iliiiiti Nieifs- a Uitgevers: N.V. v.b, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. DE SPRONG OVER DEN OCEAAN GESLAAGD. Gevaarlijkste deel van den tocht. Van beteekenis voor den vrede in Europa. Korter arbeidsdag in Amerika? 200 Koreanen verdwenen RIJKSBEGR00TING 1934 wordt sluitend gemaakt. Brand in de haven van Londen. Bezuiniging op rekenkamer. BESTRIJDING VAN DE CRISIS IN AMERIKA. De Oceaanvlucht van het echtpaar lindbergh. DUITSCH NATI0NAAL-S0CIALISTISCH LEIDER OVER DE GRENS GEZET. Uitputting van den houtvoorraad? Donderdag 13 Juli 1933. SCHAKER 76ste Jaargang No. 9311 cTOM :iDit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder i'idag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jtentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno«| inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. ZONDER ONGELUKKEN VOLBRACHT. Geen tusschenlanding op Groenland. Cartwright, 12 Juli (V.D.) Het Italiaan-, eche luchteskader, dat Woensdagochtend uit Reykjavik is vertrokken, is om 18 uur 26 Gr. Tijd vlpt gedaald te Cartwright (Labrador). Het groote' traject van Reykjavik naar Cartwright, 2400 K.M., is hiermede afgelegd in ongeveer 12 uren. De aankomst. Het vliegtuig van den eskadercommandant Balbo verscheen, naar V.D. meldt, als eerste boven Cart wright. Na eenige malen boven de haven te hebben gecirkeld, streek het op het water neer. Op onderling korte afstanden volgden de andere toestellen, welke zonder ongelukken daalden. De roode. groene, gele. en witte boeien waren zoodanig aangebracht, dat de vliegtuigbestuurders de ankerplaatsen zonder eenige moeilijkheid konden vinden. Om 22 uur 20 plaatselijken tijd lagen alle 24 Ita- liaansche vliegtuigen in de haven van Cartwright vastgemeerd. Op den tocht van Reykjavik naar Cartwright is het eskader van generaal Balbo eenige malen gesigna leerd. Het eerst door het Deensche inspectievaartuig „Fylla", dat kruiste in de Denemarkenstraat (tus- schen IJsland en Groenland). Het schip seinde aan Reykjavik dat om negen uur 's morgens de eerste vliegtuigen van het eskader in zicht kwamen en dat in den loop van 2V2 uur alle 24 Italiaansche vliegtui gen voorbij trokken. Daarna werd een radiobericht op gevangen van een schip dat 13.45 Greenwich-tijd het eskader in het zicht kreeg, ten Z. O. van de zuidpunt van Groenland. Een uur later meldde de Italiaansche duikboot „Millelibra", dat het eskader de Zuidpunt van Groenland naderde, terwijl volgens een van het Italiaansche eskader ontvangen radiobericht, alle vliegtuigen, om 16 uur 05 Greenwichtijd de Zuidpunt van Groenland gepasseerd waren. Amerika enthousiast. Geheel Amerika is enthousiast over de prestatie van het Italiaansche eskader, dat thans met de aan komst in Cartwright voor het eerst Amerikaanschen grond heeft bereikt. Alle dagbladen, die uitvoerige verslagen publiceeren over de laatste étappe, ver klaren, dat deze eskadervlucht een onvergelijkelijk groote daad is in de geschiedenis van de luchtvaart. De Italianen zijn van plan vandaag (Donderdag) verder te vliegen. Vandaag ontmoeting met het echtpaar Lindbergh? De mogelijkheid bestaat, dat kolonel en mevrouw Lindbergh, die zooals men weet een vliegtocht on dernemen naar Groenland, vandaag een bezoek brengen aan generaal Balbo's eskader. De Lind- berghs zijn gistermorgen even voor twaalf uur te Halifax (Nieuw Schotland) opgestegen ter voortzet ting van hun tocht en zooals elders op deze pagina gemeld wordt, zijn zij reeds te St John op New Foundland aangekomen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat zij heden generaal Balbo te Cartwright zullen gaan begroeten. Rusland bevestigt een a»s, non-agressiepact met Italië. Moskou, 12 Juli (V.D.) Van Russische zijde worden de geruchten inzake de spoedige tot standkoming van het Russisch-Italiaan- sche non-agressiepact bevestigd. Dit pact zou niet alleen een succes voor de Russische buitenlandsche politiek, doch is eveneens van groote politieke beteekenis voor de verzekering van den vrede ia Europa. DE TE VOLGEN ROUTE. Vijf dagen en zes uren per dag. Uit New York, 12 Juli (V.D.): De president van de Amerikaansche Arbeids Fede ratie, Greene, verklaarde na een onderhoud met presi dent Roosevelt, dat de regeering waarschijnlijk den zesurendag en de vijfdaagsche werkweek zal invoeren voor het ondergeschikte personeel. Er zou 180 millloen bezuinigd moeten worden. -*> De omzetbe lasting brengt 80 mlllioen op. Op de departementen te 's Gravenhage ie de voorbereiding der Rijksbegrooting 1934 in vollen gang, aldus de „Telegraaf". Minister president Colijn, rekening houdend met den ernst van den tijd, verlangt nadrukkelijk, dat de nieuwe begrooting sluitend zal zijn en hij wenscht dit resultaat te bereiken in de eerste plaats door redicale bezuinigingen. De omzetbelasting, waarin opgenomen is de weeldeverteringsbelasiing, zal circa 80 millioen gulden opleveren. Zooals bekend heeft dr. Colijn het deficit voor 1934 op 260 millioen gulden geraamd, zoodat tot uitvoe ring van zijn plan, althans wanneer dit te kort inderdaad bestaat, bezuinigingen van circa 180 millioen gulden noodzakelijk zijn. Door bandieten vermoord? V.D. verneemt uit Moekden: Volgens alhier ont vangen berichten zouden 200 Koreanen, die op 3 Juli uit Wangtsjingtsien zijn vertrokken in de richting van Hoengtsjoen en sindsdien worden vermist, thans in de buurt van Laulung vermoord zijn gevonden. De Koreanen zouden door roovers zijn vermoord. Eén lid minder? De minister van Financiën, mr. P. J. Oud, zal, naai de „Tel." verneemt, een wetsontwerp indienen tot wijziging van de Comptabiliteitswet. O.m. zal daarin worden voorgesteld, het aantal leden van de Reken kamer met één te verminderen, zoodat na aanneming van het ontwerp niet zal worden voorzien in de thans bestaande vacature. Vlammen schieten 15 Meter omhoog. In het Oosten van Londen is, naar V.D. meldt, gis terochtend in een chemische fabriek een brand ui>?e Voken. die zich met enorme snelheid uitbreidde. Bin- len korten tijd stond een aangrenzende houtopslag- u laats in vlammen en later sloeg het vuur nog op drie aangrenzende huizen over. De brand breidde zich ook uit tot de haveninrichtingen. Een geheele straat moest door de bewoners worden ontruimd. Hier en daar schoten de vlammen 15 meter de lucht in. Eerst na veel moeite gelukt" het den brandweer het vuur meester te worden. De schade is aanzienlijk. GEVECHT MET STAKENDE ARBEIDERS. Twee dooden, 20 gewonden. Een Wolff-bericht uit Warschau meldt: In Bja- listok kwam het gisteren tot een ernstig treffen tus- schen een aantal stakende textielarbeiders en poli- tie-agenten. Bij deze ongeregeldheden moesten de dienaren der wet, welke door de stakers werden gemolesteerd, van de wapens gebruik maken. Twej stakers werden hierbij gedood, terwijl 20 zwaar gewond raakten. Door steenworpen liepen 15 politie agenten blessures op. Het snperkablnet aan het werk. - Gevaar van koopersstijglng ten gevolge van te snelle prijsstijging. - Bezorgdheid over het herstelpro gram. President Roosevelt heeft Dinsdag, zooals we reeds meldden, een nieuwen stap gedaan op den weg, die naar hij hoopt, zal leiden tot het* nationaal herstel van de Amerikaansche industrie en uit de crisis, die ook de Vereenigde Staten teistert. De leden van het Kabinet zullen tezamen met deskundigen op ver schillend gebied, o.a. vertegenwoordigers van de top- organisaties van Jandbouw en industrie, onder voor zitterschap van president Roosevelt een „super-kabi net" vormen, dat vergeleken wordt met de tijdens den oorlog door Woodrow Wilson ingestelde natio nale commissie voor verdediging, en dat den gehee- len zomer zal blijven functionneeren, en zoo noodig langer. De instelling van den crisisraad en de nieuwe in grijpende maatregelen, welke thans zullen worden genomen, weerspiegelen de bezorgdheid der Ameri kaansche regeering, dat haar herstelprogram ten slotte wellicht zal mislukken. De reden voor deze vrees ligt voor de hand. Generaal Johnson, de reor- ganisator der Amerikaansche industrie, heeft er zich reeds herhaaldelijk over beklaagd, dat de prijzen in de Vereenigde Staten sneller stijgen dan de loonen. Wanneer aan dit verschijnsel geen einde komt en de diverse takken der industrie in haar bij de wet voorgeschreven z.g. „codes voor eerlijke concurren tie" geen bepaling opnemen in zake hooger loonen, dan zal, naar door generaal Johnson met klem is verklaard, de in den laatsten tijd sterk toegenomen industrieele activiteit niet gehandhaafd kunnen blij ven. Actie tegen stijging van den broodprijs. Parallel met de grootere industrieele activiteit, welke uit de inflatiepoiitiek van president Roosevelt is voortgesproten, zijn echter, naar men weet, de kos ten van levensonderhoud in de Vereenigde Staten enorm gestegen, doordat de prijsverhoogingen waar toe de industrie en de handel zijn overgegaan, voor- uitloopen op de inflatie. Blijven de kosten van levensonderhoud stijgen in het onverwacht snelle tempo der laatste weken, dan zou dit zeer wel tot een koopersstaking leiden, die tevens het einde zou beteekenen van het program in zake een gecontroleerde verhooging van het prijs niveau, die president Roosevelt als den sleutel voor het economisch herstel des lands beschouwt. De minister van Justitie heeft dan ook reeds or der gegeven, een nauwkeurig onderzoek in te stel len naar eventueel in strijd met de antitrustwetge ving zijnde prijsverhoogingen. Welk een omvang deze prijsstijgingen reeds hefc- men aangenomen blijkt overduidelijk uit een te New oYrk gepubliceerde lijst der indexcijfers over de afgeloopen maand Uit deze lijst valt te zien dat in het tijdvak van 4 Februari tot 10 Juli jl. de groothandelsprijzen met niet minder dan 73 zijn gestegen. In den klein handel liep in deze zelfde periode de boterprijs op van 25 tot 31 dollarcent per pond, d.w.z'. met 30 de prijs van spek van 20 tot 25 dollarcent, d.w.z. met 25 de prijs van nieuwe aardappelen van 24 tot 34 dollarcent, d.w.z. met 40 en de prijs* van eieren per dozijn van 17 tot 27 cent. d.w z. met bijna 60 Het grootste deel der prijsstijgingen vond in de afgeloopen week plaats. Roosevelt contra de werkgevers. Washington. In verband met het trage tempo, waarin de industrieën de vereischte nieuwe arbeids- charters opstellen, heeft president Roosevelt heden gedreigd gebruik te zullen maken van zijn speciale dictatoriale bevoegdheden om hoogere loonen af te dwingen. Roosevelt heeft te kennen gegeven dat hij de kwestie der loonsverhooging van zoo groote be teekenis acht voor het herstel, dat hij als de werk gevers niet spoedig aan zijn verlangen voldoen, zelfs minimum-loonen en maximum-arbeidstijden zal vast stellen, die zullen gelden tot zijn herstelprogram is voltooid. Het afkondigen van miniraumloonen en maxi mum-werktijden zou speciaal gelden voor de kolen- industrie. President Roosevelt bestudeert verder de mogelijkheid om het te veel aan mijnwerkers te werk te stellen op de boerderijen in de nabijheid van de kolenmijnen. Op New-Foundland aangekomen. Reuter seint uit St. John (New Foundland): Kolonel en mevrouw Lindbergh zijn, komend van Halifax (Nieuw Schotland), hier aangekomen. OOGONDERZOEK-IN RICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHtlNG W C. VAN GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - REFPACTIONIST LAGEZIJDE B40. TEL. 26. SCHAGEN. OOGONDERZOEK GEHEEL GPATIS. Voor Oogonderzoek GESLOTEN van 15 tot en met 19 Juli. Op last van de Nederlandsche regeering Heerlen, 12 Juli. Naar wij vernemen la de heer T y k f e r, leider van de Duitsche nationaal-socialis- ten in Limburg, heden op last van de Nederlandsche regeering over de Duitsche grens gezet. Deze man is den laatsten tijd herhaaldelijk in open bare vergaderingen van de Nazi's in Zuid-Limburg op getreden, oa. te Heerlen, Kerkrade en Vaals. Behandeling van het vraagstuk over het optreden der Nazi-elementen in Zuid-Lim burg in Provinciale Staten. Een incident In de gister gehouden vergadering van de Provin ciale Staten van Limburg werd breedvoerig gesproken over de levering van Duitsche materialen aan den Pro vincialen Waterstaat en aan de gemeenten in Limburg. Maatregelen daartegen werden gevraagd. Bij deze ge legenheid liet een socialistisch lid. de heer Ubaghs uit Maastricht, zich ontvallen, dat in Duitschland een hond van de ketting is losgebroken en dat deze wederom dient te worden vastgelegd. De Commissaris der Koningin verzocht den spr. deze woorden te herroepen. De voorzitter der sociaal-demo cratische fractie, de heer Paris, achtte deze woorden, eveneens ongepast en verzocht den heer Ubaghs deze ter wille van den voorzitter der vergadering terug te nemen. De heer Ubaghs antwoordde: „Dat nooit!" Daarop verklaarde de voorzitter der sociaal-democra tische fractie, dat de woorden van zijn partijgenoot in deze vergadering zeer ongepast zijn. Gedurende de verdere besprekingen werd uit de ver gadering geprotesteerd tegen het optreden van Nazi- elementen in Limburg. Deze elementen trachten in ons vrije Nederland onrust te brengen onder een groot deel der bevolking. Maatregelen daartegen werden gevraagd onder algemeene instemming van de vergadering. Voorspellingen van een deskundige. Dr. Herbert Lewinstein heeft te Newcastle voorspeld in een door hem gehouden rede, dat de voorraden zachthout van Canada en de V.S. binnen een men- schenleeftijd uitgeput zouden zijn, aangezien het ver bruik den natuurlijken aanwas overtreft. Volgens Lewinstein's meening zou het verbruik van hout voor bouw-doeleinden moeten worden gerantsoe neerd teneinde aanvoeren voor belangrijker doelein den, als pulp voor de papiernijverheid, kunstzijde enz. te waarborgen. Spr. noemde het een feit dat de groote reserves timmerhout, thans in Rusland voorradig, in de toekomst een grooten politieken invloed zouden hebben.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1