Het spookt te Londen. DENKSPORT MERCURIUS HAVERMOUT België*s oudste vrouw DE LANGE GOLF PLANTENZIEKTENBESTRIJDING EN INSECTENBESTRIJDING. Oplossingen Nieuwe opgaven. Kruiswoordraadsel. BRIDGEN. GEHEELE SERIE GEESTVERSCHIJNINGEN. Komkommertijd of angstneurose? Straks ieder z|jn eigen spook. Het spookt in Londen zelfs de nudhterste Angel saksen hooren even op. Spoken hooren thuis in oudo ridderburchten en historische kasteelen, maar wat heb ben ze te maken in Engelands hoofdstad? De spookserie begon met de geheimzinnge geschiede nis op de stoomboot in de Theems. Een jongeman, die wandelde langs de oevers dezer rivier, zag, dat een jongedame zich van een drukbezette plezierboot in het water wierp en verdween. Daar hij een goed zwemmer was, sprong de jongeman haar onmiddellijk na. Hij zocht het water over een groote oppervlakte af, zon der evenwel een spoor van de ongelukkige te vinden. Tenslotte werd hij aan boord van de stoomboot gebe- schen. De kapitein verklaarde verschrikt, dat dit al de derde mislukte „reddingspoging" was. Eenige dagen te voren was werkelijk een jongedame over boord gespron gen en sedert dien hadden reeds twee voorbijgangers vanaf den oever een dergelijk schouwspel waargenomen, dat niet anders kon zijn dan een spookachtige her haling van de tragische gebeurtenis... Komkommertijd? In het Britsche Museum is de antieke afdeeling de grootste attractie voor alle bezoekers^ Helaas vermeer deren zich de klachten over geestverschijningen in deze zalen sedert eenige maanden op schrikbarende wijze. Men beweert, dat een mummie, opgesteld in een sarco faag onder glas, de oogen opslaat, wanneer men haar langen tijd gadeslaat, dat sommigen der antieke sculp turen zich met rukken bewegen. Het meest schrikaan jagend moet evenwel zijn het opduiken van schijnbaar levende menschen in Egyptische kleederdracht, die van achter de zuilen te voorschijn komen en door een muur verdwijnen of in luoht opgaan! Komkommertijd? De directie van het Britsch Museum heeft deze verschij ningen tot nog toe niet gedemonteerd wellicht om den stroom van nieuwsgierige bezoekers niet te doen afnemen. In het beroemde Haymarket-theater blijft avond aan avond een plaats in een der loges leeg. Het is de plaats, die vroeger werd ingenomen door Mr. Webster, eigenaar van het theater, die op gewelddadige wijze om het le ven Is gekomen. Een huis in Ealing heeft als bijzondere attractie een vertrek, waar op het middernachtelijk uur uit den muur twee wonderschoone. teere vrouwen handen met smeekend gebaar verschijnen. Zelfs in de bars, die vervuld zijn van het lawaai der dansmuziek, zelfs in de drukke parken is de bevolking van Londen niet veilig voor spoken. Weldra zal het „bon ton" zijn, dat men zijn eigen spook heeft, dat hier en daar op duikt, weinig schade aanricht en slechts stof tot con verseeren geeft. Het spreekt haastv anzelf, dat door dit alles de oude 6lotspoken in de omgeving der stad door nieuwe eer zucht worden geprikkeld. In het beroemde Windsor- Castle, dat gedurende eenige maanden van het Jaar wordt bewoond door de koninklijke familie, is het in d6 „blauwe kamer" weer eens niet pluis. Kort gele den heeft men daar tenminste een kamenier bewuste loos gevonden.Volgens haar mededeelingen was haar de geest van Karei I verschenen om met holle stem duiste re voorspellingen omtrent toekomstige rampen te doen. Komkommertijd In Hampton Court gaat het niet minder onrustig toe. Daar in dit slot een groot aantal prominente persoon lijkheden begraven liggen, is er geen gebrek aan geest verschijningen. In het middelpunt van de belangstel ling staat op het oogenibllk de geest van de ongelukkige Anna Boleyn, de geliefde van Hendrik VHI. In de duis tere kapel gaan des nachts, zooala wachtofficieren melden, alle kaarsen aan en in plechtige optocht ver schijnt de koningsstoet met Anma en Hendrik vooraan. Het gezelsohap beweegt zich van de poort tot het al taar, om daar met een hartverscheurend gejammer te verdwijnen, terwijl de kaarsen uitdooven. Komkommer tijd? In Glamis Castle, een adellijk landgoed, en te Sea- forth worden ook spoken en geestverschijningen gesig naleerd. Komkommertijd? Dat kan haast de verklaring niet zijn, want wel is de zeeslang dit jaar al gezien, maar Londensche conferentie e.d, leveren todh stof te over op," zoodat naar komkommers weinig vraag is. De nuchtere menschen verklaren eenvoudig, dat de al te zeer verontrustte tijd oorzaak is van een stijgend geloof aan bovennatuurlijke geschiedenissen. Geheel Londen schijnt het slachtoffer te zijn geworden van een angstneurose. En terwijl 'de aanhangers van het geestengeloof er van overtuigd zijn, dat in onzen tijd het menschelijk oog eindelijk voor hoogere gebeurte nissen is geopend, beweren de nuohteren rustig, dat duistere onheilsprofetieën van Karei I en Anna Boleyn niet zoo heel veel kunnen beteekenen, daar het niet veel slechter meer kan gaan! Een kranige oude dame van 103 jaar. Hoe z|j het leven ziet. De nog zeer gezonde weduwe Sohreurs, die te Ant werpen, bij hare kleinkinderen, in de Montebellostraat woont, treedt 12 Juli as. in haar 103e jaar. Zij is, op dit oogenblik, vermoedelijk de oudste vrouw van België, aldus de Brusselsche corr. van de N.R.C.. Haar leeftijd belet haar niet dagelijks de krant te lezen, hare bloe men te verzorgen en ander licht huiswerk te doen. Tot voor een paar jaren bracht zij, lederen zomer, de vacantiemaanden in Ostende doo. „Ik heb eer nu van afgezien", verklaarde de eeuwelinge deze week nog aan een Antwerpsch journalist, „omdat ik meen dat een vrouw, van honderd jaar, niet meer op reis moet gaan. Het reizen vermoeit mij niet zoo heel erg maar het Ostende van heden bekoort mij slechts matig meer'. De kranige oude dame wordt iedere week, door vrien den en verwanten, op een muzikalen avond vergast Haar voorkeur gaat naar Gounod, Saint-Saëna en de klassieke componisten. Zij blijkt bovendien nog geen last te hebben van geheugenverlies en ook wel zin voor humor te hebben behouden, want toen de journalist haar vroeg wat hare levensfilosofie was, antwoordde zij met een bekende sonnet van Plantin: „Ziedaar! Ik laat mij leven. Ik heb mijn gezin groot gebracht en nu... wacht ik." REUZEN ONDER DE INDIANEN. Merkwaardige vondst in Loulslana, Reuter meldt uit Natachez (Mississippi): Ontdekkings reizigers in Louisiana hebben geraamten gevonden van Indianen die ruim 2.10 meter lang geweest moeten zijn. KLOKGELUI VOOR DEN JONGEN PRINS. Camelots du Roy aan het werk. Te Perplgnan en Rennes. zoo meldt Reuter uit Pa rijs, zjjn Camelots du Roy de kathedraal binnengedron gen en hebben zij de klokken geluid ter gelegenheid van den doop van den dauphin van Frankrijk. Er is een aanklacht tegen de schuldigen ingediend. CENT PER PONDSPAK NEDERIANDSCH FABRIKAAT Uitzending van Kootwijk, inplaats van Hui zen. Te beginnen met het programma van Donderdag avond zullen voorloopig tot 1 Januari a.s. de uitzendin gen voor den Ned. Radio-Omroep op een golflengte van 1873 M. na 18 uur plaats vinden via den daarvoor geschikt gemaakten zender te Kootwijk, in plaats van via den Huizen-zender. Zooals bekend Is werkt deze zender met een belang rijk grootere energie dan de Huizer zender, waardoor de Nederlandsohe Omroep zijn rechten op de 1875 M. golf duidelijker zal kunnen laten blijken. Op dit punt bestaat eensgezindheid van opvatting bij de Omroep- vereenigingen, het P.T.T.-bedrijf en den Radioraad in de overtuiging, dat inderdaad in het belang van den Nederlandschen Omroep de uitzendingen op dezen golf zich zoo krachtig mogelijk moeten doen hooren. Van weerszijden is men bereid zich eenige geldelijke offers welke de nieuwe toestand vergt, te getroosten. Om bedriifsteóhnisohe redenen is het niet mogelijk de uitzendingen voor 16 uur door den Kootwijkschen zen der te doen geschieden. BESTRIJDING VAN DE NAZI'S. Een actie van intellectueel en, UH Tokio: Een groep Japansche geleerden, studenten en letterkundigen heeft een organisatie gevormd om door middel van propaganda in het Engelsch, Fransoh, Duitsch en Russisch de Nazi-beweging in Duitschland te bestrijden. De leiders verklaren te hopen, dat zij in de geheele wereld gehoor zullen vinden en den steun van schrijvers te verkrijgen als Upton Sinclair in Amerika en Romain Rolland en Henri Barbusse In Frankrijk. „WEG MET DE SLANKE LIJN" Zegt men In Italië. In de Italiaansehe pers wordt op het oogenblik een nationale campagne gevoerd tegen de slanke mode, die beschouwd wordt als gevaarlijk en niet geschikt voor Italiaansehe vrouwen. De vrouwen wordt aangeraden niet te streven naar een slanke lijn. Men wijst haar daarbij op de modellen der groote Italiaansehe schilder» uit de Renaissance. I Reeds eenigen tijd worden de wortelen hier in de buurt danig geteisterd door de, of verschillende luizen. Hoewel bladluizen in de meeste gevallen niet erg be vorderlijk zijn voor den groei is dit bij wortelen nog heel anders; die gaan onherroepelijk ten gronde. Vooral als het weer tegenwerkt, dat wil zeggen, als het weer droog en schraal is. Gelukkig is het dooden van bladluizen nogal niet zoo heel moeilijk; ontelbaar zijn de spuitmiddelen, die ervoor aangeraden kunnen worden. Het goedkoopste en eenvoudigste bestrijdingsmiddel is wel de bekende zeepsplritus. Deze vloeistof kan men maken door 2 Kilo groene zeep In 100 liter water op te loss en bij deze oplossing moet dan 1 a tVz liter brandspiritus gevoegd worden. Met deze 100 liter vloei stof kan men dan ongeveer 7 snees spuiten. Men moet vooral niet te weinig vloeistof gebruiken en men moet met kracht spuiten om de onderzijde der bladeren vooral goed te raken. Wie het in voorraad heeft kan dan ook heel goed spuiten met een of ander nicotine-praeparaat, waaraan wat groene zeep is toegevoegd. Nicotine is echter heel wat duurder dan zeepsplritus en, als men ze maar raakt, dan gaan de luizen toch wel dood. Een ander probleem dat op het oogenblik velen bezighoudt, is: „hoe krijg ik mijn aardappelen doodgespoten om t« voorkomen, dat de knollen ziek worden.'? Zooals bekend is, blijven bespoten aardappelen lan ger groen dan onbespoten dito en hoe langer ze groen blijven, des te langer vormen ze een bron van Infectie. Wie eenmaal gespoten heeft, moet dus blijven spulten en ten slotte is het het veiligst, die aardappelen maar dood te spulten. Hoewel dat zoo eenvoudig lijkt, toch gaat het nog niet zoo gemakkelijk. Men moet namelijk geen mid delen gebruiken, die den grond misschien ongeschikt maten voor een ander gewas. Ook mag men geen in vloed uitoefenen op den zuurheidsgraad van den bo dem. Anders was het gemakkelijker. Tot nu toe heeft men nog het meeste succes met een bespuiting van kopervitriool en keukenzout. M<en kan gebruik maken van een 3 tot 4 pet. oplossing koper vitriool en 1 pet. keukenzout. Ook dan nog moet men niet verwachten, dat de aardappelen in enkele dagen afgestorven zullen zijn. Zijn ze echter eenmaal gespo ten met deze oplossing, dan rijn de bladeren natuurlijk bedekt met een laagje koper en dan vormen die bla deren geen gevaarlijke infectiebron meer. Indien het mogelijk is verdient het ook aanbeveling, de aardap pelen af te maaien en het loof op te ruimen. Dat rooien bij nat weer zeer slecht is, mag wel bekend genoeg geacht worden. Een ander punt, waarop Ik even wijzen wilde is het spuiten van uien tegen de valsche meeldauw. Dit kan men het beste doen met een 1 pet. oplossing van Bor- deauxsche pap. Deze maakt men, door 1 K.G. koper vitriool ln 50 liter water op te lossen, vervolgens lost met K-G. ongebluscht kalk in 50 liter water op en dan giet men de kopersulfaatoplossing, onder roeren, bij de kalkoplossing. Bij deze pappoeder kan men, als sproeimiddel gebruik maken va nhet bekende middel „Agral", dat zeer goed voldoet Ook om kool enz. tegen luizen te spuiten kan men dit middel bijmengen. Adressen van handelaren enz. worden gaarne door ondergeteekende en de oorrespondenten van den Planr tenziektenkundlgen Dienst verstrekt. Evenzoo andere inlichtingen, die men zou willen hebben, zoowel wat deze als andere onderwerpen betreft De ambtenaar bij den PI ante nz. Dienst, VAN HERWIJNHN. Sint Peneras. van de vorige week. Kruiswoordraadsel. Horizontaal: 2 Os, 4 Bij, 6 Meester werk, 13 Klop, 14 Eila, 15 Tak, 16 Pan, 17 En, 18 Oog, 19 Lap, 20 E.v., 21 Aa, 22 Now, 23 End, 24 Ooit, 28 Eend, 27 Mor gengroet, 30 At, 31 Ra. Verticaal: 1 Ree, 2 Om, 8 Sektege- noot, 4 Brandladder, 5 LJk, 7 Elan, 8 Sok, 6 t.p., 10 Re, 11 Wip, 12 Elan, 20A Voor, 22A wig, 23 Eer, 25 Te, 27 Ma, 28 Nis, 29 TA., 21 Anno. A.: Water B. Kater. Rijmpje: Van een glas water krijgt men geen water. Het telegram. BAnjo MaLTa scHAlmel baSAlt - BoRGia ERasmus nARcotia beDSermoen BALTHASAR GERARiDS, moordenaar van Willem dien Zwijger. De magische getalleniigunr In de middenring komt de figuur 7, ln eterrenpunt A het cijfer 6 en verder in de richting van de draaiing van de wijzeTS van een uurwerk resp. de cijfers 5, 13, 12, 2 en 4. In de middenring B komt 8, en dan eveneens in dezelfde richting draaiend, 1, 10, 3, 9 en 11. Op de 4-ringen-rij en 28 leder, de buitenste en de binnenste kring totalen: 42 en de middelkring zooals reeds gezegd 1/6 X 42 7. Getallenfiguur. In de kringetjes de getallen 8 tot en met 17 zoodanig te plaatsen, dat de som der getallen op iedere rechte en iedere cirkelsector gelijk is aan het zesvoud van het getal ln kringetje A. VerschuifraadseL Verschuif onderstaande woorden zooda nig horizontaal ten opzichte van elkaar, dat er verticaal twee rijen letters komen te staan, die (linker rij) van boven naar beneden en (rechter rij) van beneden naar boven gelezen de namen aangeven van een beroemd Romein sch veldheer en een van zijn moordenaars. JASPAND USUSFRUCTUS L O T E R U RIDICUUL UTRECHT RUSTBANK OCCARINO PLAKAATVERF WEESHUIS 25 26 17 2 31 32 Si 3 4 S 26 as 30 6 7 J* 6 Q 10 35 11 12 13 19 15 36 W 37 ii 90 91 16 19 36 20 2J 22 39 <23 29 Horizo n taal: 18 19 Eerstvolgende (afg.) Kleurstof 1 In het jaar 20 Lidwoord (Fransch) 2 Hetzelfde als 1, van achteren naar vo 21 Vrucht (dialect) ren gelezen 22 Weg 3. Slim 23 Meisjesnaam 4 Voorzetsel 24 Zelfde als 23, van achteren naar vo 5 Een bittere drank ren gelezen 6 Tusschenwerpsel 7 Boomtak V ertloaal: 8 Metaal 9 Bid (Lat) 1 Plantensoort 10 Insgelijks (afk.) 25 Ontkenning 11 Voorzetsel 26 Deel van een ontkenning 12 Eiland, ten O. v. Sumatra 27 Hoopt ieder man te worden 13 Te zijner plaatse 28 Officier (afk.) 14 Tusschenwerpsel 29 Zelfde als 12 horizontaal 15 Roemeensche munt 30 Voegwoord 16 Dal 9 Boom in Indie 17 Troefkaart 2 Familielid 31 Vennootschap (afk.) 16 Lidwoord 32 Naar beneden 37 Chineesche maat 33 Melodie 19 Ga staan 34 Weefsel 39 Afk. van 24 v.Ln. naar rechts 35 Verblijfplaats van duiven 40 Geestdrift 11 Pasgang 38 Wollen stof 15 Meisjesnaam 41 Meisjesnaam. 36 Veelvoud van twee Oplossing: Probleem No. 2. Schoppen: 10, 8, 6, 8. Harten: A, 8, 2. Ruiten: Klaver: S.: - H.: 5, 6 R.: 7 K.: 4, 7, Z S.: 9, T. 5 «O 0 w R.: A, 9 N K.: S.: 4, 2 H.: 10 R.: b, 8 K.: A, 9 Harten is troef; 8 van de 7 slagen voor NZ. N O Z W 1. R8 R7 H8! R9 2. H10 H5 HA H4 3. S2 H6 H2 H3 4. K9 K8 S3 S5 5. KA. K4 S6 S7 of RA 6. Si K7 S10 S9 7. Rb Kvr S8 RA In slag 1 troeft Zuid af met H8; hierdoor kan in slag 3 Oost met H6 aan slag ge bracht worden. Oost moet met Klaver ko men in de A9 van N. In slag 5 komt W, in dwangpostltie. Hierdoor kunnen door N de laatste slagen gewonnen worden. Het probleem is dus zoowel een voor beeld van „plasing in the lead" als van een dwangpositie. PROBLEEM No. 3. Schoppen: Harten: 10, 7, 8 Ruiten: H, 8 Klaver: Vr., 5 A H Vr., 10, 7, 2 10 Z s H O w Rb, 9, 6, 3 N K 9, 7, 2 S - H b, 5 R A, 5, 4 K 4, 3 Harten ls troef. N moet met Z samen 6 van de 7 slagen maken, tegen iedere ver dediging. N komt uit.

Schager Courant | 1933 | | pagina 15