Wereldconferentie. Van de VUURRAMP TEISTERT DE VELUWE MATTERN GEVONDEN. Zaterdag 8 Juli 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9308 Da valsche rentezegels Ongekende catastrophe Roode actie onder het marine-personeel Balk op het hoofd gekregen De werkloosheid in Duitschland neemt nog af IN OOST-SIBERIë HET WERK WORDT VOORTGEZET Van den berm gestort. Groote ellende in het W o 1 g a-g e b i e d Doodelijke verkeersongevallen. Plaatselijk Nieuws. De schatten van de „Egypt" Ovar boord geslagen en verdronken Uitgestrekt complex bosch en heide door het vuur vernield. Door afbranden van heide ont staan. Schier niet te stuiten vuurzee. Eenige arbeiders van dc Nederlandsche Heide Maat schappij waren gistermorgen te Hoog-Soeren, gemeen te Apeldoorn, ten behoeve van de ontginningen bezig met het afbranden van heide. Op een gegeven oogen blik waren zij het vuur niet meer meester, dat, aan gewakkerd door de droogte en den feilen wind, zich met kracht in de richting van Assel voortzette. Alle brandweren uit de buurt en ook soldaten uit de Hars kamp en Nieuw Milligen werden voor het blusschings- werk opgeroepen. De geheele omgeving van Asselt en Kootwijk, zoo werd gistermiddag gemeld, is in zware rookwolken gehuld. Op dit moment leek het een catastrophe te worden, zooals men in jaren niet gekend heeft. Uren in den omtrek zijn zware rookwolken zichtbaar. Al les wat maar eenigszins hulp kan bieden spoedt zich paar het terrein van den brand. 260 H.A. heide en 10 H.A. bosch door het vuur vernield Een noodlottige afspraak met groote gevolgen. Omtrent den geweldigen bosch- en heidebrand, deelt het „Alg. Hdbld." nog nader mee, dat het in den loop van den middag gelukt is den brand te beteugelen. Naar schatting is pl.m. 250 H.A. heide en 10 H.A. bosch vernield. De.zwartgeblakerde grond biedt in den wijden om trek een troosteloozen aanblik. Dat de brand een dergel ij ken grooten omvang kon nemen, was o.a. te wijten aan het feit, dat den bosch- brandweeren reeds in het begin van deze week was meegedeeld, dat een twintigtal hectaren heide zou af gebrand worden, zoodat men bij het zien van rook wolken geen alarm behoefde te maken. Alvorens met het afbranden van do heide werd begonnen, ploegde men aan den kant, welke windnfwaarts was gelegen, twee brandgangen met een tusschenruimte van tien meter. Deze strook brandde men eerst af en toen schijnen vonken door den sterken wind te zijn over geslagen. In koilen tijd stond dc heide over grooten afstand in brand. De heer Mulder, opperhoutvester, met het afbranden belast, waarschuwde de Apeldoornsche brandweer en de Veluwscne bosch brandweer. De leden van de bosch brandweer hadden reeds lang den brand ontdekt, doch tengevolge van de hierboven genoemde aanschrijving maakten zij helaas geen alarm. Den heer Wolters, hoofdopzichter van de Nederland sche Heidemaatschappij, gelukte het ten slotte den leider van de Veluwsche brandweer van den ernst van den toestand te overtuigen. De militairen van het Remonte-depót namen aan het blusschingswerk doel, evenals de marechaussee uit Apeldoorn. In den loop van den middag arriveerden nog dertig militai ren uit Ede. Met vereende krachten slaagde men er ten slotte in de.i brand te beteugelen. Schitterend werk werd verricht door de blusschers, die onder de brandende zon hun inspannend werk verlichtten. Op den straatweg naar Radio-Kootwijk bevond zich een auto van een der brandmeesters, den heer Reinier Tiethof. Terwijl deze aan het blusschingwerk deel nam, sloegen de vlammen over den straatweg. Met groote moeite slaagde men er in de auto in veilig heid te brengen. Tengevolge van de enorme rookontwikkeling was de straatweg eenige uren onbegaanbaar. Het imposante schouwspel lokte velen uit omlig gende plaatsen naar het terrein van den brand. In tal van jaren is de Veluwe niet door zoo'n ge weldige ramp getroffen. Marinegebouw in Den Helder in andere handen. Toegang voor militairen verbo den. „Het Anker" weer verschenen. Naar het Volk (sul.) meldt, heeft de commandant der marine in Den Helder aan militairen het bezoeken van het marinebondsgebouw verboden. Het gebouw wordt door militaire politie bewaakt. Vermoedelijk houdt dit verbod verband met het feit dat het hoofdbestuur van den Bond van minder marinepersoneel de exploitatie in handen heeft gesteld van een stichting, die zich ten doei stelt het gebouw zijn oude karakter te doen be houden Gister is, naar het s.-d. blad verder meldt versche nen het eerste nummer van Het Anker, weekblad, ge wijd aan de belangen van het mindere marine personeel De redactie van Het Anker deelt het volgende mede: „Nu onder den druk van de „zuiveringsmanie", die thans op de vloot heerscht, het voor het marineperso neel. op straffe van broodeloosheid, practisch onmoge lijk ie om op normale wijze voor zijn belangen op te ko- men, hebben een aantal oud-marineschepelingen het ini tiatief genomen om hun kameraden op de vloot de be •hulpzame hand te bieden." Het Volk schrijft naar aanleiding van dit hernieuw de verschijnen: „In een oproep „Alle hens aan dek!" deelt een aan tal oud-marinemannen, waaronder A. G. A. Verstegen, burgemeester van Koog aan de Zaan, A. W. Michels, lid van Ged. Staten van Noordholland. H. v. Dugteren, penningmeester van den Centralen Bond van trans portarbeiders, en vele anderen, mede. dat zij het ini tiatief hebben genomen om hun makkers bij de marine te hulp te komen." ..Uit het nummer spreekt de oude toon van onder linge solidariteit en kameraadschap, die vel oud-mari nemannen nog met sterke banden samenhoudt. Hun liefde tot de oude organisatie en het oude, vertrouwde „Anker" heeft hen tot deze daad gebracht en zij reke nen op den steun, zoowel financieel als moreel, van de I vele duizenden oud-led enin het land. Voorts blijkt uit den inhoud dat het hoofdbestuur van den Bond voor minder marine persoenel niet langer de J verantwoordelijkheid voor de exploitatie van het Mari ne Bondsgebouw heeft willen dragen, gezien de be trekkingen tot de militaire autoriteiten. Een aantal j kameraden, dat van zeer dichtbij deel heeft genomen aan het werk in de organisatie en zich daaraan nog altijd sterk verwant gevoelt heeft gezamenlijk ge vormd een Stichting, die den naam draagt: „Het Ma rine Bondsgebouw". Het doel van die stichting is, de trotsche Burcht" met eigen karakter en beteekenis te doen blijven het .eigen tehuis" voor het marine- I peroonel" aldus het Volk 1 38.000 stuks in beslag genomen. Nog drie arrestaties. Betreffende de valsche rentezegels-affaire, waarover we reeds elders in dit nummer melding maken, kunnen we nog nader berichten, dat het aan de Rotterdamsche politie is gelukt in totaal 38.000 valsche zegels in be slag te nemen, zoodat nog ongeveer 12.000 stuks in omloop zijn. Verder is de politie nog kunnen overgaan tot arres tatie van drie personen die mede debet zijn aan deze vervalsching. In totaal zijn dus met betrekking tot deze zaak 12 personen gearresteerd. Het is nu wel komen vast te staan, dat het plan om valsche zegels te drukken en uit te geven is uitgegaan van de beide drukkers, die aan de Wolfaartsbocht te Rotterdam wonen en van den man, dien het eerst door de politie werd gearresteerd en. die bij het eerste verhoor aan de politie het fantastisch verhaal opdisch- te, dat hij dezer dagen op de Hoogstraat te Rotterdam door een onbekende zou zijn aangesproken en van dezen onbekende de opdracht zou hebben gekregen naar Antwerpen te gaan om daar een pakje in ont vangst te nemen. Het onderzoek in deze zaak wordt nog met kracht voortgezet en het is niet uitgesloten, dat na de arres tatie van de twaalf menschen, waaronder zich ook de hoofddaders bevinden, nog meer personen in hechtenis zullen worden gesteld. De valsche zegels zijn blijkbaar in een groot aantal plaatsen van Nederland verkocht. Doodelljk arbeidsongeval ie Venlo. Gistermiddag waren enkele arbeiders in de Elec- trische Centrale te Venlo bezig met het ophijschen van een balk. Plotseling deed een der arbeiders een misstap, waardoor de balk naar beneden viel en te recht kwam op den 50-jarigen arbeider A. Heger. Hij kreeg den balk op hot hoofd en werd daar men aan vankelijk dacht dat het niet. zoo erg was, met een hersenschudding naar zijn woning vervoerd. Hij is aldaar echter eenige uren later overleden. Uit Berlijn. Het aantal werkloozen ln Duitschland is in de tweede helft van Juni afgenomen met 120.000 personen. Maatregelen worden getroffen om met hem in contact te komen. Volgens een V. D. -bericht uit Moskou ls daar een radiogram uit Nowosibirsk ont- hetwelk de Am»- vangen, volgend rikaansche vlie ger Mattern, die, bij zijn poging om in recordtijd om de wereld te vlie gen, op 14 Jan] met zijn vliegtuig „Century ol Pro- gress" uit Chaba- rofsk vertrok en sedert dien zoek was, gisteren ge zond en wel in de plaats Anadirs- Joetka (Oost-Sibe- rië in het gebied van de Bering- Zee) ls gevonden. Desbetreffend voorstel der Engelschen met vijftien landen ertegen, aangenomen. Londen, 7 Juli (V.D.). Het Britsche voor stel de werkzaamheden der monetaire com missie der Wereldconferentie volledig voort te zetten is aangenomen met 25 tegen 15 stemmen. De afgevaardigde van Rusland ont hield zich van stemmen, terwijl de verte genwoordigers van 25 naties de zitting niet hebben bijgewoond. Ook de vertegenwoordiger van Nederland heeft gestemd voor het voorstel de werk zaamheden der monetaire commissie voor te zetten. De Franschen zijn ontstemd. Geen vol doende rekening gehouden met protest der goudlanden. Naar Reuter verneemt, heerscht er eenige veront waardiging in Fransche kringen over de manier, waarop de commissies de werkzaamheden voortzetten en welke den Franschen waarnemers den indruk geeft, dat met het protest van het blok Europeesche goudlanden niet voldoende rekening is gehouden. De Franschen zouden hebben begrepen, dat als gevolg van de reserves van het blok Europeesche goudlanden alle commissies, uitgezonderd die betreffende de schul- denquaestie, haar onderscheidene taken in beperkten omvang zouden voortzetten, doch gister bemerkten zij, dat men tracht van dit voornemen terug te komen en dat men do commissies er toe aanspoort, haar werkzaamheden voort te zetten. De rede van Bonnet, ofschoon openhartig, zou zelfs nog scherper zijn ge weest, indien de zitting met gesloten deuren had plaats gehad. De openbaarheid, aan de zitting gege ven, heeft in Fransche kringen een intransigent ge voel wakker geroepen. Zonder monetair bestand geen goede resul taten, herhaalt Bonnet. In een bijeenkomst van de monetaire subcommissie zette Georges Bonnet opnieuw het reeds bekende stand punt van Frankrijk uiteen en herhaalde, dat het zon der een of anderen monetairen wapenstilstand twijfel achtig is. of men in werkelijkheid goede resultaten van de besprekingen kan verwachten. In de gegeven omstandig heden, zeide Bonnét, mee- nen wij dat het wenschelijk zou zijn, dat de werkzaam heden op monetair gebied werden opgeschort ten aan zien van alle quaesties, de schuldverplichtingen uitge zonderd. Bonnet wees op de noodzakelijkheid van kalm te en rust ter vermijding van monetaire speculatie en betoogde, dat een monetair bestand van even groot be lang was als een bestand op het gebied der tarieven. Verder zeide hij. dat Frankrijk met welwillende belangstelling het Amori- kaansche experiment volgt Bonnet wenschte geen moei lijkheden op den weg van BONNET, de Vereenigde Staten te plaatsen, doch betreurde de monetaire besprekingen, die tot nog toe slechts ooi-zaak waren geweest van mee- ningsverschillen en vijandigheid. DR CO LIJN GEÏNTERVIEWD. ACTIE DER GOUDLANDEN NIET OP FINAN CIEEL MAAR OP ECONOMISCH TER REIN. In een onderhoud met Retuer gaf dr. CoHjo uiting aan de verwachting, dat de leden van het goudblok in de toekomst niet zouden deelnamen aan het werk der financieele oommissie. Hij meende evenwel, dat er veel nuttig en kans op succes biedend werk op economisch gebied te doen zou zijn. Dezer dagen maakten we meidiug an een noodlottig ongeluk bü Dusseldorp,. waarbü een autobus met 53 vrouwen er in, die een uitstapje maakten, van den berm is gestort. Op 3 na werden ze allen min of meer ernstig gewond: 18 moesten er naar het ziekenhuis worden vervoerd. Hierboven zien wjj de bus na de tuimeling. Duitsche boeren met hongerdood be dreigd.. Velen nemen de wijk naar Duitschland. Wolff roeldt uit Schneidemuhl: Met honderden verlaten op het oogenblik de Duitsch-Russiche boeren het Wolga-gebied en de Oekraïne, waar zij aan den hongerdood zijn prijsge geven. De volksbond voor Duitschers in het huiten- land heeft in verband daarmede een groote actie op touw gezet ora de Duitsche boeren in Sovjet-Rus land te helpen. De vluchtelingen worden in een kamp te Schneide muhl ondergebracht, waar er zich op het oogenblik reeds 357 bevinden. Wanneer men het kaïnp be zoekt, krijgt men een duidelijk beeld van den ver- schrikkelijken toestand, waarin de Duitsche boeren verkeeren. Volkomen terneergeslagen en stom loo- pen zij. rond en wachten.op berichten van hun fami- Iie-leden, die zij in het „land dei verschrikking" moesten achterlaten. Die nog niet vrij zijn, wacht oen vreeselijk lot: de hongerdood Want er is in dc eens zoo vruchtbare Wolga-gebieden en in de Oekraïne op het oogenblik niets meer te eten. Gruwelijke verhalen. Zells gevallen van kannibalisme, Gruwelijke verhalen vertellen de boeren in Schnei demuhl over hun ervaringen. Zelfs gevallen van kan nibalisme zouden zijn voorgekomen. Op het markt plein van een stad lagen op zekeren dag honderden uitgeputte boeren, om wie niemand zich bekommer de. Uit dc mededeelingen der vluchtelingen blijkt, dat het den Sovjet-Russischen autoriteiten niet meer mogelijk is, ook maar eenigermate voldoende voed sel te verschaffen. Het collectieve bedrijf neemt den boeren 't graan af, dat in hun bezit is en voor duur geld moeten de boeren in het voorjaar het zaaigoed terugkoopen. Af en toe worden brieven in Schneidemuhl ont vangen van de achtergebleven Duitschers in het Wolga-gebied. Hun inhoud is één klacht: „De men- schen hebben niets meer te eten en de een na den ander sterft...." Aan de Duitsch-Russische vluchtelingen zal de Duitsch? regeering thans geleidelijk werk op hot land verschaffen. Wien het gelukt is, n )g wat gold mede te brengen (voor het grootste deel waren de boereu welvarend) zal probeeren zich ergens te vestigen. Door een auto gegrepen. Gisteravond omstreeks kwart voor negen heeft te Nieuw Loosdrecht een aanrijding met doodelijken af loop plaats gehad. Mevr. J. A. H. Reynders wilde van rien nieuwen weg te Loosdrecht met haar rijwiel den betonweg HilversumLoosdrecht optrijden. Zij heeft daarbij echter blijkbaar niet gelet op een auto, welke vanuit de richting Hilversum naderde, enwaarvan de bestuurder signasl had gegeven. Zij werd door de auto gegrepen en zoodanig gewond, dat geneeskundige hulp, welko spoedig tor plaatse was niet meer baatte.De dood trad bijna onmiddellijk in. Voor zoover is komen vast te staan treft den bestuur der van de auto geen schuld. Twee auto's in botsing. Barneveld. 7 Juli Op den viersprong bij Barne veld, waar de Rijksweg en de Nijkerkerweg elkaar kruisen zijn hedenmiddag een auto van baron van Tuyl van Serooskerken uit Nijkerk en een auto van den heer Elkens uit Amsterdam met elkaar in botsing ge komen. Mevr. E. brak een sleutelbeen en bekwam nog andere verwondingen, terwijl een mede-inzittende dame uit Apeldoorn hoogst ernstig verwond werd. Beide da mes zijn naar het ziekenhuis te Amersfoort vervoerd. De heer Van Tuyll. die alleen in den wagen zat en de heer Elkens werden beide door glasscherven licht ver wond. EEN MOOIE POSITYff. De heer Wil Roggeveen is geplaatst als Jeugd- en Sportleider aan boord van het mailschip „Dempo" van.de Rotterdamsche Lloyd. POLITIE. Verloren een portefeuille met eenig geld. Een hulpschip onderweg. New York, 7 Juli (V.D.) Volgens een bericht uit Alaska is het kustschip, dat op 300 zeemijl lag van de monding van de Anadir Tsjoekotka in Oost-Sibe- rië, in zee gestoken om eventueel Mattern, die vol gens Russisch radiobericht gevonden zou zijn, hulp te brengen. Onmiddellijk na de bevestiging van het heugelijke bericht over den wereldvlieger, welke te Chicago door H. B. Jameson, die de vlucht van Mattern fi nancierde, werd ontvangen, heeft het hoofdkwartier van de kustwacht te Washington aan de „North- land", een zeilschip, dat zich in de buurt van de Sibe rische kust bevindt, opdracht gegeven samen te werken met de Sovjet-autoriteiten om Mattern naai de Ver. Staten terug te brengen aldus lezen we nog in de „Tel.". De „Northland" heeft zich in draadlooze verbinding gesteld met di Sovjet autoriteiten en wacht nu op antwoord. De Sovjet-regeering heeft besloten, den Ameri kaanschen vlieger alle mogelijke hulp te verleenen. Na ontvangst van het bericht, dat Mattern zich in Anadir bevond, is het hoofd van den vliegdienst begonnen met maatregelen te nemen om na te gaan. welke hulp Mattern noodig heeft en hoe men die hulp kan verleenen. Deze zelfde dienst had indertijd opdracht gekre gen naar Mattern te zoeken, toen hij .p li Juni ver dween Alle verafgelegen havens hadd ?n toen op dracht gekregen, bijzonder goed op te letten. De chef der afdeelïng wns zeer verbaasd te ver nemen, dat Mattern was teruggevonden en dat hij dus in staat was geweest op eigen krachten voor zijn veiligheid te zorgen. Aanadir ligt ongeveer 300 K M. verwijderd van de route, welke luitenant Matrem heeft gevolgd, maar deze afwijking is volgens den onder voorzitter van het bureau voor burgerlijke luchtvaart te Moskou uiet zeer verwonderlijk, omdat Mattern indertijd met zeer slecht weer had te kampen en dus gemakkelijk uit den koers geraakt kan zijn. Het wachten is nu op nadere berichten van Mat tern, waardoor men inlichtingen hoop te krijgen om trent. de wijze, waarop de vlieger zich heeft weten te redden. De eenige manier om met hem in con tact te komen is de draadlooze Anadir ligt aan de Tsiockofka-baai en heeft geen landingterrein voor vliegtuigen. DR. COLIJN PAS MAANDAG TERUG VERWACHT. Het Ned. Corr. Bureau te Den Haag meldt: Minister president H. Colijn wordt Maandagavond uit Londen hier ter stede terug verwacht. Weer een half millioen bovengebracht. Londen. 7 Juli (V.D.) Het Italiaanscfhe Bergings- schip „Artiglio" is gisteren aangekomen met een lading van 2.5 ton zilver cn 5 haren goud, geborgen uit de ter boogie van Oshan gezonken Engelsche s.s.' „Egypt". Do waarde "van deze nieuwe lading wordt geschat op 55000 pond. Tropische hitte in Zweden Geweldige boschbrandcn. Stockholm. 7 Juli (V.D.) Ook in Zweden heerscht de laatste dagen een Tropische temperatuur, in het bij zonder ook ln het Noordelijke deel des lands. In Lap land en Norrbotten zijn geweldige boschbranden uitge broken. Bïi Moerdijk staan tr.eer dan 200.000 morgen bosch in brand. Er is een schade aangericht van mlllioe nen. Eenige afdeelingen militairen zijn ter assistentie uitgezonden. Plotselinge duw van den helmstok. Do 25-jarigo schippersvrouw Tr. Peggerman, geboren De Koning -Gans, uit Hoogeveen, is gistermiddag om streeks vier uur bij het verhalen van haar tjalkschuit .Avontuur" in de Tweede Katendrechtsche Haven te Rotterdam over boord geslagen, toen zij een plotselinge duw van den helmstok kreeg. Een half uur later is de drenkelinge door de rivierpolitie opgehaald. Eer. dokter kon slechts den dood constateeren. Het ljjk is naar de begraafplaats Crooswijk overgebracht.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5