VELO STOFZUIGER De badkoets Op Beis Vacantie GROOTE WERKEN. Uit OMGEVING NOODLOTTIGE AANRIJDING Koffers. Rugzakken. Reis manden. Sterren van het „witte doek" Het Ned. Verbond van Vakvereenigingen heeft zich met een uitvoerig adre3 gewend tot Z.E. den Minister van Staat, voorzitter van den Raad van Ministers, waarin met veel nadruk gevraagd wordt zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de uitvoering van allerlei groote werken. Beter middel tegen werkloosheid is er niet en wij, die zoo bij herhaling op dit aambeeld hebben geslagen, be groeten het adres van het N.V.V. natuurlijk met in stemming. Hieronder laten wij volgen de werken in Noord Hol land, waarvan gevraagd wordt ze met spoed aan te vat ten, en ook die objecten, welke niet tot onze provincie be perkt blijven. 1. Uitvoering van het Zuiderzeeplan en verdere In poldering van de Zuiderzee (IJsselmeer) 2. Aanleg van de spoorwegverbinding over den af sluitdijk van Noordholland naar Friesland; 3. Bevordering van den arbeidswoningbouw; en verder: Verbetering van de afwatering. Blijkbaar heeft men hier vooral het Zuiderkwartier op het oog. waarvoor samenwerking met Utrecht en Zuidholland wordt ver- eischt; Bebossching van de duinen van Hoek van Holland tot Den Helder en op Texel. Vlieland en Terschelling. Men is hiermede reeds lang bezig, doch het tempo zou aanmerkelijk versneld kunnen worden. Beplanting van de wegen, zoowel van primaire, secun daire. tertiaire en binnenwegen. Beplanting van de niet-waterkeerende- en van de kanaaldijken. Natuurlijk behoort in deze opsomming ook: De snelst mogelijk uitvoering van wegen- en kanaal plannen. Wij merken hierbij het volgende op: De meeste, om nvet te zeggen, al deze werken zijn economisch volledig verantwoord. Er is dus geen en kele reden om za dus in werkverschaffing uit te laten voeren, ten einde wat op de kosten te besparen. Reeds klagen de aannemers steen en been. dat zij door deze taktiek zonder emplooi raken of reeds zijn en dus ook de vakmenschen, met wie zij gewoonlijk werken, aan den kant blijven staan en het leger der arbeids- loozen vergrooten. Natuurlijk hebben die aannemers ook hun eigen be lang op het oog, doch in de bestaande verhoudingen kan dat niet anders en het doet aan de beteekenis van •hun klacht niets af. Wat de beplanting betreft van wegen en dijken, zou den wij het in ons boomlooze en winderige Noorder kwartier een zegen vinden, als men daarvan eens ern stig werk ging maken. Laat het Rijk bijv. het voorbeeld geven en de breede bermen langs het Groot-Noordhol- landsch Kanaal van houtgewas voorzien. Hier Is o.i. ruimte in overvloed om het opgaande hout door stroo- ken struikgewas te beschermen tegen den moordenden invloed van de heerschende winden. Ten slotte nog dit. Bij die beplanting sluite men vruchtboomen niet bij voorbaat uit. In Noordholland komt het maar zelden voor, doch elders is het lang geen uitzondering, dat men peren- en appelboomen aantreft langs de wegen. De jeugd, het publiek wént er wel aan en vernielt ze niet. Voor de boomkweekers, die harde tijden beleven, zou het een uitkomst zijn, als hun binnenlandsch afzetge bied een groote uitbreiding onderging. de 7. rj p f. Bejaarde wielrijder door een auto gegrepen en zwaar gewond opge nomen. Donderdagmiddag te ongeveer 4 uur had op den Sehagerweg nabij de Stolpen een hevige aan rijding plaats. De bejaarde arbeider de heer J. v. E., kwam op de fiets vanaf het erf der bloem bollenfirma Zonneveld en Philippo aangereden, en juist toen hij op den weg kwam werd hij ge grepen door de auto van den heer H. de H. van Schagen, die uit de richting Callantsoog kwam. De botsing kwam hevig aan: v. E. lag zwaar ge wond ter neder; door de activiteit van een pas- seerend automobilist was spoedig doktershnlj) aanwezig, die de eerste hulp verleende aan deD getroffene en zijn overbrenging naar het zieken huis noodig oordeelde. Men vreesde, dat de oude man een dijbeen gebroken had. De politie was spoedig ter plaatse voor een onderzoek. OTTDESLUIS. De bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ont zegt aan A. Slikker alhier voor den tijd van één jaar, ingegaan 31 Mei j.1. 'T ZAND. Onze vroegere plaatsgenoot de heer K. Govers, thans te Oterleek, slaagde te Den Haag voor het machinis ten-examen, voorloopig diploma, ZIJPE. Burgerlijke Stand. Ingeschreven van 30 Juni t.m. J Juli 1933. Geboren: Johan, zoon van Pieter Molenaar en Jantje Nelly Smit;" Alida Johanna, dochter van Pe trus Veeken en Cornelia Konijn. Trijntje Maria, dochter van Jacob Bcsse en Wilhelmina Doorn. Ondertrouwd: Johannes Christiaan Albert Sweerts, 34 jr-, slager, te Enkhuizen en Maartje Raven, 24 jr., zonder beroep, te Zijpe. KOEGRAS JULJAN ADORP. Donderdagavond speelde een J.V.C.-combinatie eén wedstrijd tegen een elftal uit het fort Erfprins. In een, vooral van J.V.C.-zijde goed gespeelden wedstrijd, wis ten de J.V.C^cra te winnen met .71. Voor a.s. Zondag staan weer twee wedstrijden op het programma: 's morgens 11 uur speelt J-V.C. m tegen een elftal van Vroom en Dreesmann, terwijl 's middags half drie J.V.C. II een nederlaagwedstijd speelt tegen tKolhon I, ANNA PA ULOWNA Geslaagd. Na gehouden schriftelijk examen op Maandag en Dinsdag j.1. werd tot de Hoogere Handelsschool te Den Helder toegelaten': Jacob C. Waiboer, leerling der O. L, school III. (Oostpolder.) KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. •De Rijksontvanger te Anna Paulowna zal zitting houden te zijnen kantore, Molen vaart no 22. voor het •behandelen van aanvragen van kostelooze rijwielmer- ken op: Donderdag 20 Juli, 27 Juli en S Augustus 1933, van 's namiddags 7 tot 9 uur; Zaterdag 22 Juli, 29 Juli en 5 Augustus 1933 van 's namiddags 3 tot 5 uur. De aanvragen kunnen óók in de gewone kantooruren worden gedaan. DUBBEL ZUIGVERMOGEN NEDERLANDSCH FABRIKAAT LAAGSTE PRIJS BUITENGEWONE CONDITIËN VRAAG DEMONSTRATIE FILIAAL VELO WASCHMACHINE My. LAN O END IJ K Door de langdurige droogte hebben verschillende tuinbouwproducten veel te lijden van allerlei onge dierte, o.a. van luizen. Voor een gezonden wasdom was bet zeer gewenscht, dat we wat regenwater kre gen. Gele en witte kool, enkele weken geleden ge plant, verlangen ook naar regen. Werkeloosheid. Met de werkeloosheid aan Langendijk is het veel gunstiger gesteld dan verleden jaar. Toen moesten ge meentelijke steunregelingen in werking worden ge steld, om tal van arbeiders de financiën te verschaf fen, om in de noodzakelijkste levensbehoeften te kun nen voorzien. Dit is gelukkig thans het geval niet De drukte met het aardappelen-rooien heeft vrij veel werkgelegenheid geschapen. De voornaamste reden echter, dat de stand der werkloosheid hier zoo.gun stig is, is te vinden in de omstandigheid, dat de werk verschaffing in de Wieringermeer zooveel arbeiders kan plaatsen. Op het oogenblik zijn er ongeveer 80. Wel zijn de loonen te laag, ongeveer f 14 per week, doch de arbeiders begrijpen ook, dat in de buitenge woon moeilijke tijden, waarin we leven, buitengewone maatregelen moeten worden genomen en dat zij zich met dat loon nog gelukkig kunnen prijzen, vergele ken bij de honderden tuinbouwers, die niet eens aan een loon toekomen. Nog zijn er een aantal arbeiders te werk gesteld bij de werkzaamheden voor den weg door het Geest- merambacht Ondanks de toezegging en verzekering van bevoegde zijde gegeven, dat reeds drie weken ge leden met volte kracht zou zijn begonnen, is dit nog altijd niet het geval. Het bouwen van steigers en stel lages voor de zandafgravingen te Hargen eischt zoo veel tijd, dat men nog niet met het zandvervoer naar den weg kan beginnen. Men deelde ons mee, dat deze steigers en stellages niet slechts voor den weg door het Geestmerambacht worden gebouwd, doch dat zij ook dienst zullen moeten doen bij het afgraven en la den van zand, bestemd voor andere wegen. Intus- schen zal het nu wel den langsten tijd hebben ge duurd en mag verwacht worden, dat eerlang een grooter aantal arbeiders te werk zal worden gesteld bij den aanleg van den bedoelden weg. Bovendien ziet het er voor de arbeiders op 't oogen blik veel beter uit, ook met betrekking tot de toe komst, dan verleden jaar. Immers volgens uitlatin gen van bevoegde zijde, mag worden verwacht, dat de werkzaamheden voor de kanalisatie ook niet al te lang meer op zich zullen laten wachten. Verschillen de feiten wijzen daar bovendien reeds op. Dan zal de werkverruiming nog veel belangrijker worden en mag worden verwacht, dat bijna alle valide arbeiders werk zullen kunnen vinden. Te midden van al de ellende, welke de tuinbouwcrisis met zich brengt, zijn deze vooruitzichten moedgevend, ook voor de gemeen tebesturen, die dan minder hebben uit te geven voor steungelden. Moge voor den tuinbouw ook spoedig een betere tijd aanbreken. ZUIDSCHARWOUDE. Schoolieestcommissle. In de gisteravond gehouden vergadering van de schoolfeestcommissie werden de lijsten ingeleverd met de ingezamelde gelden voor het te houden schoolfeest van de kinderen der o. 1. school. In totaal was er door de burgers f205.60 bijgedragen, zoodat de commissio de beschikking heeft over f267.47, daar er nog f21.87 in kas was en er f -10 door de kinderen zelf was bijeen gebracht De slechte tijdsomstandigheden bleken ook hier haar invloed gehad te hebben, daar er in vorige jaren meer was bijgedragen dan nu. Besloten werd, weer een schoolfeest te houden. De kinderen van de laagste vijf klassen zullen naar Camperduin, Schoorl en Bergen gaan, de andere naar Amsterdam, waar Artis zal worden bezocht en het Kol. Museum. Met autobus-ondernemingen moet nog verder in overleg worden getreden, daar de uiterste prijs nog niet was opgegeven. Als voorzitter werd herkozen de heer H. J. Er- kamp met op 2 na algemeene stemmen, die op den heer Renaud werden uitgebracht. Over de rijbrug over het Nieuwe Kanaal. Indertijd is door een commissie ad hoe uit den Raad een rapport uitgebracht met de bedoeling, met voorstellen te komen tot den aankoop van land langs de Kerkewei, het dempen der sloot en het aanleggen van een rijweg van de Koog tot den Waarddijk te Hu- eowaard. Naar aanleiding van dat rapport werd be sloten tot het dempen der sloot over te gaan en werd het land als bouwterrein bestemd, gekocht. Tevens werd in het genoemde rapport aan B. en W. opdracht gegeven, zich ten spoedigste tot Gedeputeerde Staten te wenden ter bespreking van de wenschelijkheid en noodzakelijkheid een rijbrug te willen aanbrengen over het te graven kanaal ter plaatse van de tegen woordige Lange Balk en in aansluiting op den door de gemeente aan te leggen rijweg. Men deelt ons thans mee, dat aan de opdracht, (een bespreking met Ged. Staten) nooit gevolg is gegeven, zoodat waar bij de geprojecteerde kanalen geen brug is opgenomen, er een begrijpelijke onrust is ontstaan bij hen, die van het gevorderde stadium der kanaalplannen op de hoogte zijn, een weten dat er van de zijde van het gemeentebestuur niet de noodige activiteit is betracht, om voor de belangen der ingezetenen op de bres te staan. We vernemen nu, dat van andere zijde bij de provincie op die belangen zal worden gewezen en al- zoo zal worden getracht een rijbrug te krijgen in aan sluiting met den nieuwen weg, die de gemeente Zuid- scharwoude voornemens is te gelegener tijd langs de Kerkewei aan te leggen en waartoe de eerste voorzie ningen zijn getroffen. W I ER1NGEN EXCURSIE. In een 9-tal H.A.B.O.-reiswagens arriveerden hier gis termiddag de leden van het Nederlandsohe Wegencon gres ter bezichtiging der uitgevoerde Zuiderzeewerken. Des ochtends was van Alkmaar-Station vertrokken via den Wieringermeerpolder naar Den Oever, waarbij on derweg diverse wegdekken werden bezichtigd. Het noen maal werd gebruikt in de cantine der ZJZ.W. te Den Oever. Na een rit over den afsluitdijk werd te half 4 den terugrit naar Alkmaar via de Kooij langs het Nd.- Hollandsch Kanaal aanvaard. INDEELING RIJKSWEGEN. De Minister van Waterstaat heeft, gelet op de Motor en Rijwielwet en het Motor- en Rijwielregelement en gezien de ingekomen ambtsberichten geoedgevonden, dat de volgende wegen worden ingedeeld in de eerste klasse: a. den weg de Kooij—Van Ewijcksluis (Rijkswegen plan 1932, No. 10a); b. van den weg HaarlemVelsenAlkmaar—van Ewijcksluis—Wieringen—ZurigHarlingenLeeuwarden (Rijkswegen,plan 1932, No.9), het wegvak, gelegen tus- schen de brug over' het Balgkanaal en den Loojeweg. OPENSTELLING RIJKSWEGEN. De Minister van Waterstaat heeft, gelet op de inge komen ambtsberichten, goedgevonden, de volgende we gen voor het openbaar verkeer open te stellen: a. den weg de KooijVan Ewijcksluis (Rijkswegen plan 1932, No. 10a); b. van den weg HaarlemVelsenAlkmaarvan Ewijcksluis—Wieringen,ZurigHarlingenLeeuwarden (Rijkswegenplan 1932, No 9), het wegvak, gelegen tus- schen de brug over het Balgkanaal en den Lonjeweg. ONDERHOUD AFSLUITDIJK WIERINGEN —FRIESLAND. Naar wij vernemen Is aan de laagste lnschrijfster, de N.V. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken gegund het werk volgens bestek No. 205 Z.W. tw. het onderhouden van den afsluitdijk van de Zuiderzee, tus- schen Wieringen en het aansluitingspunt aan de Frie- sohe kust nabij Zurig met bijbehoorend hoofd en aan sluitende terreinen en havendammen te Kornwerder- zand, Breezand en Den Oever en van vijf dijksmagazij- nen met bijbehoorende werken. Werkverschaffing. Op 1 Juli jj. bedroeg het aantal werkloozen in deze gemeente 198, waarvan 147 in de werkverschaffing wa ren geplaatst. Sportnieuws. L. Rijvereenigtng „Wieringen", rijles om half tien. Succes I—Helder L 7 uur. Succes IIB.K.C. I, 2 uur. Succes adsp.B.K.C. adsp., 11 uur. Tevens zullen twee dameselftallen elkander bekam pen, de opstelling is voor elftal A: T. Polet N. Oden G. Everts M. Polet J. Hollander L. Bartelson Nel Bakker A. Bruul T. Kort B. Kort S. Lont en voor elftal B: R. Bergsma G. Lont M. Klaasens J. Doves G. Doves G. Kaan T. Blaauboer C. Eslnga T. Luijt B. Luijt T. de Haan Al deze voetbalwedstrijden worden gehouden ten bate van de t.b.c.-bestrijdingsvereeniging „Zonnestraal". De muzlekvereeniging „Harmonie" verleent hare mede werking. Dezer dagen zal de Vrije Socialistische Jeugdvereeni- ging „Kunst na Arbeid" een propaganda-begroetlngs- avond organiseeren in de zaal van den heer C. Scheltus te Hlppolytushoef in verband met de thuiskomet van den dienstweigeraar Kam. G. Hoekstra. Voor dezen avond treedt als spreker op de heer A. L. Constandse van Den Haag, met als onderwerp: „Dienstweigering als revo lutionaire daad." Voor het toelatingsexamen R.H.B.S. te Den Helder slaagde de jongeheer S. C. Veerdig, leerling van den heer H. N. Cornelissen te Westerland. De WelEerwaarde heer Meihuizen van Amsterdam heeft het beroep naar de Doopsgezinde Gemeente al hier aangenomen. GEMEENTE WIERINGEN. Burgerlijke stand van 30 Juni tot en met 6 Juli 1933. Geboren: Cornelis Hermanus. zoon van C. H. Steig- stra en W. Dalmulder; Leni Bertina, dochter van A G iel is en M Schwede, Ondertrouwd: G. T. Lim en T. J. Kieft. Overleden: Catharina Anna Minnes, 17 jaar, doch ter van M. Minnes en G. de Vries. HARENKARSPE* - DIRKSHORN. Politie: Alhier is vermoedelijk met het vervoeren verloren en gevonden een kip, soort: Zilver-BrakeL wAP»ENnviZEN Toegelaten als leerling van de Rijks H.B.S. te Alk maar G. C. Don ia, alhier. [E, 1^, A. A. De laagste prijzen. De nieuwste modellen. Liane Haid in de nienwe Ufa-film „De ster van Valencia", van welke film dezer dagen in Berlijn de première ging. Kort verhaal WAAROM maakt men alle badkoetsen pre cies hetzelfde? Althans bijna Alle badkoet sen? Op sommige badplaatsen zijn ze, ge loof ik. genummerd evenals de huizen en dit maakt natuurlijk het herkennen eenvoudig, maar in het plaatsje aan de zee, waar ik mijn va cantie doorbracht, zijn ze niet genummerd en lijken ze allemaal op elkaar als twee druppels water. Het geen voor mij een oorzaak was van een allerellen- dienst avontuur, dat ik U bierbij wil vertellen. Nu dan. Ik was, zooals gezegd naar het strand gegaan, nam een badkoets, maakte mij badvaardig. nam een bad, kwam opgefrischt en welgemoed uit het water en ontdekte.... dat ik niet meer wist, welke badkoets de mijne was. Ik weet wel, we vergeten of verliezen allemaal wel eens iets. Bijvoorbeeld een parapluie of vulpen houder.... Maar dit was veel ernstiger, vooral als men. zooals ik, een mager, schriel kereltje is, dat er waarlijk niet op z'n voordeeligst uitziet als-ie in badcostuum langs het strand wandelt. Ik behoor meer tot diegenen, die op een drafje het zilte nat opzoeken, er wat in rond plassen en dan weer op een sukkedrafje terugkeeren. En voor zoo iemand is het een ramp als-ie z'n badkoets kwijt is. Ik werd, als gezegd, bet onheil gewaar, toen Ik uit het water kwam, vóór mij zag ik een ontelbare massa koetsen en van een frappante gelijkenis, die mij het angstzweet deed uitbreken. Hoe moest ik in 's hemelsnaam te weten komen, welke mijn koets was? Al wat ik wist was, dat-ie ongeveer in het midden stond. Allemachies! dacht ik, wat moet ik beginnen?! Ik geef direct toe. dat die gedachte nu niet van veel doortastendheid of flinkneid getuigt. Maar hoe zal men flink en doortastend zijn. als men in zijn badcostuum staat en zijn badkoets kwijt is? Kunt U zich een dergelijke situatie wel indenken? Langzaam, onderwijl me zelf angstig afvragend, wat ik moest beginnen, naderde ik de rij badkoet sen. De onderlinge gelijkenis werd steeds grooter en frappanter, hoe nader ik kwam. Toch moest ik wat doenl Ik sloop naar een der koetsen toe en luisterde Het volgende oogenblik schout een arm naar buiten, waarin een emmer. Ga hem even vullen. Jar wil je? vroeg een vrouwenstem. Ik heb hem omgegooid. Ik nam den emmer aan. Het kwam mij op het oogenblik het beste voor wat mij te doen stond. Hij maakte een verklaring overbodig Hardl <opend naar de zee., vulde ik den emmer en koerde terug. Eenige oogenblikken later, bevond ik mij voor een koets, die mij werkelijk epriigszins hekend voor kwam. Waarom, weet ik niet! Het was een vaag ge voel van herkenning. Ik zal het m elk geval maa- eens probeeren, dacht ik Ik liep er heen en riep: Hallo! Hallo, riep 'n grove s.«,m terug V >nd je het niet heerlijk in het water?Krm ei in! Een verschrikkelijk rood hoofd met natte verwar de haren werd zichtbaar en een paar bruine oogen keken verbaasd in de mijne. Neem me niet kwalijk, zei het hoofd. Ik dacht dat je Will was! Neen. zei ik, ik ben Bill! Het was net of U tegen mij snrak, veront schuldigde zich het hoofd en verdween naar bin nen. Ik begon het koud te krijgen en besloot nu langs de badkoets te sluipen en te luisteren, of ik cr een Dij vond. waarin het stil was. Dan zou ik eens kuchen, 'n kleine alleenspraak houden, waarin mijn voornemen om naar binnen te gaan. duidelijk zou uitkomen en da twel, als ik dan niets hoorde, zou ik naar binnen gaan. Bij de eerste koets hoorde ik. na twei- seconden van ahsolute stilte: Ahniet zoo hard.... U trekt mijn haren eruit! Voor de tweede koets hoorde ik niets, maar een plotseling gestommel duidde aan, dat er toch iemand on lei was Bij de derde koets voelde ik mijn hoop herleven Ik luisterde wel een volle minuut, doch hrorde geen enkel g luid. Dat was een gunstig teeken, Ik kuchte Er kuchte iemand terug. Ik haastte mij naar de vierde En hier scheen Fortuna zich over mij te ontfer men. Ik luisterde wel twee minuten Geen enkel geluid. „Kom, ik zal maar eens naar binnen gaan", zei ik halfluid. Nog geen geluid „Dat zal mijn koets wel zijn", zei ik weer Het bleef stil Diep ademha lend ging ik naar binnen. De koets was leeg. De eenige moeilijkheid was echter, dat het niet mijn koets was. Maar wat gaf dat? Ik overdacht dit punt ernsfig Daar voor mij hin gen twee handdoeken, droge handdoeken. Ik greep de handdoeken. De volgende minuut was er een van waanzinnige angst. Wat, als de eigenaar van de koets terug kwam. voordat ik klaar was? Zou hij een scène ma ken? Ik besloot hem niet de kans ie geven. dn>'.gde me zoo snel mogelijk af., en toen. ineens, drong de onmogelijkheid van de situatie pas goed tot mij dor. Ik had geen kleeren! Er waren twee dingen, die ik kon doen. Het eerste was. mijn natte badcostuum weer aantrekken en op zoek gaan naar mijn koets. Het an ler° was. het bruine pak aantrekken, dat daar voor mij hing en tenminste behoorlijk gekleed te gaan zoeken. Mis schien was de eigenaar van het bruine pek een zon derling, die jeenige uren achtereen in het water bleef. Misschien was hij ook een humane goeie ke rel, die mijn toestand zou kunnen begrijpen. In ieder geval, als hij een scène maakte, dan zou ik ten minste het voordeel hebben gekleed te zijn. Met een snel kloppend hart, school ik het bruine pak aan. Er kwam geen menscb. Ik stak mijn hoofd naar buiten Er kwam nog niemand Ik haastte mij er uit en.... plotseling bleef ik staan. Er kwam een man op mij afin m ij n costuum. U heeft... dat is mijn pak zei ik verwonderd. Ja.... en dat is het mijne, antwoordde hij. mij schaapachtig aanziend Het spijt bij werkelijk heel erg, maar.... ik.... wist niet meer welke mijn koets was. Houd op! riep ik uit. Ik was de mijne ook kwijt! Wij konden niet naar onze koetse.i terugkeeren om van kleeren te verwisselen omdat we ontdekten dat we ze weer kwijt waren, maar daar we toevallig in hetzelfde hotel logeerden, hebben we de zaak daar in orde gemaakt. Onze badkoetsjes dragen nu ieder een naam kaartje. HERM. STEVENS.

Schager Courant | 1933 | | pagina 14