Be Ambtenaren-salarissen. ilitmn Kiiiis- Handelsbetrekkingen met Rusland Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Rijksmiddelen. De opheffing van 3 openbare scholen te Sint Maarten. Donderdag 17 Augustus 1933. SCBAGER 76ste Jaargang No. 9331 COURANT. lit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- [ag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno.' inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.' DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. OVER JULI 1933 IETS HOOGER, Schrikbewind in Chineesch Turkestan. Naar meer éénheid. Wetsontwerp ingediend, dat alle bevoegd heid tot ingrijpen aan de Kroon wil toe kennen. Toeval en -willekeur uit geschakeld. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, dat o.m. voorstelt aan artikel 125 der Ambtenarenwet 1929 een lid toe te voe gen, luidende: „Alle bestaande en vast te stellen voor schriften, afkomstig van het bevoegd gezag der provinciën, gemeenten, waterschappen, veenschappen en veenpolders, houdende re geling van onderwerpen in het eerste lid genoemd, waaronder begrepen die, tot wel ker vaststelling de bevoegdheid wordt ont leend aan bijzondere wetten, worden geacht ter uitvoering van dit artikel te zijn gege ven." Verder wordt wijziging gebracht in de gezagsinstanties. In de memorie van toelichting wordt er op gewe ten, dat zich nog groote verschillen voordoen in de regelingen ten aanzien van personeel van het Rijk, de onderscheidene provinciën gemeenten, water schappen, veenschappen en veenpolders. In het bijzonder doen zich deze verschillen voor ten aanzien van de regeling der geldelijke aanspra ken. Bij beschouwing van de onderscheidene 9ala- risrcgelingen vertoonen zich sporen van toeval en willekeur, die het natuurlijk gevolg zijn van de veelheid van regelende machten. Dit gebrek aan verband, dit ontbreken van een algeineene gedachte, moet, vooral ten opzichte van de bezoldiging, als een maatschappelijk nadeel worden beschouwd. Een driètal hoofdoorzaken worden genoemd, die tot dezen toestand hebben geleid, waarbij er in de eerste plaats op wordt gewezen, dat het tot beoordeeling en ingrijpen bevoegd gezag niet voor alie regelingen een en hetzelfde is. Nu weer is het de Kroon, dan weer het provinciale gezag, dat optreedt. Het thans ingediende wetsontwerp beoogt dan ook de beoordeeling en de bevoegdheid tot ingrijpen in handen te leggen van het gezag dat als vanzelf daar voor aangewezen is, nl. de Kroon Immers dit ge zag, dat het geheele land" overziet, wordt dan in staat gesteld invloed uit te oefenen op het geheele complex van regelingen, die de positie van het over heidspersoneel bepalen. Alleen op deze wijze kan naar de meening der regeering de grondslag worden gelegd voor den opbouw van een samenhangend ge heel. De regeering ontveinst zich niet, dat met toepas sing van het zoo gewijzigde eD in zijn workingssfeer verruimde art. 126 van de Ambtenarenwet, dat uiteraard niet dan incidenteel kan worden aange wend, slechts geleidelijk een grootere eenheid van normen kan worden geschapen. Het is .ian ook de bedoeling eerst daar in te grijpen waar de verschil len van dien aard zijn, dat zij het gevoel van recht en billijkheid onbevredigd laat De regeering is er zich van bewust, dat ten deze groote voorzichtigheid geboden is. Voorlichting op ruime schaal en nauwgezette over weging van alle bijzondere toestanden ter plaatse moeten steeds aan een optreden voorafgaan. Daar bij zal het is reeds gezegd aaD de colleges van Ged. Staten een belangrijke plaats worden inge ruimd. Slechts het algemeen belang mag ten deze den doorslag geven. Naar het oordeel van de regeering viordt hierdoor niet een nieuw element in het ambtenarenrecht in gevoerd. Eenmaal aangenomen, dat reeds thans het bevoegd gezag is blootgesteld aan ingrijpen van hoo- gerhand, is het brengen van de macht daartoe naar één orgaan bij uitsluiting van andere, niet dan een verplaatsen van bevoegdheid. Evenzoo is het bren gen van reeds bestaande regelingen onder de wer king van de corrigeerende bevoegdheid niet dan een voortzetten van de ontwikkeling van een beginsel, dat reeds zijn intrede in ons recht heeft gedaan. Het behoeft geen betoog, dat de financieele nood toestand, welke is ingetreden, een regeling als thans wordt voorgesteld, urgent doet zijn. GANDHI'S „HONGERSTAKING TOT DEN DOOD". Gisteravond alweer beëindigd. Gistermiddag is Gandhi opnieuw een hongerstaking begonnen, „totdat de dood er op vol-gt". Ditmaal heeft het echter, ondanks de dreigende toevoeging wel heel kort geduurd, daar gisteravond de mahatma alweer een maaltijd heeft gebruikt Hij had tot zijn actie besloten, omdat hij naar zijn meening niet de noodige faciliteiten kreeg voor zijn ac tie ten behoeve van de paria's. De Britsch-Indische re geering heeft hem thans toegestaan zijn schriftelijke propaganda onder bepaalde voorwaarden voort te zet ten. Deze arbeid bestaat hoofdzakelijk in het schrijven van artikelen voor Indische bladen. Gandhi heeft het aanbod aanvaard en zijn hongerstaking afgebroken. De rijksmiddelen brachten in Juli I 30.309.046 of bijna 4.5 millioen gld. méér op dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De opbrengst over de eer ste zeven maanden van dit jaar blijft thans nog 4.8 millioen gld. beneden de raming. Over de eerste zeven maanden van 1933 is de op brengst, welke het eindcijfer f 218.126.205 vertoont, ech ter f 15.970.167 minder dan over hetzelfde tijdvak van 1932. De inkomsten ten bate van het „Gemeentefonds" ble ven over deze zeven maanden met f 8.364.242 beneden het vorige jaar. De maandopbrengst is f 3.094.014 (v. j. f 3.046.212). Met het ..Leeningfonds-1914" ging het over hetzelfde tijdvak al niet veel beter. Het totaal is f 3.264.506 la ger. Het maandcijfer is f 3.834.421 (v. j. f 3.476.304). Alleen het „Wegenfonds" wijst een kleinen vooruit gang aan. Over de maanden Januari tot en met Juli is f 357.854 meer ontvangen. Het totaal over Juli j.1. be draagt f 5.062.014 (v. j. f 4.889.641). Gemeentefonds-uitkeeringen NAAR LAGERE BEDRAGEN. Het ligt in het voornemen van de regeering te be vorderen, dat bij het indienen van de ontwerpen van de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1934 een ont werp van wet aanhangig gemaakt wordt, met de strekking, een geleidelijken overgang te bewerkstelli gen van de hooge uitkeeringen, welke aan de gemeen ten In de loopende vijfjarige periode uit het gemeente fonds toekomen, naar de lagere uitkeeringen. waarop de gemeenten in de volgende vijfjarige periode, welke in 1936 aanvangi, aanspraak zullen hebben. De uitkeeringen over het jaar 1934'35 zouden van dezen maatregel reeds den Invloed ondervinden. \De uitkeeringen na 1935 zullen dan minder scherp vallen dan anders het geval zou zijn geweest. Stormramp op Jamaica. HONDERD PERSONEN OMGEKOMEN. - ENORME SCHADE AANGERICHT. Een Reiuter-bericht uit Kingston (Jamaica) een der grootste eilanden van de Antillen-groep in West- Indië meldt dat tengevolge van zwaar stormweer, dat Kingston en omstreken teisterde, vijftig personen het leven hebben verloren. De schade is zeer groot. Geheele reeksen huizen bezweken onder den druk van de woedende stormen en watermassa's en werden weggeslagen. Telegraaf- en telefoonlijnen raakten de fect. terwijl het verkeer op tal van plaatsen werd ge stremd. Nauwelijks was het onweer bedaard en hield de regen op of men begon in allerijl met het reddings werk. Het bleek, dat alleen al in de stad Kingston 20 mensohen om het leven war engekomen, terwijl in de plaatsen in de omgeving eveneens vele menschen het leven hebben verloren. Het juiste aantal dooden is nog niet bekend, doch zal naar men vreest zeker tusschen de 50 en 100 bedragen. De materieele schade, die is aangericht door den bliksem, den storm en de over stroomingen, die het gevolg zijn van de stortregens, is enorm. Het eiland Jamaica heeft de laatste jaren reeds ver scheidene malen van de elementen te lijden gehad, doch het onweer van gistermorgen is het hevigste geweest dat men hier in 63 jaar heeft meegemaakt. Volgens een laatste bericht van V. D. uit New-York zouden er inderdaad reeds 100 dooden zijn te betreuren. Noodweer in Noord-Italië. Groote schade aangericht. V.D. verneemt uit Milaan: Dinsdag heeft boven het Noord-Oosten van Ita lië, met Ferrara als centrum, een hevige storm ge woed, welke gepaard is gegaan met hagelslag en onweer. Boomen werden ontworteld, muren en te legraafpalen zijn omgewaaid, groote schade is aan gericht aan de daken der huizen. Het verkeer met de electrische treinen en de telefoonverbindingen was langen tijd gestagneerd. De materieele schade is aanzienlijk. De temperatuur is gedaald. AUTO GESLIPT. Twee personen gewond. Uit Zuidhorn: Gisteravond is op den Frieschen Straatweg ter hoogte van Zuidhorn een auto uit Am sterdam, waarin twee personen waren gezeten, bij het uitwijken voor een anderen wagen met groote snelheid langs den nieuwen zandweg geslipt en over den kop geslagen. De beide inzittenden, twee studen ten, wier identiteit nog niet kon worden vastgesteld, werden ernstig gewond en voorloopig naar Zuidhorn getransporteerd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. 1 Uitgestrekt gebied geplunderd' en uitge moord. VX>. verneemt uit Londen: De „Daily Herald" meldt, dat in Chineesch Turkestan een opstand van Klrgiezen en Turkmenen tegen de sentrale Chineesche regeering is uitgeboken en dat de revolutionnairen de stad Kashgar hebben ingenomen, die momenteel zonder levensmiddelen is. Verder meldt genoemd blad, dat er waar schrikbe wind in de provincie Sinkiang heersoht, en dat ver- eenigde benden Turkmenen en Kirgiezen een uitge strekt gebied geplunderd en uitgemoord hebben. Deze beide benden zijn tegelijkertijd tegen het Chineesche regime aldaar in opstand gekomen, en hebben de hoofdstad Kasjgar ingenomen en geplunderd. De vier Chineesche autoriteiten, die er werden aangetroffen, zijn door hen onthoofd. De rebellen hebben daarop hun hoofden ter afschrikking voor hen, die nog weerstand zouden willen bieden, op palen ten toon gesteld. Een troep van 1000 Chineesche vluchtelingen, die op hun vlucht, uit het eveneens door de rebellen ver overde Jarkand, voor Kasjgar verscheen, werd aan gevallen en slechts 200 hunner slaagden er ten slotte in aan het bloedbad te ontkomen. Op den terugweg □aar Jarkland werd dit rampzalig overschot nogmaals aangevallen, en werden de Chineezen, op dertig na, al len ontwapend en gedood. De terugkeer van Codos en Rossi. Frankrijk juicht. De luchtvaart is de hoop van Frankrijk, aldus Daladier. Op geestdriftige wijze zijn de koene Fransohe vlie gers Codos en Rossi. dié door hun vliegtocht van New- York naar Rajak in Syrië het record voor lange af- standsvluchten op hun naam hebben gebracht, door de bevolking van de Fransche hoofdstad binnengehaald.. Gistermiddag om half zes heeft de „Joseph le Brix", het vliegtuig der Fransche recordvllegers Codos en Rossi. geescorteerd door negen militaire vliegtuigen, boven Parijs gecirkeld, om even later te Le Bourget te dalen. Na de verwelkoming der piloten door den minister van luchtvaart tal van ambtenaren en particulieren, werden Codos en Rossi in optocht naar het stadhuis van Parijs gebracht. Onderweg werden de aviateurs luide toegejuicht. In den Salon des Arcades werden Codoa en Rossi toegesproken door den president van den gemeenteraad, den prefect van het departement van de Seine, den politiepresident van Parijs en den minister van luchtvaart Zij hebben ons. aldus Pierre Cot, het mooie record teruggeven, waaraan ons zoo veel gelegen ligt Met bewogen stemmen hebben Codo3 en Rossi dank gebracht. Den beide piloten werd een groote gouden medaille van de stad Parijs overhandigd, terwijl zij hun handteekening in het gouden boek hebben gezet. Na de landing op le Bourget werden ze toegesproken door den ministeivpresident der republiek, Daladier. Daladier wenschte de koene vliegers geluk. De hee- le natie aldus de premier, koestert de grootste bewon dering voor hetgeen de vliegers hebben volbracht en de regeering stelt volledig vertrouwen in de Fransche luchtvaart, die in het huidig tijdsgewricht Frankrijk^ hoop is. SCHERPE MAATREGELEN TEGEN DE BOEREN- BEWEGING IN DENEMARKEN. Uit Kopenhagen: De Deensche regeering heeft Woensdag een ministerraad gehouden ter bespreking van den politieken toestand, in het bizonder met het oog op den landbouw, de boerenbeweging en de bij eenroeping van den Rijksdag. Ook de commissie voor landbouwaangelegenheden heeft in haar laatste bijeenkomst uitvoerig over de ze kwesties beraadslaagd. De regeering zou voornemens zijn scherpe maat regelen tegen de boerenbeweging te nemen. BBITSCH-AMERIKAANSCHE SCHULD BESPREKINGEN. Hervatting te Washington ln October a,s. Officieel wordt te Londen bevestigd, dat de Engelsch- Amerikaansche besprekingen over de regeling der oor logsschulden in October a.s. te Washington zullen wor den hervat. Zooals gemeld, zal sir Frederick Leith Ross deze onderhandelingen leiden. GROOTE STAKING TE NEW-YORK. 60.000 arbeiders er bij betrokken. New York, 16 Aug. (V.D.). 60.000 georganiseerde arbeiders in de confectie-industrie zijn ondanks den door president Roosevelt afgekondigden arbeidsvre- de in staking gegaan. Doel der staking is de afschaf fing van z.g. „sweatshops", d.z. hongerloonen voor buitengewoon zwaar werk. De officieele instanties zouden met de stakers syra- pathiséeren, daar de koopkracht der arbeiders, wan neer zij de staking zullen winnen, zal toenemen, het geen ook bet streven is van de regeering. Met algemeene stemmen besloot de Raad der gemeente Sint Maarten geen gevolg te geven aan het verzoek van den Minister van Onderwijs en van Ged. Staten van Noordhol land tot het verleenen van medewerking om tot de opheffing der drie openbare scholen te geraken. De raad besloot een adres tot Ged. Staten te richten, waarin aangedrongen wordt op behond van alle drie openbare scholen. Behoud van openbaar onderwijs werd bil lijk en noodzakelijk geacht, omdat de kin deren, voor wie openbaar onderwijs wordt verlangd, anders naar de openbare scholen in de omliggende gemeenten zouden moe ten gaan. WATERSCHAPPEN RONDOM HET IJSSELMEER. Regelingen in de Waterstaatswet 1900 moe ten ook thans van toepassing blijven. De minister van Waterstaat heeft bij de Staten-Ge- neraal een wetsontwerp aanhangig gemaakt tot wijzi ging der Waterstaatswet 1900. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd dat het wensoheljjk ie gebleken buiten twijfel te stellen dat de regel van art. 15 dier wet, volgens welken de voorzit ter en de leden van de dagelijksche besturen van Wa terschappen, belast met verdediging tegen zeewater of opperwater der groote rivieren, door de Kroon worden benoemd, geschorst en ontslagen, blijft gelden voor de waterschappen, belast met verdediging tegen het vroe- 'gere Zuiderzeewater, voor zoover nu gelegen binnen den afsluitdijk. Immers, ook al moet daarbij thans minder worden gedacht aan zeewater of opperwater der groote rivieren, er is toch wegens den bijzonderen aard van dit binnenwater, thans IJselmeer geheeten. alle aanlei ding om den genoemden voor de zee- en rivierwater» keerende waterschappen gestelden regel ook op de wa terschappen rondom de afgesloten Zuiderzee bij voort during van toepassing te doen blijven. Een zelfde overweging doet het wenschelijk zijn de regels, die in art. 33 tot 35 dier wet zijn gesteld voo» werken tot keering van zeewater of van opperwater der groote rivieren van toepassing te doen blijven ten aan zien van werken, die het IJsselmeerwater keeren. D© Regeering onderhandelt niet. In aansluiting op 't in ons blad van gisteren gemelde, in verband met eventueele handelsbetrekkingen met Rusland, deelen we thans 't volgende mede. dat de „Tel." van zeer bevoegde zijde het volgende verneemt: Verklaard wordt, dat de in de laatste dagen in enkele Nederlandsche en buitenlandsche bladen verschenen berichten over voorbereidende besprekingen in zake d< sluiting van een handelsverdrag tusschen Nederland en Rusland geheel uit de lucht gegrepen zijn. Hetzelfde geldt voor de geruchten omtrent de uitzending van een regeeringsvertegenwoordiger voor dit doel. In aansluiting hieraan kunnen wij nog mededeelen, dat er wel besprekingen plaats hebben tusschen ver schillende groepen uit het bedrijfsleven, die belang btf den uitvoer naar Rusland hebben, over de wijze, waar op zaken met Rusland gedaan zouden kunnen worden Het ligt voor de hand, dat de particuliere belangen hierover oontact gehad hebben met competente Neder» landsche autoriteiten. Weer een verschijning in een Belgisch dorp. Gereserveerde houding van de kerkelij ke overheid. De correspondent van de N.R.Crt. te Brussel meldt: In een Waalsch-Brabantsche plaats van het bis dom Mechelen zou een vrouw van Vlaamsche af- komst een verschijning hebben gezien van de Hei< lige Maagd. De verschijning zou verklaring hebben gedaan over het christelijk leven en over do wijza^ waarop de wereldschc smarten moeten worden ge< dragen. De vrouw, die aan een ongeneeslijke ziekte leed, zou ook genezen zijn. Dit gebeurde in de maand Mei, doch tot dusver werd deze verschijningsge schiedenis verborgen gehouden. De kerkelijke auto riteiten hebben een zeer gereserveerde houding aan genomen. De aartsbisschop heeft geweigerd zich uit te spreken over het feit, maar heeft toch verklaard, det het tegen zijn wil is, dat er over is gesproken en de kerk beveelt de grootste voorzichtigheid aan, er bij voegend, dat zekere z.g miraculeuze feiten slechts moeten worden toegeschreven aan de zieke- lijke verbeelding van de geloovigeiA

Schager Courant | 1933 | | pagina 1