lllllltl lfltHIS- Mitrtiit- LnlIniUtl Verdere bezuinipi op onderwijs. RODO Uitgevers: N.V. vJi. TRAPMAN Co, Schagen. Een tweede bezuinigingswetsontwerp van Minister Marchant. Nieuwe eischen van den Ned. Landbouw. DE OPSTAND OP CUBA. President Machado gevlucht. GAAT ALKMAAR'S burgemeester nu toch heen? DREIGENDE UITBARSTING IN IERLAND. Generaal O'Duffy geeft marschbevel. SALON DE COIFFURE! SALON DE BEAUTE- Maison Gerrits De stratosfeergondel van prof. Piccard geëxplodeerd. Zaterdag 12 Augustus 1933. SCflAGER 76ste Jaargang No. 9328 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder 'dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23338 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TJëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno< inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN Invoering van de gewijzigde leerlingenschaal reeds het volgend jaar. In 1934 2500 onderwijzers minder voor rekening van het rijk. Be sparing van vijf mlllloen. Minister Marchant heeft een tweede wetsont werp ingediend, dat besparing beoogt op het lager onderwijs. Door de nieuwe leerlingenschaal reeds in 1934 ln te voeren, komen dat jaar reeds 2525 onderwijzers minder voor 's Rijks reke ning, hetgeen meer dan vijf mlllloen scheelt op de salarissen. Daartegenover staat, dat volgens dit ontwerp wachtgelders boven zestig jaar geen herbenoeming behoeven te aanvaarden; zij maken dus plaats voor jongeren. In de memorie van toelichting lezen we, dat de mi nister aanvankelijk van oordeel was, dat hij uit defe rentie voor de Staten-Generaal geen stappen behoorde te doen om in deze kort voor de kabinetswijziging tot stand gekomen regeling verandering te brengen. De voortgaande achteruitgang van den geldelijken toestand van het Rijk en de gemeenten noopt hem echter dit standpunt prijs te geven. De overgangstermijn om zich aan te passen aan de nieuwe leerlingenschaal is te kort geworden op twee jaar. hetgeen een eenvoudig middel is om een aanmer kelijke besparing te verkrijgen. Deze besparing zal dus reeds in 1934, zij het dan ook gedeeltelijk, worden bereikt. Een becijfering aan de hand van de laatst bekende gegeven (het gemiddelde aantal leerlingen der scholen over 1932) heeft uitgewezen, dat door inkorting van den termijn over het volle jaar 1934 2396 onderwijzers aan het gewoon lager onderwijs en 129 onderwijzers aan het uitgebreid lager onderwijs minder voor rekening van het Rijk zullen kunnen worden gebracht, wat, naar den maatstaf van een gemiddelde salaris van onder scheidenlijk f 2000 en f 3000, een besparing oplevert van t 5.179.000. Doordat de nieuwe leerlingenschaal eerst in den loop van 1934 zal worden ingevoerd, zal het te besparen be drag voor dat jaar op de helft van het bovengenoemde neerkomen. Andere wijzigingen. Verdere maatregelen betreffen wijzigingen of aanvul lingen van de Lager Onderwijswet 1920. Eerstens de wachtgeldregeling van de onderwijzers. Het is namelijk gebleken, dat tegen de herplaatsing van wachtgelders van zestig jaar en ouder groote be zwaren bestaan. Wel is waar behoeven de gemeente- en schoolbesturen deze wachtgelders niet te benoemen om het verlies van de rijksvergoeding van de jaarwedde of wedde te ontgaan, maar in het belang van de rijks geldmiddelen ziet de minister zich genoodzaakt op die •herbenoeming, zoolang het wachtgeld aan de laatstge noten jaarwedde gelijk is. aan te dringen. Wordt daar toe overgegaan, dan zijn ook deze onderwijzers op straffe van geheel of gedeeltelijk verlies van hun wacht geld verplicht de betrekking te aanvaarden. Door dergelijke benoemingen wordt dikwijls aan de benoemden veel leed berokkend, terwijl aan jongeren een kans benomen wordt om aan het werk te komen. Deze nadeelen zullen zich in zeer sterke mate doen gevoelen bij de groote afvloeiing volgens de wet van 30 December 1932. In verband met de daling van het aantal leerlingen tengevolge van de verhooging van den leeftijd, waarop kinderen tot scholen voor gewoon lager onderwijs mo gen worden toegelaten, wordt een uitzonderingsbepaling aan art. 79 der L.O.-wet 1920 toegevoegd. Het heeft zich n.i. in de praktijk voorgedaan, dat besturen van bijzondere lagere scholen zijn komen te verkeeren in de omstandigheden, dat het aantal leerlingen dier scholen beneden de in de wet aangegeven minima is gedaald, uitsluitend of in hoofd zaak als gevolg van de werking van het K.B. van 22 Juni 1932 inzake de verhooging van den leeftijd van toelating, van de kinderen tot de scholen voor gewoon lager onderwijs. De minister is van oordeel, dat deze bezuinigings maatregel van de regeering. waarmede de schoolbe sturen uit den aard der zaak niet hebben kunnen re kening houden bij de inzending van de opgaaf volgens artikel 73, eerste lid. onder c. der wet, redelijkerwijze voor de besturen niet mag leiden tot geheel of gedeel telijk verlies van de waarborgsom. Meer spoed bij herplaatsing van de wacht gelders by het byzonder onderwijs. Een verandering in artikel 97 heeft ten doel de her plaatsing van de wachtgelders by het bijzonder onder wijs eenigermate te bespoedigen. In zijn antwoord op MINISTER MARCHANT. de vragen van het lid der Tweede Kamer ds. Lingbeek. heeft de minister ten deze de bestaande ongelijkheid tusschen het openbaar en het bijzonder onderwijs erkend en als oorzaak daarvan gewezen op het feit, dat de wet de openbare scholen als een eenheid behandelt, maar ten aanzien van de bijzondere scholen alle instel- lingen of vereenigingen, die één of meer scholen be sturen, Individualiseert, zonder eenig verband van ge lijke richting In aanmerking te nemen. Het komt hem voor, dat dit verband van gelijke richting zonder bezwaar kan worden gezocht in de aansluiting van de school bij eenzelfde oommissie van beroep, als bedoeld ln artikel 92 der Lageronderwijswet 1920. Een zoodanig voorstel werkt z.1. in het belang zoowel van het Rijk als van de wachtgelders en stelt de schoolbesturen in het algemeen niet voor verplich tingen, welke zij in redelijkheid niet zouden kunnen aanvaarden. Voor gevallen van het tegendeel staat de weg open van de opheffing, bedoeld aan het slot van het vierde lid van artikel 97 der wet. Wat er noodig is om onzen zoo zwaar getelster- den landbouw door de moeilijke tijden heen te helpen. Het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft, onder dagtee- kening van 11 Augustus j.1. een nota aan den minister van Economische Zaken gezonden, waarin eenige richtlijnen zijn uitgestippeld voor het te volgen re- geeringsbeleicl om den Nederlandschen landbouw door de moeilijke tijden heen te helpen. Daarin wordt o.a. gezegd: Voor aanpassing aan gewijzigde omstandigheden met betrekking tot de exportmogelijkheden en de bin- nenlandsche behoefte, waarin de eigen landbouw in staat zal blijken te kunnen voorzien, moeten de voor waarden gunstig worden gemaakt. Daarvoor is in de eerste plaats verlaging der be drijfsuitgaven noodzakelijk. De overheid dient door ingrijpende maatregelen tot versobering, de openbare uitgaven met de zoozeer gedaalde ontva gsten in over eenstemming te brengen, waardoor ook de thans zwaar op de bedrijven drukkende lasten kunnen wor den verminderd. Daarnaast moet het mogelijke worden gedaan om de prijzen van de producten en diensten, welke de landbouwer in zijn bedrijf noodig heeft te verlagen. Naar meer verlaging der marge tusschen groothandel prijzen en kleinhandelprijzen dient met kracht te worden gestreefd, opdat aan de wanverhouding tus schen de groothandels- en kleinhandelsprijzen een ein de kome. Vervolgens wordt in de nota nader uiteengezet, welke maatregelen voor het bereiken van een nieuw niveau dienstig zijn. Handelspolitiek. Aangezien het zeer gewenscht is, dat de exportmo gelijkheid onzer landbouwproducten in den bestaan den omvang blijft behouden of zelfs wordt uitgebreid, dienen daartoe strekkende maatregelen op het ge bied der handelspolitiek te worden genomen. Het tot dusver gehuldigde systeem van onvoorwaar- dèljjke meestbegunstiging zal daartoe moeten plaats maken voor het beginsel der wederkeerigheid. Productiekosten. De lasten van de sociale verzekering, welke niet uit het bedrijfsresultaat kunnen worden voldaan, doch 't bedrijfsverlies slechts vergrooten, dienen ter zijde te worden gesteld, tot tijd en wijle het landbouwbedrijf weder loonend zal zijn geworden. Voorkoming van executies. Met het oog op de wenschelijkheid de land- en tuinbouwers zooveel mogelijk op hun bedrijf te hand haven, dienen executies van landelijke eigendommen zoo mogelijk te worden voorkomen. Ten behoeve van den pachter, die met onredelijke huuröpzegging wordt bedreigd dient een voorziening te worden getroffen in dier voege dat hem in zoodani ge gevallen een binnen zekere grens vast te stellen schadeloosstelling kan worden toegekend. lampen zijn het grootste sie raad van uw huiskamer. Alieenverkoop Technisch Bureau A. KEESMAN, Noord, Schagen Havana door hongersnood bedreigd. Geen brood, melk en boter verkrijgbaar. Volgens een niet bevestigde telefo nische mededeeling te Washington uit Havana ontvangen zou een deel van het garnizoen van Havana aan het muiten zijn ge slagen. President Macha do zou. gevlucht zijn naar het mi litaire kamn Co- PRESIDENT MACHADO. lumbia. Reuter seint uit Havana: Havana wordt door een hongersnood bedreigd als het resultaat van de algemeene werkstaking, die het ver- keer en de voedselvoorziening heeft stopgezet Het de partement van binnenlandsche zaken heeft bekend ge maakt, dat het de hongerigen uit vier stations van le vensmiddelen zal voorzien van heden af. Ook functio narissen van de unlverseiteit van Beien hebben be kend gemaakt, dat zij het weinige voedsel, dat zij bezit ten, zullen verdeelen. De prijzen van de levensmiddelen die nog te krijgen zijn, stijgen snel. Een inventariseering van de kruidenierswinkels heeft aan het licht gebracht, dat rijst en witte boonen de eenige voedingsmiddelen zijn, die nog voorradig zijn. Brood, melk, boter, aardappels, uien, zijn niet ver krijgbaar. Machado niet gevlucht. Conferentie met commandant der troepen. Havanna 11 Aug. (VD.) Naar thans be kend wordt, heeft Machado zich met den minis ter van oorlog begeven naar den commandant der troepen voor het houden van een conferen tie. Het presldentieele paleis en de kazernes zijn versterkt met groote, uit zandzakken opgerich te barricades. Het paleis lijkt op een groote be legerde stelling. Groote afdeelingen cavallerie patrouilleeren door de straten der stad. De chef der politie deelde een persvertegenwoordiger mede, dat de legeaieiding een beslissenden strijd voorbereidt. Volgens een alhier ontvangen be- rioht zou generaal Kineda, een aanhanger van Machado, tijdens een botsing gesneuveld zijn. De stad Havanna is ondanks de te verwachten gebeurtenissen merkwaardig rustig. Zeer waarschijnlijk opvolger van Mr. Fock als voorzitter van den Vrijheidsbond. Mr. Fock, de voorzitter van de Liberale Staatspar tij „De Vrijheidsbond", heeft te kennen gegeven, dat hij tegen 15 October a.s. deze functie zal neerleggen. Er gaan nu geruchten, dat voor zijn opvolger ernstig in aanmerking komt een der beide vice-voorzitters der liberale partij, mr. W. C. Wendelaar, burge meester van Alkmaar. Het onderhoud dat de Alkmaarsche corr. van de „Tel." gisteravond met Mr. Wendelaar heeft ge had, wettigt de conclusie, dat er kans bestaat, dat Alkmaar binnen afzienbaren tijd zijn burgemeester zal kwijtraken. Burgemeester Wendelaar gaf de verzekering, dat het geheel van een besluit der partijvergadering zal afhangen, of hij als voorzitter zal optredend maar uit het feit, dat mr. Wendelaar bij de laatste Kamerver kiezingen een actieve rol heeft gespeeld, terwijl hij zich te voren op politiek terrein op den achtergrond 1 ad gehouden, mag worden afgeleid, dat de heer Wendelaar het oogenblik gekomen acht, indien men dil wenscht, aan zijn politieke afzijdigheid een einde te maken. De burgemeester verklaarde van oordeel te zijn, dat het moeilijk is in de politiek een rol te vervullen en tegelijkertijd burgemeester van een belangrijke ge meente te zijn. Het ligt dan ook i» zijn voornemen, om mocht hij tot het Kamerlid: aatsohap worden geroe pen, te Ledanken als burgemeester van Alkmaar. Artistieke Kinder=opnamen, Studie-foto's. Fotografisch Atelier ARP AD MOLDOVAN Nieuwe Niedorp. GEOPEND: dage lij Ks. ook Zondags. Dublin, 11 Augustus (V.D.) Da Iersche Staatsraad heeft Vrijdag een extra-zitting gehouden, welke drie uren heeft geduurd en waarin de gespannen polltieken toestand werd besproken. Of de regeering besloten heeft den opmarsch der blauwhem- den tegen Zondag te verbieden, is nog niet bekend ge maakt De leider der blauwhemden, generaal O'Duffy heeft alle voorbereidingen voor de manifestatie getroffen. Hij heeft Vrijdag het definitieve marschbevel uitge vaardigd, waaruit blijkt, dat hij het verbod van De Va lera een geüniformeerde parade te doen houden, wil negeeren. De deelnemers aan den marsch zouden het volgende uniform moeten dragen: Blauwe hemden, zwarte dassen, zwarte broek, muts of bloothoofd. Le den die nog geen uniform bezitten, moeten een bizonde ren armband dragen. In den marsohorder wordt voorts verklaard: De of ficieren moeten alle deelnemers wijzen op de onvermij delijke noodzakelijkheid den marsch te doen doorgaan. Generaal O'Duffy heeft Vrijdag verklaard, dat hij niet gelooft, dat de Valera de manifestatie zal verbieden. Hij zal den opmarsoh der 15 deelnemende compagnie- en uit geheel Ierland zelf commandeeren. Voorts zullen de leden van den Landdag aan den kop van den stoet marcheeren. Na de kranslegging op het monument voor Collins, Griffins en O'Higgins zal de stoetzich naar de be- begraafplaats begeven, waar dezen zijn ter aarde be steld. Hier zal generaal O'Duffy een toespraak houden, waarna de blauwhemden naar het Centrum der stad zullen trekken. Telef. 457. - Spoorstraat 104-106, DEN HELDER. 1 doode, verscheidene gewonden. Uit BRUSSEL, 11 Augustus (V.D.): De gondel van de stratosfeerballon van prof. Pic card, waarmee ir. Cosyns een tocht, naar de stratos feer zal maken, is gister opnieuw op deugdelijkheid onderzocht, alvorens zou worden overgegaan tot een Ir. MAX COSYNS. stratosfeervlucht. Hierbij werd op den gondel een buitengewoon groote atmosferische druk overgebracht, aangezien gebleken was bij een vroegere proefneming dat lucht in den gondel was gedrongen en men thans de luchtdichtheid wilde onderzoeken. De uitgeoefende groote druk schijnt echter te veel geweest te zijn voor de relatief dunne metalen wanden, althans plotseling explodeerde de kogel. Door de rondvliegende metaal- deelen werd 1 arbeider doodelijk getroffen, terwijl een aantal andere arbeiders min of meer ernstig gewond werden. Ingenieur Cosyns bleef ongedeerd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1