De B rabantsche Brief De toestand in het Zuivelbedrijf van Dré. Menie r, Ulvenhout, 14 Augustus 't Jaar gaat kantelen. De kermissen staan hier „in j de keu", zouwen ze zeggen I in de stad. waant as ik hieronder 'n lijstje maken zou, van de durpkes, die tus- schen nouw en 'n paar maanden 't feest van d'n oliekoek vieren gaan, ollee, dan ha'k 'n kolom van oewen kraant noodig. As 't koren af is gedaan, 't ak- kerlaand weer 'n najaars- gedacht over z'n eigen gaat krijgen, as uitgestrekte om geploegde, roetzwarte akker- plakaten deur 't laand brokken, dan j komen de kermis gasten mee d'r wagens en hitten, r^iee heel d'ren kleu- rigen, embras van mallemeulen-p'.eèrdën, bontgeverfd hout „ingeleed" mee spiegelscb erfkens. uitgeschulpte gevelstukken, waarop engelen -'mee bazuinen, engelen te pèèrd, engelen in de wolkerd' kermisgasten mee ge stripte rood-witte truien zander mouwen afijn, dan komt da goeie, hardwerkende zigeuners-volkske, naar de durpen getrokken, vvaant d'n boer hee effen tijd en lust veur de leut! En^f. centen, lijk d'n kermisman ver onderstelt. Maar dag&r is 't de leste jaren minder roos kleurig mee gestoeid! In ieder genval: geploeterd, gezwoegd-tot-krakens-toe wordt er nof^ steeds gedaan. En as d'r.fi zomer op z'n end gaat geraken, 't boeren volk z'n e ^gen mager-gezweeten hee op 't schroeiheete laan. asi*de spieren trillens-gezond effen rust krijgen, dan spo\en de krachten en d'n levensdrang, dan bruist 't bloe >(i deur de kastanje-bruin verbraande, peezige lij ven. c.tat er minstens ennigte kermissen noodig zijn, om d'n Ivtloppenden, persenden levensdrang te spuien! D an kan 't gebeuren, wat d'n Blaauwe 'nen keer over- ko;men is, dat ie in de „vroolijke keuken" -r ge wit ^è/el, zo'n etablissement waar ge de scherven aan poeier 5-meugt gooien dat d'n Blaauwe dan veur 'nen stulver- T méér, gooien mocht mee 'n gegoten koperen bel, die dwars deur de tent suisde, dwars deur 't doek. dwars over heel de kermis, om terecht te komen deur de ra men van 'n bovenhuis van 't kermisplein, midden in 'n schaal rijstepap, die daar op de tafel stong! Amico. wa-d-hebben we toen veul leut g'ad. De menier van 't bovenhuiske-aan-d'n-overkaant, kwam vijf minuten later in z'n hemdsmouwen de ker mis op, de rijstekorrels hongen in z'n haren, en in z'n handen droeg ie de scherven van de schaal en de ko peren bel en zoow kwam ie d'n „dader" zoeken. Om oew eigen kapot te lachen, da begrepte! „Ollee," zee-t-ie: „is da-d-'n soort van 'n werk, om bij 'nen vrcetzamen mensch. die aan de rijstepap zit, zo'nen projectie! in z'n sohaal te gooien, dwars deur z'n ra men, vuile sloebers da ge daar staat," maar d'n Blaau we nam 'm de schaalscherven af. klatste de rijstepap naar de poppen van de tent, betaalde de gebroken ra men en toen kreeg da dikke manneke. Dorus hiette-n-ie, zo'n plazier in 't geval, dat ie van de schaaivergoeding 'n rondje offreerde,mee de kermis opgong in z'n hemdsmouwen en op z'n pantoffeltjes, en dat we 'm 's nachts om 'n uur of één thuisgebrocht hebben. „Legt 'm maar op d'n trap", riep z'n wefke uit de kapotte raam, as me aangebeld hadden, wa me toen netjes, secuur en veurzichtig gedaan hebben." "'n Feest- muts op z'nen kalen kop en 'n fipke in z'nen mond, zóó leverden we Dorus netjes af, slapende d'n slaap der rechtvaardigen. Toen 'k d'n aanderen mergen veurbijkwam mee m'nen groentenwagel en 'k mee 'n schuin ogske naar boven keek, toen stond Dorus daar boven zelf de ruit in te zetten, mee 'n gezicht, zoow seerjeus, of ie in gin veer tien dagen 'n slokske had gepruufd. Maar as 'k 's goed keek, stond z'n wefke achter 'm, mee d'r handen in d'r zij. Dorus, docht ik: vandaag neem ik oew porsie nie over. Toen keek Dorus naar buiten, deur z'n nuuwe bevingerde ruit. En as ie mijn in de gaten kreeg, dan knipte-n-ie 'n ogske en trok meteen 'n bakhuis ochèrme, 'n weareld van kermisplazier en kermisge- volgen wisselde over dieën kop van Dorus, die daar onder „toezicht" z'n ruit en z'n huwelijksgeluk sting te rippareeren, zoow goed en zoow kwaad as da gong. Ja, mee zukke dagen, as d'n zwaarst en arbeid weer achter d'n rug is, de schuren volgetorst, 't jong vee gezond en krachtig op z'n pooten staat, mee deuze da gen, as 't nuuwe jaartij te voelen is in d'n avond, herfst- draaikes om d'n zomer z'nen rossen kop flieren, ollee, dan kunnen me zo'n paar dollemans-dagen best heb ben. D'n vetten geur van d'oliekoeken, 't geratel van 't peperkoekrad, 't gezoem van de urgels, de klappen op van den jongen man, want, ondanks zijn ontstemming wegens dit dwarsboomen van zijn plannen, wist hij in zijn hart dat de ingenieur den rechten weg bewandeld had. Toen nu de dag voorbijging en de ingenieur geenerlei toenadering beproefde, terwijl Greenfield's trots hem verbood den eersten stap te doen, voelde de oude man zich hoe langer hoe eenzamer. En dien avond, toen hij Worth en Holmes voortdurend samen zag, in een ge sprek gewikkeld, en het hoe langer hoe duidelijker werd dat zij gezamenlijk de een of andere onderneming "beraamden, kwam voor het eerst zijn persoonlijk ge voel een woord meespreken in zijn beschouwing van den toestand. Hij voelde dat zijn mededinger in zijn zaken, nu ook zijn mededinger geworden was waar het de genegenheid gold van den jonkman dien hij lief had. In de overwinningen van Jefferson Worth op het ter rein van de zaken had hij kunnen berusten maar dat deze man. deze vreemde tusschen hem en zijn pleegzoon kwam staan, dat prikkelde hem tot een per soonlijken, onverzoenlijken haat. Den avond van den volgenden dag zag hij Worth en Holmes tezamen dineeren. Hij nam daarna plaats in de hall, oogenschijnlijk keuvelende met zijn vrienden, maar in werkelijkheid de beiden bespiedende, van wie het scheen dat zij iemand verwachtten. Plotseling zag hij hen oprijzen en haastig naar den hoofdingang snel len. Een man van de woestijn, met stof bedekt kwam het hotel binnen. Slank, lenig, met gebronsd gelaat, zichtbaar vermoeid en uitgeput door de inspanning, met oogen die van gebrek aan nachtrust spraken, trad hij den hall in en zijn sporen rinkelden op de tegels van den vloer. Greenfield herkende Abe Lee en doorzag onmiddel lijk wat er gebeurd was. De voorzitter van de Konings dal-maatschappij wist wat de opzichter in San Felipe was komen doen en wat hij van daar zou medenemen. Wanneer het geld voor de uitbetaling van de loonen zijn bestemming bereikte, dan had Jefferson Worth gewonnen spel. Anders... Te half negen van dien zelfden avond ontving de steeds peinzende directeur van de Koningsdal-maat- sohappij van zijn voorzitter een telegram in cijfer schrift dat hem een veelbeteekenend gefluit ontlokte. Ongeveer een uur lang bleef hij in gedachten verzon ken. Toen.nam hij zijn hoed, zette dien op zijn hoofd slenterde langs de straat van Kingston, schijnbaar aan niets anders denkende dan aan zijn geurige sigaar. Hier bleef hü een oogenblik staan om een landbouwer te begroeten, die zich huiswaarts spoedde. Straks weer staakte hij zijn wandeling om eenige vriendschappelijke d'n kop van Jut, 't geluid van de schommeltent en de stoomfiets, da flèèrt en da dentert dan om oewen kop, da ge 'r stapelzot van wordt. En 't jongvolk...! Hah! Da pakt mekaren vast en draait deur de daanstent op den urgelwals, dat de ha ren nat op de gloeiende, heete koppen plekken. Ze gooien d'r hakken teugen d'r billen, trappen teugen d'n houten vloer, dat de stof uit de spleten dwerrelt, zwie ren rond, de oogen puilend van genot en levensdrift en ze vertellen mekaarz onder woorden, van de dingen die we bij de blommekes d'n bloei noemen! Da's 't volle, bottende barstende leven, da perst deur den duuzenden poriën van 't heete vel. Dat 'r woelt en davert tusschen de spieren, die kloppen van levensover- daad. Maar genogt. Laat ik m'n eigen nie tempteeren mee de herinderingskes uit onzen jongen tijd. D'n tijd da 'k mee m'n Truike d'n najaarskermis vierde. Da'k ze sleurde deur de daanstent, dat ze ginnen vloer meer onder d'r voetjes voelde! We in de stoommallemeulens tolden, da'k wel vijf-en-twlntig Truikes zag en goed moest uitkijken da'k 't goeie, 't Truike van vleesch en van bloed in m'n ermen pakte. Afijn, da's veurbij. Maar ditte mot ik zeggen amico, deuze dagen van kermisleut, ze zijn noodig, noodig as de locht die we in-asemen, ok al vinden sommïgte „ouwe heeren" van 16 jaar da teugeswoorlg nie deftig of betamelijk meer. Ok al vinden stadsche menschen boven 't Hollaandsche Diep zoowiets nie „menschwèèrdig" meer. Mee deus water-en-melk-redeneeringen hebben we al heel wa plazierkes tusschen onze vingers zien glijen! We hebben ons laten be-duvelen. Laten belaaltafeien deur aankomende Staatsmannen en Staatsvrouwen, die in gemeenteraden ons kwamen leeren hoe we „mensch" moesten zien te worren. En ze mokten wassen poppen van 't menschdom, die alles verbergen onder 'n stroef, bleek en ontevreden bakkes. Carnaval? Ge durft teugeswoorig 't woord nie meer uitspreken. En toch... toch amico, as me wel 't as ouwe Brabanders onder mekaren zitten en ouwe herinde ringskes ophalen, dan... dan komt er meestal zo'n klein bietje heimwee in de oogen, naar die tijen waarin 'nen mensch nog kind dorst te zijn. We hebben 't ons eigen laten ontfutselen. Dèèr! 't Was mode om dik, geleerd, deftig en „droog" te doen en... de menschheid ver droogde. Botvierde z'nen moeien geest, die afgeleid moest worren, in de Cinema, waar avond aan avond Kilome ters film deurgedraald worren, om twee jonge men schen eindelijk mekaar 's te laten pakken. En as 't zoowver is... dan „pakt" d'n goeienkoopen rang, veur- aan, net zoow steuvig mee, da-t-et licht gaauw aange stoken mot worren! Och neeë, 'k heb daar niks teugen. D'n mensch is jonk om 't lieve leven mee smakkende lippen op te frèten Er in te bijten, mee gulzige taanden, as In 'nen sap- pigen bellefleur, dat d'n vruchtensap over oew kin druppelt! 'Nen mensch is gin panopticumpop mee 'n stalen vir- ke in z'nen rug, da van tijd tot tijd mot opgedraaid worren, mee 'n pofbroek om z'n beenen of, as 't 'n wef ke veur mot stellen, mee 'n soortement van botram- menbordeke op één oor geplakt. Maar daar is nog zoowveul over te zeggen. En m'nen kop staat op d'n oogenblik nie naar zwaar gepeins. Er gebeurt op d'n buiten veuls te veul, dan da 'k in deus dagen m'n eigen zoow laank aan 'nen brief kan zetten. As ge nouw deur de akkers gaat, en ge ziet de wisse ling van de jaartijen gebeuren; ge kunt ze ruuken. opsnuffen uit d'n kleffen, zuutgemeeten èèrde, ge ziet 't aan de kleuren in de lochten, waarin teugen d'n avond de locht in t Noordoosten lijk éénen pèèrlmoe- ren schelp ia, ge ziet 't aan 't akkerlaand, waar d'n èèrpelplaant verdord leet, 't stoppelveld kaal en wijd, of geploegd al, waar d'n boerenkool schoon begint te groenen, d'n savooi te kroppen waar ge de wisseling kunt voelen aan oew vel, as d'n killen, klammen avond er aan vastplakt, d'n akkernevel koud en dik in oew longen zakt, aa ge nouw gaat deur de akkers, waar de bosschen zwart teugen d'n ender kartelen onder 't ros se avondlicht* kek, dan is d'n buiten zoow vol gebeu ren, da *k er nie laank vandaan blijven kan! Gisteravond, as ik over een van de brugskes van de Mark hong te leunen, dan zag ik d'n zomerdag van me weggaan, as iets da'k nog nie missen wouw! 't Avondwindeke zong in de boomen, zóów schoon en zacht as 'n vergelegen watervalleke. Torrekes spron gen over 't zwartheldere Markwater in duuzenden, sjuust of "t motrengelde op 't rivierke. Waterratjes, sierlijk as eekhoorns, mee waakzame oogskes, glejen over 't nat, lijk "n veer zoo wicht. En recht veuruit, boven d'n zwarten, roetzwarten akker, 'n omgeploegd korenveld, daar smeulde 'n zonnevuur achter de èèrde vandaan, neeë, da's nie te zeggen meer. Da's te schoon: Ab Onzen lieveneer aan 't werk is. dan kunde alleen maar stlllekes en kleintjes oew eigen verbazen over de wisselende prachten, dan is da mee gin pen aan te ra ken. De locht was enkel oogenglaans, maar van 'n kleur... van lichtend goud, of d'n hemel op 'n kier stond. Dieper wier 't water onder m'n brugske, zwarter d'n akker, schoon er nog t windeliedeke in de poppe- lieren, en toen toen wier m'nen kop zoow zwaar amico, da'k zachtjes ben weggegaan, de akkers uit... En as ik bij Guust Verhagen kwam, onze barbier, dan hebben me daar ons afsprokske gemokt veur d'n ker mis en 't plazier da me g'ad hebben d'n aanderen dag... ollee, misschien da 'k 't nog wel 's vertel, maar nie eer der veur Trui weer te spreken is...! Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRé. Buitengewone vergadering van den Bond van op coöperatieven grond» slag werkende Zuivelfabrieken in Noord-Holland. In het Gulden Vlies, aan de Koorstraat te Alkmaar, werd Donderdagmiddag een buitengewone algemeene vergadering gehouden van den Bond van op Coöpera tieven grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord- Holland, met als eenlgste agendapunt: Bespreking toe stand in het zuivelbedrijf. De vergadering was druk bezocht De Voorzitter, de heer H. K. Koster, Wieringerwaard opent de vergadering en deelt mede, dat het bestuur het gewensoht geoordeeld heeft de leden ter vergade ring op te roepen, ten einde den algemeenen zuiveltoe- stand te bespreken. De directe aanleiding daartoe was een schrijven van „Eureka" van Binnenwijzend, waarin er op werd gewezen dat de leden noodzakelijk van ge dachten dienden te wisselen, hun grieven tot uiting moesten- kunnen doen en indien dat niet—op-georgani seerde .wijze kon geschieden, dat dan ongeorganiseerd tegen de werking van de crisiszuivelwet zou worden opgetrokken. Het Bestuur vindt het gevaarlijk als on georganiseerd wordt opgetrokken, want dat zou dan voor de regeering aanleiding kunnen zijn maarregelen te treffen zonder rekening te houden met de wenschen der organisatie. Het bestuur vond het dan ook beter dat door den Bond een vergadering werd belegd. Dat deze vergadering te Alkmaar en niet te Hoorn wordt gehou den komt doordat in verband met de kermis geen lo kaal te Hoorn beschikbaar is. Want niettegenstaande de crisis, zijn die menschen daar waar zij genoegen kunnen vinden. Dat wijst, meent spr. ook op den ver keerden toestand, want menschen die den practischen landbouw uitoefenen, treft men daar niet aan. De toe stand in het zuivelbedrijf is zeker zoo slecht als nooit tevoren is geweest. Spr wenscht nu allereerst het woord te verleenen aan hen, die deze vergadering wenschten. De heer De Boer, Binnenwijzend, deelt mede, dat er niet alleen onder de leden zijner fabrieken, maar on der meer leden in den omtrek van Hoorn iets broeide, doch dat het tenslotte beter werd geoordeeld dat de besprekingen via den bond geschiedde. Dankbaar zijn zij dus, dat deze bijeenkomst plaats vindt, maar reeds eerder had het Bestuur deze vergadering moeten be leggen. Spr. brengt dan de grieven naar voren, n.1. de noodzakelijkheid om de z.g. Fransche pot van f 8 mil- woorden te wisselen met een groepje jonge mannen van het personeel van de Maatschappij. Eindelijk wa ren het drie Mexicanen die hij een oogenblik staande hield. De directeur vroeg hoe het met het werk stond,... of alles in orde was. „Zeker mijnheer." En toen lag het voor de hand dat mijnheer Burk naar het laatste nieuws vroeg van de stakers van Ge- meenebest. De Mexicanen kwamen van verderop en wisten hem niets te zeggen. Zij hadden geen nieuws gehoord. Wist Senor Burk er mischien meer van? De directeur was er volkomen zeker van dat over morgen alles in orde zou zijn met het werkvolk van den spoorweg van Jefferson Worth. Des te beter." Ja, de opzichter van mijnheer Worth zou nog dien zelfden avond van San Felipe vertrekken, met een groote som geld. duizenden dollars. Amerikaansch goud. alles om de loonen uit te betalen. Hij was alleen on derweg, te paard... den weg die door de bergen loopt Er was geen twijfel aan dat de mannen betaald zouden worden... De directeur was er oprecht blij om... NEGENENTWINTIGSTE HOOFDSTUK. Zeg Barbara dat het mij goed gaat. Toen Abe Lee na zesentwintig zware uren in het za del te hebben doorgebracht, voor het hotel van San Felipe afstapte en den hall binnentrad, waren zijn ge woonlijk zoo evenwichtige zenuwen tot barstens toe ge spannen. Weken lang was de opzichter onder den last van geldelijke moeilijkheden gebukt gegaan, als hing zijn leven daarvan af. Vele dagen achtereen had zijn denken den hachelijken toestand van de staking ver eenzelvigd met het vooruitzicht dat hij het werk zou zien verongelukken, waaraan de liefde van zijn hart hing, en met de vrees dat de onderneming in dc macht van de Maatschappij zou komen. En toen de redding daagde, toen. indatzelfde oogenblik stond op eenmaal de zaak hopeloozer dan ooit. Beter dan iemand ander3 kende Abe Lee den aard van die Mexicaarische en Indi- aansche stakers. En hij ontveinsde zich niet het drei gende gevaar dat dezelfde dag die redding scheen te brengen, getuige zou zijn van droevige gewelddadighe den. Wanneer Jefferson Worth vertrokken was, onbe kend met de mislukking van de maatregelen die een einde aan de moeilijkheden zouden maken, of wan neer door een samenlooD van omstandigheden het niet lioen te verdeelen. Wel is waar is nu besloten dat f 1 millioen zal worden verdeeld, maar dat is slechts een druppel In den emmer. Reeds in Januari heeft de Kamer van Koophandel van Westfriesland verzocht om onder de melkleveran- ciers die Fransche pot te verdeelen, maar de Minister antwoordde, dat door hem nog geen besluit kon worden genomen. Spr. meende echter tusschen de regels te kun nen lezen dat de pot bestemd zou worden voor het voeren van reclame. De kaashandelaren voeren echter z.1. genoeg reclame. Misschien dat de pot gebruikt wordt voor de betaling der kosten, verbonden aan de inkrimping van den veestapel, maar spr. zou dat toch niet te rijmen achten. De tweede grief is dat maar steeds de toeslag voor boter en kaas moet worden be taald. Het is maar steeds Sïjmen betaal, en waarom wordt er geen rekening en verantwoording gedaan. De derde grief is dat ons niet voor eigen gebruik een kwantum boter zonder zegel wordt toegewezen, evenals dat het geval is met» de zelfkazende boeren. Spr. betoogt dan verder, liever een andere regeling te zien, waarbij de boter goedkooper werd gegeven en waardoor het gebruik in Nederland dan zou stijgen. Spr. weet wel dat dan de Margarinefabrieken ln 't gedrang komen, maar die keeren tenminste nog een flink divi dend uit, terwijl onze schuldenlast vermeerdert. Met na druk wijst spr. op den onhoudbaren toestand, waar 3 cent voor de melk wordt ontvangen. Spr. hoopt dat er Spoedig een andere geest mag blijken. Noodzakelijk is het dat de 8 millioen verdeeld wordt onder de veehou ders, dat. de melkleveranciers een kwantum boter voor eigengebruik. zonder heffing, ontvangen en dat er meer overzicht van ontvangsten en uitgaven door de crisis- zuivelcentrale wordt verstrekt. Het moet daarheen ge bracht worden dat de veehouders 5 a 6 cent voor hun melk ontvangen. De Voorzitter zal probeeren eenige inlichtingen te versohaffen. Mocht daarbij blijken, dat hij de regee- ringsmaatregelen verdedigt, dan moet men daaruit niet de conclusie trekken, dat spr. over die maatregelen te vreden is. Maar de zaak dient zuiver gesteld te worden. Spr. is wel van oordeel dat de toestand thans minder slecht is dan wanneer die regeeringsmaatregelen niet waren getroffen. Wat betreft het Fransche potje van f 8 millioen, er is een crislszulvelcentrale en er Is een crisiszuivelbu- reau. Het bureau is ingesteld door de organisaties op verzoek van den minister en was noodig in verband met de maatregelen, die in het buitenland werden ge troffen. Uitvoerig licht spr. toe, hoe de kaasuitvoer naar Frankrijk werd geregeld, hoe niet alle fabrieken konden profiteeren van een hoogeren prij6, die ge maakt werd bij den uitvoer van kaas naar Frankrijk, van boter en kaas naar Duitschland en van melkpro ducten naar Engeland. Zoo is het z.g. Fransche potje ontstaan. Toen dit potje een millioen gulden begon te naderen, gingen er stemmen op om het bedrag uit te keeren, doch kwam de moeilijkheid der verdeeling tot mogelijk geweest was het geld gereed te houden Abe wist dat dan de zaak verloren was. Dan had de Maat schappij overwinnen. Toen hij het hotel binnenkwam en zijn patroon zocht, viel zijn oog allereerst op James Greenfield. Met een geheel onwillekeurige beweging raakte zijn hand den revolver aan dien hij in zijn gordel droeg. En op eenmaal zag hij Jefferson Worth en Willard Holmes, die op hem afkwamen. Wanneer een man in de hoogste spanning van den strijd verkeert, wanneer hij met de kracht van de wan hoop worstelt om zich staande te houden, dan is het zeer vergefelijk dat de kleine hoffelijkheden van het dagelijksch leven voor hem slechts zeer weinig waarde hebben. De opzichter dacht er niet aan de begroeting van de beide mannen te beantwoorden en de uiterste spanning lag in zijn vraag: „Hebt u het klaar liggen?" „Alles is in orde", antwoordde Jefferson Worth en het was alsof hij met die woorden iets van zijn eigen onverstoorbare kalmte aan Abe Lee overdeed. Toen de beide mannen in de kamer van Worth waren binnengetreden, begon de opzichter zich zonder de minste aarzeling van zijn kleederen te ontdoen. „Ik moet allereerst een flink bad hebben", zeide hij. „Eu zoudt u. terwijl ik daarmee bezig ben zoo goed willen zijn mij hier een degelijken biefstuk te laten brengen? En dan zou ik graag een paar uur willen slapen. Het paard van Texas Joe staat hier vlak voor het hotel. Misschien wil u wel order geven dat daarvoor gezorgd wordt..." Toen hij dit gezegd had. verdween de slanke ge stalte van den opzichter door de deur van de badka mer. Mijnheer Worth zond de bestelling van zijn op zichter onmiddellijk door naar den chef-kok en voegde er een klein sommetje bij om een snelle en accurate uitvoering te verzekeren. Vervolgens bracht hij zelf het paard op stal en zag toe dat het dier de zorg genoot die het zoo ruimschoots verdiend had. Toen Worth in het hotel terugkwam, opende hij om zichtig de deur van zijn kamer. Hij zag daar ledige sohotels op de tafel staan, hij rook den geur van si garetten en in zijn bed lag de opzichter verzonken in een diepen slaap. Abe Lee kende de waarde van den tijd. ook waar het een heilzame rust betrof. Twee uur daarna begof mijnheer Worth zich weder naar zijn kamer en vond daar den opzichter die gereed stond den terugtocht te aanvaarden. Glimlachend over handigde hij hem een pas ontvangen telegram. Het was het bericht van Barbara dat thuis alles in orde was en de laatste woorden waren: „Hartelijke groeten aan Abe." uiting. Door het bestuur werd toen gemeend dat was in een tijd dat de toestand nog niet zoo nijpend was dat het geld 't best het algemeen ten goede kwam als er met behulp van dat geld nieuw afzetgebied voor de zuivelproducten werd gezocht. De minister was daar voor niet te vinden, hij wilde een kapitaal stichten, waarvan dan de rente aan de boeren ten goede zou ko men. Wij achtten het tijdstip om een kapitaal te vor men allerongelukkigst gekozen en hebben herhaaldelijk geprobeerd onze meening ingang te doen vinden. Het crisiszuivelbureau heeft thans een kapitaal van ruim f 2 millioen bijeen en nu de toestand voor de boeren zóó is verslecht, heeft het crisiszuivelbureau besloten om één millioen voor uitkeering aan de boeren beschikbaar te stellen. De toezegging van den minister is daarop verkregen. Zeshonderdduizend gld. zal verdeeld worden onder de kaasbereiders. <Je rest is voor de overige melk producten. Inmiddels gaat het bureau door met heffen, en het is dus niet onmogelijk dat er nog eens een be drag te verdeelen komt. Waar het niet mogelijk is na te gaan waar het geld precies vandaan komt. is de ver deeling moeilijk, doch daar zullen wij niet over dis- cusleeren. De crisis-zul vel centrale. Nu over de Crisis-zuivelcentrale. Dit is een officieel® instelling, bestaande uit personen uit verschillende or ganisaties en waarvan voor Noordholland de heer K. Kuiper als vertegenwoordiger van de Centrale Land- bouw-organisaties zitting heeft en spr. plaatsvervanger is. Spr. doet uitkomen dat 't werk van de C.Z.C. heel anders is hoe zij zich bezig gehouden heeft met de financiering der koelhuisregeling, dit jaar, toen con- tingenteering van boter door Engeland was te vreezen, voor de levering van 3 millioen Kg. boter is gezorgd. De- re crisiszuivelcentrale nu heeft een bedrag van f 8 mil lioen. De crisiszuivelcentrale nu was steeds bevreesd dat het geld voor andere doeleinden zou worden gebruikt, oa Is reeds getracht ten behoeve van de rundveecen trale te leenen en verleden week Vrijdagavond heeft nu de crisiszuivelcentrale besloten dat het bedrag ter be schikking zal worden gesteld van de melkveehouders, daags voor de in werking treding van de landbouwcri- siswet. U ziet dus, zegt spr. dat diegene die aangewe zen zijn om uw belangen te behartigen, daartoe alles in het werk stellen en uw belangen dus veilig zijn. De heer Zijp, Twisk: Dat betwijfel Ik. De Voorzitter zegt, dat men met zijn beoordeeling voorzichtig moet zijn. Wat wij meenen dat voor den boer noodig Is, gebeurt niet altijd. Het is mogelijk dat de regeering de zaken anders ziet. Spr. wijst er op we! eens 't gevoel te hebben dat er weinig rekening wordt gehouden met onze belangen en het staat ons dikwijle tegen, op weinig resultaat te kunnen wijzen, maar toch moeten wij blijven en steeds maar weer -trachten onze meening ingang te doen vinden. Wat uw vertegenwoor digers hebben te doen. is zwaar werk. maar toch ben ik ervan overtuigd, zegt spr„ dat wat we gezamenlijk heb ben gedaan, de toestand van den boer niet slechter heeft gemaakt. De geest van ontevredenheid. De heer Wit, Berkhout, verwijt het Bestuur dat niet eerder deze vergadering is gehouden. Aan den Zonder een woord te zeggen, keerde Abe zich halver wege om en bond den gordel om zijn heupen, waarin zijn revolver bevestigd was. En Barbara's vader zag niet dat hij het telegram van Barbara onder zijn fla nellen hemd verborg. Toen overhandigde mijnheer Worth hem een zwart lederen documententasch geheel gevuld .met papieren en met elastieke banden dichtgesnoerd. „Hier is het geld", zeide hij. Abe borg het pak in een binnenzak van zyn jas en was nu reisvaardig. Bij den stal vonden zij Willard Holmes die hen met twee paarden .opwachtte. De ingenieur droeg een nieu wen gordel, waarin een revolver stak. Toen hij hen begroet had, zeide hij: „Zijn wij klaar? Ik heb onzen lunch bij mij. Is er nog iets anders?" Abe zag hem vragend aan en keerde zich toen naar mijnheer Worth. „Mijnheer Holmes gaat met je mee", zeide de bankier De opzichter aarzelde een oogenblik. Mar- er klonk iets in de stem van Worth dat aan alle tor^nwerping het zwijgen oplegde. Hij begon de beide paa. oplet tend te onderzoeken, zij waren van dezelf nsie onvermoeide soort als de bruine waarmede hij geko men was. „Zijn zij van zessen klaar?" vroeg Abe den knecht die ze gebracht had. ,.U doet het best zelf te oordeelen". was het antwoord „U kent het soort. Zij leggen het nooit af en mijnheer Worth zeide dat het daar juist op aankwam." „Wij zullen voor elk één maal voer noodig hebben", zeide Abe. „Wilt u ons dat in twee zakken meegeven?" „Wel zeker", antwoordde de man. „ik zou het wel hebben meegebracht, maar mijnheer had er mij niets van gezegd." Terwijl de knecht het voeder gereed maakte.- onder zocht Abe de zadels en de riemen. „Zijn je stijgbeugels in orde?" vroeg hij Holmes. „Ik geloof van wel." „Het was beter als u het wist. Het is altijd goed te zeg gen waar het op staat." De staljongen meesmuilde en knipoogde naar den opzichter, toen de ingenieur tot de slotsom kwam dat het beter was de riemen een weinig korter te gespen. Zonder een woord te zeggen hielp Abe hem daarbij. Toen sprong de opzichter met een zwaai in het zadel en op het oogenblik dat hij wegreed, zeide hij tot zijn patroon: „U kunt zusje Barbara seinen dat ik onder weg ben." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 10