lltmii Kiiiu- Uitmuit-1 Luilnillil Landbouwcrisiswet. Ramp voor Zuid-Afrika. Balbo te New=York De vuurzee in Marokko. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Vrijwillige beperking van den veestapel. De laatste reis der Lithausche vliegers Bezoekt de Wedstrijden Geweldige belangstelling. NOODLANDING VAN WILEY POST. Door slecht weer daartoe gedwongen. Massavergiftiging op Sicilië. Roodvonkgevallen n de kazerne te Arnhem. Reeds veertig dooden. EEN ONTHULLING VAN BERLIJN. Geheim verdra? tusschen Polen en Rusland? Moordende droogte. Donderdag 20 Juli 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9315 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 i r, worden Adver- jtentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno.' inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Uiteenzettingen ln de memorie van antwoord. De regeering zet in de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging der Landbouwcrisiswet uiteen, dat zij niet dan met lood in het hart destijds genoegen heeft kunnen nemen met de denatureering van haar ontwerp. Met een zoo beperkten opzet als" haar ten slotte door de volksverte genwoordiging werd vergund, is zij nooit voor het fo rum gestreden. Tegenover het oordeel van verscheidene leden, dat land- en tuinbouw bij de onderhavige regeling weinig baat zullen vinden, omdat daarin geen garantiebepaiin- gen inzake 3teun voor bepaalde producten zijn opgeno men, vestigt de regeering de aandacht op het doen van alle op deze wet te baseeren maatregelen, dat land- en tuinbouw zooveel mogelijk hun productiekosten zullen verkrijgen. Als middelen om dat belangrijke doel te bereiken, vraagt de regeering de bevoegdheden, wel ke in het ontwerp zijn neergelegd. Distrlbutlekosten. Reeds eenigen tijd maakt het vraagstuk der distrlbu tlekosten. welke de bron vormen voor de hooge marge tusschen hetgeen de producent ontvangt en de consu ment betaalt, een onderwerp van ernstig onderzoek uit. De regeering zegt toe, voldoende rekening te zullen houden met de adviezen der centrale commissie. Eenige maatregelen zijn echter reeds in vergevorderden staat van wording. Uitbreiding van de commissie met één vertegenwoor diging van de landarbeiders komt ook der regeering ge- wenscht voor. Een aanvulling wordt dan ook voorge steld, waarbij tevens de gelegenheid is geopend het le dental uit te breiden tot vyftien. Het ligt in de bedoeling deze commissie ook te raad plegen over den materieelen inhoud der te nemen be slissingen. Ten aanzien van de melk- en zuivelindustrie zal de richting, tot dusver gevolgd, worden voortgezet. De beperking van den veestapel zal, voor zooveel slechts eenigszins mogelijk is. langs vrijwilligen weg tot stand komen. Eventueel zal bij voorkeur de weg van indirecten dwang worden gevolgd. Het ligt in de bedoeling de Tarwewet te handhaven, •waarnaast, een systeem om de prijzen van haver, gerst en rogge op een loonend peil te brengen, in ern stige overweging is. De Tuinbouwsteunwet zal worden uitgevoerd en wel tot het daarin genoemde maximum. Tot opheffing van het landbouwcrisisfonds kan de regeering niet overgaan. De regeering acht het niet ondenkbaar, dat het ter bereiking van met eenige steunregeling beoogde doel noodzakelijk zal zijn. de arbeiders in de gesteunde be drijven eenigermate te laten partipeeren in de voor deden. ten bate van het bedrijf verkregen. Behoorlijk ©verleg met de arbeiders zal geëischt worden. Boteruitvoer. Door den uitvoer van boter naar Engeland is het mogelijk gebleken, tegen de aanvankelijke verwach ting in, 't groote aanbod van boter in de Mei- en Juni maanden uit de markt te nemen en daarvoor een af zetgebied te vinden. De geëxporteerde boter is echter nog niet geheel verkocht uit hoofde van een voorzich tige politiek. Graan. De graansteun zal niet kunnen geschieden zonder e'enige belasting op den invoer van voergranen. De aankomst te Kowno. Aangrijpende plechtigheid. KOWNO, 19 Juli (V.D.): Het stoffelijk overschot der Lithausche oceaanvliegers is hedenmiddag per vliegtuig te Kowno aangekomen. Een eskader van 9 militaire vliegtuigen is dit vliegtuig tegemoet ge vlogen. Voor de landing kruiste het eskader eenige malen boven de stad. De aankomst van het vliegtuig met de verongelukte vliegers werd een indrukwekkende plechtigheid, ■waaraan de ministerpresident, de hoogste autoriteiten deelnamen, terwijl 30.000 menschen van dit aangrij pende schouwspel getuige waren. Den omgekomen vliegers werd het Lithausche hel- denkruis verleend. Een aangrijpend tooneel boden de echtgenoote en het 7-jarig dochtertje van Darius,-die Maandag na vergeefs gewacht te hebben op de aankomst der vlieg tuigen, als de laatsten met een glimp van hoop het vliegveld hadden verlaten. De vrouw werd door ka meraden van haar echtgenoot geleid en liep als eer ste achter den lijkstoet. Langs straten, die naar de beide vliegers zijn genoemd, trok de stoet naar den kathedraal van Kowno. Heden vindt de begrafenisplechtigheid plaats. om de Prov. Kampioenschappen der Landelijke Rijvereenigingen van N.H., op ZONDAG 23 JULI 1933, op het terrein der L.R. „West-Friesland". Ruigeweg, te SCHAGERBRUG. Vrij entrée. Verplicht programma f0.25. Aanvang Dressuurproeven 9J4 uur.. Springconcoursen 2 uur. Consumptie op het terrein. Auto-Rijwielstalling f0.25 en f010. Netv-York, 19 Juli (V.D.) Het eskader van Balbo is heden te 20 uur 16 Amsterd. tijd op de Jamaica-bocht bij New-York vlot geland. Geweldige menschenmenigten ver drongen zich op de daken en voor de vensters der wolkenkrabbers, toen de vliegtuigen langs den Manhattanrivier vlogen en hun koers namen naar de haven van New-York. Gedurende de vlucht over New-York werd het eskader begeleid door het Amerijtaansche luchtschip „Macon." De begroeting in de Jamaicabocht werd een groot- sche gebeurtenis. Toen de eerste vliegtuigen in het wa ter neerstreken, werd het Italiaansche volkslied ge speeld. Balbo begaf zich onmiddellijk aan land en pas seerde langs de opgestelde eere-compagnie, terwijl de baterijen op het Governors-eiland 19 saluutschoten los ten. De geheele bocht was door een enorme menschen- massa omzoomd. De wegen, die naar de vlieghaven leiden, waren overvol met auto's en voetgangers; men raamt, dat niet minder dan 30.000 auto's zich naar de plaats van de daling hebben begeven. De politie, die voor dezen dag aanzienlijk was versterkt, had dan ook de handeh vol om het overstelpënd verkeer in goede banen te leiden. De krantenjongens maakten goede zaken; de bladen bevatten uitvoerige beriohten over het verloop van den tocht der Italianen, met foto's van de ma chines, generaal Balbo en zijn staf etc. Verdere plannen. Het eskader zal waarschijnlijk Donderdag naar Washington verder vliegen, waar plannen zijn gemaakt voor een luncht met Roosevelt en de ministers van oorlog en marine. Vrijdag wordt dan naar New York teruggevlogen, waar den vliegers nog een grootsche ontvangst in City-Hall wacht, voor zij de terugreis naar Italië aanvaarden. Moskou 19 Juli (V.ü.) Volgens een radiobericht uit Blagowasjtsjensk is de wereldvlieger Wiley Post hedenmiddag bij Roechlowe gedwongen geweest een noodlanding te maken. De landing geschiedde vlot. Post ver klaarde dat hij door het slechte weer hiertoe was gedwongen geweest. Na eenige uren oponthoud wilde hij zijn tocht naar Chabarowsk voortzetten. Boechlowo ligt 1100 K.M. van Chabarowsk. Zes dooden. Uit Rome: Een nog onopgehelderd geval van massavergiftiging heeft plaats gehad in het dorp Sciarra bij Messina, waar een boer met zijn drie doch ters, en twee boerinnen gelijktijdig aan vergiftiging zijn gestorven, terwijl de vrouw van den boer en drie andere dochters op sterven liggen. De justitie heeft zich onmiddellijk derwaarts begeven en de arrestatie van vier verdachten gelast. Niet ernstig. In de Menno van Coehoornkazerne te Arnhem is on der de dienstplichtigen van het achtste regiment in fanterie een aantal roodvonkgevallen van niet ern- stigen aard geconstateerd. Een vijftal dienstplichti gen is naar het Militair Hospitaal overgebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. Tachtig voorgeoefenden, die heden onder de wape nen kwamen, zijn in verband met de genomen voor zorgsmaatregelen, voorloopig ondergebracht in de el ders in de stad gelegen Willemskazerne. Duizenden hectaren land kaal gebrand. Groot deel van den oogst en talrijke woningen totaal verwoest. PARIJS, 19 Juli. De speciale correspon dent van de „Paris Soir" meldt, dat het aan tal dooden bij den grooten brand in Marokko tot 40 is gestegen, terwijl van de talrijke ge wonden er verscheidene in hopeloozen toe stand verkeeren. Hieronder laten we achtereenvolgens binnengeko men berichten volgen: Uit Rabat: De brand, die den oogst in het Gharb-district bij Casablanca heeft verwoest, is bedwongen. Ongeveer 30.000 hectaren land is kaal gebrand. Talrijk vee is in de vlammenzee omgekomen. Verscheidene boerderijen en woonhujzen, in het ge teisterde district, zijn plat gebrand. Ofschoon de schade nog niet met zekerheid kan worden opgegeven, wordt zij toch. zooals gemeld, volgens de eerste schatting op minstens 25 millioen francs geschat. Uit Parijs: De naar het gebied van den brand bij Kenitra in Marokko gezonden hulptroepen hebben de vernielde telefoonlijnen in zooverre hersteld, dat thans een noodverbnding aanwezig is met dc naburige steden, zoodat men ook weei directe berichten over den om vang van den brand kan ontvangen. Het vnux bedwongen. Dinsdagavond kon het vuur tot staan worden ge bracht, zoodat men het gevaar geweken acht. Het blusschingswerk was bijzonder moeilijk, temeer om dat op sommige plaatsen de vlammen een hoogte van 504 meter bereikten en een dichte rook het nade ren belette en het uitzicht benam, terwijl men bo vendien met gebrek aan water had te kampen. Het afgebrande gebied heeft een oppervlakte van veertig vierkante K.M De waarnemende gouverneur- generaal van Marokko heef' zich naar het gebied van den brand begeven en de gewonden, die in het ziekenhuis van Petitjean zijn ondergebracht, be zocht. Uit Petitjean, Rabat en Port Lyautey zijn ambu lances vertrokken, ten einde den gewonden hulp te bieden. Verscheidene bewoners zijn, met afschuwe lijke brandwonden overdekt, naar de hospitalen te Petitjean, Fez, Meknes en Port Lyautey vervoerd. Behalve de reeds gevonden 40 dooden. staat het vrij wel vast, dat zich nog tal van verkoolde lijken onder de puinhoopen bevinden. Ook vijf boerderijen van blanken, die juist den oogst hadden binnengehaald, zijn verwoest. Wat verwoest werd. De oogst en de woningen zijn over een oppervlakte van 10.000 H.A. totaal verwoest. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners van de omliggen de dorpen volkomen door het vuur werden verrast en geen tijd hadden zich in veiligheid te brengen. In deze streek, de z.g. Gharb, zijn de velden niet afgescheiden door steen of aarde en daar de wonin gen van de inlanders geheel uit stroo en leem be staan, breidde de brand zich snel uit. Bovendien wordt op het moment geheel Marokko geteisterd door de z.g. Sjergi, een kurkdrogen, heeten woestijnwind, waardoor het land totaal is uitgedroogd. Het vuur werd echter gestuit door een verderop ge legen rotsketen, doch toen had het reeds een opper vlakte van meer dan 40 vierk. kilometer in een trooste- looze vlakte herschapen. Urenlang hing over Petit jean een verstikkende rook, zoodat men geen hand voor oogen kon zien. Het vee werd door het vuur als le vende toortsen uit de armelijke stallen verjaagd en stak nieuwe stukken grond en nog meer woningen in brand. Een oogenblik dreigde het gevaar, dat de plaatsen Petitjean en Sidi-Slimane, nabij welke laatste zich eucalyptus- en tamarinde-plantages bevinden, een prooi der vlammen zouden worden, in welk geval de ramp niet meer te overzien zou zijn geweest. Door een toeval keerde echter de wind bijtijds cn de vlammen werden neergeslagen op de in asch veranderde vlak ten. In de vernielde streek, de Gharb, was de oudste Fransche landbouwkolonie van Marokko gevestigd, welke bijna een derde, van de totale oppervlakte van de landboirvv-kolonies in Marokko besloeg. De productie van de vernielde streek bedroeg onge veer een kwart van de totale productie van het pro tectoraat. EEN STREVEN OM HET NATIONAAL-SOCIALIS- TISCHE DUITSOHLAND ABSOLUUT TE ISOLEEREN. Zooals algemeen bekend is. aldus een Wolff-berióht uit Berlijn, heerscht de laatste maanden in sohier alle Europeesche en ook vele buiten-Europeesche kanse larijen en in de ministeries van buitenl. zaken der ver schillende landen een koortsachtige activiteit. Naar aanleding daarvan wordt aan het W. B. van goed-ingelichte zijde verklaard, dat het er, naar het sohijnt, in de eerste plaats om gaat het nat.-soc. Duitschland absoluut te isoleeren. Dit doel wordt overal nagestreefd, in Engeland en Amerika zoowel als in Oostenrijk en Polen en in andere landen. Een zeer belangrijke étappe in dezen strijd vormt een geheim verdrag tusschen Polen en SowjeWEtusland, zoo vertelt Wolff verder, dat ten doel heeft het ver- mogenslhedenpact te verlammen en de verzoening, die tusschen Duitschland en Polen wordt voorbereid, te verstoren. Beek, de Poolsohe minister van buitenl. zaken, eeh der machtigste mannen des lands, staat, naar het schijnt in het middelpunt van dezen strijd en bevindt zich bij al deze pogingen aan de zijde van Frankrijk. Omtrent den inhoud van het thans van kradht ge worden geheime verdrag tusschen Polen en Rusland verneemt de „Germania" van haar correspondent te Waschau de volgende bijzonderheden: Volgens een mededeeling van het Russische Politbu reau heeft Krestinski, de plaatsverv. commissaris van buitenl. zaken der U.S.S.R., de totstandkming van het geheime verdrag bekend gemaakt. Het is met mede weten en ondersteuning van Frankrijk gesloten. De regeeringen van Moskou en Warschau verbin den zich tot een gemeenschappelijk optreden ingeval binnen het kader van het Viermogendhedenpact beslis singen worden getroffen, welke, direct of indirect de belangen der beide verdragafsluitende partijen kunnen benadeelen. In een speciaal protocol, dat dezer dagen te Moskou zal worden onderteekend en welks tekst reeds vaststaat, zijn de richtsnoeren vastgelegd, volgens welke een ge meenschappelijke strijd van Polen en Sowjet-Rusland tegen „imperiaiistisch-chauvinistische neigingen van het Duitsche rijk" zal worden gevoerd. Volgens de verklaringen van Krestinski in het Polit bureau zal „Nazi-Duitschland" in de eerste plaats in economisch opzicht worden bestreden. In geval van een gewapend conflict tusschen Polen en het Duitsche rijk zou Rusland niet neutraal blijven, maar Polen steunen en wel in de eerste plaats doordat de oorlogsindustrie der U.S.R. te zijner beschikking zou worden gesteld en de Komintern opdracht zou krijgen „in den geest der des-organisatie van het Duitsche achterland werkzaam te zijn." Een speciaal artikel in het genoemde aanvullend protocol bij het geheime verdrag betreft ook uitge breide maatregelen tegen de nationale beweging in de Oekrajine, die beiden staten zeer onaangenaam is. Zoowel Polen als Rusland,, zoo besluit het relaas van het W. B., zullen in de toekomst aan het Oekrajiensche separatisme verhoogde aandacht wijden, om het ge meenschappelijk te bestrijden, in plaats van het, zooals tot dusver, in het buurland te bevorderen. Tien millioen schapen door watergebrek omgekomen. Honderden boeren tot den bedelstaf gebracht. En nog grooter verliezen gevreesd. Reuter meldt uit Kaapstad, dat naar schatting van deskundigen, die een bezoek gebracht hebben aan de door droogte geteis terde gebieden van het noord-westelijk ge deelte van Kaapland en Oranje Vrijstaat, ruim tien millioen schapen om het leven zijn gekomen als gevolg van de groote droogte, die gedurende verscheidene maanden in en kele deelen van Zuid-Afrika heeft geheerscht Het geschatte verlies is ongeveer 20 van het totale aantal schapen dat in de Zuid- Afrikaansche Unie is. De deskundigen ver klaren dat de geteisterde gebieden vol liggen met doode en stervende schapen. Honderden eens welgestelde farmers zijn thans tot den bedelstaf gebracht en gaan naar de steden om werk te zoeken. De Zuid-Afrikaansche Spoorwegen hebben al hun beschikbaar rollend materiaal ter be schikking gesteld van die farmers die hun dieren naar streken willen brengen waar wel gras en water zijn. Tot dusver is er in geheel Zuid-Afrika slechts weinig regen gevallen, zoodat de toestand hoe langer hoe erger wordt en men vreest dat, tenzij er in de laat ste helft van Juli en Augustus een flinke hoeveleheid regen valt, de veestapel nog ver der belangrijk zal inkrimpen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1