iliiitti Kitiws- De kwestie van „Het Anker" Balbo's terugtocht. Groote kerkbrand te Leiden. Uniformverbod. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. St. Petruskerk een prooi der vlammen. HET TRANSPORT VAN DE MERWEDE BRUG. Verklaring van burgemeester Verstegen De eerste étappe afgelegd. Tweehonderd vijftig eilanden vermist! In de Stille Zuidzee. Woensdag 26 Juli 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9318 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TEEEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno.j inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Een geweldige vuurzee. De brand In den toren ontstaan. Gisteravond om kwart over 11 werd brand ontdekt in den toren van de St. Petruskerk, gelegen aan den Langen Brug te Leiden. Het vuur greep zeer snel om zich heen en spoe dig stond de geheele toren in lichter laaie. Omstreeks kwart over 11 dreigden de vlam men ook over te slaan op de kerk. Al het materieel van de brandweer uit Lei den is naar de plaats van de brand gediri geerd, terwijl ook waarschijnlijk de brand weer van Katwijk ter assistentie zal wor den geroepen. De brand is tot ver in den om trek te zien en duizenden belangstellenden trekken derwaarts. De toren is 60 M. hoog. Hoewel omtrent de oorzaak van den brand nog niets valt te zeggen, werd ons medege deeld, dat Dinsdag loodgieters in den koe pel van den toren werkzaam zijn geweest. Toren en kerk vrijwel verwoest. Nader wordt gemeld: De brand in de St. Petruskerk heeft een zeer groo- Ten omvang aangenomen en niet alleen de toren, maar ook de kerk zelf is grootendeels verwoest De toren brandde als een fakkel en een vonkenre gen daalde over dit gedeelte van de stad, zoodat er ernstig gevaar voor de omliggende huizen ontstond. Het duurde niet lang of de brand vloog over naar de kerk en tegen middernacht stond het kerkgebouw eveneens in lichterlaaie. De kerktoren is ingestort en voor het grootste gedeelte terecht gekomen op het kerkgebouw. Voor zoover bekend is, konden de meeste kerkschat ten tijdig in veiligheid worden gebracht. De brandweer werkt uit alle macht om de pastorie en de omliggende huizen te behouden. De omgeving is tot op grooten afstand afgezet. Eenige bijzonderheden over den brand. oT-ITen omtrsshrdlnhrdlnhlmfwunhrdlunrdlununu kerk ontdekt werd, was deze reeds van een zoodani- gen omvang, dat, mede in verband met het feit, dat de kerk zeer veel houtwerk bevat, reeds spoedig ge vreesd werd, dat van de geheele kerk niet veel meer dan een puinhoop zou overblijven. De brandweer, die met alle beschikbare krachten tegen het woedende- element oprukte, deelde blijkbaar dit inzicht in de onbluschbaarheid van de vlammenzee, zoodat zij zich, noodgedwongen al spoedig moest beperken tot het beschermen der belendende en gevaar loopende per ceelen. De geestelijke der parochie was niet thuis, toen het vuur werd ontdekt en er ging nogal geruimen tijd overheen, alvorens men er in geslaagd was een an dere geestelijke te waarschuwen. Deze heeft toen nog eenige kostbare kandelaars in veiligheid weten te brengen, maar al spoedig moest hij op last van de politie het kerkgebouw verlaten, aangezien langer verblijf in de reeds brandende ruimte levensgevaar zou opgeleverd hebben. Omtrent de verdere kostbaar heden van de kerk kan worden medegedeeld, dat de koster, reeds op het eerste alarm, de kerk was bin nengesneld en het Heilige Sacrament in veiligheid had gebracht naar de pastorie, fntusschen, gelijk reeds gemeld is. duurde het niet lang of ook de pasto rie liep gevaar, zoodat men er toe moest overgaan de kostbaarheden en voorwerpen van waarde ook hier vandaan te verwijderen. Het behoeft geen betoog, dat de ontzaggelijke vuur zee, die tot mijlen en mijlen in den omtrek de lucht bloedrood kleurt een stroom van belangstellenden Leidens poorten doet naderen. De politie houdt ech ter met strenge hand het terrein vrij en belet de nieuwsgierigen op te dringen en zoodoende het blus schingswerk te belemmeren. Op het terrein van den brand merkten wij verschil lende autoriteiten op, zoowel burgerlijke als kerke lijke, o.a. zagen wij den loco-burgemeester, wethouder Splinter, en den gemeente-secretaris Mr. dr. N. C. van Stryen. Het verder verloop van den brand. Te ruim half twaalf stortte de koepel onder een enormen vonkenregen ineen gedeeltelijk door het dak van de kerk heen, zoodat de vlammen in het kerkgebouw vrij spel kregen Ondu den koepel was Toen omstreeks half elf de brand in de St. Petrus stutbalken nieuw voedsel bood. Het aan dezen kant van de kerk gelegen koor, stond nu weldra in lichter laaie en de gretig omhoog kruipende vlammen tast ten aan alle kanten het dak aan. dat voor zoo ver het niet wegbrandde bij gedeelten naar beneden viel een galerij gelegen, die met zijn zware eikenhouten kwam een gedeelte van den voorgevel naar beneden. Gelukkig bevond zich op dat oogenblik niemand op de Langebrug voor het kerkgebouw, zoodat zich geen persoonlijke ongevallen voordeden Het Kamerlingh-Onnes laboratorium in gevaar. Aan dezen kant van de straat had men zich voor namelijk beperkt tot het nat houden van het recht tegenover de kerk gelegen wereldberoemde Kamer lingh Onnes laboratorium met zijn ontschatbare kost bare instrumenten. Het laboratorium had reeds een natuurlijke bescherming in d«- rij dichtgegroeide boomen. die er voor staan, en die eveneens voortdu rend natgehouden werden. Aan alle kanten was inmiddels het vuur aangetast. De Leidsche brandweer, gevormd dooi een klein ka der beroepsbrandweerlieden, beschikt over drie mo torspuiten. die echter niet m staal waren, tot een hoogte van 40 m de hoogte van den koepel to spuiten. Toen het zich liet aanzien, da» le brand een zoo grooten omvang zou aannemen, had men zich dan ook om assistentie tct de omliggende ge meenten gewend. In den loop van den avond ver schenen dan ook de motorspuit uit Voorschoten, een motorspuil uit Oegstgeest en twee motorspuiten van de Haagsche brandweer Het blusschingswerk stond onder leiding van den waarnemenden commandant der Leidensche brand weer, den heer van Lid De stralen werden via eeni ge ladders door de ramen van het kerkgebouw ge leid, terwijl ook stralen gelegd waren door de aan de achterzijde van de kerk, aan de Breestraat gelegen pastorie en door de terzijde van de kerk gelegen ma gazijnen van de koffie- en theefirma Kelder aan de Ketelboetersteeg. Tegen 1 uur, toen de kerk reeds red deloos verloren was was het gevaar voor verdere uit- briding geweken en had men nog slechts dc vuur poel te blusschen. die in het binnenste van het kerk gebouw woedde.. Met dit blusschingswerk had de brandweer echter nog de handen vol. Te ongeveer 3 uur in den afgeloopen nacht laaide nog achter de ver nielde ramen van het vernielde kerkgebouw de rose gloed der vlammen en het laat zich aanzien dat met de nablussching ook nog een groot deel van den Woensdag zal zijn gemoeid. De geheel vernielde Petruskerk i3 ongeveer 100 jaar oud. De oorzaak. Het staat niet vast, dat de brand inderdaad in den koepel begonnen is, alhoewel dit wel hel meest waar schijnlijk geacht moet worden. De loodgieter, die he denmorgen in den koepel reparatiewerkzaamheden verrichtte, was slechts korten tijd op het dak aan het werk en heeft weinig met vuur moeten werken Den geheelen dag daarna heeft zich niets verdachts voorgedaan. DE SLEEPREIS THANS VOORTGEZET. Stap voor stap nadert het geweldig werk, het trans port van de nieuwe Merwedebrug, zijn voltooiing. Me ter voor meter schuiven de pontons door het rimpel- looze water van het Merwedekanaal. Hoog boven het groene land schuift het ijzeren gevaarte. Tegen acht uur is het transport genaderd tot een honderd meter vóór de oude brug. Op de koppen van de beide opritten hebben zich honderden belangstellen den gewapend met een witten toegangskaart opgesteld. Ook op den Muiderstraatweg en langs het Merwedeka naal ls de belangstelling geweldig, maar een intensieve bewaking van marchaussee zorgt er voor. dat het pu bliek niet hinderlijk voor het verkeer of voor de werk zaamheden wordt. Het autoverkeer is drukker dan op den druksten Zomerdag. Even voor negen wordt de oude Merwedebrug opengedraaid om de beide sleepboo- ten door te laten. Schril klinken de commandofluitjes. De windassen gaan draalen, de kabels spannen en langzaam maar zeker drijven de pontons tusschen het remmingswerk vóór de brug. De oude Merwedebrug is intuschen weer dichtge draaid, de laatste auto's passeeren, een klas schoolkin deren brengt vanuit een autobus een driewerf hoera op den nieuwen brug uit. Het verkeer" wordt omgelegd via het Zandpad en Weesp, de Gooische tram tingelt over de brug. De duisternis is langzamerhand gevallen, fel flitst zoo nu en dan het bliksemlicht op van een fotograaf, die het imposante moment vereeuwigt, dat de nieuwe brug .zijn oude, antieke collega, die ons zoo meenigen ergernis heeft bezorgd, hoog in de lucht passeert. Precies te tien uur is het transport door de bug. in een tijdsverloop van drie kwartier is dit moeilijke deel van het traject verwerkt Nog ruim honderd meter wordt de brug verder ge sleept, tot zij met den eenen kant boven het viaduct aan de Amsterdamsche zijde ligt met een tusschen- ruimte van c.a anderhalve meter. Het andere einde van de brug ligt nog niet boven het viaduct-uiteinde. Het is intusschen te laat gewor den om verder te werken, fel lichten de schijnwerpers, doch met het oog op het moeilke werk, dat nog wacht n.1. het in de goede richting draaien en het verplaatsen van de brug op de stoelen wordt het safer geoordeeld thans het werk stop te zetten en daglicht af te wach ten. Vanmorgen vier uur is 't erootsche werk voortgezet en beëindigd. Nieuw artikel in strafrecht voorgesteld. Tegen machtsontwikkeling en uitdrukking geven van staatkundig streven. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met het oog op kleedingstukken en ondersoheidingsteeke- nen, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkun dig streven. Het aanvullende artikel (art 435a) luidt: Hij die in het openbaar kleedingstukken of opzichtige onderscheidingsteekenen draagt of voert, welke uitdrukking z\jn van een bepaald staatkundig streven, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste twaalf dagen of geld boete van ten hoogste honderd vijftig gulden. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen, dat het ostentatief dragen of voeren van kleedingstuk ken of onderscheidingsteekenen met staatkundige strekking in het bijzonder in tijden van spanning op politieke tegenstanders uittartend werkt Voorbeelden daarvan vertoonen zich in den laatsten tijd helaas meermalen. Bij herhaling was in verband daarmede soms uitgebreid politieoptreden noodzakelijk tot hand having van de openbare orde. Verder worden uniformen of anderszins kenmerken de kleed ing voor zoover niet enkel sprake is van een min of meer belachelijke zucht tot nabootsing van buitenlandsche methoden, veelal mede ten bate van zekere machtsontwikkeling gekozen. Het zal geen betoog behoeven, dat een zoodanige, min of meer militaire, machtsontwikkeling van politie ke richtingen "naast het wettig gezag al kleedt men haar, welicht In den aanvang te goeder trouw, in den vorm van hulpverleening aan dit gezag in een geor- denden staat niet kan worden geduld. Zoodanige machtsontwikkeling van bepaalde groepen, voordat zij meer ernstige vormen aanneemt, te voorkomen, ls, naast het tegengaan van andersdenkenden uittartende kleedingstukken en onderscheidingsteekenen, de strek king van het wetsontwerp. Ten aanzien van de afzonderlijke uitdrukingen van de omschrijving wordt nog het volgende opgemerkt: .Kleedingstukken" is zoo algemeen mogelijk. Niet noodzakelijk ia dus, dat uniformen of onderdeelen van uniformen worden gedragen. Ook gewone kleedingtsuk- ken, zwarte of bruine overhemden, hooge hoeden bij gelegenheden, waarbij deze niet door het gebruik zijn voorgeschreven of b.v. zelfs geheel gelijke costuums kunnen kenmerk zijn van een bepaald staatkudig stre ven en als zoodanig onder de strafbepalingen vallen. Naar aanleiding van verschillende persuilingen in den laatsten tijd, deelt de burgemeester van Koog aan de Zaan, de heer A. G. A. Verstegen, het vol gende mede: Ik gevoel de behoefte openlijk in te trekken mijne mede-onderteekening van het artikel in het blad „Het Anker" van 7 Juli jl. Heb ik mij bij die onderteeke- ning niet voldoende rekenschap gegeven van de be- teekenis hiervan, ik ben thans overtuigd, dat het blijk van instemming met den inhoud van het arti kel, dat uit die mede-onderteekening blijkt, niet te vereenigen is met de plichten die op mij rusten als burgemeester eener Nederlandsche gemeente. Als zoodanig toch is het mijn taak het gezag hoog te hou den een taak, die ik onder alle omstandigheden tot het uiterste zal vervullen en dit is niet de strek king van het artikel. Generaal Balbo, die gisterochtend om 9 uur 1 min, (Am. tijd) uit New York was gestart, is, naar Reuter meldt, om 8 uur 56 gisteravond te Shediac in Nieuw- Brunswijk (de eerste étappe der retourvluoht) aange komen. Vandaag zal de vlucht worden voortgezet naar Sheal Harbor op Newfoundland. De weerberichten luiden gunstig. Balbo heeft verklaard, dat hij op den terugtocht geenerlei risico wil nemen. Twee vliegtuigen maken een noodlanding. New York, 25 Juli (V.D.) Een der vliegtuigen van het Italiaansche eskader heeft een noodlanding gemaakt in de nabijheid van Rockland in den staat Maine we gens een breuk in de plieleiding. Een tweede vliegtuig moest een noodlanding maken bij St. John aan de kust van Nieuw-Brunswijlk. De oor zaak van deze noodlanding was gebrek aan brandstof. De zijn. na voorziening, zoo spoedig mogelijk naar Shediac gestart. TWEE EXPEDITIES GAAN ZE ZOEKEN. De geheimzinnige beelden der Paasch-eilanden. In de maand Juli zullen twee expedi ties naar de Stille Zuidzee vertrekken tot het doen van wetenschappelijke on derzoekingen. De theorie van de drijvende continenten, die zich voortbewegen schijnt juist in den Stillen Oceaan be vestiging te vinden. Hier opende zich de aarde diep dieper dan er gens elders scheurde en vormde spleten, die men reeds tot 8000, 10.000, 12.000 meter diep kon meten. Water kwam in de diepe spleten, de bodem ver schoof en beeft nog thans: de bewegingen der con tinentale verschuiving zijn nog niet opgehouden. Nóg getuigen geweldige aardbevingen aan de West kust van Amerika, in Japan, in Midden-Amerika, nóg getuigen zeebevingen daarvan. Hoe vaak heeft men niet gehoord, dat eilanden verdwenen zijn (korten tijd geleden werd nog hel eiland Ganges als verdwenen gemeld!): daarbij is niet sprake van koraaleilanden, maar van massie ve, van uit het water oprijzende bergtoppen, die ergens verzinken. Maar dergelijke waarnemingen zijn slechts onvol komen, want de schepen wijken bij hun tochten niet al te zeer van hun koers af. Daarom heeft men thans in Amerika besloten, een expeditie uit. te zenden, want niet minder dan 250 eilanden, die op oude kaarten stonden, worden ver mist! Misschien zijn zij er nog. maar verkeerd in kaart gebracht, misschien zijn zij verzonken! Maar in ieder geval zullen de zeekaarten van den Stillen Oceaan eindelijk worden gecontroleerd en gerectifi ceerd. Men hoopt eilanden te vinden, die nog waard zijn beplant en bewoond te worden Misschien treft men stammen, die men nog in 't geheel n'"et kent, die schakels vormen tusschen de bewoners van Azië en de oerbevolking van Amerika of Australië. Hel is per saldo reed? een halve eeuw geieden seder' den vorst van Monaco voor eigen rekening op zijn eigen schip in den Pacific rondzwalkte en eilanden registreerde. De expeditie, die de Amerikanen hebben samen gesteld, bestaat uit vier schepen. Twee van die sche pen voeren vliegtuigen mede. opdat een grooter ge bied kan worden bestreken De beste peilapparaten bevinden zich aan boord, zoodat tegelijkertijd ver schillende nog niet onbetwist vaststaande diepten kunnen worden gemeten. Een tweede expeditie. Ook de expeditie van de Paasch-eilanden, over wel ke geheimzinnige eilanden we in ons nummer van jl. Zaterdag nog een artikel gaven, onder leiding van den bekenden archaeoloog H. Lavacherie, zal trach ten de rasverhoudingen en de vn!keren-.,bruggen" in de Pacific te onthullen en te verklaren. Sedert men voor 219 jaar deze Paasch-eilanden ontdekte, heeft men zich het hoofd .gebroken over de vraag, vanwaar de geweldige steenen koppen afkomstig zijn, die daar uit het zand de bezoekers aanstaren: uit vulkaangesteente gemetseld, gedeelte lijk getooid met roode hoofdbedekkingen, pruiken waarschijnlijk. Wonderlijke kunstwerken vinden wij ook in Mid den- en Zuid-Amerika, in Egypte, in Klein-Azië, in Indië, maar nergens zoo geïsoleerd als op de Paasch- eilanden. De bewoners, bruine menschen, met het uiterlijk van Polynesiërs, maar met den langen schedel der Negers, vertellen van een grooten oorlog tusschen de Langooren en de Kortooren en van een grooten wijzen God, den stamvader van hun geslacht. Bedenken wij verder, dat de bewoners in hun af beelding een vogel namaken, die nog slechts te vin den is op de Salomo-eilanden. in Melanesië dus, be denken wij verder, dat de roode bedekkingen op de hoofden der steenen goden en voorvaderen slechts overeenkomen met de roodgeverfde pruiken van de inwoners der Salomo's-eilanden, dan moeten wij aannemen, dat de cultuur van het Westen zich voortbewoog, naar het Oosten, over den Pacific, tot aan de kusten van Amerika, voorzoover althans de weg niet over de Boringstraat ging. Hier tracht men dus een nieuw aanknoopingspunt te ontdekken om de brug aan te toonen, waarover dê cultuur, die hier verzonk, haar weg heeft genomen. De met behulp van het echo lood gemaakte metin gen bewijzen, dat rondom de Paasch-eilanden een groot bergmassief ligt, dat verzonken is. Datzelfde weten wij van de Zuid-Ockney-, de Sandwich-, de Zuid-Shetland-, de Falkland-eilanden. Men is nog verder gevorderd in de kennis van het verleden van den Pacific; de Falkland-eiland b.v. zijn allen deelen van een machtig gebergte, viermaal zoo groot als de Alpen, dat tot 8000 M. diep in het water daalt, maar hier en daar ook tot 1500 en 1800 M. stijgt. Op grond van deze nog zeer onvolledige gegevens zal men begrijpen, waarom de belangstelling der on derzoekers zich concentreert op de Stille Zuidzee. Is ook de beschaving van het Avondland over den Atlantischen Oceaan naar Amerika gebracht veel en veel vroeger heeft de cultuur van den lndischen Archipel door de Stille Zuidzee haar weg naar de iNieuwe Wereld gevonden! En klaarheid te brengen in de vele geheimen, die de Pacific nog voor ons heeft, is de taak der thans uitgeruste expedities. Gk.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1