Alimfti Hitifi- Nederlandsche Rondvlucht 1933. Uitgevers: N.V. vJi. TRAPMAN Co, Schagen. Luchtkaravaan van 32 vliegtuigen op De Kooij. Vader door zijn dochter vermoord. Epidemische kinderverlamming in Denemarken. Drama in de bergen. Geen inflatie in Amerika? DE MOOISTE FOTO Overstroomingsramp op Amboina. NIEUWE EENHEIDSPARTIJ IN IERLAND. EEN VOLK MOET STERK ZIJN. Zaterdag 26 Augustus 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9336 CODRANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder 'dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoraend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN Voor de Nederlandsche Rondvlucht, welke dit jaar gister en vandaag gehouden wordt, bestond groote belangstelling. De deelne ming bestaat uit niet minder dan 17 sport- vliegtuigen, 12 militaire vliegtuigen en vie** vliegtuigen van de K.L.M. De K.L.M. heeft opzettelijk vier verschillende types machines ingedeeld en wel een Fokker F XII, F VIII, F Vllb en F Vla, onderschei denlijk plaats biedende aan 14, 15, 8 en 8 passagiers. In totaal bevonden zich aan boord van alle deelnemende vliegtuigen pl.m. 100 personen. De vliegtuigen van de K.L.M. zijn geheel volgeboekt. De route loopt van het Rotterdamsche vliegveld Waalhaven naar Schiphol, verder over Alkmaar naar Den Helder, over de Waddeneilanden en Eelde naar Twente, waar de eerste etappe eindigt De tweede dag wordt om halfnegen gestart en via Arn hem, Venlo, de Zeeuwsche eilanden, Vlis- singen. Haamstede naar Waalhaven gevlo gen, waar de deelnemers tusschen halfzes en halfzeven worden terugverwacht. Op de Kooij. Om elf uur gisterochtend daalde het eerste vlieg tuig van de luchtkaravaan op het marinevliegkamp te de Kooij nabij Den Helder. Achtereenvolgens kwa men de andere vliegtuigen. Het bleek, dat er in totaal 32 vliegtuigen waren aangekomen. Zij maakten alle een vlotte landing. Alleen het vliegtuig van den heer Burgerhout van Aviolanda maakte een kopstandje. maar werd door oogenhlikkelijk toegeschoten mannen van het vliegkamp weer recht gezet en reed naai de hangar, om evenals de andere vliegtuigen ben zine in te nemen. De étappe SchipholDe Kooij is zeer regelmatig verloopen. Het weer was eerst wat heiig, zoodat het zicht niet al te best was. Het klaarde evenwel op. De sportvliegers waren enthousiast en hebben zich uit stekend aan de route gehouden. Tegen twaalf uur startten reeds verscheidene vlieg tuigen voor de étappe De KooijEelde en kwart voor één vertrok het laatste vliegtuig, een van Soest er berg, dat na een rondje over het vliegveld te hebben gevlogen, in de richting Den Helder verdween. Een der vliegtuigen zoek. Een van de vliegtuigen, een Engelsch sportvlieg- tuig, de G.E.B.R.X., waarvan de inzittende een zekere heer Rijnders was. is niet op het vliegkamp De Kooij aangekomen. Het vliegtuig is gisterochtend om 11 u. 10 op Schiphol te Amsterdam gestart, maar er is ver der niets meer van vernomen. Later bleek, dat het toestel linea recta naar Eelde zou vliegen, doch ook daar was het gistermiddag om 2 uur nog niet gearriveerd. Men vreest dat het een noodlanding heeft moeten maken. Nog later wordt gemeld, dat boven Noord-Holland, Vreeselijk familiedrama te Parijs. V.D. verneemt uit Parijs: De Parijsche politie wordt op het oogenblik bezig gehouden door 'n vreeselijk familiedrama hetwelk zich in den loop van deze week te Parijs heeft afgespeeld. Dinsdagavond vond de 18-jarig dochter van een ma chinist bij de spoorwegen bij haar thuiskomst haar ouders levenloos in huis. Haar vader lag voor het bed, dat groote bloedvlekken vertoonde, terwijl moeder in de woonkamer op den grond lag. De woning was geheel met gas gevuld. Men slaagde erin de levensgeseten bij de vrouw weder op te wekken. Toen zij hersteld was verklaarde zij bij een verhoor door de politie, dat de dochter Maandagavond haar ouders, drie poeders had gegeven waavan één van een kruis voorzien was. Zij zeide. dat zij deze poeders van den huisdokter had gekregen. Na het avondeten slikten de vader en de moeder de medicijn zonder argwaan. De doohter zelf nam de poeder, die van een kruis was voorzien. Korten tijd later hadden de ouders hevige maag pijnen en verloren het bewustzijn. De dochter ging rustig slapen en verliet Dinsdag ochtend het huis om des avonds laat terug te keeren. Voor zij wegging opende zij de gaskraan om zoo den indruk te wekken, dat haar ouders zelfmoord gepleegd hadden. Dinsdagavond verzond zij een telegram naar huis, dat zij door kennissen was uitgenoodigd te sou- peeren en eerst laat zou thuiskomen. Bij het eerste verhoor door de politie maakte zij een geloofwaardigen indruk. Thans is het meisje spoorloos verdwenen. Het on derzoek heeft uitgewezen, dat de dochter een dubbel leven leiddeen naast haar domicilie in de ouderlijke woning ook nog over een hotelkamer beschikte. Twee duizend francs zijn uit de ouderlijke woning verdwenen, waarvan alleen de dochter iets afwist. D« justitie heeft haar opsporing verzocht. waar het zeer mistig was, de bestuurder van het vliegtuig bemerkte, dut zijn motor niet goed func- tionneerde, terwijl hij eerst later, toen hij lager moe -t vliegen om beter zich te hebben, ontdekte, dat het compas niet deugde Hij was nl. eènigszins uit den koers geraakt en bevond zich boven het IJselmeer. Onmiddellijk werd teruggevlogen naar Amsterdam, waar de motor en het compas in zooverre werden hersteld, dat het vliegtuig even later van Schiphol naar Waalhaven kon vertrekken, om daar te wor den hersteld. Te Eelde. Te ongeveer twee uur waren op Eelde alle vlieg tuigen, behoorende tot de rondvlucht, aangekomen. Echter niet zooals men verwacht had en massa, doch in kleine groepjes. Ongeveer 3000 menschen wachtten de gasten af. (Zie voor vervolg 2e Blad, 2e Pagina.) Alle lagere scholen te Kopenhagen gesloten. V.D. verneemt uit Kopenhagen, 25 Augustus. In geheel Denemarken hcerscht een epidemische kin derveriamming. Te Kopenhagen zijn alle lagere scho len gesloten. Vermoedelijk zeven Alpinisten van kou de n uitputting omgekomen. Reuter seint uit Chamonix, 25 Aug. Op den top van den Mont Blanc heeft zich een drama afgespeeld, dat naar men vreest aan vijf menschen het leven heeft gekost. Zeven alpinisten hadden den Mont Blanc van den Italiaanschen kant bestegen; blijkbaar zijn zij daar den weg bijster geraakt, want ge durende eenige dagen hebben zij daar rondge doold zonder er in te slagen een veilig onder komen te vinden. Ten slotte moesten vijf dor alpinisten hun pogingen opgeven in uitgeputten toestand werden zij in een gletscherspleet achtergelaten door de overige twee, die hun pogingen voortzetten om in contact te ko men met de bewoonde wereld, ten einde hulp tc krij gen voor hun kameraden. Inderdaad heeft het tweetal ten slotte een schuilhut-gevonden, van waaruit zij in verbinding konden komen met een hulp-post. Thans is een expeditie van 21 Italianen uitgetrokken om de vijf achtergebleven alpinisten te redden, doch men vreest, dat dezen reeds door koude en uitputting zijn omgekomen. Althans voorloopig niet. Nieuwe ver klaringen van Roosevelt en Woodin. President Roosevelt heeft heden op zijn zomerverblijf Hydepark een conferentie gehad.met den minister van Financiën, Woodin, over de federale goudpolitiek en de open-marktpolitiek van- het Federale Reserve-Stelsel. Naar het Persbureau Vas Dias meldt, hebben Presi dent Roosevelt en Woodin na afloop der conferentie ver klaard, dat de Amerikaansche regeering althans op het oogenblik niet van plan is, een inflationistische politiek te voeren. Woodin heeft zich optimistisch geuit over den eco- nomischen toestand van Amerika. Verder zeide hij, dat het niet in- zijn voornemen ligt, af te treden. WOODIN. Portret-Atelier JAC. DE BOER, Keizerstraat - DEN HELDER. Ernstige schade in stad en negorijen. Verscheidene personen door aardstortin gen gedood. Aneta seint uit Aboina. Gedurende W» etmaal is hier een record regenval geconstateerd. De stad is gedeeltelijk overstroomd. Het water drong vele wo ningen binnen. Drie groote bruggen zijn weggesla gen. verscheidene bruggen beschadigd. De waterlei ding functionncert niet, gedeeltelijk ook electrisch licht. De materieele schade is groot. In de negorij Hative Besar zijn drie personen, onder wie het negorij-hoofd, bij het reddingswerk door een aardstorting bedolven. In de negorij Soya zijn twee schoolkinderen door een aardstorting bedolven. In de negorij Nakoer zijn vier personen door aardinstortin gen bedolven. Een gedeelte van de bijgebouwen van de woning van den Gouverneur, o.a. de garage, is weggeslagen. Het autoverkeer over het geheele eiland is gestremd. De stortbuien duren voort. De rivieren blijven wassen. Een groot aantal huizen is door de bandjirs meegesleurd. De schade van de gemeente wordt getaxeerd op f 100.000, die van de bevolking op f50.000. Hier en daar staan de kampongs ander halve meter onder water. Van buiten de stad wordt gemeld, dat overal bruggen en wegen zeer zijn bescha digd. Het eiland Amboirta, het hoofdeiland van een uit gebreide groep Moluksche eilanden, is in de Banda- zee gelegen. Het is niet grooter dan een derde van de oppervlakte der provincie Groningen. Aankomst van de lucht-karavaan op het vliegveld de Kooij. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN ^erkoopen wij onder ÓARANT1E en op PROEF. Garage C NIEUWLAND BERGEN. Ten einde de Valera ten val te brengen. Reuter meldt uit Dublin: Reeds eenigen tijd vin der onderhandelingen plaats tusschen de oppositie partijen in Ier land, met het d.oel een nieuwe een heidspartij te vor men die in staat is bij de komende verkiezingen De Valera ten val tc brengen. Aan de onderhandelingen wordt deelgeno men door de par tij van Cosgravc. de Middenpartij, die voornamelijk een deel van den landbouw verte genwoordigt en door de fascisti sche blauwhera- den organisatie van generaal O'Duffy. Men ver- wacht, dat indien overeenstemming wordt bereikt de nieuwe partij on- de>* leiding zal komen te staan van oüd-minister- prosident Cosgra- ve. De nieuwe groepeering zou o.a. een einde willen maken aan den economischen oorlog met Engeland. Incident in den gemeenteraad van Lim- mericli. Te Limmerick is het in de vergadering van den ge- meenteraad tot zeer rumoerige tooneelen gekomen hij de behandeling van een voorstel om De Valera, die binnen enkele dagen een bezoek aan deze stad brengt, officieel te ontvangen. Een der leden van den ge meenteraad bestreed het voorstel ten scherpste cn pro testeerde er tegen, dat De Valera de brutaliteit heeft om een bezoek aan Liinmerick te brengen, waar een groot deel der bevolking onder zijn dwangmaatregelen te lijden heeft. Het rumoer werd zoo groot, dat do voorzitter tenslotte in overweging moest geven het voorstel in te trekken, wat dan ook geschiedde. Blauwhemdenbetooging in Cork verboden. V.D. verneemt nog uit Dublin: De Iersche regee ring heeft de demonstratie der Blauwhemden, die a.s. Zondag in het graafschap Cork zou worden gehou den, verboden. COSGRAVE. Mussolini spreekt de menigte toe. „Als de wiegen leeg staan, wordt het land oud." Mussolini heeft Donderdagavond, naar Vaz Dias uit Milaan verneemt, voor een menigte van eenige duizenden personen tc Cunea een reds gehouden, waarin hij o.a. zeide, juist te Cunea, aan den voet van het Alpengebied, dat nooit en op geen enkele plaats door vijandelijke legers of vreemde volken aangetast zal mogen worden, het geheele Italiaan- sche volk te willen zeggen, dat de 0000 jaar geschie denis der menschheid duidelijk de noodzakelijkheid hebben bewezen sterk te zijn. Slechts sterke volken hebben veraf en dichtbij vrienden in vredestijd. In oorlogstijd zijn zij gevreesd Zwakke volken staan in vredestijd alleen en worden door ieder verwaarloosd. In oorlogstijd loopen zij gevaar onder te gaan. Een volk moet in de eerste plaats sterk in getal zijn. Als de jeugd alleen blijft staan, wordt, de natie oud en vervalt. Sterk moet een volk voorts zijn in zijn moed. Het mag geen stap terug gaan als een be slissing is gevallen, doch moet altijd voorwaarts schrijden. Sterk moet een volk tenslotte zijn in zijn karakter. Het mag zijn evenwicht niet verliezen, noch wanneer de natie door de zon van den roem wordt bestraald, noch wanneer zij door onverdiende slagen van het noodlot getroffen wordt. Mussolini verklaarde, aldus tc mogen spreken, aangezien nie mand kan twijfelen aan den ernstigen vredeswil van het Italiaansche volk en zijn regeering, waar van menig bewijs is gegeven Veertien jaar harden strijd hebben uit het Italiaansche volk een mensche- lijke gemeenschap laten ontstaan van gesloten een- beid. Het fascistische Italië staat tegenover de 20ste eeuw als.de eenige natie, die het woord en de leer van de redding en het bestaan aan alle volken der aarde heeft geschonken. Mussolini eindigde zijn betoog met zijn toehoor ders op- te. wekken een eerbiedige gedachte te wij den aan den koning. Des avonds had in de stad een groote fakkeloptocht plaats door jeugdige fascisten. Herhaaldelijk moest de Duce op het balcon ver schijnen van het regeerinsgebouw. waar hij een geestdriftige hulde van de onafzienbare menigte in ontvangst had te nemen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1