Aliticei Nitifï- Altertmtie- tiuMliL Balbo helen weer verder Nieuwe belastingmaatregelen op komst. f Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. F1NANCIEELE PLANNEN DER REGEERING. Voorloopige medeiMmgen van minister Oud. COLIJN OVER DE TOEKOMST der Economische Conferentie. TEGEN AL TE ROYALE GEMEENTEBESTUREN. Werkweek van 35 uur in Amerika. Zaterdag 29 Juli 1933. SGHAGER 76ste Jaargang No. 9320 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder 'dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkoraend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels fO.85, iedere regel mèer 15 cent (bewijsnoj inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN. Aan den eenen kant heffing van nieuwe be lastingen, en anderzijds verdere be zuiniging op den Staatsdienst. Verschenen is het verslag der Commissie van Voorbereiding uit de Twede Kamer, in wier handen het ontwerp van wet tot heffing van een Omzetbelasting is gesteld. Bij de schriftelijke behandeling en het daar na gevolgde mondelinge overleg in het af- deelingsonderzok over dit wetsontwerp heeft de minister van financiën Mr. P. J. Oud, gelegenheid gevonden, eenige mededeelin- gen te doen over plannen der regeering op financieel gebied. In het kort samengevat komen deze plan nen hierop neer: Onomstoctelijh staat vast, dat bij handhaving van alle bestaande tijde lijke hefffnnen reeds ou een tekort van omstreeks f 100 millioen op de benrootin*i 1934 zal zfin te rekenen. Daarnaast zal de crisisdienst aan die benrootinq zeer zware eischen paan stellen, omdat de financiering van deze uitgaven nu ten laste van het gewone budget komt. Onbrengst der Omzetbelastinq. in clusief weeldeverteerlngsbelasting wordt voor 1934 geraamd op f80 millioen. De Feneerlng overweegt: lo. Maatregelen om het snoor- wegtekort zoo snoedlg mogelijk te doen verdwijnen; 2o. hef'ing van een crisisinkom stenbelasting; 3o. invoering van een coupon- belasttng; 4o. verdere bezninioinp op den Staatsdienst (o. m. op salarissen). Aan het vraagstnk der belasting van het vermogen in de doode band wordt mede aandacht neschonken. Een voorstel tot heffinp-in-eens over te paan Is van de regeering niet te verwachten. In het versla? der commissie van voorbereiding wordt er door den minisfar op gewezen. dat een be langrijke versterking der inkomsten van het Riik In de hoogste mate urgent is. Een volledig overzicht van hefaeen ter verbetering van dien toestand dient te geschieden, kan nog niet worden gegeven. De geleeen heid daarvoor zal bestaan bij de mlllioenennota. He* moet er vermeden worden dat de verschuiving van 1e inwerkingtreding der omzetbelasting naar een lafaren datum dan 1 Januari 1934 zou geschieden. De voor uitzichten voor 1984 zijn van dien aard, dat op een groot tekort moet worden gerekend. Het spoorwegtekort De regeerin' overweegt maatregelen om het tekort op de spoorwegen zoo spoedig mogelijk te doen ver dwijnen. Zij hoopt in haar voornemen te zullen slagen, doch ook als die hoop in vervulling gaat, zal voor het jaar 1934 nog op een bijdrage uit de aleemeene middelen van omstreeks 10 millioen voor dit doel zijn te reke nen. In het gunstigste geval zal de vermindering van het spoorwegtekort, da' over het laatst verloopen boekjaar 26 millioen bedraagt, dus 15 millioen beioo pen. Uit het bovenstaande volgt, dat thans reeds onomstootelijk vaststaat, dat bij handhaving van alle bestaande tijdelijke heffingen reeds op een tekort van omstreeks 100 millioen zal zijn te rekenen. De crisisdienst zal zware, eischen stellen. Bij dit alles komt, dat de crisisdienst aan de begroo ting voor 1934 zeer zware eischen zal gaan stellen Het is daarom noodzakelijk, dat naast een verster king der inkomsten door andere middelen, die even eens in de Millioenennota zullen wor ien vermeld, een omzetbelasting wordt ingevoerd, die met inbegrip MR. P.OUD, Minister van Finan ciën. Artistieke Kinder=opnamen, Studie=foto's. Fotografisch Atelier ARP AD MOLDOVAN Nieuwe Nledorp. 0 GEOPEND: d&gelijKs, ooK Zondags. Gestreefd moet worden naar een herstel van het internationaal economische leven. Geen spoedige hervatting der algemeen werkzaamheden. van de daarin opgenomen weeldeverteringsbelasting ten minste 85 millioen zal opleveren. De minister heeft daarom het percentage der be lasting vastgesteld op een zoodanig cijfer, dat hij ver trouwt van het ontwerp in zijn geheel een opbrengst te mogen verwachten, die 15 millioen uitgaat boven het bedrag van 70 millioen - 60 millioen voor de ofü zetbeiatsing en 10 millioen voor de weeldeverteringi"-* belasting dat zijn ambtsvoorganger met ae door hem ingediende ontwerpen hoopte te bereiken. De minister geeft daarna de gegevens, naar welkeN de geraamde opbrengst der heffing is berekend. Verdere belastingmaatregelen. Nadat de meening van enkele leden, dat gestreefd moet worden na .r een juiste verhouding tusschen de directe en de indirecte belastingen, ten volle door den minister was onderschreven, vervolgt het verslag: Wat de verder te nemen belasting maatregelen betreft, kan de minis ter reeds thans mededeelen, dat bij hem in overweging zijn het heifen van een crisisinkomstenbelasting, zij het in anderen vorm dan in het verslag der Commissie bepleit, en het invoeren van een couponbelas ting, terwijl hij ook zijn aandacht schenkt aan het vraagstnk der be lasting van het vermogen in de doo de hand. Een voorstel voor heffing in eens tot dekking van crisisuitgaven is van den ministei met fa verwach ten. Hij onderschrijft volkomen het oordeel van de leden, die een aantasting van het vermogen in het huidig tijdsgewricht minde? dan ooit achten aan te bevelen. Bovendien zou hij een dergelijke heffing voor de crisisuitgaven alleen dan verdedigbaar ach ten, indien althans bij benadering zou zijn aan te geven, welk bedrag deze uitgaven in totaal zullen beloopen. Bezuiniging op den Staatsdienst. Tegenover de leden, die van oordeel zijn, dat aller eerst behoort te worden bezuinigd op de uitgaven voor leger en vloot, meent de minister te mogen op merken, dat geen enkele belastingverzwaring moet worden voorgesteld, die is te voorkomen door ver dere bezuiniging op den Staatsdienst. Gelijk door het Kabinet aanstonds na zijn optreden is verklaard, is de Regeering van oordele, dat bij de bezuiniging zoover mogelijk zal moeren worden ge gaan. Daarbij zullen ook de uitgaven voor leger en vloot niet buiten beschouwing worder. gelaten. Men zie echter niet voorbij, dat zocwel in 1931 als in 1932 maatregelen zijn genomen tot een niet onaan zienlijke vermindering van de salarissen van het Rijkspersoneel. Bij den zorgelijken financieelen toe stand zal een verdere verlaging onvermijdelijk zijn, doch hier is het dan ook, na alles wat in de vorige jaren reeds is geschied, alleen in de onvermijdelijk heid, dat de rechtvaardiging van dezen maatregel zal kunnen zijn gelegen. Op de vraag van enkele leden of het mogelijk zal zijn door een wijziging van de inkomstenbelasting te gemoet te komen aan de groote gezinnen, zou de mi nister op dit oogenblik het antwoord schuldig blijven Hij is bereid aan dit vraagstuk zijn ernstige aandacht te geven, wanneer hij de voorbereiding zal ter hand nemen van het wetsontwerp, dat de voortzetting der heffing in eventueel gewijzigden vorm van de tijde lijke opcenten op de inkomstenbelasting en de ge meentefondsbelasting zal hebben te regelen. Na sluiting detr Economische wereldconferentie te Londen (zie ook elders in dit nummer), heeft dr. Co- lijn, die gistermiddag per vliegtuig naar Den Haag is teruggekeerd, nog in een interview met Reuter ver klaard, dat indien de Economische Conferentie al geen nuttige conferentie is geweest, zij stellig een nuttig congres is geweest, omdat het de gelegenheid heeft opgeleverd van gedachten te wisselen en het tenrein te effenen voor een werkelijke conferentie in de toe komst „Wij moeten tot een reëele situatie komen al vorens het euvel, waarmede wij thans te kampen heb ben, in den wortel kan worden aangepakt. Wij moeten streven naar een herstel van het internationale eco nomisch leven in tegenstelling tot de thans heerschen- de tendenzen die gaan in de richting van nationale eco nomieën» aldus de Nedertandsche ministervpresident. Wat betreft de positie van de Vereenigde Staten, meende Colijn, dat het Amerikaansche experiment geen ernstige bijdrage kon vormen tot de welvaart der wereld, daar hij niet ge loofde dat het mogelijk was een wereldcrisis van den bes taanden omvang te cureeren, voor namelijk door monetaire manoeuvres, en h\j be twijfelde het zeer of de resultaten, waarop de Vereenigde Staten het oog gericht houden, zou den worden verwezenlijkt. Colijn was bevreesd, dat de Amerikanen leefden bü een illusie, die spoedig zou worden verstoord. Wy moeten, zeide Colijn, den werkelyken toestand bepalen, voordat de wortel van het kwaad kan worden aangetast. Wü moeten het herstel van de we reld economie aanvaarden tegenover de tendens van de nationale economie, die thans heerscht. Tenslotte gaf Colijn als zijn persoonlijken indruk, dat geen spoedige hervatting van de Conferentiewerkzaam heden in haar geheel waarschijnlijk is, daar er, naar zijn meening, meer reden was voor de verwachting van onderhandelingen tusschen groepen van landen, wier belangen min of meer identiek waren. Zonder een vrijere goederencirculatie zullen wij, besloot Colijn, den wereldhandel worgen en terugkeeren tot een levens standaard van een halve eeuw terug. Het Zuiderzeevraagstok. Voor zijn vertrek uit Londen verklaarde dr. H. Co lijn aan Reuter: „Nederland gelooft niet, dat maatregelen van over heidswege ter bevordering van groote openbare werken de hedendaagsche economische moeilijkheden kunnen stuiten. Het is evenwel toch de bedoeling van het Ne- derlandsche ministerie met de drooglegging van het IJsselmeer voort te gaan; dit is een onderdeel van het programma van productieve overheidswerken. Er is uit gerekend, dat nog negentigq millioen gld. noodig is om het droogmakingsplan uit te voeren." De te vliegen route nog niet delintle! vastgesteld. Reuter meldt uit Shoal Harbor dat generaal Balbo zyn plan om via Ierland naar Italië terug te keeren heeft laten varen. Hü heeft besloten, als het weer het toelaat, hedenochtend om half vijf (Amerik. tijd) via Valencia in Spanje terug te vliegen. Vermoed wordt dat hy de Azoren zal passeeren. Intusschen verluidde later op den avond, dat Balbo „volgens de laatste berichten" toch naar Valantla in Ierland zou vliegen. Een nog later bericht meldt, dat de route niet definitief is vastgesteld, daar Balbo de weerbe richten van hedennacht afwacht. Zijn bezoek aan Frankrijk. Uit Parijs meldt Reuter dat generaal Piccle, lucht vaartattaché bij de Italiaansche ambassade, het Fran- sche ministerie van luchtvaart er van in kennis heeft gesteld dat Balbo en zijn eskader, in antwoord op een ultnoodiging der Fransche regeering, in de vlieghaven van Berre zullen dalen bij hun terugkeer uit Amerika. Balbo maakt zich gereed. V.D. vernam gisteravond laat nog uit Shoal Harbour: Generaal Balbo heeft na de weerberichten te hebben afgewacht bevel gegeven alles gereed te maken voor onmiddellijk vertrek. Ieder vliegtuig heeft 4000 L. ben zine en 600 L. olie ingenomen. Balbo heeft definitief be sloten direct van New-Foundland naar Valantia in Ier land te vliegen. Hij hoopt de afstand van 1800 mijl in 13 uur te kunnen afleggen. Balbo heeft persoonlijk het toezicht gehouden op de laatste voorbereidingen van het eskader. In verband met de warmte was hij ver schenen zonder boord en in hemdsmouwen. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN /erkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garaqe C NIEUWl AND BERGEN. De minister wenscht een einde te zien gemaakt aan onrechtmatige uitgaven. Ged. Staten van Noord-Holland berichten aan de ge meentebesturen, dat de minister van binnenlandsch© zaken hun om. het volgende heeft meegedeeld: „Bij de beoordeeling van raadsbesluiten tot wijziging van de begrooting van verschillende gemeenten, welke rijksonderstand genieten of genoten hebben, is mij meermalen gebleken, dat uitgaven waren gedaan, wel ke een goedgekeurden begrootingspost overschreden, zonder dat sprake kon zijn van een buitengewoon ge val van dringenden spoed, als vooirzien in art. 248, tweede lid, der Gemeentewet. Zijn deze overschrijdingen in normale gevallen reeds hoogst ongewenscht, zij zijn bij „noodlijdende gemeen ten" geheel ontoelaatbaar. Het ligt voor de hand, dat deze oversohrydingen, voor zoover zij althans geen be trekking hebben op betalingen, welke ingevolge het koninklijk besluit van 28 Maart 1925. Stbl. 125, tot re geling van de wederzydsche betalingen tusschen het rijk en de gemeenten plaats hebben, voordat de goed keuring op het besluit tot begrotingswijziging is ver leend, niet ln het bedrag van den rijksonderstand kun nen worden opgenomen. Evenmin kan ik toelaten, dat dergelyke on rechtmatige uitgaven naar een vorig dienstjaar worden verschoven, tengevolge waarvan rij hoogstwaarschijnlijk direct of indirect toch we der voor rijksrekening zouden komen." Het vorenstaande geeft den minister aanlei ding de medewerking van het college van Ged. Staten ln te roepen, ten einde te verkrijgen, dat deze onrechtmatige uitgaven in het vervolg uit de rekeningen der daarbij betrokken gemeentes worden geweerd. De auto-industrie aanvaardt het arbelds» charter. Reuter meldt uit Washington: Nog altijd worden op het Witte Huis stapels brieven ontvangen, meldende dat het algemeens arbeidscharter hetwelk door generaal Johnson is opgesteld, wordt aanvaard. Om. heeft het bestuur van de nationale Kamer van Koophandel voor de automobielindustrie het industrl- eele charter geaccepteerd en wel op basis van een werk week van 35 uur en minimumloonen van 40 a 43 dol larcents per uur. Echter zijn er ook talrijke werkgevers, die nadere in lichtingen verzoeken. O.a, wordt door sommigen hun ner de vraag gesteld, hoe zij zich de bedragen moeten verschaffen, die voor de verhooging der loonen worden verelscht.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1