Rijk en Gemeenten. Het drama te Nieuwkoop. De Schermeer Groote Hotelbrand_te Santpoort. Eigenaardig conflict in Leeuwarden. den Raad een voor de gemeente meer voordeelige re geling worden voorgesteld. De vergoeding door de vak teek en school betaald, be draagt f 200 per jaar, hetgeen het college voldoende voorkomt Ten aanzien van het gebruik der lokalen door de Middenstandsvereeniging voor de hand els win ter avondschool, zullen B. en W. bij de behandeling van de begrooting voor het jaar 1934 overwegen ook voor dit gebruik een bijdrage te vragen. Wat ten slotte betreft het zoo min mogelijk In ge bruik geven van de lokalen der O.L. school, zal wor den overwogen, de cursussen over te brengen naar de U.L.O.-school, waardoor een besparing van kosten voor verlichting en verwarming kan worden verkre gen, aangezien in de UX.O.-school geen gangen be hoeven te worden verwarmd. Volgnummer 301. a. Onderzocht zal worden of over brenging van voor rekening der gemeente verpleegd wordende patiënten naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden mogelijk is. b. Ook t.a.v. de toepassing van de tarieven der Rijksverzekeringbank zal een onderzoek worden in gesteld. Wat de overige opmerkingen betrof, wordt medege deeld. dat de kinderen reeds op billijke wijze bijdra gen, dat in het tweede geval het college geen termen kan vinden, verhaal toe te passen, terwijl in een an der geval, daartoe de noodige stappen zullen worden gedaan. Wat betreft het verstrekken van brillen, zal elk ge val op zich zelf worden beoordeeld. Het komt n.1. voor dat zelfs een bedrag van f 3 a f 4 door armlastigen niet kan worden betaald. Volgno. 308. Sedert het jaar 1932 Is de ondersteu ning van enkele der door de commissie genoemde per sonen reeds verminderd, de omstandigheden der ove rige genoemde personen zullen nader onder de oogen ■worden gezien. De heer Bakker, lid der commissie die de rekening heeft nagezien, deelt den raad mede dat dit zeer seri eus is geschied. De commissie hoopt, dat met de gege ven wenken rekening gehouden zal worden. Voorts werd alles in d« volmaakte orde bevonden. Een woord van dank wil spreker uiten aan 't adres van den ambtenaar, den heer C. Mol. die met de groot ste welwillendheid de commissie ter zijde stond met zijn adviezen. Groote waardeering heeft, aldus de heer Bakker, de commissie voor dezen ambtenaar. Met 't antwoord van B. en W. kan de commissie zich vereenigen. De heer Van Nuland wil over het punt Armwezen eenige opmerkingen plaatsen en verzoekt den Voorzit ter de vergadering te schorsen. Aldus geschiedt en de raad gaat In comité. Na 45 minuten heropent Voorzitter de vergadering. De rekening wordt dan voorloopig vastgesteld. De rondvraag. De heer Van Erp meakt er den Voorzitter opmerkzaam op, dat B en W. tot den raad komen zouden met voor stellen betreffende de herziening van de vastrechtta rieven van het G.E.B. Tot nog toe geschiedde dat niet en wil spr. gaarne weten hoe de zaken staan. Voorzitter antwoordt hierop dat is besloten, dat een vergadering zal worden belegd, waarin aanwezig zul len zijn het College van B. en W., de commissie, belast met de regeling dezer aangelegenheid en vertegenwoor digers van het P.E.N. Deze vergadering zal worden ge houden in den loop van de maand September. Aan deze quaestlc, aldus Voorzitter, kleeft veel vast en zal een en ander goed onder oogen worden gezien. De heer Van Erp wijst er voorts op dat in de Eerste en Tweede Kamer een wetsontwerp in behandeling is aangenomen, handelende over Art. 31 der personeele belasting en slaande op de hotels, café's en koffiehui- Tuaschen de gemeente en een bouwondernemer. Twintigtal huizen achter een draadversperring. —Protesten van de bewoner». Een eigenaardig conflict tusschen de gemeente Leeu warden en een particulieren bouwondernemer, dat nu al langer dan een jaar duurt, houdt de gemoederen ln de Friesche hoofdstad de laatste week druk bezig. Het gaat om twee blokken woningen, tezamen onge veer een 20-tal huizen uitmakende, gebouwd aan den weg naar Lekkum, waarvoor genoemde ondernemer bouwvergunning had gekregen van de randgemeente Leeuwarderadeel. Thans heeft het gemeentebestuur, zoo lezen we In de Msb., van Leeuwarden twee rijen palen met draadver sperring voor beide huizenblokken laten aanbrengen. Bordjes werden geplaatst met het opschrift „verboden toegang" en een politie-agent bewaakt sedert enkele dagen den nauwen toegang, die aan het einde van elk der huizenblokken is opengelaten. De bewoners zijn nu gedwongen den tamelijk langen weg voor de huizen langs te nemen, teneinde op den openbaren weg te ge raken. De zaak Is deze. De gemeente Leeuwarden heeft op grond van de randgemeente een straat geprojecteerd, welke uit zal komen op den Lekkumerweg. die eigen dom van het rijk is, maar door Leeuwarden wordt be heerd. Van dit uitbreidingsplan staat officieel echter nog niets vast en de goedkeuring van Ged. Staten op dit plan is nog steeds niet verkregen. Daarom wil de randgemeente van een dergelijke straat niets weten en heeft zij den bouwondernemer een bouwvergunning gegeven op den grond, dien hij heeft gekocht. De rooilijn van deze huizen Is indertijd vastgesteld door Ged. Staten, zoodat de bouwonderne- meh meent recht te hebben met het bouwen van de buizen, door te gaan. Het gemeentebestuur van Leeuwarden, dat lang ge draald heeft voordat het tot handelen overging, heeft nu plotseling den bouwondernemer gelast den nieuw bouw te staken. Deze weigerde dat en ging voort met bouwen. Daarop heeft het gemeentebestuur palen in den grond laten slaan, teneinde den bouwondernemer en zijn werkvolk den uitgang op den Lekkumerweg te beletten. Toen de adviseur van den bouwondernemer dreigde, dat hü de draad zou doorknippen, zoodra deze was aangebracht, is er politiemacht gekomen om dit te beletten. Daarbij kwam het tot een heftige woordenwis seling tusschen den adviseur der bouwfirma, een ar chitect, en den gemeente-architect. De eerste voerde zijn bedreiging niet uit, doch klom over de draadver sperring heen, met de bedoeling een proces uit te lok ken. Het procesverbaal van den gemeente-architect is niet geaccepteerd door den officier van Justitie; vermoede lijk wil men eerst eens het kort geding afwachten, dat door den bouwondernemer en zijn adviseur aanhangig is gemaakt. Donderdagmiddag heeft de burgemeester van Leeu warden een comité uit de bewoners van den Lekkumer weg ontvangen, die van haar ontstemming heeft doen blijken. De burgemeester gaf toe, dat de manier van doen voor de betrokken bewoners niet aangenaam was en hij zou daarom B. en W. voorstellen, de versperring te laten wegnemen. f Naar men nader meldt is Donderdagnamiddag de po litiebewaking ingetrokken. zen. Dit betreft dan vermindering met 1/3 der belas ting voor deze zaken. Spr. hoopt, dat bij 't opmaken der begrooting hiermede rekening zal worden gehouden opdat de begrooting niet noodeloos ingewikkeld worde gemaakt. Een en ander zou de beshandeling en afhan deling kunnen traineeren. Voorzitter meent dat op de zaak wel vooruit wordt geloopen. Spr. meent bovendien dat de hotel- en café houders 't in Schagen nog wel goed hebben. Dit Is niet de eerste categorie die voor belastingvermindering in aanmerking komt. Voorzitter is de opinie toegedaan, dat betrokkenen eerst een verzoekschrift moeten indienen. De heer Van Erp: Die zal U van bondswege wel spoe dig bereiken, 't Is spr.'s bedoeling in het geheel niet om te gaan debatteeren, maar wil er alleen even de aan dacht op vestigen. De heer Orsel heeft gehoord dat er in de Wieringer- meer bij de werkverschaffing wachtweken zijn inge steld en nog wel 3 De Voorzitter zegt iemand daarover bij zich te heb ben gehad en toen hebben B. en W. bij den heer Kik kert er naar geïnformeerd. Inderdaad kon op grond van de inkomsten van het gezin 1 week werken, waarna er 2 wachtweken waren. De heer Van Nuland vraagt of de regeling dus indi vidueel is. De Voorzitter antwoordt bevestigend; het hangt van de inkomsten van het gezin af. De leegstaande middenstandswoningen. De heer Bakker had bij geruchten vernomen dat er wrijving was gekomen tusschen het Bestuur van de Middenstandswoningen en de bewoners van de midden standswoningen in de Cornelis Bokstraat. Spr. heeft een onderzoek Ingesteld en inderdaad bestaat de wrij ving. Op willekeurige wijze wordt opgetreden en spr. brengt dit ter sprake, omdat de gemeentefinantien er bij betrokken zijn. Op het oogenblik staan reeda 4 wo ningen leeg. Niet alleen dat de bewoners f 200 moeten storten, maar ook moeten zij een contract teekenen, waarbij zij zich verplichten de woning voor een jaar te huren. Met tegenzin wordt een dergelijk contract geteekend. en 2 bewoners hebben geweigerd te teekenen. De grief van de huurders is, dat de woningen voor verschillende prij zen worden verhuurd, de eene woning voor f 28, ande ren voor f 32 of voor f 35. Er wordt dus maar gemar chandeerd om de hulzen bewoond te krijgen en on danks dat zijn er 4 leeg. En door het opdringen van die contracten, zullen do 2 bewoners hoogstwaarschijnlijk de woningen spoedig verlaten. Dan zijn er 6 leeg. Spr. vraagt of B. en W. met het bestuur van de Midden standsvereeniging in overleg willen treden, opdat er een regeling komt, die iedereen bevredigt. Spr. acht dat in het belang van de gemeente, omdat er anders een tekort op de exploitatierekening komt en dit op de gemeentekas komt te druipen. Als het Bestuur wat wa ter ln den wijn doet, heeft spr. den indruk gekregen dat er wel wat is te bereiken. De Voorzitter zegt dat deze kwestie hem zeer g.od bekend is en na het onderhoud dat spr. met het Be stuur van de Middenstandsvereeniging heeft gehad, staat spr. geheel aan de zijde van het Bestuur. Het standpunt dat het Bestuur heeft ingenomen draagt spr.'s goedkeuring en de houding van de bewoners kan spr. niet sympathiek zijn. De heer Bakker zegt, dat nu de Voorzitter dit zegt, hij van zijn kant de houding van het Bestuur niet sympathiek vindt. Meer wil spr. liever niet zeggen. Doch spr. ziet liever een goede oplossing. De heer Blaauboer wyst er op dat B. en W. kunnen adviseeren, over het beheer der woningen hebben ze niets te zeggen, tenzij bij de bcgrooting. Hierna volgt sluiting, nadat Voorzitter heeft mede gedeeld dat er brand is uitgebroken aan den Bonke- laarsdijk en hij daar aanstonds heen moet. MINISTER COLIJN MET VACANTIE. Uit 's-Gravenhage: De minister-p-esident dr. H. Colijn heeft zich gister voor een verlof van ongeveer een week naar het bui tenland begeven. Nadere bijzonderheden. Een gevaarlijk middel. Omtrent het gebeurde, dat zich Maandag J.l. te Nieuwkoop heeft afgespeeld, waarbij een 22-Jarig<e jongeman door een schot hagel werd getroffen, meldt de N. R. Ct. nog de volgende bijzonderheden: Majoor T. Is na verhoor op vrije voeten gesteld. Hij geeft van 't geval de volgende lezing: De heer T., die gunstig bekend staat en een lief hebber van Jagen en visschen is, had zich er over beklaagd, dat zijn fuiken en andere vi9ohtuigen door stroopers werden gelicht. Teneinde aan deze strooperU voor goed een einde te maken, of de stroopers schrik aan te jagen, had hij het navolgende middel verzon nen, wat intusschen zeer gevaarlijk is gebleken. Op het rietland had hij vier stokken of latten geplaatst ln den vorm van twee mikken. Daaraan had hij een geweer bevestigd. Aan de haan van het geweer had hy voorts een touw bevestigd dat weer in verbinding stond met de vischtuigen. Zoodra dus door stroopers getracht zou worden de fuiken te lichten, zou ter- stond het geweer afgaan. Maandag had T. zich ver- dekt opgesteld. Plotseling hoorde hij een roeibootje aankomen, zag bij zijn fuiken een stok omhoog gaan. waarop hij riep: „Wat moet dat". Daarop zou de 22-jarige J. v. d- Weijden verschrikt hebben geantwoord: Niets. Tege lijkertijd ging echter het schot af. dat precies gericht bleek op het hoofd en borst van den jeugdigen v. d„ W. Hoewel eerst zijn toestand uiterst ernstig was, schijnt thans alle hoop door de doktoren nog niet te zijn opgegeven. Het Justitioneel onderzoek duurt echter nog steeds voort. De getroffene blijft beweren, dat T. van korten af stand op hem zou hebben geschoten. Nasleep van het drama. De bevolking koelt zjjn woede op het huls van den ma joor. Later wordt nog gemeld: Donderdagavond laat heeft de bevolking van Nieuw koop, blijkbaar uit haat, de ruiten ingegooid van de woning van den gep. majoor. Allerlei scheldwoorden werden den veldwachter naar het hoofd geslingerd. De veldwachter heeft thans zijn woning verlaten en is naar familie te Lelden vertrokken. Tevoren heeft hij ramen en deuren van zijn huis geblindeerd. Een plaatselijke polltle-beambte deed zijn best de menschen te kalmeeren, hetgeen hem eindelijk, na veel moeite mocht gelukken. Tegen twee uur waren de meeste menschen dan ook weer vertrokken. De toestand van den twee en twintigjarigen Van der Weyden is, naar men den correspondent van de ..Tel." te Lelden ln het Sint Blisabeth?gasthuis mede deelde, vooruitgaande. Hoewel het levensgevaar van de patiënt thans geweken is, bestaat toch echter groo te kans. dat ook het tweede oog niet gered zal kun nen worden. EEN COLPORTAGE VERBOD TE ZAANDAM. De gemeenteraad van Zaandam heeft in da vergade ring van Donderdagavond besloten aan B. en W. de bevoegdheid te verleenen op nader te bepalen dagen en uren en aan te wijzen openbare wegen het venten of aanbevelen van gedrukte of geschreven stukken ta verbieden. De aanleiding hiertoe zijn de strubbelingen, die ge durende de laatste weken op de Zaterdagen in het cen trum van de stad hebben plaats 'gehad tsschen colpor- teerende fascisten en communisten. De uitkeerlngen uit het Gemeentefonds. MINDER UITKEERINGEN PER 1 MEI A.S. Naar de „Tel.** verneemt, ligt het in de bedoeling van de regeering voor te stellen de vermindering van uitkeerin- gen uit het gemeentefonds aan de ge meenten met ingang van 1 Mei a.s. te doen aanvangen. Zooals we uit bovenstaand bericht kunnen opma ken, schijnt het dus thans vrijwel zeker te zijn. wat aanvankelijk nog als een oificieuse mededeeling was aangekondigd. Deze nieuwe korting van de regeering is ongetwij feld geschikt om in tal van gemeenten schrik te verspreiden, daar het, afgescheiden van zijn betee- kenis op zichzelf, op een wel zeer ongelegen oogen blik komt. In de meeste groote gemeenten nl. is men op dit oogenblik met het opstellen van de begrooting vrij wel gereed en nu komt er door den nieuwen maat regel die behalve voor enkele ingewijden, voor iedereen een verrassing was eon element van groote onzekerheid tusschenbeide, dat het in menige gemeente wel noodzakelijk zal maken, de cijfers nogmaals om te werken, terwijl men ook bijv. om trent den rijkssteun voor de werkloozenuifkeering over 1933, laat staan over 1934, nog steeds in het onzekere verkeert. De uitkeering uit het gemeentefonds wordt volgens de wet telkenmale voor vijf jaar vastgesteld en loopt voor het eerst onder de nieuwe regeling, van 1 Mei 1931 tot 1 Mei 1936 Zij wordt vastgesteld op grond van de opbrengst van de gemeentefondsbelasting en van de vijftig rijksopcenten op de vermogens belasting. Daar het zich laat aanzien, dat deze op brengsten van de volgende vijfjaarlljksche periode die met 1 Mei 1936 ingaat, belangrijk minder zullen zijn dan het bedrag, waarop de uitkeering voor de eerste vijfiaarlijksche periode is gebaseerd, zullen de gemeenten dus in het daarop volgende tijdvak een vermoedelijk aanmerkelijk lagere uitkeering uit het gemeentefonds kunnen krijgen. De bedoeling van de regeerinp is nu, blijkens het communiqué, dezen overgang men mag wel zeggen: val) een beetje geleidelijker te doen geschieden. Hiertoe zal, naar de N R.Crt. ter oore is gekomen, reeds in de loopende periode, een korting op de uit- keeringen worden toegepast, die wordt gereser veerd, om uit het aldus te zamen gebrachte bedrag na 1 Mei 1936 bijslagen te geven op de alsdan zoo veel lagere uitkeeringen. Een maatregel, die dus een meer geleidelijke ver mindering in de uitkeeringen zal brengen en die, zooals uit het besluit blijkt, reeds met 1 Mei 1934 van kracht zou worden. Het bedrag, dat op deze wijze aan de gemeente lijke inkomsten wordt onttrokken, zou voorloopig gebezigd worden om de Rljksbegrooting sluitend te maken, zoo deelde men ons ten slutte nog tot onze verrassing mede. aldus de N.R.Crt Want hoe is dit mogelijk, indien dat bedrag blijkens het bovenstaan de voor de gemeente gereserveerd zou worden? De regeering zou op die wijze de rljksbegrooting voor 1934 en 1935 flatteeren en die voor 1936 en volgende laren met de dan aan de gemeente uit te keeren, maar opgesoupeerde bedragen belasien. Dit blijft dus voorloopig een duister punt. Door den trein gegrepen. Vrachtauto op onbewaakten overweg bij Barneveld verongelukt. Bestuurder vrij ernstig gewond. Gistervoormiddag is op den onbewaakten overweg van den lokaalspoorweg EdeNijkerk bij Barneveld 'n vrachtauto van den groentenhandelaar H. van Hal te Veenendaal door den trein, die om 11.10 te Barneveld aankomt aangereden. De bestuurder, de 29-jarige C. van Hal. die alleen in de cabine zat heeft een rib gebroken en inwendige kneuzingen bekomen. Na voorloopig door een genees heer te zijn verbonden is v. H., die blijkbaar niet in levensgevaar verkeerde, naar het ziekenhuis te Wage- nlngen vervoerd. De auto werd door den trein aan den kant van den weg geschoven en ernstig beschadigd. VIJF SOLDATEN VERDRONKEN. Tijdens legeroefeningen. Bij Suwalki ztjn tijdens de legeroefeningen vijf solda ten van een regiment cavalerie in de Memel verdron ken. Bij het overzetten van het regiment over de rivier brak de kabel van de veerpont Door den schok vielen de mannen te water en verdronken. BOTSING TUSSCHEN AUTOBUSSEN IN LUXEMBURG. Twee do oden. In een kromming van den straatweg tusschen Die- kirch en Fels zijn naar Reuter meldt, twee geheel be zette Belgische autobussen tegen elkaar gebotst. Vijf tien Inzittenden werden gewond, van wie vier ernstig. Twee der verongelukten zijn in den loop van den dag aan hun verwondingen bezweken. Alle perken te buiten. Nazi-wraakzucht en propaganda. Hoe met een 19-ja- rlg meisje, dat naar het heette met een jood omging, werd omgesprongen. De Daily Telegrapb plaatst het volgende bericht van zijn correspondent te München: „De methode van de Nazi's, om lieden, die zich niet gedragen naar de idealen van „Kultur" (der Nazi's), aan berisping in het openbaar bloot te stellen, heeft te Neurenberg, dat voor een groot deel onder den dwang staat van Julius Streicher, den voornaamsten anti- Joodschen stokebrand van de nationaal-socialistisohe partij, groote uitbreiding gekregen. Indachtig aan Streicher's opwekkingen, hebben Nazi- stormtroepen .niet-offlcieel" een meisje van 19 jaar ge arresteerd, van wie gezegd werd, dat zij betrekkingen onderhield met een Jood. Zij knipten haar het haar af, schoren haar het hoofd kaal en voerden haar door de straten der stad. Aan haar schouders was een bord vastgemaakt, waarop de woorden, stonden: „Ik bood mij aan een Jood aan." Niet tevreden met den ommegang door de straten, brachten de Nazi's haar in verscheidene cabarets, waar zij den verbaasden bezoekers een extra-nummer deden genieten door het meisje ten toon te stellen en haar op beleedigende wijze hun meening te zeggen." vóór 30C) jaar drooggelegd. EEN f JUBILEUM-UITGAVE. Wij ontvingen Boek- en Hande.^®n exemplaar van de door Meijer'» jubileum-uitgave 's^rukkerij te Wormerveer gedrukte den secretaris, m.*3-*6 Schermeer", samengesteld door king van het feit,'* Belonje te Alkmaar, ter herden- jaar terug werd di deze polder dit jaar voor 300 Dit typografisch ^ggelegd. de werk is ongetw\oe<i verzorgde en fraai geïllustreer. te worden, niet aJle*e'd moeite waard om gelezen maar zeker ook vootn voor de in- en omwonenden, teressant blijven te ve3e anderen zal het steeds in- tot stand kwam. Wel®2-011» hoe dergelijk pionierswerk in 1633 te overwinnen® moeilijkheden onze voorouder» diepe plas, gelegen te hadden om een zoo groote en Oterleek, het langgereT'dden van de landen van Schermerhorn en Groot-? dorp Schermer (thans Akersloot, Heiloo en Alkirheririer), Graft, Uitgeest, maken. ■ar» tot vruchtbaar land te ^>e inhoud van het boek beeld van de wijze, waarop ons een duidelijk voor 3 eeuwen terug werd aaüt dergelijk groot werk voor dien tijd zeker niet mindez^akt, een werk dat de Zuiderzeewerken van tegenwooi^langrijk was dan Het boek schildert ons, hoe ondsg. van verschillende zijden, het werk t» tegenkanting, voerd en tenslotte hoe het nieuw gewon werd uitge- verkaveld en bebouwd, hoe kerken en sci. land werd nieuw gewonnen land verrezen en hoe hen op het stuur zich in den loop der tijden van zijn taa>lderbe- Interessant is in dit verband te lezen, welke kweet, in de opeenvolgende jaren in dit bestuur zittirsonen den. Zoo o.a. de bekende regenten-familiën had- Pauw, enz., terwijl men verder ook den naaricker, onzen Hollandschen Admiraal Cornelis Tromp van komt Uit geschiedkundig oogpunt ten aanzien vgen historie der waterschappen, is het boek du» mede de waardevolle bron. Over den oorsprong der talrijke oude boerderij» alle van een naam en datum voorzien, die menige», op zijn tocht door de Schermer wel eens voorbijgereda is, is het niet minder Interessant de verschillende bi) zonderheden te lezen. Al met al. heeft het tegenwoordige bestuur er dus ongetwijfeld goed aan gedaan, deze uitgave het licht te doen zien en kunnen w}j ieder, die belang stelt in het worden en groeien van de Schenner, de aanschaf fing ervan ten zeerste aanbevelen. „Velserend" in vlammen. De gasten vluch ten ln nachtgewaad. Donderdagavond ongeveer half 12 bemerkte een voorbijganger, dat uit de bovenverdieping van hotel „Velserend*, gelegen te Santpoort, tegenover de ruïne van Brederode, rookwolken kwamen. Het hotel was donker en alles was in rust, zoodat de man een deur Intrapte en alarm maakte Bij een direct ingesteld onder zoek bleek, dat reeds een deel van het dak brandde. De gérant waarschuwde de logeer gasten die in nachtgewaad een veilig heen komen zochten. De Santpoortsche brandweer was Inmiddels gealar meerd en spoedig verscheen de motorspuit M<en stond niet voor een gemakkelijke taak, daar het vuur. aan gewakkerd door een stevlgen wind, zich vrij spoedig had uitgebreid. Energiek bondt de brandweer den strijd met 't vuur aan. Veiligheidshalve werd hulp gevraagd aan het in de onmiddellijke omgeving liggende Provinciaal Zieken huis, dat een brandspuit zond. Het duurde toen niet lang of de omvang van het vuur verminderde zien- deroogen. Tegen vier uur kon gezegd worden, dat de brand gebluscht was. De bovenverdieping en het grootste gedeelte van hét benedenhuis zijn geheel afgebrand. Eerst te half vijf kon de brandweer de puinhoopen verlaten. De oor- zaak van den brand is nog niet bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. De logeergasten ,die zich allen in nachtgewaad naar buiten hadden begeven, konden in een ander gedeelte van het hotel worden ondergebracht. Het hotelbedrijf wordt voortgezet. Snelverkeer door de Zaanstreek. Nieuw weggedeelte in gebruik. Gistermorgen om 8 uur Is de provinciale weg voor het snelverkeer van motorvoertuigen en rijwielen bij den overgang van de spoorlijn ZaandamHoorn ge reed gekomen, zoodat thans de geasfalteerde weg Am sterdamWormerveer geheel gereed is. Voor het snel verkeer door de Zaanstreek beteekent dat een groote verbetering. Aan den nieuwen weg van Wormerveer naar Uit geest ontbreekt nog slechts het gedeelte tusschen Wor merveer en Krommenie, doch ook dit gedeelte hoopt men spoedig gereed te hebben. De nieuwe bewaakte overweg te Zaandam heeft een avondverlichting, welke voldoende geacht wordt Be halve vele goederentreinen passeeren daar dagelijks 28 personentreinen. UIT ONZE OOST. GEEN SUIKER-AANPLANT IN INDIE IN 1934? i Aneta seint uit Soerabaja: Het voornaamste punt van behandeling in de gehou den vergadering van het hoofdbestuur van de N.LVA.S. betrof de plantplannen voor 1934. De algemeene opinie was dat slechts één standpunt in verband met de groo te voorraden kan worden ingenomen, n.1. geheel niet planten. CHARLOTTE KÖHLER KEERT PER VLIEGTUIG TERUG. Aneta. seint uit Batavia: De Nederlandscho declamatrice Charlotte Kohier re patrieert na een succesvolle tournee door Ned. India met de op 23 Augustus vertrekkende „Oehoe." KINDEREN DOOR TAXI AANGEREDEN. Uit Semarang: Twee kinderen van den administrateur van de on derneming de Koffiepot, nabij Ambarawa, den heer Roeben, zijn door een taxi aangereden en meegesleurd, Het jongste kind bekwam een hersenschudding en heeft beide beenen gebroken. Het oudste kind bekwam een beenfractuur. Beiden werden naar het militair hospitaal te Magelang overgebracht. Zij verkeeren niet in levensgevaar.

Schager Courant | 1933 | | pagina 15