VROUW, W7X\ODL SCHAGER COURANT DE GROOTE VACANTIE VAN AVONDSCHEMER EN ZOMERPLANNEN EEN ONGEWONE MANIER VAN INLIJSTEN. Beperking van huiselijken arbeid noodig en mogelijk. door TINE BREEBAART. Langzamerhand naderen wij weer de groote vacantie, hoewel ook nu reeds vele vaders hun vrije weken hebben, en indien mogelijk, hiervan zooveel moge lijk profiteeren door naar buiten te trekken met vrouw en kinderen. Met alleen de schoolgaande jeiigd, maar ook zeer zeker de ouders hebben .vacantie noodig. Zijn de financiën gunstig, dan zullen vooraf plannen beraamd worden om enkele weken aan zee of in de bosschen door te brengen. In de eerste plaats is verandering ,van lucht voor opgroeiende kinderen uitstekend, doch ook vader en moeder hebben wel eens het breken met de sleur hard noodig. Lichaam en geest varen hier wel bij en na een kleine verandering zullen beiden weer vol moed aan den arbeid gaan. Is het en pension gaan een bezwaar, dan is het wellicht mogelijk een optrek je te huren of met een bekende familie van woning te ruilen. Moeten de vacantieweken thuis door gebracht worden, dan zal de huisvrouw hare bezigheden tot het hoognoodige moeten beperken en weinig drukte ma ken van het eten, en zich geen zorgen maken over beurten geven aan kamers. Zij zelve heeft ook recht op een in breuk op het alledaagsche en komt het zoo uit, dat het eten wat later klaar is, welnu niemand zal er haar minder vriendelijk om aankijken. Indien men over een tuintje beschikt, dan wordt bij goed weer de tafel buiten gezet en de maaltijden in de open lucht gebruikt. Aan buren of mogelijk „denk beeldige" onbescheiden blikken stoort men zich eenvoudig niet. Het middagmaal moet zoo eenvoudig mogelijk worden samengesteld, wat, nu we volop zomergroenten hebben en vruchten, eenvoudig genoeg is. Inplaats van vleesch braden kookt men eieren, wat vooral bij de vele variaties van slaatjes, zeer goed mogelijk is. De afwasch moet tot een minimum beperkt worden, speciaal in gezinnen met weinig hulp en jongens zoowel als meisjes moeten een taak hebben, waar voor zij verantwoordelijk zijn. Kleintjes van 7, 8 jaar zijn al handig genoeg, om moeder, die ook van de va cantie moet genieten, te helpen. Jon- ZOMERJAPON VAN ORGANDIë OF GLASBATIST. De beide groote modestoffen organdie en glasbatist, die zoowel in effen als in gestreepte, gerui te en bloemen motieven zoo zeer in trek zijn wachten slechts op zomendagen, om hun victorie te vieren. Bijgaande ja pon met kleine raglan pofmou wen heeft een vierkant uitge sneden hals met een op taille hoogte aange- yo-cs zette rok, waar- van de puntig toeloopende voor en achterbaan groepjes waaiers plooien hebben. Om het middel een smalle cein tuur met een voudige gesp. Ben. stof on geveer 4.5 M. van pl.m. 100 c.M. breed. Patronen kun- nen tot en met maat 48 aange vraagd worden Onder nx. 808. gens poetsen schoenen en doen bood schappen, terwijl de meisjes helpen af drogen van kopjes en vaten. Ook groenten schoonmaken is een werkje, dat jongens en meisjes kunnen doen, zonder dat men zich angstvallig behoeft af te vragen, of dit nu wel jon genswerk is. Het feit, dat moeder door hun hulp vroeg klaar is en dan met hen uit kan gaan of zelfs rustig bij hen kan zitten in den tuin of op het balcon, zal hen met liefde deze kleine plichten doen vervullen. Kinderen, die al vroeg leeren aan te pakken, zullen hiervan in hun later le ven het goede ondervinden. Jammer genoeg zijn vele moeders zoo spoedig geneigd, het werk zelf te doen, omdat zij het wellicht beter en vlugger doen, het geen echter niet in het belang der kin deren is. Degenen onder ons, die in hun jeugd niet verwend zijn, doch eveneens aan moesten pakken, zullen er hun ouders slechts dankbaar voor zijn. Onze kinderen kunnen later veel be ter tegen de moeilijkheden van het le ven op, wanneer zij in hun jeugd niet te weekei ijk behandeld zijn. Vele handen maken licht werk, waar door het mogelijk wordt, dat de huis vrouw, die de vacantieweken niet in andere omgeving kan doorbrengen, met haar gezin, het zoo gemakkelijk moge lijk moet worden gemaakt, opdat ook zij eens kan breken met den sleur van het alledaagsche. De dagen zijn langer, de avonden korter. En in de uren van stille scheme ring, dat de courant al lang terzijde ge legd is, het handwerk in den schoot rust, worden vanzelf gedachten tot woorden. De kleine gebeurtenissen van den dag passeeren de revue, men denkt aan morgen, en verder nog, voor we het we ten zijn we aan 't plannen maken ge slagen. De zoelte van den avond wekt herin neringen op aan andere avonden, warm en geurig, ergens buiten in on gerepte natuur. Opeens begint het eigen huis wat te benauwen. De wereld is zoo groot. We zouden weer eens wat ver der willen zien, dan de huizen aan den overkant: een wijde horizont met voor bijtrekkende wolken. Weer eens wat anders willen ruiken, dan straatstof en benzinelucht: koel, pas gemaaid gras. Eens niet willen zitten op veerende kus sens, maar op het zachte, warme duin zand, luchtig gekleed in fleurige zomer jurk, en manlief heel gewoontjes zonder conventioneel colbertje, netjes in hemds mouwen. Naar frissche lucht, naar frissche wind verlangen we. Kortom naar alles, wat het gewone leven niet biedt of verbiedt. Wanneer ons dan eenmaal die on rust, die treklust te pakken heeft, ko men de plannen vanzelf. Veel is onbereikbaar, vele wenschen kunnen niet in vervulling gaan. We houden ons tenslotte aan Goethe's ge dachte: „Waarom steeds verder ge dwaald, zie het goede ligt vlakbij". Niet dat we daarmee juist willen zeggen: „naast de deur", maar wel, dat er over al in eigen land, ook bij de groote cen tra's van verkeer, mooie plekjes ge noeg te vinden zijn, die per as, per vliegend wiel gemakkelijk te bereiken zijn. En niet enkel per trein, bus of boot, ook met de fiets en last not least per ouderwetsche en wat in discrediet geraakte „beenenwagen", waarvoor al leen een paar flinke wandelschoenen noodig zijn. Waarom zouden we op deze wijze niet het eigen land bevoordeelen, waar van soms werkelijk „het onbekend maakt onbemind" gezegd moet worden En wanneer onze financiën een langer oponthoud buiten niet toelaten, dan kan er op één mooien zomerschen dag meer genoten worden, dan in vijf re gendagen, dat we van het buitenleven alleen de nadeelen ondervinden. Om zoo'n dagje er eens volkomen uit te zijn, is wat overleg van de huisvrouw wel noodzakelijk. Het huishouden moe ten we dien dag maar wat laten waaien en de bezigheden beperken tot het bed den opmaken, het afwasschen van de In de verschillende tijdschriften, die we lezen, treffen we soms heele mooie reproducties of gekleurde platen aan en er zijn er bij, die eigenlijk alleen maar ingelijst behoeven te worden, om heel wat te lijken. Een heel eenvoudige ma nier is om een stuk carton te snijden in de grootte van de plaat, eveneens een stuk glas en dit alles tezamen met een stevig lint rondom vast te lijmen. Er zijn verschillende soorten boor- hand die men hiervoor kan gebruiken. Voor ronde of ovale lijsten is het mili taire galon zeer geschikt en is in de verschillende zaken in diverse kleuren en breedten verkrijgbaar. Ripslint kan men voor langwerpige of vierkante prenten gebruiken in de gewenschte kleur. Voor ronde of ovale lijsten kan men nemen: goud- of zilverband of een dezer twee versierd met een zwarte zij den draad of met rood, wat voor som" mige doeleinden een zeer bijzonder ef fect kan geven. Om nu het band te bevestigen, nemen we eerst een stuk karton, iets grooter dan de plaat, b.v. 1.5 c.M., dan komt de plaat en dan het glas, dat even groot is als het karton. We hebben dus rond om een rand van 1.5 c.M., zoo groot moet dus dê lijst worden. We nemen nu galon van 2.5 c.M. breed, lijmen 1.5 c.M. rondom op het glas en vouwen de overblijvende centimeter om het glas heen en lijmen dit aan het karton op den achterkant. Wilt U de lijst smaller of breeder, dan kunt U dit dus eerst zelf meeten. De teekening geeft duidelijk de heele manier van werken aan. De spelden rondom, die het'band aan het karton vasthechten, dienen alleen om dit ge makkelijker op het glas te kunnen plak ken. Inplaats van met lijm kunt TJ de band ook met een draad strak om de teekening heentrekken en dan afhech ten. Het moet echter stevig worden ge daan, want anders loopt U de kans dat als het schilderij wordt opgehangen, het glas te zwaar is voor de draad, zoodat deze breekt en het glas stuk valt. Lijmen is een beetje knoeiwerk, maar veel ste viger. De ringen om het schilderij op te hangen, worden door het karton heen gehaald, het lint of band heeft dus al tijd alleen het glas te dragen. Op de groote teekening ziet U een paar schilderijtjes en een ovale spiegel op deze ongewone manier behandeld. Onder aan den spiegel is een gezellige groote kwast bevestigd, wat weer eens iets heel anders is dan onze bekende spiegels met mooie geslepen randen. Het beste is, dat U het eerst met een klein prentje oefent, b.v. een aardig sil houetje, dat met een wit-zwart lijstje wordt ingelijst. Valt dit naar Uw zin uit, dan kunt U eens een aardige teeke ning of schets van een uwer vrienden inlijsten, daarna komen de verschillen de ideeën vanzelf. ontbijttafel en het bij thuiskomst vlug klaarmaken van het middageten. Wan neer alle handen meehelpen, en dat doen ze zeker, met het vooruitzicht op een prettigen dag, dan is dat gauw ge beurd. Wil moeder de kinderen eens verras sen, dan bakt ze van te voren een cake, die is gemakkelijk mee te nemen, en smaakt heerlijk zoo tusschentijds, en voor vader maakt ze een extra lekker boterhammetje klaar. Nu eens niet met de gebruikelijke ham of kaas, maar met een geurig, fijn gewreven eiermengsel, of wat in dunne plakjes gesneden to maat en komkommer, wat met 'n paar druppels Aroma besprenkeld, een bij zonder smakelijke boterham oplevert. Het middageten kan ook zoo veel mo gelijk een dag van te voren worden klaargemaakt. Natuurlijk moeten we er wel op rekenen, dat buitenlucht tr-ek maakt, 't Is daarom goed de porties niet al te klein te maken en een bordje soep vooraf is wel aan te bevelen; laten we er dan koud vleesch met sla, en ge bakken aardappelen en fruit toe, op volgen, dan kan elke huisvrouw met een beetje handigheid in een kwartiertje het heele maal kant en klaar op tafel heb ben. Wil men met het oog op de warmte liever geen vleesch en soep van den vo- rigen dag geven, dan smaakt een vlug klaargemaakt kopje bouillon, als inlei ding tot het maal, ook uitstekend. Wan neer we daarop 'n flinke omelette, wat gestoofde aardappelen, met tomatens.'a en wat gekookte havermout toe, «laten volgen, zal niemand met een hongerige maag van tafel behoeven te gaan. Bij het invallen van de schemer kun nen we dan weer nieuwe plannen ma ken, want ieder zal merken, dat zoo'n wel bestede zomerdag lichaam en geest, verfrischt, en daaraan hebban we allan van tijd tot tijd wel eens behoefte. M. W.—K LINNEN ZOMERJAPON. op moderne kunnen zien 813. Wit heeft men veel Fransche badplaatsen dragen in den afgeloopen win ter, geen won der dus, dat het thans naar hier als „dernier cri" is komen over waaien. Wij hebben deze japon ge dacht van wit linnen of kunst linnen met een garneering van helroode knoop jes, die er vóór het wasschen ze kerheidshalve even afgenomen moeten worden. Het lijfje heeft raglan pofmou wen, waarvan de onderkant met een tamelijk breed boordje is afgewerkt. De hals is hoog gesloten met kraagje en split, terwijl 'n keursvormig stuk aan den onderkant wordt opgestikt, zoowel vóór als achter, hetgeen een goede lijn aan het figuur geeft. De tweebaans rok heeft aan de voor- en achterbaan naar elkander toeloo pende plooien, die tot op 40 c.M. van den onderkant worden opgestikt. Een coquet rood stroohoedje met ciré lint om den bol geeft een aardig passend geheel. Patronen kan men in alle gewensch te maten aanvragen onder nr. 813. MORGENJAPON. 819. Deze morgenjapon is van waschbare stof, b.v. vlisco of cretonne gemaakt en is eveneens voor meer gezette fi guren geschikt, doch dan met lange blouse mouwen, zooals de kleine afbeel ding te zien geeft. De bovenpas is evenals het laagvallende heupstuk met schuine lijnen, die in het mid den een punt vormen en geacr centueerd wor den door een zeer smal effen biesje, waarme de de punthals en mouwen even eens worden af gewerkt. De tweebaans rok loopt naar den onderkant iets wijder uit, doch valt niet bepaald in klok ken. Patronen tot en met maat 52 kunnen aange vraagd worden onder nr. 819. MODEWENKEN. Bij de mouwlooze japonnen en zelfs bij korte mouwen worden veelal lange handschoenen gedragen. Gewone glacé* füllë en zelfs katoenéh handschoenen* welke slechts de pols omsluiten, kan men langer maken, door er groote kap pen aan te zetten, van het materiaal der japon, waardoor men een zeer apart ge heel krijgt. Indien de voeten van zijden kousen versleten zijn, houdt men veelal rechte einden over, waaraan weinig of niets mankeert. Deze zijn zeer practisch om de mouwen van wollen jumpers mede te voeren, men voorkomt hierdoor de leelijke uitgezakte vouw, die de elleboog veelal vertoont, terwijl men er eveneens de mouwen van wollen winterkleeding mede kan voeren. Indien men een klein elastiekje naait aan de beide zijkanten onderaan het been, kan men deze zijden voetlooze kousen dragen onder wollen winterkou- sen, zonder dat zij optrekken; vele da mes en kinderen kunnen niet tegen het dragen van wollen kousen op de huid. LINNEN, DE GROOTE MODE. Grof linnen, zoowel in naturel- als pastel-tinten is de groote mode. Vooral naturel is buitengewoon practisch* daar 't geen kans heeft op verschieten* hetgeen helaas niet van alle zachte tin ten gezegd kan worden. Men ziet er sportieve japonnen, zoo wel als mantels, mantelcostumes, hoe den, handschoenen en tasschen van dragen, terwijl een linnen costuum voor heeren of pakken voor jongens een ideale zomerdracht geven. Jammer genoeg maken de heeren het zich veelal onnoodig moeielijk in den zomer, waarom dragen zij in warm® dagen over het overhemd niet een natu rel linnen jasje? In Duitschland ziet men deze 's zomers vrij algemeen dra gen, evenals de blauw linnen Beierscht jasjes met hertshoornen knoopen. s HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van f 0.58 in postzegels voor japonnen en f 0.30 voor breipatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit ilad, Muzenstraat 5 b. 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening uu 919 ten name van den knippatronendienst o 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroos ■net uw volledig adres vooral duidelijk ver melden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 16