Een vacant ie-trip door Zuid-Limburg De toestand in Zuid-Afrika. Woensdag 2 Augustus 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9322 De „opkomst" van Hollywood Rasvraagstukken in de Unie. Door enkele U.L.O.-leerlingen met hun leeraars Vierde dag. DONDERDAG. 20 JULL Ja mijnheer! Ja mijnheer! hoorde ik een van mijn reisgenoten zeggen. Onze leider had ons geroepen en spoedig waren we allen op de been. Aangezien we ver huisd waren, lagen we nu aan de Maas en aan de over kant waren onze buren de Belgen. Onze kamer zag uit op het mooie landschap van België. Er was een groot plat, dat aan onze kamers grensde. Zooals hier de ge woonte is, sliepen we met ramen en deuren open. daar we geen last van muggen hadden. Maar laat ik nu lie ver op mijn verhaal terugkomen. Een van ons liep op het plat en er ontsnapte een kreet van verwondering aan haar mond. Spoedig waren we allen naderbij ge komen en wat zagen we daar? Daar stond een aantal monniken in hun typisch bruin gewaad met puntmut sen. Kousen droegen ze niet, alleen open schoenen. Verder zagen we nog hun vreemde haardracht en allen hadden ze een baardje. Ze stonden te wachten op een bootje dat hen over zou halen. Spoedig was het aange komen en namen ze plaats. Daar ging het over de Maas, een schilderachtig bootje, dat voortdreef op het kabbe lende water van de door de ochtendzon beschenen ri vier. Zooiets moois hadden we nog nooit gezien. Het werd nu tijd om voorbereidselen te maken voor het ontbijt. De bedden die we de vorige avond meegenomen hadden van de jeugdherberg, werden door de jongens terug gebracht. Nadat we gegeten hadden, moesten we alles inpakken en meenemen, want het zou vandaag de dag zijn, dat we onze intrek in Vaals zouden nemen. We namen nu afscheid van onzen waard en wandelden naar het station. Vandaar gingen we eerst per trein naar Maastricht en vervolgens met de tram naar Gul pen. Dit laatste was heel aardig, daar we over een viaduct gingen en laag beneden ons zagen we de wei den. Vanuit de tram zagen we prachtige kasteelen, die je in Zuid-Limburg erg veel aantreft. Verder de prach tige bosschen met de weiden en graanvelden op de hellingen. In Gulpen aangekomen, gaven we onze ba gage, behalve brood en water, in bewaring. Nu begon onze wandeling. Allen met onze stok gewa pend gingen we de Gulper berg op. Deze was bedekt met graanvelden en weiden. Als we rondom ons heen ke ken. zagen we een schitterende kleurschakeering van de groene tinten der velden, weiden en bosschen met de verschillende soorten boomen. Vervolgens gingen we door een onbekend oord. Het begon nu langzamerhand twaalf uur te worden en dus gingen we eerst voor het inwendige zorgen. Ook aten we nog wilde frambozen, die hier in overvloed te vin den waren. Na nog een half uur gezeten te hebben, ver volgden we onze weg. We liepen een heel eind. zonder dat we een levend wezen zagen. Maar eindelijk ontmoet ten we een vrouw, die ons vertelde, dat we vlak bij Crapool waren. Het was een heel klein dorpje, waar geen winkel of café te vinden was. Maar gelukkig kon den we er wel water krijgen. Een oud vrouwtje, dat ons water gaf, zei, dat ze het water geput had en dat het 70 meter diep uit de grond kwam. Nadat onze veldflesschen gevuld waren, gingen we verder. Met vlugge pas naderden we weer een dorpje. Doch een eindje ervoor merkten we een wel. Hierin was heerlijk koud water en we gooiden het oude water weg en ver vingen het door dit koele nat, dat de natuur ons bood. Verder ging het weer en spoedig bereikten we het dorpje Eenverem genaamd. Daar wisten we 'n café op te dui ken en 'n gezonde waardin vroeg ons wat we wilden ge bruiken. Hier kregen we Spruder (spuitwater), dat in deze streken en ook in Duitschland veel gedronken wordt. Geen van allen vonden we het erg lekker smaken. Nu was ons doel een forellenkweekerij. Na eenige tijd geloopen te hebben waren we er en met groote belang stelling werd alles bekeken. Een man legde ons uit, hoe de forellen van eieren tot vlsschen gekweekt wer den. Hij had een emmertje met voedsel bij zich en af en toe gooide hij een schep in het water en dan was bet aardig om te zien hoe de visschen omhoog spron gen om een stukje te krijgen. Nadat we hier alles ge zien hadden, gingen we in de richting Gulpen. Nu kwamen we langs een prachtig kasteel, dat door een groote muur omringd was. Neuborg genaamd. Een stuk je verder kwamen we in een prachtige laan met aan beide kanten kastanjeboomen. Daar zagen we een eek hoorntje van de eene tak naar de andere springen. Het werd nu tijd voor de tram, die ons naar Vaals zou brengen. Daar aangekomen, deed het stadje ons dade lijk veel aangenamer aan dan Eysden. We belden aan bij de Jeugdherberg en de vader deed ons open. De kamers werden ons aangewezen en na ons verfrischt te Zeven jonge mannequins, die eiken Amerikaan ait de modetijdschriften of omslagen der maga- rins bekend zijn, zullen binnenkort als nieuwe sterren aan Hollywood's filmhemel fonkelen. Op bet plaatje hierboven zien wij de gelukkigen bij hun aankomst in het beloofde land. DE WEG TERUG Wy laten hier volgen het slot van een reis beschrijving van een tocht naar Zuid-Limburg. Onder leiding van de heeren Visser en Baas, respectievelijk Hoofd en Lee raar aan onze Ulo school, hebben de leerlingen van de examen klasse en nog enkele anderen dit reisje gemaakt. Verschillende leerlingen hebben ln neven staande reisbeschryving hun indrukken weer gegeven. hebben duurde het niet lang of we zaten te eten aan de savoye kool. die heel goed smaakte. Na het eten moesten we afwasschen en daarna kre gen we de vrijheid tot tien voor tien, want dan moes ten we binnen zijn. We waren dan ook allen present. Om tien uur legden we ons hoofd gerust neer, maar of we allen dadelijk sliepen, weet ik niet SUUS KOPPES. V y f d e dag. VRIJDAG 21 JULL Vandaag was Aken het doel van de reis. Het weer werkte zeer mede. om ook deze dag te doen slagen. Een nieuwtje was het passeeren van de douane. Maar alles liep vlot van stapel. Niemand werd onderzocht Het plan was, wandelende door het Aker woud naar Aken te gaan. We troffen het buitengewoon, want na een poos je ontmoetten we een kommies, en deze geleidde ons door het woud. Het is heerlijk hierin te wandelen. Prach tige bosschen en mooie wandelwegen. Te ongeveer 12 uur bereikten we de voet van de Pelzerturm. Na vele trappen beklommen te hebben kwamen we doodop op de toren. Maar het is de moeite waard geweest. In de verte lag Aken in al zon glorie. En we raakten niet uitgekeken naar het prachtige panorama, dat we hier zagen. Maar we moesten verder. De gids nam nu af scheid en een vriendelijk bedankje was op zijn plaats. Betrekkelijk vlug bereikten we Aken. Het was snikheet in de stad. zoodat we er niet lang vertoefden. We be- door Zyne Excellentie Dr. H. D. VAN BROEKHUIZEN, (Gezant der Unie van Zuid-Afrika aan het Nederlandsche Hof.) BIJ de laatste verkiezingen gekozen in het par lement, was ik reeds bestemd opvolger van mön te vroeg overleden voorganger. Zijne Ex cellentie De Villiers, te worden, alleen is daardoor mijn komst in Nederland met ongeveer een half jaar ver vroegd. De nieuwe coalitie-regeering in Zuid-Afrika was het beste, wat voor land en volk kon gebeuren, want de zee van ellende, die over ons land spoelde, was slechts door eendrachtig samenwerken van „natten" en .sap pen" te overwinnen. De boerenbevolking bevond zich aan den rand van een algeheel en volkomen bankroet; overproductie, geen verkoopmogelijkheid en totaal ont wrichte prijzen lieten langer uitstel niet toe. Voor Generaal Hertzog en Generaal Smuts was dus d<en eenigen uitweg alle onderlinge geschillen opzy te zetten, wilden ze een onafwijsbaren ondergang van land en volk in Zuid-Afrika voorkomen. De felle strijd tusschen ..natten" en „sappen" diende bijgelegd, het koste wat het wil. Generaal Hertzog heeft toen zeven punten opge steld, die generael Smuts heeft onderschreven. Deze zeven punten zijn, in het kort samengevat de volgen de: L Volledige erlcenning van de Zuid-Afrikaansche on afhankelijkheid, met algeheel gelyke réchten voor Engeland en Zuid-Afrika. 1. Een bevredigende oplossing voor de vlagkwestie, door het recht op het voeren van eigen vlag te erkennen. 3, Uitvoering van de eenig mogelijke oplossing der taalkwestie door geen verdere promotie in staats dienst toe te laten voor hen, die de beide lands talen niet grondig beheerschen. 4 Zoo spoedig mogelijk opVssing van het naturellen- vraagstuk, in den geest als steeds door Generaal Hertzog voorgestaan. (Segregatie). 5. Bijzondere hulpverleening aan de boeren, teneinde hen uit de oogenblikkelijke depressie te helpen, daar ze anders met ondergang bedreigd zyn. 6. Opstellen van een stelselmatig plan voor oplossing van het werkloozenvraagstuk voor de blanke be volking, die niet tot de eigenlijke boerenbevolking behoort. 7. Behartiging van de waarachtige economische be langen van de geheele Zuid-Afrikaansche bevolking De vorenstaande zeven punten, tot stand gekomen in Januari van het jaar 1933, voerden in Juni van dit jaar tot de verkiezingen, waarbij aan de nieuwe coa litie 140 van de 150 ztels in het parlement ten deel viel. Voor de verkiezingen hadden de „Natten" een con gres in Transvaal gehouden, waar de 500 afgevaardig den op dat congres zich eendrachtig met de zeven punten van de met de „Sappen" aangegane overeen komst konden vereenigen. Als bijzonderheid wil ik hieraan toevoegen, dat mijn vrouw, kleindochter van wijlen den Staatspresident, Paul Kruger, door mannen en vrouwen eenparig als voorzitster van het congres is verkozen. Doordat ook de „Sappen" zich met de coalitie kon den vereenigen, was de uiteindelijke overwinning bij de stembus spoedig bevochten. ziohtigden er een zwavelbron. Dit is een bron, waaruit warm water komt. zooiets als Emser water. De tram bracht ons naar Vaals. Daar waschten we ons en aten heerlijk. Nu gingen we naar de hoogste top van Nederland, het Drielandenpunt. Ook hier had den we prachtige vergezichten. Heuvels, bedekt met bosschen. afgewisseld door korenvelden met hier en daar een dorpje ertusschen. Van hier af konden we ook de brug zien. die de Russen, als krijgsgevangenen van de Duitschers, in de oorlog gebouwd hadden. En ook het pad. waar de Duitschers drie dagen lang oveT de grens getrokken waren. We konden hier wel uren blijven, maar tijd is tyd, we moesten tien uur thuis zjjn. Al met al was dit een van de mooiste dagen. C. BEERS. Zesde of laatste dag. ZATERDAG 22 JULL Om. zes uur werden we gewekt door den herbergs- vader. waarna we ons vlug aankleedden en waschten, hierna moesten we de dekens uitkloppen, vloer aanve gen en onze slaapzakken enz. inpakken. Om zeven uur zaten we allen aan tafel te ontbijten alsmede ons mid- dag-„kuchi" klaar te maken. Om half acht waren we allen klaar en na nog een laatste maal gekeken te heb ben of er nog iets vergeten was. namen we afscheid van de herberghouders en de trekkers! sters) en bega ven ons op weg naar het tramstation. We moesten nog een kwartiertje wachten, waarna we naar Gulp ver trokken. Hier stapten we weer uit en wandelden het dorp binnen. Daar de finantiën nogal goed waren, be sloten H.H. leiders de bloemetjes nog even buiten te zetten en werd er een touring-car uit Valkenburg ge- requireerd. Na nog een half uurtje aan de straatweg gezeten te hebben verscheen de touring-car en reden we weldra door Limburgs schoone land, doch al spoedig kwam Valkenburg in zicht en even later stonden we voor het station. Hier gaven we onze rugzakken en kof fers af aan het loket. Daarna wandelden we door Val kenburg naar het Rotspark, waar we het Openlucht theater beziohtigden en na nog een verfrissching ge nomen te hebben, gingen we verder naar het Geuldal om een rotswoning te bekijken. De weg hierheen be stond uit een smal pad met aan de linkerkant heuvels en bergen, begroeid met bosch en struiken en aan de rechter kant het langzaam stroomende riviertje met hier en daar stroomversnellingen. Langzaam steeg het pad nu en weldra zagen we een rotswoning voor ons liggen. De ingang was door prikkeldraad afgesloten. Hier werd nog een foto genomen, waarna we de terug tocht aanvaardden. Na een goed half uur kwamen we in Valkenburg aan, waar we in een café nog iets ge bruikten. Hierna vertrokken we naar het station. We waren nog maar even op het perron of daar kwam de trein binnenrollen. Na vlug ingestapt te zyn. vertrok ken we om 1 uur uit Valkenburg naar Maastricht, waar we om kwart over 1 aankwamen. Hier werd onze wa gen achter een D.-trein gekoppeld en gingen we via Eindhoven's HertogenboschUtrecht naar Amster dam. Hier kwamen we 17 min. te laat aan, waardoor we bijna de electrische naar Alkmaar misten, doch dank zij een geweldige ren van Mr. Visser, die ons vooruit gegaan was, konden we de trein nog juist halen. We hadden niet allemaal een zitplaats gevonden of daar reed de trein al. In Alkmaar stapten we over en eindelijk kwamen we in ons eigen home aan, waar we door ve len verwelkomd werden. Hier stapten we vlug uit en na nog even afscheid genomen te hebben, keerden we al len voldaan naar huis toe met alleen blijde herinne ringen aan deze Limburgtocht. JAN SMIT. In het hierby afgedrukte artikel schryft de nieuw benoemde gezant der Unie van Zuid- Afrika, Dr. H. D. van Broekhuizen vele belang wekkende dingen neer. Waar by ons, Nederlan ders, nog steeds een warme sympathie leeft voor het stamverwante Zuid-Afrikaansche volk, zul len wy gaarne kennis nemen van den toestand in dat land. De nieuw benoemde gezant, Dr. H. D. van Broekhuizen, ls Nederlander van geboorte. Hy zag het levenslicht te Russen (Overijssel) en vertrok reeds als kleine jongen met zijn ouders naar Zuid-Afrika, In 1922 promoveerde de heer van Broekhuizen te Leiden. De Gouden Standaard. Wat het prijsgeven van den Gouden Standaard be treft, dit was voor de Zuid-Afrikaansche Unie een le vensvraagstuk, derhalve onvermijdelyk. Aan het einde van het jaar 1932 bestormden allen de banken met de bedoeling zooveel mogelijk goud te hamsteren. Indien deze toestand had aangehouden, zouden de banken verplicht zijn geweest te sluiten. Er bleef dus niets anders over dan den Gouden Standaard prijs te geven en de goudmijnen, die daarvan natuurlijk op ontzet tende wijze profijt trokken, te" verplichten 50 pet. van de winsten a*.n den staat af te staan, hetgeen onge veer een bedrag van zes millioen Pond Sterling per jaar opbrengt. Al bestond er aanvankelijk in de krin gen van de goud-producenten veel verzet, men is toch ook daar geëindigd zich by de gevallen beslissing neer te leggen. Wat te gemakkelijker mogelijk was, omdat uiteraard bij een daling van het Pond Sterling tot een koers van Gld. 8.25 te Amsterdam, men voor goud (het product in natura der goudmijnen) een be drag van bijna 1/10/Pond Sterling (papier) kreeg voor 1/Pond Sterling (goud). De Naturellen-kwestie zal men in Nederland niet zoo goed kunnen begrijpen, tenzij men in Oost-Indië is geweest, waar een soortgeiyk vraagstuk moet be staan, zij het in gansch anderen vorm. In Zuid-Afrika leeft een zuiver blanke bevolking van tusschen l?i en 2 millioen zielen temidden van een zwarte bevolking, die zeker ongeveer 15 millioen zielen telt. Deze Naturellen-bevolking houdt er een veel ster ker bevolkings-aanwas op na dan de blanken, reeds alleen hierom, wijl de Naturellen voor lederen man ongeveer drie echtgenooten een behoorlijke verdeeling vinden. Dit ras vermenigvuldigt zich dus als een ko- nynenfamilie en het is voor een blanke in Zuid-Afrika een kwestie van zijn of van niet zyn. willen wy ons op den duur daar te lande kunnen handhaven en rilbt ten ondergaan in een zondvloed van naturellen. De Naturellen-kwestie. Als klassiek voorbeeld zou ik willen noemen de toe standen in Noord-Afrika, waar omstreeks het jaar 200 n. Chr., een blanke bevolking leefde, die thans vrijwel verdwenen is, opgelost in het ras der gekleurden, die in Noord-Afrika oppermachtig zijn. Van de naturellen is hoogstens 5 in het bezit van een zekere mate van beschaving. En met de meening van sommige zendelingen uit den vreemde die van oor deel zijn, dat het lezen van den Bijbel voldoende mo tief zou wezen aan den Kaffer gelijke rechten met den blanke toe te staan, kan ik mij in geen enkel opzicht vereenigen. De 5 beschaafden onder de naturellen kunnen onmogelijk het geheele naturellenvolk ophef fen. Willen de blanken niet over honderd jaar in de naturellen zyn ten onder gegaan, dan is de meest sterke ontwikkeling van het saamhoorigheidsgevoel onvermydelijk. Nu daarover hebben wy nog geen kla gen! Maar scherp straffen wy, wie zich als blanke met een natuTellenvrouw afgeeft. Behalve een zware boete is hij zeker een jaar tronk te krijgen, by herhaling verhoogd tot 5 jaren gevangenisstraf, bij vernieuwde herhaling tot boeten met levenslang. Tegen geleidelijke ontwikkeling van de naturellen hebben wy geen enkel bezwaar, doch de zich ontwik keld hebbende naturel, zal dan later toch in eigen stam dienen terug te gaan. Propaganda van Moskou. Naast het naturellen-vraagstuk, staat natuurlijk de propaganda door de agenten van Moskou, gemaakt voor de bolsjewistische leerstellingen, met geleidelijken steun natuurlijk, ter invoering in Zuid-Afrika van een zwart proletariaat, onder de leuze Zuid-Afrika voor de zwarten. De geheime staat-politie is gelukkig te dezer zake volkomen op de hoogte en weet geregeld propagan distische geschriften te achterhalen, waardoor zy deze beweging de baas kan blijven. In de Kaapprovincie hebben de naturellen wel, in Transvaal, Vrijstaat en Natal hebben zij geen stem recht. Maar in den Senaat zijn zes blanke senatoren aangewezen om in het bijzonder de belangen van de naturellen te behartigen. Een dergelijke vertegenwoor diging kennen wij in het Parlement nog niet, doch ral in de toekomst wellicht noodzakèlijk blijken, alhoewel daar leden zijn, die in hun kiesafdeeling duizenden na- turellen-kiezera hebben. Het vraagstuk der „arme blanken" dat der werkloo- zen, is by ons oorspronkelijk te vinden in de vele oor logen, die in Zuid-Afrika zijn gevoerd. Na in het jaar 1881 onze onafhankelijkheid te hebben bevochten, heb ben wij doorloopend strijd moeten voeren. Het laatste in den bekenden boerenoorlog. Maar ook de gewone Kafferoorlogen waren aan de orde van den dag. zoodat 5 tot 10 pet. der boeren alles hebben verloren en te gronde zijn gegaan. In 5 jaar geen regen! Voeg daarbij de in Zuid-Afrika heerschende plagen, b.v. tot uiting komende in het verschijnsel, dat in Transvaal en de Kaap-Provincie streken zijn, waar in geen vijf jaren regen is gevallen, waardoor het drink water is opgeraakt en het vee is doodgegaan, dan moet een ieder begrypen, dat de ellende ten top is gestegen. Juist daarom is het zoo te bewonderen, dat de blanke boer zich tooh niet met de naturellen af wil geven, eigen ras onvoorwaardelijk trouw blijft. Naar mijn mee ning is by ons te lande het vasthouden aan den Bybel en de Geloofsbelijdenis oorzaak, dat er bij de boeren een berusting in God's almachtige leiding heerscht, waardoor eenheid bewaard blyft, zelfs in de huidige, al lermoeilijkste omstandigheden. De verhouding van Zuid-Afrika tot Engeland is zoo best mogelijk, wij gevoelen ons volkomen de gelijke van Engeland, wat eigen onafhankelijkheid aangaat. Daarom hebben wij ook eigen Zuid-Afrikaansche ge zantschappen gesticht te Washington en te Rome. gelijk te 's-Gravenhage, dit laatste ter onderstreping natuur lijk van de al-oude banden, die ons aan Nederland bin den, dat Zuid-Afrika voor ons heeft veroverd, al in de dagen van Jan van Riebeek. En onnoodig is het zeker te wijzen op de dagen van den boerenoorlog, toen ge heel Nederland mee-leefde met de boeren, culmineeren- de in het zenden door H.M. Koningin Wilhelmina van de „Gelderland" om president Paul Kruger af te halen en naar Nederland te brengen. Voeg daarbij, dat al onze eerste predikanten vóór 1850 in Utrecht hun theologische studies hebben vol bracht, dan is het te begrypen, waarom een gezant schap van Zuid-Afrika juist in Nederland eisch van on ontbeerlijkheid was. Persoonlijk wil ik hieraan nog toe voegen, dat ikzelf in het jaar 1922 aan de universiteit te Leiden ben gepromoveerd. Het is het voornemen van de Zuid-Afrikaansche regeering binnen niet al te lan gen tijd een nieuw gezantschap te stichten te Berlijn. Alleen is het juiste tijdstip daarvoor nog niet vastge steld. De huidige toestand In Zuid-Afrika. Hoe nu de volkswelvaart zich verder zal ontwikkelen, kan op het oogenblik kwalijk vooruit voorzien worden. Ten tijde, dat de prijzen voor wol en mais hoog waren, bloeiden de echte boeren-families. Men kocht meer en meer grond bij de reeds bebouwde landerijen, meestal met vrij zware hypothecaire belasting. Thans nu de boeren voor hun producten geen prijs maken, kunnen zij natuurlijk op de hypotheken geen aflossing betalen, maar sterker nog ook geen rente vergoeden. Een der belangrijkste bronnen van inkomsten voor Zuid-Afrika zijn en blijven nog steeds de goudmijnen, waar zeker een 40 tot 50 duizend blanken werk hebben gevonden, behalve de paar honderd duizend naturellen die daar zijn aangesteld. En juist de Zuid-Afrikaansche goudproductie, die meer dan de helft van de wereld- goudproductie omvat, zal thans veel moeten goed ma ken, daar de huidige tijdsomstandigheden oorzaak zijn, dat de vraag naar diamant overal in de wereld is ver minderd, waardoor de grootste diamantmijnen van Zuid-Afrika, zooals die van Kimberley, zyn stopgezet. Doel van miin komst in Nederland is natuurlyk voort zetting van de politiek, gevolgd door myn betreurden voorganger Excellentie de Villiers: versterking van de goede betrekkingen en hechte banden tussohen Zuid- Afrika en Nederland! Nadruk verbodeik

Schager Courant | 1933 | | pagina 5