lliiiiu Nieifs- Balbo's eskader op de Azoren. Duitsch-Oostenrijks incident. Ganii's nieuwe campagne. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. De reis zeer vlot verloopen. De vliegtocht van Codos en Rossi. DOOR EEN VLOEDGOLF VERRAST. Poolsche Oceaanvlucht mislukt. Aanval op record van Codos en Rossi? ZWEEFVLIEGER NEERGESTORT. Doodelijk ongeval te Soeserberg. Ned. varkensvleesch naar Rusland. Gevechten aan de grens van Irak. HET VERTOOG TE BERLIJN. Woensdag 9 Augustus 1933. SCHAGER - 76ste Jaargang No. 9326 clMw T. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- ken tién nog sooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-i TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsnoj» inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend^ DIT NUMMER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. OVERTOCHT IN NOG GEEN 12 UUR VERRICHT. Reuter seinde gisteravond uit HORTA (Azoren): Negen vliegtuigen van het Balbo-eskader zijn in Horta gedaald, terwijl do andere 15 machines, waar onder dat van den generaal, naar Ponta Delgada zijn doorgevlogen. Overtocht van ruim elf uur. Om 7.25 gisteravond (Greenwichtijd) daalden de negen onder commando van generaal Pellegrini staande vliegtuigen vlot neer na een tocht over den Oceaan, welke elf uur en drie kwartier had geduurd. Om 8 uur was ook generaal Balbo met de vijftien vliegtuigen behouden in Ponta Delgada gedaald. Geestdriftige ontvangst. Uit Lissabon meldt Reuter, dat het dalen der vlieg tuigen van het eskader van Ba'ho in de havens van Horta en Ponta Delgada zonder incidenten verliep. Den vliegers werd door de menigte en de in de ha vens liggende schepen een geestdriftige ontvangst be reid. Alle huizen vlagden. De tocht van do 21 „Savota Marchefti 55" water vliegtuigen van Amerika naar het Oosten is even vlol verloopen als de vlucht van Europa naar de Ver eenigde Staten. Het weer boven den Atlantischen Oce aan en ook in de omgeving van de Azoren was zeer gunstig en generaal Balho achtte het dan ook niet noodig veel berichten over zijn tocht uit te zenden. Het laatste bericht van hem werd ontvangen, toen hij zich nog op 500 K.M. afstand van de plaats van be stemming bevond. Op de Azoren, en vooral onder de Italiaansche ko lonie, bestond uiteraard groote belangstelling voor het Ttaliaansche eskader. Generaal Balbo is van plan twee dagen op de Azoren te blijven en dan verder te vliegen naar Lissabon en vandaar naar Italië Hij heeft drieduizend kilo brieven aan boord, welke van spe ciale Balbo-postzegels zijn voorzien. Generaal Balbo heden in Lissabon ver wacht. Nog meldt Reuter uit Lissabon: Generaal Balbo is van plan reeds vandaag verder te vliegen. Hij wordt vandaag (Woensdag) tusschen 1 en 2 uur des middags in Lissabon verwacht, waar hij door presi dent Carmona zal worden ontvangen. Waarschijnlijk zal de tocht Donderdag naar Ostia worden voortgezet. Persstemmen over de prestaties der beide vliegers. Reuter meldt uit Parijs: De bladen leveren uit- voerigen commentaar op de prestaties van de Fran- sche vliegers, Codos en Rossie, die er in geslaagd zijn het wereldrecord op den langen afstand aan Frank rijk terug te brengen, „het moeilijkste en vurigst be geerde van alle luchtvaart-records". Lange artikelen worden gewijd aan de levensbe schrijving der beide vliegers, die in 55 uur van New York naar Syrië zijn gevlogen. De piloot Codos is geboren in 1S96 en was de metge zel van Boussoutrot, met wien hij tezamen houder is van het wereldrecord op een afgesloten parcours. Boussoutrot was ook de manager van deze vlucht, die geleid heeft tot een nieuw wereldrecord. Het toestel is een Bleriot-eendekker van 500 P.K., voorzien van twee benzinetanks met een inhoudsver mogen van 8000 liter. Het toestel kan 70 uur aan een stuk in de lucht blijven. De bladen wenschep Codos en Rossi ermee geluk, dat zij geen nutteloos en onvruchtbaar risico hebben willen loopen, door hun benzinevoorraad uit te putten en wellicht genoodzaakt te worden tot een nachtelijke landing. Bleriot, die de bouwer is van het toestel, geeft in het „Journal" uiting aan zijn rcchtmatigen trots en wijst er op. welke moeilijkheden het bouwen van een dergelijk toestel oplevert, een toestel, dat reeds drie maanden in gebruik is, en voor zijn vertrek uit New York reeds 800 uren gevlogen had. De moeilijkheden worden verhaald, waarmede de vliegers te kampen hebben gehad, die den Atlanti schen Oceaan zijn overgestoken zonder hem te hebben kunnen zien. Prijs van 1 millioen francs gewonnen. Cordos en Rossi hebben, door het wereldrecord voor een vlucht over langen afstand te verbeteren, den door het Fransche luchtvaartministerie uitgeloofden prijs van 1 millioen francs gewonnen. Vliegers licht gewond bij een daling op New Foundland. Reuter meldt uit Harbour Grace (New Foundland): De Poolsche aviateurs, de gebroeders Adamowitz, die gisterochtend 6 uur 6 van het Lloyd Bennett-vliegveld van New Y'ork waren vertrokken, zijn bij de daling licht gewond. Het vliegtuig werd door een windvlaag gegrepen en sloeg om. De Pinedo wil van New York naar PerziS vliegen. Uit New York wordt aan de „Tel." geseind: Naar wordt medegedeeld, is De Pinedo voornemens binnen tien dagen naar Perzië te vliegen. Hij wil trachten het record van Codos en Rossi te breken. De Pinedo vertoeft op het oogenblik te Newcastle (Dela- ware), waar hij een automatischen piloot in zijn vlieg tuig installeert. Kootwijk blijft beschikbaar. Ook na 1 Januari 1934. P.T.T. heeft geen beswaar. Het hoofdbestuur van de P.T.T. heeft er geen bezwaar tegen den zender te Kootwijk, die bij wijze van proef tot 1 Januari a.s. ter beschikking van den omroep is gesteld, ook na dien datum voor den omroep beschik baar te houden als de omroepvereenigingen daar prijs op stellen. In een onderhoud, dat het „Alg. Hsbl." had met den directeur-generaal der P.T.T., ir. M. H. Damme. zeide de laatste, dat zij den zender te Kootwijk ter beschik king van de omroepvereenigingen hebben gesteld omdat er immers steeds een streven is bij die omroepvereeni gingen om over eigen zenders te mogen beschikken. Die zenderquaestie vormt een zeer gevoelig punt en wij hebben er ons zorgvuldig van onthouden het staats bedrijf op den voorgrond te plaatsen. Wij staan op het standpunt, dat de omroep zich zooveel mogelijk op eigen kracht en met eigen middelen moet ontwikkelen, maar inmiddels hebben wij niet uit het oog verloren, dat het staatsbedrijf op zijn beurt tot taak heeft altijd paraat te zijn en wij hebben dan ook de noodige technische er varing op omroep-gebied verkregen. Wij hadden onzen zakelijken omroep en ook verder strekten zich onze be moeiingen en proefnemingen uit. Daarentegen waren de zend-apparaten va n den Nederlandschen omroep niet bijgebleven, zij hebben geen gelijken tred gehouden met de technische vorderingen, hetgeen een gevolg is van het feit, dat er tot heden toe geen machtigingen tot den bouw van eigen nieuwe zenders zijn verleend. Nu het een Nederlandsch belang was geworden om het buitenland te toonen, dat wij de 1875 M. golf wen- schen te behouden en die niet willen prijsgeven nu er dus èn binnen èn buitenlandsche redenen voor waren, hebben wij ons bereid verklaard den Kootwijk- schen zender ter beschikking .te stellen en hebben wij onze aarzeling overwonnen. In dit geval, nu men alge meen ook in het land meer zend-energie verlangde, waren wij 't erover eens wat gebeuren moest! In October komt de nieuwe radio-conferentie bijeen en zal over de Nederlandsche lange golf beslist worden Met October zou dan ook de reden vervallen kunnen zijn om via Kootwijk te zenden en daarna zou men 't desnoods weer met de oude zenders kunnen doen tot inzake de zenderquaestie beslist is. Maar daartegen be stond bezwaar, dat dat dan alleen de groep, die nu op de lange golf zendt, bevoordeeld zou zijn geworden en de andere groep, niet. Billijkheidshalve werd daarom reeds direct besloten de proef tot 1 Januari te laten voortduren. Onze bedoeling is 't evenwel in de lijn van onze tege moetkomende houding te blijven! Staan de omroepver eenigingen op het standpunt, dat zij na 1 Januari niet meer met de kleinere energie willen volstaan zoolang zij niet de gelegenheid hebben gehad het thans gebruik te zendbedrijf te moderniseeren, dan zal de P.T.T. gaar ne den zender te Kootwijk langer ter beschikking stel len. Daartegen bestaat onzerzijds geen enkel bezwaar. De gouverneur van Bombay noemt haar betreurenswaardig. Overigens zou er ln Britsch-Indlë rust heerschen. Reuter meldt uit Poona: Bij de opening vam den Wetgevenden Raad heeft de gouverneur van Bombay, sir Frederick Sykes, verklaard dat in Britsch-Indië rust heerscht, ondanks de jongste poging van Gandhi om troebelen te verwekken. De politieke toestand in Britsch-Indië, aldus spreker, is op het oogenblik rustiger dan hij sedert jaren is ge weest. De actie van Gandhi, om een nieuwe ongehoor zaamheids-campagne te organiseeren, is zeer betreurens waardig, daar deze juist wordt ingezet op een tijdstip, dat er zoowel in politiek als in finantieel opzicht, zoo veel teekenen van verbetering zijn. De rampspoedige gevolgen van vorige ongehoorzaam heidscampagnes in aanmerking nemend, aldus sir Fre derick, en de omstandigheid, dat verscheiden van Gan- dhi's aanhangers de nutteloosheid van deze campagnes hebben ingezien, is des te meer te betreuren, dat Gandhi desondanks opnieuw wilde gaan ageeren. De gouverneur zeide te gelooven, dat het volk van Indië de door de regeering gedane stappen toejuicht, daar hierdoor erger wordt voorkomen. 15 Kinderen weggespoeld. Uit New York, 8 Aug.: Te Rockway Beach bij New York zijn 50 op een zandbank spelen de kinderen plotseling door een vloedgolf ver rast. 15 Kinderen werden weggespoeld. Strand- wachters en politiemannen ijlden onmiddellijk te hulp en slaagden er in 8 kinderen te redden. Duizenden badgasten geraakten in de grootste opwinding. Tot dusver is nog slechts 1 lijk geborgen. De andere kinderen worden nog vermist. DE VLEUGELS OMGEKLAPT EN GEBROKEN, WAARDOOR HET TOESTEL VERNIELD NAAR OMLAAG STORTTE.— BESTUUR DER OP SLAG GEDOOD. Gisternamiddag heeft op het vliegveld te Soester- berg bij het zweefvliegen een ongeval plaats gehad, waarbij de heer R. Huizinga, wonende te Murmerwou- de (Fr.) om het leven is gekomen. Te ongeveer kwart over vier ging de heer Huizinga, die het A-brevet bezit en zich thans aan het oefenen was voor zijn brevet-B met een toestel der PH 14 de lucht in, nadat- hij gestart was volgens een lierstart- methode. De koppelinrichting is bij dit toestel dusda nig geconstrueerd, dat wanneer de vlieger zal ver zuimen zelf uit tc koppelen de kabel automatisch ont koppelen moet, wanneer hij komt onder een hoek van 45 gr. Ditmaal is de kabel echter niet losgekomen, waarvan de oorzaak tot nog toe onbekend is. Tenge volge hiervan heeft het toestel een ruk naar achteren gekregen, waardoor het een duikvlucht maakte van 80 tot 20 M. naar beneden. Toen klapten de vleugels samen en stortte het zweeftoestel omlaag. Het kwam ongeveer in het midden van het vliegveld neer. Het slachtoffer was direct dood. De geneesheer die zeer spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood consta- teeren. Het lijk is overgebracht naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats te Soest. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt van het voorgevallene. De overledene was ongeveer 30 jaar oud en ongehuwd, van beroep koopvaardij-officier. Hij was secretaris van de Leeuwarder Zweefclub. Schietpartij bij de Beiersehe grens. Wolff seint uit Munoh<en: Naar de Beiersehe politieke politie mededeelt heeft aan de Duitsch-Oostenrijksche grens, in de nabijheid van de Hechtsee bij Kieferfelden, een schietpartij plaats gehad tusschen leden van de Oostenrijksche Heimwehr en een aantal onbekend gebleven personen. Een Heimwehrman is doodelijk gewond. De politie heeft de noodige maatregelen genomen, om de schul digen op te sporen en te doen bestraffen. Muzikale twist op de Zugspitze. Duit- schers houden hun woord niet. Een Oostenrijksche militaire kapel heeft op haar tournee door Oostenrijk ook in het hotel op de Zug spitze een concert gegeven. Toen de muziek klaar was om te beginnen, verscheen van de Beiersehe zijde van den bergtop een muziekcorps, in gezelschap van een nat.-socialistische stormafdeeling met hakenkruisvlag- gen en den burgemeester van Garmisch voorop. Nu is de top van de Zugspitze Duitsch gebied. Volgens oor konden, die thans nog te Reutte worden bewaard, heeft de Oostenrijksche regeering bij de grensregeling dit deel van het Zugspitze-massief vrijwillig aan Beie ren ten geschenke gegeven. De Oostenrijksche muzi kanten, die zich op den top bevonden, hebben den Duitschen bodem onmiddellijk verlaten. Het was volgens de „Tiroler Anzeiger" duidelijk, dat de Beieren het concert van het Oostenrijksche muziekcorps wilden verstoren. Om botsingen te voor komen openden de vice-burgemeester van Reutte "en de president van de Oostenrijksche Zugspitz-spoorlijn onderhandelingen met den leider der stormafdeeling. Van beide zijden werd op eerewoord verklaard, dat elke provocatie zou worden vermeden. Het Horst-Wes- selied zou niet worden gespeeld en zelfs zou de ge bruikelijke groet „Heil Hitier" achterwege worden ge laten. Toen dit accoord was bereikt, begonnen de Oosten rijksche muzikanten met hun concert. De Duitschers stelden zich onderwijl op tegenover het hotel, waar ook hun muziekcorps begon een paar nummertjes ten beste te geven. Plotseling zetten zij echter het Horst- Wessellied in en deed de leider der stormafdeeling een poging tot de Tirolers een redevoering te houden. Groote verontwaardiging over deze woordbreuk aan Oostenrijksche zijde! Men drong er bij het Oostenrijk sche orkest op aan, de Oostenrijksche bondshymne te spelen en toen onder levendigsn bijval de eerste noten van dit lied werden gespeeld, verhieven de aanwezige Engelschen. Franschen en Cechen zich van hun stoel om staande het volkslied aan te hooren. Tot ernstige incidenten is het bij deze muzikale oneenigheid ge lukkig veneer niet gekomen. VET KALFSVLEESCH het vleesch voor den zomer. Prijzen vanaf 47 cent. Gebr. Kwel dam, Schagen. Tel. 64 Crisis varkenscentrale verkoopt 300.000 Kg. vleesch en 350.000 Kg. spek. Tegen con tante betaling. Zooals bekend, heeft de Crisisvaarkenscentrale reeds langoren tijd getracht varkensvleesch naar Rusland af te zetten. Na lange onderhandelingen heeft het offici eel© Russische Inkoopinstituut, aldus lezen we in de „Tel." thans van de Ned. Crisisvarkenscentrale een par tijtje, te weten 300.000 Kg. varkensvleesch en 350.000 Kg. spek afgenomen. Deze order i3 contant betaald, zoodat de Varkenscentrale geen enkel risico heeft. 150 PERSONEN VERGIFTIGD DOOR BEDORVEN MELK. In de Spaansche hoofdstad. Verschillende patiënten verkeeren in levensgevaar. In de Spaansche hoofdstad Madrid zijn 150 personen na het gebruik van bedorven melk ziek geworden. Ver schillende patiënten verkeeren in levensgevaar. Reeds 115 dooden en vele gewonden Sol daten contra Assyrische Christenen. Reuter meldt uit Bagdad: Aan de grens van Syrië en Irak wordt stevig gevoch ten tusschen Assyrische Christenen, die kortelings naar Syrië zijn uitgeweken, en het grensleger van Irak. Tot dusver tellen de troepen van Irak twintig dooden en 45 gewonden, terwijl de Assyriërs gedurende de gevech ten 95 man verloren en verscheidene gewonden hadden. De gevechten duren nog voort. INBRAAK IN VILLA VAN KUNSTVERZAMELAAR. Zestien kostbare schilderijen geflftolen, VJ>. verneemt uit Parijs: Gisternacht hebben inbrekers zich toegang weten te verschaffen tot de villa van den bekenden kunstverza melaar Eugène Geoffrey te Cannes. De dieven hadden het speciaal op de schilderijen collectie voorzien en namen zestien van de kostbaarste doeken mee, die alle uit de lijsten werden gesneden. Tot de gestolen schilderijen behooren vier doeken van Corot, twee van Manet, twee van Fragonard en drie van Renoir. DUTTSCHLAND BINDT IN. Men weet thans aldus Reuter uit Londen dat de regeering te Berlijn bij de pogingen tot gelijkscha keling van Oostenrijk wat zal inbinden. Toen verleden week de Italiaansche regeering te Berlijn een vriend schappelijke démarche ondernam naar aanleiding van. de Duitsch-Oostenrijksche spanning, gaf de Duitsche regeerig de verzekering, dat zij haar uiterste best zou doen om de vlucht van Duitsche vliegmachines boven Oostenrijksch gebied te beletten, uit welke vliegma chines propaganda-pamfletten tegen de bondsregeering te Weenen werden geworpen en dat zij eveneens zal tegengaan, dat de Oostenrijksche regeering aangeval len wordt door middel van radio-uitzendingen uit Duitschland. Reuter meent voorts te weten, dat, toen de Britsche regeering Maandag te Berlijn over deze kwestie deed intervenieeren, zü dit deed met verwijzing naar die verzekering der Duitsche regeering, met het doel om een blijk te geven van haar belangstellingbetreffende deze affaire. In verband met die genoemde verzeke ring neemt men de berichten uit Berlijn niet al te ernstig op, welke zeggen dat de Duitsche regeering het viermogendhed'enverdrag als niet toepasselijk op deze aangelegenheid beschouwt. Britsche regeering acht haar doel bereikt. De Oostenrijksche zaakgelastigde begaf zich gister* middag, naar Reuter uit Londen meldt, naar het Fo- reign Office. Men legde hem daar uit, dat het ant woord, hetwelk de Duitsche regeering Maandag aan den Britschen zaakgelastigde te Berlijn gaf, geen in vloed had op de verklaring door de Duitsche regee ring aan den Italiaanschen ambassadeur gedaan. Men verklaarde verder aan den Oostenrijkschen zaakgelastigde, dat de Italiaansche regeering Zondag de Britsche regeering had ingelicht omtrent de verze keringen, haar in de verklaring aan de Italiaansche regeering door de Duitsche regeering gegeven ten aanzien van de OostenrijksohiDuitsche incidenten. Da Duitsche regeering gaf haar afkeuring te kennen van. de daden van terrorisme, tegen de Oostenrijksche re geering gepleegd, voor welke de Duitsche regeering niet aansprakelijk kon worden gesteld. Den zaakgelastigde werd voorts uiteengezet dat on der deze omstandigheden het rechtstreeks door de Britsche regeering gewenschte doel was bereikt en dat de Britsche zaakgelastigde te Berlijn de Duitsche re geering hiervan Maandag in kennis stelde onder ver melding van de vertoogen die zouden zijn gehouden, als het anders geweest was. Gegeven de Duitsche verzekeringen, hoopt de Brit sche regeering, dat de incidenten zich niet zullen her halen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1