DENKSPORT RUSSISCHE JUWEELEN WORDEN GEVEILD. „FOSSIELEN", DIE GEEN FOSSIELEN ZIJN. Hoe ver men kan gaan in Indië. Kruiswoordraadsel. Oplossingen BRIDGEN. 5 2'S B Op het oogenbltk zouden tusschen ©en Lon- densche firma en den Russlschen Staat onderhandelingen plaats hebben over de Russische kroonjuweelen, die men uit de kisten der vorsten in de Peter- en Paula- kerk heeft gehaald. De velling zou In Oc- tober a-s. geopend worden. VERZAMELING JUWEELEN TOT EEN WAARDE VAN MINSTENS 72 MMJÓEN GULDEN. De volgende geruchten doen de ronde: Eenige En- gelsche en Amerikaansche vaklui kwamen dezer da gen In het Krjeml te Moskou bijeen, waar een groote met ijzer beslagen koffer In alle stilte was heenge bracht. Twee ambtenaren der Sovjetrussisch© politie openden den koffer. Drie Russische bankiers lazen af wisselend namen van steenen voor en cijfers van een lijst Daarna deden de buitenlanders, die de waarde zouden bepalen een stap naar voren. Het waren oude ervaren diamantairs, die alle mogelijke kostbaarheden onder de loupe hadden gehad. Het was meer dan ze verwacht hadden: kruisen, die uit juweelen bestonden, ringen, broches, met brillanten bezaaide ordeteekenen, halskettingen, kroonen en maarschaikstaven. De vreemdelingen begonnen te calculeeren en kwa men tot een bedrag van f 72.000.CMX>. Dat is de prijs, die de steenen minstens moeten opbrengen, wanneer ze in October van dit jaar te Londen worden geveild en de rijken dezer wereld nog tot betalen in jtaat zijn. Wat is er over de wonderbaarlijke Russische juweelen al niet gezegd en geschreven! Steenen van mlllloenen waarde zijn ingeruild tegen machines, tarwe en arbeid. Het schijnt wel of er aan de rijkdommen geen einde komt. Zonderling is de geschiedenis van de jongste razzia op de keizerlijke doodkisten. Het nieuwe regime opende deze teneinde de juweelen te gelde te kunnen maken. Zij hadden over de buit niet te klagen, maar het vreemde feit deed zich voor, dat twee der kisten leeg waren. Dit kwam doordat primo: Nicolaas II ergens anders stierf dan zijn vader verwachtte, en secundo: doordat Alexander I blijkbaar geen lust had gehad om te worden bijgezet: hij was als monnik gevlucht Dit raadsel, dat jaren lang niet kon worden opgelost, was na het onderzoek door de Sovjets uit de wereld ge holpen. Hierover dadelijk nog iets meer. Toen men de kisten opende kwam men tot de ont dekking dat alle doode Tsjaren gebalsemd waren en wel op grootsche wijze. Alexander III lag daar in zijn uniform van garde generaal, getooid met zijn brillanten- orde en zijn met edelgesteente bezette sabel. Hij moet er hebben uitgezien, alsof hij een dag tevoren pas ont slapen was. Ook Alexander II en Nicolaas I maakten een bijna frisschen Indruk, die nog werd verhoogd door de schitterende sieraden, waarmee men hen had toegerust. Katharine I droeg een diamanten ooilier van onge woon groote steenen. Verder was haar doodskleed met de Juweelen belegd, die de kozakken uit den Peralscben oorlog mee naar Petersburg hadden gesleept. Het moeilijkst was het in de kist van Peter den Groote te komen. Toen men na talrijke vergeefsche pogingen het voorwerp in kwestie had opengebroken, vond men het geprepareerde overschot van een eenvou dig gekleeden man, zonder eenig ornament of kleinood op zijn gewaad, ien met het staatszegel in zijn hand. De grootste verrassing leverde de sarcophaag van Alexander I op. Men rekende in dit geval op een sur prise van geheel anderen aard, n.1, op bijzonder mooie steenen. In plaats daarvan vond men niets. Men haal de er kenners der oude Russische geschiedenis bij, die in vergeelde papleren gingen snuffelen en spoedig daar op wisten mee te doelen, dat er bij Alexanders „dood" was gefluisterd over een schijnvoorstelling. De kozak ken, die de kist versjouwden zouden hebben gezegd: „We dragen een leege doos!" En drie uur vóór het luiden der doodsklokken had een schildwacht een man uit de Peter- en Paulsvestlng zien verdwijnen: Alexan der I. Springlevend en vlug ter been. Deze Alexander I Pawlowietgj had geregeerd van 1801 tot 1825, Hij was de tsaar onder wiens bewind Russische generaals Napoleons veldtocht deden mis lukken. Tegenwoordig weet men met bijna onfeilbare zekerheid, dat Alexander sedert 1825 in de steppe leefde onder den naam Fjodor Koesmiesj. Zijn broer Nicclaas zou hem tijdens een z.g. inspectiereis eens hebben op gezocht. Een imitatie van menscheli]ke hersenen De harde rotsen, die beter dan zachtere gesteenten den tijd kunnen verduren, doen den geleerde vaak be langrijke mededeelingen uit een lang vervlogen verle den, Hij ziet daarin de zeer verschillende levensvormen weerspiegeld, welke ln den loop van tientallen eeuwen op aarde zijn voorgekomen. Niet altijd is de natuur echter even ondubbelzinnig in haar mededeelingen. Vele voorwerpen, die voor fossielen worden aangezien, zijn heel wat anders, doch dit blijkt gewoonlijk eerst na deskundig onderzoek. Naast rotsformaties, die op fos sielen lijken, maar het niet zijn, heeft men ook fossie len, welker uiterlijk zoover is veranderd, dat men ze zou aanzien voor iets anders. Om meer algemeen te doen beseffen, dat ook op het gebied van fossielen de sohijn vaak bedriegt, hebben wij een verzameling aan gelegd van voorwerpen, die door hun uiterlijk aanlei ding kunnen geven tot vergissingen. In deze verzameling vindt men bijv. een stuk zand steen met een inzinking, die lijkt op het spoor van ©en reusachtigen menschenvoet. In werkelijkheid is zij veroorzaakt door de natuur lijke oplossing en wegspoeling van materiaal. Dan is er een slak uit een hoogoven, die door den vinder niet zonder reden werd aangezien voor een fossiel wespen nest In den staat VIrgina is een stuk kwarts gevonden in den vorm van een menschenvoet Een „fossiele Slang" is in werkelijkheid ontstaan door merkwaardig ge vormde golfjes of rimpelingen in weeke modder, waar in vermoedelijk zeewier of andere waterplantjes aan wezig warerv Den afzetting van ijzerhoudend zand heeft den vorm van een kindervoetje en -beentje. Een hol stukje kwarts doet denken aan een .fossiel van een hollen planten stengel. Een los ln het zand gevonden bolletje kwarts leek op een fossiel ei. Van zandsteen zijn de merk waardigste formaties aanwezig; er zijn er, die lijken op dieren, terwijl andere doen denken aan Egyptische hleroglyphen. Zandateenen kurketrekkers hebben zich gevormd in schelpen, die later zijn vergaan. Verder is er in de lichaamsholte van een kwal een afzetting ont- staan in den vorm van een tamelijk groot menschelyk hart. Door ijzer verkleurde modderafzettingen worden vaak aangezien voor fossiele noten.; zij ontstaan in den grond door klei, die zich rondom de wortels van plan ten verhardt. Fossiele koralen worden vaak aangezien voor versteende wespen- of bijennesten. In dit verband willen wij ook nog spreken over een formatie, die gevonden is in tot dusverre onbekende kalksteengangen in de Etna, een berg bij Beaver Creek in den staat Maryland, op ongeveer 100 KM. afstand van Washington. Wij vonden er stalactleten en stalag- mleten in, welke tot de merkwaardigste behooren, die er ooit zijn gevonden. Sedert den ijstijd is hun vorming door niets onderbroken geweest. Op den bodem der grotten vonden wij oa ook formaties, die leken op menschelijke hersenen, maar dan zeer sterk vergroot. Toch zijn het niets anders dan stalagmleten, die op den bodem der grotten zijn opgebouwd uit de kalk in het eeuw na eeuw neerdruppelende water. Gaandeweg ontstaat er een formatie die ongeveer den vorm van een hersenstelsel heeft, doch met een gladde opper vlakte. Het op die bepaalde plaats neerdruppelende water neemt echter op den duur minder kalk mee, totdat eindelijk de formatie niet langer aangroeit, doch integendeel wordt aangetast door het water. Zoo ont stonden er de groeven, die voor hersenen zoo karakte ristiek zijn. De verdeeling van de formaties in twee UIT ONZE OOST De welwillendheid van Vadertje Gouvernement. Het Bat Nbl. verneemt dat de klerk op het residentie kantoor te Bandoeng G. Sch. oneervol ontslagen Is, wijl hij na veertien dagen verlof niet meer op zijn werk is teruggekeerd. De betrokkene scheen hiertoe wel een bijzondere re den te hebben gehad. Het bleek namelijk, dat hij ettelijke honderden gul dens van particulieren had weten te „incasseeren" en geen kans ziende „orde op zijn zaken te stellen", het maar geraden vond om te eclipseeren. Hij had gelukkig geen kas onder zich; er is derhalve geen gouvernementsgeld door hem verduisterd. Wanneer men zoo den levensloop van dezen man na gaat, moet men zich erover verbazen, dat het mogelijk kon zijn, dat hij nog in gouvernementsdienst kon wor den gehandhaafd. Sch. is namelijk reeds tweemaal veroordeeld geweest wegens verduistering en diefstal. De eerste maal in 1916, toen hö als klerk werkzaam was op het kantoor van den assistent-resident van Lombok en verduistering pleegde en deswege 18 maan den gevangenisstraf heeft moeten ondergaan en daarna in 1924 toen hij als klerk op het Bestuurskantoor in Bagan si Api-Api zich een aangeteekenden brief toe eigende met f 930. Niettemin werd Sch. blijkbaar tel kens weer met open armen in den gouvernementsdienst opgenomen. In 1918 na expiratie van zijn straf werd hij weer aan- helften is echter nog niet geheel voltooid. De natuur werkt langzaam en het zal nog lang duren, voordat de grootste gelijkenis met echte hersenen is bereikt. Ook ln andere opzichten doen deze grotten aan e'en tooveriand denken. Er is er een waar een groote, in gewikkeld gevormde stalactiet als een lampenkroon van het dak afhangt, geflankeerd door de op gordijnen ge lijkende formaties, die de aantrekkelijkheid van het geheel aanmerkelijk verhoogen. Drie groote gangen leiden naar de onbekende donkerheid dieper in den berg, waarvan er twee vlak naast elkaar liggen en be waakt schijnen te worden door manshooge etalag- mieten, die doen denken aan de traditioneele voorstel ling van spoken. Langs de wanden der gangen ziet men verder nog lange rijen stalagmleten, waarvan sommige in het vage licht een eigenaardige gedaante hebben, die doen denken aan versteende schildwachten. Van het dak der gangen tallooze stalagmieten af van de meest verschillende vormen en afmetingen. Een der gangen gaat al spoedig steil naar beneden; men komt dan weer in een grot met een waar bosch van de meest verschillende stalacmieten. Glinsterend, witte staiag- tleten wisselen af met mooi bruin en geel gekleurde. Men ls als in een betooverd bosch. Pilaren, torens, toovergrotten en kasteelen verschijnen in het licht de* toortsen voor het oog der verbeelding. Op sommigs plekken denkt men aan een poollandschap; dan weer ziet men op paddestoelen gelijkende formaties of af zettingen van glinsterende kristallen. Telkens ziet men weer andere vormen verschijnen in de lange smalle gangen. gesteld tot waarnemend klerk in Tandjong Pinang, bracht het er zelfs tot waarnemend commies. Niet alleen in financieel opzicht was de betrokken# echter een nogal ongewone verschijning; aan zijn so ciale opvattingen haperde ook nog wel het een en an der. Hij was in zijn particuliere leven op en top wat men pleegt te noemen een „boeaja", hetgeen ertoe leid de dat in Augustus 1923 ontslag uit zijn betrekking volg de... wegens wangedrag. „Opzienbarende relaties" met bepaalde soort vrouwen noodzaakten tot het ontslag van dezen gehuwden man. Toch werd hij kort daarna wederom in dienst geno men. In Januari 1924 wordt hij te werk gesteld op het Be stuurskantoor in Bagan si Api-Api...! En in zijn nieuwe standplaats begon het lieve leven tje opnieuw met dobbelen, enz. terwijl hij er voor pasts het verlies te betalen. Niettemin was hier eerst weer een diefstal noodig om tot een voor de zooveelste maal verleend oneervol ontslag te leiden. Een aangeteekend stuk met een be langrijk bedrag raakte zoek, en Sch. had zich er me# verrijkt. Nu zou men meenen, dat de betreokkene het wel voor goed bij den gouvernementeelen werkgever had ver bruid. Wie dit meent, miskent de verregaande goedertieren heid ten aanzien van de reclasseering van ontriggeld# elementen door gouvernementsdiensten in acht geno men. Sch. werd gij raadt het reeds! na uit de gevan genis te zijn ontslagen, herplaatst, eerst als schrijver op een bestuurskantoor in West Java en kwam later in zijn huidigen werkkring, waaruit hij dan nu weer voor de zooveelste maal oneervol werd ontslagen. Wie weet, zegt het Bat. Nbl., ziet men hem over een tijdje opnieuw terug als waarnemend klerk op een Be stuurskantoor. Nieuwe opgaven. Ond-Hollandsch Trapgeveltje. Horizontaal: 1 Speelgoed 6 Uiteind© 9 Lengtemaat 14 Reeds 16 Bergplaats 18 Slang 21 Ruimte 24 Begrip 29 Handeling 34 Bijwoord 87 En anderen 89 Men (F*r.) 42 Ned. Wedstrijd 45 Bewerkt© gravure 49 Lichaamsdeel 63 Drukwerk tuig 57 Goedkoope rang 66 Gedeelte van den Bijbel 68 Meer (Fr.) 72 Pers. vnw. 74 Bekend Engelschman 79 Bijwoord 81 Als 37 84 Vrouwennaam 86 Achter 90 Bouque»tje 95 Meerv. van 45 verticaal 101 Flink 105 Water Verticaal: 1 Ambtsnaam 3 Tafelgereedschap 7 Het (Eng.) 9 Afkappen 13 Sportartikel 18 Indische heilige boom 19 Mannennaam 22 Staat 23 Chineesche wijsgeer 36 Snedige opmerking 44 Voorteeken 45 Dier met stekel# 47 In 't bizonder 48 Ged. van vloot 50 Oud 51 Duitsche Maatschappij 54 Laag water 55 Deel van tuig 61 Verkwikking 73 Vulkaanmond 89 Branie 91 Stad in buitenland 96 Pers. Vnw. VLECHTWERK-RAADSEL, Op de vier horizontale rijen moeten woorden worden geplaatst, dl# bij juist© in vulling eveneen© op de vier verticale lijnen verschijnen. Op de eerste horizontale ten verticale rij komt te staan ©en voor 'Nederlanders vrij wel onontbeerlijk voedsel. Op de tweede h. en v. rij een geneeskun dige handeling bij menschen, die t© veel bloed hebben. Wordt ook dikwijls in over drachtelijke beteekenis gebruikt. Op de derde h. en v. rij ©en nuttige in stelling, die tot de volkswelvaart bijdraagt. Op de vierde h. en v. rij een handeling, die met leenen iets te maken heeft Voor dit raadsel moeten de volgende let ters worden gebruikt: aaaaaaaaaaaaa bbb dd eeeeeeee pppp ss rrrrr 111111 kk nnnnn gg il tt van Horizontaal: 1 Spaak, 5 Woord, 10 Aap, 11 Koe, 13 Av., 15 Neo, 17 Weg, 18 Be, 19 Kok, 21 N.N., 22 Ar, 23 Log, 24 Edam, 26 Zode, 27 Slaaploos, 29 Aas, 31 Weerstand, 36 Adel, 38 Veel, 40 Fel, 41 PI, 42 Er, 44 Nee, 45 En, 46 Leg, 47 Nat, 49 Re, 50 Vee, 51 Mot, 53 Stond, 54 Speer. Verticaal: 2 Pa, 3 Aan, 4 Apen, 6 Oker, 7 Oog, 8 Re, 9 Baker, 12 Leger, 14 Vod, 16 Onwaardig, 17 Waalsteen, 18 Bod, 20 Kas, 23 Los, 25 ML, 26 Z.O., 28 Pas, 30 Wafel, 31 Wel, 32 El, 33 N.VS 34 Den, 35 Kleed, 37 Den, 39 Eer, 41 Peen, 43 Ramp, 46 Leo, 48 Toe, 50 V.T., 52 Te. Het raadselvierkant. Soda, Oder, Deen, Arno. Afkomst van: AADD DEEE NNOO ORRS Oplossing Probleem no. 6. 4 A, 9,3 4 9,4 A., vr., 8, 7 vr., 8, 2 Z b\, 4 b., 10, 7 0 W vr., 8, 3 b., 8 10, 6, 5 6, 5 N b., 10 4 H>10 4 A, 9, 4 4 H., vr., 7 Klaver is troel 10 slagen voor N.Z. t N. 0. Z. w. N. 0. Z. W. K2 K5 KA Kb L HA H7 H5 H3 2. K3 K6 Kvr. K10 2. H4 H10 K7 H8 3. SH S2 S3 S4 3. SH S2 S3 S4 4. RH R8 R4 R5 4. RH R8 R9! R5 5. Rvr. Rb R9 R6 of II 5. K2 K5 KA K10 6. S10 S8 SA Sb 6. K3 K6 Kvr. Kb 7. H4 H7 K8 H3 7. S10 Rb K8 Sb 8. R7 H10 K7 H8 8. H9 S8 SA Hvr. 9. HA Hb H5 Hvr. 9. R7 Svr. R4 R6 10. H9 Svr. S9 R10 10. Rvr. Hb S9 R10 De tweede manier is geheel verschillend met de eerste. Door R9 onder te wen pen, kan later R10 van *v. worden uitgesneden. Deze oplossing is moeilijker dan de eerste, welke door den auteur over het hoofd is gezien. Probleem No. 7. 4 H,9, 2 V 3 4 Vr, 8 de vorige week. 4 B.3 z 6, 5, 4 3 0 W 8 Kruiswoordraadsel. 4 B, 7 6, 1 4 s-5 N 4 10 4 13 7 4 10, 9, 5 4 9-2 Noord komt uit, en maakt met Z. samen alle slagen. Klaver is troef.

Schager Courant | 1933 | | pagina 15