lltuiii Niiiis- iiraiiiilt- Lulliivllil. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Heerscht er hongersnood en oproer in Rusland? Ketelontploffing of bomaanslag aan boord Buitenlanders behoeven den Hitlergroet niet te brengen. De heer Braat bedankt voor de Plattelandspartij. De brandstichtingsaffaire te Huizen. Auto-ongeluk met doodelijkep afloop. Zenuwpijnen overal? AKKER.CACHETS Weest voorzichtig met electriciteit! De Seine voor Parijs geblokkeerd. Autobotsing in Frankrijk. Ernstig verkeersongeluk te Voorburg. In een open boot naar Groenland. Papierschaarschte in Rusland. Communistisch complot in Zwitserland? Woensdag 23 Augustus 1933. SCHA6ER 76ste Jaargang No. 9334 CHIRANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- temJën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.' DIT NUMMER BESTAAT UTT TWEE BLADEN. Scherpe controle op journalisten. Zij mogen Moskou niet zonder vergunning verlaten. Dezer dagen werd melding gemaakt van berichten in enkele Duitsche en Engelsche bladen, volgens welke het buitenlandsche journalisten te Moskou verboden was, deze stad zonder toestemming van de autoriteiten te verlaten. De correspondent van de „Manchester Guardian" te Moskou bevestigt deze be richten, in dien zin. dat geen enkele buitenlandsche correspondent uit Moskou het binnenland mag be zoeken zonder aan de persafdeelinc van het depar tement van Buitenlandsohe Zaken een gedetailleerd plan voor te leggen van zijn route en daarop goed keuring te hebben verkregen De correspondent zegt, dat deze regeling geen zinledige formule is. daar hem zelf Zondag jl. vergunning werd geweigerd voor een bezoek aan de Oekrajine en den Noordelijken Kauka- sas. streken die hij vorige jaren verscheidene kee- ren bezocht zonder bezwaar van de centrale of plaat selijke autoriteiten. De correspondent voegt hieraan toe, dat cenigen tijd geleden twee Amerikaansche correspondenten werd verboden do Oekrajine te bezoeken, terwijl zeer onlangs een Duitschen correspondent verlof werd ge weigerd Archangel te bezoeken Verder kregen cor respondenten van verschillende nationaliteiten een waarschuwing. Moskou niet zondei speciale vergun ning te verlaten. Het H.blad voegt aan het vorenstaande met vol gende commentaar toe: Er moge nog eens aan worden herinnerd, dat er den laatsten tijd herhaaldelijk berichten de ronde hebben gedaan over toenemenden ernstigen hon gersnood in de Oekrajine en den Noordelijken Kau kasas en, in verband met de zending van groote troepencontingenten in het bijzonder naar de Oe krajine, van militaire opstanden in dit land. De Sowjetregeering heeft dit laatste dezer dagen offi cieel tegengesproken. De waarde van deze tegen spraak verliest in verband met het verbod aan de buitenlandsche dagbladcorrespondenten om Moskou te verlaten, althans om de Oekrajine en den Noor delijke Kaukasas te bezoeken, veel van waarde. De Sowjetregeering is gewoon, alle berichten omtrent opstand of verzet eenvoudigweg tegen te spreken, terwijl bij controleering ter plaatse meestal blijkt, dat deze tegenspraak in strijd met de waarheid is. Of er in de Oekrajine en ook in den Noordel Kaukasas. in den jongsten tijd opstanden hebben plaats ge had. blijve in het midden, doch dat het er niet pluis is, en dat er ernstige dingen gebeurd zijn. en nog steeds gebeuren, schijnt nauwelijks voor twijfel vat baar. De opdringerige berichten over gunstige oogsten, waarmede Moskou thans de wereld verdacht over stroomt, en die tastbaar het karakter van een af leidingsmanoeuvre hebben, kunnen dezen sterker indruk niet te niet doen. Twee dooden, vier gewonden. Kort na het verlaten van de haven van Avilés (Spanje) ontplofte de ketel van een kleine Spaansche kolenboot. Twee stokers werden op slag gedood; vier leden der bemanning, die in een kajuit den maaltijd gebruikten, werden door den uitstroomenden stoom ernstig gewond. Twee hunner verkeeren in levens gevaar. Nader wordt gemeld dat het schip door twee sleepbooten naar Gijon is gebracht De oorzaak van de ontploffing is niet bekend Bij geruchte verluidt echter, dat hier sprake is van een bomaanslag door stakende zeelieden. Het is niet on mogelijk, dat een bom is gelegd onder den ketel. De daders zouden zich aldus hebben willen wreken op den kapitein, die bij gebrek aan ander scheepsvolk Chineezen aan boord heeft genomen. De plaatsvervanger van Adolf Hitier, Hess, maakt bekend: „Het is in alle landen gebruik, dat bij bat zingen der volksliederen, het groeten der vlaggen, enz. buiten landers het land, dat zij bezoeken, eeren door zich van hun plaatsen te verheffen, resp. den hoed af te ne men. Dit is een vanzelfsprekende plicht van internationale beleefdheid, welker inachtneming evenzeer verwacht wordt van iederen in het buitenland vertoevenden Duitscher als van iederen buitenlander, die zich in Duitschland bevindt. Niet verwachten kan men van een buitenlander, dat hij een in zijn land niet gebruikelijken groet brengt, zooals bijv. den„Duitschen groet" door het opheffen van den rechterarm, evenmin als b.v. van een Protes tant verlangd wordt dat hij bij het betreden van een Katholieke kerk een kruis maakt" Maandag werd te Utrecht, onder voorzitterschap van mr. C. Vervoorn eene algemeene vergadering ge houden der Nationale Boeren-, Tuinders- en Midden standspartij. Een groot aantal leden was aanwezig. Onder de ingekomen stukken was een motie, waar in mr. Vervoorn werd verzocht als Kamerlid te be danken en als voorzitter af te treden en eene, waar in het geheelc bestuur werd verzocht en bloc hun mandaat neer te leggen. De afgevaardigden der noordelijke provincies en van Gelderland alsmede een aantal leden maakten bezwaar tegen deze moties, waarna de eerste motie door de voorstellers werd ingetrokken, terwijl de be handeling der tweede motie werd uitgesteld tot do volgende vergadering. Hierna werd door den heer A. Braat medegedeeld, dat hij zich bij een en ander niet neer kon leggen en zich genoodzaakt zag te bedanken als lid der partij, welke verklaring onder diepe stilte werd aange hoord. De heer Braat verliet daarop de vergadering. Daar na werden de overige agendapunten afgehandeld. De dader voor zijn rechters. De eisch luidde l/'v jaar, verdachte vrijgesproken. De lezer zal zich ongetwijfeld herinneren dat in de communisten, werd gearresteerd, op grond van Juni te Huizen een persoon, plaatselijk leider van het feit. dat zijn woning onder zeer verdachte om standigheden afbrandde. Bedoeld perso< n heeft voor de vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank te recht gestaan, waar hij zich over zijn arrestatie zeer verontwaardigd toonde en zich slachtoffer van brand stichters noemde. Buren van verdachtee die den brand ontdekten, zagen in den bewoner eerder den dader. Er werden eenige deskundigen gehoord, wier con clusies waren, dat de brand opzettelijk was gesticht. Er werden eveneens eenige getuigen k décharge gehoord. Een hunner, gaf een beschouwing, dat de bevolking van Huizen zeer vijandig is gestemd te genover lieden die niet dc daar gangbare levensbe schouwingen huldigen, hetgeen zich hierin had ge demonstreerd, dat deze getuige werd bedreigd, dat zijn huis in brand zou worden gestoken, indien hij zich verder niet onthield van propaganda voor zijn ideeën. De officier van justitie mr. Van Dullemen zeide, dat het boven allen twijfel was, dat deze brand op zettelijk is gesticht en er voldoende gegevens zijn, om aan te toonen, dat deze verdachte daarvan de bedrijver is. Verdachte's motief voor dezen brand is een wraakmotief geweest; hii moest, wegens huur schuld, zijn huis verlaten en de drang van den huis eigenaar werd steeds sterker. Daarbij was de inboe del boven de waarde verzekerd Spr., die niet gelooft dat politieke tegenstanders aan 't werk zijn geweest, eischt tenslotte wegens op zettelijke brandstichting een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De officier zeide deze zware straf ook te eischen met het oog op het groote aantal branden den laatsten tijd. De verdediger hield daarop een lang pleidooi, wel ke eindigde met het concludeeren tct vrijspraak en onmiddellijke- invrijheidstelling. Na in raadkamer te zijn geweest deelde de pre sident mede. dat er geen termen waren den verdach te nog langer in voorloopige hechtenis te houden en hij hem daaruit ontsloeg, doch bovendien dat hij in staat was onmiddellijk uitspraak te doen en ver dachte vrijsprak. LIJK NA 15 JAAR GEBORGEN. Tengevolge van een hollend paard. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur had op den Arn- hemschen weg ter hoogte van de Hertenkop te Leus- Aden bij Amersfoort een ernstig auto-ongeluk plaats met doodel ijken afloop. Toen een auto, bestuurd door den heer T. uit Woudenberg met matige snelheid een zand weg passeerde, kwam hieruit een paard gerend, dat op hol sloeg en met een gedeelte van het lemoen achter zich op het voorstuk van den auto sprong. De bestuur der gooide hierop het stuur om, waardoor de wagen tegen een boom botste. Hierbij liep een der vier in zittenden, zekere de Greef uit Leusden, een zware hersenschudding op. Hij werd naar het ziekenhuis de ..Lichtenberg" vervoerd, doch bleek bij aankomst over leden te zijn. In het Lotschendal op den Langgletscher is het Hjk gevonden van een ongeveer 40-jarig man, dat daar van 10 tot 15 jaar in het ijs moet hebben gelegen. Het lijk is nog niet geïdentificeerd. Eerste orlgineele foto van do aankomst van den ex- president van Cuba Machado (links) op het vlieg veld Nassau (op de Bahama-eilanden). De moeilijke dagen van den opstand, geëindigd met zijne vlucht, schijnen hem niet erg aangepakt te hebben, zoo mon ter en welgedaan ziet hij er uitl Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die Volgtnt r*c*pt ton Apoth»k»r Dumont. 'AKKERTJES" Geen electrische apparaten gebruiken, terwijl men een bad neemt. Een verpleegster in een groot ziekenhuis wilde een bad nemen en daarbij tevens het haar wasschen; zij nam een electrischen haardroger mee in de badka mer. 's Avonds miste men haar en bij onderzoek vond de geneesheer-directeur haar toen geheel onder water in de badkuip liggen. Den haardroger, aangesloten op het 220 volt gelijkstroomnet door middel van een con- tactlamphoudor, die in een boven het bad op circa 2.25 m. hoogte hangenden lamphouder was geschroefd, hield zij in de hand, stijf tegen het lichaam aange drukt. De geneesheer-directeur trok de contactstop uit den contactlamphoüder, waardoor de verbinding van den haardroger met het net werd verbroken. De ver pleegster bleek te zijn overleden. Dit noodlottig geval strekke ieder tot ernstige waar schuwing. Door stakende binnenschippers. Een formeele waterslag. Parijs. 22 Augustus. Aan stakende binnenschip pers is het gisteravond gelukt bij verrassing de Seine ter hoogte va Confians-Sainte-Honorine volkomen af te sluiten Binnen den tijd van zeven minuten vormden zij, juist toen de rivierpolitie haar schafttijd had, met hun schepen een dam in de rivier, waar geen opening meer in was. Toen de booten der rivierpolitie naderbij voeren en door signalen met de sirene vrije doorvaart eischten, ging nog een tweede rij schepen dwars over den stroom liggen. De politie besloot dien avond tegen de verrassende afsluiting niets meer te onderemen en eerst den vol genden morgen handelend op te treden. Dit gebeurde ook. De sleepbooten en aken, die met kabels en trossen aan elkaar verbonden waren, ten einde het verkeer geheel stil te leggen, zijin door de gen darmerie na een korten waterslag veroverd. In den loop van den nacht hadden de betrokken pre fecten, ingenieurs van den waterbouwkundigen en brug- gendienst en andere autoriteiten krijgsraad gehouden en waren tweehonderd man van de garde mobile in de nabijheid samengetrokken. Bij het aanbreken van den morgen werd de actie doorl den prefect van het departement Seine et Oise met een afdeeling gendarmerie ingezet. Hij deed tevens een beroep op de vrije schippers zich over te geven. Er werd even onderhandeld met een delegatie der stakers, die naar de booten terugkeerden, waarvan na korten tijd een veelstemmig ,.,neen" klonk. Pas daarna ging men tot den eersten aanval over en wel van de rivierzijde. Een poging om de voorste booten van de booten- versperring te enteren werd afgeslagen. Vervolgens liet men eenige drijvende brandspuiten tot dicht bij de binnenschepen naderen en werden deze met een aantal krachtige stralen onder „kruisvuur" genomen. Tege lijkertijd werd van de landzijde een aanval op de booten gedaan, die door eenige afdeelingen gendar merie werden bestormd. Toen de schepen alle door gendarmerie waren bezet konden de schippers niets anders doen dan zich over geven De schepen werden uit elkaar gehaald en langs den weg gelegd, zoodat het verkeer langs de Seine voortgang kon vinden. De overheid had den slag gewonnen. Nederlandsche toeristen gewond. Het N. T. A. verneemt uit Charleville, dat tusschen Givet en Verdun een auto, waarin vier Nederlandsche toeristen zaten, ter hoogte van Stenay op een kruis punt tegen een anderen auto, waarin drie personen zaten, is gehotst. De passagiers van de beide auto's zijn met verwon dingen naar het ziekenhuis te Stenay vervoerd. Een doode. Botsing met de tram Dinsdagavond omstreeks acht uur is bij de halte Weverslaan te Voorburg, een luxe auto, bestuurd door den ongeveer 40-jarigen heer Steinman uit Voorburg, opgereden tegen een in volle vaart rijden de versnelde tram van den dienst Den Haag-Leiden, komende uit de richting Leiden. De auto werd over een afstand van 40 meter meegesleurd en geheel ver nield. De heer S., de eenige inzittende, werd zwaar gewond uit de wrakstukken van de auto tevoorschijn gehaald. Hij werd naad bet ziekenhuis St. Antonius- hove vervoerd, waar hij kort na aankomst is overle den. Omtrent de toedracht van dit ongeluk vernemen wij nog, dat de heer S. voor een stilstaande tram had gestopt, even later gaf hij weer gas om deze te pas- seeren,, doch blijkbaar zag hij de uit tegenoverge stelde richting komende tram niet naderen, met bo vengenoemd noodlottig gevolg. De avonturen van een onderwijzeres. Hoe zij haar vacantie doorbracht. De zomervacantie van de scholen duurt in Stock holm van eind Mei tot begin September en 'n Stock- holmsche onderwijzeres, mej. Aina Cederblom pleegt die drie maanden vacantie te gebruiken voor lange reizen in haar vijf meter lange scheepsjol, Rospig- gen, die van een buitenboordmotor is voorzien. Het vorige jaar heft zij een rondvaart door Europa ge maakt en ditmaal is zij den 2östen Mei reeds van Gothenburg vertrokken met het plan via IJsland en Groenland naar N'oord-Amerih.a over te steken. Den achtsten Juni bereikte mej. Cederblom de Slietlands- eilanden, tien dagen later kwam zij te Torshavn op de Faroer aan en daar vandaan deelde zij telegra fisch aan haar ouders mee dat zij zich zou insche- - pen op een visschersvaartuig om de vaagst bij Groen land mee te maken, daar haar verboden was Groen land aan te doen. Sedert den negentienden Juni heeft men toen niets meer van haar gehoord en op grond van in lichtingen, die men op de Faroer had ingewonnen, namen kennissen van mej. Cederblom aan, dat zij onderweg met haar jol de visschersboot verlaten had, om te trachten toch de reis naar Amerika voort le zetten. Deze vermoedens zijn thans bevestigd door een telegram via Julianehaab, waaruit blijkt, dal mej. Ceüerblom tusschen Groenland en Noord-Ame- rika in 't drijfijs geraakt. Ze kreeg schade aan den motor en had zeventien dagen met vrij ruw weer te kampen, zoodat het haar niet mogelijk was den mo tor te repareeren. Tenslotte is dit toch geiukt en daarna heeft zij den afstand van 360 zeemijlen naar Groenland terug afgelegd. Zij kon geen toestem ming krijgen daar aan land te gaan en na eenige dagen heeft zij zich toen buiten de territoriale zone door een vaartuig laten oppikken, dat haar naar Torshaven terug zal brengen. Directeuren van papierfabrieken vervolgd. Aan de „Times" wordt gemeld, dat de papierin dustrie in de Sowjet-Unie in een kritieken toestand verkeert. De productie in de eerste helft van 1933 bleef 40 beneden de productie van dezelfde perio de in 1932. De Arbeids- en Verdedigingsraad heeft een aantal directeuren van papiertrutst ontslagen en een vervolging tegen hen ingesteld. Tot hen behooren ook de communisten Kotowitsj en Sjlifof. Directeu ren van een aantal andere fabrieken hebben waar schuwingen ontvangen en een proeftijd gekregen. Order is gegeven voor een volkomen reorganisatia der papierindustrie die voor 1 October a s. voltrok ken moet zijn. In verband met schaarsehte aan pak papier hebben de krantenverkoopprs te Leningrad last gekregen dat zij slechts nieuwe kranten mogen verkoopen tegen inlevering van een oude. Eenige arrestaties. Uit Bern, 22 Aug. (Reuter): Een blad uit Locarno heeft meegedeeld, dat er in de omgeving van Locarno volgens een Wolffbericht in Ascona een gevaarlijk anarchistisch-communistisch complot zou zijn ont dekt, welke een door het buitenland gefinancierde ac tie in Duitschland en Zwitserland zou voeren. Informaties ter plaatse brachten aan het licht, dat werkelijk eenige buitenlanders zijn gearresteerd, maar dat de mededeelingen van het blad zeer overdreven waren. DaaF het onderzoek nog aan den gang is, kan het resultaat nog niet meegedeeld worden. HEKSENVERVOLGING. Reuter meldt uit Dar es Salaam (Oost-Afrika) De geheele manlijke bevolking van een inlandsch dorp aan het Victoria-meer is onder beschuldiging van moord voor de rechtbank gedaagd. De mannen hadden twee vrouwen, een moeder en dochter, die van hekserij beticht waren, doodgeslagen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1