VOOR CENT Een Tragedie in de Woestijn. Harenkarspel onder curateele. Zij worden gelezen De nood tot het uiterste Mengverbod voor benzine. De gemeente Wormerveer in beroep bij de Kroon. Ter bestrijding der werkloosheid. Onder den trein geraakt en gedood. Door den tram overreden en gedood. Lindbergb. Incident in den Congo. Wonderlijke luchtspiegeling. ZONDAG A.S. Sparta - Stormvogels 2 In de macht van Chineesche bandieten Ineezonden Stulpen. Duintochten van de Groeter V.V.V. plaatst men een SCHAGER ROOSJE. In de gister gehouden raadsvergadering van Harenkarspel werd besloten, om de gemeente te stellen onder curateele van het Rijk. De nood in den land- en tuinbouw heeft den Raad ten lange leste tot dit besluit genoopt. De gemeente is niet langer in staat eenigen steun te verleenen aan de in nood ver koe rende tuinders. Onomwonden werd de Tuin- bouwsteunwet als een paskwil aangemerkt De nood in vele gezinnen is tot een ongekende hoogte gestegen. Velen zijn niet meer in staat het meest noodzakelijke aan te schaffen. Er heerscht broodgebrek. Den Regeering zal wor den gewezen op de povere resultaten van den Tninbouwsteun. Voor een volledig verslag verwijzen wij naar het raadsverslag dier gemeente elders in dit nummer. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Alkmaar geeft belang hebbenden in overweging, alvorens door middel van Het koopen van bonnen van colporteurs voorwerpen te schaffen van de „Werkverschaffing aan Blinden en andere Invaliden in Nederland", kantoor en magazijn gevestigd te Amsterdam, directeur Potharst, of deze Instelling op andere wijze te steunen, zich tot zijn bu reau te wenden om inlichtingen, daar gebleken is dat in deze gemeente werd gecolporteerd. Reeds meerdere malen is tegen een instelling onder gelijke benaming gewaarschuwd, doch trad toen echter een zekere P. Visser als directeur op. Ook door de politie te Am sterdam zijn dezer dagen waarschuwingen tegen be doelde instelling gepubliceerd. Bepalingen, die 12 Aug. van kracht worden Op 12 dezer treedt in werking de wet van 5 Augus tus 1033 (Stbl. 419) waarbij in de gewijzigde wet van 18 December 1931 (Stbl. 527) tot tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine is ingevoegd #een artikel 2 bis. Dit artikel behelst speciaal het verbod de vermen ging van benzine met petroleum en met door den mi nister van financiën aan te wijzen andere stoffen, die geacht kunnen worden aan benzine te worden toege voegd, om de heffing volgens deze wet gedeeltelijk te ontgaan. Tegen een beslissing van Ged. Staten. De raad der gemeente Wormerveer heeft met 8 tegen 4 stemmen besloten bij de Kroon in beroep te gaan te gen de beslissing, die Ged. Staten van Noord-Holland hebben genomen, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit tot het aangaan van een leening van t 500.000 tot stichting van een eigen electrische centrale Een weg van Heiloo naar zee. De raad der gemeente Heiloo heeft Donderdagavond besloten tot het maken van een weg naar de Egmon- den. waarvan de kosten in totaal ongeveer f 200.000 zullen bedragen. Ter weerszijden van den weg zal een strook van pl.m. 30meter diepte worden beboscht, zoo dat er een mooie weg naar zee tot stand zal komen. Het werk zal worden verricht in werkverschaffing. Ongeval te Doetinchem. Donderdagavond is op het station te Doetinchem de conducteur Kemperman, toen hij uit den trein wilde springen gevallen en onder den trein geraakt De man was onmiddellijk dood. K., die 59 Jaar was, was gehuwd en vader van 9 kinderen. Noodlottige vergissing te Zeist Op het Stationsplein te Zeist wilde Donderdagavond een ongeveer 50-jarige gehuwde dame uit Amersfoort, in de tram voor Amersfoort stappen. Deze tram was echte reeds vertrokken. Wel stonden op het emplace ment nog drie tramwagens, die door een locomotief gerangeerd werden. De dame meende echter, dat deze rijtuigen naar Amersfoort gingen. Ze wilde in de rij dende tram stappen, doch daarbij ig zij waarschijnlijk uitgegelden tengevolge waarvan ze onder een der rij tuigen geraakte en op slag gedood werd. De zuster van mevrouw H., die het ongeluk zag ge beuren, kreeg een zenuwtoeval en werd naar het zie kenhuis gébracht. ANGSTAANJAGEND EXPERIMENT. Do bevolking van Sofia opgeschrikt. Vier krachtige ontploffingen snel na elkaar deden gisteren de vensterruiten van Sofia trillen. De bevol king snelde uit de hulzen en vroeg of de kathedraal In de lucht gevlogen of een opstand uitgebroken was, doch de ontploffingen bleken, aldus Reuter, veroorzaakt te zijn door het afsteken van groote vuurpijlen om hagel wolken, die de stad naderden, te verdrijven. Veilig en wel te JuHanahaab. Gisteren maakten de bladen melding van de geruch ten die er gingen, als zou Lindbergh tijdens een vlucht boven Groenland zijn omgekomen. Deze geruchten zijn absoluut onjuist gebleken. De ongerustheid over den Amerikaanschen vlieger is al heel spoedig opgeheven door het bericht, dat hij zich veilig en wel te JuHanahaab bevindt. Het gerucht is ontstaan door een draadloos bericht, dat in Denemarken was opgevangen, korten tijd nadat Lindberb had moeten vertrekken van JuHana haab naar Angmagsalik. Dit is een van de ge vaarlijkste etappes op den tocht, dien hij in het hooge Noorden maakt, om de mogelijkheid van een luchtver- binding Amerika-Europa via de noordelijke route te on derzoeken. In dit bericht werd gezegd, dat Lingbergh was gevallen en gedood, doch men kon niet vaststellen door werk station het bericht was uitgezonden, hoewel men geloofde, dat het bericht van een draadloos station op Groenland afkomstig was. Later is gebleken, dat Lindbergh in het geheel niet is opgestegen. BLIKSEM IN EEN GROEP KINDEREN GESLAGEN. Twee dooden, 17 gewonden. In een klndervacantiekolonle bij Gouville sur Mer, waar ongeveer 1700 klndren verzameld waren, voor een groot deel uit Parijs afkomstig, sloeg gistermorgen bij een plotseling opkomend onweder de bliksem in een weide, waarop 150 kinderen bezig waren gymnastiek oefeningen te verrichten. Een knaapje en een onder wijzer werden gedood, 17 kinderen werden gewond. Verscheidene Inlanders gedood. De correspondent van de N.R.Ct. te Brussel telefo neerde aan zijn blad: Men meldt uit Luébo, dat soldaten op een marsch met een preventief karakter in het door den stam Bas- hileli bewoonde gebied door inlanders met pijlen zijn beschoten. Een soldaat Is ernstig gewond. De soldaten hebben met geweervuur geantwoord en verscheidene inlanders zijn neergelegd. Het ministerie van kolo niën verklaart ln een communiqué, dat dit incident van lokalen aard is. De dorpen waar het zidh heeft voorgedaan, hebben zich onderworpen en hebben hun afgodenbeelden ingeleverd. Aan de Adriatische kust. In de Zuid-Slavische stad Seni aan de Adriatische kust heeft de bevolking een wonderlijke luchtsniege ling waargenomen. Gedurende slechts korten tijd was de stad Novi zichtbaar, die gelegen is op een af stand van ruim 30 K.M. en zelfs bij het helderste weer niet gezien kan worden. Het leek, alsof deze stad een oogenhlik op het water dreef. Dit is de eerste maal, dat zich zulk een verschijn sel aan de Ariatische kust heeft voorgedaan en men schrijft dat toe aan de intense hitte. (IJmulden) Aanvang half drie. Terrein Loet. De vreeselyke lüdenstqd van 14 Europeanen. Met vrouwen en kinderen gevangen gehouden. Karavaan van 1400 kameel en geroofd. Het eerste bericht. Bevrijdingspo gingen tot dusver mislukt. Naar verluidt, is men in China een tragi sche ontvoering op het spoor gekomen. Se dert een jaar bevinden zich 14 blanken in handen van Chineesche bandieten. In Mei 1932 werd te Sinkiang een reusachtige ka meelkaravaan samengesteld, beladen met zwaar ka toen. kostbaar pelswerk en prachtig goud. Deze kara vaan was ongetwijfeld de rijkste, die in de laatste ja ren op weg was gegaan. De gouverneur van Sinkiang had er zich veel moeite voor gegeven. Hem behoorde ook het goud toe in de kisten van de tweede groep. Maar de karavaan had ook een ander doel. Gelukte het, de door bandieten onveilig gemaakte streek weder toegankelijk te maken, dan was het verkeer tusschen Sinkiang en de kust hersteld. De karavaan werd ingedeeld in drie colonnen. De voorhoede bestond uit 150 kameel en. de tweede colon ne uit 1000, de achterhoede uit 250 dieren. De voorhoede kwam in goede orde te Soechoff aan. Door Kansoe wilde men verder naar de zee. Het scheen geen kwaad idee te zijn geweest, dat men den ouden Mohammedaan Ti-Ho-Tnn als gids had meegenomen. Hij kende den weg en wist om te gaan met rebellen en bandieten. Niet alleen, doordat hij hun munitie en wa pens had geleverd, menr ook. doordat hij tot dezelfde bergstam van Chineesche Mohammedanen behoorde. De voorhoede bereikte de kust. maar de tweede co lonne en de achterhoede zijn nooit aangekomen. Zij wa ren spoorloos verdwenen. Vergeefs wachtte men op de kostbare goederen, die een waarde van minstens 2% mlllioen gulden vertegenwoordigden en op de 14 blan ken. onder wie vrouwen en kinderen waren. Aan de karavaan hadden o.a. deelgenomen leden van oude be kende Russische families, die zich na het uitbreken der revolutie in Sinkiang hadden gevestigd. In de handen der Sakarts. Thans weet men, dat de bergbandieten, de Sakarts. de karavaan hebben overvallen en naar Adak gebracht Daar zijn zij bijna niet aan te vallen in het gebergte met zijn schuilhoeken. De blanken werden gevangen gehouden in een soort kamp, totdat op zekeren dag een jongeman verscheen,- die opdracht gaf de gevangenen naar Soechoff te bren gen. Maar nog altijd waren ze te ver van Europeesche nederzettingen en invloedssferen, dan dat men iets tot hun redding had kunnen doen. Deze jongeman, die een geweldigen invloed op de bergbandieten had, was generaal Ma-Tsjoeng-Ying, die 6 jaar geleden veel van zich deed spreken. Hij scheen BLOEMBOLLENCULTUUR. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat door de commissie uit de 50 Westfriesche gemeentebesturen het volgend schrijven Is gericht aan de aangesloten gemeentebesturen: Uit vele besprekingen met belanghebbenden is ons gebleken, dat, indien alle bepalingen omtrent inleve ring van leverbaar en plantgoed, vooral van late tulpen, door de Kweekerscentrale gesteld, worden opgevolgd, tal van onze kleine kweekers hun geheele kraampje zal worden afgenomen en daarmede deze eenige bron van Inkomen verloren zal gaan. f In samenwerking met de door ons gorganiseerde kring van afdeelingen van Bloembollencultuur in West Friesland zijn door ons hierover bij de kweekerscen trale en regeering verschillende besprekingen gehou den om deze catastrophe te keeren. In dit verband geven wij in overweging: le. Uwe kweekers, die na inlevering van de opge- eischte hoeveelheid leverbaar en plantgoed, voldoende plantgoed overhouden om het hun toegestane teeltop pervlak (65 pet. voor late en 80 pet. voor vroege tulpen te beplanten, in hun eigen belang te adviseeren onmid dellijk aan hun verplichting te voldoen. 2e. Uwe kweekers, die niet voldoende plantgoed, na de inlevering zouden overhouden, te adviseeren even een afwachtende houding aan te nemen. Onze commissie zal inmiddels de uiterste pogingen in het werk stellen om voor deze menschen een soepeler regeling te betrachten. Mijnheer de Redacteur. In verband met de artikelen, betreffende de schelding van het rijwiel- en snelverkeer bij het begin van den betonweg te Ewijcksluls. in uwe bladen van 12 en 29 Juli 1.1., stellen wij er prijs op te verklaren, dat waar ln bedoelde berichten van een „fout" sprake ls, niet de bedoeling was te zeggen, dat deze fout begaan was door onzen consul, den heer J. Koomen, Notaris te Wierin- gerwaard, die zoowel de belangen van onzen bond, als de belangen van het N.W. gedeelte der provincie op de meest, vlotte wijze behartigt en die ons reeds voor de ontvangst van het schrijven van den heer Jonker op deze aangelegenheid gewezen had. Den Haag, 8 Aug. 1933. A.N.W.B. ülT oe OMGEVING SC ff 00 RL Sinds vele jaren organiseert de V.V.V. GroetKam perduin in het seizoen voor de zomergasten duinwan delingen. Deze tochten, staande onder de goede leiding van den boschwachter van het Staatsboschbeheer. den heer W. Greup, verheugen zich in eene steeds groeien de belangstelling. Want nog nimmer hebben zooveel zomergasten in Schoorl vertoeft als dit seizoen, onge veer tusschen3000 en 3500 menschen. Ook het dagbe- zoek is buitengewoon, vooral aan de badplaats Kam perduin. Door de aanwezigheid van zoovelen, was ook te vernachten dat de du intocht dezer week goed be mand zou zijn. Werkelijk deden er dan ook 193 men schen aan mede. Precies te 10 uur in den morgen had het gezelschap zich verzameld op het grasveld achter de Groeter kerk, toen de heer Kos, de ijverige vooratter van V.V.V. het welkom uitsprak en de leiding in handen gaf van den heer Greup. En toen ging het, vol goeden moed de dui nen in, een mul zandpad op. waarlangs we al spoe dig door een mooie duinpan, het Harger heideveld, op den zeekop kwamen, van waar een panorama zich ontplooide, dat men moet hebben gezien om het naar juiste waarde te beoordeelen. Duinen, weilanden en de zee, dat alles lag aan de voeten van het gezel- het plan te hebben, de blanken als gijzelaars vast te houden. Een document Onder de gevangenen bevindt zich een Russin, Pe- dasjenko genaamd, die langen tijd te Oeroemtsji woon de. Het gelukte haar, een brief door te smokkelen naar een vriendin, vrouw van een Engelsche dokter te Oeroemtsj. Wij geven dezen brief ln zijn volle lengte weer: „Lieve vriendin, Je kunt je geen voorstelling maken van wat wij hebben doorgemaakt Ik zal kort zijn en vertellen: Den 4en Mei 1932 verlieten wij. zooals je weet, Uruméhl. Gedurende vijf dagen ging alles zeer goed. Den zesden dag kwamen wij in de nabijheid van het kamp van Ti-Ho-Tan. Hier wachtte hij, die eigenlijk met de eer ste groep reizen zou. ons met het bericht, dat de direc te verbindingsweg door rebellen bezet was; wij moesten een omweg maken. Wij geloofden hem en trokken langs smalle paden hooger het gebergte in. Den achtsten dag na ons vertrek bevonden wij ons in een eenzame bergstreek. Op een avond waren onze bewakers, die Ti-Ho-Tan ons had meegegeven, verdwenen. Des nachts werden wij plotseling beschoten. Eensklaps kwamen er gestalten aanstormen. Eenigen daarvan behoorden vroeger tot onze bewakingsmen- sohen. Zij stelden ons gerust en verzekerden ons, dat het hun slechts om de goederen te doen was. welke zij met de kameelen wegsleepten. Men dreef ons in een ravijn. Hier veranderden de bandieten van houding. Zii verlangden ons geld. dan zouden zij ons vrijlaten. Wij gaven, wat wij hadden, Maar ln plaats van ons vrij te laten, brachten zij ons naar El-Bars, den hoofdman, die klaarblijkelijk de regisseur van den overval was. Hij bekommerde zich niet veel om ons. Het echter een paar hutten voor ons inrichten en zond ons ook wat te eten en Het ons over 't geheel genomen met rust. Daarna, ln den winter, joeg men ons plotseling weer uit de hutten, zette ons in de bitterste koude geboeid op de kameelen, en bracht ons zoo van Adak naar Anhsi. Klaarblijkelijk was generaal Ma-Chung-Ying de oor zaak van deze verplaatsing. Werkelijk gelukte het in Anhsi van Ma te verkrijgen, dat wij onze reis tot Su- cho konden voortzetten. Toen wij van hieruit probeerden, weer verbinding met Ma te krijgen, faalden alle pogingen. Gij kunt U geen begrip er van maken, hoe wij er uitzien. Ik ben 72 pond afgenomen. Och, het fs niet zoo erg, een beetje mager te worden, maar het geeste lijk lijden heeft ons tot oude menschen gemaakt. Sinds onze ontvoering hebben wij steeds in onze kleeren ge- cIapen. Men kwelt ons met geruchten, dat er vele Europeanen vermoord worden. Maar dat zal wel ge beuren om ons angst aan te jagen. Probeert ons te helpen. Wij lijden ontzettend. - Je vriendin Marja Pedaschenko." Men heeft onmiddellijk van alles beproefd, kreeg zelfs van Ma, den generaal, de belofte, dat de gevan genen vrijgelaten zouden worden. En plotseling werd alle hoop vernietigd. Des nachts werden op hevel van den generaal alle gevangenen weder in het gebergte gevoerd. En sinds dien ontbreekt elk spoor Aan het lijden der gevan genen is dus nog geen einde gekomen en het zal de vraag zijn of zij deze tragedie overleven. 2 schap. De heer Greup vertelde vanaf zijn hoog podium van het ontstaan der duinen en van den strijd tegen de elementen en tegen het publiek, welke het Staats boschbeheer heeft te voeren. Duidelijk deed hij uit komen hoe er naar wordt gestreeft, de menschen zoo op te voeden, dat er geen obstakels en geen prikkel draad meer noodig zijn om het natuurschoon voor vernielende handen te behoeden. De duintochten zijn echter zeer zeker een goede propaganda voor dit doel, doordat op minzame wijze steeds wordt gewezen op wat verkeerd is. Op de verdere wandeling hoorden we nu en dan, wanneer de leider stopte en een zeer belangstellend auditorium om zich heen had, hoe de namen van duintoppen en duinpannen waren onstaan. Soms zeer zwaarklinkende namen, als: de Paardenhemel, de Zwarte Douaan, de Mariavlakte, de Nielsblink, het Kattegat, de Ijsbeer en zooveel anderen. Verrassend was het dan te hooreu, op hoe eenvoudige wijze deze namen waren ontstaan. Onder het best-denkbare weer ging men verder, door hei en over hooge duinen. Eindelijk bereikte het gezelschap de IJsbeer, de groote zandverstuiving, welke nog een beeld geeft hoe ruw en onbesuisd, doch tevens hoe machtig mooi in vroeger eeuwen 'e duinen er uit moeten gezien heb ben. Het gezelschap was hier vol bewondering voor het machtig landschap. En toen ging het verder, door het kleine ganzenveld naar het Waterbosch, waar de koffietafel wachtte. Het moment van rust in het wa terschap is een der groote attracties van den tocht. Door de goede zorgen van de V.V.V. en geholpen door ijverige medewerkers, was hier, diep in de duinen, bij dennen en hei, in een tent een koffiemaal klaar ge maakt, dat ieder weer nieuwe kracht gaf voor het tweede gedeelte van den tocht. Na de rust ging het achter de bcboschte duinen en deels door het Bergerduïn naar den Franschman, waar autobussen klaar stonden om de wandelaars weer huistoe te brengen. De beide verslaggevers kon den echter dit gedeelte niet .volgen, moesten naar het dorp terug, waar zooiets als een Raadsvergadering hen weer iets anders te doen gaf. Ze vernamen echter dat ook dit gedeelte uitstekend is geslaagd. Ook zij waren, evenals de anderen, dankbaar voor hetgeen de gastvrouwe (de V.V.V. Groet) hen had geboden, en dankbaar voor het buitengewoon goede werk van den heer Greup en zijn leerling-houtvester. WIE RING ERWAARD Onder begunstiging van prachtig weer heeft op Don derdag 10 Aug. de autorit voor ouden van dagen plaats gehad, op initiatief van het bestuur van den bond voor Staatspenslonneering. Om ruim 9 uur vertrokken twee bussen van de firma Naastepad met ongeveer 60 oudjes, geescorteerd door 2 luxe auto's via de Wieringermeer naar Den Oever. In Kornwerderzand werd het eerst aangelegd en den oudjes een kop koffie of thee met een taartje gepresenteerd. Door den voorzitter van de afdeeling van den B. v. S„ den heer Limpers, werd nog even het woord ge vraagd. Spr. herdacht met enkele woorden onzen vo- rigen penningmeester, den heer J. Hoogland. Uit pië teit voor den overledene stonden alle aanwezigen op. De heer P. Harder dankte reeds nu namens d« oudjes voor de mooie autorit Over Bolsward werd naar Sneek gereden en hier werd lekker gegeten. Toen ging het over Joure en Hee renveen naar Oranjewoud, alwaar weer iets werd ge bruikt in den speeltuin van Tjaarda. Hier gingen allen op de kiek. Daarna werd de terugtocht aanvaard door Gaaster- land, waar in Rijs weer werd gepauzeerd in hotel C. Jans. Vervolgens ging de reis naar het oude stadje Mak- kum, waar in hotel de Prins werd afgestapt. Hier kon den de oudjes tevens het mooie Makkumer aardewerk bezichtigen. Spoedig ging het toen weer over den af sluitdijk naar Hippolytushoef, waar in de zaal van den heer S. Halfweeg, v.h. Bruul voor de laatste keer werd gestopt De heer Halfweeg had de leuke attentie gehad ter eere van de ouden van dagen de tafels met een bloe metje aardig te versieren. De edelachtbare heer burgemeester Haringhulzen voerde hier nog het woord en releveerde nog eens alles wat dezen dag genoten was. Het was een langen dag, maar een prachtigen dag. Spr. bracht hulde aan het bestuur van de afd. van den bond voor Staatspenslonneering voor het initiatief tot iezen prachtig geslaagden tocht. Tevens bracht spr. grooten dank aan de ingezetenen van Wieringerwaard voor hun verleenden finantieelen steun. Dan voerde dê heer Limpers nog even het woord, terwijl ten slotte een der oudjes van ruim 80 jaar. de heer J. S. (naar we meenen de oudste) nog een vers ten beste gaf, dat door allen hoogelijk werd gewaar deerd en uitbundig applaus oogstte. Om bijna elf uur, werd tenslotte Wieringerwaard weer bereikt.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2