Zuidzee-muiters als kolonisten. 1 UlT de OMGEVING Honger geleden om niets. Controle-actie in geheel Duitschland. Tragische vondst in den vroegen ochtend. Gelijkheid in salarissen voor overheidspersoneel. De financieele moeilijkheden te Zaandam Romantische geschiedenis van Pitcairn-Island. SC H 00 RL KAMPERDUIN. Zaterdag en Zondag stond Kamperduin in het tee lten van de feesten. Den eersten dag n.1. werd het mooie, nieuwgebouw de café-restaurant van den heer Minkema officieel geopend en hadden zich een schare genoodigden in Üe groote zaal van het cafc vergaderd, waar vele en inooie bloemwerken het feestelijk aanzien verhoog den. De heer Minkema heette de talrijke aanwezigen Selkom, waarna de burgemeester een openingsrede itsprak, waarin vooral uitkwam hoe talrijk de be- e waren waren geweest voor den exploitant, als een peeld van ebbe en vloed, doch hoe door wilskracht van leen stoeren Fries toch ten leste nog juist vroeg ge noeg dit mooie groote gebouw was verrezen. Hij wenschte den heer Minkema hier van harte voor spoed en zonneschijn, terwijl hij een stoffelijk blijk van belangstelling en waardeering aanbood. Ook de heer Kielstra sprak, als voorzitter van V.V.V. Schoorl, alsmede de heer A. J. P. Boeke, terwijl wet houder Van Lienen werd uitgenoodigd om de drie kleur in top te hijschen. De heer Minkema dankte de sprekers, alsook de architecten Selhorst en Hettema, voor welke heeren dit gebouw een ware reclame is. Vooral ook dankte hij den aannemer Wildeboer, met zijn staf van met selaars. schilders, stucadoors, loodgieters en electri- ciens. In den zeer korten tijd van drie maanden had deze aannemer dit groote gebouw voltooid, en was het gebleken dat deze heer liefde voor zijn vak heeft. Spreker was buitengewoon tevreden over diens vlug ge en keurige werk. Hierna werd een rondgang gemaakt en was ieder onder den indruk van deze mooie inrichting. Dat be gint al als men aankomt Het groote auto-terras, waarop duizenden tegels zijn verwerkt en waar wel honderd of meer auto's kunnen staan en dan het mo derne gebouw, opgetrokken van gele, Friesche bak steen. Het geheel geeft een rovalen indruk boven op den zeedijk. En dan binnen! Een ruime zaal cn zeer groote serre, door het vele glas tal van mooie uitzich ten biedende over zee, weiland en dijk. Een ruime keuken en goede sanitairinrichting en privé-kantoor, voltooien het geheel. Het sousterrein biedt naast ruimte voor dranken en consumptie, plaats voor honderden rijwielen. De wiel rijders rijden zoo van het parkeerterrein op het sous terrein. Boven een zeer ruime eetkamer met woongelegen heid voor personeel en gezin. Als geheel een reuze-aanwinst voor de gemeente. Naast de uitstekende strand-exploitatie, naast den goeden verkeersweg tot Kamp en de mooie wandeling de duinen, werkt deze groote en mooie inrichting me de tot de welvaart van Kamperduin en daardoor tot die voor Schoorl. Dit voor den Zaterdag. En Zondag was het strand feest georganiseerd door de V.V.V. Groet—Kamper duin. Te Groet, op het veld van den heer Huiberts. stelden de vele kleine deelnemers zich op. De voor zitter van V.V.V. sprak allen toe en deed nog uitko men dat het Schoorlsche Fanfarekorps, zooals werd beweerd, niet van harte wilde medewerken. Dit nog sprak hij ten stelligste tegen. Alle medewerking was er, en indien er geen muziek zou zijn geweest, was dit zeer zeker niet door toedoen geweest van bestuur en leden van het korps. En toen ging het, met vroo lijke muziek voorop, naar het strand, waar een ijve rige feestcommissie de talrijke kleinen binnen de touwlijnen bracht, waar men strandfiguren maakte en spelletjes deed. Vooral de strand(zand)figuren baarden zorgen, zoo wel aan de kleinen als aan de jury, de heeren Wieg man, de Regt en Roelant en het duurde dan ook zeer lang eer men kon beslissen wie de prijswinnaars wa ren. Wat gemaakt werd was eenvoudig, men bedenke het was kinderwerk. De spelletjes verliepen vlot en gaven menig warm oogenblik. Vooral het ballen op blaadje gaf bij het „ronden van de boei"' fhet keeren bij den stok) hachelijke oogenblikken, zelfs botsin gen. Tenslotte werden alle mededingende vergast op li monade en koek cn de overwinnaars op zeer mooie prijzen. De uitslagen zijn als volgt: Strandfiguren. Groep I, kinderen van 1012 jaar: le prijs J. Fazan met visch, 2c prijs F. Bardat met poes;3e prijs J. J. Smeding met perziktak. Groep II, kinderen van 12—14 jaar: le prijs Trien Kaag met meeuw; 2e prijs J. Bardat met poes; 3e prijs J. Eigenhuis met molen; 4e prijs jongeheer Druijven met Friesche klok. Groep III, Groepen: le prijs Gebroeders Pols met haven van IJmuiden waarin schepen. Houtjesrapen voor jongens van 6 en 7 jaar: le prijs A. Vegter, 2e prijs J. Schaafsma, 3e prijs C. Marees. Houtjesrapen voor meisjes van 7 en 8 jaar: le prijs Ballen op blaadje voor meisjes van 8, 9 en 10 jaar: le prijs N. Venneker, 2e prijs G. Vriendjes, 3e prijs A. Ivangh. Zakloopen voor jongens van 8—10 jaar: le prijs H. de Boer; 2e prijs E. Jessuren; 3e prijs P. van Klave ren. Later op den dag was er nog tobbespel voor oude ren, waarbij het aan belangstelling niet ontbrak. Het was een goedgeslaagde dag voor V.V.V. Groet. Het bezoek was zeer groot. Tot ver op het vrije strand zelfs reikten de strandtentjes en talrijk waren degenen welke van een bad gebruik maakten. Hon derden auto's en nog veel meerdere rijwielen stal den in de diverse gelegenheden. ZIJ P E Het onderhoud der gemeente-eigendommen is door het Gemeentebestuur gegund aan de laagsie inschrij vers, nl. het timmer- en metselwerk aan K. Ursem te 't Zand voor f330 en het verfwerk aan P. Kees man te St. Maartensbrug voor f 493. T ANGENRÏJK In verband met den steeds stijgenden nood onder de tuinbouwers besloot de kring Langendijk van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers een meeting te houden, waarop verschillende spre kers den toestand in den tuinbouw zullen bepreken. Het Bestuur van den Ring van Boerenleenbanken „Boven Alkmaar" heeft een vergadering uitgeschre ven, waarin de eventueel te vceien actie aan de orde wordt gesteld. Men verwacht, dat een Ringvergade- ring op korten termijn zal worden uitgeschreven. De Nationale Kolfwedstrijden zullen reeds Zater dagmorgen 9 September een aanvang n men en zul len 4 dagen duren. De feestelijke bijeenkomst heeft plaats in café De Schelvisch tt Zuidscharwoude. Er worden buitengewoon veel kolvers verwacht. Er is thans bericht ontvangen, dat een voorschot wordt uitbetaald voor aardappelen en Deensche witte kool. Of het welkom zal zijn! W J E R N QE v Onze plaatsgenoot, de heer C. Engel, slaagde voor het toelatingsexamen M.T.S. te Haarlem. Van de on geveer 260 personen, welke het examen aflegden, slaagden er 80, waarvan geplaatst 60. De heer C. En gel staat als nummer twee van de tweede groep welke geplaatst zullen worden. BA R EN KARS PET DIRKSHORN. Politie. Gevonden: Een heerenzegelring, vermoedelijk goud, met letters G.V.Z. Inlichtingen bij de politie. De kermis alhier is dit jaar, zeker wel ten gevolge van de crisis, minder druk geweest dan vorige ja ren. Zondag en Maandag was het vooral is den na middag zeer stil op straat, mede ter oorzake van het voetbalspel en volksspelen op het terrein bij de school, waar verscheidene menschen..met. hei.mooie weder een kijkje gingen nemen. Des avonds was er wat meer leven waar te nemen. De Centraal-Bioscoop ontving een matig bezoek, in café Swager werd gedanst, terwijl Maandagavond de tooneelzaal van den heer Pijper tijdens de uitvoe ring van „Nieuw Leven" alhier geheel bezet was. 't Was daar dan ook ver van koud! Opgevoerd werd: „Een dag dame', een klucht door C. van Kerckhoven Jr. Klucht heet het stuk en meer dan een klucht is het dan ook niet. Het spel moet al les goedmaken en we kunnen volmondig verklaren, dat het spel en vooral het stille spel. al braken hier bij ook eenige borden, zulks ook in alle opzichten deed. De rolverdeeling was uitstekend en de uitbeel ding der verschillende figuren liet niets te wenschen over. De dames M. Brommer-van der Molen en M. Bruin-Brommer in de rollen van Alice Sterling, de bekorende vrouw en Mrs Chadwick de oude vrijster, die nog nooit gevraagd was. waren beide eenig. De laatste deed het publiek schaterlachen. Zij schijnt voor oude vrijster in de wieg gelegd! Hier naast AI- fred Cherry, „rijk" vrijgezel de heer W. Bullooper en William Candon, butler, de heer K. Wit, te zamen vormende een mooi stel. De eerste als de man in voortdurende geldverlegenheid, de tweede als gerou tineerd butler, zoo vlug. en handig als een echt vakman. Daarbij als een waardig dritte im Bunde, de heer J. Schenk als de droge notaris Ross. Ook de jongedames A. Berkhouwer en N. Bruin speelder haar kleine rollen goed, terwijl het knechtje var Cherry, mej. T. Rens, een pittige jongen was. Het tor «eel was, als altijd, keurig verzorgd en de grimeerinr best. Het oubliek toonde zich zeer tevreden en heef1 herhaaldelijk hartelijk gelachen om de nette kluch* Een gezellig bal na. Voor auto- en raolorreparatie alleen Nico Kamp, Noord, Schagen en niemand anders. Einde der hongerstaking in de Finsche gevangenis. De 486 communistische gevangenen, die op 20 Juli in de gevangenis te Helsingfors in hongerstaking wa ren gegaan, omdat aan hen niet de voorrechten van politieke gevangenen werden verleend, hebben giste ren wederom voedsel tot zich genomen. Eenige der gevangenen, waaronder vrouwen, waren reeds enkele dagen tevoren kunstmatig gevoed, ter wijl sommige gevangenen na drie dagen de hongersta king opgaven. De gevangenen hebben met hun betoo ging niets bereikt, daar er geen verandering in hun behandeling zal worden gebracht. Alle treinen en anto's onderzocht om staatsgevaarlijke activiteit tegen te gaan. Op bevel van de geheime staatspolitie werden, naar het Wolfbureau uit Berlijn meldt, gistermiddag om 12 uur in Pruisen en in de andere landen op alle hoofd- en zijlijnen van de spoorwegen en in alle stra ten die doorgang verleenen aan autoverkeer, perso nen en goederen aan een nauwkeurige controle on derworpen. De overige Duitsche landsregeeringen hebben zich op aansporing van de geheime staats politie gelijktijdig bij de actie aangesloten. Alle per sonen die naax aanleiding van'dit onderzoek verdacht werden den staat vijandig te zijn, werden voorloopig gearresteerd. Om deze grootsch opgezette onderzoekingsactie uit te voeren verleenden alle politieorganen vin het rijk eveneens de hulppolitie en gedeeltelijk ook S.A. en S.S. mannen hun medewerking Ook de spoorwegbewaking nam deel aan de actie. Bij het uitvoeren van de maatregelen werd er voor gezorgd, dat het verkeer slechts heel weinig ge stremd werd. Het doorzoeken der treinen was in het geheele rijk om 12.40 geëindigd. Deze actie was door de politie op touw gezet om met alle kracht een einde te maken aan de commu nistische of andere staatsgevaarlijke activiteit, welke nog overal in het rijk merkbaar is. Steeds nog reizen personen met opdrachten van staatsgevaarlijke organisaties door Duitschland. Daar in de laatste maanden een groot aantal auto's gestolen zijn, werd de opsporing van deze wa gens aan deze actie verbonden. Het lijk In het gras. Gistermorgen vroeg zag een landbouwer, die naar zijn werk ging, in het gras langs den Akkersdijk bij Delft een meisje liggen met haar rijwiel naast zich. Het meisje maakte den indruk bewusteloos te zijn. De man waarschuwde de politie, welke kort daarna verscheen in gezelschap van dr. Visser van den ge neeskundigen dient, die slechts den dood kon consta- teeren. Het lijk is daarop naar het gasthuis overgebracht, waar gistermiddag sectie zou worden verricht. Het meisje was de> 24-jarige mej. G. wonende te Delft. Zij was Maandagavond gaan fietsen en niet meer in de ouderlijke woning teruggekeerd. Omtrent de oorzaak van haar dood tast men nog volkomen in het duister. Men weet niet of men aan Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 767 m.M, Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 17 gr. C. is 63 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. een ongeluk, een plotseling sterfgeval of mogelijk ook een moord heeft te doen. Alleen een aanrijding is langs den stillen Ackersdijk vrijwel uitgesloten. De sectie gistermiddag zal op deze vragen waar schijnlijk wel een antwoord gegeven hebben. Even min was het gistermiddag bekend of het meisje Maandagavond alleen is gebleven, of dat zij in gezel schap heeft vertoefd. Waarschijnlijk aanvulling In de Ambtena renwet. Grootere bevoegdheid aan de Kroon Naar de „Tel." verneemt, nullen de weldra bij de Sta ten Generaal in te dienen nieuwe wettelijke maatrega len met betrekking tot de salarisgen van het personeel van provinciën, gemeenten, waterschappen, veenschap- pen en veenpolders bestaan in een aanvulling van de Ambtnarenwet, welke aan de Kroon grootere bevoegd heden zal verzekeren dan zij tot dusver had. Evenals voor de provinciale ambtenaren reeds het geval is, zal zij namelijk het tot salarisregeling bevoegd gezag van gemeenten enz. kunnen uitnoodlgen tot niuwe salaris- regeling over te gaan, en indien dit daartoe niet bereid blijkt te zijn, zelf de regeling kunnen vaststellen. Aan de groote ongelijkheid van salarieering van het overheidspersoneel, thans in ons land bestaande, zal mt gebruikmakig van deze nieuwe bevoegdheden dan een eide kunnen worden gemaakt De geldmiddelen bijna uitgeput. Men zal het niet lang meer zonder hulp van buiten kunnen stellen. Ten einde het overleg tusschen de partijen te bevor deren, is besloten de op Donderdag uitgeschreven raads vergadering, waarvoor de leden de agenda reeds hadden ontvangen, niet te doen doorgaan. Vermoedelijk zal nu, de eerstvolgende raadsvergadering worden gehouden op Maandag a.s. Gistermiddag zpn B. en W. nog weer bijeen geweest ter bespreking van de brandende kwestie. Naar wordt meegedeeld is de toestand van de geldmiddelen der ge meente van dien aard, dat men het niet heel lang meer zonder hulp van buiten zal kunnen stellen. Een voorstel der burgerlijke raadsleden. Van de zijde der burgerlijke raadsleden is, naast an dere voorstellen tot dekking van het geraamde tekort van f 101.000 op de begrooting van Zaandam voor 1933, voorgesteld van de ambtenaren en werklieden der ge meente 3.5 procent te heffen in de betaling van de pen sioenspremie voor hun weduwen en weezen. De opbrengst hiervan wordt geschat op f 35.000. Tot nog toe hadden de ambtenaren en werklieden premie-vrij pensioen zoowel voor zichzelf als voor hun weduwen en weezen. De Australische regeering is voornemens, wegens dreigende overbevolking, een deel van de bewoners van Pltcalrn- Island naar een ander eiland over te brengen. Drie duizend Engelsche zeemijlen van de Nieuw* Zeelandsche haven Auckland, vierduizend zeemijlen van Panama verwijderd, woont op een grootendeels rotsachtig, niet eens over een gunstige aanlegplaats beschikkend Zuidzee-eiland een halfbloed-volkje. Ge regelde stoomvaartverbindingen zijn er niet. Het ei land heet Pitcairn en staat onder den hoogen Brit- schen Commissaris van het Westelijk deel van den Stillen Oceaan. De geschiedenis van dit gemengde ras, dat op dit Zuidzee-eiland naast bananen ook aardappelen teelt, naast cocosnoten ook boonen, reikt terug tot in den romantischen tijd van de ontdek kingsreizen. Het klimaat moge daar te lande mild oceanisch zijn, de hartstochten der menschen, een maal opgewekt, laten zich echter niet bedwingen. Door deze hartstochten werd Pitcairn tot een zeer bij zonder soort eiland. Tot zoover de eerste étappe in de ontwikkeling der halfbloedskolonie. De „Bounty" licht het anker. In April 1789 lichtte voor Tahiti, het voornaamste van de gezelschapseilanden, een notedop van 215 ton het anker. Het was de „Bounty", door de Engelsche regeering uitgerust om de zaden en jonge boomen van den broodvruchtboom voor aanplantingsproeven in West-Indië te verzamelen. Twee en twintig heerlijke weken had de bemanning op Tahiti doorgebracht. Kort voor het vertrek van de zeilboot deserteerden nog snel drie mannen en moesten eerst weder gepakt worden. Het meerendeel der 44 Europeanen van de „Bounty" was veel te graag op het eiland, dat een waar Paradijs was, gebleven. Een aangenaam, heer lijk klimaat, waarin men zich behaaglijk gevoelde. Vroolijke, onbekommerde natuurkinderen. Wonder- schoone vrouwen! De commandant, luitenant Bligh, dacht er evenwel niet aan, zijn mannen hun zin te geven. Hij zou ze wel leeren, in plaats van hun dienst te doen, zich aan een Zuidzee-idylle over te geven! Maar hoe strenger de straffen waren, die hij uitdeelde, des te meer be gonnen de matrozen te mopperen en voor Tofoa, een van de Gezelschapseilandem brak de muiterij uit. Lui tenant Plich werd met 17 getrouwen in een open boot in de Zuidzee neergelaten. Zes-en-veertig dagen van inspannend roeien bracht hem naar het Neder- landsche Tiraor, vanwaar hij naar Engeland vertrok. De „Bounty" was intusschen met de muiters naar het vrouwenparadijs Tahiti teruggezeild. Een jaar later zocht, als arai der gerechtigheid, de „Pandora", onder kapitein Edwards, het Zuidelijk deel der zee af naar de muiters. Het gelukte haar 14 mannen op Tahiti te arresteeren, in boeien te slaan en aan boord van de „Pandora" te brengen. Twee be vonden zich buiten het bereik van alle aardsche ge rechtigheid. Een, de scheepskorporaal Churchill, was na den dood der Tathitiaanschen koning Wahiaduo, heerscher geworden en daarop als slachtoffer geval len van zijn jaloerschen kameraad Thompson, die hem met een pistool doodschoot. De inboorlingen had den volgens de wetten van het Polynische lynchrecht den moordenaar doodgesteenigd. Van de „Bounty" en de rest der bemanning was geen spoor meer te vin den. Kapitein Edwards kwam nog dit te weten: de stuurmansmaat Fletcher Christian en de zeekadet Edward Young waren met zeven mannen, zes Tahiti- aners en twaalf inlandsche vrouwen weggezeild. Mis schien lagen zij reeds lang op den bodem der zee als slachtoffers van een vreeselijke typhoon. Zij lagen daar echter volstrekt niet. Maar daarmee loopen wij vooruit op de derde étappe van Pitcairn. Achttien jaar later. Achttien jaren verliepen, toen .de Amerikaansche walvischvaarder „Topaz" ankerde voor het als onbe woond en voor onbewoonbaar geldende rotseiland Pitcairn, dat in 1686 dooi- Dampier ontdekt was, die het Robinson voorbeeld Alexander Selkirk aan boord had. Kapitein Mayhew Folger van de „Topaz" zag rook opstij'gen als uit woningen van menschen. Wie begrijpt zijn verbazing, toen over de branding kano's kwamen aanschieten en jonge menschen, van wie men niet wist, of het Europeanen of inlanders waren, hun in het Engelsch uitnoodigden aan land te komen. Folger zond voorzichtigheidshalve één man ter ver kenning uit. Deze werd in een houten woning van twee vertrekken gebracht, voor welks vensters zelfs jalouzieën waren aangebracht en daar ontvangen door een persoon, die zich John Adams noemde en naar zijn eenigszins versleten kleeding te oordeelen, een matroos moest zijn en een menigte inlandsche vrouwen en halfbloedkinderen om zich heen had. Deze blanke vroeg zijn bezoeker, of hij zich den stoppel baard niet wilde laten scheren, beval een knaap hem scheermes en scheerkwast te brengen en schoor daar op eigenhandig zijn gast. Na deze demonstratie van vreedzame gezindheid ging kapitein Folger zelf aan land en vernam daar tot zijn verbazing, dat hij de eenige blanke overlevende van de bemanning van het muiterschip „Mounty" voor zich had. Bloedige botsingen. De personen, die indertijd Tahiti hadden verlaten negen muiters, zes Tahitaners, twaalf vrouwen en een kind waren Pitcairn binnengeloopen, zij had den de „Bounty" op het strand gezet, hadden alles wat waarde had, er af gehaald en het schip toen ver brand. Maar de verdeeling der geslachten, 12 vrou wen voor 15 mannen, werd de eenzame eilandkolonie ten verderve. Reeds in het eerste jaar 1790, kwam het tot bloedige botsingen, daarna tot een waren burger oorlog, blanken tegen kleurlingen. De leider, Fletcher Christian en vier zeelieden, vielen onder de wapenen van zes inlanders. Spoedig daarop werden ook deze evenwel gedood. De vrouw van den zeekadet Young sloeg den op een na laatste van haar landslieden met de bijl dood en Young zelf schoot den laatste neer. Alle op Pitcairn geboren kinderen waren van ge mengd bloed. Geen enkele der zes Polynesiërs liet een kind achter, ofschoon na aftrek van negen vrouwen voor de negen blanken, toch nog altijd drie vrouwen ovef geweest waren. Nog steeds trad geen rust in. Er bleven nog slechts vier mannen in leven, de zee kadet Young, de zeelieden M'Coy, Quintall en John Adams. Nu echter waren het devrouwen, die dezen toestand ondraaglijk vonden en verklaarden, liever de zee ten offer te willen vallen dan een dergelijke on waardige verhouding nog langer te dulden. Men moest voor haar een zeewaardige kano bouwen. De mannen deden dit, maar deze was opzettelijk ver keerd geconstrueerd en kenterde, nauwelijks nadat zij te water was gelaten. Het besluit der vrouwen bleef onveranderd. Zij zetten samenweringen op touw, die eens bijna tot een Bartholomeusnacht op Pitcairn hadden geleid. Daarop kwam een verzoening en een soort vrede. Vier jaren later, in 1798, stortte M'Coy in delirium tremens van een rots in zee en verdronk. Hij was een echte, aan den drank verslaafde pik broek en had een koperen kookketel uit de „Bounty" tot een distilleerapparaat omgebouwd, waarmee hij uit Ti-wortel een peperige foezel wist te bouwen. Quintall werd bij een gevecht door Young en Adams met de bijl doodgeslagen. De eenige overlevende. In 1800 echter was John Adams nog de eenige overlevende van de „Bounty" want een asthmatisch lijden had Edward Young ten grave gesleept. Tien van de twaalf inlandsche vrouwen en twintig kin deren had de eenvoudige zeeman om zich heen, die ^p Pitcairn Island voor kolonistenvader moest spe len. Adams kreeg berouw over zijn zonden en werd vroom. Bijbel en gebedenboek der „Bounty" werden tot grondslag van het onderwijs, dat de thans 36- jarige aan de jeugd gaf. Na jaren had hij zelfs een primitieve orde in het van de cultuur afgesloten gemeenschapsleven' gebracht, het land laten behou wen, en huizen laten aanleggen. Dat voert ons tot de vierde en laaste étappe van de Zuidzeekolonie. Een vrome Engelschman schreef in 1854 van haar: „Met recht wekt het onze verwondering en tevens onze dankbaarheid, als wij dit voorbeeldig ras be schouwen, dat van zoo schuldbeladen afkomst is." De patriarch van het eiland, John Adams had in 1829 het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Van de inlandsche vrouwen waren in 1831 nog vier in leven. Was de geschiedenis van Pitcairn met een overschot aan mannen begonnen, thans werd overschot aan vrouwen steeds grooter. Sinds meer dan 60 jaren is de inheemsche bevol king van de Zuidzee snel aan het uitsterven. Reeds de dichter Robert Louis Stevenson. die zijn laatste rustplaats op Samoa vond, wees er op, dat sinds de komst der Europeanen, het aantal inlanders snel vermindert. Pitcairn maakt hierop een uitzonde ring. Het neemt toe. Na een eerste uittocht (1831) en terugkeer der kolonisten vreesde Australische regeering een overbevolking van het eiland en in verband met mislukte oogsten en orkaanrarapen een hongercatastrophe. Daarom werden de Pitcairners in 1856 voltallig. 196 personen sterk, naar het eiland Norfolk gebracht. Maar veertien van hen hielden het daar niet uit. Zij keerden zoo spoedig mogelijk terug. De levenskracht der Pitcainers schijnt inderdaad onverwoestebaar. Heden ten dage telt men weer meer dan 200 Pitcairners en wederom duikt het spook der overbevolking op. Vandaar dat nu de Australische regeering overweegt een deel van de bewoners naar een ander eiland over te brengen,

Schager Courant | 1933 | | pagina 2