadruk< kelijk wordt vastgesteld, dat te Amsterdam gevestig de buitenlanders op unfaire wijze tegen den gul den ageeren. In haar rapport wijst de politie er op, dat vreemdelingen, die onder het mom van Duitsche vluchteling naar ons land zijn gekomen, tot deze krin gen behooren. Ook hieraan is het toe te schrijven, dat de politie een buitengewoon scherp oog houdt op de elementen, die zich gedurende de laatste maanden in ons land trachten te vestigen. Autobestuurder gewond. Uit Heerenveen. Gistermiddag is de 61-jarige J. de Haan uit Musselkanaal, die bij zijn schoonzoon Oudeschoot logeerde, toen hij op een rijwiel uit een zij weg kwam, aangereden door een auto, bestuurd door den heer R. T. uit Hilversum. De man werd op slag gedood. De autobestuurder, die trachtte de aanrijding te vermijden, ^ed daarbij tegen een boom en werd aan het hoofd gewond. De auto werd zwaar beschadigd. D© politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Door hoogen waterstand Uit Borculo, —-Door den hoogen waterstand in de Schipbeek is de grond onder de spoorbrug te Gelselaar op de baan van den Geldersch-Overijsselschen Locaal Spoorweg gedeeltelijk losgewoeld, waardoor gevaar voor de brug is ontstaan. In verband met de werkzaamhe den aan de Schipbeek is het noodzakelijk geworden, de spoorbrug te vernieuwen, doch over de kostenverdee- ling is een geschil ontstaan tusschen de Spoorwegen en het Waterschap Schipbeek, met het gevolg, dat de brug nog steeds in den ouden toestand verkeert. Met man en macht is er gewerkt om het ontstane gat met zandzakken en takkebossen te dichten. De brug staat onder voortdurende bewaking; bij het rijden wordt da grootste voorzichtigheid betracht.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1