Bespaar tijd en geld Wasch met 'n VELO. Raad Zuidscharwoude. heer Bückman moest reeds eerder zijn meegedeeld, dat het niet goed is dat steeds maar toeslag wordt geheven. En als de heer Bückman dan geen gehoor geeft, dan is het voor de voormannen goed. te weten de boeren achter zich te hebben. Straks in December kan Bückman wel een voorschot voor 15*34 vragen. Met een melkprijs van 3 cent moeten we nog vertellen dat er een regeeringstoealag van 1.92 bij is. En dat terwijl de menschen in de stad 11 cent moeten beta len. Waarom was het zoo noodzakelijk dat de heffing tot Augustus is doorgegaan? De heer Koolhaas wijst erop dat de wet spreekt van een richtprijs van 5 a 6 cent en de voormannen moeten er dan maar op wijzen, dat de wet gehand haafd moet worden. Er wordt met ons gesold. En de roomboter gaat naar het buitenland voor iets meer dan de prijs van wagensmeer. De heer Kout. Middelie, vindt het niet goed. dat aan de voormannen een verwijt wordt gemaakt. Zij doen hun uiterste best. en dat niet meer wordt bereikt komt. doordat we hebben te wenschen, maar niet te eischen. De heer Koolman. Wognum, herinnert eraan, dat toen hij in de vergadering van de Hollandsche Maat schappij in een motie wilde aandringen op een melk prijs van 5 cent de heer Koster den prijs hooger wilde stellen en de motie werd tenslotte: minstens kostprijs. Ook deze spr. doet den onhoudbaren toestand bij een melkprijs van 3 cent uitkomen, de producent gaat daarmee onherroepelijk ten gronde.' De heffingen zijn absurd. Maatregelen moeten worden getroffen en spr. zou daarom alle zuivelbereiders bij elkaar willen roepen, desnoods dan de besturen van alle zuivelorganlsaties. Spr. wijst er op hoe aan de Streek ook de aardappel verbouwers te hoop liepen en de regeering ze met een zoetigheldje in bedwang hield. Het mag zóó niet voortduren! Applaus. De heer De Goede. Wljdewormer. acht ook een richtprijs van 5 cent noodzakelijk en vraagt of de heffing nu niet weg kan blijv.en De heer Bregman. Oudendijk, wendt zich tot zijn crislslotgenooten en zegt dat de plattelandsbevolking ten onder gaat. Onze boter wordt in het buitenland verklad, wat spr. toeschrijft aan het geloof, dat ge hecht wordt aan minister en aan regeeringscommis saris. Spr. onderwerpt het rekensommetje van den heer Bückman voorkomende in het laatste nummer van het officieel orgaan, aan een nadere beschouwing en wijst verder op de sociale lasten, op de grondlas ten, van grond waarvan de boeren niet kunnen eten, noemt voorbeelden, waaruit blijkt hoe getracht wordt de polderlasten binnen te krijgen. Spr. wenscht de kosten der sociale lasten op rekening van de regee ring te brengen, afschaffing van grondlasten, afschaf fing van pensionneering der ambtenaren en van die gelden een fonds te vormen ten bate van de boeren. Er wordt gezegd dat er geen geld is. maar zsgt spr., mlllloenen komen er dagelijks bij de Nederlandsehe Bank binnen. De heer K. Kuiper. Oostwoud, antwoordt den heer Wit, dat de heffing is doorgegaan, aanvankelijk omdat gevreesd werd. dat in de maanden Maart en April de prijzen belangrijk zouden dalen en de melkprijs wel licht nihil zou worden. Spr. was toen een van de wei nigen. die zich daartegen verzette, later heeft hij er zich mee vereenigd. Gelukkig Is de vrees niet be waarheid en kwam meer tot uiting de meening om de heffingen te verlagen en te verdeelen. Maar er was verschil van meening. Toen daarna de sterke con tingen teering door Frankrijk afkwam en de kaas- prijs kelderde met f 6.de melkprijs met 1 cent. toen hebben de vertegenwoordigers der landbouworga nisaties aangedrongen op verdeeling der gelden en is Vrijdagavond het besluit genomen, .dat het overschot zou worden uitgekeerd op den dag, voorafgaande aan dien. waarop de landbouwcrislswet in werking treedt. De verdeeling zal plaats vinden volgens de heffings regeling. Wij voelen, zegt spr., 't zelfde als U. maar gezien d«en algemeenen toestand, en dat wij exportee- rend land zijn, is de toestand zoo moeilijk. Als de grenzen steeds meer voor onze producten worden ge sloten. geef ik 't te doen. *n loonenden prijs voor onze producten te behouden. Inkrimping van den veestapel dient gepaard te gaan met eenige inkrimping van de margarine-industrie. Spr. doet uitkomen, dat oorzaak van het vastloopen der crisiszulvelwet is, de verlaagde wereldprijs van de boter. Spr. deelt nog mede dat thans de Centrale organisatie en de F.N.Z. elkaar hebben gevonden en gezamenlijk zullen optrekken om een beteren toestand voor den boer te krijgen. De Voorzitter wijst er den heer Kooiman op. dat hij bepleit heeft aan de regeering den productieprijs te vragen, in de crisiszulvelwet wordt een prijs van 5 6 6 cent genoemd. We hebben nu eenmaal een overschot van zuivelproducten en daardoor is de prijs afhanke lijk van den wereldprijs. Wat de boter betreft, er zijn landen, die Aunt slaan uit de inflatie, al wil spr. daar mee niet zeggen, dat inflatie uitkomst zou geven. Als we teruggaan met onzen veestapel, de productie dus kleiner wordt, dan zuilen we hebben te zorgen dat het vetgebrek niet wordt aangevuld van andere zijde. De margarine-d istributle moet dan ook worden verminderd, de margarine-productie even wel dient zoo te blijven, in verband met den afzet naar het buitenland. Dat aan ons geen boter zonder zegel ia verstrekt, zooals aan de zelfkazers, komt omdat vele boeren In het oosten van ons land nooit boter gebruiken. Dat we geschroomd hebben een vergadering te be leggen, vindt zijn oorzaak in het feit dat de toestand zich soms met den dag wijzigt. Veebeperking, die zeer waarschijnlijk zal plaats heb ben (vast staat het nog niet) dient zoo mogelijk vrij willig te geschieden. Dat beperking noodig is. blijkt hieruit dat de rundveestapel in 3 Jaar met 22 pet. Is toegenomen. Door den F.N.Z. is gezegd te willen mee hielpen aan een gedwongen veebeperking, mits in krimping van de margarineproductie plaats vindt. De heer Busch, Wormerveer, aoht het noodig dat de acht milloen zoo spoedig mogelijk wordt uitbetaald, want straks zal maalderij en alles het loodje moeten leggen. De boeren kunnen niet meeir betalen. Heeft de F.N.Z. al eens besproken de margarine te verkoo- pen, zooals ze is, nJ. wit? want het publiek meent dikwijls boerenboter te koopen, terwijl het margarine koopt.. De heer Zijp. Twisk. betwijfelt of de menschen. die door de regeering zijn aangezocht, wel hun plicht tegenover de boeren hebben gedaan. Dat we deze ver gadering hebben, komt voort uit het verzet van de massa. Het feit dat de eene handelaar 60 pet meer winst met de kaas behaalt dan de ander, is voor spr. aanleiding op te merken, dat de maatschappij dus niet meer coöperatief moet worden ingericht maar 't particulier initiatief moet worden bevorderd. Ook wijst spr. erop dat er minder geld verdiend wordt, terwijl de producten duurder woden gemaakt. De heer Posch, Schellinkhout, meent dat de verga dering eerder gehouden had behooren te worden, op dat de menschen eerder op de hoogte waren gebracht De Voorzitter zegt, dat als men niet op de hoogte is, dit eigen schuld is, want wekelijks wordt In het officieel orgaan medegedeeld wat er Is gebeurd. Bij het verdere debat komt ook de consumptiemelk- regeling ter sprake en wordt door den Voorzitter me degedeeld, dat steeds erop wordt gewezen, hoe funest het is dat de prijs voor de melk maar 3 cent is, ter wijl de winstmarge van de melkslijters hooger Is, Haar lem bijv. 4% cent. De heer K. Kuiper deelt mede, over die consumptie naelkregeiing een lang onderhoud te hebben gehad met den regeeringscommissarls; er zou deze week over Vergaderd worden. De heer Jenama, Lutjewinkel, zetg, dat we dus nu gehoord hebben dat het beroemde Fransche potje, die f 1 millioen en ook die f 8 millloen zullen worden uit betaald. Is dat goedgekeurd door de regeering? Spr. maakt zich daar ongerust over en acht het daarom ge vaarlijk het aan de leden der fabriek mede te deelen. Wat de kwestie van den melkprijs betreft, deze is gedaald tot 3 cent, waarvan 1.92 cent steun, zoodat zonder regeeringssteun de melkprijs 1.10 cent zou zijn Hoe vreeselijk dat reeds is. nog vreeseiyker vindt spr. dat de fabrieken op de melkkaarten moeten vermelden, dat de regeer!ngssteun zooveel is en de fabrieken daarmee worden gedwongen, leugens te debiteeren. Dat is een reuzenschandaal (Applaus) De z.g. vrije boerenstand gaat dus ook ten aanzien hiervan naar den kelder. De heer Zwagerman, Nieuwe Niedorp, profiteert als tuinder, bloembollenboer en melkboer van de drie steunwetten, maar weet niet welke van de drie 't be roerdst is om den boer naar den kelder te helpen. Spr. zou speciaal van de menschen achter de tafel willen weten de middelen om aan een beteren kostprijs van de melk te komen. De heer Kooijman verwonderde zich over de mede- deeling dat sedert 3 jaar de rundveestapel met 22 pet. is toegenomen. De eerste maatregel moet dus zijn: op ruimen. Maar spr. vreest dat allereerst de rommel zal worden opgeruimd en de productie niet zal verminderen Er zijn nu al menschen, die vee hebben gekocht, ten einde ze straks te kunnen opruimen. Vrijwillige beper king acht spr. goed, maar dan zeer deskundig en dan allereerst daar, waar in de 3' laatste jaren de veestapel is uitgebreid. De heer Van Diepen, Grosthuizen, heeft de indruk, dat vele sprekers tevreden zijn gesteld door de mede- deeling van de verdeeling van het potje. Als spr. het goed heeft uitgerekend, beteekent dat klein f 7 per koe. Zou dat voor ons eenige verlichting beteekenen? Spr. hoopt dat allereerst de vleeschimport zal worden stop gezet. De heer K. Kuiper wijst er op dat het besluit van de vereeniging C.Z.C. om het overschot uit te keeren, nog de goedkeuring van den minister behoeft. De heer Ham denkt niet dat de minister die zal ge ven. De Voorzitter heeft gegrond vermoeden dat de mi nister het wel zal goedkeuren. De heer Broekens vindt het toch al te dol als het Bestuur er zich niet tegen kan verzetten, dat de fabrie ken gedwongen worden leugens te verkondigen. De Voorzitter acht een directeur van een fabriek wel in staat om den juisten toestand aan zijn leden toe te lichten. De heer Jen9ma zegt, dat zij dat niet mogen doen, op straffe van maatregelen. En dat vindt spr. immoreel. De heer Veldstra deelt mede dat hij bij elke wijzi ging van den regeeringstoeslag een circulaire aan de leden verstrekt, waarin wordt medegedeeld, dat het hier betreft een theoretische toeslag. De Voorzitter gelooft niet dat er op het oogenblik gelegenheid is een bron aan te geven, waaruit het geld kan worden geput voor verhooging van den melkprijs. Misschien is 't mogelijk dat de graanrechten, zoo da delijk die gelegenheid geven. Een der sprekers meent dat er nu ten bate van den boer maar een tegenvoeter van oorlogswinstbelasting moet komen. De heer Taisma meent, dat van de regeering geëischt moet worden. De regeering neemt het tekort van de Ned. Spoorwegen ook over, laat ze dan ook het tekort van de boeren overnemen. Meerdere leden schetsen den zeer slechten toestand, wat den Voorzitter aanleiding geeft tot de opmerking, dat hij met dien toestand, volkomen op de hoogte is en er herhaaldelijk in Den Haag op wijst. Bij de verdere bespreking doet spr. uitkomen dat de C.Z.C. is een adviseerend lichaam, en dat de regeeringscommissaris een van het advies afwijkende beslissing kan neanen. Een stem: Dan de regeeringscommissaris weg! De Voorzitter merkt op, dat de minister den regee- ringscommissariqQp>enoemt. Een stem: Dan de Minister ook weg! De Voorzitter hoopt dat men zakelijk zal blijven. De regeeringscommissaris. herhaalt spr. heeft het recht te handelen zonder advies te vragen of zonder rekening te houden met een verstrekt advies. Spr. doet uitko men dat de C.Z.C. uit personen van verschillende orga nisaties bestaat en slechts eenmaal een eenstemmig be sluit heeft genomen, n.1. toen het ging over de verdee ling van het overschot. Opnieuw wordt aangedrongen op het beleggen van een vergadering, van desnoods alle melkwinner». En dan ook Bückman uitnoodigen, roept er een. De heer Ham: Hij kijkt wel uit! Een motie. Tenslotte stelt de heer Jensma, Lutjewinkel, de vol gende motie voor: De Bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken enz. enz., gehoord de diverse besprekingen en toelichtingen acht de toestand in het zuivelbedrijf onhoudbaar, waar de uitbetaalde melkprijs reeds is gedeeld tot 3 cent; acht het immoreel, dat nog steeds 2 melkprijzen wor den gehandhaafd vindt het een schande dat op de melkkaart de theo retische toeslag moet worden vermeld, terwijl de wer- kelijke toeslag veel lager is; acht directe uitkeering van de f 8 millioen, saldo C.Z.C. noodzakelijk, en geeft de regeering ernstig in overweging, maatregelen te nemen, waardoor de melk prijs wordt verhoogd tot den productieprijs. De heer Jensma geeft toe dat er misschien enkele Ie scherpe woorden in de motie voorkomen. De heer Klaver, Alkmaar, verzoekt den heer Jensma de woorden Immoreel en schande door andere woorden te vervangen. De heer Jensma voldoet aan dit verzoek, door In plaats van .immoreel" van onjuist te spreken, en In plaats van „vindt het een schande" te zeggen: betreurt het. Door den heer Veldstra wordt er op gewezen, dat wij den melkprijs bekijken uitsluitend naar den kaasprijs, en daarmede in verband den toeslag, doch in Den Haag heeft men het over toeslag op vet. Men moet dus voor zichtig zijn, want men kan in Den Haag uitrekenen dat de toeslag Inderdaad juist is. De motie wordt aangenomen, sjpchts 2 stemmen hoo- ren wij er zich tegen verklaren; de motie zal ter ken nis worden gebracht van den F.N.Z., den regeerings commissaris en den Minister. Opnieuw komt de wenschelijkheid naar voren een vergadering van alle zuivelbereiders te belegggen, doch de Voorzitter merkt op dat de Bond reeds vandaag aan allen gelegenheid heeft gegeven hier te zijn. De secre taris van den Nieuwen Bond is buitengewoon lid van onzen bond en op de agenda staat vermeld dat alle belangstellenden worden uitgenoodigd Als het bestuur iets nieuws heeft, zal het niet schro men de leden bg elkaar te roepen, maar de toestand is slecht en een vergadering als deze met 100 personen, kost ook geld. Spr. laat een waarschuwend woord hoo- ren, met bezadigdheid op te treden, als men revolution- nair optredet, krijgt men van bovenaf geen steun. Als voorbeeld noemt spr. wat met „Het Anker" is gebeurd. De heer Klaver, Alkmaar, dankt den Voorzitter en de andere personen, die onze belangen behartigen, voor de wijze waarop zij dat doen en wijst op het gevaar van het vormen van potjes. Met groote moeite kunnen die uit de handen der ambtenaren worden gekregen. De heer De Boer, Binnenwijzei.d, verklaart alle ver trouwen in het Bestuur te hebhen. Hierna volgt sluiting. .Model 1960' De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdag avond half acht ten raadhuize. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spengler, bur gemeester; Secretaris de heer J. Th. Kunnen. De heer Groen was afwezig. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom. De heer Groen had bericht van verhindering gezonden. De notulen, welke ter inzage hadden gelegen, wer den zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Alvorens tot de behandeling van de ingekomen stukken over te gaan, deelde de Voorzitter mede, een onderhoud te hebben gehad met den Provin cialen Waterstaat over de verbinding met dat deel der gemeente aan de andere zij le dtr Ringvaart. Spr. was voor den Twuijverweg naar Haarlem ge weest en had gesproken met 2 leden van Ged. Sta ten en den Hoofd ingenieur van den Prov. Water staat. Daar is aan spr medegedeeld, dat, alvorens men tot aanbesteding zou overgaan Zuidscharwoude hiervan in kennis zal worden gesteld. Naar aanlei ding van het feit, dat geen verbinding is aangegeven op de teekening, deelde de Hoofdingenieur mede, dat nog niet is besloten op welke wijze de verbinding tot atand zal worden gebracht. Dit beteekent, dal er geen ongerustheid behoeft te bestaan, dat er zonder voorkennis van den Raad tot besluiten wordt overgegaan. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten de goedkeuring op de af- en overschrijvingen van den dienst 1932è Voor kennisgeving aangenomen. Van het Hoofdbestuur der Noordhollandsche Ver eeniging „Het Witte Kruis" een verzoek om subsidie ten behoeve van de door de Vereen, geëxploiteerde ontsmettingsinrichtingen. B. en W. stelden voor, dit adres bij de begrooting 1934 te behandelen. Aldus besloten. Offlcleele ontvangst van den Ned. Kolf- bond. Naar aanleiding van de groote Nederlandsehe Kolf- wedstrijden, die dit jaar op 9, 10, 11 en 12 September a.s. in deze gemeente worden gehouden, was een ver zoek ingekomen van de ontvangende vereeniging „Gezellig Samenzijn", om het Hoofdbestuur van den N.K.B. ten raadhuize te willen ontvangen en een prijs beschikbaar te stellen voor de wedstrijden. B. en W. stelden voor de vereenigingen officieel te ontvangen ten Raadhuize op Maandag 11 Sep tember en een prijs beschikbaar te stellen van pl.m. f20. B. en W. hebben reeds goedgunstig beschikt op het verzoek om de vereenigingen officieel te ont vangen. De heer Kroon vroeg, of het met andere wedstrij den ook zoo is gegaan. De Voorzitter antwoordde, dat het bedrag, bij vo rige gelegenheden hooger was, doch dat men, gezien de slechte tijdsomstandigheden nu een lager bedrag beschikbaar stelt. De gemeente mag echter niet ach terblijven. Het voorstel werd daarna aangenomen. Aanbieding Gemeenterekening 1932. Vervolgens werd door B. en W. de rekening der gemeente over 1932 aangeboden. Deze sloot in ont vangsten op 167.2S9.22, in uitgaven op f 04.042,13, al- zoo een batig saldo van f3247.09. Voor den kapitaal- dienst in ontvangsten op f 100601.42, in uitgaven f 112.296.60, een nadeelig saldo dus van f 11695.18. Voorzitter lichtte dit laatste nog even toe. Dit na deelig saldo is verkregen door den aankoop van land enz. ten behoeve van de verbreeding van het Kerke- pad. Daarvoor kan een leening worden gesloten. De Voorzitter stelde voor. om de rekening 1932, zoo mede die van het Burg Armbestuur en van de Lichtbedrijven te doen onderzoeken door een commis sie uit de raadsleden Spr. wilde de heeren.Dijkhui zen, Kramer en Kroon benoemen. Deze heeren namen hunne benoemingen aan. De heer Dijkhuizen zou, evenals het vorig jaar willen toelaten, dat ook de andere raadsleden er bij tegenwoordig mogen zijn. De Voorzitter antwoordde, dat de commissie wordt benoemd in overeenstemming met het reglement van orde. Spr gelooft dat het wel aan de commissie kan worden toevertrouwd. De heer Dijkhuizen wilde als een der leden er graag bij wilde zijn, dit toelaten en ook plaatsvervangers benoemen. Geldleening Kerkepad. B. en W. stelden voor een geldleening aan te gaan van ten hoogste f 12.000 voor kosten aankoop land bij hèt Kerkepad en kosten dempen van de Kerkesloot. De rente zal hoogstens 5 en de termijn van aflos sing 25 jaren bedragen. De heer Dijkhuizen vond 25 jaar niet lang genoeg voor deze leening voor een dergelijk object. Voorzitter was het hiermee niet eens. Het is eigen lijk te lang. De heer Dijkhuizen merkte op, dat men niet weet wat de toekomst zal geven. Voorzitter was het in theorie met den heer Dijk huizen eens. We kunnen ook verwachten, dat eeni ge baten uit zullen voortvloeien. Het voorstel werd aangenomen Bouwverordening. B. en W. stellen voor, de bouwverordening zooals deze thans is opgesteld, vast te stellen. De heer Du Burck verliet de vergadering. Voorzitter deelde mede, dat B. en W. eerst van plan waren de verordening ongewijzigd in te zen den. Toch was men van meening, dat er verschil lende artikelen zullen moeten worden behandeld. Als de Baad het op prijs stelt, zal de heer Ruisen, de gemeente-opzichter, deze artikelen toelichten. De heer Dijkhuizen had het handiger geoordeeld, dat de raadsleden de verordening 14 dagen eerder hadden ingezien. Voorzitter antwoordde, dat de verordening door de heeren Rutsen en Oosterlee minutieus is nagezien en concludeerde dat de toelichting van den heer Rut sen gewenscht wordt. Hierna werd de heer Rutsen binnengeroepen. De bouwverordening bleek nog niet zoo eenvou dig te zijn, als we hadden gedacht. De besprekingen waren zeer langdurig en er bleek wel uit de bespre kingen, dat de bouwverordening niet was gemaakt voor den Langendijk. Er is geen rekening mee ge houden, dat tusschen het water moet worden ge bouwd. Uitvoering zooals de verordening was op gesteld, speciaal cle rooilijn, was een punt van be spreking. Deze zou niet kunnen worden nagekomen. Verschillende voorstellen werden gedaan, doch na ongeveer anderhalf uur te hebben gepraat over het voor en tegen werd de rooilijn vastgesteld naar de rechte lijn, getrokken uit de gevels van de naastbij- liggende perceeien, minstens 3.50 uit de as van den weg. De buitenmuren moeten 18 c.M. zijn, inplaats van 11 c.M., zooals voorheen. De werkverschaffing. Bij de rondvraag werd door den heer Muller het werkloosheidsvraagstuk en de werkvers-haffing be- Voor een paar dagen terug 1« de groote radio-ten* toonstelling te Londen geopend. Naast de vele nien* we snufjes op radio-gebied zullen de bezoekers er ook vinden een door Marooni geconstrueerd apparaat, dat den naam voert „Model 1960", wat wil zeggen, dat ons radiotoestel er over klein 30 jaar als boven staande afbeelding zal uitzien. Afgaande op de beel tenis op hot projectiescherm is volgens Marconi dan blijkbaar ook het raadsel van de televesie volko men opgelost en zullen we dan „hooren en zien" te gelijk. sproken en de gelden daaraan besteed. Het komt spr. onrechtmatig voor, dat het gemeente geld wordt besteed voor het in cultuur brengen van den Wie- ringermeer, doordat de gemeente een zekere som in de loonen moet bijdragen. En dat, terwijl onze ak kers hier al sterk beginnen te ruimen, zoodat er al wel gelegenheid bestaat tot het laten baggeren. Spr. stelde voor, de baggerregeling weer in te stellen. De Voorzitter was er voor, dat deze baggerregeling weer werd ingesteld, want hierdoor worden zoowel de arbeiders als de tuinders geholpen. Ook was spr. het met den aanhef van den heer Muller eens. Het is herhaalde malen geprobeerd, de arbeiders op een andere manier te werk te stellen, door een werkver schaffing, waardoor ze bij de tuinders konden wor den geplaatst, wat echter volgs de regeering ontoe laatbaar is. Spr. kan het begrijpen, dat de heer Mul* Ier dit voorstel doet Er zal zoo spoedig mogelijk tot de inwerkingstelling van de baggerregeling worden overgegaan. De heer Dijkhuizen had een ander voorstel om de arbeiders hier te houden. Spr. dacht dat het nog goedkooper was, als wij de arbeiders zonder steun van het Rijk bij de tuinders plaatsen. Nu komt het geld ten goede aan het Rijk en hier wordt de boel verwaarloosd. De Voorzitter antwoordde evenwel, dat de gemeen ten geen toeslag mogen verleenen aan tuinbouwers. Dat het geld der gemeente voor de in cultuurbren- ging van de Wieringermeer wordt gebruikt is be trekkelijk. Maar als er nu eens geen werkgelegenheid was, wat zou men dan met de werkloozen beginnen? De Wieringermeer wordt vervroegd uitgevoerd, al leen om werk te scheppen Men is niet verplicht de werkloozen er heen te sturen. Spr. gevoelde de on billijkheid van de zaak. De heer Kroon merkte op, op een zekere vergade ring te hebben gehoord, dat het nog maar een „goeiigheid" was, dat er werkloozen werden geplaatst. Als alles met machines werd gedaan, was het veel goedkooper. De Voorzitter vond het wel schrijnend. De heer Bekker dacht ook, dat het wel goedkoo per zou zijn, als f5 per week aan de tuinders werd gegeven. De heer Kroon vroeg, of de Commissie van Vijf al met de werkzaamheden inzake het saneeringsplan voor het bloembollenbedrijf gereed is. Voorzitter antwoordde, dat dit helaas niet het ge val is. De Commissie heeft wel een werkzaam aandeel in de actie, maar of resultaten zijn bereikt is nog niet bekend. Daarna sluitinf. Naar beneden gestort De eerste Japansche vliegtulgbestnnrster, Keigen Boku, ls op een vlucht van Tokio naar Mandsjoerije in een onbewoonde streek der provincie Schizuoka naar beneden gestort en gedood.

Schager Courant | 1933 | | pagina 11