Minister Marchant over zijn jongstejirculaire. Bezuiniging op sociale diensten. Dc Tuinbouw in Noord-Holland. Groote brand. Plaatselijk Zaterdag 19 Augustus 1933. SCHAGER COURANT.Tweede blad. No. 9332 Minder aardappelen naar Engeland Nieuws. Bezuiniging wordt met den dag dringender. De minister van Onderwijs, Mr. Marchant, heeft thans geantwoord op de schriftelijke vragen van mej. S. Groeneweg, lid van de Tweede Kamer, betref fende de vanwege het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan burgemeesters ge zonden circulaire omtrent opheffing van openbare scholen en betreffende overleg met do Volksverte- genwojrdiging omtrent cventueele verdc-re bezuini gingsmaatregelen voor het onderwijs. Mr. MARCHANT. Het is den minister bekend, dat de circulaire hier en daar onrust heeft gewekt. Dit is bij het nemen van maatregelen tot beperking van uitgaven voor het onderwijs verklaarbaar, doch veelal onvermijde lijk. De circulaire kan geen redelijken grond geven tot twijfel aan de juistheid van de opvatting, die de minister huldigt ten aanzien van het in de vraag aangegeven tweeledige doel van de openbare school. De minister heeft de noodige maatregelen geno men om onvoldoend doordachte onherroepelijke be sluiten te voorkomen en aan belanghebbenden alle gelegenheid te bieden om hun bezwaren te zijner kennis te brengen. Te werk te gaan bij overrompe ling is zijn voornemen niet geweest. De minister blijft prijs stellen op zoo ruim moge lijke gelegenheid tot verantwoording van zijn beleid aan de Staten-Generaal. Het nemen van verdere maatregelen kan hij echter niet altijd uitstellen, tot dat hij ter zake van voorafgaande maatregelen ver antwoording zal hebben aigelegd. Uitstel van enkele maanden, somtijds zélfs van enkele weken, nadat hij zijn besluit heeft genomen, zou uitstel beteekenen van de noodige beperking der uitgaven voor een jaar. En die beperking is in hooge mate urgent. Zij dringt ernstiger bij den dag. Juist de zorg voor ons onderwijs houdt den minister van deze urgentie steeds doordrongen. Wie talmt met de beperking, veroorzaakt ongelukken. Voor het plegen van overleg mot de Staten-Gene raal zal ruimschoots gelegenheid zijn bij de gedach- tenwisseling over de voorstellen van wet, die reeds bij de Tweede Kamer zijn ingediend en die zullen volgen. Minister Slotemaker over de door hem toe gepaste bezuinigingen. Het Ned. Correspondentiebureau te Den Haag heeft zich naar aanleiding van de geruchten die er gingen omtrent een vermindering der sociale uit gaven met ongeveer 42 millioen gulden op de Rijks- hegrooting 1934 tot den minister van Sociale Zaken gewend met het verzoek om nadere inlichtingen. Minister Slotemaker de Bruine merkte in de eerste plaats op, dat hij er voorshands in geslaagd was om op zijn begrooting voor 1934 voor tuberculosebestrij ding, kinderuitzending, drankbestrijding enz. dezelf de bedragen uit te trekken als welke op de begroo ting 1933 voorkomen. Voor werkverschaffing, steunvcrleening, moreelen steun aan teworkgestelden en steun voor den op bouw van Drente, kwamen op de begrooting 1933 geen afzonderlijke artikelen voor. aldus vervolgde de minister; deze zaken waren begrepen onder een ruim begrootingsartikel. Ik heb echter voor elk van deze onderwerpen op de nieuwo begrooting datgene uitgetrokken, wat tot nu toe voor deze posten is uit gegeven., zoodat ook op die sociale uitgaven geen vermindering is toegepast. Op een desbetreffende vraag antwoordde de minister dat het gerucht om trent de bezuiniging van 42 millioen gulden vermoe delijk in de wereld gekomen is, doordat destijds vóór zijn optreden een zeer aanvankelijke raming is gemaakt, die hem echter zeer aan den ruimen kant bleek te zijn. De minister herhaalde, dat op de be grooting voor 1934 voorshands op sociale, moreele en hygiënische punten niet is gekort. De minister erkende volledig zijn plicht om ern stig mede te werken aan een blijvende verlaging van 's rijks uitgaven ten einde mede te werken aan de algemeen als noodzakelijkheid aanvaarde bozui- niging. Als ik voor sociale, moreele en hygiënische voorzieningen hetzelfde heb uitgetrokken als vroe ger spreekt het vanzelf, zoo zeide de minister, dat er geld moet worden bespaard, o a. door versobering van do diensten. Als mijn begrooting verschijnt, zal wel blijken hoeveel daardoor bezuinigd is. Ten slotto merkte de minister nog op, dat de gebezigde uitdruk king „sociale zaken waarover sprake was bij de ge ruchten omtrent een bezuiniging van 42 millioen gulden, nogal vaag is, omdat ook andere departe menten sociale uitgaven hebben. Toestand in Noord-Holland heeft de volle aandacht der regeering. NAAR BEPERKING DER CULTUUR? Het Haagsche Corr. Bur. meldt: Op uitnoodiging van de „Commissie van vl|!" nit de vijftig Westfriesche gemeentebesturen in Noord- Holland is te Alkmaar een vergadering gehouden, waar mede aanwezig waren vertegenwoordiger van de provinciale commissie uit de veilingen in Noord- Holland, den R.K. Land- en Tninbonwbond, den Chr. Boeren, en Tuindersbond en den Neutralen Bond van Boeren en Tuinders. Op deze vergadering werden besproken de nood toestand, waarin de tuinbouw in Noord-Holland verkeert, alsmede de middelen, om in deze moeilijk heden verbetering te brengen. Deze bespreking werd ook bijgewoond door den Regeeringscommissaris voor den tuinbonwstenn, den heer Valstar. Door de vertegenwoordigers der organisaties werd duidelijk in het licht gesteld tot welke hoogte de nood is gestegen. Op deze wijze als tot nu toe is geschied en met de middelen van steun, die zijn aangewend om den tuinbouw in Westfriesland te bewaren, is niet kun nen worden voorkomen de bittere nood, waarin deze eens zoo welvarende streek is geraakt. Er heerscht in vele gezinnen broodnood, terwijl het noodzake lijk onderhoud der bedrijven wegens gebrek aan middelen door vele moet worden nagelaten. Met een somber relaas van feiten werd de toestand geschil derd en werd gewezen op de noodzakelijkheid dat door een extra-uitkeering vanwege de regeering moet worden tegemoetgekomen. Vooral in Noord- Holland blijkt duidelijk, dat de limiet van 5 mil lioen, met welk bedrag de tuinbouw in 1932 is ge steund en dat ook nu weer voor 1933 is vastgesteld, niet toereikend is. De regeeringscommissaris voor den tuinbouwsteun, de heer Valstar, wees er op, dat de toestand in Noord-Holland de volle aandacht der regeering heeit. Daar het garandeeren van een produc tieprijs aan den tninbonw met het oog op 's lands linanciën niet mogelijk Is, De boerderij „De Bonkel" totaal in vlammen opgegaan. Bewoners redden zich ter nauwernood. Alles door het vuur vernield. Gisteravond om ongeveer kwart, voor tien werden de bewoners van Schagen opgeschrikt door den uit roep: „Brand!"' AI spoedig rolde do motorspuit der gemeente met den slangenwagen en bemand met het, voltallig .per soneel. door dc straten. Een roode gloed teekende zich af tegen den hemel en een duidelijk zichtbare vonkenregen gaf dc zekerheid dat de brand, waarvan bij eersten oogopslag was te zeggen dat het een groo te brand was, niet ver af kon zijn. Direct begaven wc ons op weg in de richting Gruotewal. Tientallen fietsers renden zoo snel als het kon door do stra ten, auto's snelden, onder claxongeloei naar buiten. Oponthoud. We volgden de brandweer op den voet. Bij den overgang van den spoorweg aan het einde van de Spoorlaaan moesten we gedwongen halt houden, daal de slagboomen waren neergelaten voor een vertrek kende» personentrein. Waar dit nogal eenigen tijd duurde, werd de brandweerauto doorgelaten, die zich dan ook spoed de naar het terrein van den brand. Eidelijk werd de overgang weer vrij cn tientallen, waaronder vele voetgangers, trokken naar buiten. „De Bonkel" in vuur en vlam. Al spoedig bleek, dat de groote boerderij „De Bon kel" aan den Bonkelaarsdijk, in brand stond. Deze oude, maar hechte boerenplaats wts eigendom van mevrouw de Wed. Stammes, wonende op Groote Wal. Sinds drie jaren werd de boerderij gehuurd door den heer K. Kant. Huizenhoogc vlammen stegen cp tegen den rood- gekleurden hemel en zetten den ganschen omtrek in gloed. Op het terrein van den brand. De motorspuit van de gemeente Schagen draaide al spoedig cn weldra werden de eerste waterstralen gericht op de vuurzee. Dat van eenig behoud £een sprake meer kon zijn, was al direct waar te nemen. Aan alle kanten brandde de 2 vierkanten groote boerderij en krakend cn knetterend vielen de bin nenmuren ineen. Het was een enorme vuurzee. Al spoedig bleek het. dat de spuit niet op een goede plaats was opgesteld. Modderwater kwam pruttelend uit de slangen. Daarom werd dieper water opgezocht en konden grooter hoeveelheden water in het alles vernielende vuur geworpen worden. De politie hield de kijklus tigen op goeden afstand, zoodat de brandweerlieden vrijelijk konden werken. De groote schoorsteen kwam met doffen knal naar beneden, gevolgd door de spanten en balken, die het heelt de regeering beslaten door meer constrnctieve middelen voor de Instand houding van den tuinbouw te waken. Deze middelen zijn: A. Bevordering van den export; B. Toepassing van middelen, die tot verhooging van de binnenlandsche prij zen voor groenten en irnit kannen lei den; C. Het Instellen van een frnit- en groentenmonopolie; D. Het beperken van de cultuur, zoo dat door een beter evenwicht tusschen productie en afzet een gunstiger markt wordt geschapen. Vooral dit laatsto punt ls voor de saneering van den tninbonw, speciaal ln Noord-Holland, van hel grootste belang en kan tot moer blijvende verbete ring leiden. Daarnaast zal het echter noodlg zijn te overwegen of er een weg kan worden gevonden op de een of andere wijze aan Noord-Holland een extra steun te verleenen. Aan de „Commissie van vijl" werd opgedragen bepaalde voorstellen op korten ter mijn uit te werken en deze na overleg met den regee ringscommissaris voor den tuinbouwsteun zoo spoe dig mogetijk bij de regeering ln te dienen. Bespreking met vertegenwoordigers der uit voerende landen. De Engelsche in dustrie komt met klachten. De Engelsche minister van Landbouw heeft Donderdag te kennen gegeven, dat hij van plan is heden (Zaterdag) een bespreking te houden met vertegenwoordigers van de voornaamste landen, die aardappelen uit voeren. In een Reuterbericht uit Londen wordt hierom trent nog nader gemeld, dat minister Elliot Don derdag een deputatie ontving uit de aardappelpro- ductenindustrie. Deze deputatie zette den ernst van den tegenwoordigen toestand op de aordappelmarkt uiteen. Zij meende, dat onmiddellijk maatregelen dienen te worden genomen. Zij wees op de nood zakelijkheid van het onder toezicht nemen van den invoer van aardappelen Vooral ais met ingang van 1 September de invoerrechten met een pond sterling per ton verlaagd worden, zal dit noodig zijn. De minister zegde toe, dat hij dc zaak volledig zal onderzoeken. Bij deze gelegenheid repte hij ook van de genoemd© bespreking. nog lang hielden. Hier viel echter niets meer te red den en zoo beperkte de brandweer zich tot het be waren van twee schuren, waarin landbouwmachines waren ondergebracht. Temidden der ruine stond de groote hooivoorraad als een onbluschbare klomp vuur. Toen de gloed wat in hevigheid afnam, werden met groote haken dc nog staande muren omver ge trokken. Het hooi zal nog wel eenige dagen blijven bran den en smeulen... Wat de heer Kant vertelde. We hebben den heer Kant en echtgenoote even op gezocht ten huize van den heer P. Barendse, spoor wegwachter. waar dc zoo zwaar getroffen familie liefderijk werd binnengehaald. De jonge, krachtige boer was als gebroken. Zijn vrouw was geheel van streek en barstte, met het gebeurde voor oogen, steeds weer in snikken uit. Kant vertelde ons, dat hij zich om ongeveer half tien naar bed had begeven. Zijn vrouw, die nog eenige bezigheden had verricht, zou hem juist vol gen en trok de gordijnen open. Toen zag ze een vuurschijnsel en drong er, niet wetend wat dit was, op aan, dat haar man even zou gaan kijken. Dit geschiedde, maar buiten de slaapkamer ge komen, zag Hij dat hel huis in lichter laaie stond. In een ondeelbaar oogenblik had hij de kleine Nelly, zijn kindje van een half jaar in dc armen en ge drieën spoedde men zich naar buiten en in veilig heid. Er was geen tijd om ook maar eenig kleeding- stuk te redden. Met onbeschrijfelijke snelheid greep het vuur om zich heen Gelukkig waren de twee oudste kindertjes uit logeeren. Ik vrees, aldus sprak do heer Kant, dat ik ze niet allen had kunnen redden. Zijn echtgenoote verzekerde ons, dat, indien de brand in den nacht was uitgebroken de gevolgen niet te overzien waren geweest en het niet denk beeldig was, dat ze zich niet meer hadden kunnen redden. Zoo we reeds zeiden, alles, maar dan ook alles ging verloren. Wat is de oorzaak? Omtrent de oorzaak van den brand tast men vol komen in het duister. Er wordt aan hooibroei ge dacht, maar vast staat dit. alsnog geenszins. Reeds ongeveer twee weken geleden is met hooi- spitten begonnen cn na cle keuring door den ge meentelijken hooisteker, den heer Buis, was men reeds weer begonnen met hel „optasten". Voorloo- pig zal de oorzaak wel niet zijn na te gaan. Op het, torerin van den brand merkten we op bur gemeester Cornelisscn van Schagen en den heer C. Mol, waarnemend gemeente-secretaris, alsmede di verse raadsleden. De brandweer stond onder leiding van den opper- brandmeester, den heer J. de Rooij en de brandmees ters Van Kuijpers, Knüwer en Wissekerae. Naar we nog vernemen, was alles verzekerd. GOEDKOOPE TREJLN. Belangstellenden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer, waarin de Directie der Nedsrl. Spoorwe gen niededeeling doet over een goedkoopen trein op 27 Augustus a.s. van Den Helder naar Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. INGEZONDEN. Nieuwe Niedorp, 18 Augustus 1933. Geachte Redacteur! Met beleefd verzoek onderstaande regelen in UW k'.ad te willen opnemen. Aan het Gemeentebestuur van Schagen. Schagen met je mooie dreven Met je macht en nijverheid Schagen'"met je Zakenleven Met je Burgers bij den tijd, Let toch op je toegangswegen, ■a Is een schande voor Uw plaats. U houdt toch zeker velen tegen Met Uw WASQHIBORD WEGGEtRAAS. liet is een schande mooie Schagen, "leder berijder van een fiets, Van een auto, paard en wagen, 'opperen allen niet voor niets. B- en W. en Raad van Schagen, u voor Schagen druk verkeer ^-vilt U met enkele dagen Geeii bezoek aan Schagen meer, Maakt" in 0r<je Uwe wegen. Met dei. allermeesten spoed, Weest allt,n voor en niemand tegen, Dat ia voo.„ Schagen zeker goed. Met vriendelijke dan.^ voor <je plaatsing, E. B., Nieuwe Niedorp. EEN JUBILEUM. De heer H. Westerink, alhier, anbeidei --rangeerder bij de Ned. Spoorwegen, heeft Donderdag j J. zijn 25-jarig dlenstjubileum gevierd. Namens de directie der Nederl. Spoorweg en werd de jubilaris door den Adjunct-inspecteur, den heei Burgers, gecomplimenteerd, terwijl ook de stationschef hetm in hartelijke bewoordingen toesprak. Namens het spoor wegpersoneel sprak de heer C. Smit en bood den heer Westerink daarbij een pendule-klok aan. Het was een dag, die ongetwijfeld bij de familie V Ves- terink in aangename herinnering zal blijven. MUZEEKTUTN-NIEIJWS. Zondagavond weer een amusant Bal-champêtre in den tuin. De feestverlichting wordt ontstoken. Zie de ad vertentie in dit blad. VOOR DE DAMES. Het is met groot genoegen, dat we de uitnoodiging accepteerden van Mevrouw M. NiestadtStmit, om een kijkje te nemen in de geheel gemoderniseerde zaak voor betere haarverzorging, Laagzijde 24. Deze bekende kapsalon heeft inderdaad veel verande ring en verbetering ondergaan. De wanden zijn thans bekleed met zeer modern doek in frissche, aangename kleuren, geheel passend hij de beschildering van het in terieur. Daarbij bleef het niet. Mevrouw Niestadt—Smit schaf te twee stoelen aan, die wat de constructie betreffen!, volmaakt genoemd moeten worden. Draaibaar in alle ge- wenschte richtingen en in alle standen verstelbaar, rijn ze tevens voorzien van speciale steunen, welke bij d0 massage onmisbaar zijn. Daarenboven treft men thans aan twee stoelen, va® meer eenvoudige constructie, die nietemin aan de stéllen eischen ruimschoots voldoen. Deze oamisbaqfl artikelen zijn uitgevoerd in nikkel met leer «n munta® uit door hun afwerking. Thans treffen de bezoeksters aan de allermodernst# droogmachine, waar op afdoende wijze beveiliging ls aangebracht tegen eventueele ongelukken. Loopend op een geruischlooze motor kunnen door omschakeling drie phasen bereikt worden, n.1. koude luchtstroom, gematigde en warme. Op vernuftige wijze is deze machine aan te sluiten aan de kappen. Wat den dames aangenaam zal wezen te vernemen is wel, dat in 14 minuten het haar op watergolf is gedroogd Waar juist 't lange ..onder handen rijn" minder aangenaam was, is dit vraagstuk in Maison NiestadtSmit opgelost. We twijfelen niet of de dames zullen al deze verbete ringen naar waarde schatten. DE WERELDPLUIMVEETENTOONSTELLING TE ROME En de deelname eraan door Nederland. Aan het Vijfde Internationaal Congres voor pluim veeteelt enz., dat ditmaal van 615 September te Rome zal worden gehouden, zal ook ons land deelnemen. En niet alleen met levend materiaal, doch ook met een stand, waarin verschillende ovenzichten óver weten schappelijke proeven, grafieken, statistieken, eieren, enz* zullen worden ondergebracht. Ook zal er een afdee- ling beschikbaar wOTden gesteld voor een 40-tal bereide konijnenhuiden, ingezonden door den heer P Moonen te Bergan (N.-H.) Gedurende de Congres- en tentoonstellingsdagen te Rome zullen er steeds 3 Nederlandsche films worden vertoond, daartoe belangeloos afgestaan door de firma's P. Sluis. Weesperkarspel. N.V. Koudijs Voederfabrie- ken B-K. te RotterdamCBarnevéld en de Coop. Roer- mondsche Eiermijn. Onder de uit ons land ingeschreven konijnen komt óók voor een inschrijving van den heer N. L e ij e n alhier, met zijn Hollander geel, ram. DE VERBETERING DER WEGEN. In aansluiting op dc berichten betreffende de ver betering der wegen rondom Schagen kan worden me degedeeld, dat de begrooting der kosten is gemaakt door den heer J. Keesman, opzichter van den Polder, onder wiens leiding de werkzaamheden levens zul len worden uitgevoerd. MARKTO VERZIC1HT. Met elkaar waren er 139 stuks vette koeien aange voerd op de markt van 17 Augustus j.1., maar aan deze markt was een veetentoonstelling verbonden, van daar de hooge noteering van f 40C;deze zou 37 a 38 ets. per pond kunnen gelden. Het dier was afkomstig van de heeren Hoorn en Baars, doch werd niet verkocht, omreden het nog eens tentoongesteld moest worden ln Alkmaar. Er waren meer le-prijs-winnaars die hun koe nog wat willen houden voor een andere gele genheid. Een bekende slager vertelde dan ook. dat de bekroonde beesten slecht in handen zijn te krijgen. De andere koeien, waar een geschikte prijs voor wert? geboden, konden goed verkocht worden. Wie tc veel vroeg niet. maar zoo is het toch altijd. De koe, welke den bestuursprijs had, werd gekocht door den heer Geerlings, slager te Oudesluis, voor den prijs van f 220. afkomstig van den heer Joh. de Veer, alhier. Het gros van de tentoonstellingskoeien gold 32 a 33 ots. Op deze markt waren over het algemeen beste zware koeien aangevoerd en de tentoonsteling is dan ook goed geslaagd. Op de gewone wekelijksche markt werden 60 stuks aangevoerd. De hoogste noteering was hier onder de f 200; wel te begrijpen, want de besten stonden op-de tentoonstelling, deze golden hoogste markt 27 a 28 ets. De handel was niet minder. De handel in kalf- en geldekoeien was zeer matig. In pinken weinig of geen handel, daar is tegenwoor dig geen vraag naar. Stieren weinig aangevoerd. Op de paardenmarkt was weinig leven. De handel ln nuchtere kalveren was duur, vlug, D4

Schager Courant | 1933 | | pagina 5