VROUW, 0/X\ODt VERTROUWEN OP DE NAASTE TOEKOMST. HET MAKEN VAN GEBAK. VERSCHILLENDE KEUKEN TERMEN. Kenkenbalcons en hon bestemming. Zelf gekweekte paddestoelen. -3K- Niet te weelderig leven, maar even min geld oppottenl Blijmoedigheid voor alles. In de tijdsperiode, welke wij thans door moeten maken, valt een sterken te ruggang waar te nemen, die bijna door een ieder onzer wordt gevoeld. In onze tijdsperiode nu is het van het hoogste belang, dat we onze hoofden koel en onze harten warm houden. Wij moeten op de werkelijkheid van 'den toestand een juisten kijk hebben. Niet overdrijven: geen bovenmatig weel- devertoon in onze levenswijze, doch ook geen te angstvallige voorzorg voor de toekomst, die ons er toe zou brengen ons geld vast te houden en op te potten. Wij moeten voorzichtig, eenvoudig en sober leven, dat wil zeggen: met meer overleg dan anders ons geld uitgeven. Doch, wij moeten den handel niet ge heel lam leggen door plotseling alle in- koopen te staken. Dan zouden wij door onze bezuiniging de geheele midden- Standsklasse dupeeren. Maar ook dit is uit den booze: het weeldevertoon, en het genot zoeken, zich uitleven, terwijl er zoo ontzettend veel ontbeerd moet worden aan alle kanten. Niemand kan in ernst gelooven, dat 'de armen, die vele ontberingen lijden, gaarne zien dat de goed-gesitueerden in .weelde baden, juist in een tijd als deze. Neen, werkelijk, wij moeten terug naar levensversobering en levensernst en wie moeten naar dit ideaal het meest intensief streven? Wij vrouwen! Van ons gaat veel invloed uit op bet gezin. Zijn wij voor eenvoud en versobe ring, allicht zal ons goede voorbeeld door man-lief overgenomen worden en de echte geest, die in dezen tijd zoozeer noodig is, zal ook op onze kinderen over gaan. Wij hoeven werkelijk nog niet te wan hopen. Vertrouwen doet zooveel en onze toekomst is nog niet verloren. Het zal veel van onzen gezamenlijken moed en goeden wil afhangen of de naaste toe komst, uit de huidige crisis, zal opda gen als een gelouterde en betere tijdspe riode of als een tijd van verwording en degeneratie. Laten wij vrouwen een voorbeeld ge ven, waarbij levensvreugde, gepaard aan levenseenvoud, zoodat wie ons blij-ge moed en vertrouwensvol ziet verder gaan, worde aangetrokken door onze le vensopvatting. Het is beter velen voor een goed in zicht te winnen, ook al kost het ons of fers en strijd, dan ons onder te dompe len in zwartgallige gedachten en schrik aanjagende toekomstbeelden. Een futloos verworden en verarmd yolk mogen, neen, willen jvij niet zijn! Al is de nood nog zoo hoog, er daagt .uitkomst, wie weet, hoe spoedig reeds! Maar van ons moet dus de goede grondgedachte uitgaan: meer eenvoud en meer soberheid van levenswijze ge paard aan blijmoedigheid. KINDERURK. Voor meisjes van 4 tot 8 jaar. 841. Eenvoudig en toch zoo bijzonder aar- clig kleedend is het model van bijgaand jurkje. Een rech te pas met effen omliggend boord, je maakt het bo vengedeelte uit, waaraan het in- gerimpelde han gertje wordt ge zet. Sluiting aan de rugzijde, ter wijl kleine zak jes opgestikt worden. Patronen voor meisjes van 4 tot 8 jaar kan men met ver melding van den juisten leeftijd bestellen onder Nr. 841, SCHOUDERCAPE. Het nieuwste kleedingstuk. 840. Nu de capes meer en meer een vaste plaats veroverd hebben, zal 't de meeste dames wel aan genaam zijn zoo'n practisch kleedingstuk in haar bezit te hebben. Ons mo del geeft een ge ruite cape aan, met wit wollen shawl kraag en knoopgarnee- ring, die op 'n effen japonnetje bijzonder aardig kleedt. Ook oudere dames zullen veel gemak van een cape hebben, die met koel weer de schouders en rug zoo heerlijk warm houdt. Velours chiffon en duur geplet pluche, naar verkiezing met zomerbont gegarneerd en gevoerd met dunne zijde, voldoen aan alle eischen. Gewoon fluweel kan ook gebruikt wor den, maar heeft 't nadeel, zoo heel erg stoffig te zijn. Patronen voor deze capes zijn in alle maten te bestellen onder Nr. 840. Iets over ovenhitte. Een eerste vereischte bij het maken van groot of klein gebak, hoekjes enz. is. dat men over een goede oven beschikt. In de meeste gezinnen zal men thans gasfornuizen met een goed circuleerende oven hebben, doch veelal heeft men slechts een gasstel, waarop een aparte oven geplaatst wordt, die echter, wil men geen teleurstellingen ondervinden, een goede circulatie van de ontwikkelde warmte moet hebben. Electrische fornuizen treden meer en meer op den voorgrond, doch de aan- schaffing brengt grootere kosten met zich, o.a. door de speciale kookpannen, waardoor vele huisvrouwen zich bepa len tot de aankoop van een modern gas fornuis. Bij het bakken van groote ca kes is onderhitte noodig, om te zorgen, dat zij eerst gelegenheid krijgen, zoovéél mogelijk te rijzen, vóór zij bruin worden. We zouden de bakperiode in drie dee- len kunnen splitsen, nl. beginnen met matige hitte, daarna wanneer wij den ken, dat het gebak genoeg gerezen is de hitte vermeerderen om bet mooi bruin te laten kleuren en gedurende de derde periode de hitte weer verminderen op dat het gebak ook inwendig door en door gaar kan worden. Om zich te overtuigen of dit laatste het geval is, prikt men in het gebak met een haak- of breinaald, die er dan ge heel schoon uit moet komen, waarna men het uit den oven neemt. Ziet men, dat er zich deeg aan -de naald bevindt, dan blijft het gebak nog in den oven. Ervaren baksters zullen wanneer zij even op het gebak kloppen aan den klank hooren, of het gaar is, terwijl een cake, die uit den oven kan, tevens op zijde losgelaten heeft van het blik. Heeft men een cake- of taartvorm in den oven gezet, dan mag men onder geen voorwaarde de eerste 10 of 15 mi nuten de overdeur open doen, maar moet het gebak eerst ten volle gelegen heid hebben gehad uit te rijzen. Ziet men, dat bij vermeerderde hitte (in de 2e periode) het gebak kans be loopt te bruin te worden, dan legt men over den bovenkant een vel ingevet pa pier. Het verdient aanbeveling, vooral bij grootere- of vruchtencakes eerst bet blik in te vetten, liefst met ongezouten boter of zuivere slaolie en daarna te voe ren met drie lagen beboterd papier, bo dem zoowel als zijkanten. Het papier wordt verwijderd als de cake nog warm is. anders loopt men kans het gebak te beschadigen. Nooit moet men verschillende soorten gebak tegelijk in een oven bakken. Kleine cakes moeten enkele minuten in de vormpjes bh'jven, alvorens ze te storten, zij hebben dan gelegenheid even te krimpen, waardoor men ze gemakke lijker uit den vorm krijgt. Alle soorten gebak moeten na uit den vorm genomen te zijn op een cakeroos- ter of vischplaat afgekoeld worden, ter wijl men zorg moet dragen, dat het niet in den tocht staat. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brlel onder bysluiting van t 0.58 ln postzegels voor japonnen en f 0.30 voor brelpatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit olad. Muzen straat S b. s-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijvii.g van bet bedrag op postrekening 191919 ten name van den knlppatronendlens? w 's-Gravenhage. De maat en het nummer van bet patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. Binden geschiedt om een of an dere vloeistof dikker te maken, b.v. voor sausen, en men gebruikt er o.a. bloem, maizena, sago en eieren voor. B o u q n e t is een bijvoegsel aan bet water en vleesch om de bouillon en soep geuriger te maken. Het bestaat uit 1 wortel, 1 uitje, 1 kruidnagel, 1 stukje foelie en een paar takjes selderij; vóór bet bereiden der soep wordt de bouillon gezeefd. G r at ine er en is bestrooien van een of ander schoteltje vóór het in den oven komt, met paneermeel en beleggen met klontjes boter, om den bovenkant 'n mooi bruin korstje te doen krijgen. Blancheeren is het opzetten van gerechten met koud water, dat er. indien dit op kookpunt is, wordt afge goten. Overspoelen met koud water en daarna tot de bereiding overgaan. Au h ai n M ar ie is 't koken in een dubbele pan. Vla, pudding enz., waarbij eieren verwerkt zijn, schiften, wanneer zij direct met het vuur in aan raking komen, zoodat men bij gebrek aan een stoompan een kleine pan in een groote plaatst met water, dat steeds om bet kookpunt blijft. Ook gekookte pud dingen worden op deze wijze bereid, de gesloten vorm komt in een pan met wa ter. die steeds zachtjes aan de kook blijft, terwijl het water tot ongeveer 2 c M. onder den deksel komt en bij ver koken heet water bij geschonken wordt, Fruiten van uien; hieronder verstaat men het bakken van de gesnip perde uien in boter in een pan zonder deksel, onder voortdurend roeren, totdat ze mooi, gelijkmatig licht bruin zijn. Frituurvet bestaat uit vet, of olie, liefst slaolie, dat in een pannetje heet gemaakt wordt en waarin verschil lend gebak bereid wordt, als croquettes. sneeuwballen, pommes frites enz. enz. Het is aan te bevelen een ijzeren of alluminium pan te gebruiken; ook gra niet pannen zijn geschikt voor dit doel. Na het gebruik wordt het frituurvet gezeefd en door 'n trechter in een flesch geschonken, die afgesloten bewaard wordt. Klaren van bouillon met eiwit geschiedt om deze helder te krijgen. Men klopt twee eiwitten los en voegt deze bij de bouillon, brengt de vloeistof zachtjes aan de kook en zeeft ze door een doek. Marineeren van vleesch ge schiedt veelal om min of meer taai vleesch zacht te maken; men doet dit o.m. bij runderlapjes, groot rund vleesch, wild enz. en zet het vleesch gedurende 24 uren in een oplossing van 1 deel azijn en 2 deelen water, terwijl hierbij gesnip perde uienkruiden gevoegd worden. Van tijd tot tijd wordt het vleesch omgekeerd en vóór het braden met een schoone doek afgewreven. Het vocht en de kruiden dienen om de jus af te maken. lardeeïen is het doorrijgen van vleesch, wild of gevogelte met spek. dat in lange, dunne reepjes is gesneden en met een lardeernaald door 't vleesch geregen wordt. ZOMERJAPON VAN TWEEëRLEI STOF. Een smaakvol model. 837. Het verwerken van twee stoffen voor zomerjaponnen blijft nog steeds zeer in den smaak val len. Hoofdzaak is, dat de kleu ren harmoniee ren en b.v. bij 'n gemoesd patroon effen of een moesje als gar neering wordt gebruikt en geen werkje. Het aan de voorzijde eenigs- zins gedrapeer de lijfje heeft ruime volant mouwen, welke den boven arm bedekken en naar verkiezing ook in pofmou wen veranderd kunnen worden. Op de vierbaans rok, die de heu pen glad om sluit, is een klei ne garneering aangebracht in den vorm van twee opgestikte driehoekjes, ter wijl de ceintuur, die twee knoopen vertoond, van het zelfde materiaal is. Patronen kan men bestellen in alle gewenschte maten onder vermelding van Nr. 837. JONGE DAMESJAPON. Van wollen zomerstof. 839. Bijgaand zeer apart model kan van zijde, maar ook van een dunne wollen zomerstof ge maakt worden en is van een effen weefsel met garneering van gestreepte zijde of glasbatist. Het geheel be staat uit ecu blouse en rok. De laatste heeft twee banen en evenals de blou se een plissé. Hiervoor heeft men driemaal zooveel stof noo dig als omtrek van de onder kant van de rok of blouse meet. Het bovenge deelte van de blouse, dat uit een puntig op gestikte pas be staat, wordt op gestikt, terwijl de kleine pof mouwtjes met 'n boordje zijn af gewerkt. De punthals met het smalle shawl kraagje, geeft een aardige onderbreking aan het effen geheel. Patronen kan men bestellen tot en met maat 46, ook voor grootere meisjes, dus in de zeer kleine maat, onder ver melding van Nr. 839. De moderne architecten hebben bij 't ontwerpen van boven- en benedenhui zen in de groote steden, alsmede voor de flatwoningen het groote nut van balcon voor bovenverdiepingen ingezien. Terecht is dit een zeer gelukkige op lossing, want de bewoners van beneden huizen hebben de beschikking over een tuin met berghok, terwijl bovenbewo ners, indien zij geen balcon hebben, zich behelpen, met een keukenkast, waar be halve werkgereedschap, ook de aschbak geborgen wordt. Het balcon vóór de keuken is dan ook van groot practisch nut en met mooie dagen kan zij een groot deel harer bezig heden, die anders in huis, n.1. in de keuken gedaan worden, op het balcon doen plaats vinden. Terwijl moeder bezig is met toebe reidselen voor het middagmaal kunnen de kleintjes op het balcon spelen, zelfs zonder toezicht, indien men boven de leuning een rasterwerk laat aanbren gen, dat men kan laten begroeien, door in 'n bak een wingerd of bruidssluier te laten groeien, die langs het rasterwerk geleid kan worden. Het groote voordeel hieraan verbon den is tevens, dat men bij zijn bezighe den voor eventueele nieuwsgierige blik ken van overburen gevrijwaard wordt. Indien het balcon.op den zonnekant is gelegen, Iaat men een eenvoudig scherm maken, om de felle zonnestralen tegen te houden, waardoor de keuken koeler blijft. Groenten en aardappelen schoonma ken en schillen kan op het balcon ge schieden, evenals wasschen en strijken, en allerlei andere werkjes. Vooral voor huisvrouwen, die over geen of weinig hulp beschikken en daar om veel aan huis gebonden zijn, is een balcon een ware uitkomst. Paddestoelen zijn evenals truffels en champignons voor velen een ware lek kernij, die echter over het algemeen in frankrijk en België nog meer gebruikt wordt. Met een weinig geduld kan men ze zelf kweeken en heeft hiertoe een goed gemest stuk grond noodig van 3 a 4 vierkante meter, voor het pooten van 6 •i 10 eetbare paddestoelen, die zeer spoe dig hun wortels over het geheele stuk grond verspreiden. De grond, die goed vochtig gehouden moet worden, bedekt men in bet najaar met een laag beuken, kastanje of eiken bladeren, waanner heen men dennennaalden strooit. De grondlaag mag echter niet verharden, deze moet echter slechts afgesloten zijn van de buitenlucht. Einde Maart of begin April worde de deklaag verwijdert en moet men zorgen, dat de grond vochtig blijft, waarna een goede oogst de liefhebber van eetbare paddestoelen voor zijn moeite zal loonen. PRACTISCHE HUISJAPON. Ook voor gezette figuren. 838. Hoewel deze japon als huisjapon is aangegeven, leent zich het model even zeer om van 'n meer gekleede stof gemaakt te worden, dan de ze, die wij ons van vlisco of 'n andere wasch- stof gedacht heb ben. In dit ge val zouden wij ook de zakken laten vervallen, en het voor- en achterpand op de zijstukken stikken. Voor- en ach terbaan loopen over de geheele lengte der ja pon, terwijl ter onderbreking van de lijn een kleine garnee ring is aange bracht in den vorm van een klein vlindertje van glasbatist,' dat door twee inknippen wordt gehaald. Ook de mouwomslagen zijn van glasbatist. Voor een meer ge kleed moclel worden bij voorkeur lange mouwen gekozen, zooals de afbeelding ter zijde aangeeft. Het model leent zich eveneens zeer goed ojn door meer gezette figuren ge dragen te worden. Patronen kan men in alle gewenschte maten bestellen onder Nr. 838.

Schager Courant | 1933 | | pagina 16