De wieg Huis te huur. ran onze beschaving. VOORKOMING VAN HET AUTO-ONGELUK. Ingezonden Stukken. Practische wenken. Staatsloterij. Zij staat in Z.-W. AziS, De oorsprong der Z.-Europeesche volkeren. De volkeren rondom de Middellandsche Zee met deze benaming worden behalve de Latijnsche volke ren, de Grieken, Spanjaarden, enz. ook de Keltische volkeren zooals de Ieren, aangeduid behooren tot een der meest verspreide menschenrasscn van Euro pa. Zij worden gekenmerkt door een meer langwer pig, dan breed hoofd, een symmetrisch, ovaal gelaat, een middelmatig groote smalle neus, een huidskleur, welke donker genoemd kan worden in vergelijking met die der Noordelijke volkeren van Europa, don kere oogen en donker haar. Dit menschenras, dat zich voornamelijk aan de Mid dellandsche Zee heeft gevestigd, is blijkens weten schappelijke onderzoekingen van den laatsten tijd af komstig uit Z.-W. Azië, hoe vreemd dit op het eer ste gezicht ook moge schijnen. Bij onderzoekingen in Z.-W. Azië, waartoe wij in dit geval Irak, Syrië, Pa lestina, Trans-Jordanië en Arabië rekenen, hebben wij a.h.w. de voorloopers gevonden van dit ras, dat zulk een grooten invloed heeft uitgeoefend op de geheele Europeesche beschaving. Een eeuwenoude schedel. Tot onze ontdekkingen, die niets minder dan een omwenteling in de anthropologische wetenschap heb ben veroorzaakt, behoort een schedel, die wij hebben opgegraven te Jundet Nasr, 30 K.M. van Kish. Het is de oudste schedel, die ooit in Mesopotamië is ge vonden, en wij kunnen er veel uit opmaken omtrent 'de menschen, die daar in lang vervlogen tijden heb ben gewoond. Deze schedel behoort heslist tot het lange en niet tot het breede type. Ook thans vindt men nog vertegenwoordigers van dit ras, waaruit de volkeren van het Middellandsche Zeegebied zijn voort gekomen, in Z.-W. Azië, wij denken bijv. aan de Ara bische Bedoeïnen. Dezelfde nomadische eigenschap pen, die deze Bedoeïnen kenmerken, bezaten ook hun voorouders, wat bleek bij de opgravingen van de ruïnes van Kish, ongeveer 100 K.M. ten Zuiden van Bagdad. Wij konden de geheele ontwikkeling van hunne be schaving vervolgen vanaf het begin van het steenen tijdperk tot nu toe. In voorhistorische tijden heeft er in Noord-Arabië een groote verandering plaats gegre pen in het klimaat: een groote droogte maakte het land onvruchtbaar en de levensomstandigheden uiterst moeilijk. De bevolking werd eenvoudig ge dwongen om weg te trekken en óf voorgoed een zwer vend leven te gaan leiden, zooals de Bedoeïnen, óf zich ergens anders te vestigen in een vruchtbaarder streek. Sommigen trokken naar het Westen, uit hen ontwikkelde zich in de Xijldelta gaandeweg de Egyptische beschaving. Anderen gingen naar het Oosten en vestigden zich in Mesopotamië. Er waren er zelfs, die naar Zuid-Europa trokken. Hoog ontwikkelde teekenkunst. De bovengenoemde voorloopers van al die bescha vingen waren, zooals uit schedelmetingen blijkt, ook verwant aan de voor-historische bewoners van Aurig- nac, die een hoog ontwikkelde teekenkunst bezaten. Deze voorloopers hadden echter een grooter hersen- gewicht dan hun thans levende afstammelingen. Dit geldt ook van hun afstammelingen in dezelfde streek, zooals de tegenwoordige bewoners van Mesopotapiië en Arabië. Men vraagt zich onwillekeurig af, waarom die va ders der menschelijke beschaving, die hun wieg had den in de Noord-Arabische laagvlakte, zich op den duur niet op het oude peil hebben gehandhaaft. M.i. moet dit ook aan het klimaat worden toegeschreven. Zelfs in de laatste eeuwen zijn Arabië en Mesopota mië nog voortdurend droger en woestijnachtiger ge worden. Het land bracht steeds minder op. de men schen kwamen tot systematische ondervoeding en daardoor konden zij zoowel geestelijk als lichamelijk niet meer op hetzelfde peil blijven. Een derde der slachtoffers ryn kinderen. Tien zwaar gewonden op één doode. On derzoek op rijvaardigheid en geneeskundige keuring van geringe praeventieve beteeke nis. Verscherpt politioneel toezicht en kunstverlichting; der wegen buiten de cen tra noodlg. Waarom geen indirecte ver lichting der koetswerken? Het Centraal Bureau voor de Statistiek paste ln zijn Statistiek over de sterfte enz., over het jaar 1931 voor de eerste maal de nomenclatuur toe, die in 1929 door de internationale commissie te Parijs werd toegepast. Deze nieuwe nomenclatuur brengt een vérgaande splitsing van de cijfers der verkeersongevallen die, naar prof. van Uoghem in de rubriek „Arts en Samenleving" van het Ned. Tijdschrift v. Geneesk. meent, wel bestemd is aan het streven naar veiliger verkeer een leidraad te geven. 1 Met een aantal van 491 sterfgevallen op hun rekening zijn automobiel en rijwiel in 1931 reeds belangrijker als doodsoorzaak dan gevreesde kinderziekten als ma zelen, dlphterie of roodvonk. Bij het bezien van de cijfers naar leeftijd en geslacht blijkt het gevaar bovenal het kind, en in het bijzonder dan nog den jongen te gelden. Beneden den leeftijd van 10 jaar werden 118 jongens, tegen 48 meisjes, slachtoffer van een ver keersongeluk: een derde dus van het geheele aantal. De beteekenis van het automobielongeluk benadert men pas door, behalve het aantal dooden te tellen, ook rekening te houden met het aantal ziektegevallen. In 1932 vonden er te Amsterdam 9442 verkeersonge vallen plaats; 44 met doodelijken afloop, 493 met ern stig lichamelijk letsel, 1381 met licht lichamelijk letsel. De stad verliest ftiet meer dooden door automobiel ongelukken dan het platteland. Het cijfer voor Neder- landsche gemeenten grooter dan 100.000 inwoners was 5.9 per 100.000 inwoners per jaar; voor gemeenten, kleiner dan 5000 inwoners 6.2. De schrijver bespreekt dan de verschillende richtin gen in welke de prophylaxis zoekt. De noodzakelijkheid van het toezicht op kleine kinderen en van de opvoe ding van schoolkinderen in de regelen van het ver keer laat zich uit de cijfers reeds afleiden. Het toezicht op de bestuurders ie een minder een voudige zaak. Prof. van Loghem blijkt aan het bewijs van rijvaar digheid geen praeventieve beteekenis te kunnen toe- kenneni De pas beginnende rijder is trouwens niet de rijder, die ongelukken maakt. Het Is de automobilist van ervaring, die verlokt wordt tot een wijze wm rij den, die voor hem zeiven en zijn medemenschen gevaar oplevert Evenmin heeft de geneeskundige keuring, zooals die in ons land wordt toegepast, preventieve beteekenis. zy beteckent niet veel meer dan een wassen neus. Zou zij ernstig worden opgevat een periodiek, diep gaand onderzoek, waarbij ook op moreele defecten (roekeloosheid) zou moeten worden gelet dan zou zij een ondragelijke last worden, buiten verhouding tot haar praeventieve uitwerking. Wel acht de schrijver het psycho-technische onderzoek van den beroepschauf feur van belang alsmede het verscherpte toezicht op den arbeidsduur. Het hazenslaapje, dat oudtijds den koetsier van den verhuiswagen, op zijn lange nachte lijke ritten, misschien veroorloofd was. kan den auto bestuurder niet worden gegund. De grootste praeventieve beteekenis heeft zeker het politioneele toezicht. Door de macht van zijn motor is de automobilist tel kens in verleiding sneller te rijden, dan onder de ge geven omstandigheden veilig is; streng gehandhaafde voorschriften en strenge straffen zullen hem dus, voor zoover noodig, tot gematigd en voorzichtig rijden moe ten dwingen. Ook dronkenschap dient streng te wor den gestraft. Dit alles niet slechts voor de stad, met de vele kruispunten, de dartele fietsers en de haastige voet gangers, doch ook voor de groote banen van het snel verkeer. Men krijgt den indruk, alsof op de wegen buiten de centra de automobilisten zich vrij als vogels voelen: onveilig Inhalen en nalatigheid bij tegemoetkomen in het dooven van lampen, schijnen eer regel, dan uitzon dering. Terecht vraagt men in den laatsten tijd verscherpt toezicht op het materiaal; naar het voorbeeld van de woning, die onbewoonbaar kan worden verklaard, zou men ook voertuigen, die door hun materieele gebreken gevaar opleveren, willen sloopen. PLANTENZIEKTENKUNDIGEN DIENST. Hoogkarspel, Augustus 1933. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik onderstaande in Uw blad opgenomen; bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van het demonstratie-verbod van de commissie van vijf uit de West-Friesche gemeentebestu ren, waarin zij de gemeentebesturen waarschuwt zich officieel met de noodlijdende tuinders of demonstran ten te verstaan! Nu moet mij toch iets uit de pen en wel dit: verle den jaar was er een noodvergadering van de Markt- vereeniging „De Eendracht" hier ter plaatse; toen was het slecht met den tuinbouw gesteld, maar nu zeker tweemaal erger. Toen was het burgemeester Middelhoff, die een ge zin schetste, waar men aardappelen en kool uit het water vandaan opat. Vet, zoo zei hij, konden deze menschen niet meer toeloopen en zooiets vond hij treu rig en daar behoorde, menschelijkerwijze gesproken, een einde aan te komen. Maar nu, in 1933. zijn de tuinders er slechter aan toe en wordt geadviseerd aan de gemeentebesturen zich niet met hongerige demonstranten te verstaan. Dan komt men allicht tot de conclusie, en dan ook menschelijkerwijze gesproken, dat de commissie' die een dergelijk demonstratieverbod durft uit te vaardi gen, zeker zelf nooit hebben meegemaakt datgene wat door burgemeester Middelhoff, in 1932 werd geschetst, anders zou men toch moeten inzien, dat tuinders ook menschen zijn. EEN TUINDER. Verschillende plantenziekten zijn de laatste Jaren op den voorgrond getreden, of omdat ze door in teelt b.v. belangrijker geworden waren, of doordat er bij den export meer op gelet moest worden tengevolge van buitenlandsche voorschriften. Iets dergelijks zien wij bij de ziekten van de Gladiolus. Deze ziekten wa ren er natuurlijk reeds langer dan nu, doch tenge volge van een strenger toezicht in het buitenland wer den ook wij gedwongen er strenger op toe te zien, Daarom is het ook van veel belang, dat men ten minste tracht, een zoo gezond mogelijk gladiolenge- was te teelen en te oogsten. Hoewel we er reeds meer over geschreven heb ben en hoewel het allicht niet de laatste maal zal zijn, beginnen we weer bij het begin en wel met te vertellen, dat wij bij dit gewas in hoofdzaak te doen hebben met drie ziekten, die alle drie min of meer belangrijk zijn, omdat deze ziekten ook op de droge knol te zien kunnen zijn en het dus bij export rede nen voor afkeuren kunnen zijn. Deze drie ziekten zijn de schurft, die veelal in navolging van onze Engel- sche buren „Scab" genoemd wordt, vervolgens met het droogrot en het hardrot. Het „Scab" is zoowel op de droge knollen als op de groene plant wel het gemakkelijkst te herkennen en te beschrijven. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een bacterie en in de meeste gevallen gaat een bac terieziekte gepaard met vochtig worden; zoo is het ooh-»hier. Is een Gladiool op het veld, in den groeitijd dus, aangetast door schurft, dan wordt het binnenste van de plant, de pen dus met de omgevende bladeren vochtig en gaat tot rotting over. Het spreekt vanzelf, dat dat vochtig zijn ook nog min of meer afhangt van do vochtigheid van de lucht, hoe vochtiger die is, des te vochtiger ook het aangetaste deel zal zijn. Onthouden we dus vooral, dat schurft optreedt bin nen in de plant, dan hebben we reeds een tamelijk zeker herkenningsmiddel, want de overige ziekten doen dat als regel niet Droogrot b.v. is juist te her kennen, doordat de aantasting begint.in de buitenste bladeren van de plant. Ook is die aantasting niet vochtig, maar juist gekenmerkt door een absoluut droog afsterven. Bij door droogrot aangetaste planten vindt men verder op de aangetaste topeinden der bla deren een massa zeer kleine, ronde zwarte stippen en in veel gevallen gaat dit bladpunt ten laatste naar buiten omkrullen en bruin worden. Het bladrot is van de drie genoemde ziekten, op het veld tenminste, het minst duidelijk te herkennen. Bij deze ziekte neemt men op de bladeren, zoowel op de buitenste als op de binnenste bladeren, onregelma tig gevormde lichtbruine vlekken waar, waarop men, in het latere stadium, kleine zwarte bolletjes ziet, (dus evenals bij droogrot). Deze bolletjes zitten echter niet zoo vast als de zwarte holletjes, die men waar neemt bij het droogrot. Deze beide laatste ziekten worden door zwammen veroorzaakt en. hoewel men de laatste ziekte, dus het hardrot, niet zooveel waar neemt op het veld, is het toch wel een van de gevaar lijkste voor den export, omdat die ziekte zoolang „doorwerkt" in de schuur. Snel drogen na het rooien is vooral in verband met hardrot zeer aan te bevelen. Een andere ziekte die ik nog even noemen wil, omdat die juist op het oogenblik nogal optreedt is het vuur. Dit is gekenmerkt door lichtbruine vlekken op de bladeren, welke vlekken echter doordat ze veel al begrensd zijn door de nerven, bijna vierkant van vorm zijn. De narcissenk weekers kennen dit ver schijnsel heel goed, omdat dat gewas er nogal veel last van heeft. Deze ziekte is, in verband met den export, van minder belang omdat de van zulke plan ten geoogstte knollen evengoed gezond zijn. Wel oogst men natuurlijk minder en daarom wordt ze ook hier genoemd. Het was half acht, toen de telefoon Reginald Brown wakker rinkelde en hij de stem van zijn meisje die anders allesbehalve matineus placht te zijn aan zijn oor hoorde. Reggie! riep ze, ik heb gisteravond laat wel zesmaal opgebeld, maar je had zeker je toestal afge zet. Je moet dadelijk opstaan en me komen afhalen in een taxi, ik heb een huis! Reginalds hart maakte een sprong. Als je sinds twee jaar verloofd bent en sinds twee jaren vergeefs hoopt een huisje te zullen vinden, een woning, hoe bescheiden dan ook, waar de spiegelkast, cadeau van tante Sylvie, het buffet, cadeau van ma ma, de schrijftafel, cadeau van oom, kortom de di verse practische geschenken der familieleden hun plaatsje zullen krijgen, dan springt je hart bij zulk een tijding. Wat zonder premie? Zonder premie! ant woordde Peggy's stem triomfantelijk. Zes ka mers, badkamer met in gebouwd bad, voor- en achtertuintje, drie jaren contract, f 60.— in de maand. Dat moet een mooie droom zijn, mompelde Reginald, die sinds lang tot de overtuiging was gekomen dat hij op deze wereld nooit een woning zou bewonen met zijn jonge vrouw, aangezien alleen lieden, die een huis konden koopen of een hooge premie betalen voor het het genoegen een hooge huur neer te leggen, zulk een vreugde mochten genieten. Heb je het contract geteekend?, vroeg hij adem loos. Onzin, ik las de advertentie en heb dadelijk op gebeld en hij zei die meneer dat er wel véél aan vragen zouden zijn en we spraken af vanmorgen om half tien daar te zijn ik meen wij beiden. Haast je! Alhoewel iets minder verrukt, nu het schitterend visioen van die woning met zes kamers, enz. in vage verten terugweek, haastte Reginald zich toch met kleeden en prompt half tien stond hij naast Peggy, voor het hek van een aardig voortuintje, terwijl een melancholiek uitziend heer uitlegde, dat de eige naar van dit huis was gestorven en dat zijn vrouw het graag wilde verhuren, vandaar de gunstige voor waarden. Peggy drukte heimelijk Reginalds hand, terwijl ze door het leege, alleenstaande huisje liepen. Het was werkelijk ideaal! Nooit had hij durven droomeu, dat ze zoo'n nestje zouden vinden voor hun geluk. Hij zag Peggy al, met een blauwe boezelaar voor, in dit aardige keukentje, hij zag haar zonnig gezichtje te gen hem lachen doo. de vensters van die serrekamer, hij zag louter visioenen van jong geluk, naast een lief zacht vrouwtje. En toen zag hij een jonge man en een jonge vrouw beneden in de hall staan, waar Peggy en hij al over heen waren gekomen. Hallo, zei de jongeman opgewekt, tot den melan- cholieken meneer, „mijn naam is Jumpins, ik word gestuurd door mevrouw zelf." En hij produceerde 'u visitekaartje, waarop de naam bleek te staan van de huiseigenaresse. Ik neem het huis waarschijnlijk zei Jumpins. Maar maar begon Reginald, wij waren eerst hier Ja, spijt me, zei de jongeman, maar ziet U, de eigenaresse is een kennis van ons, ze hoorde gisteren dat we een huis zochten en zei: o, je kunt dat van mij krijgen als 't je bevalt Reginald wou iets zeggen, maar Peggy was hem voor. Dat is een schandaal! Ze zag rood en haar oogen flikkerden, wij zijn hierheen gerènd in een taxi en dan zouden we maar weer moeten verdwijnen? O, neen, dat accepteeren we niet! In uw annonce stond niets van protectie! Dat vind ik trouwens misselijk geïntrigeer. Neemt u me niet kwalijk, sprak nu het jonge meisje, een aardig blondje, wij zoeken een huisje en als we zoo de gelegenheid krijgen Mooie manieren! onderbrak Peggy haar, maar dat gaat zóó maar niet! Wij hebben het eerst dit huis gezien en wij nemen het! Jumpins sprak bemiddelend: Wij zouden eerst kun nen kijken; misschien bevalt het ons niet eens, Mary. Mary keek hem aan met blauwe oogen, die eens klaps staalhard werden. Niet bevallen? Ik vind het ideaal en we némen het. Dacht je, dat ik me liet intimideeren door die visch- vrouw! schreeuwde Mary. Hoor je dat?! Peggy greep Reginalds arm, visch- vrouw! En dat zegt die geverfde kat! Lieveling storterde Reginald, laten we Wij nemen het huis! gilde Peggy tegen den me- lancholieken heer. Wij nemen het! gilde Mary. Hou toch Je mond! Dit was tegen haar verloofde. De melancholieke keek nóg melancholieker. De bei de jongemannen trachtten tevergeefs den storm te be zweren. De ruzie ging crescendo. Peggy uitte vermoe dens omtrent de afkomst van Mary, waarop Mary verklaarde best te kunnen begrijpen dat Peggy haast had met trouwen, nu ze een idioot had weten te van gen, de hemel weet hoe, waarop Peggy vroeg, of je ooit zooiets belachelijks had gehoord uit den mond van een mensch met zóó'n gezicht, hahaha,— Tien minuten later wandelden langs een vredig laantje drie mannen, Reginald, Jumpins en de me lancholieke heer, tusschen hen ina De melancholieke heer zei: Hier om den hoek uitstekend bier. Toen zaten zij gedrieën achter drie glazen bier en Reginald verbrak het eerst een lang zwijgen om op te merken: Ik hield haar voor zoo zacht. Zeker om dat ik haar nooit iets in den weg heb gelegd. Waarop Jumpins antwoordde: Ik vond haar zoo ge distingeerd en fijngevoelig ik ken haar pas kort, ziet u ik zag haar nooit boos. Waarop de melancholieke nog drie bier bestelde. Het huis werd verhuurd aan een jong echtpaar, Smith geheeten. Voor zoover bekend, zijn Jumpins zoowel als Regi nald nog ongehuwd. Ze schieten goed op samen er hebben beiden een dankbare herinnering aan eer zeker huis, dat te huur stond. Over de verschijnselen van deze ziekten in de knol len kan beter later gesproken worden als de knollen in de schuur gaan, na den rooitijd dus. De bestrijdingsmiddelen van de drie eerstgenoemde ziekten bestaan hoofdzakelijk in het controleeren te velde van het gewas en in het tijdig uittrekken en zorgvuldig opruimen van de zieke planten; geen zieke nlanten in de paden werpen dus en ook niet op sloot kanten of in de sloot. Bij deze selectie behoeft men niet academisch te werk te gaan, (niemand zal dat doen), doch men kan het beste van het standpunt uitgaan, dat alles wat afwijkt ziek is. Uitgezonderd natuurlijk in het geval men last van vuur heeft, want, treedt dat op, dan worden wel zoo goed als alle planten ziek. Als preventief bestrijdingsmiddel kan worden aan* geraden te spuiten met Bordeauxsche pap van 1% Vooral tegen het vuur is dit een zeer goed bestrij* dingsmiddel. Toevoeging van een kleefstof is wel aan te bevelen Hiervoor werd vroeger gebruik gemaakt van hars* zeep, suiker, roggemeel, etc., etc. Den laatsten tijd i? „Agral" in den handel gekomen. Dit is een middel, dat voorkomt, dat groote druppels gevormd worden en daardoor loopt de vloeistof beter uit en spreidt dus. Een echt kleefmiddel is het dus niet. Dergelijke sproei* middelen zijn er den laatsten tijd meer in den handel gekomen en dus behoeft men zich niet tot het hiep genoemde middel te beperken. Trouwens, al die mid delen komen nogal duur uit en dat in dezen slechten tijd. Desnoods gebruikt men dus een van de oude mid delen, die wel niet zoo goed zijn maar bij gladiolen toch nog wel te gebruiken. Dat partijen, waarin ziek voorkomt (en dat zijn bijna alle) vroeg gerooid moeten worden om te voor komen, dat de ziekten op de knollen overgaan, is nu zoo zoetjes aan wel algemeen bekend. Natuurlijk heeft men dan een kleinere kilo-opbrengst, maar men kan ïu eenmaal geen twee ruggen uit één varken snijden. \ls men veel kilo's rooit, doch dc knollen zijn ziek, 'an is het product onverkoopbaar want, niet geschikt mr export. De Ambtenaar bij den Plantenziektenkundigen Dienst» VAN HERWIJNEN. Trekking van Maandag 1 Augustus. 2e klasse le lijst No. 16012 f 20.000. Nos. 6907 8183 ieder f 1000. Nos. 10721 15861 ieder 1 400. Nos. 13116 17855 ieder f 200. Noe. 5956 6593 10316 11647 13971 16334 16433 19266 19835 ieder 1 100. Prijzen van f 30. 16 19 295 306 494 516 796 841 1000 1114 1317 1371 1501 1541 1709 1750 1942 1986 2257 2271 2448 2479 2586 2602 2889 2919 3068 3074 3141 3223 3370 3396 3644 3652 3811 3843 3945 3973 4215 4242 4332 4407 4707 4732 4832 4845 5038 5042 5372 5418 5546 5567 5879 5892 5986 6109 6380 6428 6748 6750 7003 7052 7219 7225 7406 7409 7571 7575 7751 7758 7935 7943 8033 8105 8277 8307 8578 8749 9110 9115 9307 9314 9558 95S6 9737 9765 68 112 364 418 720 727 854 866 1173 1188 1404 1411 1554 1581 1767 1794 2030 2094 2289 2313 2505 2511 2625 2630 2944 2975 3084 3092 3267 3274 3432 3448 3676 3724 3845 3871 4001 4061 4245 4253 4495 4542 4748 4774 4850 4856 5104 5171 5434 5454 5571 5639 5898 5904 6187 6216 6429 6439 6648 6659 6779 6795 7057 7076 7259 7267 7427 7438 7580 7587 7776 7789 7944 7953 8135 8142 8326 8407 8750 8753 9995 10031 10093 10136 10273 10287 10303 10364 10454 10487 10579 10598 10880 10943 10973 11003 11200 11209 11225 11258 11357 11379 11392 11417 11439 11520 11542 11587 11886 11983 11997 12100 12160 12170 12226 12236 12295 12301 12312 12343 12496 12497 12504 12540 12681 12737 12745 12759 12873 12953 12957 12873 13017 13047 13053 13055 13135 13181 13224 13307 13460 13472 13475 13515 13657 13682 13710 13733 13890 13923 13938 13987 14202 14216 14245 14272 14360 14363 14384 14423 14623 14647 14723 14726 14878 14938 14973 15049 15213 15230 15236 15246 15305 15368 15441 15518 15661 15667 15684 15690 15783 15808 15830 15871 16090 16116 16127 16140 16373 16449 16462 16472 16576 16579 16580 16591 16786 16799 16840 16932 17162 17202 17237 17274 17393 17423 17427 17474 17582 17600 17615 17665 17809 17834 17897 17905 17963 17989 17993 18070 18216 18245 18253 18256 18394 18456 18501 18516 18704 18720 18732 18745 18912 18937 18951 18958 19055 19063 19092 19102 19209 19213 19282 19313 19600 19669 19712 19765 19888 19920 19923 19930 20061 20097 20103 20128 20250 20325 20334 20349 20439 20502 20508 20548 20768 20826 20900 20922 181 183 234 250 421 436 463 477 747 748 781 784 893 898 931 998 1227 1253 1290 1316 1444 1485 1493 1494 15S9 1607 1655 1658 1874 1875 1878 1925 2120 2128 2138 2219 2325 2356 2390 2423 2554 2563 2569 2582 2636 2669 2713 2725 3002 3003 3017 3065 3095 3113 3127 3131 3280 3303 3346 3352 3482 3556 3592 3600 3736 3767 3769 3803 390-1 3928 3938 3942 4083 4131 4156 4176 4254 4276 4281 4308 4580 4591 4593 4683 4787 4808 4817 4831 4880 4906 5018 5026 5172 5197 5238 5331 5477 5493 5520 5521 5710 5799 5813 5867 5953 5958 5960 5961 6272 6296 6320 6370 6518 6519 6524 6578 6662 6663 6678 6741 6802 6880 6881 6976 7112 7133 7169 7215 7292. 7308 7310 7385 7503 7519 7521 7542 7598 7616 7647 7648 7807 7872 7907 7932 7975 7976 7982 8009 8149 8170 8238 8248 8415 8472 8488 8553 8S27 8847 8851 8871 9051 9057 9072 9087 9209 9228 9257 9263 9394 9428 9506 9523 9695 9707 9715 9728 9883 9943 9949 9992 10183 10190 10212 10231 10397 10410 10413 10414 10684 10722 10731 10798 11034 11097 11165 11191 11276 11285 11300 11308 11418 11426 11427 11431 11635 11762 11802 11829 12121 12123 12143 12159 12240 12275 12289 12292 12372 12379 12431 12465 12563 12564 12570 12627 12791 12820 12852 12861 12874 12891 12894 13008 13072 13096 13103 13105 13314 13373 13415 13439 13552 13567 13635 13651 13821 13849 13857 13875 14033 14044 14185 14187 14273 14276 14332 14342 14556 14606 14608 14611 14741 14836 14842 14854 15061 15070 15134 15138 15255 15256 15290 15297 15523 15557 15629 15651 15742 15745 15752 15772 15904 15944 15974 16051 16203 16218 16272 16281 16482 16514 16574 16575 16594 16701 16766 16785 16954 16990 17047 17101 17304 17346 17358 17391 17492 17508 17571 17578 17704 17729 17760 17774 17912 17917 17936 17954 18175 18183 18198 18211 18291 18311 18363 18380 18559 18563 18564 18609 18747 18809 18833 18854 18967 18987 18991 19004 10174 19179 19182 19206 19316 19495 19500 19525 19803 19806 19815 19886 19948 19972 20030 20042 20154 20163 20165 20224 20401 20404 20420 20427 20558 20637 20640 20655 20984 20986

Schager Courant | 1933 | | pagina 6