Plaatselijk Nieuws. VARIA. Nederlander stort in den afgrond Als buurvrouwen kijven Wereldvlucht van Balbo? Storm in Mexico Het vonnis van Madrid Politieke onlusten te Graz Hoe de rivier haar naam heeft gekregen 15000 mijlen in een 9-meter-boot MUZIEKTUIN. Hieronder volgt.het programma van het Concert van Schagen's Harmoniekapel, op Zondag 9 Juli, '3 avonds 8 uur in den Muziektuin alhier. 1. Zigeunerkinder. Marsch Blankenburg. 2. L'Enlèvement au Serail, Ouv. "W. A. Mozart. 3. Sunbeams and Shadows R. A. Keizer. 4. Grande Potpourri de 1'Op. „Les Dragon de Villars" Maillart. Pauze. 5. Yelva, Ouverture C. G. Reissiger. 6. Rendezvous, Intermezzo Rococo M. Aletter. 7. Uber der Wellen, Wals J. Rosas. 8. Finale. GESLAAGD. De heer Wil Roggeveen alhier is geslaagd voor het examen Lichamelijke Opvoeding M.O. Jaap de Boer en Piet Schoori Jz.. heiden alhier en leerlingen van onze U.L.O.-school, zijn toegelaten tot de R.HB-S. te Alkmaar, met vrijstelling voor het mondeling examen. THEATER ROYAL. Een film vol spanning en vaart, met uitmuntend spel van John en Lionel Barrymore is „Arsène Lupin", die deze week in Theater Royal draait De pers was vol lof over deze volmaakte Amerikaan- sche „thriller" en noemt haar verreweg de allerbeste detectivefilm van het seizoen. De geschiedenis speelt zich af in de Parijsohe onder wereld en wordt zeer vlot gespeeld. John Barrymore speelt den zelfbewusten hautainen. glimmen Arsène Lupin zonder de minste opdringerig heid, hij vermijdt de uitersten waartoe de rol zich leent, en redt zichzelf uit de moeilijste situaties met een paar welgekozen, welberekende woorden, of een nonchalant gebaar. Hij is een schurk om mee te dwe pen... voor een publiek dat deze gebondenheid weet te stellen boven goedkoope filmbravoure. Zijn broer Lionel speelt Guerchard. de detective in denzelfden quasi-onverschilligen stijl, al barst hij soms los wanneer hij de koppige speurhond, voor de zoo- veelste maal door den leozen vos om den tuin is geleid. Een trucje, dat met gr00te dankbaarheid wordt aan gewend. is de geheele film door het vermijden van misdaad-demonstraties, men ziet Lupin nooit zijn in braken en zwendelarijen bedreven, men weet alleen dat hij het doet. Bij wijze van climax en tegenstelling wordt het ingewikkelde plan om de Mona Lisa uit het Louvre te stelen tot in de kleinste bijzonderheden uit eengezet, en een extra verrassing wacht het publiek nog wanneer Lupin tenslotte in den val loopt, en de detective zijn prooi een goeden raad geeft, terwijl zij over de Seinebrug rijden. De liefde speelt ook nog een rol in deze film, als Lupin kennis maakt met Sonia (uitnemend vertolkt door Karen Morley) een meisje dat voorwaardelijk uit de gevangenis i3 vrijgelaten, en door de politie wordt gedwongen haar medewerking te verleenen om den onvindbaren Pimpernel van de onderwereld achter slot ten grendel te krijgen, en wie>een boeiende, verrassen de en van alle grofheden gespeende film wil zien, komt bij „Arsène Lupin" niet bedrogen uit. MARKTOVERZICHT. Het was Donderdag j.L een echte hooimarkt. Er waren maar 60 vette koeien aangevoerd; dat zijn we niet rqeer gewend. De handel in de vette koeien was heel goed; er is besteed 30 ets. voor een koe. die 230 gld. opbracht. Deze is gekocht door de slagers Baars en Oosterman, van den slager-veehouder C. Berkhou wer alhier. Het was een eerste klas koe. In gelde- en kalfkoeien was wel te begrijpen heel weinig leven, er waren geen menschen voor. De handel in pinken was zeer stug, ook geen koo- pers voor. De aanvoer van nuchtere kalveren was niet te groot, vandaar de handel vlug en de kalveren duur- der verkocht. De handel in vette kalveren was nu juist niet druk, ze golden 2060 gulden. Met de paarden was het ook aan den stuggen kant; te kort volk. De vette jonge schapen golden tot 15% gld., het wa ren dan ook zeer zware schapen, handel was anders stug. Met de lammeren wil het de laatste weken al niet; het was nu ook stug. Nog kan vermeld worden, 'dat de bekende handelaar H. van Hoorn uit Wieringer- waard 100 fokschapen en lammeren in opdracht moest zenden naar het Zuiden van ons land. Dat gezien schijnt er toch opleving in de schapenhandel te komen. Noteering van de vette varkens was 1616.5 et., wel- ,werd er gewacht op 17 ets., dat toch later op den dag iis besteed, 's Morgens was er veel vraag en vlug; later jliep dat weer terug. De aanvoer was nu juist niet te groot. Vandaar later die stijging. Na de noteering van biggen, die was tot 11 gld., Is ook later op den dag 13 gld. besteed, dus dat was be- iter, maar direct geen stijging bij vorige weken verge leken. Van kippen, konijnen, enz. geen noteermg. Kooplui ziet men wel, maar geen aanvoer; nu, dat zal aan stonds ook wel weer komen. SCHOOLFEEST OPENBARE LAGERE SCHOOL. De kinderen van de Openbare Lagere School hebben ^gister hun jaarlijksch reisje naar Schoorl gemaakt Met muziek van leden van Schagen's Harmoniekapel toog men 's morgens naar het station, waar de tram met extra wagens de vroolijke troep stond op te wach- ,ten. Het is den geheelen dag verrukkelijk zomerweer geweest en zoowel de kinderen als de dames en heeren 'geleidsters-geleiders hebben volop genoten van al het geen dat Schoorl biedt. Vermaak op de duinen en in 'den speeltuin van den heer Timmerman, de wandeling door de duinen voor hen die daar lust toe hadden. En voor den inwendigen mensch werd rijkelijk ge- zorgd, zoowel onderweg als in Schoorl. 1 In de meest opgewekte stemming kwam men te ruim zes uur weer te Schagen aan, opgewacht door een g roo it» schare ouders of kindervrienden. Ook Schagen's Harmonie was weer present en onder haar opgewekte muziek werd langs Stationsweg, Molenstraat en Ge dempte Gracht naar de Markt gemarcheerd. Daar nog een extra-nummertje en met *n hartelijk hoera werd de stoet ontbonden. De kinderen „van buiten" werden door de verschillende auto-bezitters naar huis gebracht. Dankbaar gestemd was men jegens allen, die dezen dag mogelijk had4en gemaakt en die daadwerkelijk tot het welslagen hadden meegeholpen. Doodelijk ongeluk op de Meglis Alp in Beieren. Wolft' meldt uit Munchen: Gisterochtend is een Ne derlander op den weg Lisengrad-Saentis op den Meglis Alp in een afgrond gestort en op slag ge dood. Niettegenstaande hij door de bergbewoners voor den dichten mist was gewaarschuwd, ging hij toch met een ander op weg, met het bovengemelde gevolg. Zijn metgezel waarschuwde de reddingskolonne, doch deze slaagde er slechts in zijn lijk te bergen. De. identiteit van het slachtoffer kon nog niet wor den vastgesteld. Dan vliegen de stnkken er soms af. Wij lezen in het Nieuwsbl. v. h. Noorden; Tusschen de buurvrouwen Grietje E. en Hender- kien G. te Klunderveen (Peize) was het reeds lang niet in orde en op "26 Maart is het tot een uitbar sting gekomen. Het gevolg daarvan is geweest dal Grietje zich voor den politierechter te Assen mojest verantwoorden terzake van mishandeling van Hen- derkien. De verdachte is op genoemden datum Hen- derkien met een stok te lijf gegaan Toen ze den stok op Henderkien had gebroken zijn ze handgemeen geworden en de ruzie werd op den grond voortgezet totdat ze zijn gescheiden, door iemand, die er op af kwam. Verdachte beweerde, dat ze al heel lang met haar buurvrouw ruzie had en die haar het leven lastig maakt. Politierechter: Maar al heb je ruzie met elkaar, dan mag je elkaar nog niet met een stok te lijf gaan. Verdachte: Ze schold mij overal voor uit en mijn kind is geslagen en toen was mijn gemoed vol. Toen ik haar zag heb ik een stok genomen, die daar lag en daarmee geslagen en toen zijn we aan 't vechten geraakt. Getuige Henderkien Gleisteen zegt dat verdachte met den stok op haar is toegekomen en toen ze den stok op haar had stukgeslagen is ze aan het vechten gegaan. Politierechter: Hoe is het, scheldt je haar steeds uit? Getuige: Ja,- een van mijn kinderen, die niet goed is, scheldt haar wel eens uit. maar zij is ook geen beste, ze heeft mij ook gebeten en gekrabd. Politierechter: Getuige u moet zien ook wat rustig en kalm houden en niet schelden. Verdachte; 't Was anders niet zoo ver gekomen als ze niet gescholden had. Het Ü.M. eischt f 8 boete of 8 dagen hechtenis. Politierechter: Verdachte, u begrijpt toch dat zoo iets niet mag. Verdachte: Ja, maar zij mag toch ook niet alles zeggen en ik heb baar niet zeer gedaan, want de stok is reeds bij den eersten slag gebroken. De politierechter veroordeelt verdachte tot f8 boe te of 8 dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. DE NOODLOTTIGE AANRIJDING IN APELDOORN. Ook het tweede slachtoffer overleden. Tengevolge van de ernstige aanrijding, die Woens dagmiddag j.1. te Apeldoorn op de Loolaan is geschied, tusschen een auto en een rijwiel, bestuurd door de 14- jarige Mej. C. Zeeman, waarbij de 25-jarige Mej. D. Ger ritsen op de bagagedrager zat, welke laatstgenoemde spoedig na het ongeluk is overleden, is Donderdagnacht in het ziekenhuis ook het andere meisje overleden, zon der tot bewustzijn te zijn gekomen. Als hij met deze vlocht slaagt, volgend jaar met een eskadei van het Westen naar het Oosten om den aardboL Reuter seint uit Rome: Uit kringen van het Italiaansche ministerie van luchtvaart vernemen wij, dat generaal Balbo, als de vlucht slaagt, het volgend jaar, eveneens met eeu eskader van 24 vliegtuigen een vlucht om de wereld zal maken, vliegende van het Westen naar het Oosten. De verwezenlijking van dit plan hangt echter voor een groot deel af van het resultaat van de tegen woordige vlucht, welke in Italië met buitengewoon groote belangstelling wordt gevolgd. Algemeen voelt men hier, dat het slagen van deze onderneming het prestige van de Italiaansche lucht vaart aanzienlijk zal vergrooten. Het ongeluk bij het landen te Amsterdam, waar bij een der vliegers werd gedood heeft groote droef heid in Italië teweeggebracht, doch me j ziet in. dat eenige ongelukken bij dergelijke vluchten nagenoeg onvermijdelijk zijn. In het ministerie van luchtvaart is men gerustge steld .door de overwegign, dat al het mogelijke gedaan is en wordt, om het risico tot een minimum terug te brengen. Ernstige schade in de Rio Grande-vallei. V.D. vèrneemt uit New York: Uit Brownsville in Texas wordt gemeld, dat een tropische storm het aan de golf van Mexico gelegen fort Isabel Donderdag avond heeft geteisterd en in de vruchtbare Rio Gran de-vallei met haar overvloedige fruitcultuur groote schade heeft aangericht. Huizenhooge golven uit de golf van Mexico sloegen over het strand van Port Isabel en zetten groote ge deelten van de stad onder water. Men vreest, dat ook menschenlevens verloren zijn gegaan. De schade, die zeer groot is, kon nog niet geschat worden. Zware straffen tegen de opstandelingen van 10 Angustns 1932. Reuter meldt uit Madrid: Het openbaar ministerie heeft de volgende straffen geëischt tegen de personen die hebben deelgenomen aan de poging tot opstand van 10 Augustus j.1. De doodstraf voor generaal Cavalcanti; levenslange gevangenisstraf voor 18 beklaagden, onder wie een generaal, 18 jaar gevangenisstraf voor twee beklaag den; 2 15 jaar gevangenisstraf voro zes beklaag den. De aanklacht tegen de anderen is door het O. M. ingetrokken. VOORZIET RUSLAND OORLOG? Intensieve militaire training van vrouwen in de Oostelijke provinciën. Reuter seint uit Charbin: Volgens berichten uit Japansche militaire kringen hier ter stede krijgen de vrouwelijke communisten in de Oostelijke provincies der sovjet-republiek een korte, doch intensieve militaire training. Russische, Chineesche en Koreaansche vrouwen tus schen 20 en 30 jaar krijgen onderricht in het verleenen van eerste hulp aan gewonden, het gebruik van gas maskers. schijfschieten en velddienst Het centrale punt van de organisatie ls Wladi- wostock. OVERVAL OP BANK TE OVIEDO. Door twee gemaskerdeb andieten. De kas geplunderd. Twee gemaskerde bandieten, met pistolen gewapend, hebben een overval gepleegd op een bank te Oviedo. (Spanje). Ze bedwelmden den directeur door middel van chlo roform, plunderden de kas en namen vervolgens de vlucht. De bedienden vonden later den directeur be wusteloos in het kantoor liggen. Van de bandieten ontbreekt tot dusver ieder spoor. Barometerstand op Zaterdagmorgen 770 m.M. Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 18 gr. C. is 65 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR, ROTGANS, Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Na een rede van Dr. Dollfuss. Dr. Dollfuss maakt een propagandatocht voor het Vaderlandsche Front in Oostenrijk en heeft Donder dagavond te Graz een toespraak gehouden, waarin hij een scherpen aanval deed op de nationaal-socialisti- sche beweging in Oostenrijk. De aanwezigheid van bondskanselier Dollfuss In Graz was aanleiding voor de nationaal-socialisten ver gaderingen en demonstraties in de stad .te houden. Reeds tijdens zijn rede schoolden de nationaal-soci alisten onder het zingen van het Duitschlandlied en 't Horst Wessellied bijeen en het gelukte den politie pas na versterking te hebben ontvangen en met be hulp van de gummistok de menigte te verspreiden. Nadat dr. Dollfuss zijn redevoering had uitgespro ken, raakten de nationaal-socialisten en de deelne mers aan de vergadering van het „vaderlandsche lront" slaags, tengevolge waarvan tien lieden licht werden gewond. Pas over elven was de politie er in geslaagd de straten te ontruimen en de rust te her stellen. Ongeveer vijftig menschen zijn aangehouden. DROEVIG ONGEVAL TE DEN HAAG. Oude man onder een autobus. Het Ned. Corr. Bur. meldt uit Den Haag Donder dagavond is in de Rijnstraat bij het Bezuidenhout een droevig ongeval geschied. De ongeveer 70-jarige L., wo nende in de Naaldwijksohestraat 78 te Voorburg, werd door een VlOS-bus, waarin een groot aantal school kinderen waren gezeten, bij het oversteken van den rijweg overreden. De oude man werd door een der wie len over de borstkas gereden en onmiddellijk gedood. De kinderen kregen geen letsel. Het lijk va nhet slacht offer ls door den G.GD. naar het Ziekenhuis Zuidwal overgebracht. DE LEGENDE DER AMAZONE. DE eerste Spanjaarden en Portugeezen. die In het Amazonegebied kwamen, berichtten van wilde volksstammen, waar mannen en vrouwen vochten; vermoedelijk was dit de reden, waarom zij de groote rivier Amazone noemden naar de vrouwelijke strijdsters uit de Griekscbe legende. Deze vergissing is begrijpelijk, want er zijn in dit gebied koppensnellersstammen gevonden, waar de man nen en vrouwen bijna niet van elkaar zijn te onder scheiden. Er is echter geen sprake van. dat de vrouwen meevochten, dit zou zelfs hoogst onbetamelijk worden gewonden. Een van deze stammen, die der Jivaro-Indianen. ls door een onzer expedities bezocht, aldus vertelt Dr. Strillng, ethnoloog aan het Smithsonian Institution to Washington, en het is werkelijk verrassend om te zien hoe de mannen, die tot de bloeddorstigste ter wereld behooren. tegelijkertijd zoo verwijfd van uiterlijk zijn. Zij dragen dezelfde rokken als de vrouwen, doch rijker versierd; beide geslachten dragen het haar lang en de mannen verven hun gezichten op echt-vouwelijke ma nier. Zij spreken steeds op zachten toon. Al deze vrou welijke eigenschappen zijn het sterkst geprononceerd bij de jonge mannen, waaruit de strijders worden ge kozen. De Jivaros leven in de oerwouden van Peru en Ecue- dor en zijn zelden met blanken in aanraking geweest. Het zullen dan ook wel niet de afgelegen wonende Ji varos zijn geweest, waarmede de Portugeezen in aan raking kwamen, doch een andere stam met dezelfdo eigenaardigheden. Deze zijn trouwens algemeen onder de Indianen van het Amazonebekken en komen zelfs sterker tot uiting bij de stammen, die verder beneden strooms van de bronrivieren der Amazone wonen. Toen de expeditieleden het eerst met twee dezer In dianen in aanraking kwamen, dachten zij niet anders of het waren jonge meisjes; eerst veel later bemerkten zij hun vergissing en toen werd hun ook duidelijk ge maakt dat een vrouw van een dezer Indianen-stammen nooit met vreemde mannen zou hebben gesproken. Bij de Indianen hebben de mannen over het algemeen weinig op den voorgrond tredende spieren en vrijwel geen haar op de ledematen en deze eigenschappen komen in nog versterkte mate voor bij de Jivaros. Afgezien van hun uiterlijk hebben zij echter niets ver wijfds over zich, door het bij hen inzwang zijnde kop pensnellen staan ze zelfs als zeer bloeddorstig bekend. Het is een godsdienstig en magisch gebruik, waaraan geen Jivaro zich kan onttrekken, ook al zou hij er uit zichzelf weinig voor voelen. Bij deze stammen bestaat er voorts een strenge scheiding tusschen mannelijke en vrouwelijke bezigheden; landbouwwerkzaamheden zijn bijv. vrouwelijk, terwijl de mannen voor zichzelf en voor de vrouwelijke leden van het gezin... kleeren ma ken. Het verrichten van bezigheden der andere sexe zou niet alleen onsympathiek en ongepast worden ge vonden, doch zelfs in strijd met godsdienst en goede zeden worden geacht Een legende omtrent het ontstaan der wereld. De Jivaro-Indianen hebben een zeer merkwaardige legende omtrent het ontstaan der wereld. De zon wordt beschouwd als een zoon van hun hoofdgod en diens vrouw. Zij wilden nu ook een vrouw voor hun zoon hebben, maar met zijn zuster zou hij toch niet METEOOR IN NOORD-RUSLAND GEVALLEN. Uit Archange! In de nabijheid van het dorp Kos- laim, 15 K.M. van de rivier Mesen, is een meteoor steen gevallen, seint Reuter. Een splinter van den steen heeft men gevonden. Deze splinter had een gewicht van ongeveer 2% ton. De meteoorafdeeling van de academie van wetenschappen heeft reeds maatregelen getroffen om den steen nauwkeurig te onderzoeken. GEZIN DOOR EEN LAWINE VERPLETTERD. De lijken geborgen. Reuter meldt uit Gosau (Opper-Oostenrijk); Een ze- kere dr. Behuslav Feierabend is gisteravond met zijn vrouw en beide kinderen in het Dachstein-gebied door een lawine overvallen en gedood. De vier lijken zijn door een bergingsexpeditie naar Gosau overgebracht. SCHIP OP DE ROTSEN GELOOPEX. Alle opvarenden gered. Reuter meldt uit Casablanca dat het s.s. Nicolas (10 duizend ton) dat tusschen Marseille en Tanger vaart, met 25 passagiers aan boord tijdens mistig weer op de rotsen, zes kilometer van Kaap Spartel, is geloopen. Het water stroomde het ruim binnen, bereikte de brug tot aan het midden. De bemanning en de passa giers wisten zich in de reddingsbooten te redden en kwamen behouden in Tanger aan. Drie jonge bewoners van de Phillppijnen vertrokken ln een 9 meter lange boot om 15000 Engelsche mijlen over zee te kruisen. Onze foto laat het vertrek uit New York zien. Hun weg voert eerst over den Atlantlschen Oceaan naar Europa. kunnen trouwen. Daarom wierpen zij een kluit modder tegen de zon. waaruit de maan ontstond. Een bepaalde nachtvogel uit deze streken trachtte, evenals de zon. de liefde der maan te winnen, maar zij wilde van geen van beiden iets weten. Op zekeren dag verfde de zon zijn gezicht rood om zich mooi te maken de zonsondergang) en van dat oogenblik maak te de maan gebruik om ..als een tijger" langs den he melkoepel omhoog te klimmen( de volle maan), die op komt, op het oogenblik van zonsondergang). Ook zij verfde haar gezicht (de teekening op de maanopper- vlakte). De nachtvogel trachtte haar te bereiken langs een liaan, die van den hemel afhing, maar de maan bemerkte dit tijdig en sneed de liaan door, zoodat deze op de aarde neerviel en zich verwarde in alle boorren van het oerwoud. Ook de vogel viel terug naar de tak ken der boomen. De zon was boos, omdat de maan hem was ont vlucht. Hij ving twee papegaaien van de eene en twee van een andere soort en bond deze aan zijn polsen en knieën. Zoo bereikte hij de maan en sloeg haar 'een maaneclips). Zij sloeg terug (een zoneclips). De maan schreidedaarom is het roodzien van de maan een be wijs. dat het gaat regenen). Zoo ziet men, hoe allerlei dieren en planten en de verschillende natuurverschijnselen in de legende een plaats vinden. Er is geen dier in het oerwoud, dat in de complete legende niet wordt genoemd. Zoo werd de boa eens door de zon gevangen genomen in het onstuimige water van een smalle rotsspleet. De slang (het symbool van den vrede) trachtte de zon te verteederen, door wa ter te doen opspatten en een regenboog te vormen, maar de oorlogsgod plaatste wolken en regen ertusschen, zoo dat de zon niets van den regenboog kon zien. WETENSCHAPPELIJK ALLERLEI. Het bepalen van hooge temperaturen. De temperatuur van gloeiende stoffen kan veelal wor den geschat op grond van de kleur van het door hen uitgestraalde licht. Iedereen weet. dat roodgloeiend ijzer niet zoo heet ls als ijzer, dat een meer gele tint heeft aangenomen. Het gele licht van een kaarsvlam wijst op een minder hooge temperatuur dan die van een moderne gloeilamp, die een meer witachtig geel licht verspreidt. In hoofdzaak wordt de kleur van het licht dus bepaald door de temperatuur van de gloeiende op pervlakte. maar toch heeft ook de stof. waaruit di« gloeiende oppervlakte bestaat, invloed op de kleur. Dit laatste is alleen dan niet het geval, wanneer het licht komt door een kleine opening ln een voorwerp, dat van binnen gelijkmatig wordt verhit. Het is gebleken, dat zoowel de kleur als de Intensiteit van dit licht onaf hankelijk zijn van het materiaal, waaruit de binnen zijde van het voorwerp bestaat; z\j hangen uitsluitend af van de temperatuur. Men verhit dit toestel nu zoolang, totdat het licht uit de opening dezelfde kleur heeft aangenomen het gloeiende voorwerp, waarvan ds temperatuur moet worden geschat. Zoo verkrijgt men de ..kleurtemperatuur" van het gloeiende lichaam, die echter nog aanmerkelijk van zijn werkelijke tempera tuur kan verschillen. Het verband tusschen kleur en temperatuur kan zoo een basis worden van nauwkeurige temperatuurbepa ling. Zoo heeft roodgloeiend ijzer een temperatuur van ongeveer 525 graden Celsius, een gloeiende sigaarpunt een van ongeveer 700. een kaarsvlam een van ongeveer 2500. een booglamp een van 4000 en de zon een van 6000 graden Celsius. Het is gebleken, dat bij lage temperaturen de kleur zióh spoediger bij temperatuursveranderingen aanpast dan bij hooge. Een verschil van 100 graden is gemakke lijk aan de kleur te qnderkennen. bij temperaturen van ongeveer 2000 graden, terwijl het bij omstreeks 6000 graden als regel onopgemerkt blijft.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6