Plaatse!ijk Nieuws. Iets nieuws op Sportgebied De Patim- Rolrenner Middenmeer SANITAIR C. Roggeveen Cz., Zaterdag 12 Augustus 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9328 AIS KERKELIJK CENTRUM. nr SERSCHE BALSEM DEKKING VAN HET SPOORWEGTEKORT Een sinaasappelen-bad. Raad Schagen. Winkelweekfeesten. Begrooting gasbedrijf niet goedgekeurd Van de laatste Zuid-Amerika-reis der „Graf Zeppelin." Verbetering Wegen. Ds. P. Groot Jz. Theater Royal. De bouw van een kerk. Slootdorp als be volkingscentrum Vergadering van de Algemeene Synode. De algemeene synode der Nederlandsch Hervormde Kerk heeft Donderdag te 's-Gravenhage haar negentien de zitting gehouden. Nadat een beslissing was genomen Inzake de verlaging van de verhoogingen der predikantstractementen heeft de Algemeene Synode den datum voor de uitkeeringen aan de kleine gemeenten gewijzigd van 1 September in 1 November. Dit geschiedde ten einde een ieder, die een beroep naar zulk een gemeente ontvangt, in de ge legenheid te stellen rekening te houden met de nieuwe regeling. Nadat meerdere punten van meer Internen aard wa ren afgehandeld, waaronder de rapporten over de door een commissie voor het groote stadsprobleem gedane •wetsvoorstellen, kwam aan de orde het jaarverslag 1932 van het Zuiderzeefonds, waaruit we het volgende me moree ren: Het wijkgebouw te Slootdorp weid 27 Aug. 1932 in gebruik genomen. Den 28sten Augustus deed de beroe pen hulpprediker van de Wieringermeer, ds. J. C. Fischer in dit kerkgebouw zijn intree. Op verzoek van de vereeniging voor Evangelisatie in en ten bate van de Ned. Herv. Kerk, gevestigd te Slootdorp is gehoord het classicaal bestuur van Hoorn, doende wat des kerkeraads is te Wieringermeer - haar met Ingang van 1 October 1932 de beschik king verleend over het kerkgebouw en de consistorie kamer op uren, door den kerkeraad vast te stellen. Zij betaalt daavoor eenige huur en zal In haar godsdienst oefeningen geregeld moeten collecteeren voor 't fonds. Middenmeer, op ongeveer 3 KM. van Sloot dorp verwijderd, zal vermoedelijk het bevolkings centrum van den Wieringermeerpolder worden. Besloten is, daar een kerk met toren te bou wen als d e kerk van de Ned. Herv. Gem. van de Wieringermeer. Het Rijk heeft f 6000 sub sidie toegezegd. De aanwezige middelen zijn vol doende om den kerkbouw te bekostigen. Voor het verdere werk in en buiten den Wieringer- meerpolcfcr zal aller geld noodlg zijn. Het verslag dringt aan op het houden van meer collecten door alle kerkeraden en beklaagt er zioh over. dat menige ker keraad niets deed tot nog toe. Aan het verslag is toe gevoegd een balans. De balans wordt goedgekeurd. I BV,DOOULOOPe* S0m6Oc* f.' doos. N«d«»lo»K»*eH Fcbnloo* Extra belasting op vrachtauto's en busverkeer. Bijdrage van alle transportmiddelen in de kosten van het verkeersapparaat. Naar de „Telegraaf weet mee te deelen. zal getracht worden de spoorwegsituatie te saneeren door de Invoe ring van een extra-belasting op het automobielverkeer langs den weg meer in het bijzonder het vrachtver voer en het autobusverkeer uit welke heffing een opbrengst wordt becijferd van f 6 a 7 millioen per jaar. De bedoeling van deze heffing is niet alleen het schep pen van nieuwe inkomsten ter dekking van het tekort, maar tevens om een principieel meer gelijke verdeeling van lasten tusschen de verschillende middelen van ver voer te land in het leven te roepen. De leidende gedachte is hierbij om alle transportmid delen meer dan tot dusver geschiedde, te doen bijdragen in de kosten van het verkeersapparaat in zijn geheel. Naar aangenomen wordt zal deze betere verdeeling een gunstigen terugslag op het spoorwegverkeer uitoefenen, dat volgens berekening in 1930 reeds een nadeel onder vond van de autoconcurrentie dat op f 11 millioen wordt gesteld. Door dezen maatregel, mede aan de hand van verdere Jn te voeren bezuiniging en rationalisatie, zullen ze kun nen komen tot het opstellen van een sluitende exploita tierekening. In Californlë ls de oogst der sinaasappelen begonnen. Miss Joyoe Brooks, de dochter van een plantage-bezitter in Pomona, demonstreert op bovenstaand plaatje hoe rük de oogst uitgevallen is. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Vrijdag 18 Augustus 1933, des namiddags kwart over zeven uur. Punten van behandeling: 1. Mcdedeelingen van den Voorzitter. 2. Ingekomen stukken en adressen: Verslag Landbouwhuishoudschool 1932. Ged. Staten, goedkeuring verordening op de hef fing van schoolgeld voor voorbereidend onder wijs. Ged. Staten goedkeuring suppletoir® begrootingen 1932. Adres Schager Winkelweekcommissie om subsidie en electrischen stroom. Ged. Staten, besluit niet goedkeuring begrooting Gasbedrijf. Verzoek G. L. Snans om aankoop van bouwter terrein van het Grondbedrijf. 3. Vaststelling le suppletoire beg-ooting 1933. 4. Verzoek van het Dagelijksch Bestuur van de Banne en Polder Schagen om een bijdrage in de kosten van verbetering van den Lagedijkerweg en de Lange- en Korte Snevert. 5. Vaststelling Bouwverordening. 6. Voorloopige vaststelling gemeenterekening dienst 1932. Naar aanleiding van een van de Winkelweekcom- missic ingekomen verzoek om f500.subsidie Voor haar feesten en vrij gebruik van electrischen stroom, stellen B. en W. voor om f200 bij te dragen en vrij electrischen stroom te verleenen tot een maximum van f 100.mits de P.E.N. de maximale belasting ge durende de feesten uitschakelt. Zooals bekend, had de raadsmeerderheid tegen hei advies van B. en W. in besloten om het bedrag van f226.—, dat jaarlijks op den Directeur der Lichtbedrij- ven wordt verhaald voor genoten steekpenningen, te schrappen en van de bedrijfshegrooting af te voeren. Ged. Staten hebben alsnu geweigerd om die begroo- ting goed te keuren en daarom stellen B. en W. den Raad andermaal voor dit bedrag van f226.— verhaal op den gasdirecteur alsnog op de begrooting van het bedrijf te brengen en dus op den directeur te blijven verhalen. is een zaak van vertrouwen. Bad, Waschbakken. Closets enz. (Beter maar niet duurder.) Technisch Bureau A. KEESMAN, Noord. Schagen. LANGE EN KORTE SNEVERT EN LAGEDIJKERWEG. Bovenstaande foto werd genomen tijdens de laatste reis van de „Graf-Zeppelin", naar Zuid-Amerika. Het richt was zóó helder, dat de schilderachtig gelegen stad Victoria aan de Oostkust van Brazilië, gemak kelijk te overzien was. Op den voorgxoud een klooster, gebouwd op een hoogte Zooals bekend, is in .de raadsvergadering van 3 Fe bruari j.1. verworpen een voorstel van B. en W. om jaarlijks een bijdrage van f650.te geven in de kosten voor verbetering van de Lange en Korte Sne vert. Deze plannen waren gemaakt door het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwartier en begroot op f30.000.—. Thans ligt het in het voornemen van het Bestuur van den Polder Schagen om niet alleen Lange en Korte Snevert, doch ook den Lagedijkerweg te ver beteren volgens een meer eenvoudig plan. 1 Voor de Lange- en Korte Snevert bedraagt de ra ming f 12550.cn voor den Lagedijkerweg rond f 4000. Het Bestuur van den Polder vraagt nu een bijdrage van de gemeente voor de Lange- en Korte Snevert ge durende 8 jaar en voor den Lagedijkerweg geduren de 5 jaar, tot de helft van het na aftrek der Provin ciale bijdrage overblijvend kostenbedrag. Vaste cijfers van deze bedragen kunnen niet wor den verstrekt, aangezien deze afhangen van de bij drage der Provincie. Ten aanzien van den Lagedijker weg moet nog rekening worden gehouden met de om standigheid. dat deze na 2 of 3 jaar in verband met de tot stand koming van het kanaal en den provin cialen weg, van het aanvullend wegenplan wordt af gevoerd, waardoor dan de provinciale bijdrage komt te vervallen. Volgens gegevens, door het Polderbestuur verstrekt, zou de jaarlijkschc bijdrage der gemeente voor Lange- en Korte Snevert gedurende S jaar bedragen pl.m. f500.per jaar en voor den Lagedijkerweg gedurende 5 jaar pl.m. f280.— per jaar. Bij dit laatste bedrag is rekening gehouden met de zooeven genoemde afvoering van het aanvullend wegenplan. Volgens gegevens door den Voorzitter van den Polder verstrekt, zou het verloop der bijdrage voor den Lagedijkerweg zijn als volgt: Voor het le jaar pl.m. f200.—, voor het 2e jaar pl.m. f180.voor het 3e jaar pl.m. f160.— en bij afvoering van het aanvullend wegenplan na het 3e jaar, voor het 4e en 5e jaar pl.m. f 420.a f410—, alzoo gemid deld pl.m. f2S0. Dat genoemde toegangswegen naar het hart van onze gemeente in erbarmelijken toestand verkeeren. blijkt voldoende uit de omstandigheid, dat onze plaats wordt gemeden door automobilisten uit deze en an dere provinciën en waar bij de vorige behandeling de bezwaren naast het hooge bedrag, in hoofdzaak golden het eeuwigdurende van de bijdrage, willen Burgemeester en Wethouders er in het bijzonder de aandacht op vestigen, dat nu de bijdragen gevraagd worden respectievelijk voor 8 en 5 jaar. De overweging, dat de verbetering van genoemde wegen met spoed ter hand moet worden genomen in 't belang van onze gemeente, heeft Burgemeester en Wethouders doen besluiten. U voor te stellen, de ge vraagde bijdragen als boven omschreven voor reke ning der gemeente te nemen gedurende genoemde tijdvakken. DE NIEUWSTE SPORT. De nieuwste sport voor groot en klein is ook tot Scha gen doorgedrongen en met genoegen hebben we de de monstratie gevolgd, welke de heer C. Roggeveen, Hoog- zijde, voor ons deed houden als vertegenwoordiger daar van. We bedoelen de Patim-rolrenner, de verbeterde en vereenvoudigde rolschaats. Het zware ijzer heeft plaats moeten maken voor houtconstructie, de massieve ijze ren wieltjes werden vervangen door rubberbanden. Dat door deze sport de spieren worden gestaald, laat zich wel hooren. We nemen direct aan. dat het kind een onvergetelijke vacantie zal hebben met een paar Patim-rolrenners. Voor bijzonderheden leze men de in dit blad voor komende advertentie. BELANGRIJKE VOETBALWEDSTRIJD. Zondagmiddag zal Schagen I den strijd aanbinden te gen Stormvogels II uit IJmuiden. Deze partij welke een vriendschappelijke ontmoeting zal zijn. zei ongetwijfeld een spannend verloop hebben. Stormvogels II is een fair spelend team met een uiterst snelle voorhoede en een hechte verdediging. Het leidt geen twijfel of een ieder die van goede sport houdt, zal Zondagmiddag vrij houden voor Schagen IStormvogels II. Voor bijzon derheden verwijzen we naar de advertentie MIEZIEKTUIN-NIEUWS. Zondagavond wacht ons in den muziektuin een heel mooi concert: de zoo goed bekende muziekvereeniging „Onder Ons" van Dirkshorn, onder leiding van den heer A. P. Blaauw geeft dan een uitvoering. Onder Ons be hoort tot de beste korpsen in den lande, al sinds vele jaren en handhaaft maar steeds onverzwakt haar roem Dat zegt veel voor de ambitie en de bekwaamheid van den leider en van de leden. Niemand verzuime dan ook dit bijzonders concert. Geeft Uw kinderen een ROLRENNER, en zij hebben een ideale vacantie Zonder vooroefening direct te berijden Staalt de spieren Gezonde lichaamsbeweging Uitsluitend verkrijgbaar in het Sportmagazljn van Hoogzijde 73 SCHAGEN In het Centraal Zieken/huis te Alkmaar is Donder dagmorgen, na een kortstondige ongesteldheid overle den ds. P. Groot Jz., predikant bij de Nederduitsdh- Hervormde gemeente te Oudorp. De overledene, di® veel bestuursfuncties in kerkelijke organisaties ver vulde, was quaestor van de classis Alkmaar. Ds. Groot werd 1 Febr. 1871 te Schagen geboren, doorliep het gymnasium te Haarlem, studeerde in Am sterdam, werd in 1891 te Midwoud beroepen, in 1902 te Beetgum, in 1908 te Kwadijk en in 1911 te Oudorp bij Alkmaar, zijn laatste gemeente, waar hij om zijn zeer beminnelijk karakter zeer gezien was. In de Alkm. Crt. lezen wij omtrent het verscheidèn van dezen oud-Schager het volgende: Niet alleen in Oudorp. doch ook in Alkmaar had. deze vriendelijke vrijzinnige predikant vele vrienden. Het bijbelwoord „Zij die gelooven haasten zioh niet" werd als het ware In zijn optreden bewaarheid. Ds. Groot werd allerminst door een heilig vuur ver teerd om proselieten te maken. Hij behoorde niet tol de geloovigen die hang zijn dat God te laat komt en die daarom zijn werk willen doen. Ds. Groot was in tegendeel een van die geloovigen. die groot zijn in hun. Godsvertrouwen. Wij hebben hem vaak bewonderd om de evenwichtige blijmoedigheid, waarmede hij vele Zondagen, als waar nemend predikant van Oudorp naar het Kleine Zwarte kerkje in de Schermeer wandelde, om aldaar aan. rtechts enkelen Gods woord, zooals hij dat verstond, te verkondigen, om daarna weer met dezelfde even wichtige blijmoedigheid naar Oudorp terug te keeren. Juist door zijn vriendelijke eenvoudigheid, heeft hij ook in Alkmaar vele jongeren tot het besef gebracht, dat rielegrootheid haar steun in een diepere geloofs overtuiging vindt. Ds. Groot heeft als vrijzinnig predika.nt ook vele Alk- maarders als lidmaten van de Ned. Herv. Kerk be vestigd. Het moge zijn nabestaanden tot troost zijn, dat ds. Groot velen tot een innerlijke troost en steun is ge weest cn zeker bij honderden in vriendelijke herinne ring zal blijven voortleven. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag '4 Augustus, 'b namiddags 2 uur op de begraafplaats te Oudorp. MARKTO VERZICHT. Een groot aantal koeien waren er weer aangevoerd op de markt van Donderdag j.I. De beste koe werd gekocht door den heer J. Korver, slager te Den Helder voor den prijs van f240.afkomstig van den heer H. Nobel van Barsingerhom; dit heest zal op 28 ets. per pond komen. De handel was wel goed. de beste koeien gingen, weer het eerst er uit. Naar Den Helder «n Haarlem was weer een mooien afeet. En hier in den omtrek was aardig vraag. Zoo goed als alle koeien oijn verkocht. De handel in kalf- en geldekoeien was matig, er is nu even tekort gras. In pinken was de handel zeer stug. De handel in plnkstieren was goed; er konden er meer komen. Paarden zeer matig. De handel in nuchtere kalveren was vlug, deze wor den de laatste weken duur verkocht; er wordt thans zeer zeker veel kalfsvleesch gegeten. In vette kalveren was nu weinig te doen. Oude slachtschapen 814 gld., hande stug. Jonge vette schapen liepen tot f 14.50, iets hooger, handel stug. De lammeren willen den laatsten tijd heelemaal niet: de besten voor den dood. het geleken wel scha pen. gingen voor f 6.50 van de hand; al een treurige prijs. In bokken en geiten was wel wat handel. De handel in vette varkens was goed, met een mooi en aanvoer, hoogste prijs 17 ets. Biggen waren weinig aangevoerd, toch was de handel niet best, heel matig zelfs. Schrammen niet aangevoerd. Op de kippenmarkt was 't bij 't oude, geen prijsver- hooging. Daar kan den laatsten tijd ook wel meer komen Als ik een millioen had..» Ja, als U eens een millioen hadWat zoudt U er mee doen? Als U het nog niet met Uzelf hebt uitge maakt. kunt U een antwoord op deze vraag bekomen in Theater Royal, waar deze week een film van dien naam draait. De gesohiedenis vangt aldus aan: John Glidden, de staalkoning, sterft. De oude million- nair, die een enorm fortuin bij elkaar gespaard heeft, ligt op zijn doodsbed en zijn verscheiden wordt niet be treurd. In zijn kantoorgebouw dat het centrum is van zijn eens zoo groote activiteit, staan zijn employees in groep jes met elkaar te flutsteren: „Pssst, pssst, pssst, heb je gehoord dat de ouwe al zijn geld zal nalaten aan zijn personeel?" Maar er is er geen een die rouwt. Op Gliddens landgoed staan twee dozijn familieleden te wachten op den dood van den ouden man. Zij heb ben hun zakken vol reclames van reisbureaux, automo bielhandelaren, enz., want je kunt niet weten... Zij wa tertanden al bij het vooruitzicht dat hij hun al zijn mil- lioenen zal nalaten. Boven in zijn slaapkamer echter bewijst de oude John. Glidden dat hij net zoo moeilijk kan sterven als hij eens zijn millioenen vergaai-de. Hij vloekt tegen zijn huisarts, hij scheldt zijn procureurs uit als deze er te-

Schager Courant | 1933 | | pagina 5