RAAD VAN SCHAGEN. hu'XudïhJ* £t i Vergadering van den Raad op VrijdfS 18 Augustus 1933, des avonds kwart over zeven uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester; loco-secretaris de heer C. Mol. Van den heer Schoorl is bericht v*1* nderin£ Ingekomen, eveneens van den heer Mi* Buiskool. M edede-elinge n. Door den Voorzitter wordt medeged<®*d: L Daar gebleken is, dat de toest'nd de V^d' straat inderdaad slecht ls, is de eife°far aan^sf den, de noodige verbeteringen aan brengen. Ook bij een persoonlijk bezoek van B. en vV- °P 7 deZ€r ver' keerde deze weg nog in slechten sj* 2. Aangezien den architect belcnd ,yas- meene begraafplaats niet in een.1" f* Richten vol doenden toestand verkeerde. had_h« daarover «n opmerking gemaakt tot den do STaver. BI] een bezoek ven B. en V 7 dez" kon d« toe" stand bevredigend genoemd en* Inge*omcn stukken en adressen. over 1932 van de Landbouw- de school bezocht 'Troe* "6. waerven 88 leerlingen de 5-jarige cureuez' 2® C""neen„ d5 t curau!k een bezochten Dor bee mllglng d« korte cnreus^n ..aantal in Juli tot 88. terwrjl het aantal enz., daalde nf OA 1 Sent'"' 'er en op Etecember 78 bedroeg, en ;inde van het cursusjaar 88. Het aantal 5- aan het tarice tl**" kedroeg 4. Aan f leer*inS,en« dle een 5-ja-rigen cursus hadden doorloc*n' werd een schooldiploma uitgereikt moreerd wordt de verbouw van de school. Staten keurden goed de verordening op de hef- an schoolgeld voor voorbereidend onderwijs zoo- suppletoire begrootingen, dienst 1932, ^pze stukken worden voor kennisgeving aange- jcn. 110 Voor de winkelweekfeesten. 7an de Winkelweekcommissie 1933 was het verzoek jgekomen om vrij gebruik van electrischen stroom, ïoch bovendien om finantieelen steun, n.1. een bedrag van f 500. B. en W. stellen voor ten aanzien van het stroom- gebruik het verzoek toe te staan tot een maximum van f100, behoudens buiten werklne stelling van de maxi male belasting gedurende de Winkelweek, waaromtrent bereids een verzoek is gericht tot de Directie van het P.E.N. Met betrekking tot de gevraagde bijdrage van f 500 meenen B. en W.. gelet op den toestand der gemeente- financiën niet verder te kunnen Eraan, dan voor te stellen een bijdrage va f 200 te verleenen. De heer Bakker heeft, zich verbaasd over dit vrij gevie advies van B en W. Spr. meent, dat in deze slechte tijden en gezien den slechten toestand der gemeentefinanciën geen geld voor zulk een doel mag worden gegeven en zal tegen stemmen. De heer Van Nuland argumenteert vrijwel als vorige spreker, wil echter niet zoover gaan en wil, waar het hier een 50-jarig bestaan der Harddraverij vereeniging geldt niet alles weigeren, maar f100 stroom en f100 subsidie geven. Hierbij komt. zeker nog wel iets voor de feestvierende vereeniging. De heer Orsel wil alleen f100 stroom toestaan. Voorzitter licht toe. hoe dit punt uitvoerig in B. en W. is behandeld en spr wilde niet verder gaan als door B. en W. is voorgesteld Maar ook minder acht spr. verkeerd, omdat hiet wel degelijk de be langen der gemeente worden gediend met het. hou den van een winkelweek en verdere festiviteiten. Men wil Schagen op deze wiize aantrekkelijk hou den en dat is een algemeen belang. Het is wel een afgezaagd argument, maar deze feesten brengen ook plaatselijke belasting op. Bovendien is het een be langrijk jubileum, dat de harddraverijvereenieing viert. Die winkelweek brengt bii d.' zakenmensehen geld in het laad.ie, allemaal argumenten die B. en W. tot hun voorstel hebben gebracht. De heer Van F.rp had een hnogere subsidie gewild, maar wil dit niet voorstellen, gezien de houding die de heeren nu reeds aannemen. Het is niet te loochenen dat als er geen winkelweek wordt ge houden, de ontvangst der plaatselijke vermakelijk heidsbelasting lager zal zijn Dit mag dan een afge zaagd argument zijn maar het snijdt toch hout F-n bovendien is er zoo ongeveer één groep in onze ge meente die nog belasting kan betalen. Welnu, als die groep blijk geeft dit feest te willen, laat ons die menschen dan steunen in hun pogen om Schagen vooruit te helpen. De heer v. Nuland herhaalt, dat in deze tijden het onverantwoord is gemeentegeld uit te geven voor feesten. De heer De Vries meent. dat. het voor den winkel stand geapprecieerd mag worden dat men nog fut genoeg heeft om in deze tijden nog iets te doen om Schagen omhoog te brengen. Men drukt hier vooral op het feestelijk karakter van de winkelweek Dat is onjuist, de ondergrond is zeer zakelijk en het doel niet minder. Spr. hoopt daarom dat het voorstel van B. en W. zal worden aangenomen. De heer De Veer verklaart zich voor het voorstel van B. en W„ juist uit een zakelijk oogpunt, omdat hij de winkelweekfeesten in het belang der gemeen te acht. Die feesten brengen ook voor de gemeente kas hun revenuen, ook dat mag niet. uit het oog wor den verloren. Men ziet het verder allerwege dat de menschen behoefte aan feestvieren hebben, een elk die dat doet, draagt zelf daarvan de verantwoor ding, die het niet betalen kan zal het moeten laten, terwijl in Schagen veel kosteloos te genieten is. Het voorstel om vrij electrische stroom te geven tot een maixmum van f 100. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel om f200 subsidie te geven word* aan genomen met tegen de heeren Van Nuland. Bakker en Orsel. De steekpenningen. Ingekomen is een brief van Ged. Staten, houdende mededeeling van hunne beschikking tot niet goedkeu ring van de begrooting van het gasbedrijf. In het uittreksel van dit besluit lezen wij: Overwegende, dat de raad dier gemeente bij zijn be sluit van 22 December 1927 besloot op den Directeur der gemeentelijke lichtbedrijven te verhalen een bedrag van f 2266.65. wegens door dezen genoten retourcom missies of steekpenningen, met dien verstande, dat uiterlijk binnen 10 jaren na 1 Januari 1928 het totale bedrag in de kas van het gasbedrijf zou zijn gestort en dat bij eventueel eerder, ontslag of beëindiging van het dienstverband op andere wijze, het eventueel dan nog resteerende bedrag op de bestaande borgstelling zou worden verhaald; dat dien overeenkomstig in de begrooting van het gasbedrijf voor het jaar 1933 een bedrag van f 226 had behooren te worden geraamd; dat dit bedrag daarin evenwel niet voorkomt, omdat de Raad bij zijn besluit van 22 December 1932, den Di recteur van de Lichtbedrijven heeft ontheven van de verplichting tot betaling van het' nog door hem ver schuldigd bedrag en in verband daarmede den post ad f 226 van de begrooting van het gasbedrijf voor het gasbedrijf voor het Jaar 1933 heeft afgevoerd, dat hun college bij eene nota van opmerkingen ten aanzien van de gemeentelijke begrooting van Inkomsten en uitgaven voor het jaar 1933, aan het gemeentebestuur heeft ver zocht den afgevoerden post weder te doen opnemen, aangezien naar de meening van hun college het aan vankelijke besluit van den Raad van 22 December 1927 terecht werd genomen en er geen enkele reden bestond om daarop terug te komen; dat de Raad, blijkens den brief van B. en W. van 31 Mei 1933, No. 12 1/3 niet bereid is aan dat verzoek te voldoen; dat door het besluit van den Raad de gemeente fi nancieel wordt benadeeld; dat hun college op grond van het vorenstaande de begrooting van het gasbedrijf voor het jaar 1933 niet voor goedkeuring vatbaar acht; Gelet op de Gemeentewet; besluiten, aan de begroo ting van het gasbedrijf der gemeente Schagen voor het jaar 1933 de goedkeuring te onthouden. B. en W. stellen den Raad nu andermaal voor, ge noemd bedrag alsnog op de begrooting van het gasbe drijf te plaatsen. Geen der heeren wenscht over deze quaestie het woord te voeren. De heer Van Nuland meent, dat, waar voldoende de meening der raadsleden bekend is, tot stemming kan worden overgegaan. Het voorstel van B. en W. komt in stemming en wordt verworpen met 45 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Nuland, Stam, Klaver. Orsel en Van Erp. Aanvrage bouwterrein. Van G. L. Snaas is het verzoek ingekomen om een perceel bouwterrein aan de Laurierstraat, hoek Laan, groot ongeveer 215 M2. te mogen koopen voor f 1075. B. en W. deelen den Raad mede dat zij het gewenscht achten, het bouwterrein niet anders dan per M2. te verkoopen, gelet op de moeilijkheden bij latere verre kening omtrent meerdere of mindere grootte, na op meting door den Landmeter. Wat de geboden prijs betreft, welke in dit geval pl.m. f 5 per M2. zou bedragen, merken B. en W. op, dat deze door hen, gelet op de bedongen prijzen der aangren zende terreinen, te laag wordt geacht, in verband waar mede zij voorstellen adressant te berichten, dat het ge vraagde terrein door hem kan worden gekocht voor den prijs van f 5.50 per M2.. behoudens goedkeuring door Ged. Staten dezer provincie. De heer Bakker vraagt of er eventueel niet zal wor den gebouwd buiten de rooilijnen, zoowel aan de voor zijde van de te plaatsen woning als aan de zijde der Laurierstraat. Indien aan de zijde der Laurierstraat zal worden gebouwd, uitspringend voor de huizen van deze straat, zal spr. tegen verkoop stemmen. Voorzitter merkt op. dat dit zeker niet zal gebeuren. Niet gaarne zou spr. de lijn verbroken zien. De heer Bakker wil dan de grond zien verkocht voor den prijs, door den heer Snaas geboden. De heer Van Nuland vindt, gezien het adres van den heer Snaas, en 't advies van B. en W. de situatie wat eigenaardig. Duidelijk is gebleken dat *t adres van den heer Snaas werd geschreven door een ambtenaar der gemeente, en dat doet, in verband met het advies van B. en W. eigenaardig aan. B. en W. willen nu afwijken van het gebodene en straks dan aan den heer Snaas berichten hoede raad er over denkt. Waarom niet eerst met Snaas onderhandeld, dan kreeg de raad nu haring of kuit. Deze zaak wordt nu getraineerd. Zoo'n handel wijze is niet practisch. De heer Van Erp adviseert om den grond te verkoo pen voor den geboden prijs, 't Is een stuk. dat niet een leder past en bovendien er ls al vaker grond verkocht voor nog minder. Ook de heer Orsel wil den grond voor den geboden prij3 aan den heer Snaas verkoopen. Die meening is ook de heer Stam toegedaan. 't Voorstel van B. en W„ in stemming komend, wordt verworpen met 27 stemmen. Vóór stemden de hee ren De Vries en Blaauboer (de beide wethouders). De heer Bakker doet het voorstel om voor f 5 per M2. grond over te doen. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Vastgesteld wordt de eerste suppletoire begrooting, dienst 1933, tot een bedrag van f 601.21. De verbetering van de toegangswegen naar Schagen. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. om een bijdrage te verleenen xaan den Polder Schagen voor de verbetering van Lange- en Korte Snevert, zoomede voor de verbetering van de- Langedijkerweg, volgens een meer eenvoudig plan. Voor de Lange- en Korte Snevert bedraagt de ra ming f 12550, en voor den Lagedijkerweg rond f 4000. Het bestuur van den Polder vraagt nu een bijdrage van de gemeente voor de Lange- en Korte Snevert ge durende 8 jaar en voor den Lagedijkerweg gedurende 5 jaar, tot de helft van het na aftrek der Provinciale bijdrage overblijvend kostenbedrag. Vaste cijfers van deze bedragen kunnen niet worden verstrekt, aangezien deze afhangen van de bijdrage der provincie. Ten aanzien van den Lagedijkerweg moet nog rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat deze na 2 of 3 jaar in verband met de tot standko- ming van het kanaal en den provincialen weg, van het aanvullend wegenplan wordt afgevoerd, waardoor dan de provinciale bijdrage komt te vervallen. Volgens gegevens, door het Polderbestuur ver strekt, zou de jaarlijksche bijdrage der gemeente voor Lange- en Korte Snevert gedurende 8 jaar bedragen pl.m. f 500 per jaar en voor den Lagedijkerweg gedu rende 5 jaar pl.m. f 280 per Jaar. Bij dit laatste bedrag is rekening gehouden met de zooeven genoemde afvoering van het aanvullend we genplan. Volgens gegevens door den Voorzitter van den Polder verstrekt, zou het verloop der bijdrage voor den Lagedijkerweg zijn als volgt: Voor het le jaar pl.m. f 200, voor het 2e jaar pl.m. f 180, voor het 3e jaar- pl.m. f 160, en bij afvoering van het aanvullend wegenplan na het 3e jaar, voor het 4e en 5e jaar pl.m. f420 a f440. alzoo gemiddeld pijn. f280 Van den Hoofdingenieur-Directeur van den Prov. Waterstaat was 'n schrijven ingekomen, waarin hij mee deelt, zich met de voorgestelde plannen van verbete ring van de Korte- en de Lange Snevert in het alge meen wel te kunnen vereenigen, hoewel hij het be treurt dat voor deze wegen niet een meer afdoende verbetering volgens het plan van het Hoogheemraad schap wordt uitgevoerd. Het Dag. Bestuur van den Polder meende, met het oog op de doorgraving van den Lagedijkerweg ten be hoeve van het kanaal SchagenStolpen, voor het ge deelte vanaf de kom der gemeente tot de Westzijde van het geprojecteerde kanaal met een lichtere behandeling van den- weg te kunnen volstaan. De Hoofdingenieur- Directeur ontraadt zulks, omdat het een belangrijke toegangsweg tot de kom van Schagen zal blijven. Het wegvak tusschen de Oostzijde van den nieuwen provin cialen weg en de Westzijde van het ontworpen kanaal, ter lengte van rond 140 meter, zou z.i. wel van de lich tere afdekking voorzien kunnen worden. De in dit voorstel genoemde ramingen hebben betrek king op het maken van een gesloten wegdek. Ingekomen zijn adressen van de Vereeniging „Al gemeen Belang" de Schager Handeldrijvende- en In- dustrieele Middenstandsvereeniging en de RJC. Mid denstandsvereeniging ,De Hanze", afd. Schagen. waar in adhaesie betuigd wordt aan deze voorstellen van B. en W De adhaesiebetuigingen worden voorgelezen. De heer Van Nuland. het woord verkrijgend, zegt dat het zeker geen verwondering zal wekken dat hij is tegen t voteeren van gelden voor dit doel. De polder, die daarmee was belast, heeft zijn plicht verzaakt en 't onderhoud der wegen niet voldoende bijgehouden. Men spreekt en met 't volste recht van de schan dalige wegen om Schagen. Dit is in geen geval de schuld van het gemeentebestuur, maar moet geheel en alleen worden geschoven op de schouders van den polder en zijn bestuur. Ware het, dat de polder niet tot een goed onderhoud in staat was. dan was 't een andere zaak en lag 't voor de- hand dat men zich wendde tot de gemeente om bijdrage en steun. Maar zoo ls t niet. Hot Wegenfonds is er ook nog en het zou plicht zijn daaruit een bijdra ge voor onderhoud te vragen. Er werd gezegd, dat de omslag verhoogd moest worden, maar inplaats daaraan verlaagde de polder dezen. Dat kan spr. nu wel verge ven, gezien de bedroevende tijdsomstandigheden. Maar den polder staan andere middelen ten dienste. Baten kon worden gevonden door middel van de belasting op 't gebouwd. Zo dit was geschiedt dan zou de polder uit eigen middelen hebben kunnen doen, waarvoor nu hulp der gemeente gevraagd wordt. Het is nu wel erg gemakkelijk om er de gemeente voor te willen spannen maar het is geen manier. De tijden zijn ook voor de gemeente moeilijk. Spr. weet niet hoe de begrooting 1934 kloppend moet worden gemaakt en dan ls het voteeren van gelden in dezen uitd en booze. Er wordt gespro ken van bijdragen van Provincie enz. Wat en, wie is dat enz. Bedragen kunnen niet genoemd worden. Een en ander zal voor spr. aanleiding wezen om zijn stem er aan te onthouden. De Voorzitter brengt, voordat er meerdere bittere woorden aan het adres van het polderbestuur worden gericht, In herinnering dat toen in 1868 de wegen door de gemeente aan den polder in onderhoud werden overgedragen, de toestand heel anders was. Er waren geen auto's en het onderhoud was spoedig voldoende voor de boeren. Maar langzamerhand zijn de wegen vernield door de auto's en is Schagen als marktplaats gebaat met goede wegen, meer dan de polder. Het mag niet langer voortduren, dat de menschen uit Schagen vandaan blijven, omdat de wegen erheen, zoo slecht zijn De heer Van Uuland zegt dat hij den polder niet te hard is gevallen. Spr. wijst op de bijdrage uit het we genfonds in Koegras en Wieringerwaard, wijlen den beer R Kaan, heeft men dat ingezien en daardoor ontvangt Wieringerwaard f 12000 uit het wegenfonds. Nu moet de gemeente voor het nonchalante beheer, spr. spreekt niet van wanbeheer, betalen. De heer De Veer is blij, dat de Voorzitter reeds.de voorgeschiedenis heeft opgenoemd. Dat vroeger de wegen in onderhoud werden overgedragen aan den polc"jDr, was billijk, omdat daardoor de uitwonende landeigenaren konden worden getroffen. Maar de om standigheden zijn thans sterk veranderd en het Is de plicht van de gemeente op de transactie van vroeger terug te komen. Uit de verschillende onderzoekingen van Noorderkwartier is gebleken, hoe buitengewoon de kosten van onderhoud der wegen voor de polders zijn toegenomen en het is de bedoeling van Noorden kwartier geweest, aap te toonert dat dit niet zoo kan blijven. De tertiaire wegen dienen door de gemeenten te worden onderhouden. Wat de bijdragen uit het we genfonds betreft, het is de polder Anna Paulowna. die toch ook knappe koppen aan het hoofd heeft, niet mo gen gelukken 1/10 uit het wegenfonds te krijgen. Het enzoovoort slaat op het variabel bedrag der bijdrage. Spr. wijst er op. dat het de plicht van het gemeentebestuur ls in de kosten van onderhoud bij te dragen. Waar de heer Van Nuïand er op gewezen heeft, dat de polder zijn Inkomsten kan verhoogen, de gemeente kan dat ook al zal het ook voor de ge meente niet prettig zijn, de belasting te verhoogen. Dat de polder zijn lasten heeft verlaagd, komt door dat het waterbezwaar minder kost. maar de kosten van het wegen onderhoud zijn ontzettend. Wil Schagen zijn markt in stand houden, dan dient het bij te dra gen in het wegenonderhoud, want het mag niet zijn, dat men prettiger naar Purmerend kan rijden. De heer Stam kan zich geheel met het betoog van den heer De Veer vereenigen. Ook spr. yindt het de plicht van de gemeente dat in het onderhoud van de wegen wordt bijgedragen. Wel is er het bezwaar om aan de centen te komen, maar wat 't zwaarst Is, moet het zwaarst wegen. De heer Bakker zegt dat in de vorige vergadering voor hem gold het bezwaar dat de gemeente eeuwig durend f 650 moest betalen. Wat nu wordt voorge steld ls te accepteeren en ook spr. oordeelt dat het niet langer mag voorkomen, dat Schagen om de slech te wegen wordt gemeden. Voor de zakenmenschen is het van belang, dat wordt ingegrepen. We beleven moeilijke tijden, maar waar de belastingbetalers ad haesie aan het voorstel van B. en W. betuigen, moe ten we ze helpen. De heer Klaver is erg voor beste wegen, nergens zijn ze zoo slecht als om Schagen, maar wat spr. ont stemt. is dat polder en gemeente de kosten moeten dragen, terwijl de autobezitters toch hun belasting voor het wegenfonds betalen. We moeten de markt zien te behouden en daarom het zware offer aanvaar den. De heer Orsel zal zich gaarne met het voorstel van B. en W. vereenigen, de bijdrage is noodzakelijk, want het is nog lang niet zeker dat Schagen anders zijn markt behoud. Waar gezegd wordt dat er geen ande re wegen naar Schagen zijn, wijst spr. op de spoor wegen. De heer Van Erp zal slechts voor de uiterste nood zaak zijn stem aan het voorstel van B. en W. geven, maar wijst er op, dat waar het niet onmogelijk is dat voor andere - wegen, door andere waterschappen, bij dragen zullen worden gevraagd, spr. zijn beslissing daarover voorbehoudt. Wat de In het voorstel genoem de cijfers betreft, spr. is het met den heer Van Nu land eens, dat het maar een slag in de lucht is en daarop geeft spr. in overweging het door B. en W. genoemde bedrag als maximum te beschouwen. De Voorzitter zegt dat B. en W. getracht hebben vaste cijfers te krijgen, maar de polder kan die niet geven. Wel is het heel voorzichtig een maximum be drag te noemen, maar spr. vreost dat de polder dat niet zal aannemen. En dan verloopt de tijd. Spr. raadt dus aan het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer De Vries zegt dat het polderbestuur beslist geen genoegen zal nemen met de bespreking, die heer Van Erp noemt Dan is de zaak weer op de lange baan en krijgt zij voor den winter haar beslag niet. Spr. wijst er nog eens op dat de belangen dit op 't spel staan, voor 100 pet. de belangen van de gemeente zijn. De wegen voldoen spoedig aan de behoefte van de boeren. De heer Van Erp zal zich tegen de voorstellen van B. en W. niet verzetten, ofschoon spr. wel weet dat nog meerdere aanvragen van andere polderbesturen zullen volgen. Maar spr. wil toch in het voorstel van B. en W. vaste getallen genoemd zien en de bedragen die thans zeer wisselvallig zijn, voorgesteld als maxi mum daarin vaststellen. Zoowel Voorzitter als Wethouder De Vries, of schoon het idée-Van Erp niet verkeerd achtend, waarschuwen er voor dit niet in het voorstel vast te leggen, daar het polderbestuur het niet zal aan nemen, dat is duidelijk genoeg op de gehouden con ferentie gebleken. En als nu het voorstel niet wordt geaccepteerd zooals het er ligt, komt cr van de ver betering der wegen voor den winter weer niets. De heer Bakker uit zich in denzelfden geest en noemt het zelfmoord der gemeente als er niets aan de wegen gebeurd. De heer Van Nuland maakt zich niet bevreesd dat het polderbestuur de genoemde bedragen als maxi- mumbijdrage der gemeente niet zou aanvaarden. Er is een adder onder het gras, immers er is nog een wegen verordening die het polderbestuur dwingt tot goed wegenonderhoud. Spr. is in hoofdzaak uit een finantieel oogpunt tegen de bijdragen aan den pol der en wijst daarbij op het perspectief dat zich ten opzichte der finantiën vait de gemeente opent. Den heer Blaauboer spijt het dat de heer Van Nu land straks een verwijt tot den polder heeft gericht. Dat was niet verdiend. Dat men zich om hulp richt tot de gemeente geschiedt alleen in uiterste nood zaak. Dat het polderbestuur wel hoogere bijdragen kan krijgen uit het wegenfonds, gelooft spr. niet. En dat de polder dooi het belasten van het bebouwd hoogere inkomsten zou kunnen krijgen, mag wellicht juist zijn, dit zou echter voor de burgers onzer ge meente geen voordeelen meebrengen, integendeel meer kusten dan nu het geval is. Het voorstel van B. en W wordt, nu aangenomen met alleen den heer Van Nuland tegen. Nieuwe bouwverordening Ter vaststelling wordt aangeboden een ontwerp-bouw verordening, samengesteld door een commissie, be noemd door de afdeeling Noordholland van de Ver eeniging van Nederlandsohe Gemeenten. B. en W. hadden daarbij voorgesteld verschillende wijzigingen of aanvullingen aan te brengen. O.m. om toe te voegen: Zonneschermen mogen geen grooteren voorsprong hebben dan 1.50 M. en geen geringere hoog te dan 2 M. boven den beganen grond. De Gezondheidscommissie had geen bemerkingen op het ontwerp. De Raad houdt, nadat de heer Van Nuland op uit stel van behandeling bad aangedrongen, omdat de heeren Buiskool en Schocrl niet aanwezig waren, welk idéé niet wordt ondersteund een zeer genoe- gelijke discussie over enkele onderdeelen der con- copt-verordening. Tien meter bouwen uit de sloot- grens wordt te bezwaarlijk geacht door den heer Bakker. De Raad en ook B. en W gaan met deze opmerking accoord en het wordt 5 M. Zonneschermen mogen een voorsprong hebben van 2 Meter, mits niet over den rijweg stekend. De hoogte wordt 2 M. De kom der gemeente wordt op voorstel van den heer Stam eenigszins uitgebreid wat het a.s. kanaal en havenstraten betreft en zal loopen tot de Witte Paal. De verordening wordt vervolgens goedgekeurd. Gemeenterekening dienst 1932, Volgt de voorloopige vaststelling der gemeenterekenlnir dienstjaar 1932. De commissie, belast met het onderzoek, bestaande uit de heeren Bakker, De Veer en Stam, rapporteerde daarover: Volgno. 65. Kosten van wachtgebouwen en bureaux, alsmede licht en brandstoffen voor die lokalen. Het is de Commissie opgevallen, dat de kosten van verlichting en verwarming van het Politiebureau over 1932 buiten gewoon hoog zjjn geweest. Naar de Commissie ver meent ls hiervan de electrische kachel in het politic bureau de oorzaak. De Commissie zou gaarne zien. dat een onderzoek werd ingesteld, of verwarming van het bureau op an dere wijze verlaging van deze uitgaven zou medebren gen. Volgno. 198. Verlichting, verwarming en schoonhou den der Openbare Lagere School. Een zelfde opmerking kan de Commissie hier maken. Hierbij moet echter in aanmerking worden genomen, dat het nieuwe school gebouw op 1 Mei 1932 in gebruik is genomen, terwijl tot dezen datum het oude gebouw aan de Loet gebruikt werd. Of de kosten van verwarming met gebruik van -.tookolie voor de centrale verwarming hooger zijn, dan indien cokes als brandstof wordt gebruikt, laat de Commissie in het midden, omdat een vergelijking thans niet mogelijk is. Voor de nieuwe O.L. school zijn over het tijdvak 1 Mei—31 December 1932 door het Prov. Waterleidingbedrijf in rekening gebracht 705 M3. water, hetgeen overeenkomt met een verbruik van pl.m. 1050 M3. over eeD vol jaar. Voor de U.L.O.-school zijn over 1932 425 M3 water verbruikt. De commissie zou gaarne vernemen of het gebruik van water kan worden verminderd, zonder dat de zindelijkheid in de scholen In het gedrang komt In verband met de hooge kosten van verlichting en verwarming der O.L. school meent de Commissie de vraag te moeten stellen, of de vergoedingen, welke worden ontvangen voor het gebruik van lokalen der O. L. school niet aan den langen kant zijn. Over 1932 werd van de gymnastiekvcrecnigingen „Ly- curgus" en „Excelsior" een vergoeding van het gym- -astieklokaal van 2 keer f 33.33 ontvangen 4n van do Vakteekenschool voor het gebruik van een lokaal f200. Van de Middenstandsvereeniging wordt geen vergoe ding voor het gebruik van een schoollokaal voor do Handelsavondschool ontvangen. Het komt de Commissie voor, do O-L. school zoo weinig mogelijk in gebruik te geven voor andere doel einden, waardoor tevens voorkomen wordt, dat een groot gedeelte van het gebouw, tijdens de avonduren onnoodig moet worden verwarmd. Volgno. 301. Kosten van Ziekenverpleging, a. Het heeft de aandacht van de Commissie getrokken, dat verschillende patiënten gedurende zeer langen tijd voor rekening der gemeente in ziekenhuizen te Alk maar zijn verpleegd. Gaarne zal de Commissie verne men. of het niet mogelijk is. dat dergelijke zieken zoo noodig na advies van den gemeentegeneesheer worden verpleegd in een inrichting waarin de verpleeg- '■■osten lager zijn. Hierbij wordt gewezen op het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden, waar de verpleegkosten f2.50 per dag bedroegen. b. Volgens de aan bijlage 1470 gehechte nota werden door den geneesheer de kosten van de behandeling vol gens het tarief der rijksverzekeringbank berekend. De Commissie is van meening. dat. indien voor de voor rekening der gemeente verpleegde zieken steeds dit ta rief zou worden gevolgd, hierdoor een verlaging van de kosten van ziekenverpleging zou worden verkregen. Gelet op de buitengewoon hooge uitgaven van zieken verpleging (raming oorspronkelijk f 3000. werkelijke utigaven f 9865.78 over 1932) welke door de gemeente worden gedaan, acht de Commissie een dergelijke rege ling zeer zeker gerechtvaardigd. De commissie Informeert dan verder of in één geval de kosten van opname in Huize „Avondrust" te Scha gen niet geheel door de kinderen van den verpleegde '•onden worden gedragen; of in een ander geval, een bij drage werd gevraagd van hen die daartoe volgens de wet verplicht kunnen worden, en merkt op. dat het geven van een bril ten koste der gemeente h.i. beperkt behoort te worden tot zeer enkele gevallen, daar deze kosten in den regel niet meer bedragen dan f 2.50 of 1 3. Volgno. 308. Onderstand aan behoeftigen in geld. De Commissie zal gaarne zien dat B. en W. de aan de op bijlage vermelde personen verleende onderstand nader onder de oogen zien. Het antwoord van B. cn \T. Op bovenstaand rapport antwoorden B. en Vik: Volgno. 65. Ook het College is het opgevallen, dat de kosten van verlichting en verwarming van het politie bureau zeer hoog zijn geweest. Een onderzoek zal wor den Ingesteld naar een andere wijze van verwarming. Opgemerkt wordt, dat bij verwarming door een kolen- kachel. een zeer hooge schoorsteen noodig zal zijn, het geen belangrijke kosten met zich zal brengen. Volgno. 198. Ook t.a.v. dezen post is het B. en W. op gevallen, dat het bedrag voor verlichting en verwar ming hoog Ls, het is echter moeilijk daaromtrent «p t oogenbllk een oordeel te vormen, gelet op de omstan digheid, dat de centrale verwarming nog slechts korten tijd in werking is. Niettemin willen B. en W. er op wij zen, dat de kosten van verwarming van dc U.L.O.- school, waar kachels worden gebruikt, naar verhou ding niet lager zijn Toegezegd wordt dat alles wat mogelijk is, zal worden gedaan om de kosten zoo laag mogelijk te houden, hierbij rekenende op de mede werking van het onderwijzend personeel en van den conciërge. T.a-v. het waterverbruik ten behoeve van de O.L. school deelen B. en W. mede, dat deze aangelegenheid reeds hun volle aandacht had en dat reeds op het hooge gebruik door hen is gewezen. Een proef is geno men met een toestel, waardoor de waterspoeling van de closets tot 2 L. wordt teruggebracht, wellte proef neming een zeer bevredigend resultaat heeft opgele verd en in verband waarmede wordt overwogen, om alle closets van bedoelde Inrichting te doen voorzien. Wat betreft de vergoeding door de vereenigingen voor het gebruik der lokalen te voldoen, deelen B. en W. mede. dat door de belde gymnastlekvereenigingen daarvoor elk f 50 per jaar wordt betaald, over 1932 was dit voor elke vereeniging over 8 maanden f 33.3" Bij de behandeling van de begroeting voor 1934 zr'

Schager Courant | 1933 | | pagina 14