Sahara-impressies. Barbara Worth EEN DUIKERSAVONTUUR TE H0N0L0EL0E. Radioprogramma Woensdag 9 Augustus 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9326 Een sterk ontwikkeld gevoelsleven. Dr. Hugo Eckener 65 jaar. Op zoek naar een verdwenen torpedo. Gereed voor de klimpartij. De Tourages, een volk met onnoemelijk veel vreemde riten en gebruiken. De Touaregs, het bekende nomadenvolk der Sahara, tfjn weliswaar Mohamedanen, doch zij hebben niets ge meen met de andere Mohamedaansche volkeren. Taal, kleederdracht en zeden zijn geheel anders bij de Toua- regs, hun geheele leven wordt beheerscht door vreemde riten en tallooze gebruiken worden in den onderlingen omgang in acht genomen, meer dan er in West-Europa zelfs aan een hof bestaan. In de dalen van Haggar, worden er bijeenkomsten gehouden, waarbij vergeleken onze meest ouderwetsche en stijve soirées niets zijn. Men wijdt er zich aan mu ziek, poëzie en dans, maar er wordt ook met een onge looflijk verfijnde galanterie geflirt. Op deze bijeen komsten. die ..ahaal" worden genoemd, ontmoeten de Touaregs van standing elkaar en alles verloopt er even vlot; er doet zich niet de geringste storing voor. Een nauwkeurig vastgelegde étiquette regelt zelfs de klein ste bijzonderheden. Honderd-twee-en-veertig aanbidders.... Zoo is ook de kleeding nauwkeurig voorgeschreven, bij de vrouwen is een der merkwaardigste onderdeden daarvan de z.g. sodhari, een aantal munten, die elk een aanbidder vertegenwoordigen. De gastvrouw van deze „ahaal" die ik bijwoonde, bezat er 142, wat naar men mij verzekerde voor den stam der Touaregs het record was. Hoewel niet meer jong, was zq n.1. nog de meest gevierde vrouw uit dien stam. Gesluierde mannen.... Zeer eigenaardig is het ook, dat alle mannen ge sluierd verschijnen; deden zij dit niet, dan zou dat een «ven ernstige overtreding zijn als wanneer een Europe aan een receptie kwam bezoeken in zijn hemdsmouwen. De krijgslieden komen bovendien volledig gewapend, zoodat het geheel doet denken aan een middeleeuwsch feest. Deze vergelijking gaat in vele opzichten op, de middeleeuwsche jonkvrouwen bepeelden de luit en re citeerden sonnetten en balladen, terwijl de Touareg- melsjes de „amzad", een soort primitieve viool met één anaar. zacht laten trillen en gedichten opzeggen, die zij zelf hebben vervaardigd, of luisteren naar de krijgslie den, die in verzen vertellen van werkelijke of verzonnen heldendaden, evenals de ridders der middeleeuwen. Een Touar€ig-„soirêe." Liefde, oorlog en muziek, beheerschen het geheele geloofsleven van den Touareg. De bij elkaar vele uren durende vertellingen loopen alle over dezelfde onder werpen. Toch beschouwde ik het als een groot voor recht om zulk een ..ahaal" te kunnen meemaken, te meer waar de gastvrouw zoo gevierd was en haar „sa lon" beroemd in het geheele land. Zij ontving haar gasten in een open ruimte met een rotswand op den achtergrond. Zoodra de zon verdween achter de grillige omtrekken der rotsen, begonnen de genoodigden binnen te stroomen. In het midden werd een veldje opengelaten voor de genen, die gedichten hadden vervaardigd; hieromheen zaten de jonge meisjes op den grond, daarachter de krijgslieden en de pasgetrouwde paartjes, terwijl geheel achteraan tegen den rotswand de oude mannen en vrou wen van bovenaf op het feest neerzagen. Zang en voordracht.... Een ceremoniemeester opende de bijeenkomst met «en lang gebed, dat met volkomen eentonige stem zonder een oogenblik van hapering werd opgezegd. Toen zong er iemand een vurig strijdlied, waarvan het laatste cou plet door meerdere personen werd herhaald. Vervol gens waren de gedichten aan de beurt. Tn een eindeloos schijnende opeenvolging, zag ik mensohelijke figuren uit het donker te voorschijn komen en weer daarheen terugkeeren, de vrouwen met schreden, die ongemerkt in elkaar overgingen, de mannen met één sprong, waar bij hun uitwapperende kleeren deden denken aan vreem de nachtvogels. Soms rollen de woorden als in een schaterlach achter elkaar aan, soms worden ze langzaam, al snikkend uit gesproken onder begeleiding van de Amzad. Hoelang de soirée duurt, hoeveel er ook wordt gebo den, van verveling Is bij het publiek geen sprake. Inte gendeel, zij komen steeds meer in stemming en volgen aandachtig elk woord, elk gebaar. Het mysterie van de zwarte nacht wordt nog verhoogd door de enkele toort sen. FEUILLETON. Door HAR O LD BELL WRIGHT 47. Een tweede betaaldag ging voorbij, zonder dat de arbeiders hun loon ontvingen en de derde betaaldag naderde met rasschc schreden. Er werd onder de mannen reeds gemompeld en gemopperd over het uit stel van de betaling. Er was nog maar weinig noodig om een ernstige botsing in het leven te roepen. Onder de menigte die zich dien dag in de nabijheid van de halte bevond, waar Jefferson Worth op den trein stond te wachten, waren er velen die dien bou wer van steden en spoorwegen met afgunstige oogen aanzagen. Horace P. Blanton maakte een vreemde ling met gepasten trots opmerkzaam op „zijn vriend, den Toovenaar van de woestijn" en voegde daar aan de inlichting toe dat mijnheer Worth een slordig millioen uit, dat zaakje geslagen had. Sommigen ge troostten zich een omweg om hem te beter te kun nen zien of om een groet met hem te wisselen. An deren prevelden binnensmonds een vloek aan zijn adres en verwenschten hem als een lid van de para sietenbende die teert op de vlijt van den arbeider, als een financier die het volk uitplunderde, als een kapitalist die niets voortbracht. De trein kwam aanstoomen, hield stil en Worth stapte in, nadat hij afscheid had genomen van Bar bara cn van Abc. die hem tot daar vergezeld had den. Niemand, zelfs Abe Lee, zelfs Barbara niet, nie mand wist dat Worth vóór dèn eersten van de vol gende maand vijftigduizend dollars moest neertellen om aan den financieelen ondergang te ontkomen. En niemand ook Jefferson Worth niet wist waar hij dat geld zou kunnen vinden. Toen haar vader vertrokken was, voelde Barbara zich onrustig en onbehagelijk, ten prooi aan allerlei onbestemde en namelooze angsten en vreezen. En toch droeg zij geen kennis van het gevaar dat hem bedreigde. Het stadje in de Woestijn met zijn ru moerige bedrijvigheid, zijn luidruchtige wanorde, zijn ziellooze nieuwheid ergerden haar. Niets dat werke Ook de gastvrouw reciteert,.... Eindelijk wordt de bijeenkomst gesloten met een ge dicht van de gastvrouw zelf, dat door allen wordt her haald op zachten toon, als door een echo, en dan gaat het gezelschap uiteen, mcerendeels in paren. De vrou wen en ook de jonge meisjes genieten onder de Toua regs n.1. een groote vrijheid va.n beweging, wat in ver band staat met het onder hen heerschende matriar chaat. (Nadruk verboden). Morgen, den lOden Augustus, zal de bekende luchtvaarder, Dr. Hugo Eckener, zijn 65-sten geboortedag vieren. INDRUKKEN VAN PEARL HARBOUR. Tusschen Amerika 'en Japan, tussefren de Oost- en de Westkust van de Stille Oceaan bevindt zich geen an dere haven dan die van Honoloeloe. En waar deze oceaan zoo groot is. dat een paar van de modernste duikbooten uitgezonderd geen enkel oorlogsschip de reis heen en terug over de Stille Zuidzee kan doen zonder onderweg brandstof in te nemen, blijkt hieruit duidelijk de militaire betekenis van de Hawai-eilanden. De Amerikanen hebben er dan ook een indrukwekkend^ de vesting van gemaakt. Maar zoo geheimzinnig als de Engelschen zijn met hun strategische bolwerken Singapore 'en Gibraltar, zoo gemakkelijk maken de Amerikanen het op Hawai voor alle spionnen ter wereld, om aan hun regeering de onneembaarheid van deze vesting te rapporteeren. Iedereen, kan op deze eilanden, van welker bezit Ame- 1 'ka's machtspositie in dèn Stillen Oceaan afhankelijk is. gaan kijken naar vestingwerken en oorlogshaven, vliegveld en duikbootbasis. En zoo kwam ik dan ook ongehinderd aan Pearl Harbour, de oorlogshaven van de hoofdstad Oahoe. Militaire voorbereidingen. Daar staan voortdurend 180 vliegtuigen gereed om te starten. Er zijn vliegtuigfabrieken, waar in zeer korten tijd tweemaal zooveel nieuwe vliegtuigen vervaardigd kunnen worden. Er liggen duikbooten in rijen en er drijft het grootste droogdok ter wereld, een 350 M. lang betonnen bassin, waarin tegelijkertijd een pantserschip en een kruiser kunnen liggen. Er zijn radiozenders, die overal op aarde worden gehoord en barakken voor 15000 man marine-infanterie. En boven dat alles steekt een uitgebluschte krater uit. Diamond Head. van bin nen geheel met beton bekleed en bezet met barakken, lijk voltooid was. De straten, de gebouwen, het scheen alles tijdelijk en „niet-af". Zij kon het gevoel niet van zich zotten, dat alles bestemd was weldra tc verdwij nen, zooals zij menigmaal de spiegelbeelden van de woestijn had zien wegsmelten in het niet. Dien morgen na bet vertrek van haar vader, toen Capitan haar langs de smalle dorpsstraten droeg die zich stoffig en vlak voor haar uitstrekten, vroeg zij zichzclve verwonderd af, hoe lang de droom nog zou aanhouden. Die hoeven met hun pas ontloken ak kers, met hun tentwoningen cn loodsen, daarnaast hun dorre grondstukken en dat alles onder den witten gloed van de verschroeiende zon. was het wel meer dan een tooverachtig spiegelbeeld, een fata morgana dat aan het uitspansel geteekend was door den geest van dit ontzettend land die de dwaze kinderen der menschen in hun verderf wilde lokken. Bij het kruispunt van een kanaal zag zij een afslui ting die het water door een duiker in een pas gegra ven vaart overbracht. Zij liet Capitan stilstaat] en keek naar den donkeren stroom die het kanaal bin- nenvloeide. En zij hoorde hoe de bodem het vocht opslurpte met den dorst van duizend jaren. Zij had haar teleurstelling willen uitschreeuwen. De poging was zoo armzalig en dwaas. Dit ontzagwekkende land zou zich nooit gewonnen geven aan menschen, die het met zulke poovere middelen trachtten te over meesteren. Zij wendde haar blikken af van dien nie- tigen waterstroom, die niet hooger reikte dan de knieën van Capitan en niet wijder dan zijn stap cn zij keek de ruimte in, over die eindclooze wildernis. Bij liet begin van 'net zijkanaal stond een man die de diepte van het water in welgetelde duimen aah- teekende in zijn bock, daarop zijn paard besteeg en wegreed langs 't kanaal. Ook Barbara vervolgde haar tocht, zij verliet, de bevolkte streek, de wildernis te gemoet. Hier althans was geen schijn. Deze eenzaam heid, deze stilte was een onmiskenbare werkelijkheid. Maar, evenals dien morgen, toen zij van Kingston uit de woestijn begroeten ging, maakte een zonderlinge vrees zich van haar meester. De geest van het land liet haar geen rust en in arren moede wendde zij den teugel en vlood naar huis, zooals iemand voor een naderend onweer vlucht. Er ging een rustelooze, troostelooze dag en een een zame avond voorbij. Texas en Pat had zij in langer dan een week niet gezien. En ook Abe had haar sinds het vertrek van haar vader niet bezocht. Zij nam. zich voor hem den volgenden dag op te zoeken en hen al len de reden van hun wegblijven te vragen. En dien volgenden morgen reed zij uit met Capitan waarin 140.000 soldaten plaats kunnen vinden. Zal dat alles echter werkelijk iets uitmaken, wanneer Japan en Amerika eerst in ernst gaan strijden om den Stil len Oceaan? Schietoefeningen met torpedo's. Te Pearl Harbour maakte ik nu kennis met F. A. Lawrence, een van de bekendste duikers der Ameri- kaa.nsche marine. En aangezien ik nog van vroeger een der hooggeplaatste marine-officieren kende, kreeg ik de kans om eenige schietoefeningen mee te maken. Er zou geschoten worden met 5 M. lange torpedo's, lange, grijze sigaren met een achterdeel van 1.5 M., waarin zich uitsluitend ingewikkelde instrumenten be vinden. Het geheel doet meer denken aan een weten schappelijk laboratorium dan aan oorlog. Zoo'n torpe do kost overigens 15000 gulden. De torpedo's hebben dan ook allemaal namen. Toen ik op een prachtigen helderen morgen mee mocht uit varen naar de drijvende schietschijven maakte ik het afschieten van de torpedo „Wahine" mee. In de taal der Hawai-eilanden beteekent dit „vrouw" en inder daad was de torpedo grillig en onberekenbaar. In plaats van tien voet onder de wateroppervlakte door te glijden en bij de doelschijf op te duiken, begroef hij zich in het slijk van den zeebodem, Als vrijwilliger naar beneden Er moest naar gedoken worden. Maar duiken is bij de Amerikaansche marine nog altijd iets. waarvoor vrij willigers worden opgeroepen. Zoo kreeg ik de kans om met Lawrence naar beneden te gaan. Ik had al drie maal gedoken en een duikerscursus te Newpoort mee gemaakt uit pure nieuwsgierigheid... Met den tender bereikten wij al spoedig de plaats, waar de „Wahire" was verdwenen. Het water was helder, de koraalriffen en de kleurige visschen lever den een onvergelijkelijk mooi gezicht op. Lawrence ging vooruit; ik volgde en had eigenlijk niets te doen. Angst voor de haaien Lawrence moest langer zoeken, dan hij had gedacht. Toen hij eindelijk aan het achterdeel van den torpedo de stalen draden kon bevestigen, waaraan het kost bare stuk kon worden opgetrokken, proefde ik reeds bloed in den mond. Ik was tc lang onder water geble ven. Spoedig zou het bloed mij uit neus en ooren stroo men; op zichzelf was dat niet gevaarlijk, maar in deze wateren vol haaien... Ik werd zenuwachtig, gaf vier i-ukken aan het touw (het sein om mij op te halen) en was er niet op bedacht, dat ik al zoo spoedig zou worden opgetrokken. Ik kwam horizontaal in het wa ter te liggen. Dit is hoogst gevaarlijk, wanneer men zonder dui- kerspak, slechts met een helm op, duikt. Zoolang men rechtop blijf,t komt het water slechts tot de kin, maar onder deze omstandigheden reikt het gaandegweg ver der, tot mond en neus. Wel werd ik snel opgetrokken, maar voordat ik boven den waterspiegel was... Ik zou Vol gratie staat het drietal jonge vrouwen gereed voor een klimpartij in de touwen. langs de lijn van clen spoorweg van haar vader, op zoek naar haar ontrouwe vrienden. Zij zag daar hon derdtallen Mexicaanschc en Indiaansche arbeiders en zij dacht aan de mannen die het Zuider-Centraal-Iva- naal gegraven hadden. Ook die mannen hadden voor haar vader gewerkt, maar tegelijkertijd werkten zij voor zichzelven. Het kanaal dat zij groeven, diende tot de ontginning van hun eigen land cn de vestiging van huis en hof. Die arme drommels van den spoor weg, zoo ^verlegde zij bij zichzclve, hadden geen aandeel in het werk dat zij deden. Hun zwoegen ging uitsluitend om het dagloon. Hier had zij niet het ge voel van een gemeenschappelijke taak. Hier en daar herkende zij een Mexicaan van Rubio City. haar groet werd beantwoord, want allen herinnerden zich haar hulpvaardigheid jegens de armen. Maar de meeste werklieden zagen haar norseh dan. In hun oog was zij niets anders dan de dochter van den man in wiens dienst zij zich afsloofden en die hen niet betaalde. Zij reed de eene groep na de andere, het ecne kamp na het andere voorbij, zij hoorde don mismoedigen toon van al die stemmen, zij voelde den onrustigen. dreigenden geest van het kleine leger, zooals men den zwaargeladen dampkring soms kan aanvoelen dat er een onweer op komst is. Maar den waren zin daarvan verstond zij niet. Het was de eerste maal dat. zij zon der geleide den aanleg van den spoorweg bezocht. Op het laatst werd zij eeil Weinig beangst bij die vijandige blikken en die geprevelde schimpwoorden die, onafgebroken haar schreden volgden en zij wenschte van harte dat zij daar niet gekomen was, toen zij Abe Lee en Pat gewaar werd. De opzichter was bezig den Ier voorschriften te geven en geen van beiden zag Barbara naderen. Er stond een Mexi caan aan den weg. Toen hij haar nader zag komen, uitte hij een ruw woord over de dochter van zijn pa troon. Het. meisje hoorde dat woord en werd doodsbleek. Ook Pat had het gehoord. Hij keerde zich plotseling om en zae Barbara en tegelijk den schavuit die zich zoo zeer vergeten had. Met oen kreet sprong de Ier- naar voren en met een slag van zijn geweldige vuist deed hij den Mexicaan neertuimelen in het stof. Gillend van woede, stormden 's mans Iandgcnooten op den blanken man los, met uitgetrokken messen. Barbara zag ademloos toe, voorover gebogen in haar zadel. Doodkalm rolde Abe Lee een sigaret. Pat stond er onbewegelijk bij, met strak aangezicht en fonke lende oogen. Op een afstand van tien schreden bleef de bende staan. Toen sprak de Ier met een stem die trilde nog slechts enkele malen diep adem kunnen halen; daarna zou ik in den nauwen helm mijn verdrinking beginnen. Een nachtmerrie van enkele seconden Het was onmogelijk, om uit mijn horizontalen stand te komen, te meer waar ik met steeds grootere snel heid werd opgetrokken. Daarboven waren zij natuur lijk ook zenuwachtig, want als mij, als buitenstaander iets overkwam, zouden zij er meer van hooren. Toén ik geen lucht meer kreeg, voelde ik een on beschrijfelijke angst. Ik rukte den zwaren bronzes helm af, waarbij ik mezelf een tand uitsloeg, maar ik was nu tenminste vrij. Spoedig was ik boven. Toen ben ik wel even bewusteloos geweest, maar met azijn cn whisky was ik spoedig weer bijgebracht. Ik nam mij voor, om niet meer in tropische zeeën te duiken. De welwillendheid van de Amerikaansche marine was mij bijna duur te staan gekomen. DONDERDAG 10 AUGUSTUS. HILVERSUM (1875 M.) AVRO.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmuziek: 10.30 Ochtendconcert door het ensemble Otto Hendriks; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Concert door Kovacs Lajos en zijn orkest; 2.30 Tin© Adema draagt voor; 3.00 Gramofoonmuziek; 3.45 Rust poos; 4.00 Mevr. Ant.. van Dijk spreekt voor zieken 'en ouden van dagen; 4.30 Gramofoonmuziek; 5.00 Voor groote kinderen; 5.30 Concert door het Wiener Bohème- Orkest; 6.30 Spoiipraatje door H. Hollander; 7.00 Voort zetting concert; 7.30 Causerie door Rob Geraerds: „Spanje"; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Concert door de Haar- lemsche Orkestvereeniging o.l.v. Dr. Frieder Weiss- mann. Marcel Wittrisch, tenor; 8.50 Uitzending Con certgebouw. Trekking AVRO-Zesweeksche; 9.10 Haar- lemsche Orkestvereeniging 9.40 Wederaansluiting met het Concertgebouw; 10.00 Haarlemsche Orkestvereeni ging; 10.30 Gramofoonmuziek; 11.00 Vaz Dias; 11.10 Aansluiting met het Palais de Dance te Scheveningen. Dansmuziek door Ray Nobel en zijn orkest. HUIZEN (296 M.V K.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; .N.C.R.V.: 10.00 Gra mofoonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoon muziek; K.R.O.: 11.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud; NC.R.V.: 2.00 Gramofoonmuziek; 3.30 Rust poos; 4.00 Bijbellezing; daarna concert; 5.00 Kwartet; 6.30 Causerie; 6.45 Knippen en stofversieren; 7.00 Poli tieberichten; 7.15 Ned. Chr. Persbureau; 7.30 Week overzicht door C. A. Crayé; 8.00 Dameskoor „Vivezza" te Vlaardingen; 9.00 Causerie; 9.30 Gramofoonmuziek; 11.30 Sluiting. LUXEMBURG (1191 M-) 7.00 Lichte gramofoonmuziek; 7.50 Symphoniscli con cert; 9.10 Gramofoonmuziek; 9.55 Dansmuziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20. Gramofoonmuziek; 1.30 Concert; 5.20 Gramofoon muziek; 6.35 Idem; 8.20 Idem; 9.20 Concert. KALUNDBORG (115# M.) 12.20 Strijkorkst;3.10 Pianosoli; 3.20 Orkest: 8.20 Om roeporkest; 10.35 Symphonieconcert; 11.20 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 4.50 Concert; 5.20 Idem; 6.10 Pianorecital; 9.20 Dans muziek» HAMBURG (372 M.V 12.30 Concert: 1.35 Gramofoonmuziek; 4.20 Concert; 10.5ï> Noragorkest. KONTGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 12?20 Gramofoonmuziek; 2.20 Idem; 5.55 Moderne mu ziek-; 11.20 Programma van Hamburg. LANGENBERG (472 MA 12.20 Populair conoert; 1.20 Ooncert; 6.20 Concert; 10.50 Populair concert. DAVENTRY (1554 M.V 12.20 Concert; 2.20 Toespraak door Lloyd George; 4.05 Concert; 6.50 Dansmuizek; 10.00 Concert; 11.05 Dans muziek. PARIJS EIFFEL (1724 M.> 8.50 Gramofoonmuziek, PARIJS-RADIO (1725 MA 8.05 Gramofoonmuziek; 12.50 Idem; 7.30 Idem; 8.20 Opera-uitzending. MILAAN (381 M.> 8.00 Gramofoonmuziek; 8.40 Opera-uitzending ROME (441 M.) 8,35 Gramofoonmuziek; 8.50 Opera-uitzending. WEENEN (517 ML? 5.45 Solisten concert; 7.20 Omroeporkest; 9.20 Concert; 10.50 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M 5.50 Gramofoonmuziek; 7.25 Idem; 9.30 Symphoniecon cert. en beefde van dreigende woede: „Manuel en Pedro, je kunt dien hondsvot aan den kant van den weg neerleggen en als hij bijkomt, kun je hem vragen of hij nog genoeg aan zijn leven hecht om buiten het bereik van mijn twee knuisten tc blijven. En al de anderen vraag ik beleefd op te rukken". De beiden die hij bij name genoemd had, deden wat hun bevolen was en de anderen trokken zwijgend af. Pat wendde zich tot Barbara. „Het spijt mij dat n hiervan getuige is geweest. Maar daar was nu een maal niets aan te doen." „O, Pat, wat heb je gedaan Is hij Zij kon 't woord niet uitspreken cn haar verschrikte oogen volgden den bewusteloozen man dien zijn mak kers sleepten, deels droegen naar een beschaduwde plek. „Wees kalm en maak u niet ongerust. Hij heeft lang niet gehad wat hij verdiende. Hij heeft een buil in zijn gezicht die hem voor een poosje misschien wat voorzichtiger zal maken met zijn kwaadaardige tong. Dat is alles." Barbara zag in het gezicht van dien ouden wor stelaar, wiens oogen tot haar opzagen met de zacht heid van een kind. „Pat. ben je daar zeker van? Het was ontzettend, zooals hij daar neerviel zeide zij bevende. „Kom, kom, daar ben ik natuurlijk heel zeker van. Zie maar eens. Hij zit al weer overeind. Binnen een minuut is hij weer heelemaal in orde." Barbara zag den Mexicaan oprijzen en als iemand ilie verdoofd is geweest, zijn hand naar zijn hoofd brengen. Zij slaakte een zucht van verlichting cn met een nauwelijks zichtbaren glimlach zeide zij tot den opzichter: „Het spijt mij dat ik hier gekomen ben, Abe. Je zult mij nu misschien houden voor iemand die last en stoornis aanbrengt. Maar ik voelde mij thuis zoo eenzaam." „Maar, Barbara, je weet toch hoe blij wij altijd zijn als wij jo zien. Je moet aan dit onbeduidend voorval in het geheel niet meer denken. Pat doet zoo iets bui ten zijn werk, op den koop toe. En die man daar heeft nu voor een tijdje zijn portie gehad." De Ier grinnikte en Barbara zeide, lachende: „Maar met dat al zou ik toch niet graag in je dienst zijn, Pat. Je bent mij wel een beetje hardhandig." Waarop de Ier met een guitige uitdrukking in zijn oogen antwoordde: „En als u hier de patroon was, dan zou u met uw lief gezichtje meer harten breken, dan ik hoofden met mijn beide handen." En hiermede was de zaak afgedaan. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5