Alteicci Niiiis- Wereldconferentie. IJsland. Van de Uitgevers: N.Y. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. DERDE BOODSCHAP VAN PRESIDENT ROOSEVELT Tekst van de Amerikaansche verklaring gepubliceerd Autobusongeluk bij Dusseldorp Na een vlucht van 1500 K.M. te Reykjavik aangekomen CENTRUM-PARTIJ ONTBONDEN Vreemde oorlogsschepen in Denemarken Nieuwe huwelijkswetgeving in Spanje Donderdag 6 Juli 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9307 fOURAÏT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jtentiên nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno,i inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.; DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Verdaging der conferentie thans onver mijdelijk? Londen, 5 Juli (V.D.). De lang verwach te verklaring der Amerikaansche delegatie is hedenavond gepubliceerd. Deze verklaring komt in hoofdzaak neer op een vvensch tot voortzetting der onderhandelingen der eco nomische wereldconferentie. De verklaring luidt ongeveer als volgt: De Amerikaansche president heeft duidelijk ge maakt, dat een tijdelijke stabilisatie op het oogen- Wik doelloos is. Roosevelt roept de economische we reldconferentie op haar fundamenteel werk ten einde te voeren, nl. het tot stand brengen van een verlichting der maatregelen der verschillende sta ten voor een verzachting en genezing der economi sche kwalen. Na als te voren hecht Roosevelt het grootste belang aan het succes en de samenwerking der conferentie, waarbij hij de volgende bijzonder heden uiteenzet: „De nieuwe waardeering van den dollar in ver houding tot de Amerikaansche goederen is een doel stelling waarvan de regeering en het volk van Ame rika niet kunnen worden afgeleid De waarde van den dollar met betrekking tot de buitenlandsche va luta's kan voor ons niet van onmiddellijk belang zijn. De koerswaarde van den dollar zal er in laatste instantie van afhangen, in hoeverre de andere vol keren succes hebben bij het doen stijgen der prijzen voor hunne goederen in verhouding tot hunne valu ta's en kan niet worden vastgelegd, voor in dezen zekerheid bestaat. Overigens is Roosevelt het, aldu3 de verklaring verder, eens met de in het Engelsche Lagerhuis af gelegde verklaring. Hij staat op het standpunt, dat een terugkeer tot den gouden standaard het uitein delijk doel van Amerika zou kunnen zijn, wanneer hiervoor de noodigo voorwaarden veilig gesteld zijn. Amerika moet zich echter volkomen vrijheid voor behouden met betrekking tot de keuze van het tijd stip en de pariteit. De urgentste taak is de prijzen weer op een niveau te brengen waarop de industrie en voor alles de landbouw met winst kan werken. De tweede taak is de eenmaal bereikte prijsaan passing in stand te houden. Een verder probleem, dat door de conferentie zou kunnen worden besproken is welken rol goud en zil ver moeten spelen, wanneer de aanpassing veilig ge steld is. Ten slotte wordt verklaard: Wij kunnen nauwe lijks aannemen, dat ons, volgens onzen plicht inge nomen standpunt in de minder belangrijke kwestie der tijdelijke stabilisatie het verder voeren van de onderhandelingen op eenigerlei wijze zou kunnen be ïnvloeden. De indruk In conferentiekringen. In conferentiekringen is men van opvatting, dat een verdaging thans onvermijdelijk is. Het besluit hierover zal worden genomen in de plenaire zitting van Vrijdag a.s. Eenige commissies zullen echter hare werkzaamheden voortzetten. Roosevelt wil een „indexvaluta" invoeren. Uit New York, 5 Juli (V.D.): Naar uniyersal" meldt, is Roosevelt voornemens een „indexvaluta ter ondersteuning van het Ameri- ï?ai,ns.f saneeringsplan in te voeren. Het uitvoer verbod van goud blijft gehandhaafd. Behalve de aan wezige goudvoorraad moet zilver dienen tot dekking van deze indexvaluta." 'f ,noodzakelijk om de interne koopkracht veilig te stellen. Het indexvaluta-program, aat sedert de terugkeer van den president te Was hington ononderbroken onderwerp van bespreking ?c Lmet toonaan*evende persoonlijkheden. aldus dit bericht een der koenste plannén van de ïegecring-Roosevelt. Het gaat hier om een proef, waarbij Roosevelt bereid is desnoods 5 tot 6 verschil lende wegen te bewandelen tot de juiste gevonden Is. Een wijziging van het goudgehalte van den dollar is hiervoor echter niet noodig. Roosevelt aldus wordt verder gemeld is er van overtuigd, dat de conferentie voortgezet zal wor den. Het beste bewijs daarvoor is, dat de nieuwe Zweedsche gezant, Steinhardt, met de laatste instruc ties van Roosevelt naar Londen is gezonden. Roosevelt houdt het voor noodzakelijk, dat de Eu- ropeesche landen hun begrootingen en de rationale valuta's in ieder geval aanpassen aan de prijzen in het eigen land. Roosevelt is in dit geval bereid den anderen staten goud als dekking af te geven. Bus met 52 vrouwen er In omgeslagen. 18 Vrouwen moesten naar het ziekenhuis. Mettmann, (bij Dusseldorp) 5 Juli (V.D.) Benige leden van de evangelische vrouwen vereen l- ging uit Walsum bij Duisbug hebben vandaag met drie autobussen een uitstapje gemaakt. Een der wagens, waarin 52 vrouwen hadden plaats genomen, reed een steilen weg af naar beneden. De chauffeur verloor het meesterschap over zijn stuur, zoodat de wagen omsloeg en tegen een boom terecht kwam. Op drie na werden alle vrouwen min of meer ernstig gewond. Een roode kruiscolonne onder leiding van twee dokters was spoedig ter plaatse. Achttien vrouwen moesten naar een ziekenhuis worden over gebracht. Men verwacht, dat dezen allen Donderdag naar huis zullen kunnen terugkeeren. VOOR DE KLAS VERMOORD. Daad van een waanzinnige te Essen Wolff meldt uit Essen: In het voorstadje Ueberruhr is gistermiddag een on derwijzeres, die voor de klas stond, vermoord. De 21- jarige schoenmakersgezel Ronig, die korten tijd geleden uit het krankzinnigengesticht ontslagen werd, drong een meisjesklasse van de katholieke volksschool binnen en stortte zich met een dolk op de 43-jarige onderwijzeres, die aan het lesgeven was. Door verscheiden steken in de borst en het hoofd werd de vrouw door den krank zinnige gedood. De kinderen zagen hoe déxmoord werd gepleegd, zonder iets te kunnen doen. De dader vluchtte, maar kon kort daarop worden aangehouden. VERZWOLGEN VISSCHERSDORP. Komt weer te voorschijn. Reuter seint uit Bombay: Nabij Tellicherry in Noord-Malakka is een visschers- dorp, dat in 1895 door de zee werd verzwolgen weer driöog gekomen. Het land stijgt geleidelijk omhoog en velen zoeken thans naar overblijfselen van het oude dorp. Het vliegende Engelsche echtpaar, Mr. ten Mrs. Mol- llson, is na den mislukten eersten start met hun vliegtuig .Seafarer", thans weer gereed op het strand van Pendine voor een nieuwe poging voor den sprong over den Oceaan, Jimmy Mollison en Amy Mollison Johnson zullen, zoo bekend is, samen trachten veilig New York te bereiken en dan vandaar naar Bagdad te vliegen terug over den Oceaan om het wereld-af standsrecord te verbeteren. De start vertraagd. Slecht weer boven den Oceaan. Het N.T.A, seinde gisteravond uit Londen.: Door de slechte weersgesteldheid heeft het echtpaar Mollison het vertrek voor zijn transatlantische vlucht uitgesteld. Het plan was om gistermorgen van Pendine (Wales) te vertrekken, doch ongunstige berichten over het weer boven den oceaan hebben het echtpaar Molli son van gedachten doen veranderen. Indien in den loop van den dag gunstiger berichten binnenkomen, zullen zij waarschijnlijk hedenavond hun tocht aanvan- gea Gistermiddag om één uur is het Italiaansche lucht eskader onder generaal Balbo uit Londonderry naar Reykjavik op IJsland vertrokken, waar het gistermid dag, na een vlucht van 1500 K.M., om 16.55 is aange komen. Een vlot vertrek uit Londonderry. Groote belangstelling. Omtrent het vertrek van het eskader van Balbo uit Londonderry meldt V.D. nog: Het Italiaansche eskader van 24 watervliegtuigen is hedenmiddag te 12.40 uur onder commando van gene raal Balbo van Culrn »re Point bij Londonderry ver trokken voor de derde étappe van de Oceaanvlucht naar Chicago. Een reusachtige menschenmenigte was reeds gedurende vele uren vóór den start aanwezig en juichte de Italiaansche vliegers bij het vertrek harte lijk toe. Nadat kolonel Longo de bemanning had medegedeeld, dat de weerberichten op het traject naar IJslarid gun stig luiden en hen op het vertrek had voorbereid, ariveerde geneaal Balbo als laatste uit Londonderry. Hij wensclite den vliegers veel geluk op hun verderen tocht over den Oceaan waarna hij zich aan boord van zijn machine inscheepte. Vele hooge Engelsche en Ita liaansche ambtenaren en functionarissen woonden den start bij. Het eerste vliegtuig, dat omhoog ging, was het toestel van Balbo. De anderen volgden met regelmatige tus- DE TE VOLGEN ROUTE. sohenpoozen op korten afstand. Te één uur waren alle machines de lucht in. Na een cirkel boven de kust te hebben beschreven, verdween het eskader in westelijke richting op weg naar Reykpjavik. Onderzeeërs en torpedobooten op de route. Reuter seint uit Rome: Naar wordt bericht hebben twee onderzeeërs en twee kleine torpedobooten, die zich sedert eind Juni te St. John in New Foudland bevonden, die haven verlaten om zich in één lijn op te stellen langs de route, die het eskader van generaal Balbo zal volgen, ten einde de radiografische verbinding te verzekeren. Weer terugverwacht in ons land. Amsterdam. De rijksbetonningsdienst heeft de ba kens, waaraan de Italiaansche vliegtuigen op het bui ten-Y bevestigd waren, gewijzigd. De drijvers zijn ver wijderd en vervangen door verankerde stokken. Ook daaruit blijkt, dat men het eskader na terugkomst uit Amerika, opnieuw alhier verwacht. Het vernielde Italiaansche vliegtuig. De Ned. Marine zal het demonteeren. Gistermorgen werd door den Italiaanschen vlieger-of ficier kapitein Babbi en eenige technici de, bij aan komst van Balbo's eskader vernielde Savola-vliegboot nader onderzocht. Besloten is. dat de Nederlandsche marine het toestel zal demonteeren. waarbij dan zal blijken, welke onderdeelen nog geschikt zijn, om naar Italië te worden teruggezonden. In overleg met Hitier. Wolff. De Duitsche Centrumpartij pu bliceerde gisteravond laat een communiqué, volgens hetwelk het Centrum op grond van den volkomen veranderden politieken toe stand in overleg met den rijkskanselier be sloten heeft de partij onmiddellijk te ont binden. Berlijn: 5 Juli (V.D.). Het ontbindingsbesluit van het Centrum luidt als volgt: De politieke omwenteling heeft het Duitsche staats leven op een volkomen nieuwe basis geplaatst, die geen ruimte meer laat voor een tot voor kort moge lijke partijpolitieke activiteit. De Duitsche Centrum partij ontbindt zich derhalve in overeenstemming met den Rijskanselier Hitier onmiddellijk. Met deze ontbinding wordt echter aan hare aan hangers de mogelijkheid geboden hun krachten en ervaringen zonder voorbehoud ter beschikking te stellen van het onder leiding van den rijkskanselier staande Nationale Front in positieve medewerking in de beteekenis van versterking van onze natio nale, sociale, economische en cultureele verhoudin gen en tot medewerking aan den opbouw van een nieuwe orde in den rechtsstaat. De Centrumspartij voltrekt de noodzakelijke organistorische liquidatie met zooveel mogelijk spoed. Zij mag er hierbij loyaal op rekenen, dat de afwikkelingswerkzaamheden niet worden gestoord, dat de in beslag neming van goe deren, die tot dusverre partijbezit waren en politieke arrestaties v^p voormalige partijleden in dc toe komst achterwege zullen blijven en dat reeds gear resteerden weer worden vrijgelaten voor zoover geen verdenking bestaat van strafbare daden. Zij geeft verder uiting aan de gerechtvaardigde hoop, dat degenen, die tot dusverre aanhanger waren van de Centrumpartij door den leider der nat.soc. be weging in de toekomst beschermd zullen worden te gen laster en achteruitzetten en dat de katholieke tot de nationale staat positief staande pers dezelfde be handeling zal ondervinden als de overige nationale pers. Den afgevaardigden in rijksdag, landdagen en ge meenteraden is met betrekking tot de handhaving hunner mandaten volkomen vrijheid van besluit ge geven. De leden van de voormalige centrum fracties treden dus niet gesloten als hospitanten in de fracties der NSDAP, maar blijven vooreerst zonder fractie en hou den alleen door verbindingsmannen voeling met de fractie der NSDAP. De aanstelling dezer vertrouwensmannen zal ge schieden in onmiddellijk overleg met de bevoegde fractievoorzitters der N.S.D.A.P. In overeenstemming met den rijkskanselier Hitier en de bevoegde fractievoorzitters der NSDAP wordt als verbindingsman van de voormalige rijksdagfrac tie van het centrum aangewezen dr. Hackelsbergei bij de rijksdagfractie der NSDAP. De schepen van drie groote mogendhe den laten er hun anker vallen. V.D. verneemt uit Kopenhagen: De Duitsche kruiser „Leipzig" heeft gistermorgen onderweg van Koningsbergen naar Wilhelmshafen, in de bocht van Aarhus hef anker laten vallen. Verder zijn gister 14 Engelsche oorlogsschepen, waaronder de groote kruiser Cairo", 9 destroyers, 3 onderzeeërs en een depotschip in Kopenhagen aan gekomen, waar zij gemeerd hebben aan dc kade Lange Linie. Het admiraalschip „Nelson", dat 40000 ton meet, zal in de eerstvolgende dagen met admi raal Kelly aan boord, eveneens arriveeren. Het be zoek van de Engelsche vloot duurt tot 17 Juli. Nader uit Kopenhagen: Behalve de reeds gemelde Engelsche en Duitsche oorlogsschepen is ook een Fransch marinevaartuig alhier aangekomen., waar hedenmorgen door kort sluiting een benzine-ontploffing is ontstaan. Een ,li«* der bemanning bekwam ernstige brandwonden. De bemanning slaagde er in bijgestaan door de Engel sche oorlogsschepen, de door de explosie ontstane brand meester te worden. Verbreking van de huwelijkstrouw zal worden gestraft. De Spaansche Cortes heeft, zoo meldt Reuter, een nieuwe huwelijkswetgeving in behandeling, welke o.m. de volgende bepalingen inhoudt: Een weduwe mag pas 301 dagen na den dood van haar echtgenoot opnieuw trouwen. Mannen mogen huwen op 16- en vrouwen op 14- jarigen leeftijd. Voogden of hun kinderen mogen niet trouwen met de beschermelingen van den voogd. Het huwelijk tusschen neven en nichten uit den len en Een graad is verboden. Tegen degenen die een huwelijksbelofte breken, zal evenals in Engeland, een vervolging ingesteld en een eisch tot schadevergoeding kunnen worden in gediend. AUTOBUS IN EEN RAVIJN GESTORT. Vier dooden en 12 gewonden. Een autobus van den dienst tusschen Oran en Flem- cen is gisteravond op 10 K.M. afstand van deze laatste plaats in een ravijn gestort. Hierdoor zijn vier personen gedood en 12 min of meer ernstig gewond.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1