Raad St. Maarten. Zullen er 3 Openbare Scholen worden opgeheven?? i U|T D£ O M GEVING Vergadering van den Raad op Woensdag 16 Augus tus 1933, des middags 2 uur. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester, tevens secretaris. Afwezig is de heer Gootjes, met kennisgeving van verhindering. Na opening door den Voorzitter worden de notulen onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn de volgende verslagen: van de N.V. Noorderstoomtram, van den wintertuinbouwcursus te Valkkoog en van de Gasfabriek te Warmenhuizen. Het aantal leerlingen van den tuinbouwoursus was 15. De verslagen worden voor kennisgeving aangenomen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat bericht is ingekomen, dat Mej. van Bodegom, tijdelijk onder wijzeres te Voorburg, voor vast benoemd aan de O-L. school alhier, door den Minister van Onderwijs van de aanneming dier benoeming is ontheven. De Voorzitter herinnert eraan, dat de vorige verga dering in hoofdzaak voor deze benoeming was belegd en dat van hoogerhand erop werd aangedrongen, Mej. Van Bodegom te benoemen. Nadat de benoeming, was geschied, werd spr. op 31 Juli opgebeld door Mej. van Bodegom, die vroeg wanneer de vacantie hier ein digde, want dat zij aan den Minister had verzocht, van de benoeming te worden ontheven. Op 1 Augustus kreeg spr. een telegram, waarin namens den Minister alleen werd medegedeeld, dat Mej. van Bodegom van de aanneming der benoeming was ontheven. Een paar dagen later heeft spr. zich tot den Inspecteur gewend met de vraag, wat nu te doen. Door den Inspecteur ■werd geantwoord, dat door opheffing van verschillen de plattelandsche scholen, de keuze van wachtgeldsters wel grooter zal worden en geeft in overweging, zoo lang Mej. Van der Laan niet te ontslaan, doch thans de tijdelijke benoeming stilzwijgend te continueeren. Mej. Van der Laan zal dus morgen weer in dienst betrekking komen. Spr. deelt nog mede. dat in 't geheel niet vermeld werd, waarom Mej. van Bodegom vrijstelling van aan neming heeft gekregen. De heer Breed zegt dat het toch groote onzin ls, als men eerst gedwongen wordt een benoeming te doen. en later door een ministerieele beschikking de benoeming teniet gedaan wordt. Spr. had vorig maal gedacht, dat de benoemde verplicht zou zijn, de functie te aan vaarden. De heer Van Drunen: Ze heeft zeker even beter den weg geweten. De Voorzitter: Of het moet zitten in de eventueele opheffing van de openbare scholen. GEEN MEDEWERKING OM TOT OP HEFFING VAN DE DRIE OPENBARE SCHOLEN TE GERAKEN. Mededeeling wordt gedaan van de ingekomen brie ven van den Minister van Onderwijs en van Ged. Sta ten betreffende het verzoek om medewerking te ver- leeen. om tot opheffing van alle 3 openbare lagere scholen te geraken. B. en W. hebben Ged Staten bericht, dat ze daaraan niet kunnen medewerken, door een dergelijk voorstel aan den Raad te doen. Over deze kwestie zijn voorts nog adressen ingeko men van ingezetenen uit Sint Maarten. Eenigenburg, Valkkoog en Groenveld, in welke adressen op behoud der scholen wordt aangedrongen. De Voorzitter deelt med.e dat B. en W. geen gevolg hebben kunnen geven aan de uitnoodiging van Ged. Staten en zij hebben medegedeeld, dat zij geen voorstel tot opheffing der 3 openbare scholen aan den raad zou den doen. In hun schrijven hebben zij mededeeling ge daan van hun groote teleurstelling dat gedacht wordt aan opheffing van alle 3 openbare scholen. Zij wezen er op, dat de 3 scholen bezocht worden door 80 leerlin gen, de school met den bijbel door 78 en de R-K. school door 62 leerlingen, welke beide laatstgenoemde scholen denkelijk blijven bestaan. De bijzondere scholen zijn met regeeringssteun gesticht en zijn oorzaak geworden, dat het leerlingen-aantal van de openbare scholen is ver minderd en de kosten van het onderwijs zijn gestegen. Dat geducht bezuinigd moet worden, daarmee stemmen B. en W. in, maar niet dat zulks moet geschieden door de opheffing van de 3 openbare scholen. Bij op hef fing zullen de kinderen van ouders, die het open baar onderwijs voor hun kinderen blijven verlangen, naar omliggende gemeenten moeten worden gestuurd en de vraag is dus, of wel bezuiniging zal worden ver kregen. Het voornemen tot opheffing van de 3 open bare schqlen achten B. en W. zeer onbillijk en daarom kunnen zij hun medewerking eraan niet verleenen, door een voorstel daartoe aan den raad te doen. Een dergelijk voorstel zou ook niet door den raad worden aanvaard en B. en W. twijfelen niet, dat ook de R.K. en de Gereformeerde vertegenwoordiger hun stem er niet aan zouden geven. B. en W. wijzen op het feit, dat naast het aantal katholieken en gereformeerden een grooter aantal andersdenkenden is en dat het toch zeer onbillijk is te achten, dat zulk een groote groep (767) het door hun verlangde onderwijs niet in de ge meente zou kunnen ontvangen. De beidé bijzondere scholen hebben ook nog een gedeelte van haar leerlin gen van buiten de gemeente. Door den Voorzitter wordt verder medegedeeld, dat de afd. Schagen van het N.O.G. een adres inzond, waar- In zij mededeelt, zich aan te sluiten bij de bezwaar schriften van de ouders tegen de opheffing van de openbare scholen. De tuinbouwvereeniging „St. Maarten" verzocht niet tot opheffing van de openbare school te Valkkoog over te gaan, omdat in deze school reeds jaren lang een tuinbouwcursus wordt gegeven. De ouders van Valkkoog zonden een adres, voorzien van 38 handteekeningen, die van Groenveld met 25 handteekeningen, die van Eenigenburg met 67 handtee keningen, die van Sint Maarten (waaronder Stroet en De Rijp) met 230 handteekeningen, totaal dus 360 handteekeningen. t Dd discusslën. De heer Breed zegt, dat uit het groot aantal hand teekeningen blijkt, en ais men zijn oor te luisteren .legt hoort men het ook wel, dat men niet zonder pro- vtest kennis genomen heeft van het plan om een groot aantal openbare scholen op te heffen. In onze gemeente zijn 3 openbare en 2 bijzondere scholen. Spr. wil graag aannemen, dat de menschen erop gesteld waren, dat hun kinderen onderwijs ontvangen, in overeenstemming met hun godsdienst, maar door andersdenkenden mag dan ook precies hetzelfde worden verlangd. Zelfs uit andere gemeenten zijïi de leerlingen voor de bijzonde re scholen noodig geweest, om ze bevolkt te krijgen en daardoor zijn de 3 openbare scholen dun bevolkt Spr. ziet niet best in, dat de opheffing der scholen voor het tijk zoo'n geweldige bezuiniging beteekent; de onder wijzers kunnen niet zóó maar aan den dijk worden ge zet, terwijl de gebouwen na de opheffing der school niet zonder kosten onderhouden worden. Wij kunnen er dan ook niet aan mee werken, dat maar één school wordt opgeheven. Spr. wijst erop dat in Schagen op 't oogenblik nog een bijzondere school wordt gebouwd, grootendeels voor kinderen uit andere gemeenten, en dat terwijl de onderhavige bezuiniging toch reeds in de pen was. Laten we ons dan ook zoo krachtig mo gelijk verzetten tegen opheffing van één der 3 open bare scholen. De heer Van Drunen merkt op, dat het wel een ware ontgoocheling moet zijn voor de menschen, die dit ministerie bij elkaar geprutst hebben. Het is nog maar 2 maanden geleden en nu moeten zij tegen haar handelingen ingaan. De heer Wit kan zich best vereenigen met hetgeen door den heer Breed naar voren is gebracht. We die nen zooveel mogelijk te trachten onze openbare scholen te behouden. Op welke manier is nader te overwegen. De heer Glas wil eerlijk bekennen, dat de heer Breed de rechte woorden heeft gesproken. Het heeft arg waan gewekt, dat getracht wordt alle 3 openbare scholen op te heffen. Dat er wat moet gebeuren, was ons bekend, maar om nu te maken dat 2500 onderwij zers hun werk neerleggen! Spr. had liever gezien, dat den onderwijzers dan een tikje van hun salaris was af genomen, inplaats van hun het werk te ontnemen en vol of gedeeltelijk wachtgeld te geven. De opheffing der openbare scholen mag nooit van ons uitgaan. De heer Stoop kan zich best indenken, dat de voor- standers van openbaar onderwijs zich willen verzetten tegen de opheffing der scholen. Persoonlijk denkt spr. dat alles wel niet als van oudsher zal blijven. Er zal weinig kans zijn om alle 3 openbare scholen te behou den, maar dat er minstens één openbare school blijft acht ook spr. gewenscht. Spr. wijst erop dat reeds eerder aangedrongen is op opheffing van de school te Eenigenburg. Om één school te handhaven, daarvoor zal spr. tot het laatst zijn stem geven. Wat de opmer king betreft, dat de bijzondere scholen oorzaak zijn van de ontvolking der openbare scholen, spr. meent dat de L.O.-wet 1920 daarvan de oorzaak is. Deze wet liet ruimte om een school voor bijna elke gezindte te stichten en dat is oorzaak van verschuiving van leer lingen geworden. Spr. wijst erop dat het hier een alge- raeene maatregel is en dat er dan ook wel bijzondere scholen in 't gedrang zullen komen. T.a.v. het open baar en bijzonder onderwijs is er nog geen sprake van volmaakte gelijkheid, want terwijl openbare scholen met bijv. 12 leerlingen gehandhaafd kunnen worden zou bijv. onze school reeds opgeheven worden als het aantal leerlingen minder dan 30 wordt. Doch het is beter over deze ingewikkelde zaak niet te debatteeren, dan zouden we Tweede-Kamertje gaan spelen. De Voorzitter voelt ook aankomen de onmoge lijkheid om 3 openbare scholen te behouden, maar in ieder geval dient er gelegenheid in onze gemeente te blijven bestaan voor openbaar onderwijs. Spr. geeft toe, dat er met de .opheffing belangrijke bezuiniging wordt verkregen, en dat heeft ook groote invloed od de vergoeding aan de bijzondere scholen, volgens art. 101 L.O.-wet. Spr. vraagt of de raad er mee ac coord gaat, dat namens den raad in denzelfden geest als de besprekingen waren een brief aan Ged. Staten wordt gezonden. Maar we moeten niet te krampachtig aan het behoud der 3 scholen vast houden. Als aan dien wensch niet kan worden vol daan, als we dan tenminste maar de gelegenheid tot liet geven van openb. onderwijs in eigen gemeente behouden. De kosten van het openbaar onderwijs zijn inderdaad zeer hoog. nl. f30.77 per kind en nu rnag dat bedrag niet geheel door de bijzondere scholen worden verlangd, als tot opheffing van 2 openbare scholen wordt overgegaan, zou dat bedrag misschien tot f 10. f 12 of f14 worden verminderd, s Lands fi- nantiën moeten inderdaad in evenwicht worden ge houden. Maar spr. herhaalt dat we onze uiterste best moeten blijven doen om het openbaar onder wijs te behouden. De heer Van Drunen zegt: Strak® ook het post kantoor weg en dan zitten we net als in 1700. Den heer Breed bevreemdde het dat de opheffing van alle 3 scholen wordt gevraagd. Spr. voelt met de oudert» van Eenigenburg in Valkkoog mee en wil dus alle 3 scholen trachten te behouden, maar als dat niet mogelijk is, dan maar één. De heer Van Drunen noemt het verlangen van rijk en Ged. Staten een handelstrucje. 3 vragen, al licht dat er dan 1 of 2 opgeheven worden. De Voorzitter noemt de mogelijkheid dat Ged. Staten vragen welke school dan gehandhaafd moet worden, in welk geval spr. het beste vindt de school te Sint Maarten te handhaven. De heer Stoop denkt, dat er wel meer zal gebeu ren, ook de bijzondere scholen zijn er nog niet. De heer Breed vindt het echter opmerkelijk dat er 600 openbare scholen voor opheffing in aanmerking komen en nog geen enkele bijzondere school. De heer Stoop zegt, dat dit komt door het aantal leerlingen. Het aantal leerlingen voor de bijzondere scholen moet 3,4 zijn van het aantal dat voor de stichting benoodigd was. Spr. gelooft met dat de bijzondere scholen bevoorrecht zullen worden boven de openbare scholen Daarom denkt spr. ook wel dat er één openbare school behouden blijft. Besloten wordt namens den raad een adres tot Ged. Staten te richten, waarin op behoud der open bare scholen wordt aangedrongen. Nieuwe bouw- en woningverordening. Aan de orde is de vaststelling van een nieuwe bouw en woningverordening, naar een ontwerp, samenge steld door een commissie, benoemd door de afd. Noord- Holland van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten. Tegen het ontwerp heeft de Gezondheidscommis sie geen bezwaar. Tot het verstrekken van toelichting komt de ge meente-opzichter, do heer P. de Geus ter vergade ring, die door den Voorzitter wordt welkom gehee- ten en geluk gewenscht wordt, dat hij na het ern stig ongeluk dat hem is overkomen, weer in ons midden kan zijn. Spr. hoopt van harte, dat zijn her stel moge voortduren. Voorzitter doet mededeeling van de enkele wijzi gingen, die in het ontwerp door B en W. zijn aan gebracht. Reeds direct bij de bespreking van het ontwerp wordt naar voren gebracht, dat veel van het in het ontwerp voorgeschrevene voor de gemeente St. Maarten moeilijk ten uitvoer kau worden gebracht. En toch dient, aldus wordt opgemerkt, als deze ver ordening wordt vastgesteld, zij gehandhaafd te wor den. De heer Van Drunen acht het gewenscht dat voor alle artikels beroep op den raad mogelijk is, zulks in verband met eventueele wisseling van leden van het college van B. en W. Spr. noemt ter motiveering een geval in de buurt waarbij de opzichter weigeide go?d te vinden, dat een boet tot woonhuis werd ingericht, terwijl daar na B. en W. het wel goedvonden De heer Stoop acht dit geen sterk motief, want ook de samenstelling van den raad kan veranderen. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. belast zijn met de uitvoering van de bouw- en woningverorde- ning. De heer Van Drunen maakt er bezwaar tegen dat voorgeschreven wordt, dat alleen mag worden ge bouwd aan een weg ter hreedte van 10 meter. Spr wijst er op, dat er leden in een polderbestuur zijn die er over zitten te snijden of de verharding van een weg 3.50 of 4 meter moet worden. We hebben hier geen Heerenbosch! Laten we een bepaalde hreedte noemen voor de beharding van den weg. De heer Stoop wil, dat B. en W. in dezen naar den lokalen toestand handelen. Bij de verdere bespreking komt telkens naar vo ren hoe moeilijk het dikwijls zal zijn om zich aan de bepalingen der verordening te houden en waar bij wordt opgemerkt, dat de verordening wel met eenige soepelheid dient te wórden toegepast. Door den heer Van Drunen worden nog verschil lende opmerkingen gemaakt, die aanleiding tot be spreking geven. Enkele wijzigingen worden aange bracht en daarna wordt de verordening vastge steld. Het finantieel resultaat over 1932. Volgt de voorloopige vastselling der gemeentereke ning en de goedkeuring van de rekening van het Al gemeen Armbestuur over 1932. De rekeningen zijn nagezien door de heeren Blom en Stoop; de heer Gootjes was verhinderd. De heer Stoop rapporteert, dat alles in de beste orde is bevonden en dat dc commissie vol lof was voor de samenstellers der rekeningen. Een kleine opmerking was gemaakt, over de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, iets waai- ook verleden jaar op is gewezen, nl de wenscheiijkneid dat voor een richtige administratie de sehuldsald 's bij de Boe renleenbank per 31 December worden algelost en dan zoo noodig weer per 1 Januari geld wordt op genomen. Verder adviseert de commissie de ge- meenterekening voorloupig vast te stellen en de re kening van het B. A. goed te keuren. De Voorzitter deelt mede, dat de administrateur van het B. A. zelf verhinderd was de rekening over te leggen en toe te lichten en daarom heeft de heer Slooi het gedaan. Ook verleden jaar is dezelfde op merking gemaakt. Spr. had verwacht dat de heer Schermerhorn zooveel belang in het onderzoek zou stellen, dat hij na het onderzoek naar het resultaat ervan zou hebnen geïnformeerd, maar spr. heeft den heer Schermerhorn niet gezien. De opmerking zal onder de aandacht van het bestuur worden ge bracht. De heer Van Drunen merkt t.a.v. de rekening van het B. A. op, dat verschillende landhuurders reduc tie hebben gekregen. Niet alle huurders hebben ech ter reductie verkregen, ündei de huurders die re ductie hebben gekregen zijn er die men heeren-boe- ren kan noemen, die met auto's rijden en die hoe wel het hier toch geld van het Armbestuur is, de reductie hebben omvangen. Wel hebben ze er recht op, maar spr. vindt het toch niet goed, dat zulke menschen het krijgen. Spr. merkt verder op, dat in de rekening van het B. A. een post voorkomt, van belooning aan den heer Sloof, ad f 25.Spr. oordeelt dat hier van toe passing is het spreekwoord: wie de haver verdient, krijgt ze niet. Spr. zou het willen omkeeren, de se cretaris-penningmeester f25 en de heer Sloof f 100, want nu is hel zóo, dat de een het werk doet en de ander strijkt het geld op Misschien kan dit onder de aandacht van het Burgerlijk Armbestuur worden gebracht. De Voorzitter zegt, dat de voorzitter van het B. A., nl. de heer Wit, hier aanwezig is. De heer Wit zegt, dat de heer Schermerhorn toch veel meer werk doet dan de heer Sloof. De heer Sloof stelt alleen de rekening samen. De Voorzitter: En houdt de boeken bij en maakt de begrooting op. De heer Breed meent, dat dezelfde zaak ook vo rig jaar reeds is besproken en toen gewenscht geacht werd dat de vergoeding, dit de heer Sloof kreeg, in mindering kwam van het salaris van den secretaris- penningmeester. Spr. hoopt dal waar de heer Scher merhorn zelf de zaak blijkbaar verwaarloost, ten minste weinig belang stelt in het resultaat van het onderzoek der rekening, het Armbestuur ook van oordeel zal zijn, dat de f25, die aan Sloof wordt uit betaald, in mindering van het salaris van den secre taris-penningmeester wordt gebracht De heer Wit zegt, dat hel op den weg ligt dat Schermerhorn die vergoeding betaalt en niet het Armbestuur. Er is al meer over gesproken, ook B. en W. wenschen dat en willen wel verder gaan. De heer Breed zegt, dat er gegronde redenen zijn, B I H .S S <1 F. R H ft H N De kermis is weer achter den rug en alhoewel het ditmaal niet bijzonder druk was is het kermisfeest met opgewektheid gevierd. Vrijwel geen enkele wanklank werd gehoord. Dinsdagsavonds werd op het D.E.S.-terrein, zooals gewoonlijk weer een voetbalwedstrijd gesipeeld, tusschen N.V.V.. N. Niedorp, en Wieringerwaard. Schagen, dat aanvankelijk was uitgenoodigd en dat tot nog toe steeds de tegenpartij van N. Niedorp op dezen Dins dagavond was, zond bericht van verhindering, omdat slechts een proefelftal op de been gebracht kon worden. Het spelen ven wedstrijden door proefelftallen verdient o.i. met het oog op de a.s. competitie wel aanbeveling, en waar het hier een wedstrijd betrof, die zoo langza merhand een traditie werd. was het voor het D.E.S.- bestuur wel eenigszins een teleurstelling, waar in het minst niet op was gerekend. Wieringerwaard was even wel bereid tot spelen. In verband met de reeds vrij spoedig invallende duis ternis werd besloten 2 maal 35 min. te spelen. Wierin gerwaard wint de toss en N.V.V. trapt af. De partijen wegen goed tegen elkaar op, maar ket spelpeil staat nog niet bijzonder hoog. Langzamerhand werkt N. zich wat los en meerdere gevaarlijke aanvallen worden op het W.-doel ondernomen. Uit een schermutseling weet N. de leiding te nemen. Met een 10 stand voor N.V.V. wordt gedraaid. Ook na de rust een gelijk opgaande strijd. De W.-midvoor Schenk tracht met verre schoten den N.-keeper te verschalken, maar dit gelukt hem niet. Als ongeveer 15 min. gespeeld is, krijgt W. een penalty toegekend, wegens hands van Van Herwerden. Op sportieve wijze wordt deze strafschop niet benut, waarvoor het publiek Wieringerwaard een applaus be zorgt. Kort hierop vergroot N.V.V. haar voorsprong. Een corner wordt door den rechtshalf Deugd ineens in geschoten. Een mooi doelpunt. De stand verandert niet meer en zoo heeft N.V.V. ook nu weer de overwinning bevochten, zij het dan eenigszins geflatteerd. Scheidsrechter Bijlsma leidde tot ieders tevredenheid. Na afloop werden in de zaal van den heer De Graaf de prijzen door den D.E.S.-voorzitter uitgereikt. N.V.V. werd een lauwertak aangeboden, terwijl Wieringer waard een herinneringsmedaille ontving. Nog geruimen tijd werd op gezellige wijze kermis ge vierd, waarbij het ballondansen een aangename afwis seling was. Verschillende paren namen hieraan deel. De 1ste, 2e en 3e prijs werd tenslotte gewonnen resp. door de dames Tr. Schenk, L Eriks en Gré Blaauboer. Tegen hedenavond 8 uur is de Raad spoedeisohend bijeengeroepen ter benoeming van een Hoofd der o. 1. school te Kolhorn. KOLHORN. Klaas Kwantes, alhier, pas geslaagd oud-leerling van de Ui».0.-school te Schagen, is op grond van zijn pun- tenlijst toegelaten tot de 2e klasse van de Gerefor meerde Kweekschool voor Onderwijzers te Utrecht. Dit is een mooi succes, als men in aanmerking neemt, dat er 80 candidaten waren voor 30 plaatsen. ANNA P ATT f O \y N 4 Loop der bevolking: Ingekomen: Mej. D. v. d. Haag; A. Backer; G. Bus- ser en echtgen.; S. Schippers, allen van Den Helder; Mej. C. Boon van Rotterdam. Vertrokken: H. Cornelissen en echtg. naar Barsin- gerhorn; Mej. A. Boerman naar Bergen; H. Roossien en gezin naar Barsingerhorn; A. C. J. Bakker naar Oudewater. Burgerlijke stand. Geboren: Anthonius Bernardus. zoon van J. P. de Goede en A. A. Timmer; Cornelis Theodorus, zoon van J. P. Huiberts en G. J. Hoogeveen; Cornelia Dirkje, dochter van J. Paardekooper en T. Kwak; Adriana Jo- hanna, dochter van W. M. Schouwenaar en J. Lobbe- zoo; Jacoba Dieuwertje, dochter van A. de Ridder en M. Jongejan; Tamis Marinus. zoon van dezelfde. Getrouwd: A. Pool en J. Braaf. Overleden: J. Raven, oud 63 jaar. Duivensport. Bij de wedvlucht van Neuvilla (afst. 270 K.M.) had „Altijd Verder" 63 duiven in concours. Zij zijn om 7.30 uur gelost. De eerste duif is om 11 u. 41 m. 21 sec. ge constateerd; de laatste prijswinnaar om 11 u. 54 m. 20 sec. Prijzen behaalden: G. de Boe: 1, 4, 13; P. de Vries: 2, 14; N. Spigt: 3; J. Peute: 5; W. Blaauboer: 6, 10, 11; J. Waiboer: 7 en 15; R. Geerings: 8; K. Verver: 9. 12, en 16. het blijkt ook nu weer dat er een soort onverschil ligheid is bij den heer Schermerhorn. De heer Van Drunen zegt, dat de heer Schermer horn er niet met volle 100 bij is. Spr wil Scher merhorn niet dupeeren, maar meent dat het billij ker is, dat Sloof f 100 krijgt en Schermerhorn f 25, die dan de bedeeling wel kan behouden. De heer Wit zegt, dat dan de verueeling ook niet juist is. De Voorzitter zegt, dat de heer Wit het gesprokene wel ter sprake zal brengen bij het Armbestuur. Spr. dankt de commissie voor haar onderzoek en de sa menstellers der rekeningen voor dc keurige wijze, waarop zij hun werk hebben gedaan. De rondvraag. De heer Glas vraagt, of nu aan Ged. Staten zal worden geschreven, dat de raad voor het behoud van de 3 scholen, pleit, want later is bet persoonlijk gevoelen naar voren gebracht, als er dan tenminste maar één openbare school blijft. De Voorzitter zegt, dat hut de bedoeling is aan te dringen op behoud van de drie scholen. De heer Van Drunen vindt het jammer, dat toch dat persoonlijk gevoelen naar voren is gebracht en nu in de courant komt. De heer Van Drunen vraagt, of de overtollige grond bij afgraving van den Westfrieschen dijk mis schien gebruikt kan worden voor de demping van de slootjes bij M. Koning. Het beteekent weer eenige werkverschaffing, terwijl er bij Koning een betere toestand wordt verkregen. De Voorzitter heeft gehoerd, dat het de bedoeling van het Burgerlijk Armbestuur is om de sloot van af perc. M. Koning tot S. Nat uit te diepen. De heer Van Drunen bedoelt meer het slootje voor perceel-Koning en vet der tot het Armenhuis. De Voorztter zal er met den Ingenieur van het Hoogheemraadschap over spreken. De heer Breed had gedacht dat behandeld zou worden het adres van de verschillende bonden over het instellen van een sociale commissie voor de werkverschaffing. Aan elk raadslid is een afschrift gezonden. Aan den Voorzitter was het niet bekend, dat alle raadsleden een afschrift hadden ontvangen, maar spr. vindt het gewenscht dat het adres eerst door B. en W. wordt behandeld. Den heer Breed is ter oore gekomen, dat, indien een gemeente werkloozen bij de kanaalwcrkcn ge plaatst wil zien, daar spoedig werk van gemaakt dient te worden. De heer Breed vraagt voorts, wanneer een werk- looze arbeider, die den Iaatsten tijd hier is komen wonen, bij de werkverschaffing geplaatst kan wor den. Spr. dacht dat hier geen regeling bestond, waar bij is voorgeschreven dat men een bepaald tijdvak in de gemeente moet wonen en n zulKe gevallen kan ook het Armbestuur niet helpen, wat trouwens ook niet gewenscht is. De Voorzitter zegt, dat bedoeld geval aanstonds in comité zal worden besproken. Hierna sluiting. Politie. Verloren: Rijwielplaatje in portemonnaie; portemon» naie met inhoud; een rijwielplaatje. Gevonden: Gehaakte muts; zilveren ring; heerenhor loge; mantel; isolatietang. Aan komen loopen: een zwarte hond. BREEZAND. De nederlaagwedstryden van A.D.O. Van de reeds gespeelde wedstrijden waren de uit slagen: A.D.O. 2—B.K.C. 3, 1—3, en A.D.O. 1—Stormvo gels 1 (Den Helder) 6L Zaterdag a.s. voortzetting der wedstrijden. Dan speelt AJD.O. 2 tegen R.C.B. 2 en A.D.O. I tegen B.K.C. 2. ALKMAAR Ernstige aanrijding tusschen motor en wielrijder. Dinsdagmorgen te omstreeks half twaalf had op den Kennemerstraatweg nabij de Brouwerstraat een aan rijding plaats tusschen een motorrijder en een wiel rijder, die plotseling zonder tijdig een teeken te geven den rijweg overstak. Het rijwiel werd aan het achter wiel geraakt, doch niet beschadigd, terwijl het motor rijwiel aan koplamp en stuur beschadigd werd. De mo torrijder sloeg met zijn hoofd tegen den trottoirband en bekwam een bloedende wonde boven het rechteroog, een hersenschudding, benevens schaafwonden aan neus en handen. Door Dr. Dijkhuizen is geneeskundige hulp verleend en is hij op diens advies per luxe auto van den heer Tasche overgebracht naar het Centraal Zie kenhuis. Tegen den wielrijder wordt door de politie proces-verbaal opgemaakt. Oude man overreden en overleden. Men deelde ons mede dat de ruim 70-jarige oude heer J., die nabij het gerechtsgebouw werd aangereden, aan de gevolgen in het Centraal ziekenhuis is overleden. T .4 N r, E N I) IJ K Ta het Geestmerambacht wordt ook dezen zomer weer druk gevischt door hengelaars. Algemeen wordt er over geklaagd, dat zoo weinig wordt gevangen. Ook de beroepsvisschers uiten dezelfdei klacht. Toch wordt elk jaax door de afdeeling van de Ned. Heide maatschappij een groote hoeveelheid jonge visch uit- gepoot. Is het Ambacht misschien doodgevischt? Naast de Neutrale tuinders beginnen thans ook de Christelijke het noodzakelijk te achten, dat er druk wordt uitgeoefend op de regeering. ten einde meer en beteren steun voor de tuinders te verkrijgen. In een gehouden vergadering is de Tuinbouwsteunwet als on voldoende gekenschetst als gevolg van de gebonden heid aan het totale steunbedrag van 5 millioen en de noodzakelijkheid bepleit, op de bekende gronden, in dit blad reeds herhaaldelijk belicht, tot uitbetaling van de richtprijzen. In dien geest werd een telegram aan den Minister gezonden, waarin op den noodtoestand wordt gewezen. NOORDSCHARWOUDE. De rennersclub Ons Genoegen hield voor de B.-klas se een record-rit naar Midden-Beemst.er en terug. Aan tal deelnemers 12. Om 9.30 werd gestart vanaf de ros- kambrug, vervolgens vertrok om de twee ian.ten een renner. No. 1, die het eerst vertrok, kwam ook als No. bin nen om 11 u. 11 min. 29 sec., onmiddellijk gevolgd door No. 4 die dus 6 minuten later was gestart en 6 secon den later binnen kwam. Deze renner die pas een maand lid is van de vereen, maakte een tijd van 1 u. 35 min. 35 sec., en bleek de snelste te zijn. Het te rijden traject was 56 K.M. Onze plaatsgenoot J. Langedijk was naar Zaandam, waar een koppelwedstrijd werd gehouden van een uur. Hoewel zijn koppelgenoot uitviel en hem later een an der werd toegewezen, wisten ze de derde plaats in te nemen ondanks een valpartij. Zondag a.s. wordt er een K.M. sprint gereden. Voor A en B klasse, aan de Oostzijde van het kanaal tus schen Koedijk en Schoorldam. Start 9.30 uur. ZUIDSCHARWOUDE. Aan de Nationale Kolfwedstrijden zullen .ongeveer 25 clubs deelnemen, waaruit van elk 3 korpskolvers in de baan komen. Men verwacht, dat in totaal ongeveer 250 kolvers aan de wedstrijden zullen deelnemen, daar buiten de korpskolvers nog een aantal personeele kol vers zullen uitkomen. Bij den tuinder J. v. T. is een hoeveelheid van ongeveer 35 L. benzine gestolen. De gemeenteraad is tegen Donderdagavond In openbare zitting bijeengeroepen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6