Barbara Worth HET CONCOURS VAN DEN NGORDHOLLANDSCHEN ZANGERSBOND TE NOORDSCHARWOUDE. Het geldverkeer met Duitschland Opnieuw een autobotsing aan de Stolpervlotbrug. j U'T DE OMGEVING ZEER GOED GESLAAGD. De Noordhollandsche Zangersbond heeft het wel bij zonder getroffen met het weer. Was het de Zaterdag ivoor den eersten concoursdag buitengewoon slecht, waardoor het concert van de RK. fanfare „Genot door Kunst" in „Concordla" moest worden gehouden, den Zondag daarop was het prachtig weer en was het een genoegen op het concoursterrein aanwezig te zijn. ,De volgende dagen was het echter weer guur en koud, zoodat men voor het concert van de Harmonie „Excel sior", wat Donderdagavond werd gegeven, vreesde, dat ook dit binnenshuis moest worden uitgevoerd. Deze vrees werd gelukkig niet bewaarheid, want toen de Donderdagavond daar was. bleek het wederom prach tig weer te zijn. Ook de tweede Zondag werd het con- Jccurs begunstigd door prachtig weer, wat zeer zeker het aantal bezoekers zal hebben vermeerderd en de rechten van den Bond ten goede is gekomen. Zoo'n concours te organiseeren is wel mooi, doch men etaat voor een zeer groot financieel risico. Het ls dan ook in hoofdzaak van het weer afhankelijk of het concours in alle opzichten, maar in het bijzonder in 't financieel opzicht slaagt of niet. Verder heeft de commissie, bestaande uit de bestuurs leden der organiseerende vereenlgingen St. Ceacilia, Crescendo en Gemengd Koor veel werk gedaan voor ,een goede Inrichting van het terrein, waarvan zij nu het genoegen hebben gehad, dat alles gebruikt la ge worden. De tweede dag. Morgens liet het weer zich niet bijzonder gunstig •aanzien. Om een uur of acht motregende het, doch langzamerhand klaarde het weer op en toen de tijd jdaar was, dat het concours zou aanvangen, was het prachtig weer. Reeds bij den aanvang was een flink publiek aanwezig. Er ls verder den geheelen middag Binke belangstelling geweesrt. De heer P. J. Mink. voorzitter van den Noord-Holl. Zangersbond, opende het ooncours met een hartelijk (woord van welkom, hopende dat allen zich hier thuis sullen gevoelen. Spr. wekte de aanwezigen, die nog jgeen lid van den Bond zijn op, bij hunne besturen aan te dringen, dat ook zij zich bij den bond aansluiten, fipr, heette in het bijzonder de heeren jury-leden wel kom, waarna een aanvang werd gemaakt met het mid dagconcours. In de derde afdeeling B gemengde koren, onibekroond, song de vereenlging Nieuw Leven van Hoogwoud on teer leiding van den heer P. Kist twee vrije nummers, ■n.1. „Schaamt U niet 't armoedig schijnen" van Frieso ooi en aar en ,De Vesper" van Ludwig van Beethoven, teewerkt door P. Martin Zijderlaan. Moedig Voorwaarts van IJmuiden, directrice Mevr. J. M. de Smldt zong „Toch zal de lente komen" van Jacob Hamel en „Vrede" van denzelfden componist. Nummer drie in deze afdeeling, Schagen's Ned. Herv. Kerkkoor, onder leiding van den heer Jb. I. Hovenier, bracht .Heer, waar gij woont, woont de vrede" van W. ■F. Kools en „De sterren staan te branden" van O. Koop ten gehoore. In de derde afdeeling Mannenkoren, bekroond, was bet verplichte nummer „Sancta Musica" van Corn. JWulffraat. De Kennemerzangers, IJmuiden, directeur de heer p. Grin, had als vrij nummer „Een Vrouw" van O. Koop gekozen. Hot verplichte nummer voor de 3e afdeeling A. Da meskoren bekroond was „Woudconcert" van M. C. van «e Roovaart. De vereenlging „Zanglust" van Callantsoog, directrice Mevr. M. Breebaartvan der Horst, zong als vrij num mer „Vaarwel, o gouden zonne" van L. v. Beethoven. »t. Ceacilia te Noordscharwoude, directeur de heer lïac. N. Al. zong als vrij nummer „Jesu, dulcis, memo- tia" van Theo van der Bijl. 1 Het vrije nummer van Excelsior te Dirkshorn direc teur de heer Jb. L Hovenier was „Wiegelied van Joh. Grahma. Het verplichte nummer voor de 2e afdeeling gemeng de koren, bekroond, was „Schipperslied" van M. C. van de Roovaart. v Kunst en Vriendschap, Sint Maarten, zong als vrij nummer onder leiding van den heer P. Grin, „Ellen" van Isr. Olman. In de eerste afdeeling dameekoren, bekroond, werd Boor Crescendo van Noordscharwoude, directeur de heer •W. Hespe, „Johannes en Jesuken" van Bern. Zweers en „Carmina Burana" van Jac. Presburg vertolkt. Oefening kweekt kennis te Andijk directeur de heer f8. Boeijer Jz„ zong in de eerste afdeeling gemengde koren, bekroond, het verplichte nummer „Jezu^ slapen FEUILLETON. Door HAROLD BELL WRIGHT De bankier legde den handdoek voorzichtig neer, en verwijderde het water van de waschkom door middel van het openstaande raam. Toen hervatte hij het ge- sprek. „De groote massa zou nooit in staat zijn een ,werk als dit op gang te brengen en als er geen kans was daarbij een grooten slag te slaan, dan zou het Kapitaal zich er ook niet mee inlaten. Het bedrag van de behaalde winst in verhouding tot het vastgelegde kapitaal is juist het aantrekkelijke van zoo'n zaak- (Wanneer de Maatschappij al de Igwade kansen van de onderneming moest loopen, dan zou zij eenvoudig niet zijn opgericht en van de heele zaak zou nooit iets ge komen zijn. Juist die ongelijke verdeeling van de kan sen heeft het geld tot deelneming verlokt en daarvoor hebben menschen als jij en de Profeet en Barbara geen oog. Holmes en Burk kunnen alleen de zaak niet klaar spelen. Zij moeten bij Greenfield en zijn kornuiten te biecht komen en die zijn niet eerlijker dan de meeste andere menschen. Zij hebben de onderneming opgezet op de eenige manier die daarvoor mogelijk is e« het publiek zal de uitkomst moeten afwachten." „Holmes en Burk zijn In hun volste recht, alleen is het jammer dat zij zich met lichaam en ziel aan de Maatschappij verkocht hebben," viel Abe hem ln de rede. „Maar Greenfield en de Ingenieurs die onder hem de leiding in handen hadden, lijken mij zlelverkoo- pers die voor niets te goed zijn." „Als de menschen hun gronden nu maar in hun bezit krijgen," antwoordde de financier. „Zonder de Maatschappij zouden zij ze zeker niet gekregen hebben De opzichter haalde zij® schouders op. „Het kan zijn dat u gelijk hebt, mijnheer Worth, maar lk wil er liever niets mee te maken hebben." Weer keek Jefferson Worth diep In de oogen van den jonkman en Abe voelde dat zeker iets dat achter gaan" van O. Koop en .Nevelvrouw" van denzelfden componist als vrij nummer. Tavenu, Andijk-West, had als vrij nummer „Zonne lied" van Sam Vlessing gekozen. Crescendo, Noordscharwoude, directeur W. Hespe, zong als vrij nummer „Middernacht" van J. P. J. Wierts Gemengd Koor van Zuidscharwoude onder leiding van den heer P. Pranger, zong als vrij nummer „Mus- schen" van J. P. J. Wierts. Koorvereeniging Bergen, te Bergen, directeur Joh. Brands, zong „De Kinderkruistocht" van Jac. Bonset. Als laatste deelnemende vereeniging kwam het ge mengde koor van de afd. uitmuntendheid, Sint Ceacilia van Noordscharwoude, onder leiding van den heer Jac. N A.1 op het podium, welke vereeniging als verplicht nummer „Licht" van J. P. J. Wierts en als vrij num mer ,JDe Kinderkruistocht" van Jac. Bonset zong. Er ls over het algemeen zeer goed gezongen. De uitslagen. De uitslagen waren als volgt: 3e afd. B. Gemengde Koren, onbekroond: Nieuwe Le ven, Hoogwoud. 2e prijs 280 p., Moedig Voorwaarts. IJmuiden 3e prijs 218 p., Ned. Herv. Kerkkoor .Schagen le prijs 314 punten; 3e afd. A. Mannenkoren, bekroond: De Kennemerzan gers, IJmuiden 2e prijs 284 p.. 3e afd. A. Dameskoren, bekroond: Zanglust, Cal lantsoog 2e prijs 280 p., St. Caecilia. Noordscharwoude lste prijs 310 p.; Excelsior, Dirkshorn 2e prijs 296.; 2e afd. Gemengde koren, bekroond: Kunst en Vriend schap. St. Maarten, le prijs 323 punten; le afd. Dameskoren, bekroond: Crescendo, Noord scharwoude le prijs 353 punten; le afd. Gemengde koren, bekroond: Oefening Kweekt Kennis, Andyk O.. 2e prijs 295 p„ T.A.V.E.N.U., Andijk West, lste prijs 310 p.. Crescendo. Noordscharwoude. le prijs 324% p.. Gemend koor. Zuidscharwoude, lste prijs 323 p.. Koorvereeniging Bergen. Bergen le pr. 322 p.; Afd. uitmuntendheid: St. Caecilia, Noordscharwoude lste prijs 306 punten. Door den heer Wierts werden eenige woorden namens de jury gesproken, waarbij spr. zelde dat men ook nu zeer tevreden was over hetgeen gepresteerd is. Tot hee ren directeuren zeide spr., in het bijzonder wel de noo- dige aandacht te willen besteden aan het literaire ge deelte. Dit moet goed aangevoeld worden, opdat een verhoogde uitvoering van de tekst mogelijk is.Spr bracht woorden van dank aan het hoofdbestuur voor de goede regeling tijdens het concours alsmede aan het gemeen tebestuur voor zijn medewerking. De wlsselprijs die in het bezit was van het dameskoor van „Crescendo" te Noordscharwoude werd toegekend aan Vox Humana te Santpoort, welke vereeniging het hoogste aantal punt ten over het geheele concours behaalde, nJ. 355 p. Des avonds werd de eerewedstrijd gehouden, waar voor zeer veel belangstelling bestond. De uitslagen hier van waren als volgt: Dameskoren: lste prijs Crescendo. Noordscharwoude met 184 pnt. Deze vereeniging verkreeg eveneens de extra-prijs voor het hoogst aantal punten in den eere wedstrijd, n.1. de gouden medaille van het gemeentebe stuur. Verder den extra-prijs voor het hoogste aantal punten van den geheelen wedstrijd, den door Z.E. Pas toor Van Noord beschikbaar gestelden prijs. De tweede eereprljs werd gewonnen door St. Ceacilia. Noordsohar- woude met 175 p. Gemengde koren: lste eereprijs Vox Humana, Sant poort met 181 p., 2e eereprijs Gemengd koor, Zuid scharwoude met 179 p.; 3e eereprijs Koorvereeniging Bergen te Bergen met 170 p. De heer J. P. J. Wierts. die de prijzen bekend maakte, deelde mede. dat ook deze avond weer bijzonder goed ia gezongen. De heer P. J. Mink sloot het concours, met een op wekking tot toetreding tot den Bond. Spr. dankte voor de prettige ontvangst op Langendijk en voor de goede organisatie. Spr. wees op de vele voorbereidingen, welke zijn gemaakt om alles zoo goed in orde te doen zijn. Het volgend concours zal te Bergen worden gehouden. Na nog eenige woorden tot de juryleden te hebben ge richt, in 't bijzonder tot den heer Koop, die als jurylid aftredend is. sloot spr. het concours met een „tot weer ziens in Bergen." Zoo is dan dit concours weer achtèr den rug. De Noordhollandsche Zangersbond kan op een zeer goed geslaagd zangersfeest terugzien en heeft weer een stap gedaan naar het doel van den bond. de vervolmaking van den volkszang. LANGENDIJK. Als exportaardappel naar Engeland komen er grove aardappelen hoofdzakelijk in aanmerking. Daarom is eenigen tijd geleden al een grootere sorteering vastge steld. Deze schijnt evenwel nog niet grof genoeg te zijn, want verscheidene kooplieden beginnen de gewone sorteering. welke bijna alle voor den minimumprijs van f 0.75 per 100 Kg. worden afgenomen, opnieuw te sor- teeren en worden de grootste er uitgehouden. Men heeft Zatrdagavond een vergadering gehouden waarin de mogelijkheid en de wenschelijkheid van een nog grovere sorteering dan de thans bestaande werd besproken. Na eenige discussie besloot men echter om den bestaanden toestand te handhaven. Ook dat nog. De aardappelprijzen zijn nog lager geworden. Steeds meer blijven er onverkocht. In deze week zijn niet min der dan 450.000 Kg. onverkocht gebleven, waarvan on geveer 350.000 Kg. op de belt is geworpen. Maar nu Is er nog een belemmering van den uit- de woorden van den bankier la#: „Wat denk je nu te beginnen „Ik weet het niet. Voor cowboy igaan spelen of In de mijnen gaan werken. In leder geval iets anders dan lk nu gedaan heb. Van die promotor-zaakjes heb ik voorloopig genoeg." „Wat zou je er van zeggen voor mij aan het werk te gaan?" Abe deed een sprong in de luoht. „Voor u te wer ken? En hier? Ik dacht dat u geweigerd hadt aan de combinatie deel te nemen." „Ik heb geweigerd fn de Maatschappij van Green field deel te nemen." „Wilt u daarmee zeggen, mijnheer Worth, dat u hier onafhankelijk en geheel voor uzelf aan het werk wilt gaan, met de volle wetenschap van de kracht van de Maatschappij en van den feitelijken toestand?" „Ik ben besloten het er op te wagen," was het koele bescheid. „Ik heb mijn kapitaal uit de Bank teruggenomen en al mijn belangen ln Rubio City ge liquideerd." „En wat denkt u hier te beginnen" „Ik zou je kunnen gebruiken, wanener je bereid bent hier te blijven," was het zeer voorzichtige antwoord. „Hier blijven? Natuurlijk blijf ik dan hier." Het teekende de beide mannen dat er geen woord ever salaris gesproken werd. Abe doofde de lantaarn uit en geleidde Worth naar buiten, in den nacht. Er heersohte diepe duisternis/ en het eenigste licht dat te bespeuren was, scheen hier en daar uit de vensters, waardoor het hun tenminste mogelijk was de richting van de straat te onderscheiden. Boven hunne hoofden schitterde het gesternte met een glans die alle zwakke pogingen van menschenkinderen beschaamde en de woestijnnacht spreidde zijn vale vleugelen uit over het kleine pionierstadje. Dacht Jefferson Worth. terwijl hij naast den opzich ter voortstrompelde, wellicht aan dien anderen nacht in Gods Handpalm, toen in die eenzaamheid de geest van het land hem verschenen was? „Er is hier beslist behoefte aan electrische verlioh ting", zeidè hij met zijn kleurlooze stem. Toen Jefferson Worth in den volksrestaurant zijn avondeten genuttigd had. gaf hij den wensch te ken nen, een wandeling door de stad te gaan maken. Over al ln de straten zag men trekdiei'en en rijpaarden, wier gedaante zich spookachtig afteekende tegen de muren van halfvoltooide huizen, maar met een verblindende helderheid zichtbaar werd, waar het licht van een ma- Het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Fruit- en Groentenexporte-urs heeft in overleg met het Centraal Bureau van de Veilingen een onderhoud ge had met de directie van de Nederlandsche Bank, over de traagheid, waarmede de Markenoverschrijvingen via de clearing door de Ned. Bank worden afgerekend. Daarbij is gebleken, dat de Ned. Bank wettelijk niet bevoegd is, voorschotten te verleenen op het eventu- eele provenu der Marken, wat tot de taak der parti culiere banken wordt gerekend. Ook hebben eenige Duitsche afnemers geen goedkeu ring ontvangen voor clearing, omdat het Hollandsche contingent inzake de clearing op dat oogenlik was uit geput. Doch wel zyn er nog betalingen voor zuivelpro ducten geschied en hebben verscheidene groentenexpor- teurs nog deviezen ontvangen. De betalingen via de clearing blijven echter over het algemeen langzaam gaan en wordt het ln het belang van den handel ge oordeeld als. daaraan iets kan worden gedaan. Want behalve dat het stagnatie brengt in de bedrijven der exporteurs, waardoor schade wordt geleden, worden hierdoor ook de vellingprijzen gedrukt. Het wordt geacht op den weg der regeering te liggen, om hierin verbetering aan te brengen door b.v. voor een bepaald bedrag garant te blijven bij de Nederlandsche Bank, waardoor de uitbetaling aan de exporteurs zou kunnen worden bespoedigd. Op een of andere wijze moet een oplossing worden gezocht. De handel kan de risico van de clearing niet dragen. Vooral de kleinere expor teurs kunnen geen 20 dagen of langer op hun geld wachten. Voorziening in deze zaak is dan ook een dringende behoefte. voer bijgekomen. Per 1 Juli is het invoerrecht in En geland met de helft verminderd, maar. zooals men mis- mlschien heeft gelezen, mag er in Duitschland 60 pet van den invoer van verleden jaar en twee jaar geleden worden Ingevoerd, waarvoor door de commissie voor contingenteeringen van Groenten en Fruit, te 's Gra- venhage certificaten zullen worden afgegeven. Voor het contingent van 60 pet. zullen de invoerrechten in Duitschland R.M. 1.50 per 100 Kg. bedragen, terwijl voor het meer verzondene, waarvoor men dus geen certifi caat heeft, de invoerrechten R.M. 6 per 100 Kg. zullen zijn. Een aanmerkelijk verschil dus. Er zijn echter van daag. Zaterdag, geen aardappelen voor Duitschland ge kocht en wat is daarvan de oorzaak? Geen der exporteurs heeft nog de daarvoor bestem de certificaten waarop zij recht hebben, ontvangen. En ze hebben er niet op te rekenen, dat de certificaten er vóór den 5den Juli zijn. Het kan nog wel later worden, werd hun medegedeeld. Door deze onzekerheid, of men wel certificaten zal krijgen, durft men de risico niet te aanvaarden om de aardappelen zonder certificaat weg te sturen en later het certificaat er achter aan te zenden, zoodat bij aankomst op de plaats van bestem ming het certificaat aanwezig is. Want als men de certificaten niet op tijd daar kan hebben, zou het In voerrecht van R.M. 6 worden berekend. Maar nu schijnt het, dat België en Italië al volop de gelegenheid hebben om in te voeren, omdat daar alles al in orde is. Hierover geïnterpelleerd, deelde de secretaris van de commissie mede, dat de sohuld van dit alles bij Duitschland ligt. De zaken staan thans zoo, dat de exporteurs niet in de gelegenheid zijn, aardappelen naar Duitschland te verzenden. Men deelde ons mede. dat de aardappelen oogst in Duitschland spoedig volop zal aanvangen, waardoor men de onze niet meer zal noodig hebben. Aan het contingent van 60 pet. verwacht men niet te zullen komen. Als het de schuld van de Duitsche regeering ls, staat het eigenlijk gelijk aan een invoerverbod, want na 5 a 6 Juli zal er volgens de exporteurs nog maar weinig worden verzonden Waren de certificaten verdeeld geweest, dan zou aldus nog een flink kwantum ln de eerste dagen van Juli zijn verzonden. De prijzen zouden daardoor niet hooger zijn geworden, doch de minimumprijs van 75 cent per 100 Kg. is wel heel weinig. En als ze dan nog op de belt worden geworpen ook, Het is gewoonweg treurig. Er zouden er zeker minder op de belt terecht zijn gekomen. Van schipperszode kwam men zich beklagen over een bericht uit Langendijk ln het nummer van Don derdag 1.1., waarin o.m. gezegd wordt: „De motorschuiten van de beide beurtbevrachtingen, van Van Schoorl enz. liggen bijna alle stil." Men deelde ons mee, dat de schippers van Beurs- bevrachting (B.V.V.) het buitengewoon druk hebben; men vaart soms dag en nacht Men komt schuiten te kort, zoodat er van elders moeten worden gehuurd. Men heeft zelfs nog geen gelegenheid gehad, om de motorbooten op te knappen, omdat daarvoor wegens de drukte geen gelegenheid was. Daar bovenstaande mededeeling niet van den ge wonen berichtgever uit „Langendijk" kwam, haast deze zich, dit te vermelden, om de verdenking te ont gaan, dat deze verkeerde mededeeling van "hem af komstig zou zijn. De Verbruikscoöperatie „Nieuw Leven" te Zuid scharwoude voorziet de bij de coöperatie te Alkmaar aangeslotenen reeds eenige jaren van bakkerijproduc ten. Thans heeft de coöperatie te Alkmaar besloten zelf tot de stichting eener bakkerij ever te gaan. gazijn ze bestraalde. Het voetpad was geheel gevuld met mannen, die van de hoeven of uit de kampen na zons-1 ondergang naar de stad gekomen waren, hetzij om hun brieven in ontvangst te nemen, hetzij om inkoopen te doen, opdat er geen uur van den werkdag verloren zou gaan voor den arbeid die hen naar de Woestijn geroe pen had. Zoo bewogen zij zich heen en weer, nu in het volle licht, dan in de duisternis, tezamen in groepjes vóór de ramen van de magazijnen, straks weer opgaande in de massa. Elk oogenblik kwam er een zwaarbeladen wagen of een troep ruiters plotseling en geheimznnig opdagen uit den nacht, terwijl anderen langs denzelfden weg verdwenen en verslonden werden door de duister nis. En als het stralende middelpunt van het tafereel, als het brandpunt van de bedrijvigheid troonde daar het machtige gebouw van de Koningsdal-maatschappij. Deck Jordan had zijn zaak geopend, toen Kingston nog niet meer was dan een pleisterplaats, waar een voorraad van handelsgoederen opgeslagen lag. Er was niemand die iets van Deck wist en hoe hij aan de we- schap kwam, dat het kamp de hoofdplaats van de streek zou worden. Hij was een even innemend als bekwaam man, een weinig gesloten van aard, wist ter dege wat hij koopen moest, betaalde zijn wissels prompt op den vervaldag en behoudens één enkele uitzonde ring verkocht uitsluitend tegen contante betaling. Hierop werd alleen een uitzondering gemaakt ten gunste van het personeel van de Maatschappij. Op voor stel van Deck was intertijd een schikking getroffen met Burk waardoor aan de bedienden van de Maatschappij een crediet verleend werd, in dier voege dat de kassier bij het uitbetalen van de salarissen het bedrag van hun rekening kortte. Deze regeling die Deck de klandizie van het talrijke personeel van de Maatschappij verze kerde, had tot den snellen groei van zijn zaak niet wei nig bijgedragen. Ook de directeur was er ten zeerste mede ingenomen. Nu de Maatschappij dus den kern van Jordan's zaak reeds in handen had, zou hij wanneer hij het geschikte oogenblik gekomen achtte, Deck ge makkelijk kunnen overreden een nog „intiemer" ver bintenis met de Maatschappij aan te gaan. In die rich ting bewoog zich de onvolprezen handelsgeest van de Maatschappij. En Burk had beslist dat die tijd nu ge komen was. en reeds aan Greenfield daarvan bericht Rustig en langzaam zochten Jefferson Worth en zijn metgezel hun weg door de menigte en traden het ma gazijn binnen, waar Deck en zijn staf in de weer waren om de zeer uiteenloopende behoeften van hun begun stigers te bevredigen. Door de openstaande deuren en ZUIDSCHARWOUDE. De heer J. Miedema, vroeger onderwijzer aan de o.J. school alhier, thans te Alkmaar, herdacht Zaterdag onder vele blijken van belangstelling zijn 25-jarig ju bileum. De heeren P. Boon en W. C. Bouman werden aan gewezen om overleg te plegen met den Raad van Be heer, ten einde de mogelijkheid te bepleiten van com binatie der Ned. Herv. kerkelijke gemeenten van Noord- en Zuidscharwoude. NOORDSCHARWOUDE. Het schoolfeest. Begunstigd door mooi weer werd Zaterdag het sohoolfeest der o. 1. school gehouden. De jongste klassen gingen naar Schoorl, Bergen en Egmond aan Zee, waar natuurlyk volop genoten is van den speeltuin, de dui nen en de zee. De oudsten zijn naar Amsterdam geweest, waar o.m. een bezoek gebracht werd aan Artis, terwijl tevens een bezoek aan het vliegveld Schiphol werd gebracht. Van Zaandam naar Amsterdam werd een boottocht gemaakt, wat een aangename afwisseling was. Des avonds kwamen allen weer veilig en wel thuis, opgewacht door de ouders. Het reisje geschiedde met autobussen van de N.V. H.AB.O. De afd. van den A.N.G.O.B. hield dezer dagen een huishoudelijke vergadering. Medegedeeld werd, dat van het Blauwe Weekraadsel 56 goede oplossingen waren ingekomen. Bjj loting zijn 14 prijsjes toegekend. Beslo ten werd een abonnement te nemen op de Wegwijzer. Verder besloot men adhaesie te betuigen met de motie aangenomen op de meeting te Leeuwarden. Aan de mee ting te Velsen en den landdag te Bakkum zal woeden deelgenomen. De beschrijvingsbrief voor de algem. ver gadering te Zaandam op 22 en 23 Juli werd behandeld Als afgevaardigden werden gekozen de heeren S. van der Neer en P. de Jong, als plaatsvervanger de heer P. Paariberg. z ij p e SCHAGERBRUO. Geen persoonlijke ongelukken Zondagmiddag heeft opnieuw een botsing tusschen 2 auto's plaats gehad op den Rijksweg bij Stolpervlotbrug De heer J. S. van Schagen kwam daarbij, komende uit de richting Oallantsoog met zijn nieuwe .Rockne" in aanraking met een uit de richting Alkmaar komende „Ohevrolet", afkomstig uit Groningen. Ons werd medegedeeld, dat beide auto!s niet snel re den, doch de beschadiging aan beide wagens was van dien aard. dat tooh de botsing vrij hevig was geweest. Van de „Rockne" was het rechter spatbord flink ge deukt, de voorwielen stonden naar elkaar toe en ver der was nog eenige schade ontstaan. De „Chevrolet1* was in de flank aangereden en droeg daar de ken- teekenen ervan. Met dezen wagen werd zoo sterk ge remd. dat de remmen ln brand vlogen, en toch kon een botsing niet meer worden voorkomen. De heer S. reed nog maar pas met zijn „Rockne", het gaspedaal was zelfs nog geringd, zoodat nog niet met te groots snelheid kon worden gereden. Maar misschien is juist het nieuwe voor den heer S. wel oorzaak geworden van deze aanrijding. Intusschen is, ofschoon gelukkig ditmaal geen per soonlijke ongelukken voorkwamen, opnieuw gebleken, hoe noodzakelijk het is dat op deze gevaarlijke plaats maatregelen worden getroffen, opdat hier vrij zióht komt. De „Chevrolet" geraakte naar de reparatieinrichting van de firma De Moor, Schagerbrug, terwijl de firma Plevier te Schagen zich ontfermde over de „Rockne." sint maarten. EENIGENBURG. Vrijdag 30 Juni maakten de kinderen der openbars school alhier hun jaarlijksch schoolreisje. De tocht was ditmaal naar LJmuiden, waar visóhhallen, haven en sluizen bezichtigd werden. Daarna vertrok men naar Schiphol, dat door de A.N.W.B.-feesten een extra fleu rig aanzien had. Op den terugreis pleisterde men in den nieuwen speeltuin te Bergen. Dit had een bezwaar, n.1. dat het groote moeite kostte, oud en jong hier weer vandaan te krijgen! Vroolijk en zeer voldaan over den heerlijken dag kwam men tegen half 10 weer thuis. Een woord van hartelijken dank aan allen, die door gulle bijdragen dit feest mogelijk njaakten, en vooral aan hen, die zelf geen kinderen op school hadden, is hier wel op zyn plaats. De fa. Spaans zorgde tot volls tevredenheid voor het vervoer met haar prima autobus. GEMEENTE ST. MAARTEN. Burgerlijke stand over de maand Juni. Geboren: Arie. zoon van Gerrit Jongens en Adriaan- tje Groet; Jannetje, dochter van Pi eter Kistemaker en Antej Appel. Ondertrouwd: Petrus Schuit, oud 34 jaren en Anna Christina Zutt, oud 23 jaren; Evert Barten, oud 24 ja ren en Grietje Hemrner. oud 22 jaren. Gehuwd: Petrus Hubertus Hufkens, oud 21 jaren en Aagje Burger, oud 25 jaren. Echtscheiding: tusschen Coraelia Paariberg en Trijn tje Schoorl. wonende te Alkmaar. Overleden: Elisabeth de Vos, oud 78 Jaren, weduwe van Jacob Smit uit de loods die achter het gebouw was opgetrokken, werden voortdurend levensmiddelen en manufacturen, aardewerk, dekens, paardetuig en gereedschappen aan gedragen. In het midden van die drukte hield Deck een leven dig gesprek met een bezoeker die eenige inkoopen wenschte uit te voeren. „Hoor eens, Sam, ik zou je dolgraag van dienst willen zijn, wanneer dat mij mogelijk was, maar je weet dat hier alles boter bij de visch is en van dien regel kan ik onmogelijk afwijken. Wanneer lk voor jou een uit zondering maak. dan moet ik dat morgen voor ieder ander doen en dat kan ik niet." „Maar de heeren van de Maatschappij betalen toch ook niet contant. Er zijn er nog zooveel meer die hier kunnen krijgen wat zij noodig hebben, zonder dat hun gevraagd wordt, of zij wel bij de Maatschappij werk zaam zijn." „Neen, dat is alleen voor de Maatschappij: daar heb ben wij een afspraak mee gemaakt, dat mijn vorderin gen van het salaris worden ingehouden." „Ja, dat weet ik, maar je zult toch op den duur on dervinden dat je zaak het tenslotte van de landbou wers hebben moet. Wij zijn hier en wij blijven hier, no^ lang nadat die kanaalgravers en ezelvilders al lang weer verdwenen zijn en dan zal het geld van ons moe ten komen. En als het eenmaal zoo ver ls, dan steunen wij natuurlijk het liefst die zaken, die óns nu gesteund hebben." Deck had Jefferson Worth en den opzichter zien bin nenkomen, aangelokt door het luidruchtig gesprek, kwamen zij nu nader. Abe meende op te merken dat Deck zijn metgezel herkende op het gelaat van Worth was daarvan niets te bespeuren. Deck antwoordde zijn klant: „Dat is een waar woord dat je daar zegt, Sam, en ik zou niets liever willen dan dat ik iederen landbouwers van het Koningsdal kon ondersteunen, maar ik kan het nu eenmaal niet." Vóórdat Sam iets kon antwoorden, klonk op eens d« rustige stem van Jefferson Worth: „Is die hoeve waar u van spreekt, uw eigendom?" De landbouwer keerde zich plotseling om. „Het Ie, zoo- als u zegt, patroon. Ik doe er tenminste hard mijn best voor en ik zwoeg van den morgen tot den avond en ik geef geen cent uit, totdat lk mijn oogst binnenhaal en daar geld voor maak en dan ben lk er doorheen. „Mij dunkt, dat de zwaarste kosten op het begin druk ken, niet waar?" vroeg Worth. Wordt vervolgd;

Schager Courant | 1933 | | pagina 7