Raad Harenkarspel. Raad Sint Pancras. ELECTRICITEIT wieringen Portugecsche belangstelling voor de Zuider zeewerken. Gisteren arriveerden alhier voor het brengen van een bezoek aan de Zuiderzeewerken de opvarenden van 't Portugeesche opleidingsschip ..Sagres", 't welk een dezer dagen te Den Helder is hinnengeloopen. Het gezelschap werd door den heer Verkerk rondgeleid. De eerste electrische fiets. Te Wieringen heeft de eerste electr. fiets hare in trede gedaan en wel bij den heer N. Metselaar te Den Oever. Met dit rijwiel kan een snelheid van 20 K.M. worden bereikt, terwijl het 70 K.M. kan loopen zon der te worden hijgeladen. Het was opvallend van een Haagschen automobilist te vernemen dat hij blijk baar op Wieringen moest komen om de eerste elec trische fiets te zien, daar hij dezen in zijn provincie tot dusverre nog niet had opgemerkt, hetgeen onder tusschen nog niet pleit voor de populairiteit van dit transportmiddel. Acrobaten te Den Oever. De acrobaten welke ook te Hippolytushoef zijn op getreden, hebben te Den Oever 2 avonden achtereen 80 van de bevolking in spanning gehouden met hun vertooningen. Bijna geheel Den Oever was naar hei terrein van den heer Plooij getrokken om van de stoute en ook amusante staaltjes te genieten. Een dankbaar applaus na elk vertoond nummer getuigde dat het gebodene zeer in den smaak viel. Vooral de scène in de scheersalon had, vooral bij de talrijke jeugd, daverend succes. Uitwateringssluizen. Aan de Uitwateringssluizen alhier is men thans be zig met het onderhoud der schuiven. Ten einde deze groote ijzeren schuiven, een dertig in getal, afdoende tegen de invloeden van het weer te beschutten, wor den ze eerst door middel van een zandstraal onder hoogen druk grondig schoongespoten. Hiervoor is een uiterst moderne comnressor opgesteld die aangedre ven wordt door een Dieselmotor en waaraan twee of meer zandstralen gekoppeld kunnen worden. Na deze reiniging worden de schuiven eerst gemenied en daar na met diverse preparaten bestreken. Dit zeer om- vangp'ke werk zal zeker enkele maanden in beslag nemen. Stroom met en bij de Uitwateringssluizen. Vanaf heden zal het stroommeten bij de uitwate ringssluizen tijdens het spuien op andere wijze go schiet? to dan tot dusverre. Men heeft tot nu toe hier voor gebruik gemaakt van instrumenten, doch men wil t ans een eenvoudieer hulpmiddel te haat nemen Op het moment dat men zal gaan spuien bevindt zich aan de Waddenzeezijde der schuiven een aan een langen lijn verbonden bemande roeivlct De snelheid waarmede deze roeivlet door den stroom zeewaarts zal worden gedreven, zal maatgevend moeten zijn voor de verlangde uitkomsten. De lijn aan de vlet dient on» op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, daar het gevaar niet denkbeeldig is dat vlet en bemanning in de kolken verdwijnen. Het gedenktecken op den Afsluitdijk. Zooals bekend, is men reeds sedert het voorjaar be zig op het dijksgedeclte „De Vlieter" en wel ter plaat se waar 28 Mei 1932 het laatste gat in den afsluitdijk werd gedicht, een gedenkteeken te bouwen, hetwelk door de M.U.Z., de Mij. welke de afsluitdijk heeft ge maakt, aan het Rijk wordt overgedragen. Dit gedenk teeken nadert thans zijne voltooiing en het ligt in de bedoeling de overdracht op officieele wijze op 2 Sep tember a.s. te doen geschieden. Het monument is een prachtig betonnen kunststuk het is door de M.U.Z. in eigen beheer vervaardigd on der architectuur Dudok. Het beeldhouwwerk eraan werd uitgevoerd door den beeldhouwer Hagedoorn, terwijl Hildo Krop de gedenkplaat met inscriptie. „Hier werd de dijk gedicht, 28 Mei 1932". verzorgde Aan het gedenkteeken is behalve beton ook ruim schoots graniet en basaltlava verwerkt, terwijl treden en vloeren in tegels zijn uitgevoerd. Twee betonnen trappen geven toegang tot een ballustrade, vandaai leidt een wenteltrap naar boven, waar men een schit terend panorama heeft op het IJssclmeer, Wadden zee, Wieringen en afsluitdijk tot aan de Friesche kust Het monument is gebouwd aan do IJsselmeorzijde terwijl er voor steigers zijn gebouwd voor vaartuigen welke nabij het monument willen meeren. Indien wij goed zijn ingelicht zal vanaf 2 September het verkeer over den afsluitdijk, hotwelk thans nog moet offeren ten bate van het Nationaal Crisiscomité, geheel vrij kunnen passeeren. t anc end ij k De volgende week zullen de Inmaakfabrieken weer beginnen met het Inmaken van zuurkool. Een aantal arbeiders zullen dan daar weer werk kunnen vinden, zoodat ongetwijfeld verschillenden, die tegenwoordig ln de werkverschaffing in de Wleringermeer zijn onder- gebracht, hier op de fabrieken werk zullen kunnen vin den. Heden werd vanwege de Langendtjker Groentencen- trale de 4e aangekondigde bloembollenvelllng gehouden De aanvoer beliep ongeveer 2.500.000 stuks. Er was heel wat belangstelling, doch de prijzen waren laag, zoodat veel onverkocht bleef. Verschillende partijen tulpenbol len waaronder zeer goede soorten, werden doorgedraaid zoodat zij onverkocht bleven en den minimumprijs niet konden opbrengen. Slechts enkele van de beste soorten werden voor den minimumprijs van de hand gedaan. De stemming was buitengewoon slap en lusteloos. Mis- sohlen ls 10 pet verkocht OUDKARSPEL. Eenlge bloembollen kweekers hebben een vergadering aangekondigd om te trachten een billijke saneering te verkrijgen. De bedoeling is zoo mogelijk dezelfde hou ding aan te nemen als de Streek, N.B. en L.T.B. (Zie advertentie in dit blad). BROEK OP LANGENDUK. Vrijdagniorgen werd in hot veilinggebouw van de Langendijker Groenten-Centrale de vierde droge bloembollenveiling gehouden. Voor contante betaling wordt 3/4 per maand tot Mei 1933 vergoed. De aan voer bedroeg ongeveer 2y2 millioen bollen. De volgende prijzen werden besteed: MurUlo 11-12 f 1.—Duc de Berlin 11-12 f 1.Prins van Oostenrijk 11-12 ft—; Wm. Copland 12 en op f 0.90—0.95; idem 11-12 f 0.65—0.70; Brillant Star 12 en op f 1.60; idem 11-12 fl.15; Prosperity 11-12 f0.75; Wm. PiPtt. 12 en op f 0.90; idem 11-12 fÓ.65; Bartigon 12 en op f 0.90; idem 11-12 f 0.65—0.75; Centinaire 10-11 f 0.50; Couleur Cardinal 12 en op f 1.55; idem 11-12 f 1.—; Mad. Krelage 12 en op f 0.90; Pride of Haarlem 12 en op f 0.90; Clara Butt 11-12 f 0.05: Inglescombe Yellow 11-12 f 0.65; Prinses Elisabeth 12 en op f 0.90; idem 11-12 f 0.65; Vermillioen Brillant 11-12 f 1.05, idem 10-11 fO.SO; Fred. Moore 11-12 fl.—; idem 10-11 10.75; Cramoisi Brilliant 12 en op f 1.4'Flamingo 31-12 ft—Farnecombe Sanders 11-12 f0.65; Mon Tressor 12 en op f 1.70; idem 11-12 f 1.45; Duchess de Parma 10-11 f0.75; Theeroos 11-12 f 1.—Rose la Reine f 11-12 f0.901.Witte Zwaan 12 en op f 1.40; idem 11-12 fl.15; Prof. Rouwen'nof 11-12 f0.80; Scarlet Duc 10-11 f0.75; Sneeuwklokjes 5 en op f 0.70; Victor d'Oliviere 11-12 f0.65; Rose preciose 11-12 ft—E' Toreadore 10-11 f 1.30; Electra 12 en op f 1.40; La Mer veille 12 en op f 1.—Ia Tulipe Noire 12 en op f0.90; Rev. Ewbank 11-12 fO.üó; idem 10-11 f0.50; Prins van Oranje 12 en op f 1.45; King Harold 12 en op f 0.90: Engelsche Irissen gemengd f 0.20; E.L.T. Macrosphilia 12 en op f 1.05; 11-12 ft— en Psiche 12 en op 10.90 alles per 100 stuks. Met den handel ging het evenwel niet best. De ge noteerde prijzen zijn ongeveer gelijk aan de minimum. Gas, Waterleiding Radio. Deskundige uitvoering is voor U eerste vereischte. Tschnich Bureau 1 KEESMAN, Noord, Schap. prijzen, welke door de Regeering zijn vastgesteld. Liepen er vorleden weok 2/3 van den aanvoer door, vandaag was het nog erger. Van de 620 aangevoerde partijen bleven er ditmaal ongeveer 500 onverkocht Deze zullen dus aanstonds, als het goed is voor uit keering van den minimumprijs door de regeering in aanmerking komen. Deze verhouding geeft niet pre cies het percentage van de doorgeloopen bollen weer. Er komen vanzelf steeds meer hollen in het gebouw, die niet kunnen worden verkocht en evengoed den volgenden keer weer in de veiling worden gestoken, op hoop, dat zo dien keer wel een kooper kunnen vin den. Vanmorgen was het echter wel heel erg met het doorloopen. Het is tenminste voor de tuinders al een groote geruststelling, dat de minimumprijzen door de Regeering worden gegarandeerd. h r e r h n nn \v a a r r> Zwemfeest H.Z.V. Als men jong Holland zoo in het water bezig ziet, gaat een mensch zijn hart open en verheugt men er zich over, dat er nog zoovelen zijn die zich in dit ele ment zoo volkomen thuis voelen. Dit is niet alleen het geval met het mannelijk deel, neen ook de dames doen in niets voor de heeren onder. Men verbaasd zich over de lenigheid, het uithoudingsvermogen. Wat de wedstrijden aan gaat en wat ook in de hee- ren-wedstrijd (3 y 20 M. school-, rug-, vrije slag) zoo sterk tot uiting kwam, was dat men in het algemeen te vlug van stapel liep en er niet aan scheen te den ken, dat 60 M. zwemmen nu eenmaal iets anders is dan 60 M. loopen, zoodat door enkelen moest worden opgegeven. Een vrije, soepele slag bleek voor velen alsnog een ideaal, dat nog niet bereikt ls, waar tegenover echter staat do nog zeer korte tijd van oefening. Het resultaat der wedstrijden, die een vlot verloop hadden, was: Dames, 60 M.: Ie prijs Trien Beets, 1 min., 9 sec.; 2e prijs Annie Kostelijk. 3e prijs Bertha Oly. Heeren, 60 M.: Ie prijs Jac. Koolaard, Broek op Lan gendijk, 1 min. 3 sec.: 2e prijs R. de Geus, 3e prijs W. Waterdrinker, 4e prijs Joh. S. Krijgsman. Adspiranten, 40 M.: Ie prijs Ma de Waard Md., 2e prijs Huib Kreb, 3e prijs R. Smit Cd. Na afloop bleef men nog langen tijd gezellig bij een, en toen de zon aan den westelijken hemel al ondergaand alles in rossen gloed zette, en uw cor respondent huiswaarts toog, klonk nog het luide ge Juich in de avondschemering en af en toe applaus bij de sierlijke sprongen van den heer v. d. Vinden uit Koog-Zaandijk, die als gast der vereeniging deze ten beste gaf. DE GEMEENTE ONDER CURATEELE. VERBITTERING OVER DEN TUIN BOUWSTEUNWET. ARMOEDE IN VELE GEZINNEN. De raad der gemeente Harenkarspel kwam ln open bare vergadering bijeen op Vrijdag 11 dezer, des namid dags om 3 uur. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester, secretaris de heer H. Essingh. De raad ls voltallig; op de publieke tribune hebben eenlge belangstellenden plaats genomen. Na opening door den Voorzitter worden de notulen der laatstgehouden vergadering, 30 Juni 1933, door den secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld met dank aan den samensteller. De gemeenterekening 1932. Vervolgens bieden B. en W. den raad aan de gemeen terekening 1932. De gewone dienst wijst aan een batig saldo van f 341.53. Lijkt dit nog wel gunstig. Voorzitter wijst er op, dat de rekening werd aangevangen met een voordeellg saldo van ruim f 0800. Er is alzoo wel inge teerd ln 1932. Op voorstel van B. en W. worden In de commissie tot nazien der rekening benoemd de heeren C. Bakker, A. Duyvee en H. Dekker, die zich daartoe bereid verklaren De nieuwe bouwverordening. Aan de orde ls thans de vaststelling der nieuwe bouw verordening. In art. 55 stelt de minderheid van B. en W. voor de dikte van buitenmuren voor gebouwen zon der verdieping te bepalen op 11 cM., aldus half steen. Tevens stelt zij voor te bepalen, dat de binnenwanden ook van hout mogen worden gemaakt Voorzitter deelt mede dat de Gezondheidscommissie zich met de verordening kon vereenigen. De heer K. Doekes wil over art 40 grootte der re genbak eenlge opmerking plaatsen. Gesproken wordt over SM3. bakgrootte. Spr. ls van meening dat dit wel wat gering is en oordeelt 4 M3. beter. Voorzitter is het daarmee volkomen eens en ls dit bereids vastgesteld geworden door B. en W. Den heer L. Doekes, sprekende over art 55, boven bedoeld, ls het niet recht duidelijk waarom de meerder heid van B. en W. tegen een half steens muur is. De meeste huizen zijn zoo gebouwd en spr. heeft daarente gen juist geleerd dat een halfsteens muur voldoende ia. Wanneer nu vastgesteld wordt dat de huizen moeten worden gebouwd met een heel steens muur, dan zal daardoor de bouw duurder worden. Daarvan ziet spr. de noodzakelijkheid niet in. 't Is altijd goed geweest en is 't nog zoo. De heer Groot kan meegaan met de meening van den hr. L. Doekes,voorzoover 't betreft de muren die niet op regenhoeken staan. Daar zal men van doorslaand regen water wel last hebben- Deze muren zou spr. wel van een heel steens muur willen zien, of een halfsteens muur met een beklamming. De heer Burger vindt ook een halfsteens muur op de regenhoeken onvoldoende. Wethouder Dekker, vormende de minderheid ln het college, zegt, dat altijd ten plattelande de gewoonte is geweest de huizen op te trekken met halfsteens muren met een binnenbeschotting. Van nadeelen heeft spr. nooit iets vernomen. De huizen worden er duurder van en dat is in den tegen woord igen tijd wel niet ge- wenscht Een eenvoudige burgerwoning zal 400500 gulden duurder worden als inplaats van een halfsteens muur met een heelsteens muur gebouwd moet worden. Dat verschil is lang niet gering. De heer K. Doekes is er tegen om alles maar aan banden te leggen. De menschen moeten vrij gel-ten worden. Als men f 500 heeft, kan geen f 000 "orden uitgegeven. Daarop gaat de raad tot stemming over. Gestemd wordt over 't voorstel van de meerderheid van B. en W.: vast te leggen dat gebouw moet .worden met heel steens muur. Dit voorstel wordt verworpen met 83 stemmen. Voor stemden de heeren Burger. De Vries en Groot De muren zullen dus mogen worden half steens moren. Daarop wordt de nieuwe bouwverordening goedge keurd. VEENHUIZEN. Verbetering: Men verzocht ons de volgende verbete ring aan te brengen in het Donderdag geplaatste ker- mis-verslagje van de Veenhuizer kermis. De succesvol le filmavond was n.1. verzorgd door de Noordholland- sche Cinema te Noordscharwoude en niet door de Centraal Bioscoop. koegra JULIANADOBP. Bij den heer Th. N. Noot Mz., alhier ls komen aan vliegen een postduif met als merken op den ring: 33 165938 Holland. Nog slechts 1 week scheldt ons van de volksfeesten, die zullen worden gehouden, door de Harmonie „Kunstzin" alhier. In het programma dat inmiddels verschenen ls, vinden wij van alles en nog wat ver meld, o.a.: Zaterdagmiddag om 2 uur aanvang der kin derspelen. om 4 uur volksspelen, w.o. mastklimmen, mastvechten en als bijzondere attractie tobbesteken voor paren, hetwelk een amusant nummer belooft te worden Des avonds gemaskerd bal, officieele opening van net feest, muziek van Kunstzin, en bal. Des Zondags ton- knuppelen, gymnastiek-demonstratie, voor de vereeni ging Sportlust; ringsteken op fietsen en motorrijwielen Prijsuitreiking in de zaal van den heer A. Kossen en tot besluit weer bal. Zoo men ziet velerlei attracties, die met het ondere op het dorp aanwezig zijnde vertier, toch zeker voor ieder wat zullen bieden en dit zeker als het weer ook nog wat meewerkt, want daar hangt voor een gedeelte het welslagen van een en ander toch vanaf. zij p e ST. MAARTENSBRUG. Onder begunstiging van prachtig zomerweer heeft Woensdag het autoritje voor ouden van dagen plaats gehad. Ditmaal namen 21 personen aan het tochtje deel. Een 9-tal luxe wagens, die voor dit mooie doel beschikbaar waren gesteld waren op tijd present. De tocht werd gemaakt langs Wierlngerwaard door Wie- ringermeer over den afsluitdijk, naar Friesland. In Fra- neker werd het Plenetarium bezichtigd, dat in het jaar 1700 door een zekere heer Eisinga ls vervaardigd en dat een klein en Interessant beeld geeft van de verschillende hemellichamen ten opzicht van de aarde. Vervolgens eenlge oogenbllkken doorgebracht in het mooie Rengerspark te Leeuwarden en toen naar het goed Ingerichte hotel „Spoorzlcht", om zich te goed te doen aan een heerlijk diner. Toen de inwendige mensch was versterkt, ging het naar het eindpunt van de reis: Zwartewegsend, vanwaar de terugtocht werd aanvaard over Sneek en Bolsward. Ongeveer half 9 arriveerde men te 6t. Maartens- vlotbrug in het café Horaan. In het keurig versierde zaaltje, werden de oudjes recht hartelijk ontvangen en onthaald op een heerlijk gebakje. Dat was een heel aardige attentie, evenals van den heer Molenaar, siga renfabrikant te Schagen, die de heeren reeds verrast had met een kistje fijne sigaren. Het was een aange name verrassing, waarvoor de heer Nierop, met in stemming der aanwezigen, hartelijk dank bracht. Al met al was het een recht fijne dag, waarnaar de oudjes nog lang met genoegen zullen terugzien. Geen sociale commissie. Ingekomen is een adres van de plaatselijke arbeiders- vereenlgingen tot het Instellen van een sociale commis sie. B. en W. hebben de voorzitter van de vereenigin- gen tot een onderhoud uitgenoodigd, welk onderhoud heeft plaats gehad. Men ls, zoo deelt Voorzitter mede, overeengekomen, dat geen sociale commissie in 't leven zal worden geroepen. Besloten werd, dat wanneer zulks noodlg la besprekingen zullen worden gevoerd tusschen de besturen der plaatselijke arbeldersvereenigingen, en den agent der arbeidsbemiddeling. De raad gaat daarmede accoord. Vergoeding aan bijzondere school. Ingekomen ls de beslissing van Ged. Staten, i.z. na dere vaststelling van de vergoeding voor instandhouding der bijz. school te Waarland over de jaren 1930 en 1931. Er was een verschil van enkele -guldens. Besloten wordt hiervan aanteekenlng te houden. Een noodkreet der tuinders. Ingekomen ls een adres van de leden der tuinders- vereen! ging Harenkarspel Oost, aangesloten bij den L.T.B. Dit verzoek kwam te laat in om nog ln B. en W. te worden behandeld, maar gezien de urgentie stelt bur gemeester 't aan de orde. Verzocht wordt direct geldelijke steun; inzonderheid aan hen, die met groote gezinnen ln kommervolle om standigheden verkeer en. Het verzoek wordt gedaan, daar regeeringssteun uitblijft. Voorzitter zegt, dat op een soortgelijk verslag eerder afwijzend is beschikt. Toen werd gehoopt en gerekend op de opbrengsten van de aardappelenoogst. Helaas in finantleel opzicht waren de resultaten verre van bevre digend. De oogst was overvloedig, maar de producten bleken grootendeels onverkoopbaar. De betrokkenen krijgen wel een toeslag door werking van den tuinbouw- steunwet, maar deze is niet toereikend om 't meest noo- dige te verschaffen, 't Is een groote moeilijkheid. Wij allen, aldus de Voorzitter, leven met hen mee en zijn er van overtuigd dat hier iets moet gebeuren. De vraag ls hoe en door wie? En voorts rijst de vraag: Kan 't? De gemeente heeft ln de laatste jaren zeer veel moe ten doen en heeft ook zeer veel gedaan voor de werk- loozen en tuinders. Daardoor is ook de gemeente geko men aan 't eind van den akker. Over 1932 geeft de ge meenterekening een groot tekort aan, ruim f 6500. Een globale bezlenlng van de begrooting wijst reeds op een tekort van f 5400, indien tenminste 75 pet. van het rijk wosdt bijgedragen voor werkverschaffing. Waar echter dit percentage door het rijk nog niet is vastgesteld, blijft dit een vraag. Men dient zich nu te beraden wat te doen staat Zonder rijkssteun, zoo vervolgt Voorzit ter, Is zelfs een ultkeering aan de meest ernstige slachtoffers uitgesloten. Kan 't Burg. Armbestuur in een enkel geval misschien nog wat helpen, ook daar van ls niets meer te verwachten. De toestand is zeer désolaat Waar nu dit punt niet in B. en W. behandeld kon worden, doet Voorz. na lang beraad 't volgende voor stel nJ.: de raad verleent aan B. en W. machtiging om bij het rijk aan te kloppen om een bijdrage in de kosten van het dagelijksch beheer der gemeente, dat wil dus zeggen: de gemeente zal zich stellen onder rijk's cura- teele. De belastingen zijn tot *t hoogtepunt opgevoerd; de gemeente is inderdaad noodlijdend geworden en dient als noodlijdende gemeente, te worden aangemerkt. Dit, aldus Voorzitter, is de eenigste weg. die overblijft om 6teun te kunnen bieden aan hen. die dat zoo van noode zijn. In afwachting van de beslissing zal dan desnoods 't Armbestuur den ergsten nood kunnen lenigen. De heer Groot noemt het een moeilijk geval. Er ls broodgebrek bij velen en in die wetenschap is men tot helpen verplicht. Maar hoe? Wanneer de gemeente zich zal stellen onder curateele zal dat beteekenen 't Rijk baas over de gemeente en wij niets meer te ver tellen. Althans op financieel gebied. De sohroeven zullen krachtig worden aangedraaid. Kunnen we, aldus de heer Groot, geen renteloos voorschot vragen? Voorzitter antwoordt, dat dit wellicht te krijgen zal zijn, maar de begrooting sluit niet. Het Rijk stelt daar aan zware voorwaarden. Daarenboven worden de be zwaren niet hierdoor ondervangen. Gemeente en B. A. zijn aan 't eind van hun kunnen. De heer Francis is van meening. dat men zich niet hehoeft te schamen om onder curateele te komen, 't Is in geen geval de schuld van den raad. Hier zijn diepere Barometerstand: 771 m.M. Vooruitzichten: Waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: 15 gr. C. is 59 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogztjde E 103, Schagen Gedipl. Opticien Refractionist Het oogonderzoek doen wij gratis. oorzaken. De gemeentelijke hulshouding ls geheel, of althans voor een zeer groot deel afhankelijk van de land- en tuinbouwers. Met hen. aldus de heer Fran cis, staan of vallen we. Onder curateele stellen is on herroepelijk de eenigste weg. Er moet steun geboden worden. Voor de werkloozen wordt gezorgd, iets wat spreker gelukkig vindt, maar voor de tuinders, dia meerendeels hun leven lang hard hebben gewerkt, en nu in moeilijkheden zitten, moet ook gezorgd worden. Er moet gedaan worden, wat kan worden gedaan. Voorzitter wil opmerken, dat onder curateele stellen niet moet worden aangevoeld al3 een zwakheid, 't Ia physiek-onvermogen. De gemeente zal dan wezen een noodlijdende, iets wat ook inderdaad zoo is. De heer K. Doekes betreurt het, dit al niet eer der is gebeurd. Er is al lang broodgebrék en veel el lende zou den menschen zijn gespaard. Zij die nooit an ders deden dan werken en sloven, zitten aan den nrrond. Ze hebben recht op een mensch waardig bestaan recht op brood. En als de tuinbouwsteunwet niet beter zal gaan functioneeren, zal het steeds erger worden. Lang is er op dezen steun gewacht en toen hij eindelijk kwam, viel hij nog tegen. Er wordt niets meer betaald aan alles komt een einde. De middenstand kan 't toch ook niet langer bolwerken. De heer K. Dekker, wethouder, wijst op de groots ellende die geleden wordt, Het ls een chaos, D« men schen staan niet meer naast, maar tegenover elkaar De middenstand zal als 't zoo blijft ten gronde gaan. De tuinbouwsteunwet noemt spr. een paskwil. Besloten wordt aan de regeering hulp te vragen voor de noodlijdende tuinders, ln den vorm van een goed functioneerende tuinbouwsteunwet en steun In d« gemeentelijke huishouding. Spoed zal worden betracht en met klem zal op spoedige hulp worden aangedron gen. Op een vraag van den heer K. Doekes antwoordt burgemeester nog, dat wellicht het B.A. de grootste nood zal kunnen lenigen. Rondvraag. De heer K. Doekes wijst er op, dat velen genoodzaakt zijn geworden om voor 't doktersfonds te bedanken. De zen kunnen aan hunne verplichtingen niet meer vol doen. Hoe te handelen als er een spoedgeval zich voor doet. Voorzittr antwoordt, dat dan nog steeds is ge holpen en dat zal men blijven doen. Hierna sluiting. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond ben Raadhuize. Voorzitter de heer J. Kroonenburg, burge meester, tevens secretaris. Ingekomen wa3 de goedkeuring op de overdracht van den Benedenweg met zijwegen aan het Hoogheemraad schap. Van den Rijksdienst voor werkloosheidsvoorzie ning was bericht aanwezig, dat van de extra-subsidi® een bedrag van f 510.17 aan de gemeente wordt ge restitueerd. Oorspronkelijk was do bijdrage der ge meente f 1440. De baggerregeling kan worden voortgezet tot 30 Sopt, Van de Commissie uit de Westfriesche gemeente® het bekende bericht over het verbieden van demonstra ties van tuinders. Tevens mededeelingen over de be moeiingen van genoemde commissie inzake de inleve ring van bloembollen en de uitbetaling der minimum prijzen voor het surplus leverbaar. De heer Lek betreurde het besluit tot verbod van demonstraties van tuinders. De demonstraties te Alk maar en Amsterdam zijn zeer goed verloopen. Als er iets gebeurt komt het niet door die demonstratie®, maar door het te weinig helpen van het Rijk. Aangeraden werd, dat de tuinders, die na het be- noodigde te hebben Ingeleverd nog 65 pet. en 80 pet., zooals is voorgeschreven van hun grond kunnen be planten, inleveren. De anderen kunnen een afwachten de houding aannemen. Van Ged. Staten was f 650 ontvangen uit het aan vullend wegenplan voor den Twuijverweg. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen De nieuwe bouwverordening werd zonder bespreking vastgesteld. De rekening over 1932, die hierna werd aangeboden, 9loot met een voordeelig saldo van f 2745.42 voor den gewonen dienst en van f 8077.83 voor den kapitaal- dienst. De raadsleden, behalve de wethouders, zullen die rekening onderzoeken. De begrooting 1934 werd vervolgens aangeboden. Voorzitter deelde mede, dat terdege rekening is ge houden met werkverschaffing, steunverleening en Burg. op den gewonen dienst over te hevelen, daar in vorige voor wilde spr. Ged. Staten verzoeken de f 9000, welk* op den kapitaalsdienst staan, voor verkoop van lanA op den gewoen dienst over te hevelen, daar. in vorige *aren wel ruim 22.000 gulden aan landaankoopen, voor den Twuijverweg, het Daalmeerpad en de verbetering van de scholen uit den gewonen dienst is betaald. Dus heeft men er wel recht op. Er moet f 7000 worden ge dekt, terwijl voorzitter f 3500 op 1933 wilde overboeken Er blijft dan f 5500 ever voor 1934. Nog te dekken f 1500, waarvoor spr. de opcenten op gebouwd en onge bouwd van 10 op 20 wilde brengen en 20 opcenten heffen op de gemeentefondsbelasting. Dat zou f1750 opleveren, zoodat opcenten op de personeele belasting worden vermeden. Hierna werd het verslag overgelegd van de Licht- bedrijven. De winst van het gasbedrijf is f 935.84 en van het electriciteitsbedrijf f 3617.41. Hiervan wordt de helft op de reserve gehoekt en de rest in 5 gelijke deelen verdeeld. De heer Lek wilde deze bedragen in de bedrijven laten, ter dekking van eventueele achterstallige posten. Voorzitter merkte op, dat het achterstallig nog niet erg is. Dat zal nog wel losloopen. Het is niet meer dan normaal. Daarna sluiting.

Schager Courant | 1933 | | pagina 15