Alicitei Nicivs- Regeering en Landbouw Dinsdag 18 Juli 1933. 76ste Jaargang No. 9313 Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Wijziging van de Crisiswet-1933. DE GRAANBESPREKINGEN. W1LEY POST TE MOSKOU. MAATREGELEN TEGEN Burgemeester Verstegen. Urker verdronken. Ghandi en de onder-koning. GENERAAL BALBO TE CHICAGO. Plannen voor een Fransche eskadervlucht De sterkste kuikens en de beste leghennen Bertels' Opfokvoeders: VALSCHE MUNTERIJ IN LIMBURG. Daalt de dollar niet verder? Huiszoekingen bij vrienden van Scheidemann. SCHAGER COURANT. {Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- idag ®n Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jtentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-: TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 16 cent (bewijsno^ inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekencö; DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Begeering moet kunnen ingrijpen. Ver scheidene leden der Tweede Kamer er kennen noodzakelijkheid van dicta toriale bevoegdheden. Maatregelen voor den noodtoestand. Thans is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer verschenen over het aanhan gige wetsontwerp tot wijziging der Land- bouw-Crisiswet 1933, behelzende het oordeel (over de voorgestelde regeerlngsmaatregelen ,ter tegemoetkoming in den noodtoestand der .verschillende bedrijven. Het volgende is er aan ontleend: Verscheidene leden, hoewel erkennende, dat door fle voorgestelde wijziging van de Landbnuw-Crisiswet aan de regeering haast dictatoriale bevoegdheden [Worden toegekend bevoegdheden, waartegen in derdaad bezwaren bestaan waren van oordeel, 'idat, daar land- en tuinbouw riiet in staat zijn onder fie huidige omstandigheden de moeilijkheden op te jlossen, de regeering gedwongen is maatregelen te ne- tnen teneinde zooveel mogelijk aan den noodtoestand waarin deze bedrijven verkeeren, tegemoet te komen. Verscheidene leden waren voorts van oordeel, dat fond- en tuinbouw bij de onderhavige regeling weinig maat zullen vinden omdat do regeering in gebreke is gebleven om in dit wetsontwerp garantiebepalin- pen in zake steun voor bepaalde producten op te ne men. 1 De landbouw kan alleen gebaat worden, aldus tieze leden, door hooge invoerrechten op buitenland- kche artikelen en verscherping van de contingen- [èeering. i Sommige leden waren van oordeel, dat de onder- ïavige regeling niet alleen voor den land- en tuin- )ouw van beteekenis is, doch groote gevolgen zal tunnen hebben voor het gcheele economisch leven, Icor een verhooging van de prijzen van de agrari- iche producten. Dit werkt echter mede, om de ter be strijding van de werkloosheid zoo noodige loonsver laging tegen te houden. Enkele leden spraken er hun bevreemding over uit, at, hoewel de Kamer een algeraeene machtiging in- ake een drietal producten, heeft verleend, thans een 'ontwerp van algemeene strekking is ingediend. Dit trok tc meer de aandacht, gezien de ervaring, welke men ten aanzien van de drie in de wet ge noemde producten, n.1. rundvee, strookarton en bloembollen, tot dusverre heeft opgedaan. Immers, Wat de eventueele beperking van rundvee betreft, hiervan is achteraf gebleken, dat een nader onderzoek nog noodig was. Wat de regeling ten aanzien van het strookarton betreft, hiervan heeft men niets meer vernomen en naar verluidt is die regeling niet meer noodig. De beperking van de bloembollencultuur is wel is waar tot stand gekomen, maar daarover zijn zulke klachten gerezen, dat bij verscheidene leden van do Kamer de vraag is gerezen, of hier wel doelmatig door de regeering is opgetreden. Wenschen. Verscheidene leden verklaarden zich bereid over bezwaren heen tc stappen, wanneer de regeering en kele bevredigende mededeelingen en toezeggingen zou kunnen doen. In de eerste plaats wenschten deze le den, dat voldoende rekening zal worden gehouden met de adviezen der Centrale Commissie. Over de sa menstelling dezer commissie werden vele verlangens geuit. Voorts zou men gaarne mededeeling ontvangen van den minister omtrent de plannen, welke hij koestert betreffende de in het ontwerp genoemde producten. Importcijfer voor de Donaustaten vast gesteld. Uit Londen, 17 Juli (V.D.): De vertegenwoordi gers der Vereenigde Staten, van Australië, Argentinië en Canada hebben heden geconfereerd met de verte genwoordigers der Donaustaten. Overeengekomen werd, dat de graanuitvoer der Donaustaten 50 millioen schepel, per jaar zal bedra gen, ongeacht de opbrengst van den oogst. Onderhandelingen met Rusland verdaagd. Omtrent de graanbesprekingen wordt nog gemeld, dat de onderhandelingen met Rusland moesten wor den uitgesteld, daar de Russische delegatie nog geen nadere aanwijzingen uit Moskou had ontvangend Zij bedoelden daarmede niet een nauwkeurig uitge werkte regeling, doch eenige aanwijzing, wat de mi nister in dezen denkt te gaan doen. Baten van arbeiders. Vele leden drongen aan op het nemen van maat regelen, ten einde de arbeiders in de gesteunde be drijven te laten participeeren in dt voordeeien, door de regeeringsmaatregelen ten bate der bedrijven ver kregen. Naar hun oordeel biedt artikel 8 der Land- bouw-Crisisvvct hiertoe de gelegenheid. Het gaat naar hun oordeei niet aan, de bedrijven te hespen en de prijzen der producten te verhoogen. zonder dat waar borgen worden gegeven, dat de arbeiders zooveel mogelijk aan het werk worden gehouden en hun loonen nog niet meer worden bekwrt. Vele leden achtten het noodzakelijk, dat bij de uit voering van de Crisis-Zuivelwet, in het belang van de landbouwers, aan de coöperatieve afzetvereeni- gingen op zuivelgebied bij de uitvoering der Crisis wetten van land- en tuinbouw voor wat zuivelproduc ten betreft, een groote plaats worde ingeruimd. Naar het oordeel van verscheidene leden zal een van de moeilijkste regelingen ongetwijfeld zijn de beperking van den rundveestapel. Men wenschte re gelingen welke zouden leiden tot het gebruik van in- tandsche granen door bierbrouwerijen. Eenige leden merkten op. dat het opnemen van gra nen en zaden onder de crisisproducten den indruk vestigt, dat de regeering geneigd is. in de richting te gaan van zekere in sommige landbouwkringen le vende wenschen, om den verbouw van voedergranen en andere veevoederproducten in Nederland uit te breiden en dien verbouw door prijs verhooging loo- nend te maken. Is de regereing van oordeel, zoo werd de vraag gesteld, het ontginnen van bouwland te laten voort gaan of is zij van meening. dat het verieenen van steun aan producten of nieuw ontgonnen gronden aan beperkende bepalingen dient te worden onderwor pen? Algemeen was men van oordeel, dat ten aanzien van de consumptie aardappelen maatregelen der re geering geboden zijn. Gevraagd werd. waarom de kleinen en niet de groote kippeneieren gesteund worden, terwijl deskun dige voorlichting aan kippenhouders steeds ging in de richting van het verkrijgen van groote kippen eieren. Alweer gestart met bestemming naar No vosibirsk. Moskou, 17 Juli (V.D.) Om 14.28 uur Oost Euro- peesche tijd is de wereldvlieger Wiley Post op het hoofd vliegveld van Moskou geland. Ter begroeting waren aanwezig vertegenwoordigers der Sovjet-Regeering, on der leiding van Baranow alsmede vertegenwoordigers van de maatschappij Ossoaviaohïm, onder leiding van Malinowski. Ook de Engelsche, Amerikaansche en Rus sische pers was vertegenwoordigd. De vlieger verklaar de tegenover Russische militaire vliegdeskundigen, dat hij op de vlucht naar Rusland met atmosferische moei lijkheden had te kampen gehad. Ondanks dit alles ge voelde hij zich zeer goed. Na een zeer kort oponthoud wil hij nog heden verder vliegen, doch hij moet de laat ste weerberichten afwachten, die te Moskou om 15.30 uur binnenkomen. Post over zijn tusschenlanding te Konings bergen. Wiley Post heeft in een onderhoud met persvertegen woordigers verklaard, dat hij de tusschenlanding te Koningsbergen heeft moeten maken wegens een defect aan de olieleiding. Hij voelt zich uitstekend. Alleen heeft hij pijn aan de oogen. Een dokter heeft hem on derzocht en oogcompressen voorgeschreven. Post heeft het voornemen, spoedig verdere te vliegen. Naar Novosibirsk. Wiley Post is om 5.15 uur (Moskousche tijd) te Mos kou opgestegen met bestemming naar Novosibirsk. De wederverschijning van „Het Anker." Naar de „Telegraaf" uit de beste bron verneemt, zal de regeering ln zake de houding van den burgemeester van Koog aan de Zaan, den heer A. G. A. Verstegen, die zooal8 bekend een leidende rol heeft bij het opnieuw doen verschijnen vaïn „Het Anker", niet lijdzaam blijven Binnen zeer korten termijn zijn van rijkswege stappen te verwachten. Over boord gevallen» Urk. Aan boord van UJC. 184, had gistermid dag omstreeks vijf uur een ernstig ongeval plaats. Het schip bevond zich tussohen Urk en Enkhuizen. Plotse ling viel de schippersknecht de 3fr-jarige A. Hakvoort over boord. De schipper, W. de Vries, die het ongeval bemerkte, liet onmiddellijk de motor achteruitdraaien en stak den man de hand toe om hem te helpen. Het slachtoffer zonk echter plotseling in de diepte weg en alle door den schipper nog ondernomen pogingen bleven zonder resultaat. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. Het lijk is nog niet gevonden. De U.K. 184 keerde onmiddellijk terug naar de haven van Urk waar schipper de Vries van het droevig ongeval kennis gaf. Zijn verzoek om een wezen. onderhond afge- Door Gandhi werd aan lord Willingdon, den on derkoning van Britsch-ïndië, om een onderhoud ver zocht. De onderkoning heeft Gandhi dit onderhoud geweigerd met de motiveering, dal ongehoorzaam heidscampagne in strijd met de grondwet is en dat de regeering zich in geen geval kan inlaten met onder handelingen over de voorwaarden tot staking der campagne. Het congres heeft het in zijn macht, den vrede te herstellen door het afbreken van de cam pagne. Gandhi heeft zich hierna nogmaals telegrafisch tot den vice-koning gewend met het verzoek, een onder houd te mogen hebben. Verklaring in het Engelsche Lagerhuis. Naar aanleiding van het afwijzen van Gandhi's ver zoek om een onderhoud door den vice-koning ver klaarde Sir Samuel Hoare in het Lagerhuis, dat deze stap de volkomen goedkeuring vati de Rritsche re geering heeft. De handhaving van^trde en wet in In- dië wordt met den dag krachtiger en berichten uit de Indische bladen bewijzen, dat in kringen van het congres een sterke strooming bestaat tegen de voort zetting van het ongrondwettig programma. De re geering heeft slechts één mogelijkheid. Er kan geen sprake zijn. dat een „koopje" met het congres wordt gesloten, dat zich dan bereid zou verklaren, de nor male plichten van ordelijke burgers op zich te ne men. Het antwoord van Lord Willingdon luidde: „Indien de omstandigheden anders waren, zou ik U gaarne ontvangen, maar het schijnt, dat gij U ver zet tegen de staking der ongehoorzaamheidscampagne, tenzij op zekere voorwaarden en dat het onderhoud, waarom gij verzoekt, ton doel zou hebben het ope nen van onderhandelingen met de regeering over deze voorwaarden. Verder schijnt te zijn beslist, dat de ongehoorzaamheidscampagnc op den lsten Augustus zal worden hervat, als het congres geen overeenstem ming met de regeering bereikt" WOENSDAG A^. START VOOR DEN TERUGTOCHT. Generaal Balbo en zijn 95 vliegers zijn door de be woners van Ohicago en de tallooze bezoekers van de Wereldfcentoonstelmg Zondag stormachtig gehuldigd, Balbo bezocht in den loop van den dag de tentoonstel ling en woonde later met de overige vliegers een dank mis bij, die door Kardinaal Mundelein in de Cathedraal werd opgedragen. De Kardinaal zegende bij deze gele genheid de Italiaansche vliegers namens den Paus en deed mededeeling van het felicitatie-telegram van Z.H. den Paus. Generaal Balbo is voornemens, bij gunstig weer Woensdag a.s. te starten voor den terugtoch, die over New York zal gaan. BALBO NAAR HET WITTE HUIS. Reuter meldt uit Chicago dat generaal Balbo de uitr noodiging heeft aangenomen om president Roosevelt in het Witte Huis een bezoek te brengen. Dit bezoek zal aan het eind van deze week plaats vinden. Zooals reeds gemeld, zal het Italiaansch eskader morgen naar New York vliegen, waarschijnlijk de eenige halte tussch'en Chicago en de Azoren. (Waar in bovenstaand Reu ter-bericht gesproken wordt over de Azoren, zou daaruit op te maken zijn, dat Balbo op zijn terugweg naar Italië den Zuidelijken weg zal nemen en dus niet opnieuw ons land zal aan doen, zooals indertijd werd gemeld Red.) Naar de Afrikaansche koloniën. Reuter seint uit Parijs: Het plan voor een Fransche eskadervlucht heeft thans vaster vormen aangenomen. Vijfentwintig mili taire vliegtuigen, onder leiding van generaal Vuille- min, een bekend oorlogsvlieger en oprichter van de Fransohe luchtvloot in Afrika, zal in November van Istres in het Zuiden van Frankrijk vertrekken voor een vlucht naar Fransch Equatoriaal Afrika. De route zal loopen over Cartagenk, Rabat. Colomb-Besjar, Adrar, Bido (Sahara), Tao (Fransche Sahara), Bamako (Se negal), Dakar naar Niamey, en vandaar naar Bdngui (Fransch-Epuatoriaal Afrika). Op den terugweg zal over Tunis, Algiers, Oran en Meknes worden gevlogen. De vliegtuigen zullen behalve de noodige brandstof ook 15 galon water, voor een maand voedsel en gewe ren medenemen en zullen van een draadlooze installatie worden voorzien. MELAATSCHTTETD IN BOSNIë. Aangetasten niet afgezonderd. Reuter seint uit Belgrado: Volgen een hier uit Zagreb ontvangen bericht, zijn in zekere deelen van Bosnië verscheidene gevallen van melaatscheid voorgekomen en daar men de aangetas ten niet heeft afgezonderd, breidt de ziekte zich steeds meer uit. Het totaal aantal gevallen in Bosnië alleen zou reeds 400 bedragen van wie er slechts tien in een speciale afdeeling van het ziekenhuis te Serajewo zijn opgenomen. zijn met de minste kosten verkregen met Opfokvoeder 1 —30 dagen f 6.75 p. 50 Kg. Opfokkorrel 410weken,, 5.95 p. 50 Kunstkorrel B na 10 weken 5.75 p. 50 Lager voederkosten en later méér eieren: Zoo verkreeg de beer H Koning, de Wilp. Gr van 32 ion ge hennen 774 eieren ln December en 653 ia de koude maand Januari jj. du* 78 pCt. en 65.8 pCt. eieren. Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Bertels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Werkplaats aan de grens ontdekt. Com plete installatie voor het gieten van valscb Duitsch geld ln beslag genomen. Twee verdachten gearrsteerd. Venïo. Te Bergen, Limburg, werd in de woning van P. Kircher bij een door de marechaussee op grond van vermoedens, ingesteld onderzoek, een complete in stallatie en verschillende machines gevonden voor het vervaardigen van valsche munten. K. werd gearresteerd en overgebracht naar Den Bosch, waar hij ter bescshik- king van de Justitie werd gesteld. Hij wordt er van verdacht, even over de Duitsche grens een aantal val- sohe vijfmark-etukken in omloop gebracht te hebben. Nadere bijzonderheden. Een der correspondenten van het „Hsbl." in Limburg meldt nader: Sinds geruimen tijd zijn ln de nabijheid der Duitsche grensstreek valsche vijfmark-stukken in omloop. De Duitsche politie stelde een uitgebreid onderzoek in en wist te ontdekken, dat dit geld in omloop werd gebracht door een Pool. Mascowski. Men stelde zich toen van Duitsche zijde ln verbinding mat de marechaussee van de Nederlandsohe grensstreek en bij het onderzoek aan deze zijde van de grens leidde het spoor naar de wo ning van Kircher. Men vond er een complete valsche- muntlnstallatie. De Rijksmunt en het Centraal Bureau voor falsifica tie werden gewaarschuwd om een en ander te komen zien, en deze verklaarden nog nimmer in ons land een dergelijke goed-geoutilleerde installatie voor het val- s che-rnu nter^bed rij f te hebben aangetroffen. De machi nes zijn gedemonteerd en naar Utrecht opgezonden. Kircher, die gehuwd is en met zijn vrouw en twee kinderen de genoemde woning bewoonde, is, evenals Mascowski, gearresteerd en naar Den Bosch overge bracht, De valsdhe-munter is een in deze streek on gunstig bekend staand persoon, die reeds meermalen in aanraking met de politie is geweest en vaak door de douanebeambten beschoten is, terwijl hij met een pant sersmokkelauto de Duitsche grens overstak. Hij blijft ontkennen zich aan valsche-munterij te heb ben schuldig gemaakt en verklaart, sinds geruimen t.ijd bezig te zijn met een uitvinding, waarvoor hij die instal latie noodig had. Uit New York, 17 Juli (V.D.): In berichten uit Washington wordt het vermoeden uitgesproken, dat de dollar niet meer in sterke mate zal dalen, nu hij reeds zoozeer gedeprecieerd is, dat het door Roosevelt verlangde prijsniveau onvermijdelijk is. Vier personen gearresteerd. Uit Kassei: Op bevel van de geheime staatspoli tie zijn huiszoekingen gehouden bij vrienden van Scheidemann, n.1. den voormaligen stedelijken afge vaardigde Christian Wittrock, professor Sautto cn advocaat Zinn. De actie had hoofdzakelijk ten doel vast te stellen of en in hoeverre de genoemde ïog betrekkingen onderhielden met Scheidemann. 1: de huiszoekingen werden photographiën en „Greuolnro- pagandamaterial" gevonden. Bij Zinn kwam men bo vendien gedeelten van het vermogen van den vroe- geren Reichsbanner op het spoor. De drie genoemden en de bureauchef van Zinn, Beckmann, zijn gear resteerd. DE DOODSTRAF IN ARGENTINë? Heden de beslissing. Uit Buenos Aires: Heden zal in den senaat, het eerste hoofdstuk in behandeling worden genomen van het ontwerp tot wijziging van het wetboek van strafrecht, dat be trekking heeft op de invoering van de doorstraf. Men verwacht met eenige spanning het resultaat van de debatten hierover, daar voor zoover tot dusverre be kend is, van de 29 senatoren 12 tegen doodstraf zijru

Schager Courant | 1933 | | pagina 1