De Brabantsche Brief van VALSCHE RENTEZEGELS De aardbeving op Zuid-Sumatra UI venhout. 4 Juli 1933. Menier, Van de week, na 'nen gèèf zomerschen dag. zaten Trui en ikke veur ons deur, 'n "bietje te bekomen van 't zware akkerwerk van d'n verganen dag Aan den Westkaant hen gen plakaten gloeien,d oran je in de loeht, om stil te worren van gepeinzen. En de stilte van d'n koelen avond, waarin oew kleeren droogden van 't zweet, oew vel weer koel en strak trok over oew moei lijf, malsche loeht deur oew longen spoelde, oew handen weer tot rust kwamen van beven de vermoeienis, in die lekkere rust van d'n klèèren avond, die as kouwen appelmoes deur oew keel gong, zaten me samen zo'n bietje gedachteloos te turen, naar 't wonder van dieën avondhemel, waarin d' ndag uit- gloeide Uitdoofde jn de klonters vuur die verspreid hon- gen boven d'n pèèrs-pèèrlmoeren ender, daar gunder, aan 't end van de weareld, waarachter de zon, as 'n veuls te zware goudsblom was neergebogen aan d'ren zwakken steeL De heele èèrde leek verkoperd. Rosse gloeiing vloeide uit d'n kim over veld en akkers; drilde tusschen het gewas op de bloeiende slooten; hong onder aan de krui nen van 't geboomte, lijk gouwen passement. De heele schepping lag te smeulen in rossen weer schijn. „Wa-d-is 't toch schoon, ee". zee Ik teugen m'n Trui, maar omda 'k van heel d'n dag nie veul had gepraat, uren gezwegen, onder d'n zwaren laandarbeid en ge zwegen onder deuze rimpellooze rust ook, lag m'n stem nog vast in m'n keel en Trui verstond er nikske van. Toch vroeg ze. na tien minuten of ik iets gezegd had. Ik schudde ra'nen kop. langzaam lui. waant htf zat mee m'n oogen vastgehaakt aan 't hemelsch kleu- rengoud, da gestager doofde, verzuipend in d'n komenden nacht ,.'t Wordt frisscher," zee Trui en ze vreef mee d'r haanden over d'r bovenèrmen. „Slapte lekker op, Trui." „Hajaawoe," geeuwde ze. Toen vloog er 'n vliegmachine, mee licht op, over ons stille durpke. Lijk 'nen reuzen-glazenmaker, zo'n breed- gevlerkte libel, sting 't gonzend mekaniek op z'n vleu gels in de duisterende loeht Toen zwenkte-n-ie. glee verder ln vaste vaart en as 'n gloeiend oog. zoow hield z'n rooie licht ons vast. tot ie vergong in de onendigheid. zinkende naar d'n ender. „Net 'nen nachtuil," gromde Trui. „Roofgier," zee ik. „Hoezoow?" „Hij rooft hier de avondrust. Hee mee z'n vlerken de herindering aan d'n zonsondergaank kapotgevlogen. Hij hee-d-*n smerige krats getrokken op deuzen avond, die gekleefd was mee 'n vlies van 't avondgoud!" „Zeg, Vlies-van-avondgoud, stikt oew pepke weer 's aan; ge zit te ijlen!" „Weljot, snotvergeeme. daar kan 'k woeiend om wor ren. Dieë luchtvagebond steelt 't sohonste stukske van m'nen dag weg! Is-t-nie nouw effe belaaitafeld!" „Pakt oew fiets en gaat 'm na", vernukte Trui me. „En as ge 'm te pakken hedt, dan vraagde ijskoud oew gouwen Vlies terug." Ondertusschen waren we allebei klaarwakker gewor- ren. „Ik kan er niks aan doen," zee Trui. die al d'r frls- schigheid vergeten was: ,,'t bleft toch 'n schoon gezicht, die vliegmachinisten in de loeht." „Da wèl" zee ik: „maar 'k zie op deuzen oogenblik liever die vleermuis kek, daar ga ze!" Sluiker viel d'n avond om ons henen, 'n nachtwinde- ke rauschte deur de blaren en fel flitste-n-'t gepiep van d'n krekel deur de heimelijke stilte. De sterrekens wie ren één veur één aangestoken, lijk lanteerntjes op 'nen laangen weg en Trui schoof 'n bietje dichter teugen me aan: „waant dieën èrm wordt zoow koud" zee ze. Trui zat omhoog te turen in diën wonderen hemel koepel, waarin 't leste uur al zooveul gebeurd was. 't Maantje «.begost te klimmen, naar de sterren toe, nouw en dan verdoken achter 't rag van wolkenslierten, waar 't nouw en dan deurhenen stak, as 'nen grooten teen deur 'nen kapotten sok. „Waar kek te naar. Trui?" „Zouw ie nog trugkomen?" „Wie?" „Wie? Dieën vliegert natuurlijk!" „"k Gleuf, da ge nog meer mee dieën vliegert op hedt dan mee mijn?" „Jouw zie Tc alle dagen," zee ze, steeds ik de loeht kijkende. „Witte wa'k wel 's denk, Dré?" „Joost zal 't weten." „Wa m'n vader en moeder zeggen zouwen, as ze nog 's verom konnen komen." Ik knikte. „Hoe laank zyn ze persies al eh Trui?" „Van vaders is 't vleejen maand zes en dartlg jaren geworren; van moeders wordt 't van 't jaar negenen twintig, 't jaar da me-n-ons Pietje ok af moesten ge ven." Effen zwegen we. „Waar bleft d'n tijd!" „Waar bleft d'n tijd!" ,,'k Zie moeders nog thuiskomen", gong Trui. veur d'r eigen deur: „toen ze veur 't eerst in 't pèèrdetram- meke had gerejen." Daarop teugen mijn: „ochirrekes, Dré. daar hadde bij motten zijn. toen vader veur 't eerst in 's spoor had gezeten! 't Was op 'nen winteravond, dat ie thuiskwam Hij was 'n week weg gewiest, de kaanten von Amster- oam op. Hij moest daar 'nen eed gaan doen of zoow iets, veur 't een of aandere voogdijschap. Ja. wa was 't ok alweer..." en ze wreef over d'r veurhoofd: ,,'t is ok allegaar alweer zoow laank gelejen. Ik eh ik ken de jouw nog gineens." Ja, amlco, wij kennen mekaar al van ons tiende jaar af...! Zoowlaank as ik heugen kan, bestaat er 'n Trui in m'n leven. „En toen. Truike?" „Toen hee-t-ie 'nen heelen avond verteld, van de spoor da-d-over ijzeren gleuven ree, en... zonder pèèrden er- veur!" Lijk 'nen plotseüngen sturm, zoow raasde-n-er op da-droogenblik 'n automobiel veurby Z'n zoeklichten spookten in de boomen as bliksems. „Kek nouw 's," zee ik toen. „Die heet-t-ie al nie meer gekend." „En de vliegmachienen dan!" zee Trui. „Sjuust, en de vliegmachienen! De brave kearel zouw zelfs gin weg meer weten Trui, in z'n eigen bedrijf. Machines, machines en allemaal machines.' „En as ik nog denk aan de olie-laamp, Dré! Ik weet nog. da moeder bij ons is komen kijken, naar onze eerste lampe-helge. „Da's nouw effectief daglicht," zee 't goeie mensch. En nouw... knip, licht! Knip uit!" „En de tondeldoozen dan, Trui?" Ja," zuchte ze: „die eerste lucifers. Glnmensch mocht er aankomen, as vader! Me versleten ze veur wonders van de hel." En zoow, amico, zoow leefden me even terug, in onze kinderjaren. We vonden 't toch ginnen slechten tijd. Da Trul's vader in acht a tien dagen tijd op-en-neer naar Am sterdam was gewiest, da tie daar van Haarlem af gere jen had in' nen spookwagen-zonder-pèèrden erveur, daar heb ik ze by mijn thuis nog over heuren praten- Da was 'n eer veur Ulvenhout, da-d-'nen Ulvenhouter daar in gedurfd had! „Trui," zee ik toen: „da's nouw allemaal zoow ver- aanderd In enkele tientallen van jaren. Wij die 't zei- vers meegemokt hebben, wij weten hoe kort diën tijd toch eigeniyk is gewist!" ,Houd er van op,' zee Trui, 'n bietje witjes. ,En denk nouw 's aan de radioow Trui, aan de on derzeebooten aa nzo'nen tocht van vieren-twintig wa tervliegtuigen over de weareldzeeën, naar aandere wea- relddeelen „Om bang te worren, Dré van 't menschenverstaand!" „Veural" gong ik deur: „as ge nagaat, da diep soort van veuruitgaank er eenen ié, die mee de snel heid gaat van 'nen vallenden steen. Steeds sneller, harder, gaauwer, in suizenden vaart en... onuw staan me nóg pas aan 't gTOote begin! Te denken, dat er menschen geleefd hebben, honderden jaren laank, die 't bestaan van ijzer nie kenden. En as ze 't ijzer ken den, dan zijn er eeuwen noodig gewist, veur 't eerste ijzeren... schip de zee opging. 'n Halve eeuw was al voldoende om jouw vaders ..spookspoor" te veraanderen in „illektrike" spoor, da- d-in 100 KM. vaart over de èèrde vliegt, onder de èèr de, in de weareldstejen, boven de èèrde over ijzeren en betonnen viaducten." „Schei uit, Dré," flusterde Trui, kleintjes as 'n muis- ke. Maar ik kon nie: 'k zag de film van 't nuuwe leven veur me afdraaien, daghelder, deur d'n diepen zomer nacht. En nouw, Truike" Gij vindt 't toch gewoon, doodgewoon, da-d-'nen vent, o fn blèèrende juffer, die in Amerika te zingen staan, in ons huis gebeurd worren!" Trui knikte, 't Is zoow," zee ze heesch. „Toch versleten ze weinig jaren gelejen, de tellefon nog veur 'n wonder, Trui! In de stad wordt nie meer gewerkt. Schrijven doen ze machinaal. De vloer vegen ze mee 'n machren, In de hulzen is dag en nacht, en altij ko kend water in veurraad. Stoken is nie meer noodig. De mensch hee alle natuurwetten gebroken as braand- hout Hij vaart onder water lijk 'nen visch. Trekt deur de lochten lijk de trekveugels. En... deze veuruitgaank gaat deur, deur, altij deur, maar altij versneld, lijk dieën vallenden steen. De leste tien jaren is er hon derd keer zoowveul gebeurd, as de veftig jaren daar veur. De komende tien jaren gebeurt honderd keer zoowveul as de gepasseerde tien. Er zal wa nuuws komen veur de illetrlek. As dad-d-er is- zal de zon nie meer ondergaan!" Hier schrok ik van m'n eigen, amlco! Ik zag de geplaagde menschheid in 't eeuwige „dag"- licht. Ik zag d' ngrooten troost van d'n milden avond der menschheid afgenomen. Trui kneep me in m'nen èrm. „Nie meer, Dré, lk wor baaig Maar ik kós nie ophouwen. De film liep deur, deur, zonder ophouwen altijd deur. „Onze perducten, Trui, die laten ze teugeswoorig groeien en rijpen in enkele weken tyds. De wetenschap zal straks op 'n haandsvolleke éérde verrichten, waar wij groote akkers veur moeten bewerken! Alle arbeid zal éénmaal, binnen de veftig jaren, ophouwen! En daarmee... 't grotste geluk van de menschheid. Rijkdom zal nie meer bestaan. Evenmin as èremoei. Me krijgen 'n nommer. En nommer 78933456 krijgt op 't staatskan toor op 'n bonneke, dat ie in 'n ellektrieken machien mot stoppen, z"en winterveurraad, drie onderbroeken, twee paar schoenen enzooveurt. 't Ulectrieke machien noteert. Ginmensch is daar veur noodig. Alle trots, alle hoop, alle... God vergeef me, alle geloof zal verdwenen. Alle respect, 't gezin, de liefde, de trouw 't wordt overbodig en dus onbestaanbaar!" En dan dan is de hel geschapen. Trui! „Dré," snikte Trui. Jk geleuf da ge gelijkt hedt. Hoe verschrikkelijk of 't ok is wa ge zegt, ik begrijp da-d-et nie aanders kan." „Zoow is 't, Trui! Me staan op d'n durpel van dieën grooten omzwaai. En da-d-alleen, da-d alleen is hoogst waarschijnlijk de ellende, die wij vandaag „crisis" noe men. 't Is 'n veurpruufke! We hebben niks aan de ge schiedenis. Niks! Die kan ons niks leeren veur de toe komst.' waant in de geschiedenis bestond de menschneid nie uit louter perfesters! De weareld wordt zóów vol- mokt, dat ze in volmoktheid stikken zal. En al 't geklets in Londen over goud, over Ouchy. over weet-ik veul da's dapkes zetten op 'n broek die tot d'n draad versleten Is! En nouw gaan me naar bed!" Amioo, 'k ben méér as vol. Meer as vol! Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen tot avoe DRé. TIENDUIZEND VALSCHE ZEGELS TE VLISSINGEN IN BESLAG GENOMEN. IN TOTAAL ZIJN 50.000 ZEGELS GEDRUKT. Twee Rotterdamsche drukkerspatroons gearresteerd. Verleden week Donderdag werd bij den Raad van Arbeid te Rotterdam ontdekt, dat op kaarten valsche rentezegels waren geplakt van 60 cent. De kaarten zijn afkomstig van de Scheepvaart Maatschappij, die de ze gels gekocht bleek te hebben van een sleepbootonder neming aan de Boompjes. Deze onderneming had ze weer gekocht van een zekeren S. K.. wonende aan de Wolphaertbocht. Deze werd aangehouden en hoewel hij ontkende, in het Huis van Bewaring opgesloten. Maan dag werden te Vlissingen aangehouden twee Rotterdam mers W. de S. en W. C. R., die in het bezit waren van tienduizend valsche; zegels. Zij probeerden eerst de po* fitte met een zeer fantastisch verhaal om den tuin te 'eiden; maar moesten tenslotte een bekentenis afleggen "1? reiden, zegels van een drukker in Rotterdam te heb ben ontvangen om deze uit te geven. In de drukkerij werd een inval gedaan, waarna de firmanten A. T. en J. v. O. van de Wolphaertbocht werden gearresteerd. In de drukkerij werden eenige duizenden valsche zegels gevonden. De cliché's voor het maken van de valsche zegels bleken door een clichéfabriek te Rotterdam af komstig te zijn. waarvan de chef A. H. A. D. werd ge arresteerd. Deze had de cliché's buiten medeweten van zjjn personeel en directie op eigen houtje vervaardigd. De cliché's bleken verdwenen, maar zijn later door de politie gevonden op de vierde verdieping van een zie kenhuis te Rotterdam, waar zij door de verloofde van een der drukkers waren verstopt Bovendien zijn nog gearresteerd een uitgever van de valsche zegels, drie mannen, J, E. v. A„ A. J. v. M., en G. K„ allen te Rotterdam. In totaal zijn dus voor deze zaak 7 personen gear resteerd. Er zün 50.000 valsche rentezegels gedrukt; 20.000 zijn in beslag genomen, een paar duizend zijn bij het drukken mislukt, zoodat er ongeveer 25,000 in om loop zullen zijn. Zy zijn heel goed nagemaakt Het publiek wordt er uitdrukkeiyk op gewezen, dat het gebruik van valsche rentezegels strafbaar is. Men dient dan ook geen rentezegels beneden de waarde te koopen. gekomen en hem nu zagen naderen, in woeste vaart en zijn paard wit van het schuim. Jefferson Worth had juist met Abe en Holmes het restaurant verlaten, vóór den ingang van het ma.gazijn namen zii afscheid van elkander, toen Texas van zyn vermoeid paard afsteeg. Het was één zelfde gedachte die door het hoofd van elk hunner schoot... De wa- terkeering... de rivier... Holmes verschoot van kleur. Abe klappertandde en Jefferson Worth streelde zyn kin met zijn slanke vingers. Het bericht ging van mond tot mond door de stad en de menigte vermeide zich in de straat en in Deck's magazijn. Er lag een plechtige stilte over allen, fluiste rend werd naar den toestand gevraagd... Wat kon er gedaan worden? Er was geen geneesheer in dichter na bijheid dan Rubio City en de menschen die de eerste hand leggen aan de ontginning van de woestijn, zyn in den regel niet zeer bedreven in de behandeling van een zieke. Op een hooge plank in een hoek van den winkel be vond zich een bestoven verzameling van verschillende patent-medicijnen. In de spanning van de wanhoop lie ten zy die flessohen van hand tot hand gaan en bestu deerden de etiketten en de gebruiksaanwijzing, maar dit verwarde hen hoe langer hoe meer. Ten laatste wer den de zakken van Texas Joe volgeladen met al wat maar ©enigszins kans op een goede uitwerking scheen te hebben en hij reed weg op een versch paard om strakn door een met vier paarden bespannen rytuig gevolgd te worden waarmede vier vrouwen de reis zouden aan vaarden. De geheele vrouwelijke bevolking van King ston was door Abe Lee geraadpleegd en onverdeeld wa ren allen van oordeel dat hy de eenige verstandige man in het heele Koningsdal was. Sinds zijn aankomst was dit de eerste avond dat Jefferson Worth zijn kantoor verliet en zich tusschen de menigte begaf. En ditmaal was die menigte onrustig en gejaagd, vervuld van de dreigende ramp. Er was niemand die er aan dacht huiswaarts te keeren. Nie mand voelde behoefte aan slaap en aller gedachten toefden bij den kleinen zieke in het landhuisle, tien mijlen ver in de woestijn. Zü rookten en keuvelden en wachtten op de terugkomst van Texas Joe. Het was na middernacht toen hy kwam. Nog eer hij van zijn paard kon stappen, was hij door de zwijgende menigte omsingeld. Hy zag de spanning op aller aan gezicht en er streek een langzame glimlach over zyn verweerde trekken. KON HAAR KNIEëN NIET BUIGEN. Lange tijd van pijn nu geëindigd. Deze vrouw een weduwe heeft eon hoopvolle boodschap voor eiken lijder aan rheuraa "5k. Zeven jaar lang verdroeg ze rheumatischc pijnen en toch is ze nu weer geheel gezond. Zij schrijft: „Ik ben weduwe, 55 jaar oud en heb zeven jaar lang vreeselijk te lijden gehad door spierrhaumatiek en jicht. Twee jaar geleden kon ik mijn knieën niet huigen om de trap af te ioopen. Ik moest me naar beneden laten glijden en dan mijzelf aan de leuning weer optrekken. Ik had een stok noodig om te kun nen ioopen. Toen, in begin April van het vorig jaar, raadde iemand mij, eens Kruschen Salts te probee- ren. Ik kocht een flacon en tegen den tijd dat deze opraakte begon ik me vrooiijker en opgewek ter te voelen. Sedert dien tijd ben ik steeds Kru schen door blijven gebruiken en ik kan nu weer heel gemakkelijk Ioopen." Mevr F. M. T. Kruschen Salts spoort de inwendige organen aan tot krachtiger werking. Urin«?zuur en afvalstoffen, die zich mochten hebben opgehoopt en de aanlei ding Uwer rheumatiek zijn, worden verwijderd. Ge zwellen en pijnen verdwijnen, stijve ledematen wor den weer normaal en ge voelt U weer gezond en le nig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f0.90 en f 1.60 per flacon en wordt gefabriceerd in Engeland door de Fa E. Griffiths Hughes Ltd., sinds 1756 te Manchester ge vestigd. Stralende gezondheid voor één cent per dag (Adv.) UIT ONZE OOST. In het Palembangsche schade geraamd op 350.000 gulden. Aneta-Holland meldt: Het departement van koloniën heeft het volgende t^ legram ontvangen van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië van 6 dezer: Resident Palembang seint gisteren: „Een Indisch arts en door B.PM. ter beschikking gestelde chirurg '-teerden uit Liwasche terug, wijl ter plaatse- thans vol doende medische hulp uit Java. Totale door aardbeving in geteisterd gebied mijn geweest aangerichte schade geraamd driehonderdvyftig duizend gulden. Aan geko men wonden overleden in hospitaal nog drie persoren. Dus aantal dooden Ranau 109. Heb voor wederopbouw bevolkingshuizen beroep gedaan op Smeroefonds." MILLIOENEN LIGGEN VOOR HET GRIJPEN. 's-Lands kluizen ln een ergerlijken toestand. De laksheid en nonchalance, waarmee men in het gouvernementeele dikwyis te werk gaat, als het betreft het opbergen en bewaren van waardevolle stukken, is bekend, berucht mogen wy wel zeggen. Zoo is het tien tallen Jaren een doorloopend schandaal geweest, met welk een. aan het misdadige grenzende onachtzaamheid, men de millioenen in 's Landskas hier heeft opgeborgen. In dit opzicht is het maar goed, dat men in Soerabaja en b.v. niet ln Chieago woont, want dan zou het boeven- gilde reeds lang geleden voor een kostelooze verhuizing hebben zorg gedragen. De „kluizen" van 's Lands kas hier hebben voor een beginneling in het dievenvak niet het minste afschrik wekkends,-De geheele ruimte is knus in elkaar getim merd, hoe knus kan. men opmaken uit het feit. Jat eenigen tijd geleden een betrekkelijk groot bedrag uit een vat met dubbeltjes verdween, dat te dieht -bij een opening was geplaatst, welke met kippengaas was be dekt. Toen de diefstal geconstateerd werd, heeft men het vat een weinig verplaatst en... de builen klopten weer. Men leeft hier in een zeer gemoedeiyk land' De kluisruimte heeft niet minder dan 4 deuren; één ervan Is een Lipsdeur, de andere kunnen met een een voudige boor, een nyptang en een hamer binnen enkele minuten losgepeuterd worden. Dat dit niet al lang ge beurd is, is eenvoudig onbegrijpelijk. De vaten met ko per en zilver kunnen zóó weggerold worden. Verder bestaan er nog allerlei andere gevaren, b.v. van insluiting. Het dak van drie van de vier kluizen is gemaakt van... gegalvaniseerd yzer. Stunteliger kan het toch werkelijk niet. Het brandgevaar is. zóó groot, dat het eenvoudig een raadsel is, dat de opgeslagen milli oenen nog nooit verbrand zün. Een deskundige van den Landsgebouwendienst vond de geheele situatie zoo precair, dat hy er onmiddeliyk werk van maakte om den toestand te verbeteren. Daar voor is, na heel veel gezanik, nu eindelyk een bedrag van f 4000 uitgetrokken. Binnenkort zal met het werk een aanvang worden gemaakt. De kluizen krijgen een be tonnen dak; het houten en plaatyzeren dak verdwijnt. De kluizen worden brandvrij en van twee betrekke- lijk nieuwe kluisdeuren, die men ergens „over" bad, voorzien. De geheele ruimte wordt brandvrij gemaakt Het ovenstaande Is weer één van die heerlyke staal tjes van Indische zuinigheid. Gelukkig, dat men einde lijk eens een helder oogenblik heeft gekregen, zegt de •X C." „Vrienden", zeide hij, „ik ben er trotsch op dat lk u de eenstemmige uitspraak mag brengen van het Hulp-Comité dat door onzen verdienstelijken medebur ger Abe Lee is uitgezonden. Het kind is hersteld en op weg naar een volmaakte gezondheid en zes of acht flinke maaltijden per dag." Toen het gejuioh begon te luwen, zeide Tex tot Jeffer son Worth: .Mijnheer Worth, de dames laten u byzon- der bedanken voor al de medicijnen die ik heb meege bracht. Een van de weldoende engelen is naar den kleinen patiënt gegaan, gewapend met een flesch kas torolie..." Vóórdat zy dien avond afscheid van elkander namen, zeide Worth tot zijn opzichter: „Abe, ik ga morgen ochtend op reis. Ik zou het liefst zien dat je met den bouw van het groote huis zooveel mogelij!: voortgang maakte. Ik zal eerstdaags een lading meubelen hierheen zenden. Wanneer het huis klaar is en het "i hier is aangekomen, zul je mij dat wel willen bericht v „In orde, mynheer." antwoordde de opzichter cn hij hechtte voor het overige geen gewicht aan die onver wachte reis van zyn patroon. Hij wist niet dat de ge beurtenissen van dien avond by Jefferson Worth her inneringen hadden opgeroepen aan een ander kind van de Woestyn herinneringen die de behoefte aan kin derliefde bij den ouden man hadden opgewekt en hem zonder uitstel naar fiet verblijf van zijn dochter dreven. Het spreekt vanzelf dat Abe Lee den bouw van het huis bespoedigde. Iedere werkman, dien hy tot zijn be schikking had, werd daar te werk gesteld. En toen het huls voltooid was. kwamen de meubelen aan. De dag spoedde ten einde. Met vier Mexicaansche arbeiders was Pablo bezig geweest de laatste hand te leggen aan den tuin. De opzichter zag mistroostig naar den stapel kisten en balen by den ingang. Het was duidelijk dat er iets was dat den opzichter mishaagde. „Senor Lee." De opzichter zag den Mexicaan scherp aan. „Wat is er?" „Pardon... Is er tets dat u hindert? Is het werk niet naar uw zin gedaan?" „Het werk is best in orde, Pablo. Daar is niets op aan te merken. Dat is het niet. Ik wilde alleen dat ik flink genoeg was om een ander werkje aan te pakken." Wordt vervolgd. ven hun gebraoht had. En het natuurlijk gevolg hiervan was, dat de pioniers zich hoe langer hoe meer wend den tot Jefferson Worth, wanneer zy goeden raad noo dig hadden of daadwerkelyken steun by de voortzetting van hun werk. De invloed van den financier op het le ven en welzijn van het nieuwe land nam zienderoogen toe. En misschien was hij zelf de eenige die de be haalde overwinning op hare juiste waarde schatte. De steeds peinzende directeur van de Maatschappij nam een verlof van vier weken en gedurende het ove rige van den zomer was hij in den regel niet in King ston aanwezig. Maar de hoofdingenieur van de Maat schappij was zelfs niet genegen voor een week met oer lof te gaan. Op een dringende uitnoodiging van Green- field antwoordde Holmes dat het hem onmogelijk was ziin werk te verlaten. Gedurende de Juni-maand, terwijl de rivier onafgebroken wies en de pioniers, onbewust van het gevaar dat hen bedreigde ten gevolge van den onvolprezen handelsgeest van da Maatschappij, al hun bezit waagden, was de ingenieur voortdurend aanwezig ln het kamp bij de waterkeering. Dag en nacht wydde hij al ziin aandacht aan den zwellenden gelen stroom, die steeds met volle kracht tegen zijn werk aanbonsde. En voortdurend ook herinnerde hij zich de woorden van den opzichter, die in de Woestijn geboren en ge togen was: „Wanneer de Gila en de Kleine Colorado ten strijde trekken en zich aansluiten bij een hoogen vlced van den Colorado dan Is de hel losgebroken..." Het was vroeger gebeurd en het kon weer opnieuw ge beuren. Maar dit jaar trof de vloed van de Gila en de Kleine Colorado niet samen met den hoogen vlced van de ri vier en het waterbouwwerk hield stand. Toen het ge vaar geweken was en het den ingenieur weer vrij stond zijn hoofdkwartier naar Kingston te verleggen, groeide zijn omgang met Jefferson Worth aan tot iets dat op vriendschap geleek. Zoo werd het een vaste gewoonte voor Worth. Abe Lee en den hoofdingenieur aan dezelf de tafel in den volksrestaurant plaats te nemen en bij hun maaltijden van verduurzaamd voedsel te spreken over het werk dat hen verre van de gemakken en de genoegens der beschaving hield. Gedurende de warme zomermaanden kon slechts wei nig ondernomen worden met het oog op een uitbreiding van de werkzaamheden van de Maatscbappy. Zélfs viel het Holmes moeieiyk genoeg werklieden in dienst te houder cm het' aangevangen werk voor den ondergang te vrijwaren. Maar Jefferson Worth ondervond geen moeilijkheden van dien aard. Abe Lee was standvastig, dat sprak vanzelf, en Texas, Pat en Pablo zouden ais het ziin moest, zich eerder hebben laten roosteren dan dat zij hun werk in de steek hadden gelaten. Er kwa men immers elke week brieven van Barbara met be richten voor den opzichter en voor „het edele drietal". En zoo was het te danken aan de leiding van Abe, aan het staatsmansbeleid van Texas Joe. aan de beproefde wijsheid van Pat en ten slotte aan den Invloed dien Pablo op zijn landgenooten oefende, dat de onderne mingen van Worth niet onder het gebrek aan werk kracht te lijden hadden en zich gestadig bleven ontwik kelen. In Kingston waren de verschillende gebouwen voor de stroomontwikkeling bijna gereed. Ook waren er ver scheiden woningen in aanbouw op terreinen die door Jefferson Wortb waren aangekocht In Frontera, een stadje dat onlangs gegroeid was uit een kamp in het Zuiden van het Koningsdal, was een hotel in aan bouw. en ook een bankgebouw. En voor een telefoon dienst tusschen de beide gemeenten was men bezig de palen te plaatsen. Tot dusver hadden nog maar weinig vrouwen zich metterwoon in de Woestyn gevestigd. Toen de buiten sporige zomerhitte voorbij was. toen de eerste oogst van de nieuwe hoeven was binnengehaald en er gele genheid was de huizen een weinig geriefelijker In te richten, toen kwamen de vrouwen en de kinderen zich by de mannen voegen. Tot zoo lang was het nieuwe land uitsluitend een mannenland geweest, hetgeen naar hun eigen getuigenis het armzaligste land was dat men zich denken kon. Toen dan ook in de laatste dagen van September de Koningsdal-Bode met de noodige muziek kwam me- dedeelen dat er een kind geboren en die eerstgeborene van het nieuwe land een jongen was. waren allen niet weinig verheugd. In Kingston, in Frontera, in de kam pen en op de hoeven, overal waar de blijde tijding weerklonk, laaide de feestvreugde luid op. Er was zoo'n sterke aandrang van mannelyke bezoekers om een kijk je te nemen van den kleinen nieuwen medeburger, dat men de ouders kon hooren verzuchten dat zij den dag van hun eigen geboorte verwenschten... Daar brengt Texas Joe aan Kingston het ontzettende bericht dat het kind ziek geworden is. Tex had een omweg van meer dan een mijl gemaakt om het laatste nieuws van het kind te vernemen. Het was vroeg in den avond en het licht bleef nog uitgespreid over den hemel achter de Niemands-bergen, toen de burgers, ter wille van de welkome verkwikking na de hitte# des daags, herwaarts

Schager Courant | 1933 | | pagina 10