Zaterdag 12 Augustus 1933. SCHAGER COURANT. Vierde biad. No. 9328 Jimmy Mattern weer thuis. DE ITALIAANSCHE ESKADERVLUCHT. Een interyiew met generaal Balbo. Natuurramp op een planeet? TOKIO IS VOORBEREID. De moordaanslag op de heide te Bussum. Steekpartij te Haarlem. Cosijn's tocht naar de stratosfeer. E?n ontstellende ontdekking. Bebloed mes in een brievenbus. Filmster met vacantie. HET BLOEMBOLLENSANEERINGSPLAN. Japansch kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Stoomlocomotief uit elkaar gesprongen. Opnieuw inbraak te Medemblik. Jimmy Mattern, de Amerikaansche vlieger, wiens sen satloneeie wereldvlucht met een noodlanding ln Siberië nabij de Berlngstraat eindigde, wenkt hier vanuit zijn bestuurdersplaats zyn talrijke vrienden toe, die zich bg zyn aankomst op het Bennett-vliegterreln te New-Yorli hebben ver zameld, om hem te begroeten. De vlucht \an de Azoren naar Lissabon. In een interview met eenige persvertegenwoordigers te Lissabon heeft generaal Balbo voor de vlucht van de Azoren naar Lissabon geschetst. Voor het grootste ge deelte was het traject afgelegd op een hoogte van 2000 Meter. Men had een onweerszone van een uitgestrekt heid van 200 K.M. ontmoet die men ondanks alle moei te niet wist te vermijden, totdat de gezagvoerder van het Italiaanschc mailschip „Conti di Savoia' hem draad loos seinde, dat in meer Zuidelijke richting een rustige zóne was. Via de „Conti di Savoia" had Balbo tijdens de vlucht naar den toestand van zijn gezin te Rome la ten informeeren en na vier minuten reeds had het schip hem gemeld, dat thuis alles in orde was en dat zijn jongste zoon met verlangen op den hond wachtte, die rijn vader op New Foundland voor hem gekocht had. Op de vraag, of Balbo de Azoren een geschikt steun punt achtte voor een Trans-Atiantischen vliegdienst, antwoordde'hü, dat voor het dalen van watervliegtui gen op de Azoren eigenlijk geen geschikte plaats aan wezig was. Niettemin zouden de eilanden ln de toe komst een zekere beteekenis kunnen krijgen, wanneer Portugal het recht om te landen niet slechts reserveerde voor een particuliere luchtvaartonderneming, doch alle landen hiertoe het recht verleende. Balbo verklaarde nog tenslotte dat op het Noordelijke traject, dat hij op de terugreis had vermeden, het slechtste weer heerschte dat men er in de laatste 20 jaar had gekend. Teleurstelling te Parijs, wegens het niet aandoen van Marseille. Uit Parijs. Het besluit van Generaal Balbo om met zijn eskader Marseielle niet mer aan te doen, heeft in Frankrijk groote teleurstlling gewekt. Tot laat in den nacht werd te Lissabon en te Rome geinformeerd om een definitief antwoord te krijgen. Balbo verklaarde te lefonisch: „Ik kan de uitnoodiging der Fransche regee ring niet aannemen. De terugkeer over de Azoren maakt het aandoen van een Fransche haven niet meer noodzakelijk. Wij zullen zoo snel mogelijk terugkeeren, want wij zijn moe en de dood van onzen luitenant Squ-. glia werp een schaduw over onze vlucht. Hij dwingt ons de ter onzer eere voorbereide feesten te vermijden en bovendien wilde ik zelf de maatregelen voor het overbrengen van het stoffelijk overschot van mijn dapperen kameraad, nemen. Daarom moeten wij uiterlijk Zondag te Rome zijn." De Italiaansche ambassadeur, die reeds uit Parijs naar Marseille was vertrokken, voordat hot besluit van Balbo vast stond, vernam dat pas na aankomst te Marseille. waar ook de Fransche Minister voor de luchtvaart reeds was aangekomen. De laatste etappe. Generaal Balbo heeft Donderdag alle vliegers van zijn eskader de medaille voor den Oceaanvlucht uitge reikt. Donderdagmiddag werd Balbo door president Carmona ontvangen. Donderdagavond heeft ter eere van de Italiaansche vliegers een stierengevecht plaats gehad. Vlieger-luitenant Squaglia, die bg het ongeval in de haven van Ponta Detgada op de Azoren om het leven kwam. Balbo zal, zooals gemeld, vandaag. Zaterdag, naar Italië vertrekken, omdat het stoffelijk overschot van den zoo rampspoedig om het leven gekomen luitenant Quaglia, dat per boot naar Rome zal worden over gebracht, niet eerder te Lissabon zal kunnen worden verwacht. Generaal Balbo verklaarde verheugd te zijn over het resultaat, doch zeide, dat er geen excuus is, dat hij met 24 toestellen uit Amsterdam is vertrokken en alechts met 23 te Ostia zal terugkeeren. De laatste etappe zal via Kaap ét. Vincentius, ten Zuiden der Balearen door de zee-engte van Bonifatio naar Ostia voeren. Uit Rome wordt gemeld, dat alles ln gereedheid wordt gebracht voor een feestelijke ontvangst van de leden van het eskader van Balbo. Het zal een triomf tocht worden, welke zal herinneren aan de voorbeelden uit den Romeinsohen keizertijd. Geweldige vulkaanuitbarsting op Saturnns. Uit Potsdam, 10 Augustus (V.D.): Volgens waar nemingen van den Berlijnschen amateur-astronoom Dr. Weber, welke overigens ook zijn gedaan door En- gelsche en Amerikaansche geleerden, is sedert eenige dagen op Satumus (de grootste planeet van ons zon nestelsel) een groote witte vlek zichtbaar. Deze waar neming wordt thans ook bevestigd door de Sterre- wacht van Potsdam. De vlek,'welke volgens de obser vaties van Potsdam ongeveer een derde der lengte en ongeveer een vijfde van de breedte van de door snede van de planeet heeft, komt aan den westelij ken rand van de planeet op en trekt in ongeveer 5 uren over liet zichtbare deel heen. Reeds met een kleine verrekijker zou men dit zeldzame verschijn sel goed kunnen waarnemen. De volgende waarne ming zal gedaan kunnen worden op twaalf Augustus tegen kwart voor twee 's nachts en na tien uur des avonds. Of de onderstelling van de Engelsche astronomen, dat het een vulkanische uitbarsting op groote schaal betreft, juist is, kan nog niet worden gezegd. Een vierdaagsche „luchtaanval" op de stad. De geheele bevolking neemt er aan deel. Zal het ook zoo gaan als het werkelijkheid is? Van Woensdag tot en met Zaterdag worden in de Ja pansche hoofdstad, Tokio, groote luchtmanoeuvres ge houden, waaraan de geheele bevolking moet deelnemen Vier dagen lang zullen Japansche bombardements-eska- ders de stad uit alle richtingen aanvallen. Alle ter be schikking staande afweermiddelen van de Japansche hoofdstad zullen hierbij toegepast en beproefd worden, in het bijzonder de middelen lot bescherming van het spoorwegverkeer. Alle reizigers hebben door middel van circulaires instructies gekregen, zoodra de treinen des nachts de gevaarlijke zóne naderden, de gordijnen neer te laten, zoodat de treinen uit de lucht niet gezien kan nen worden. Alle spoorweg-employé's moeten waarne mingen doen om zoo spoedig mogelijk de nadering van vijandelijke vliegtuigen te kunnen signaleeren. Gisteren werd de eerste oefening gehouden. Toen de vliegtuigen gesignaleerd werden op vrij grooten afstand van de stad. loeiden de sirenes en in elke straat werden de maatregelen getroffen, die men reeds sedert eenige weken had voorbereid In elke wijk patrouilleerden leden der jeugdorganisaties door de straten, gaven instructies, hielpen bij de uitvoering daarvan en bezetten de eerste hulp- en de afweerposten, terwijl afweergeschut op da ken en in parken op van te voren vastgestelde plaatsen werd opgesteld. Na eenigen tijd werd een drukke verkeersweg als Ver nield gesignaleerd, terwijl van een bank werd gemeld, dat het gebouw in brand stond. In een oogwenk waren brandweer, politie, ambulances en padvinders ter plaat se. In scholen en openbare gebouwen waren z.g. hospi talen Ingericht, en de aankomst aldaar van auto's met draagbaren, waarop z.g. gewonden lagen, die door ver pleegsters met gasmaskers naar binnen werden gedra gen, voltooiden den indruk, alsof men hier mét een echten aanval te doen had gehad. Tegen den avond werd een nieuw alarm gegeven, waardoor de stad in korten tijd in het donker moest worden gehuld. Ook deze oefening slaagde volkomen, want in een oogenblik was zoowel de straatverlichting als de verlichting van alle particuliere en openbare gebouwen, lichtreclames, enz. gedoofd. Een nieuw gasmasker uitgevonden. Uit Londen: De „Daily Herald" meldt, dat eenige En gelsche technici en natuurkundigen een nieuw gasmas ker hebben vervaardigd, dat een uur lang besoherming bleek te dienen tegen het nieuwste en gevaarlijkste gifgas, dat vervaardigd wordt, het z.g. pepergas. Reeds is begonnen met de massale productie van deze gasmaskers. Tot nog toe zouden de technici ln andere landen er slechts ln geslaagd zijn gasmaskers te vervaar digen die den drager tegen perpergas niet langer dan vijf minuten bescherming boden. De dader bekent. Nog andere misdrlj- ven op zijn geweten. Naar rle „Msb." verneemt, heeft W. die aangehouden is als verdacht van pogin*? tot moord, gepleegd op den heer S. op de heide te Bussum door de overstelpende bewijzen in het nauw gebracht, tenslotte bekend den aanslag te hebben gepleegd. Voorts bleek dat W. nog gehoord moest worden in zake het plegen van niet oirbare handelingen in Vree land. Bij confrontatie met getuigen bleek W. ook hiervan de dader te zijn. Bovendien bleek W. nog eenige maanden gevangen- nisstraf te moeten ondergaan en eenige dagen hech tenis voor gepleegde misdrijven. W. is Donderdag morgen voor den officier van Justitie te Amsterdam geleid. Zijn verloofde met een mes gestoken. In zenuwachtigen toestand kwam Donderdagavond een 24-jarige metaalbewerker bij de politie aangifte doen, dat hij in do Turfsteeg zijn meisje met een mes had gestoken. Terzelfder tijd kwam van een bewoner uit de Kleine Houtstraat bericht, dat bij hem een meisje was binnen gevlucht. Uit het onderzoek van de politie bleek, dat de 24- jarige werkster W. van W. door haar verloofde moit een mes was gestoken. Zij had een* wonde in de borst ter hoogte van den linker schouder. Per ziekenauto is zij naar het St. Elizabethsgasthüis gebracht, waar ge- contateerd werd, dat Ie wond niet ernstig was. De metaalbewerker is na verhoor op vrije voeten gesteld. Het dolkmes, waannede de daad is gepleegd, is in beslag genomen. Uitgesteld tot voorjaar 1934. - Gondel niet in orde. Wolff meldt uit Brussel, dat Cosijns. de derde opstij ging van de ballon van Piccard in de stratosfeer tot volgend voorjaar moet uitstellen, daar de werkcabine in de gondel wegens een sterk kromtrekken van de deur, grondig nagezien moet worden, hetgeen eenige weken in beslag zal nemen. Nog meer redenen. Bovendien zou de Nederlander de Bruyn, die als as sistent meegaat, en ingenieur is bij een Nederlandsche fabriek, slechts over een verlof beschikken tot einde Augustus, zoodat na dezen datum diens medewerking niet meer is verzekerd. Bovendien wil de heer Cosijns 16 18 uur in de lucht blijven en in September zijn de dagen reeds veel korter. Twee kinderen in bakkerskar verbrand. In een steegje achter een broodfabriek nabij Hol born te Londen, waar gewoonlijk bakkerskarren en wagens van de broodfabriek worden neergezet, brak brand uit in een der bakkerskarren. De brand had niet veel om het lijf en toen hij bemerkt werd, scho ten bewoners uit de omgeving toe. die met eenige em mers water het vuur doofden. Toen men daarna echter de kar opende, vond men tot ieders groote ontstelte nis daarin de verkoolde lijkjes van twee knaapjes, de 6-jarige Dennis Dwyer en de 3-jarige Clifford McMa- hon. die klaarblijkelijk met lucifers hadden gespeeld en in den wagen waren gekropen, waarin wat hout afval en oud-papier lag. Waarschijnlijk konden de kinderen, toen de wagen vlam vatte, het deksel van de kar niet meer openen. Twee jeugdige zwarte „panters" de daders Bij het ledigen van een brievenbus vond. zoo meldt „Vooruit" een postambtenaar te Wassenaar in de bus een met bloed besmeurd mes, waaraan een brief was bevestigd, die verschrikkelijke bedreigingen inhield, on derteekend met „De Ziwarte panter". De postambtenaar deponeerde deze lugubere vondst op het politiebureau, waarna de politie een onderzoek instelde naar de herkomst van het mes en den dreig brief. De politiee slaagde er in, de bedrijvers dezer euveldaad te knippen. Het bleken te zijn, een'/je „kerels" van resp. negen en tien jaar oud, die verklaarde» tot hun daad te zijn gekomen, na het lezen van misdadigersverhalen. De politie heeft de amateurmisdadigers aan het verstand gebracht, dat dergelijke misdaden in een fatsoenlijk land niet geoorloofd zijn. Na een flinke berisping te hebben ontvangen zijn de jeugdige zwarte panters aan hun moeders teruggegeven. Miss Joan Blondell heeft voor eeni gen tijd de zorgen van de studio te Hollywood van zich afgeschud en brengt haar vacantie door aan boord van haar jacht op de kust van Ca- liiornië. Teeltbeschikking. I De minister van oeconomische zaken heeft bepaald, dat de vergunning voor het telen van bloembollen uit sluitend zal worden verleend door de vereeniging „Ne derlandsche Bloembollenkweekerscentrale", gevestigd te Haarlem. Het percentage van de in het vorig piantjaar be- teelde oppervlakte, dat thans mag worden beteeld, is door den minister vastgesteld voor: le. hyacinthen 56; 2e. vroege tulpen 80; 3e. Darwin,- Mendel-, late en.alla andere tulpen 65; 4e. Narcissen 50. Met afwijking hier van bedraagt dit percentage voor degenen, die in het kalenderjaar 1932 hebben deelgenomen aan de vrijwil lige inlevering onder toezicht van de vereeniging „de Hyacinth": 66. Zooals gemeld, moet ter verkrijging van een vergun ning worden overgelegd een schriftelijk bewij3, dat door den betrokkene een door den minister vast' te stellen percentage van den in het vorige piantjaar gewonnen oogst hetzij ia ingeleverd, hetzij is gereserveerd. Dit percentage is door den minister als volgt bepaald: A. Narcissen: a. grove narcissen. (Trompetnarcissen, Incomparabilisvarieteiten, Dubbele Incomparable. Oran je Phoenix, Sulphur, Trosnarcissen en Poatazvarietei- ten), winddroog, schoon, normaal afloopend en onge- raapt: 30 (inlevering) en 20 (reseo^ering)b. fijne narcissen (alle narcissen, die niet tot de grove soorten behooren, alsmede Dubbele von Sion en Golden Spur), winddroog, schoon, normaal afloopend en ongeraapt: 30 (inlevering) en 20 (reserveering); B. Hyacinthen: .1. Voor die bedrijven, welke in het kalenderjaar 1932 vrijwillig hebben ingeleverd onder toezicht van de vereeniging „de Hyacinth"; a. plant goed, beneden 18 c.M. nat gemeten: 26.6 (inlevering) en 17.4 (reserveering); b. leverbaar, ten minste 13 c-M. en hooger: 44 (reserveering); H. Voor de overige be drijven: a. plantgoed: 20 (inlevering) en 14 (reservee ring); b. leverbaar: 34 (reserveering); C. Tulpen: 1. Vroege tulpen, a. plantgoed, normaal afloopend, droog en gepeld, tot 10 c.M.: 12 (inlevering) en 8 (reserveering); b. leverbaar, 10 cM. en hooger: 20 (reserveering); 2. Darwin-, Mendel-, late en alle andere tulpen, a. plantgoed, normaal afloopend, droog en ge peld, tot zift 1022 (inlevering) en 13 (reserveering); b. leverbaar, zift 10 en hooger: 35 (reserveering). MEN MOEST HAAR DE TRAP OPDRAGEN. Van kind af rheumatisohe pijnen. Kan nu weer dansen en spelen. Zij was nog maar twaalf jaar oud, toen zij aan rheumatiek begon te lijden. Dus is het niet te ver wonderen, dat zij thans, nu zij van deze kwaal be vrijd is, danst en speelt met de kinderen, hoewel zij 30 is. In de volgende woorden beschrijft zij zelf hoe zij haar leven veranderde: „Op twaalfjarigen leeftijd kreeg ik voor het eerst rheumatiek. Drie jaar geleden moest ik 's avonds de trap opgedragen worden. Ook had ik rheumatischo koorts. Toen begon ik met Kruschen Salts en dank zij dit middel ben ik weer geheel in.orde en dans en speel nu met de kinderen. De flacon Kruschen staat altijd hij ons op tafel en in eiken kop thee of koffie neem ik een klein beetje. Zoodoende weet ik zeker, dat ik eiken dag mijn vaste dosis inneem. Ik ben nu 30 jaar, maar voel me veel jonger." Mevr. P. 'M. R. Rheumatiek wordt veroorzaakt door onvoldoende werking der inwendige organen; een toestand waar van de lijder zich zelden bewust is. Maar het wordt een ongemerkte ophooging van afvalproducten en een daarmee gepaard gaande vorming van stoffen, die schadelijk zijn voor den geheelen gezondheids toestand. En deze stoffen ondermijnen het geheele gestel. Kruschen Salts is het natuurlijke recept tot be houd van een inwendige zuiverheid. De zes zouten in Kruschen sporen nieren en ingewanden aan tot gemakkelijke, geregelde werking, U wordt dus in wendig vrij gehouden van alle onzuiverheden, welke, indien zc zich kunnen ophoopcn. ongetwijfeld het peil Uwer gezondheid zullen verlagen. De „kleine dagelijksche dosis" Kruschen voorkomt dit. Want de zes verschillende zouten in Kruschen verhoogen de werking der afvoerorganen, verschaffèn U nieuwe levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon en wordt gefabriceerd in Engeland door de Fa. E. Griffiths Hughes Ltd., sinds 1756 te Manchester ge vestigd. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.)1 De wacht en talrijke voetgangers gedood. Uit Tokio, 10 Aug. (V.D.): Naar officieel wordt gemeld, is Donderdagmiddag bij Jokohama het kruit magazijn in de lucht gevlogen. Talrijke voetgangers en de wacht van het magazijn werden gedood. Een onderzoek wordt van officieele zijde ingesteld. Men vermoedt, dat het hier een aanslag van communisti sche zijde betreft. Tal van dooden en zwaar gewonden* Bij Kowin, op den Balkan, is een stoomlocomobiel ontploft. De brokstukken der machine kwamen in een omtrek van ongeveer 100 meter terecht. Het aantal dooden bedraagt 5, dat der ernstig gewonden 9. Een groot aantal arbeiders werd licht gewond. De ont ploffing was zoo hevig, dat zij tot op 4 K.M. kon worden waargenomen. In de Luthersche kerk. Te Medemblik is men tot de ontdekking gekomen, dat in de Luthersche kerk inbraak is gepleegd. Het tijdstip waarop, is niet met zekerheid te bepalen, aangezien de laatste kerkdienst Zondag 30 Juli werd. gehouden en men sedert niet in het kerkgebouw is geweest. Een groote kast blijkt geopend te zijn en d® daarin aanwezige laatste collecte-opbrengst (geen groot bedrag) is meegenomen. Van de daders geen spoor.

Schager Courant | 1933 | | pagina 13